A deTijd msim Franse regeringBEkondigt nationalisaties aan Poolse stakers spelen voorstanders van „harde lijn" in kaart HP d0ENE fïTENLAND ;ven jaar >or id SS' er Oproep van Thatcher heeft weinig effect Dode bij rellen na overlijden McDonnell Israëliërs slaags met VN-eenheid |nbeperkte macht =oor revolutionaire fechtbanken in Iran LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 9JULI1981 PAGINA 7 >t zeven jaar gevangenis- veroordeelde voormalige r Kurt Aache. De voormalige Kurt Asche is gisteren iel door een Westduits chtshof tot zeven jaar ingenisstraf veroor- ;p. Door zijn toedoen Jen 10.000 Belgische jo- %ermoord. nu 71-jarige Kurt Asche In 1942 en 1943 hoofd van |[deling joodse zaken bij de «rheitsdienst in Brussel. Jie functie werden onder Éeiding joden naar Ausc- S en andere vernietin- skampen gedeporteerd. 3npgin: nieuwe ■efialitie rond ieiUZALEM De Israeli- premier Begin heeft >veren verklaard dat hij jgioende steun heeft voor s i nieuwe coalitie onder dei leiding. Begint, die op- o^w met de kleine religie- r partijen in zee wil, kan )r(tnen op 61 van de 120 •Jementsleden. krdat de Israëlische presi- I Navon hem officieel jeücht geeft, kan Begin ech- teifiog niet beginnen met het lapnstellen van een nieuwe lering. De Israëlische radio ejt gisteren bekend gemaakt iit«er een akkoord is bereikt ler de vredesmacht die zich je Sinaï-woestijn moet ves- nep wanneer Israël zich vol- tfd jaar heeft teruggetrok- ïeuwe Maatregelen egen terreur talië Van onze correspondent Cees Manders) 77 Italiaanse jus- t krijgt meer en betere etdelen om de terreur te men bestrijden. Dit heeft nieuwe Italiaanse pre- hiir Spadolini bekend ge- e»kt. dkal het terroristen makke- es»r worden gemaakt naar de icttie over te lopen en hun nasten aan te bieden. De rijmwet wordt zo veranderd terroristen met spijt niet rtèn op strafvermindering n jen rekenen, maar ook op al betere bescherming tegen esoristische wraakacties als >yfcreer op vrije voeten zijn. BANKEN EN BEDRIJVEN WORDEN GENAAST PARIJS Nog dit najaar zal de rege ring van Francois Mitterand een wets ontwerp indienen voor de nationalisa tie van twaalf grote industriële onder nemingen en de meeste particuliere banken. Dit heeft premier Pierre Mau- roy gisteren verklaard in een toe spraak tot het parlement. Mauroy kon digde voorts een „genadeloze strijd" te gen de werkloosheid aan, waarbij 210 duizend nieuwe arbeidsplaatsen in de overheidssector worden geschapen en vóór 1985 de werkweek zal worden ver kort tot 35 uur. Vijf grote concerns die volledig in Franse handen zijn zullen naar de woorden van Mauroy „onmiddellijk" worden genaast. Het betreft de Compagnie Generale d'E- lectricité (elektronica), Pechiney (chemie en metalen), Rhone-Poulenc (chemie), Saint Gobain Pont Mousson (glas, bouw materialen) en Thomson-Brandt (elektro nica). De buitenlandse dochteronderne mingen van deze concerns hebben de keus tussen onafhankelijk blijven of ver koop van hun aandelen aan de Franse staat. Andere Franse ondernemingen die zullen worden genationaliseerd zijn de wapensectoren van het Matra-concern, de vliegtuigfabrikant Dassault en de staal concerns Sacilor en Usinor. Met drie on dernemingen die gedeeltelijk in buiten landse handen zijn (ITT-France, CII Honywell en Roussel-Unclaf) zal volgens Mauroy „onverwijld" overleg over over name worden gevoerd. Ook de nog over gebleven particuliere banken worden ge nationaliseerd, met uitzondering van de buitenlandse banken, coöperatieve ban ken en kleine plaatselijke bankinstellin