lins Adler Vele jaren onzekerheid voor Leidse werknemers roduktie egin oktober wordt stilgelegd Ulüli •NDERZOEK INNOTECH LEVERT NIETS OP brieven lezers gewond bij aanrijding LEIDEN Een 49-jarige Leidenaar raakte gistermid dag gewond toen de auto die hij bestuurde werd aangere den door een collega-wegge bruiker. De Leidenaar wilde vanaf de J.C. de Rijpstraat de Admi- raalweg opdraaien doch kreeg geen voorrang van een op de Admiraalweg rijdende 59-jari- ge Leiderdorper. De Leide naar moest met borst- en beenletsel en ademhalings moeilijkheden naar het AZL worden vervoerd. Zijn auto werd totaal vernield. Het on geval gebeurde ojn twaalf uur gistermiddag. Brieven graag kort en duideli|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten R.K. Jongerengroep Gaarne wil ik reageren op de reactie van de Stichting De kenaat Leiden n.a.v. de open brief van de R.K. Jongeren groep in uw blad van 3 juli. Omdat mijn zoon aan de be treffende groep als lid deel neemt ben ik, als vader, nog al nauw betrokken bij hun activiteiten. Als zodanig be vreemdt het mij ten zeerste dat het dekenaat de R.K. Jongerengroep beticht van onjuiste berichtgeving. De fi nanciële gegevens betreffen de de verdiensten van Pastor Ben Juffermans zijn afgeleid van de bestaande overzich ten van het dekenaat Leiden. Daarom kan het niet onjuist zijn! De specificatie is als volgt: 58.000 gulden jaarsala ris en daarnaast een onkos tenvergoeding van 12.000 gulden per jaar. Dat is dus 70.000 gulden gulden totaal. Ondergetekende kan het niet eens zijn met de stelling van het dekenaat dat dit een mo daal inkomen is. Daar is het veel te hoog voor. Overigens is het zeer onchristelijk om een dergelijke groepering R.K. jongeren, die zich volle dig achter de paus en bis schoppen opstellen, op deze manier te benaderen. Ik dacht dat men eerlijker en wijzer was bij de dekenale stichting in Leiden. J.H.M. Biesjot, Trompstraat 77 Leiden. Vakantieprogramma (1) Ia het buurthuis Groenoord vinden deze week weer va kantieactiviteiten plaats. Morgen kunnen de 4 tot 12- jarigen knutselen en 's middags is er een worstelwed strijd. Donderdag wordt om tien uur vertrokken naar het Linaeüshof, het programma wordt vrijdag afgeslo ten met een sportdag in de Leidse Hout. Om elf uur wordt vertrokken vanaf het buurthuis. Vakantieprogramma (2) De tweede vakantieweek in Groenoord begint 13 juli met de film 'Nergens goed voor'. Dinsdag vindt vanaf tien uur een modeshow plaats, woensdag kan de hele familie met de bus mee naar Avifauna. Donderdag kunnen er voor drie kwartjes poppenkastpoppen gemaakt worden. Vrijdag 17 juli is de laatste dag van de vakantieactiviteiten en dan kunnen er vanaf tien uur kettingen geregen worden. Meer informatie kan verkregen worden bij Josee, tel. 149730. Vakantieprogramma (3) In buurtcentrum De Kooi gaat het vakantieprogram ma 9 juli van start met om twee uur een filmvoorstel ling. Vrijdag 10 juli kan de jeugd er vanaf twee uur terecht om te knutselen. Maandag 13 juli is er vanaf twee uur volksdansen in het centrum. Dinsdag 14 juli is er vanaf twee uur een kinderkennis ingericht Woensdag 15 juli wordt een tocht gemaakt naar Duin- rell. Deelnemertjes dienen zich om negen uur bij het buurtcentrum te verzamelen. Collecte Zaterdag 8 augustus wordt er in Leiden een collecte ge houden voor de onderdrukte vrouwen in Zuid-Afrika. Deze actie heeft plaats in het kader van de door de Verenigde Naties uitgeroepen dag