Prenten getuigen van een schone, geordende wereld Basisbeweging betreurt opheffing commissie „Pluriformiteit" Bela Bar tok herdacht op muziekfestivals kerk wereld LEVEN EN WERK VANM.C. ESCHER Pinocchio 100 jaar oud, maai nog springlevend et Bhagwan-commissie e wil ook onderzoek naar invloed kerken KUNST LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 9 JULI 1981 PAG» De graficus Maurits Cornells Escher (1898-1972) kan gelden als een van de populairste Neder landse kunstenaars van deze eeuw. Zijn pren ten, vooral die welke 'onmogelijke dingen' uit beelden, maar ook zijn vlakverdelingen waarbij onderwerp en achtergrond telkens verwissel baar lijken, zijn erg populair. En dat geldt niet alleen voor ons land, maar ook elders in Europa en in de Verenigde Staten en Japan. Een nieuw boek over de kunstenaar 'Leven en werk van M.C. Escher' verschijnt dan dan ook in de kolos sale oplage van 115.000 exemplaren en komt eveneens uit in de Verenigde Staten, Groot Brit- tannië. Frankrijk, Japan, Duitsland, Italië en de Scandinavische landen. Toch is het kunstenaarschap van Escher lange tijd een omstreden zaak geweest. Men vond zijn pren ten te bedacht, zag er teveel gegoochel in. De grote ommekeer werd eigenlijk pas in 1968 ingezet toen het Haags Gemeentemuseum een grote eenman- stentoonstelling van zijn werk inrichtte. Escher had natuurlijk al eerder geëxposeerd; in Italië, waar hij lange tijd woonde en werkte, en ook in ons land, o.m. in 1954 in het Stedelijk te Amsterdam. Maar dat was ter gelegenheid van een internationaal ma thematisch congres en beoefenaars van die weten schap hadden altijd al een grote belangstelling voor het werk van de kunstenaar gehad. Maar de Haagse tentoonstelling, gehouden bij zijn zeventigste verjaardag, was de eerste die een be langrijk kunstmuseum op eigen initiatief inrichtte en ook duidelijk als kunst presenteerde. Het liep er storm. De catalogus van de tentoonstelling werd uitgangspunt voor 'De werelden van M.C. Escher', dat in 1971 als 'Boek van de Maand' in een grote oplage uitkwam en op de dag van verschijnen al praktisch uitverkocht was. Dat boek kwam bij Meulenhoff uit en lag weer ten grondslag aan het thans bij dezelfde uitgeverij verschenen 'Leven en werk van M.C. Escher'. Een aantal auteurs werkte er aan mee onder .leiding van J.L. Locher, destijds hoofdconservator van het Haags Gemeentemuseum en inrichter van de tentoonstelling. De mens achter de kunstenaar Het nieuwe boek omvat een catalogus van het com plete grafische oeuvre met afbeeldingen van alle prenten. Voor bezitters van 'De werelden van M.C. Escher' betekent dat een verdubbeling, maar wat het nu verschenen boek zo uniek maakt is het feit dat van de mens Escher, die in vorige publicaties altijd achter de kunstenaar verborgen was geble ven, een indringend beeld wordt gegeven. In dat gedeelte van het boek steekt een flink stuk autobio grafie, want voor een belangrijk deel bestaat het uit fragmenten van brieven die de kunstenaar schreef aan vrienden en familieleden. Escher bewaarde van al zijn brieven een kopie. Hij was een vaardig en gezellig brievenschrijver. Een aardige man in veel opzichten trouwens. Leek daarin op zijn vader, die een dagboek bijhield waaruit de samenstellers konden putten voor bijzonderheden over de jeugd en de eerste jaren van Eschers kunstenaarschap. Band van Möbius II, houtgravure 1963. Hersengymnastiek In het midden van de dertiger jaren ging Escher in zijn prenten een nieuwe koers varen. Al vroeger had hij geëxperimenteerd met vlakverdelingen. „Hersengymnastiek mijner puzzelarijen" noemt hij het zelf. Uit het boek blijkt dat Escher zelf het grootste ple zier had in het uitdenken, uitmeten en berekenen van zijn vaak hels-moeilijke constructies. Mathema tici over de gehele wereld raakten opgetogen over zijn werk, stuurden hem vaak lange brieven: „Drie zijdjes vol met explicaties van wat ik eigenlijk wel gedaan heb. Jammer dat ik er niets, maar dan ook niets van begrijp". In