gen. Amerikaanse rechter: Geen homoseksuelen bij padvinderij LOS ANGELES Het hooggerechtshof in Cali- fornië heeft dinsdag de eis afgewezen van een 19-jarige jongeman die weer toegelaten wilde worden tot de padvinde rij. Hij was geroyeerd omdat hij homosexueel Het Hof bepaalde dat de padvinderij geen wetten overtreedt wanneer zij van haar leden eist dat zij in een opperwezen gelo ven, de wetten van het land respecteren en geen homopsexueel zijn. Zijn advocaat heeft inmiddels hoger beroep aangetekend. (Vervolg van voorpagina) LONDEN Het straatgeweld van de afgelopen da gen in een drietal Britse steden heeft premier Mar garet Thatcher er gisteravond toe bewogen in het veertiendaagse politieke tv-programma van haar partij een strenge waarschuwing te uiten aan het adres van de jonge plunderaars, hun ouders en hun onderwijzers. Zij riep iedereen op een escalatie van het geweld te voorkomen. „We weten allemaal", zei Thatcher, „dat geweld alles zal vernie tigen dat voor ons waarde heeft". De premier verklaarde verder dat het probleem van de werkloosheid, volgens haar niet de oor zaak van het geweld, niet gemakkelijk op te lossen is. Korte tijd na de toespraak laaide in Manchester de gewelddadig heden weer op. Op de vraag van een journalist waarom ze de boel weer op stelten zetten antwoordden sommige jongens:„Zo hebben we iets te doen; anders vervelen we ons dood en op deze manier komen we ook eens op de televisie of in de krant". Het plunderen van de winkels en warenhuizen duurde tot vanmor gen vroeg. Alle winkeliers en bewoners spraken hun verbazing en verontwaardiging uit over het feit, dat de politie zich niet vroeger in de nacht vertoond had. Meningsverschil over taalgebruik in Europarlement STRAATSBURG Tijdens een zitting in het Europees parlement in Straatsburg toonde de Duitser Willy Brandt aan dat de vele mil joenen gulden die in het ta lenonderwijs worden gesto ken niet zijn verspild; hij sprak een rede uit in het En gels. Hiermee haalde hij zich de woede op de hals van Ien van der Heuvel namens de Nederlandse socialisten. Ien van der Heuvel kondigde aan een ontwerpresolutie in te dienen „ter bescherming van de kleine talen." Ook de Ne derlandse christen-democraat Jonker meende dat „afstappen van de moedertaal betekent dat miljoenen medeburgers verhinderd worden zich kan didaat te stellen voor het Eu ropees parlement." In dezelfde vergadering van het Europarlement is lord Car- rington, sinds 1 juli voorzitter van de Europese raad, erg goed ontvangen. Een uitgebrande bus in de wijk Anderstown in Bel fast, een van de tientallen voertuigen die bij de rel len van gisteren in brand werden gestoken. BELFAST De Noordierse minister Atkins heeft gis teren gezegd dat de regering van Ulster de voorstellen van de rooms-katholieke bemiddelaars tot versoepe ling van de reglementen in de Maze-gevangenis zal on derzoeken. Hij zei dit kort na het overlijden van de vijfde IRA-hongerstaker, McDonnell. Tijdens rellen die op zijn dood volgden werd een 16-jarige jongen door Britse militairen doodgeschoten. de onlusten die na de dood van McDonnell uitbraken wa ren de ergste sinds 5 mei, toen Bobby Sands overleed. De 16-jarige John Dempsey werd door Britse militairen dood geschoten toen hij met enige mannen een aanval uitvoerde op een busstation in Belfast. Tientallen auto's en bussen werden in brand gestoken door het gooien van benzine bommen. Twee demonstranten raakten ernstig gewond en er zijn meerdere licht gewonden. Het beeld dat alle Poolse havensteden