onlusten in Liverpool Werknemers moeten zelf alle premieverhogingen betalen ficidocSomant 'Aantal nieuwe kernwapens in West-Europa moet verminderd' Woningverh uur voor bepaalde tijd moet mogelijk zijn havens gaan uur plat uueer WERKGEVERS:LAAT FNV SOLIDARITEIT WAARMAKEN Doorbraak van D'66 Verdachten behandelen als gewone criminelen Grote verontwaardiging (ia moord Rode Brigades Syrië krijgt mogelijk Belgische kerncentrales Verdachte zaak Hart vrijgelaten Nog geen vaste standplaats voor zigeunergroep Warm BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURAST DINSDAG 7 JULI 1981 PAGINA 7 (Van onze soc.-econ. redactie) EN HAAG Alle verhogingen =jn sociale premies het volgend jaar =*>nd 2,75 procent), zouden moeten =prden opgebracht door de werkne- JL^rs. In geen geval mogen de onder- fgen door de hogere loonkosten n de dupe worden. Dat vindt ïderlands Christelijk Werkge- rbond (NCW). NCW-secretaris zei gisteren dat de FNV haar -wering dat zij solidair is met de nu maar eens waar toet maken. Het is vooral dit sterk gegroeide aantal niet-actieven (uitkeringstrekkers) dat opnieuw premieverhogingen noodzake lijk maakt. Wie beweert met hen soli dair te zijn moet dan ook maar offers brengen en geen dreigementen uiten om premiestijgingen te compenseren door looneisen te stellen, zei Klok aan het adres van de FNV. Tegelijk moeten volgens Klok maatre gelen genomen worden om de kosten van de uitkeringen te drukken. Dat kan door snel het in de heroverwe gingsoperatie voorgestelde systeem van basisuitkeringen in te voeren, waarbij iedere werknemer een aanvullende verzekering voor een hogere uitkering zou kunnen afsluiten, die hij dan uit ei gen zak zou moeten betalen. Dat zou met name de ww en wao moeten gel den. Voor de ziektewet en wao denkt het NCW voorts aan een eigen risiko voor zowel werkgevers als werkne mers. Secretaris Van Hove van hetzelfde NCW vindt dat in het komend jaar de overheid zelf zou moeten bepalen hoe de inkomens van ambtenaren en trend volgers en de uitkeringen zich moeten ontwikkelen. Het bedrijfsleven zou dit voorbeeld dan moeten volgen in plaats van zoals nu andersom. De NCW vindt dat de overheid het voorbeeld moet ge ven door de prijscompensatie te „scho nen". Dat betekent dat bepaalde prijs stijgingen niet meer in de lonen die de overheid betaalt vergoed zouden mo gen worden. Het NCW denkt dan met name aan duurdere importgoederen en producten die meer zijn gaan kosten als gevolg van energieprijsstijgingen en milieukosten. Hierdoor zou de prijs compensatie met bijna twee procent verminderen. Omdat dit een te grote aanslag op de koopkracht zou worden moet de overheid de pijn verzachten door de belastingen te verlagen, aldus Van Hove. Nauwere samen werking NA VO-Japan bepleit BRUSSEL - NAVO-lnfor- maties over de veiligheidssi tuatie in de wereld zullen voortaan ook aan Japan worden verstrekt. Dit is gis teren bekend geworden na een gesprek tussen de Ja panse minister van defensie, Omura, en NAVO-secretaris- generaal Luns. Luns heeft Omura gevraagd de Japanse defensie-inspan ningen op te voeren. De uit wisseling van de informaties acht hij van belang voor een versterking van de band tus sen de NAVO en Japan, dat volgens hem bij moet dragen aan de beveiliging van de olie- voorziening van de westerse wereld. Omura wees er van zijn kant op dat de Japanse strijdkrachten alleen defensief mogen optreden en de produk- tie, bezit en plaatsing van kernwapens in de grondwet verboden zijn. IVERPOOL Voor dc erde achtereenvolgende pcht is het zeer onrustig ge- reest in Toxteth, de zwarte rijk van de Britse haven- lad Liverpool. Maar vol gens de politie betrof het .jannacht veelal blanke jon geren, die de slecht uitgerus- t maar in aantal aanmer- ;elijk grotere politie macht opnieuw voor proble- pen stelden. ,etinds de gevechten zaterdag- klacht begonnen, zijn in Tox teth 258 agenten gewond ge raakt van wie drie ernstig. Enige tientallen mensen zijn opgepakt wegen vernieling, brandstichting of plundering. De burgemeester van Liver pool, sir Trevor Jones, ver klaarde gisterenavond dat mi litairen