zijn brieven toont Escher bepaald weinig zelfo verschatting: „God god, ik wou dat ik eens een beetje beter leerde tekenen! Wat kost het toch een inspanning en volharding om het goed te trachten te doen", schrijft hij in 1955, het jaar waarin o.m. zijn schitterende 'Drie werelden' tot stand kwam. Hij was toen al ver over onze grenzen beroemd, vooral in Amerika waar na artikelen in de tijd schriften Time en Life een ware Escher-rage ont stond, vooral in wetenschappelijke kringen. Er Klimmen en dalen, litho 1960. Lucht en water, houtsnede 1938. kwam zoveel vraag naar zijn prenten dat hij nau welijks meer aan nieuwe bladen toekwam. Dat kwam ook omdat hij zijn houtgravures niet op een* pers drukte, maar ze op de Japanse manier met een spateltje afwreef, wat wèl betekende dat zijn blok ken ook na een flinke oplaag onbeschadigd bleven. In arrenmoede besloot hij toen maar zijn prijzen fors te verhogen. Levensgenieter Escher komt in het boek naar voren als een levens genieter. Hij genoot van goede boeken, muziek en vooral van reizen. Een zeereis op een vrachtschip was iets waar hij maandenlang naar kon uitzien, wat hij met ernorm veel genoegen beleefde en waarover hij later smakelijk kon vertellen of schrij ven. Ondanks zijn altijd wat zwakke gezondheid, die hem vooral in latere jaren parten speelde en de ongemakken van de ouderdom in die latere jaren bleef zijn kijk op het leven altijd aan de zonnige kant Sollen met zekerheden In 1965 kreeg Escher de cultuurprijs van Hilver sum. Hij hield toen een voordracht waarin hij zijn filosofie over zijn kunst zó samenvatte: „Ik probeer in mijn prenten ervan te getuigen, dat wij leven in een schone, geordende wereld, en niet in een normenloze chaos, zoals het soms lijkt. Mijn onderwerpen zijn óók dikwijls speels. Ik kan het niet laten om met onze onomstotelijke zekerheden te sollen. Het is bijvoorbeeld een plezier, om willens en wetens twee- en driedimensionaliteiten, plat en ruimtelijk door elkaar te haspelen en om met de zwaartekracht de draak te steken. Weet u zéker of een vloer niet tevens een plafond kan zijn Bent u er vast van overtuigd dat u hóger komt, als u een trap oploopt Staat het voor u vast, dat een half ei niet tevens een lege dop is? Dergelijke, ogenschijnlijk dwaze vragen, stel ik ten eerste aan mijzelf (want ik ben zelf mijn eerste toe schouwer), en daarna aan de mensen die zo vrien delijk zijn mijn werk te komen bekijken. Het geeft voldoening om te merken dat er nogal wat mensen plezier hebben in dit soort van speelsheid, en dat ze niet bang zijn om muurvaste realiteiten te relative ren" Behalve de catalogus en het ten dele zelf-vertelde levensverhaal bevat het boek een bijdrage van wis- kunde-docent Bruno Ernst over 'De visie van een methematicus' en een herdruk van Eschers in 1958 in kleine oplage verschenen Regelmatige vlakver deling, mèt de originele illustraties. Het boek is schitterend uitgegeven met ruim 600 il lustraties, waarvan 36 in kleur. Voor tal van men sen een werk om levenslang plezier van te hebben. VOLKERING Leven en werk van M.C. Escher. Auteurs F.H. Bool, Bruno Ernst, J.R. Kist en F. Wierda onder hoofdredactie van J.L. Locher. Uitg. Meulenhoff Nederland bv. Prijs 79,50. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Pinocchio Is deze week 100 jaar oud geworden, maar dese vergevor derde leeftijd heeft op hem nauwelijks enige sporen achter» Slaten. Integendeel, t houten mannetje dat door een ge» heimzinnige fee in een mensje wordt veranderd en tel kens wanneer het liegt een lange neus krijgt, is springle vend, en bewijst elke dag weer meer levenskracht Op 7 juli 1881 ver scheen in een kinder krant in Florence in Italië de eerste afle vering van „De ge schiedenis van een poppetje", en dit eer ste deel heette: „Avontuur van Pi nocchio". De schrijver was een arme sloeber Carlo Lorenzo (of zoals hij zich ging noemen: Carlo Collo- di). Collodi had het als ambtenaar tweede klasse niet breed en vulde zijn schamele loon