I i ander verbouwt! eenrichtingsverkeer Meerderheid winkeliers Breestraat voor jknü naar de prijzen. Architect Piet van der Sterre drukte zijn stempel op Leiden Pander /Aan de Botermarkt in Leiden gaat Pander werken aan een optimale indeling en - presentatie. Daarvoor is ruimte nodig. JU kunt nü profiteren van zeer interessante ^raimingsprijzen in zitmeubelen, eetkamers, slaapkamers, kasten ètc. Mogelijk uitbreiding aantal aanplakborden k Leiden: Breestraat 146/Botermarkt 21-22 haag - amsteroam - Rotterdam - eindhoven - leiden - Groningen - enschede - Apeldoorn VRIJDAG 10 JULI 1981 PAGINA 3 Star of David De Amerikaanse Gospelgroep 'Star of David Singers' treedt dindag 21 juli op in het Evangeliecentrum, Zijl singel 2 in Leiden. Behalve traditionele Hebreeuwse liederenbegeleid door gitaar en tamboerijn staat ook een Israëlische dans op het programma. De toegang is vrij en het optreden begint om negen uur. Theeceremonie In het rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1 in Leiden, wordt vrijdag 17 juli een traditionele Japanse thee- ceremonie gehouden, die wordt geleid door de Japanse theemeester Yoshinori Kawasaki van de Chado Urasenke School. Doel van de ceremonie is de deelnemer los te ma ken van zijn dagelijkse beslommeringen en binnen te lei den in een sfeer van rust en schoonheid. De eerste ceremo nie zal plaatshebben om half twaalf en de tweede om half drie in de aula van het museum. Deelname aan de theece remonie is gratis. Ouders-op herhaling Ouders op herhaling Is een school voor ouderen die betgeen zij vroeger op de lagere school hebben geleerd, willen ophalen. In september gaat de nieuwe cursus weer van start en wel op maandagavond en op dins dagmiddag. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met de stichting Westerkwartier, tel 310629 (vragen naar Greetje), of met Cor Swanenburg, Ten Katestraat 2b tel. 310796. Economisch wel en wee i Aan de v.d. Werfstraat 2a is de uitgeverij, imp.- en groot handel in boeken „Small Press distribution" gevestigd. De handel in 2e hands auto's (als straathandel) van F. R. J. van Kins aan de Maasstraat 97 is opgeheven. Aan de Lammenschansweg 91 is enige tijd geleden het admini stratiekantoor Breedeveld gevestigd. Aan de Levendaal 71-75 (v.m. Peugeot garage) is een Cash en Carry winkel in electr. artikelen van Vierman gevestigd. De dameskapsalon „Rogier Haute Coiffure" aan de Kopermo len 8 is overgenomen en voortgezet als filiaal van kapsalons „Happy hair". In de eerder leeggekomen winkelruimte van de meubelzaak Kanbier aan de Haarlemmerstraat 52a/54 is een filiaal van Les- kimeubelen geopend. Snelheidscontrole LEIDEN Bij een snelheidscontrole op de Lammenschans weg heeft de politie 47 processen verbaal opgemaakt. In het totaal werden 547 auto's gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 92 km. Bij een controle op de Burggravenlaan werden 57 auto's gecontroleerd waarvan 11 te hard bleken te rijden. Hier bedroeg de hoogste snelheid 79 km. LEIDEN Voor velen klinkt de naam Piet van der Sterre bekend in de oren. Dat kan ook wel want veel toonaangevende gebouwen in onze Sleutelstad maar ook daar buiten zijn door architect Van der Sterre in ere hersteld. Een niet onaanzienlijke lijst van restauraties staan op zijn naam, zoals de restauratie van de Hoog landse Kerk met kerkhuisjes en de kosterswoning, het Heerenlo gement, de poort van de Burcht, de Marekerk, de Pieterskerk, de Lutherse kerk, het Caeciliagast- huis, verschillende hofjes, het Groene Kerkje in Oegstgeest en zovoort. In totaal restaureerde hij 36 kerken en 13 torens. In één van zijn laatste bouwwerken, het Heerenlogement, met daarin de nieuwe bibliotheek, is tot 1 sep tember een tentoonstelling van deze interessante en belangrijke architect ingericht. Piet van der Sterre werd in 1915 ge boren in Koudekerk aan den Rijn. Op 3 oktober 1978 overleed hij. Hij groei de op in het timmerbedrijf van zijn vader en trad op 22-jarige leeftijd bij architect Dekker in Hazerswoude als opzichter-tekenaar in dienst. Hier maakte hij kennis met vrijwel alle as pecten van het architectenwerk. De ontwikkeling tot een all round archi tect werd onderbroken door de oorlog. Van der Sterre dook onder en ver diende de kost met de verkoop van schetsen en schilderijen, die hij onder