zich gereed moesten houden om de stad te bescher men. De politie, die van inwo ners van Toxteth hulp kreeg in de gevechten tegen de op roerkraaiers, wees dit voorstel van de hand. In het Lagerhuis ontkende premier Thatcher dat de hoge werkloosheid en de uitzichtlo ze positie waarin vooral de zwarte jongeren verkeren, de aanleiding tot de onlusten is geweest. „De meesten van ons dachten dat dit soort zaken in onze samenleving niet kon ge beuren", aldus de premier, die aankondigde dat de politie versneld zal worden versterkt en beter uitgerust om gebeur tenissen als van de afgelopen nachten het hoofd te kunnen bieden. Een overzicht van de ravage, door drie nachten vol geweld aangericht in de wijk Toxteth in Liverpool. Het siert D'66 eieren voor zijn geld te hebben gekozen door Van Agt te accepteren als premier in een CDA-PvdA-D'66- kabinet. Het siert deze partij des te meer, omdat Terlouw best een beetje gelijk heeft als hij zegt, dat CD A-leider Van Agt tot nu toe geen enkel enthousiasme aan de dag heeft we ten te leggen voor de coalitie die in de maak is. De leider van een ministersploeg dient inspirerend te zijn. Hij moet niet de indruk wekken dat de partijen die aan het beoogde kabinet zullen deelnemen, hem eigenlijk zijn opgedrongen. MAAR wellicht zal de nieuwe stellingname van de D'66- fractie wat dit betreft voor een doorbraak zorgen. Als we ook even in de huid van Van Agt kruipen, dan is het best te be grijpen dat hij steeds minder enthousiast over de in de maak zijnde coalitie is gaan praten. Want de aanstaande coalitie partners van het CDA lieten immers geen kans voorbij gaan om te zeggen dat zijn persoon niet geschikt was voor het pre mierschap van dit kabinet. Nu het vertrouwen in hem ook büiten het CDA groeit, zal Van Agt daaruit hopelijk enige inspiratie kunnen putten voor deze voor ons land zo noodza kelijke brede-basis-coalitie. De stellingname van D'66 kan ook in een ander opzicht een doorbraak zijn: naar de PvdA toe. Die partij volhardt (op het moment dat wij dit schrijven) nog steeds in de afwijzing van Van Agt. De PvdA is doodsbenauwd om in de huidige be sprekingen van D'66 losgespeeld te worden. Wel, hier is de kans voor de PvdA om dat te voorkomen. Dat kan door nu aan de opstelling van D'66 een reden te ontlenen om ook Van Agt als premier van de nieuwe coalitie te accepteren. RECHTER MAJDANEK-PROCES: BONN Volgens de Duitse rechter Günther Bogen is de kritiek dat zijn vonnis tegen de SS-bewakers van het be ruchte concentratiekamp Majdanek te mild is, begrijpelijk maar niet terecht. Bogen heeft er gisteren op gewezen dat in de Bondsrepubliek voor oorlogsmisdadigers dezelfde maatstaven moeten worden aangelegd als voor gewone criminelen. Het nut van het proces, dat meer dan vijf jaar heeft geduurd, noemde hij dat het ,3e- fehl-ist-Befehl"-principe waarop velen zich beroepen, niet op gaat. Bogen veroordeelde de beklaagden tot gevangenisstraffen tussen drie jaar en, in. één geval, levenslang. Het openbaar mi nisterie, dat in vijf gevallen levenslang had geëist, is in hoger beroep gegaan. or drankwinkels in Krakau staan grote rijen kopers, ^%ndat sterke dranken als wijn en wodka In Polen op de PARSCHAU De veertigduizend havenarbeiders in rdansk, Gdynia en Szczecin hebben besloten morgen van en tot elf uur een waarschuwingsstaking te houden. De ar- eiders willen daarmee kracht bijzetten aan hun eisen tot etere salariëring, betere hygiënische omstandigheden, ïeer vrije tijd en vervanging van verouderd materiaal. )e arbeiders hebben gedreigd ook vrijdag te staken als dan nog iet aan hun eisen is voldaan. Het besluit voor een staking is isteren genomen, nadat de onderhandelingen tussen afgevaar- igden van de havenarbeiders, de Poolse regering en Solidariteit I 'aren mislukt. In Warschau circuleerden gisteren ook geruch- »n dat het personeel van de nationale Poolse luchtvaartmaat- :happij LOT zal staken, uit protest tegen de weigering van de I utoriteiten om een onlangs in het geheim door het personeel ekozen afgevaardigde te aanvaarden als algemeen directeur, fisteren deed de