]Gulf schrapt investeringen in Europoort Hevige onlusten in Liverpool en Londen ancaise zwendelde i „dochter" Juliana Vandaag beslissing over voortgang van informatie -waaltocht zigeuners ndigt voorlopig het Malieveld L™ Twee doden bij ongeval „Pasop, dan komen de Russen" TOUR DE „Openheid" van betaald voetbal foicUe 6owumt Maandag 6 juli 1981,71e jaargang no. 22006 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND JUitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef redacteur: Wiiti Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes Z0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53.45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Los9e nummers 0,70. Portret van de 98-jarige Ame rikaanse jazzpianist en -com ponist Eubie Blake (Ned. I 20.40 uur). Italiaanse speelfilm „II Viaggio" van Vittorio de Sica, met Sophia Loren en Ri chard Burton in de hoofdrol len (Ned. I 21.55 uur). Droog weer met zonnige pe rioden en een middagtempera- tuur van 18 graden aan zee tot 24 graden in het oosten van het land. Vrij krachtige zuid westelijke wind. Morgen zon op: 5.28. Onder 22.01. Schev. hoogw.: 7.39 en 20.20. Laagw.: 3.41 en 15.46. ÜUS De Franse politie heeft een 38-jarige ii«frt Paulette Monsoreau, aangehouden. Door "(gen dat ze een dochter van prinses Juliana «•heeft zij gedurende een half jaar haar zwen* ^'ak tij ken met succes „bekroond" gezien. slaagde er met een nagemaakte stamboom in uren ervan te overtuigen, dat zij een afstammelin- i van het Nederlandse hof. Haar buren geloofden I leenden haar, omdat moeder Juliana „in finan- èood" zou verkeren, een bedrag van 65.000 gulden, tarnde telefoontjes met Soestdijk verhoogden de vaardigheid van mevrouw Monsoreau. Zij liep iar echtgenoot tegen de lamp na een verkeerson- 'jin Zuid-Frankrijk, toen zij er vandoor probeerde in vóór de politie arriveerde. Nader onderzoek I vervolgens de zwendel aan het licht China: eindelijk regen PEKING In de door droogte getroffen delen in Noord-China is dit weekeinde voor het eerst sinds negen maanden re gen gevallen. Volgens het Chinese Volksdag blad viel er 150 mm neerslag, een enorme verlichting voor het ge troffen gebied.In de 21 maanden dat het niet of nauwelijks regende zijn er grote voedseltekorten en watergebrek ontstaan. De provincie Hebei, rond Peking, was het ergst ge troffen en China was ge dwongen internationale hulp te vragen om te nood te lenigen. Bolsjoi-danseres vraagt asiel ISTANBOEL De 27-jarige danseres Galina Tsjoersjina, verbonden aan het vermaarde Bolsjoi-ballet, heeft zich dit weekeinde gemeld op het Amerikaans consulaat in Is- tanboel en daar politiek asiel aangevraagd. Het Bolsjoi-ballet neemt momen teel deel aan een cultureel festi val in Istanboel. De danseres „verdween" tijdens een wandeling met enkele colle ga's. Verwacht wordt dat Galina Tsjoersjina vandaag nog een vi sum krijgt en naar de Verenigde Staten zal vertrekken. Eerste communistische president Cuba overleden NEW YORK BONN In een zie- kenhuis in New York is gisteren Ma nual Urrutia overleden. Hij was de eerste president van Cuba, nadat Bat- tista door Castro was verdreven. Toen hij in 1961 het communisme de rug toekeerde, werd hij door Castro ontslagen. Sindsdien leidde hij de Cu baanse ballingen in Florida. In Oost- Berlijn is zaterdag de voormalige Oostduitse onderminister van buiten landse zaken Michael Kohl overle den. Kohl speelde een belangrijke rol bij het herstel van de relatie tussen Oost- en West-Duitsland. Hij werd in 1970 belast met de onderhandelingen over het verkeer tussen Oost- en West-Berlijn. In een overeenkomst met West-Berliin werd dat een jaar later aanmerkelijk versoepeld. VEEL HULP VOOR BRABANTS VONDELINGETJE SOMEREN Bij de rijkspoli tie in Brabant zijn talloze tele foontjes binnengekomen van mensen die het vondelingetje willen adopteren dat gister middag is aangetroffen op een parkeerplaats langs de Zuid Willemsvaart, vlakbij Some ren. Het gaat om een meisje van twee a drie maanden oud, dat was neergelegd in een reis- wieg. De baby verkeert in goe de gezondheid. Veel vrouwen ding te geven. Het onderzoek naar de identiteit van het meisje heeft nog geen resultaat opgeleverd. ROTTERDAM Het Amerikaanse olieconcern Gulf ziet af van een voor- genomen investering van 528 miljoen gulden in che- mische projecten in het 1 c Rotterdamse Europoortge- bied. Bovendien overweegt Gulf al haar chemische - vestigingen in West-Euro pa, dus ook die in Euro- - poort, van