gistermorgen boden: een vergadering van ar beiders tijdens de waarschuwingsstaking van een uur. WARSCHAU Uit officiële Poolse bron nen in Warschau heeft men gisteren kunnen vernemen dat een nieuwe spiraal van socia le onrust voorstanders van de „harde lijn" in de kaart speelt en zodoende een ongunsti ge invloed kan hebben op het komende bij zondere congres van de Poolse communisti sche partij. Het commentaar heeft betrek king op de havenstaking van gisteren en op de vanmorgen gehouden staking van het personeel van de nationale luchtvaartmaat schappij LOT. Vanmorgen om acht uur zijn zesduizend perso neelsleden van LOT begonnen met een waar schuwingsstaking van vier uur om kracht bij te zetten aan hun eis, dat een door hen voorgedra gen kandidaat wordt benoemd tot algemeen di recteur. De autoriteiten weigeren dit, omdat het om een zaak van staatsveiligheid gaat. Tien binnenlandse vluchten zijn geschrapt; interna tionale vluchten zijn uitgesteld. Woordvoerders van een kleine zelfstandige vakbond hebben ervoor gewaarschuwd dat de staking bij de luchtvaartmaatschappij, de eerste in de Poolse geschiedenis, militaire interventie van het Warschau-pact tot gevolg kan hebben, maar de vakbond Solidariteit heeft dit een be lediging van de bondgenoten van Polen ge noemd. De Poolse radio heeft vanmorgen gemeld dat er een staking dreigt in Bydgoszcz. Transportar beiders eisen dat een wethouder wordt vervan gen.De arbeiders in de havens van Gdansk, Gdynia en Szczecin, die gisteren een uur het werk neerlegden, willen morgen opnieuw sta ken, als de regering zijn beloften voor betere werkomstandigheden niet nakomt. Regering Italië wil nieuwe kerncentrales (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De nieuwe Ita liaanse regering van pre mier Spadolini wil vier nieuwe kerncentrales bou wen. Momenteel beschikt Italië al over vier kerncen trales en een vijfde is in aanbouw. Volgens Spadolini staat de keus voor kernenergie vast en dient onmiddellijk met de uit voering van deze principe- be slissing te worden begonnen. Dus geen discussies meer, maar direct beginnen met de bouw van de kerncentrales. Op korte termijn zal de rege ring de lokaties voor de nieu we centrales aanwijzen. Niet uitgesloten moet worden vooral gezien de precaire situ atie waarin de energie-voor ziening van Italië zich bevindt dat het aantal van negen kerncentrales nog verder wordt uitgebreid. Italië is bijna geheel afhankelijk van olie en gas uit Algerije en de landen rond de Perzische Golf. Felle kritiek Carter op beleid-Reagan ATLANTA Oud-president Jimmy Carter van de Ver enigde Staten heeft na meer dan vijf maanden zijn stil- zwijgeü verbroken en in een brief aan oud-medewerkers felle kritiek geleverd op het beleid van zijn opvolger Reagan. Vooral de houding tegenover binnenlandse be zuinigingen, atoomwapens en de mensenrechten werd door Carter ferm bekriti seerd. President Reagan heeft alle kritiek echter direct van de hand gewezen. Naar aanlei ding van de klacht dat hij nog geen enkele keer een duidelij ke buitenlandse politiek heeft uitgestippeld verklaarde hij, dat redes van voorgangers over hun buitenlandse politiek vaak „contra-produktief" heb ben gewerkt. Hij herhaalde dat zijn regering weet welke weg wordt bewandeld: „Te genover vrienden en mogelij» ke tegenstanders gebruik ma ken van het gezonde ver stand". BEIROET Een gemeen schappelijke patrouille van het Israëlische leger en rechtse militanten van majoor Haddad is gisteren in Zuid-Libanon slaags ge raakt met een Iers