D'66 stemt in met VanAgt als premier Adler fabrieken definitief dicht Massale zoekactie in Iran naar dader bomaanslag Eerlijk massief eiken PVDA IN UITERST MOEILIJK PARKET HBRHHHIHHHHHBH Twee en half jaar voor Haagse SD'er Meubelfabriek Oisteiwijk Opnieuw dreiging regerings crisis in België Dinsdag 7 juli 1981,71e jaargang no. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND P Uitgave Westerners. behorende tol SiithoH Pets. Apothekeradiik 34. 2312 DD Leiden. Pcetbus 11. 2300 AA. teL 071 122244. Giro 103003 Bank: Amrobonk N.V.. Leiden. Directeur-hooldredacteur I. I. Hallewas. Chef-redacteur. Wim Buijteweo- Advertenties (nd. BTW) /0.52 per mm. Telefoontjes 031 per mm. Abonnementen: kwartaal 53.45. jaar/ 202.30. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Cl Wijnands zorgt voor stdag bij Tourprijsvraag NAY-SOUS-BOIS- }EN Voor de de maal binnen vier &n ging de jongste' van de ploeg van Pe- Post, Ad Wijnands, ivierend over de Bp in de elfde etappe, mee de zesde etap- irerwinning voor zijn ig behalend. Sterk fa- Bt voor deze etappe bij onze deelnemers de Tourprijsvraag Film „More than a concert" van Roeland Kerbosch over toernee van het Nederlandse Blazers Ensemble in de Vere nigde Staten (Ned. I 21.55 uur). Acrobatiek en evenwichts kunst in documentaire „Circus Woe Hang" (Ned. II 21.20 uur). Zonnig en warm met een mid- dagtemperatuur van om streeks 27 graden. Matige zuid westelijke wind. Morgen zon op: 5.29. Onder 22.01. Schev. hoogw.: 8.26 en 21.09. Laagw.: 4.22 en 16.28. waren o.a. Freddy Maer- tens, Gerrie Knetemann, Sean Kelly en Urs Freu- ler. Geen van onze deel nemers aan de tourprijs vraag tipte Ad Wijnands, zodat er ook geen punten te verdelen waren. Het in zenden van vraag 15 (Wie is de best geplaatste Ne derlander in het alge meen klassement, en op welke plaats, na de vijf tiende etappe Beringen- Hasselt) moet UITERLIJK morgen in ons bezit zijn. Vandaag publiceren wij op pagina 9 een tussen stand na elf tourvragen, bijna halfweg de prijs vraag. Duitser gaat er met anderhalf miljoen vandoor AMSTERDAM De Amsterdam se politie heeft de jacht geopend op een 35-jarige Duitser, die honderd Nederlanders voor bij elkaar an derhalf miljoen gulden heeft opge licht. De man is eigenaar van het bureau International Commodity Services in de hoofdstad, dat „be middelde" op de Engelse goede- rentermijnmarkt. Honderd beleg gers vertrouwden in september vorig jaar hun geld toe aan de Duitser die, na het verstrijken van de beleggingstermijn, het geld met winst zou teruggeven. Toen de be leggers daarom kortgeleden kwa men vragen, was het kantoor leeg en de Duitser gevlogen. Isabel Peron na vijf jaar op vrije voeten BUENOS AIRES Na meer dan vijf jaar Is het huisarrest van de vroegere Argentijnse presidente, Isabel Peron. door een rechter in Buenos Aires op geheven. Zij zal naar verwachting naar Spanje vertrekken, waar ze al eerder 13 jaar lang heeft gewoond. Ofschoon er nog een paar aanklach ten tegen Isabel Peron liepen en zij eerder op de dag tot achttien maan den cel was veroordeeld, achtte de rechter haar nu voldoende gestraft. Isabel Peron was president van Ar gentinië van 1974, na de dood van haar man Juan Peron, tot in 1976. Toen kwam de huidige junta via een staatsgreep aan de macht. De rege ringsperiode van Isabel Peron werd gekenmerkt door economische chaos en politiek geweld. Export-experts WARWICKSHIRE Bloembol len genoeg in Nederland, Brussel se spruitjes te over in Brussel en een overmaat aan worst in Duits land. Toch exporteert Groot-Brit- tannië (hoe knap) bloembollen naar Nederland, Brusselse spruit jes naar Brussel, worsten naar de Bondsrepubliek en zelfs spaghetti naar Italië. Premier Thatcher maakte dit bekend bij de opening van een landbouwtentoonstelling in Warwickshire. Thatcher zwaai de haar landbouwers (Brussels?) lof toe met de woorden: „De eco nomie van dit land zou den ge daanteverwisseling ondergaan, als de industrie het net zo goed deed als de landbouw". Werknemers eisen geld terug van politie ROTTERDAM De werknemers van twee constructiebedrijven in Vlaardin- gen en Maassluis hebben gisteren bij de politie in Rotterdam tijdens een sit- downstaking hun loon opgeëist. De politie nam namelijk vorige week behalve de hele boekhouding van de bedrijven ook enkele tienduizenden guldens aan contanten in beslag. Vol gens de werknemers was het geld voor hen bestemd. De politie zegt echter dat ze de uitbetaling van hun loon maar met hun baas moeten