aan met het schrijven van sprook jes. Zoals veel andere scheppers van grote kunst had ook hij moeite zijn voort brengsels te slijten. Pinocchio had succes bij de lezertjes van Florence en twee jaar later ontfermde een ondernemend druk ker zich over het ver haal. Van dat ogen blik af verspreidde het verhaal zich over de hele aardbol. Wat het aantal vertalingen betreft, doet Pinoc chio de bijbel flinke concurrentie aan. Elke taal die zich van het geschreven woord bedient, kent een ver taling van Pinocchio, en elke avond voor het slapen gaan, ver tellen ouders het ver haal van Pinocchio aan de kleintjes, over al ter wereld. Walt Disney's weer- Wereldbekend werd Pinocchio door de (ilm van Walt Disnr gave van Pinocchio is nu het bekendst, maar de tekeningen die de vroegste avon turen van Pinocchio in de vorige eeuw il lustreerden laten een klein mannetje zien: Een klein eigenwijs ogend heerschap, met een puntmuts op, met een lange spitse rteus, en een mannetje dat met de handen in de zij uitdagend de we reld inkeek. Die we reld was en is nog steeds gevuld met leugens, en dat is waarschijnlijk de eni ge verklaring voor de onsterfelijkheid van deze kleine leuge naar. Iedereen vertelt leugens, men is het zich niet eens meer bewust, men wil het gewoon niet weten. Pinocchio voelt en ziet direct wanneer hij in de fout gaat, als zijn neus zich ver lengt. Hij is de vlees geworden leugen, de personificatie van de onwaarheid. Pinoc chio is de hoofdper soon van een kinder verhaal dat alleen maar iets zegt over hoe de ouderen, de volwassenen zich ge dragen. Hoe moeilijk het is de rechte weg te blijven bewande- lén. Pinocchio is een van de grote bijdragen die Italië aan de westerse beschaving heef!' geven, en zijn e feest heeft hieil langwekkende j een zettingen ovèi rol van de leug(< de geschiedenis i het heden opgelet Italië is trots o f nocchio, maar I zonder spot word' gemerkt, dat dit land deze kr< leugenaar had nen voortbrengeijc misschien wel tem< want hoeveel lapi zijn waar de le?r: zo'n fatsoenlijk ejt respecteerd uil heeft aangenomej de politiek van zijn de lange n<r vaak niet meer t<d len. AMSTERDAM De Association des Festivals de Musique, waarvan ook het Holland Festival deel uitmaakt, heeft de volgende bijzonderhe den verstrekt over komende manifestaties: Luzern (15 aug.-9 sept.) Herdenking van de 100ste geboortedag van Béla Bartók en George Enescu. Hiernaast brengt de Bibliothèque Cen trale een expositie, gewijd aan Gustav Mahler. Van Enescu wordt, in concertversie met de oor spronkelijke Frans tekst, de opera 'Oedipe' ge bracht. Verder wordt onder meer voor het eerst, onder de titel 'Le compositeur dans son monde', een middag met Rudolf Kelterborn ge presenteerd. Edinburgh (16 aug.-5 sept.) Eerste uitvoerin gen van Tavener's werk voor orkest 'Akhama- tova Requiem' en Menotti's 'Moans, Groans, Cries, Sighs'. Europese première van Copland's 'Vioolsonate' in een transcriptie voor contrabas. Britse première van Reimann's 'Unrevealed'. Strijkkwartet no. 4 'L'Autunno' en 'Kammer- musik 1958' van Henze. Musgrave's 'The Voice öf Ariadne' door de Studio van de Keulse ïd< ra. in< n Stresa (15 aug.-18 sept) Het Praags Phiir monisch Koor brengt twee hoofdwerke»k zijn repertoire: de 'Messe du Pape Marcel'zal Palestrina en de zelden uitgevoerde 'Les»r spres de la Sainte-Vierge, op. 37' van Raciie ninov. Verder laureaten van de jeugdconrjst sen uit Italië, Rusland, Japan en Oostenrijïw te Besan$on (3-20 sept.) Werken van Bartèn twaalf concerten. Barokmuziek in negen ter certen, m.m.v. Philippe Herreweeghe en bi lippe Beaussand. Vooruitlopend op het Fesori du Film Musical wordt 'La Nouvelle Babykei vertoond. De muziek van Sjostakowitsj \v_ uitgevoerd door het Orchestre de Besai o.l.v. Marius Constant. Ter gelegenheid van dertigste Concours International de Jan. Chefs d'Orchestre verschijnt een brochure de ontwikkeling van de laureaten. De coif ten zijn dit jaar over 20 steden in Franchë mité verspreid. f