bataljon van de VN-vredesmacht. Volgens een woordvoerder van de VN probeerde de pa trouille de bufferzone bij het dorp Baraashit binnen te drin gen maar werd door het Ierse bataljon tegengehouden. Het is niet bekend of er tijdens het vuurgevecht, dat een half duurde, gewonden zijn geval len. tie j HERAN Het Iraanse parlement heeft gisteren revulutionaire tribunalen gelegaliseerd. Deze ihtbanken hebben sinds de val van de sjah al tiderden mensen veroordeeld. De wet biedt ze nu ime mogelijkheden om tegenstanders van het be nd te veroordelen. er dan veertig gegadigden hebben zich kandidaat gesteld ir de presidentsverkiezingen in Iran die op 24 juli gehou- i worden. De huidige premier Mohammed Ali Radja, de ptste kanshebber, is officieel voorgedragen als kandidaat |r de Islamitische Republikeinse Partij, zo heeft de IRP- Int Islamitische Republiek vanmorgen gemeld, jteren zijn zeven mensen veroordeeld tot 25 zweepslagen, dat zij, tijdens de vastenmaand de Ramadan, in het open- |r hadden gegeten. Aan de Turks-Iraanse grens wordt mo- pteel intensief gepatrouilleerd, om te voorkomen dat de irtvluchtige ex-president Bani-Sadr, volgens de autoritei- ondergedoken in de provincie Kóerdistan, het land ver- dt. öranse rechter wil Baskische njjrroristen uitwijzen eJJ Een rechtbank in het Franse Pau heeft zich gisteren ojesproken voor de uitlevering van drie Baskische militanten. Spaans verzoek om de uitlevering van zes anderen wees de e]Jitbank echter af. ar Franse regering moet nu in totaal in vijf gevallen beslissen icjr uitlevering, aangezien eerder ook rechtbanken in Parijs en jrf-en-Provence gevolg hebben gegeven aan twee Spaanse ver- jiken tot uitlevering. Vorige week heeft de Spaanse premier lljvo Sotelo gesproken met de Franse minister van-buitenland- etaken Cheysson over de uitlevering van Baskische terroris- Cheysson verklaarde dat hij uitlevering van Basken niet wil sluiten, maar anderzijds beklemtoonde hij dat Frankrijk zijn jflitie als toevluchtsoord voor politieke vluchtelingen niet wil Jêven. ïozambiquaanse piloot vraagt fsiel in Z-Afrika JtETORIA Een piloot van de Mozambiquaanse lucht dicht is gisteren met zijn toestel in Zuid Afrika geland en jjpft daar politiek asiel aangevraagd. jiJnmaal boven Zuid-Afrika werd het vliegtuig, een Mig-17 on tschept door de Zuidafrikaanse luchtmacht en gaf de piloot te nnen dat hpj wilde landen. De Zuidafrikaanse minister van lensie Malan maakte dit bekend, maar werd tegengesproken J>r het Mozambiquaanse persbureau AIM die sprak van een ^dwongen" landing. De particuliere ziektekosten verzekering is goedkoop en goed, zo denken vooral de jon geren over de zogenaamde budget-polissen. Dat verdriet de ziekenfondsen, die de ach terdeur van de vrijwillige zie kenfondsverzekering hadden, zeer. Steeds meer mensen zijn ook bereid een eigen risico te dragen. Maar de solidariteit tussen jongeren en ouderen, waarbij de weinig zieke jonge ren een groot deel van de meer zieke ouderen dragen, is weg. Wie gedacht had, dat het femi nisme in een partij als de CPN goed is doorgedrongen, leze de Haagse Post van deze week. Een citaat: „Het is indërdaad net een kerk, de communisti sche partij. De overeenkomst zit hem in het feit, dat zowel voor de kerk als voor de partij het paradijs in de toekomst ligt." Ën: „Als feministe in de CPN moet je geduld hebben." Is de revolutie in Iran dood? vraagt het blad zich af. Het antwoord: „Wat er ook gezegd wordt, deze revolutie is niet dood. Overal staan er kleine programma's op stapel voor