het pseudoniem Pieter van de Water maakte. Een ontwikkeling die zijn technische tekeningen ook later het kunstzinnige aspect gaven, waardoor Van der Sterre zich duidelijk van de meeste andere architecten onder scheidde. Dit niet alleen ten aanzien van zijn bouwtekeningen. Tijdens vergaderingen onderscheidde Van der Sterre zich al van de andere deelne mers aan de vergadering, door op ser vetten, blocnoten en bestekbladzijden prachtige figuratieve tekeningen te maken. Dit tot ergernis van sommige aanwezigen. Na de oorlog hervatte Van der Sterre de samenwerking met Dekker, die duurde tot het overlijden van de heer Dekker in 1954. In het begin deed Van der Sterre voornamelijk nieuw bouwprojecten, maar later ging hij zich meer specialiseren in monumen ten en andere toonaangevende pan den. Hij deed dit op een manier, waarbij het herstel hoofdzaak en de vormveranderingen zeer ingehouden bijzaken bleven. Ook zijn kennisma king met het vak vanuit het ambach telijke is hem altijd eigen gebleven. Hij had veel aandacht voor het detail en paste daarbij zijn vermogen om te schetsen en te schilderen toe bij het maken van zijn werktekeningen, waardoor het waarachtige kunstwer ken werden. Behalve gebouwen in volle eer herstellen, ontwierp Van der Sterre tevens de inrichting van som mige kerken. De stoelen in de Hoog landse Kerk zijn bijvoorbeeld ook door hem ontworpen. Van der Sterre had trouwens toch wel een,zwak voor stoelen. Hij vond vooral dat een stoel zo goed mogelijk moest zitten. Voor zichzelf ontwierp hij bijvoorbeeld een bureaustoel. De stoel, die te bezichtigen is op de tentoonstelling in de nieuwe biblio-- theek, kan even getest worden en een ieder die dit doet, zal moeten toege ven dat het meubel perfect zit. Op de tentoonstelling is duidelijk de liefde van Piet van der Sterre voor het de tail zichtbaar gemaakt. De kleinste onderdelen van een bouwwerk zijn met de grootste nauwkeurigheid neer gezet. Ook zijn perspectief tekeningen zijn zo nauwgezet, dat het haast foto's lijken. Kortom een ieder die iets meer wil weten van deze, voor Leiden zo belangrijke architect, of gewoon van mooie tekeningen houdt moet maar eens en bezoekje brnegen aan deze tentoonstelling in de bibliotheek aan de Nieuwstraat in Leiden. Een schets van Van der Sterre van de Hooglandse kerk. iJer boot o)len Onbekenden gisteren een boot ■jn 0 jailer ter waarde van 1 'ilden gestolen. liler met daarop een edboot stond in de ®'le Grootstraat met een ooi vastgemaakt aan een de eigeriaar in de n de woensdag zijn boot Ie halen vond hij alleen resten van de doorge- ketting. "Visseling nc ^FARENDSVEEN toftubrugse King's Com- rleent morgenavond jfrtle medewerking aan ,charistieviering in de it Presentatiekerk in *4rendsveen. ojJSasse van Ysselt uit ooigge zal de mis opdra- (SRoelofarendsveen. Voor heeft hij ge- Met pastoor Saers, die in voor zal gaan. Pas neemt 'zijn' organist Ban Berkel mee naai De viering ir ■rendsveen begint oir LEIDEN Het aantal aanplakborden in de stad wordt uit gebreid. Het college van B en W antwoordt op vragen van het PSP-raadslid J. van der Putten, dat het „in principe be reid is" meer borden in de stad te plaatsen. Maar Ben W zeggen erbij: „Overigens moeten wij het voorbehoud maken dat de noodzaak tot bezuinigen het onzeker maken, wan neer tot plaatsing van de meer borden kan worden overge gaan". Van der Putten had zijn vragen al op 15 april gesteld en deed dat met het oog op de verkiezingen voor de Tweede Kamer in mei. Hij memoreerde een debat van de gemeenteraad in oktober 1976, waarin werd besloten het aantal aanplakborden en -zuilen uit te breiden tot 18. De borden werden door de hele stad ver spreid. Omdat aan het onderhoud van de borden in de afgelopen jaren niets gedaan is, is het aantal inmiddels gehalveerd. Dit- werd veroorzaakt door bouwactiviteiten op locaties van borden en vernielingen van borden. Sommige borden zouden al drie jaar buiten gebruik zijn. Van der Putten vroeg het college het „plakken" op niet-officiële borden niet langer te verbieden. Dit zou ook op last van de rechter in Nijmegen en Sittard zijn ge beurd, omdat daar onvoldoende plakmogelijkheden voorhanden waren. De rechtbank noemde het plakverbod om die reden in strijd met de vrijheid van meningsuiting en met de grondwet. Het