regelen. Het in beslag genomen geld is namelijk slechts een fractie van wat de twee be drijven de belastingen nog schuldig zouden zijn aan loonbelasting en socia le premies. DEN HAAG D'66 is onder bepaalde voorwaarden bereid Van Agt te aan vaarden als premier van het beoogde ka binet van CDA, PvdA en D'66. De fractie van D'66 besloot hiertoe gisteravond unaniem na drieëneenhalf uur vergade ren. Jan Terlouw deelde na afloop van het fractieberaad mee dat Van Agt pre mier mag worden op voorwaarde dat het beleid van het nieuwe kabinet vol doende herkenbare uitgangspunten van D'66 bevat. Ook moet ten aanzien van de zetelverdeling meer tegemoet worden gekomen aan de wensen van D'66. Met de uitspraak van de D'66-fractie wordt de PvdA nu voor het blok gezet: wil zij de zelfde bereidheid tonen als D'66 of niet? In het laatste geval lopen de onderhandelin gen alsnog stuk. Gisteren weigerde Ter- louw zichzelf kandidaat te stellen voor het premierschap. Dit „wanhoopsvoorstel" deed Den Uyl gistermiddag tijdens de schorsfng van de formatiebesprekingen. Door de weigering van Terlouw en de late re uitspraak van de D'66-fractie zit de PvdA nu in een uiterst moeilijk parket. Als zij blijft volhouden dat Van Agt onaan vaardbaar is als premier van een kabinet met ook progressie ven erin, loopt zij het ri sico los te raken van D'66. Dan zou uitein delijk de mogelijkheid kunnen ontstaan van de combinatie CDA/VVD/D'66, hoe wel de democraten tot nu toe altijd een der gelijke coalitie hebben uitgesloten. Bij D'66 heeft men goede hoop dat ook de PvdA tenslotte wel met Van Agt zal willen leven. Door het „bemiddelende" werk van Ter- louw, die ook een apart gesprek met Van „Hoe dan ook, we zullen verder moeten", lijkt CDA-leider Van Agt te zeggen terwijl hij werd gefotografeerd op weg naar een pers conferentie gisterenmiddag. Agt voerde, was het gisteravond al zover dat de PvdA, „wat minder afhouderig" was geworden, zoéds dat in kringen van D'66 werd omschreven. Ook de woordvoerder van de informateurs Lubbers en De Ko ning toonde zich gisteren gematigd opti- misch. Van Agt, die als enige een persconferentie gaf, maakte gisteren nadrukkelijk verschil tussen de fractievoorzitters van D'66 en PvdA. De CDA-leider gaf als zijn mening dat de uitspraken van Terlouw van zater dag in een tv-rubriek „verre van een ko pie" waren van die van Den Uyl in hetzelf de programma. De D'66-leider zei toen dat zijn partij het premierschap van Van Agt nooit had afgewezen, maar dat zij dit alleen nooit als automatisme had willen accepte ren. ^■1 /wijl de Britse industrie suk- ■f met stakingen, voeren de eisen wèl spaghetti naar uit... DEN HAAG Na een eis van vier jaar gevangenisstraf heeft de Haagse rechtbank vanmorgen de 67-jari- ge Hagenaar Johan B. wegens diens oorlog sactiviteiten veroor deeld tot twee en een half jaar gevangenis straf. Met aftrek van voorarrest en de tijd die verdachte direct na de oorlog aan de Fruitweg gedetineerd is geweest, moet hij in feite nu nog een jaar gevangenisstraf uitzit ten. De rechtbank verwierp het verweer van de Ha genaar dat hij gevolg had gegeven aan de orders, omdat hij anders gedood zou zijn geworden. Wel achtte de rechtbank be wezen dat verdachte schuldig is aan het han delen in strijd met de rechtsnormen in oorlogs tijd. De rechtbank hield met de strafnorm er ook rekening mee dat de fei ten 37 jaar geleden wer den gepleegd. De Hagenaar zou als SD'er hebben deelgeno men aan het opsporen en arresteren van joden, hetgeen hij overigens ontkende. GEEN VERVANGENDE WERKGELEGENHEID LEIDEN De Nederlandse Adler Fabrieken in Leiden en Cuyk gaan dicht en de werknemers staan op straat Het Amerikaanse onder zoeksbureau Innotech is er niet in geslaagd vervangende werkgelegen heid te vinden voor de 620 werkne mers. De vakbonden zullen de werk nemers morgenochtend op de hoogte brengen. De directie heeft de werknemers van middag al via een briefje op het prik bord mededeling gedaan van de slui ting. Geen enkele onderneming in Amerika of Japan bleek bereid of in staat de schrijfmachinefabriek over te nemen of zodanige orders te plaatsen, dat er nog bestaansmogelijkheden voor de fabrieken zijn. Innotech is niet ver der gekomen dan een order voor 30.000 machines van het type Tippa, dat in Cuyk wordt gemaakt. Dit is echter vol strekt onvoldoende om het concern op de been te houden. De vakbonden zijn onlangs akkoord gegaan met een so ciaal plan voor de werknemers. Dit plan kost Adler 6,7 miljoen