Poolse vice-premier een felle uitval 'naar het Forum van Katowice". Hij verweet deze voorstanders van de prde lijn slechts op macht belust te zijn. (Van onze correspondent Cees Manders) lOME Italië heeft met grote verontwaardiging gerea- ftré op de moord op fabrieksdirecteur Taliercio, zondag- cht in Venetië gepleegd door de Rode Brigades, die hem' 45 dagen in hun macht hadden. fandaag wordt in heel Veneto, de provincie waarin Venetie ligt, Ipnieuw gestaakt uit protest tegen de zinloosheid van deze noord. Het lot van Talierco voorspelt weinig goeds voor het lot ran de drie andere gevangenen van de Rode Brigades, de Napo- itaanse politicus Cirillo, de manager van Alfa Romeo Sandriuc- i, en de broer van een oud-lid van de Rode Brigades die vol lens de terroristen naar de politie is overgelopen, Roberto Peci. 'RUSSEL Het Belgische bedrijf „Belgatom" heeft toege- cven dat het samen met een Zwitsers, Zweeds en een Frans edrijf in de markt is voor de levering van kerncentrales an Syrië. Belgatom is het studiebureau van het semi-o ver- ei ds bedrijf „Belgo Nucleaire" en de privé-firma „Electro- i el". in het Israëlische blad Ha-Hareb werd het afgelopen weekeinde Jewag gemaakt van de plannen van het bedrijf om Syrië aan ekernreactors te helpen. Belgatom verklaarde gisteren drie jaar geleden op het Syrische verzoek te zijn ingegaan om een onder- loek in te stellen naar de toekomstige energiebehoefte van het land en de wenselijkheid van de invoering van kernenergie. Pleidooi van Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken: DEN HAAG Nederland zou alles in het werk moeten stellen om het aantal kernwa pens voor de middellange afstand, waarvan de Navo er nu 572 in Europa wil plaatsen, tot een fractie hiervan te verminderen. Daarvoor moet Nederland bereid zijn een hoge tol te betalen: naarmate de Navo ver der aan dit streven tot vermindering tege moet komt, moet ons land bereid zijn méér Dit staat in een interim-rapport van het Neder lands Instituut Voor Vredesvraagstukken (NIVV) over wapenbeheersing en Europese veiligheid, dat vanmiddag in Den Haag is aan geboden aan minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken. Het rapport is geschreven door H.J. Neuman en drs. J.G. Siccama. In de nota worden twee alternatieven ontwik keld voor een consequent wapenbeheersingsbe- leid. Het ene is een strategie van „prompte af schrikking", het andere een beleid dat thans door Amerika en en de Navo wordt gevoerd en dat is gebaseerd op „consequent evenwicht". Vermindering van het aantal kernwapens voor de middellange afstand past in een Navo-beleid van prompte afschrikking. Voor zo'n beleid moeten de nucleaire of niet-nucleaire wapens voor de korte afstand in Centraal Europa na melijk een grote mate van nauwkeurigheid hebben. De toepassing van atoommijnen en van neutronengranaten, die door artillerie kan wor den afgevuurd, is hiervoor veel meer geëigend, aldus het rapport. APELDOORN De 19-jari- ge dienstplichtige militair uit Apeldoorn, die was aan gehouden omdat hij ervan werd verdacht het Apel- doorase meisje Wendy Hart zodanig te hebben mishan deld dat zij aan de gevolgen overleed, is gisteren door de auditeur-militair in Arnhem op vrije voeten gesteld. Reden van zijn vrijlating is dat de auditeur-militair (de open bare aanklager) het bewijsma teriaal, dat de Apeldoornse po litie hem na twee weken speu ren heeft voorgelegd onvol doende vond. De recherche is zeer ontstemd over deze vrijla- aldus hoofdinspecteur J. L. C. van Noort Het onderzoek zal „met kracht worden voortge zet". Veel Arabieren vóór Israëlische regeling Jeruzalem JERUZALEM Uit een on- langs gepubliceerde opinie peiling blijkt dat 47 procent van de Arabische bevolking van Oost-Jernzalem positief staat tegenover de hereni ging van de stad, zoals die vorig jaar door Israël wette lijk werd geregeld: 42 pro cent is tegen zo'n hereni- ging. Het onderzoek toont aan dat veertien procent van de Ara bieren in Jeruzalem onvoor waardelijk voorstander is van hereniging; 33 procent stelt voorwaarden die waarschijn lijk neerkomen op meer zeg genschap