van solidariteit met de strijd van de vrouwen in Zuid-Afrika. De groep vrouwen die deze collecte organiseert heeft dringend behoefte aan collectanten. Mensen die de actie willen ondersteunen worden verzocht zich op te geven bij Tiny Kraan, Morsweg 5 in Leiden tel. 764241 of 142124. LEIDSE COURANT DINSDAG 7 JULI 1981 PAGINA 3 digen van produkten in licensie, maar ook hiervoor kon Innotech nauwelijks klanten vinden. In een eerste rapportage heeft het onder zoeksbureau aan de bonden meege deeld, dat alleen in Amerika een firma bereid bleek 30.000 typema chines te kopen tegen een prijs van 59 dollar. Prijs en aantal liggen echter veel te laag om Adler soe laas te bieden. FNV-distritsbestuur- der Nol de Jong zegt het als volgt: „Het ging om een order van 30.000 machines van het type Tippa. Daar kan Adler geen kant mee op. Er is minstens een order van 150.000 200.000 machines nodig om Adler een kans te geven verder te gaan. Dat een derdelijke order nog ver kregen wordt, is uitgesloten. Inno tech heeft zeker vijfhonderd bedrij ven aangeschreven en ze hebben met ongeveer 150 bedrijven contact (gehad). Aan Innotech heeft het echt niet gelegen, zij hebben alles gedaan om iets te vinden. Er ko men ook nu nog berichten van belangstelling, maar het is irreëel om te veronderstellen dat daar nog iets uitkomt." Een definitieve rapportage volgt over een paar weken, maar De Jong verwacht daar „niets" meer van. Zijn collega van het CNV, Doekle Terpstra, sluit zich bij hem, aan: „Formeel is het nog niet zover, maar je kan inderdaad stellen dat het afgelopen is. Het is niet gelukt. De mensen staan op straat. Ik kan toch niet anders dan constateren, dat het management volledig heeft gefaald. Ze hebben geen rekening gehouden het voortgaan van de techniek. Ze hebben daarin niet geïnvesteerd." Zoals het er nu uitziet, wordt de produktie in Leiden in de eerste week van oktober gestopt. Cuyk volgt een maand later. Overigens gaat het ook erg slecht met Adler in Duitsland. Vorig jaar werd een verlies gemaakt van 84 miljoen gul den en voor dit jaar wordt een veelvoud van dit bedrag verwacht. De directeur van de Leidse vesti ging van de Nedaf, H. Beltman, houdt er ernstig rekening mee dat de fabriek in Frankfurt, waar het om 3000 arbeidsplaatsen gaat, geslo ten wordt. Wethouder J. Fase van economi sche zaken stelt in een reactie, dat het haar niet verwondert, dat de eerste fase van het onderzoek van Innotech niets wezenlijks heeft op geleverd. Zij wil echter pas een de finitief commentaar op de situatie geven „Wanneer het eindrapport op tafel ligt". Sociaal plan De Jong noemt het positief, dat de vakbonden er in geslaagd zijn een sociaal plan a 6,7 miljoen gulden voor de werknemers uit het vuur te slepen, maar hij is teleurgesteld over de gang van zaken van de laatste maanden. Hij noemt het triest, dat het resultaat van alle in spanningen alleen een sociaal plan is. Hij wijst in dit verband met een beschuldigende vinger naar de di- In oktober wordt de produktie bij Adler gestaakt en de staan de fabriekshallen aan de Roosveltstraat leeg. Oe Adler-vestiging in Lelden zuid-west. LEIDEN De oorzaak van de algehele ma laise in het Adlerconcern, dat sinds 1979 voor 98 procent eigendom is van de Duitse automobielfabrikant Volkswagen, is de re volutionaire ontwikkeling op het gebied van de tekstverwerking. De „oude" mecha nische schrijfmachines zijn weggedrukt door de elektrische en het laatste snufje