lotsverbeteringen van de mil joenen, die nog nooit van het olieveld hebben geprofiteerd. Dat bir\dt hen aan deze revo lutie, meer wellicht dan het Is lamitisch en cultureel reveil. Het charisma van Khomeini, hun paus, doet de rest. Deze revolutie kan nog jaren mee gaan, zolang er olie en geld is. Ben Bella, ooit de voorman van de Algerijnse bevrijding, mocht voor het eerst naar het buitenland. Hij zal de strijd nooit opgeven: „Ik ben alleen maar strijdlustig. Ik verdedig ideeën, ik ben politiek geënga geerd, maar de macht, die in teresseert me niet." Veel pagina's wijdt de Haagse Post aan „moderne schrijvers in de worggreep van Calvijn". Voor de in literatuur geïnte resseerde een verhelderend achtergrondartikel. De huisarts komt er niet meer uit. De specialisten hebben hem alle werk uit handen ge nomen. In 25 jaar tijd zijn er twintig procent meer huisart sen bijgekomen, tegen hon derd procent meer specialis ten. De huisarts is meer dan ooit een doorgeefluik. Een huisarts: „Je voelt je als ie mand die is opgeleid tot race wagenmonteur, en die in een fietsenzaak komt te werken. Het is altijd maar sloven. Som migen gaan zich specialiseren, anderen nemen een baan met vaste werktijden, weer ande ren gaan door en storten zich in materiëel bezit, een jacht bijvoorbeeld. Over studiebeurzen een groot artikel deze week in De Tijd. In Groningen schijnt het bij de Centrale Directie Studiefinan ciering (CDS) allemaal best te kloppen. Als er iets niet klopt, dan is dat bij het beleid in Den Haag. Het hoofd van de CDS is een scheepsbouwkundig in genieur! „Ach, ik vind dat het niet zoveel uitmaakt in wat voor soort bedrijf je zo'n ma- nagement-functie uitoefent", zegt hij. Over de verkiezingen in Israël zegt rabbijn Soetendorp: „Na alle verwarring, de scheldpar tijen, het plotselinge geweld, was er nieuwe hoop". Een melodrama voor drie he ren, met Van Agt in de hel denrol, Terlouw in de schur kenrol en speler Den Uyl vroegtijdig afgevoerd. Zo ken schetst De Groene deze week de kabinetsinformatie. Wat nu? De Groene: „Wanneer de PvdA nu afhaakt, is niet de Staphorster variant het eerst aan bod, (CDA-VVD met ge- doogsteun van klein rechts), maar een minderheidskabinet van CDA en D'66, dat afwisse lend leunt op de PvdA en op de VVD." „Wij maken geen boem- boem", is de veelzeggende kin derlijke kop boven een artikel over de wapenproduktie in Nederland. Maar het schijnt een historische uitspraak te zijn van de directie van de Hollandse Signaal Apparaten in Hengelo. De FNV publi ceerde de discussienota voor vrede en ontwapening. Maar of dat omschakeling op vrede- sproduktie zal bewerken? „Het idee van omschakeling als eni ge vreedzame en sociale alter natief moet aan de man wor den gebracht, en de scheids- wanden afbreken die al heel lang bestaan tussen de vredes beweging en de arbeiders in de wapenindustrie. Alleen als politiek vakbond en vredesbe weging elkaar ondersteunen, hebben initiatieven een kans." Het feminisme ook in De Groene. Een toekomstbeeld: „Nu echter vrouwen niet in de bestaande machtsverhoudin gen willen - omdat ze auto noom willen strijden - of kun nen - als gevolg van de econo mische teruggang - worden opgenomen, zal de overheid, daarin gesteund door de so ciaal-democraten, hen als een bedreigende .tegencultuur op vatten en bestrijden." KNMI en Pelleboer kunnen het ook niet helpen dat het weer zo slecht is, meent Else vier. En de Belgische weerpro- feet Armand Pien voegt er graag aan toe: „Mijn weer voorspellingen waren steeds juist, maar het