Seminariesin Malawi dicht wegens gebrek aan geld Twee seminaries in Mala wi, waarmee de Pauselij ke Missiewerken Neder land al teintallen jaren nauwe contacten onder- houden, moeten wegens gebrek aan fondsen voor tijdig sluiten. De 143 stu denten zijn naar huis ge stuurd. De seminarielei ding hoopt in september de opleiding weer voort te zetten, wanneer nieuwe fondsen uit Rome en Ne derland zijn ontvangen. Het gaat om het groot-semi narie van Kachebere in Li longwe met 98 studenten en het seminarie van Zomba met 45 studenten. Beide se minaries leiden niet alleen toekomstige priesters op voor Malawi. Ook studen ten uit omringende landen kunnen er terecht. Het seminarie van Kache bere dateert uit 1930; het se minarie van Zomba begon vijf jaar geleden. De plaats Zomba was gekozen, omdat daar ook een protestantse theologieopleiding is, waar mee nauwe contacten wor den onderhouden voor de oecumenische vorming der priesterstudenten. De seminaries van Kache bere en Zomba ontvangen veel steun uit Rome en uit Nederland. PMW-Neder- land financiert de opleiding van een tiental studenten. De rest komt uit PMW- Rome. De studiebeurzen ko men tot dusver op 1200 gul den per student per jaar. Wegens de stijging van de dollarkoers zullen de bijdra gen uit Rome en Nederland met ruim dertig procent moeten worden verhoogd. Voor PMW-Nederland bete kent dit, dat een beroep moet worden gedaan op de fondsen, die voor het begro tingsjaar 1982 worden inge zameld. De Landelijke Basisbewe ging van Kritische Groe pen en Gemeenten in Ne derland betreurt het dat de Nederlandse bisschop pen hebben besloten de landelijke basisbeweging voortaan alleen per bis dom te benaderen. Dit schrijft de basisbeweging aan de bisschoppen naar aanleiding van hun be sluit van 23 juni 1981 om de bisschoppelijke com missie „Pluriformiteit en Gemeenschap" op te hef fen. sisbeweging vindt het niet correct dat de bisschoppen bij de opheffing constateren dat groepen nauwelijks een beroep op de commissie hebben gedaan. De basisbe weging heeft herhaaldelijk laten blijken het contact met de bisschoppen via de bisschoppelijke commissie op prijs te stellen, maar ver nam sinds juni 1979 niets meer van de commissie. De basisbeweging ziet in het besluit der bisschoppen weer een duidelijk andere benadering en ontwikkeling binnen de Nederlandse christelijke geloofsgemeen schap dan die met name sinds het Pastoraal Concilie van Noordwijkerhout ge bruikelijk begon te worden. Zij zegt te doelen op het ge groeide inzicht dat het evangelisch getuigenis in deze tijd en in de Neder landse samenleving het meest gebaat is bij landelij ke besluiten en beraden. Tegen de achtergrond van deze overwegingen vraagt de basisbeweging zich af hoe de bisschoppen als na tionale bisschoppenconfe rentie denken om te gaan met een landelijke en oecu menische organisatie als de basisbeweging, die intussen op uitnodiging waarnemer is geworden in de Raad van Kerken. Met het opheffen van de bisschoppelijke com missie is volgens de basisbe weging een mogelijkheid verdwenen om ook lande lijk, op het niveau van de bisschoppenconferentie nieuwe manieren van gelo vig doen en denken te in ventariseren en voor de ge loofsgemeenschap vrucht baar te maken. Korte metten De Braziliaanse minister van justitie, Ibrahim Abi- Ackel, heeft een wijziging aangekondigd van de als discriminerend ervaren Immigratievoorschriften voor missionarissen en zendelingen. Voortaan zal de regering afgaan op de verklaring van de desbe treffende kerk. Verwacht wordt, dat de nieuwe voor schriften in september van kracht zullen worden. Vol gens de nieuwe regeling zullen binnenkomende missionarissen en zende lingen eerst een voorlopi ge verblijfsvergunning krijgen. Na enkele maan den kunnen zij een perma nente vergunning aanvra gen Moeilijkheden wor den voorgelegd aan een ge mengde commissie van kerk en staat Van rege ringszijde is wel gewaar schuwd, dat missionaris sen en zendelingen zich uitsluitend met godsdien