op dit gebied de electronische schrijfmachine. De computer deed zijn intrede. De Adler-fa- brieken hebben nagelaten tijdig op deze ont wikkelingen in te spelen, waardoor de ver koop van hun schrijfmachines, vooral op de Amerikaanse markt, ernstig is gestagneerd. Mechanische schrijfmachines blijken boven dien in de zogenaamde lage-lonen-landen veel goedkoper geproduceerd te worden dan voor de prijs waarvoor Adler ze aan de man probeert te brengen. Door deze ontwikkelin gen hebben de voorraden zich opgestapeld. Bij de overname van het concern, dat eigen dom was van het Amerikaanse Litton Con cern, door Volkswagen bleek Adler vrijwel failliet te zijn. Een paar jaar geleden werkte er in Cuyk bij Nijmegen en in Leiden nog ruim 1200 man. Door een terugloop van ar beidsplaatsen via een natuurlijk verloop werden de fabrieken afgebouwd. Het aantal werknemers is inmiddels gezakt tot 620 (340 in Leiden en 280 in Cuyk). Aan de definitieve sluiting van de op één na grootste fabriek in Leiden gaat een lange perio de van onzekerheid voor de werknemers voor af. Het begon enkele jaren geleden naar aanlei ding van geruchten over plannen tot sluiting. Met het afbouwen van de Nedaf zou een grote re bestaansmogelijkheid van de Duitse fabrie ken gecreëerd worden. De vakbonden hebben in al die jaren zeer argwanend tegenover de top van het schrijfmachineconcern gestaan in hun pogingen de belangen van de werknemers te behartigen. Het vermoeden bestond, dat de Duitse bedrijfsleiding van plan zou zijn de pro duktie langzamerhand over te hevelen naar Duitsland. Daarmee zouden de poten onder de Nederlandse vestigingen vandaan gezaagd wor den. In de loop van vorig jaar kwam naar bui ten, dat de situatie echt moeilijk was. In een ge sprek met de vakbonden kondigde topman Walter Kramme aan, dat de Nederlandse Ad- ler-fabrieken „met het ergste rekening dienden te houden". Op 7 november schrijft hij H. Belt man, de directeur van de Leidse vestiging, dat alles gedaan werd om „arbeidsplaatsen bij de Nedaf te behouden". Begin december bleek dat die pogingen weinig inhielden: de onderne mingsraad van de Nedaf gaat op voorstel van de directie accoord met doorvoeren van werk tijdverkorting bij de Nedaf. De drie dagen voor Kerstmis werd niet gewerkt, waarvan één dag op kosten van de werknemers. In de Adler-fa- briek in Frankfurt werd al eerder een arbeids tijdverkorting doorgevoerd toen bleek dat ook daar de voorraden een gigantische omvang hadden bereikt. In januari doet de directie een poging zoge naamde „stempels" essentiële onderdelen voor het fabriceren van typemachines van uit Leiden naar Duitsland over te brengen. Nol de Jong van de industriebond FNV weet dit te voorkomen na een waarschuwing uit het be drijf. Hij weet Beltman zover te krijgen de ver huizing niet door te laten gaan.# De Jong spreekt van een „overval" en ziet zijn stelling^ onderstreept, dat de directie probeert de Duitse tak ten koste van de Nederlandse overeind te houden. Twee maanden later. W. Kramme is weer in Nederland en de gemeenteraad ziet de bui al hangen. Op 23 februari spreekt de raad uit, dat hij alle steun toezegt aan de werknemers en de bonden in hun pogingen om de sluiting te voor komen. De grote werkloosheid in Leiden en in de regio is daar mede aanleiding toe. De Duitse directie deelt de volgende morgen de bonden en de ondernemingsraad mee, dat „het helaas noodzakelijk is de vestigingen van Adler in Ne derland