college antwoordt, dat het aanplakbord bij het Stadhuis al gerepareerd is en dat een inventarisatie gemaakt zal worden van de overige borden, waarbij bekeken zal worden of vernieu wing noodzakelijk is. Het college noemt het gebruik van de bor den „niet milieuvriendelijk" maar is desondanks toch van me ning dat de borden gehandhaafd moeten worden in verband met de vrijheid van meningsuiting. Bep W zijn niet bereid het plak verbod in de APV (Algemene Politie Verordening) op te heffen, omdat ernaar wordt gestreefd de huidige borden te verbeteren en uit te breiden. Op de tentoonstelling blijkt duidelijk de liefde van Van der Sterre voor het detail. De winkeliers reestraat vinden de verkeersdruk in hun e groot. Zeventig pro- in de winkeliers wil 4- éénrichtingsverkeer, het verkeer in de ïd.f Kort Rapenburg 1 Marktenroute zou worden afgewik- '5 Ten aanzien van de 'problematiek zijn de imers eensgezind. Al- den de huidige capa- YEhvoldoende en men is tot oprichting van Tkeerschap of stich- raarin mogelijke op en aangedragen kun- ultirden. Een flink deel I9 J winkeliers wil zelfs deelnemen in een 2^ke stichting. De me- van de winkeliers rdeeld, waar het de betreft. Bijna id is voor het open- ^|van het Kort Rapen- Pr( wat conclusies die ge- kunnen worden uit juete die het Konink- lerlands Ondernemers- (KNOV) heeft gehou- ler bedrijven en win- aan de Breestraat en omgeving. Om meer ïtisch belangrijke sig- 4*p te sporen, heeft het .10 van het KNOV, afde- trleiden, de opiniepeiling en. De enquete vond n de maanden februari van dit jaar. Het is van mening dat het ^tig houden van een Tce enquete mogelijk nen leiden tot een gro- jezindheid tussen de en het bedrijfsleven it goed is voor de bin- Doordat slechts de De meeste winkeliers aan de Breestraat vinden de verkeersdruk in Breestraat te groot. winkeliers aan de Breestraat en directe omgeving zijn bena derd, kan de enquete niet als representatief voor de hele binnenstad worden gezien. Van de 210 vragenlijsten wer den er 157 teruggestuurd, het geen een respons betekent van 75 procent. De vragen werden gesteld over de verkeerscircu- latie, het „grachtenplan", de lokatie van de warenmarkt en de parkeerproblematiek. Uit de enquete blijkt dat de winkeliers aan de Breestraat #in ruime meerderheid voor éénrichtingsverkeer in de Breestraat zijn. Worden de winkeliers langs de Markten route erbij geteld dan blijkt dit percentage echter nog maar 51 procent te zijn. Van alle on dervraagde winkeliers blijkt dan nog 44 procent voor tweerichtingsverkeer in de Breestraat te zijn. De winke liers reageerden dus duidelijk vanuit hun eigen vestigings plaats. Bijna niemand was ech ter voor gehele afsluiting van de Breestraat. Ten aanzien van de Markten route blijkt eveneens een plaatsgebonden voorkeur. Van de 55 bedrijven aan de Nieuwe Rijn geeft 31 procent de voor keur aan éénrichtingsverkeer over Breestraat en Markten route. De ondernemers op Gangetje, Botermarkt, Vis markt en Aalmarkt zien meer in tweerichtingsverkeer op de Breestraat, waardoor hun straat meer van het verkeer ontlast wordt. Driekwart van alle onder vraagde winkeliers vindt het plan om het Kort Rapenburg open te graven onaanvaard baar. Ten aanzien van de wa renmarkt zijn de meningen nogal verdeeld en ook sterk gebonden aan de plaats van het bedrijf. Iets minder dan de helft geeft aan situering rond om het water de voorkeur. Als motieven worden genoemd, de grotere overzichtelijkheid, een positiever effect van concen tratie, winkels en kramen ho ren bij elkaar en betere sfeer. Als argumenten voor situering op de Hooglandsekerkgracht en Nieuwe Rijn worden ge noemd, een betere verbinding met de Haarlemmerstraat, de marktenroute kan zo ook op marktdagen beschikbaar blij ven voor de ontlasting van de Breestraat, de parkeerplaatsen op de Botermarkt blijven be schikbaar en er is meer brand veiligheid als er geen markt is rondom de Nieuwe Rijn. Grote unanimiteit bestaat er ten aanzien van de parkeer- sproblematiek. Vier van de vijf eënqueteerde onderne mers is geïnteresseerd in de oprichting van een parkeer- schappen en allen willen wel meewerken aan een oplossing van het probleem. Ruim 40 procent is voorts bereid er geld in te steken. LHDSE COURANT

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3