stige zaken mogen bezig houden en niet met bin nenlandse politieke pro blemen. Calcutta, is 74 jaar oud in Palermo overleden. Hij was istig uit Albaniën provincie van Joegoslavië. Na de bezetting van zijn land, nam hij dienst in het Italiaanse leger. Na de twee de wereldoorlog werd Lazar Bojaxhiu door een militair gerechtshof in de Albanese hoofdstad Tirana bij verstek ter dood veroordeeld. Hij woonde sinds dertig jaar op Sicilië en had daar de lei ding van een farmaceutische fabriek. De synode van de angli caanse kerk heeft op haar synode in York gestemd voor het principe, dat er omstandigheden zijn, waarbij gescheiden men sen tijdens bet bet leven van hun vroegere huwelijk spartner in de kerk mogen trouwen. Dat was tot nu toe niet toegestaan. Op de veronderstelling, dat de kerk van Engeland met een soepelere houding te genover gescheiden men sen echtscheiding kan be vorderen, antwoordde de aartsbisschop van Canter bury, dr. Robert Runcie, dat nauwelijks is bewezen, dat mensen met schei dingsplannen zich iets aantrekken van religieuze sancties. De Britse methodisten, bijen in Norwich, hebben hun voorlopige goedkeuring ge hecht aan plannen om een verbond aan te gaan met de anglicaanse Kerk van Enge land, alsmede met de United Reformed Church, de Chur ches of Christ en de Her nhutters. Een dergelijk sa mengaan zou de eerste stap zijn in de richting van orga nische eenheid van genoem de kerken. De methodisten zouden bisschoppen in hun systeem moeten accepteren en al de betrokken kerken zouden eikaars ambten en sacramenten erkennen. In het Westduitse Wupper* tal zal van 2 tot 7 augustus het uitvoerend comité van de WARC. de World Al liance of Reformed Cur- ches, bijeenkomen ter voorbereiding van de alge mene vergadering in au gustus 1982 in Ottawa, Ca nada. Het thema van deze vergadering is :*Van U is het Koninkrijk en de kracht en de heerlijkheid". ongeveer zestig mil joen leden, sommigen meer dan een miljoen elk, anderen slechts een paar honderd. Nederlandse le den zijn de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gere formeerde Kerken in Ne derland en de Remon strantse Broederschap. dat irh nte „Bhagwan's Kommissie Onderzoek Kerken", een commissie waarin Neder landse volgelingen van de Indiase goeroe Bhagwan Shree Rajneesh zitten, heeft psychiatrische in stellingen een brief ge stuurd over de mogelijke relatie tussen psychische stoornissen en het lid maatschap van een kerk. De brief, met het brief hoofd van het staatstoe zicht op de volksgezond heid, Is een vervalsing van een analoge brief van de overheid met vragen naar opnamen van (ex- )sekteleden. Zoals Swami Anand Adi van „Bhagwan's Kommissie Onderzoek Kerken" mee deelt, wil de commissie het „discriminerende karakter" aan de kaak stellen van het onderzoek door de overheid naar sekten. In de vervalste brief staat dat een hoog percentage van de jaarlijks rond 21.000 opnamen in psychiatrische inrichtingen een kerkelijke achtergrond heeft Bhag wan's commissie wil met dt. brief en de bijgevoegde vraj genlijst, waarin het woord „sekte" is vervangen dool a het woord „kerk", „een oi penbare discussie op ganpD brengen". Swami Anand Adi zou het zelfs wel tot eeiN rechtszaak willen laten ko»e?P men. Adi ziet in het onderzoeï"b« naar de sekten invloed var*ra de kerken. „De kerken zoe*r U1 ken de oorzaak van hutf"en problemen, zoals de massalf1en leegloop, niet bij zichzelf}™ - maar richten zich op de be23*" strijding van anderen", zo- th stelt zij ffj!' Swami Anand Adi deeldPltie mee dat de goeroe Bhagwaij»eve Shree Rajneesh zijn discipe" len zelf een onderzoek naaf" de invloed van de kerkerl (J. heeft gesuggereerd. „Bhag' wan's Kommissie Ónder§j£ zoek Kerken" heeft enkele maanden geleden al d<tET< „parlementaire heksenicj^ jacht", zoals zij het formfflfa leert, gehekeld en daarbjj^ma benadrukt, dat een onderrsc^{ zoek naar de kerken even-nner eens dringend gewenst is. fensi -tor hi

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6