te sluiten". Voorafgaande aan dit ge sprek met de bonden had de directie een ont moeting met burgemeester C. Goekoop van Leiden. De burgemeester en wethouder J. Fase van economische zaken zeggen hun steun die morgen ook in de kantine van de fabriek aan de werknemers toe. Kramme legt als onder steuning van zijn mededeling een rapport op ta fel, dat de vakbonden naar de prullebak ver wijzen. De werknemers van Adler reageren ge laten. Er heerst een trieste stemming. „Wan neer we de zaak platgooien, spelen we de direc tie alleen maar in de kaart", zo wordt gezegd. „Dat zou dan mooi de voorraden in Duitsland op kunnen maken. Wellicht lukt het de uitvoer van onderdelen tegen te houden. Het is eigen lijk al de laatste tien jaar een rotzooitje ge weest." Nol de Jong concludeert na het gesprek met Kramme: „We staan met de rug tegen de muur, maar we geven ons op dit moment nog niet gewonnen. Kramme wil alleen maar slui ten ten verder nergens over praten." Op *28 maart demonstreren enige honderden in het centrum van Leiden voor het behoud van de werkgelegenheid bij Alder. Twee dagen la ter staat het volgende gesprek met Kramme op het programma. De vakbonden zoeken onder tussen zelf naar alternatieven. De Jong zegt half maart dat hij verscheidene potten op het vuur heeft staan. Het blijkt te gaan om een aan tal ondernemingen in Nederland, die interesse zouden hebben in Adler. De Jong is enigszins optimistich over de afloop van deze onderhan delingen, maar op 29 april blijkt ook deze hoop voor de werknemers een doorgeprikte zeepbel: de verkoop van de Adlerfabrieken aan een Ne derlandse gegadigde is van de baan. De gega digden zien geen brood in de Nedaf. Als laatste, zeer dunne strohalm krijgt het Amerikaanse onderzoeksbureau Innotech de opdracht tot een onderzoek naar de technische know-how bij Adler en een onderzoek naar het doen voortbe staan van Adler door (gedeeltelijke) verkoop. De gemeente Leiden zet zijn woordelijke steun in iets concretere om: Innotech denkt aan het einde van rit een rekening van 75.000 gulden te presenteren en de gemeente Leiden betaalt daarvan één derde. (Vorige week maandag nog stelde de gemeente Cuyk de laatste 13.000 gul den voor het onderzoek van Innotech beschik baar.) De vakbonden zien er niet veel brood meer in en sluiten met de directie van Adler een overeenkomst over een sociaal plan van 6,7 miljoen gulden. De Nederlandse vestigingen leiden dan een verlies van 1,5 k 2 miljoen per méind. Omstreeks 15 juni dreigt Innotech zelfs met het stoppen van het onderzoek, omdat zij nog steeds geen toezegging heeft over de beta ling van de kosten. Veel doet het er dan al niet meer toe. Al laat Innotech via De Jong nog we ten, dat men „enigszins optimistisch" is, de stro halm blijkt te dun te zijn: 340 Leidse werkne mers staan op straat, er is wéér een fabriek dicht in Leiden. MARCEL GELAUFF Op zaterdag 28 maart werd in de binnenstad een demonstratie gehouden voor het behoud van de werkgelegenheid bij Adler. voorpagina) jlDEN Het doek over de Ne- Tlandse Adler Fabrieken (Ne- [f) in Leiden en Cuyk is defini- j gevallen. Na maandenlange verhandelingen tussen de vak- nden, de Duitse directie van lumph/Adler de eigenaar de Nedaf in de persoon W. Kramme en de medewer- van het prijzige Ameri- onderroeksbureau Inno- is nu toch duidelijk wat al verwacht Het instorten de markt voor schrijfmachi- zoals Adler ze maakt heeft fabrieken de das omgedaan. in Duitsland