voor de Arabieren. Oost-Jeruzalem werd in de zesdaagse oorlog van 1967 door Israël ingenomen en later geannexeerd. Vorig jaar is de stad uitgeroepen tot „enige en ondeelbare hoofdstad van Is raël". Aan de andere kant Bondskanselier Helmut Schmidt nu eens niet voor maar achter de fotocamera van Lothar Heldt- mann (links), een van de fotografen van het Westduit- se persbureau DPA, tijdens de Duitse derby op de paardenren baan van Ham burg. Schmidt had onlangs ge klaagd dat veel Duitse fotografen Japanse came ra's gebruiken. Heldtmann gun de de Bondskan selier daarom een blik door zijn toestel, een Lel- ca. DEN HAAG Het verhu ren van woonruimte voor een bepaalde periode moet mogelijk zijn. Weliswaar wordt door net steeds ver lengen van dergelijke over eenkomsten de huurder be perkt in zijn opzegmogelijk heden, maar dat geldt ook voor de verhuurder. Dat laatste betkent juist voor de huurder een versterking van sljn positie. Minister De Ruiter (justitie) en staatssecretaris Brokx (huis vesting) hebben dit gisteren la ten weten in antwoord op schriftelijke vragen van het PSP-kamerlid Van der Spek. Deze had hen gewezen op een brief van de Leidse rechtswin kel, die tot de conclusie was gekomen dat er vele nadelen zitten aan huurcontracten voor lijk niet tussentijds opzeggen, maar moet in zo'n geval de huur over de gehele resteren de periode betalen. De be windslieden geven dit toe, maar wijzen ook op de andere kant van de medaille: tussen tijds opzeggen door de ver huurder kan ook niet. Ze wil len echter wel bezien of het mogelijk is te voorkomen dat huurders in zulke situaties on redelijk worden behandeld. DEN HAAG Het ministerie van binnenlandse zaken zoekt nog naar een oplossing inzake een voorlopige stand plaats voor de zigeuners die gisteren op het Malieveld zijn aangekomen. De burgemeester van Heemskerk heeft geweigerd de zigeuner- groep toe te laten op een parkeerterrein in zijn gemeente. Hij vreest voor moeilijkheden en zegt dat het terrein al een andere bestemming heeft. Van de Haagse loco-burgemeester Van Lier hebben de zigeuners te horen gekregen dat zij morgen om twaalf uur het Malieveld moeten ontruimen. Zigeunerleider Pe taio heet gezegd dat hij Den Haag niet zal verlaten zolang hij geen antwoord heeft van minister Wiegel van binnenlandse za ken over het geven van een vaste standplaats voor de zigeuners en over hun registratie een legalisatie. Gisteren is Petaio op het ministerie ontvangen. Tot een gesprek kwam het niet, omdat hij alleen met Wiegel wilde praten, die niet aanwezig was. Minister Wiegel liet inmiddels weten dat hij Petaio niet zal ontvangen. schijn zal het kwik in de mid dag tot 27 a 28 graden doen oplopen. Zelfs aan de kust kan het ongeveer 25 graden wor den. DE BILT Het is morgen zonnig en warm. Dankzij een hogedrukgebied boven een groot deel van West-, Midden- en Oost-Europa is het morgen- ook bij ons iraai zomerweer. Al dagenlang is het warm tot zeer warm in de landen rond de Middellandse Zee. In Italië komen middagtemperaturen voor van enkele graden boven de 30. In Spanje loopt het kwik op tot 35 graden. In Frankrijk en in het Alpenge bied lag de temperatuur zon dag op 22 tot 25 graden. Aan de Rivièra is het 30 graden. De grens tussen deze warme lucht op het vasteland en minder warme lucht böven de Britse eilanden en de Noordzee was vandaag boven Engeland en boven ons Waddengebied. Hierdoor kwamen er in het noorden van het land vanoch tend wolkenvelden voor. In de komende 24 uur verplaatste deze grens zich verder naar het noorden. Er is bij ons dan niet veel bewolking meer aan wezig. De langdurige zonnne- fltsteren i*ot Mai Min NMt- temp temp »i*g Amsterdam zw.bew. 22 12 0 Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Vllsslngen Z.-Llmburg Aberdeen Athene Barcelona Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen onbew. 20 13 zw.bew. 21 14 onbew. 27 17 onbew. 21 11 onbew. 26 20 Spkt Stockholm Wenen Zürich Casablanca zw.bew. Istanboei rwbrw. Las Palmas l.bew. onbew. 27 18 zw.bew. 23 15 onbew. 25 12

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7