weer volgde niet altijd mijn voorspellin gen." Algemene indruk: het weerbericht moet beter. Het KNMI én het weer moeten be grijpelijke worden. De eerste ronde is voor Van Agt, vindt Elsevier. En Ter- louw? „De redelijke Jan Ter louw beging de eerste fout, die in de politiek gemaakt kan worden, hij zei: „Nooit" tegen deze combinatie. Welke infor mateur zal die domheid nu eens oplossen?" De ontwerpen van de nieuwe Nederlandse munten blijven ergeren. De ontwerper Bruno Ninaber van Eyben: „Beelden de kunst is een intellectueel proces, dat niet binnen de staat is te pakken. Als politici zich met de kunst gaan bemoeien, krijg je een staatskunst, die geen enkele maatschappelijke betekenis heeft." Op de videomarkt wordt een wereldslag geleverd. Voor de tweede week achtereenvol gens reserveert Elsevier bla druimte voor dit onderwerp. Begrijpelijk: „De Nederlandse Bioscoopbond maakt zich nu al ernstige zorgen over de video- concurrentie, terwijl video nog maar één aspect is van de in formatie-revolutie". Verder interessante artikelen over de rellen in Liverpool en de stakingen in Polen. Het is moeilijk vredesopvoe- ding te geven in een vijandig milieu, meent de hoogleraar in de pedagogie, Ton Beekman. „Programma's op school voor vrede zijn een goede zaak. Maar ze zijn alleen zinvol in een school die ook werkt aan een vredescultuur in andere zaken. Je kunt niet vreedzame samenwerking in het ene pro gramma stoppen, en de vol gende dag de Cito-toets afne men. Op school heerst nog te veel de Cito-toets-sfeer. Dat is oorlog van allen tegen allen. Dat is kind-mens-vijandige competitiesfeer." Reagan neemt het neutronen- wapen nu volledig in produk- tie. Dat betekent ook de bom voor Nederland een stukje dichterbij, concludeert Her vormd Nederland. „Als een nieuw Nederlands kabinet toch de modernisering met Pershing II en kruisraketten blijft steunen, brengt het ken nelijk meteen politiek ook nog de N-bom het laatste stapje dichterbij." Ngoeza Bond, oud-premier van Zaïre die nu in België woont in ballingschap, voor spelt dat er voor Zaïre nog maar één uitweg is uit de moeilijkheden, waarin presi dent Moboetoe het heeft ge bracht: een opstand. Hij noemt het land: de privé-speeltuin van Moboetoe. Ogem is aan het uitverkopen. Vrij Nederland zegt: „Een se lecte groep van handelaren en makelaars in bedrijven hebben de Ogem-dokters op zicht. Ogem takelt snel af, de ban ken zien goedkeurend toe". Jan Terlouw over de informa teurs: „Programmatisch heb ben ze goed werk gedaan, maar'inderdaad als het ging om zaken als zetelverdeling, dan waren het gewoon twee CDA-ers." Nog een politieke onthulling, ditmaal van Willem Drees sr., nu 95, en socialist in hart en nieren. Toch zegt hij: „Ik heb nooit gedacht, dat er in Neder land een socialistische maat schappij was op te bouwen." Voor de sportliefhebbers kijkt. Jan Zwartkruis terug op vier Eren coaching van het Neder- nds elftal. Dat we geen rol van betekenis meer spelen in het nationale elftal, is als men dit verhaal leest, zeker niet te danken aan Zwartkruis. „We ten jullie wat zo gek is? Er is geen trainer in Nederland, die nationaal en internationaal de laatste maanden ook van top clubs in Nederland meer aan biedingen heeft gehad dan ik." Zomaar in Terzijde: „Prijs de dag niet voor de laatste prijs verhoging". „Het KNMI kan beter het heen en weer gaan voorspellen". „En geniet maar eens flink van Uw laatste va kantie". De kleurenbijlage is deze week gewijd aan de natuur.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7