gaat het zeer :ht met Triumph-Adler. iotech heeft de markt in Ameri- en Japan afgestroopt op zoek br klanten voor Adler. Oorepron- werd er gepraat over het ernemen van Adler door een Itenlandse firma, maar al snel jek, dat dat geen toekomst bood. werd gezocht naar het vervaar irectierapport iep woede vakbonden op voorzitter van de Duit delegatie van Triump- Adler, W Kramme, pre ieerde op 24 februari 'ms de onderhandelin- met de vakbonden in het Leidse Holiday Inn een rapport, dat duidelijk zou moeten maken, dat er 'geen redden meer was 'voor de Nedaf. Dit rapport was één van de oorzaken van de slechte verstand houding tussen de vakbon den en de leiding van Ad- Vonden de bonden altijd al, dat zij met pen kluitje in het riet wer den gestuurd, dat de direc- oë geen opening van za- Jren gaf en de directie niet de kans gaf om „reeël" %verleg te voeren, het rap portje was de druppel die je emmer deed overlopen. TNV en CNV waren op pijn zachts gezegd „kwaad" over dit schrij den van W. Kramme en Ie zijnen. FNV-districtsbe- turder Nol de Jong vol- md eerst met de mede- ling, dat de directie haar iuiswerk over moest doen, iar later zei hij, dat het ipport zeer onvolledig 'as en dat alle fouten, die fin stonden in het voor- 4 van de directie uitvie- 'n en „dat dat toch wel rg opvallend is". De Jong reesde, dat de directie 'an Triumph/Adler be id was om alles te doen de Nederlandse vesti ngen te sluiten, zodat er leer kansen waren Adler in Duitsland overeind te houden. Doekle Terpstra, 'ijn collega van het CNV,, 'ng nog verder. Hij zei t het rapport vol fouten onnauwkeurigheden 11 en en voegde eraan e: „Eigenlijk moet je insta teren, dat het een handaal is, dat er op een 'n manier met 700 ar- 'idsplaatsen wordt omge- irongen.Mislukte po- ven, die door Kramme het rapport genoemd worden om de Nedaf te 'rkopen, noemde De long „opmerkingen om goede indruk te ma- Hun kritiek wordt \dersteund door de uni- •rsiteiten van Groningen 'n Delft. Zij noemen het yport het slechtste dat zij t op dit gebied hebben rectie van Adler „Nu blijkt wel weer dat de vakbonden er te laat bij waren", zegt hij. De Jong doelt op het feit dat Innotech pas op 4 mei aan de slag kon en dat de tijd om een gedegen onderzoek te doen veel te kort was. Innotech had vol gens hem al veel eerder ingescha keld moeten worden. De directie van Adler stelde als eis bij het so ciaal plan, dat uiterlijk 15 juli dui delijk was, wat het onderzoek van Innotech zou opleveren. De Duitse directie was van mening, dat de grote verliezen die gemaakt wer den in Nederland langer uitstel niet duldden. „En dat is erg jammer," zegt de Jong. „Wanneer de directie eerder open kaart had gespeeld, was er misschien toch nog een mo gelijkheid geweest om een gedeelte van de werkgelegenheid te behou den. De tijd was voor Innotech nu veel te kort. Het enige dat we er nu uit gesleept hebben is een goed so ciaal plan, maar dat is een schrale troost voor de werknemers, die nu hun baan kwijt zijn." ep-tandarts langehouden IIDEN Na een klacht e politie gistermid- een 54-jarige Leidenaar igehouden die zich uitgaf s tandarts. man had in werkelijkheid :hts de bevoegdheid om als dtechniker op te treden. Hij' *dreef zijn praktijk sinds laart '80 en heeft tegenover politie een bekentenis afge- 3>d. Hem zal het onbevoegd ^drijven van de geneeskunst 16 valsheid in geschrifte ten fcte worden gelegd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3