gulden. (Zie verder pagina 3) Weinig service voor toeristen in Italië ROME Vakantiegangers in Italië hebben zich gisteren moeten behel pen. Werknemers in de toeristen sector hebben gestaakt voor een nieuwe cao, waardoor de dienstver lening in hotels en reisbureaus te wensen overliet Bovendien staan er meer van dit soort acties op het pro gramma. Reizigers naar Italië doen er goed aan de St Gotthard-pas niet in hun rij-schema opnemen. De pas, die vrijdag door een aardverschui ving werd beschadigd, is voor alle verkeer afgesloten. Mensen die uit ellende besluiten dan maar door te rijden naar Griekenland, kunnen echter niet de weg langs de kust van Joegoslavië volgen. Mensen die proberen via die weg Griekenland te bereiken worden door politie of leger teruggestuurd. Waarschijnlijk houdt dit verband met de onrust van de laatste tijd in de provincie Kosovo. Man overleeft schok van 100.000 volt BALTIMORE De 26-ja- rige Ricky Ricketts uit het Amerikaanse Baltimore zal niet snel opnieuw in een hoogspanningsmast klimmen om de omgeving af te speuren, zoals hij op 7 juni deed bij het huis van zijn zwager. In de hoop vanaf 30 meter hoogte een goed viswater in een na bijgelegen moeras te ont dekken, was hij in de mast geklommen. Op een gege ven moment heeft hij toen een hoogspanningskabel geraakt. De schok van 100.000 volt bezorgde hem brandwonden over zijn hele lichaam, vooral in zijn gezicht en zijn nek, die bijna zwart waren. Doktoren staan er ver baasd over dat Ricketts de schok heeft overleefd. Binnenkort wordt hij uit het ziekenhuis ontslagen. TEHERAN Iraanse autoriteiten hebben gisteren de identiteit bekend gemaakt van de vermoedelijke da der van de aanslag op het hoofd kwartier van de Islamitische Repu blikeinse Partij IRP. Zij hebben de bevolking gevraagd deel te nemen aan de massale zoekactie naar Mo hammed Reza Kolahi, een 22-jarige man die lid zou zijn van de marxis tisch georiënteerde Moedjahdein-e- Chalq. Kolahi, student aan de technische ho geschool, had een baantje in het IRP- hoofdkwartier. Daardoor was hij in staat twee bommen te plaatsen. Bij de aanslag kwamen 74 mensen, onder wie diverse IRP-kopstukken om het leven. Een van hen was opperrechter Behesti, de gedoodverfde opvolger van Kho- meiny. Gisteren is de gouverneur van de Iraanse provincie Gilan, ingenieur An- sani, doodgeschoten. Onbekenden be schoten hem vanaf een motorfiets. An- sani is in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen overleden. Volgens het Iraanse persbureau Pars hebben de moordenaars een Israëlisch wapen ge bruikt, een Uzi-machinepistool. Intus sen zijn weer 24 tegenstanders van Khomeiny geëxecuteerd. Zoon Romy Schneider verongelukt PARIJS De 14-Jarige zoon van de actrice Romy Schneider uit haar vroegere huwelijk met de Duitse regisseur Harald Habenstock, David, is zondag bij het spelen door een ongeluk om het leven gekomen. Naar gisteren bekend werd viel hij op een smeedijzeren hek en overleed hij tijdens een spoedoperatie in het ziekenhuis. Moeder Romy Schneider, zelf herstellend van een nieroperatie, was niet thuis toen het ongeluk gebeurde. Geen krant ontvangen? Bel 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabejzorgd 12 Jaar garantie Massief Europees eiken Traditioneel geloogd Ongekende service Met eigen brandmerk Berkel: Noordeindseweg 116 tel. 01891-4670 Beverwijk: Parallelweg 100 tel. 02510-26923 BRUSSEL In België is gisteren opnieuw een poli tieke crisissituatie ontstaan als gevolg van het volko men onverwacht misluk ken van het overleg tussen de regering en de aan de re gering deelnemende par tijen over de begroting voor 1982. Premier Mark Eys- kens, die koning Boudewijn van de moeilijheden op de hoogte heeft gebacht, wil dat vandaag klaarheid in de zaak wordt gebracht. De voorzitters van de regerings partijen in België veel belang rijker dan de fractievoorzitters waren bij premier Eyskens op een etende uitgenodigd. Maar al bij het apéritief vlogen CVP-voorzitter Tindemans en Spitteals, de leider van de Franstalige socialisten, el kaar in de haren over de benoe ming van een hoge ambtenaar. Ook over de noodzaak om snel de begroting voor 1982 moet worden opgesteld kon men het niet eens worden. Premier Eyskens was vannacht zeer pessimistisch over de overlevingskansen van zijn pas enkele maanden oude regering. Overigens zei hij het een „ware schande" te vinden als het inder daad tot een kabinetscrisis zou ko men.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1