de hand te doen. hoofdkantoor in Pitts burgh in de Verenigde Sta ten heeft tot deze beleids wijziging besloten in ver band met een scherpe da ling van de vraag naar che mische prod uk ten en de overcapaciteit op deze markt, zo heeft een woord voerder van Gulf meege deeld. Gulf-Nederland (625 werk nemers) zal nu bij voorrang investeren in de oliesector. De Gulf-raffinaderij in Euro poort wordt dan ook onge moeid gelaten. In hoeverre de werkgelegenheid van de 125 werknemers in de che- mie-sector in Europoort ge vaar loopt moet nog blijken uit een studie, die een Ameri- kaans-Europese onderzoeks groep momenteel verricht bij Gulf chemie in Europa. Kat zonder hoogte vrees Alks Patty Butler (24) uit Salinas in Cali- forniè haar lle- velingssport, zeilvliegen" gaat beoefe nen, is haar kat ook van de partij. Het dier zit dan in een nylon tuigje op Patty's rug en maakt alle vluchten bo ven land en water onver stoord mee. CDA VIERKANT ACHTER VAN AGT "Vtest tegen uitblijven registratie HAAG De groep zi- die al een halve door Nederland \llt op zoek naar een ge- te waar ze geregi- rd kunnen worden, is icht van een parkeer- in in Barneveld üsd naar het Haagse :veld. Vanochtend zijn 1 ider leiding van zigeu- torman Koko Petaio het ministerie van bin- ndse zaken getrokken aar aandacht voor hun emen te vragen. De Ig volwassenen en on- r tachtig kinderen wil- a te zijn geregistreerd nses an se politie heeft een 38- vrouw aangehouden, die af een dochter van ko- i Juliana te zijn. I haar auto, die gekocht met ongedekte cheques. een verblijfsvergunning aanvragen. De zigeuners behoren tot de groep die rond de jaarwisse ling op een dagcamping in Al- mere verbleef en sedertdien door Nederland trekt in af wachting van een definitief besluit van het ministerie van justitie op de vraag om een vaste verblijfsvergunning. Af gelopen donderdag beklaagde de groep zich bij Justitie over het uitblijven van hun regi stratie. Op de terugweg naar Almere blokkeerde de groep vrijdagavond met achttien auto's en veertien caravans de rijksweg Utrecht-Hilversum bij Maartensdijk. Daarna re den de zigeuners richting Apeldoorn, maar gooiden on derweg het stuur om en gin gen tegen het verkeer in naar Hoevelaken terug. Via binnen wegen kwamen zij daarna toch in Apeldoorn terecht, waar zij zaterdagmiddag na een middagmaaltijd moesten vertrekken. Daarop blokkeer de de groep zaterdagnacht de snelweg bij Hoevelaken. Na overleg met de betrokken au toriteiten mochten de zigeu ners tot vanochtend elf uur op een parkeerterrein in Barne veld blijven. Omdat er geen nieuwe gemeente was gevon den, vertrokken de zigeuners zelf al in de nacht van zater dag op zondag naar Den Haag. Volgens oud-wethouder mr. P. Schipperus van Beverwijk staat er in Heeemskerk al ge ruime tijd een woonwagencen trum leeg. Hij heeft het be stuur van dat centrum en vijf betrokken gemeentebesturen gevraagd het centrum ter be schikking van de zigeuners te stellen. HONDERDEN GEWONDEN EN MILJOENENSCHADE (Van onze correspondent) LONDEN Groot-Brittannië is het afgelo pen weekeinde geconfronteerd met een on gekende uitbarsting van geweld. De Aziati sche en zwarte wijken van Londen en Liver pool zijn de afgelopen nachten het toneel ge weest van hevige gevechten tussen blanke en Aziatische jongeren (Londen) en tussen blanke en zwarte jongeren en de politie (Li verpool). Er zijn in totaal honderden gewon den gevallen en de door de gevechten en plunderingen aangerichte schade bedraagt vele miljoenen guldens. Het hevigst waren de gevechten van vannacht in de havenwijk Toxteth van Liverpool, waar het ook zaterdagavond en -nacht zeer onrustig was. Vanmorgen vroeg waren tientallen win kels, kantoren, garages en andere gebouwen ge plunderd en in brand gestoken. Wat de aange richte vernielingen betreft worden vergelijkin gen gemaakt met Engelse steden na de Duitse luchtbombardementen tijdens de Tweede We reldoorlog. Pagina 7: Onlusten Liverpool geen rassen- strijd. Chinese ex- officieren vragen eerherstel PEKING Chinese ex-offi cieren die tijdens de Cultu rele Revolutie van Mao (1966-1976) aan de dijk zijn gezet hebben zaterdag in Pe king voor eerherstel gede monstreerd. De politie heeft niet ingegrepen. De betoging volgt een week na de benoeming van Hu Yao- bang tot voorzitter van de Chi nese communistische partij. Met de benoeming van Hu, een medestander van China's sterke man Deng Xiaoping, kwam een einde aan het tijd perk van Mao. Deng Xiaoping en Hu Yaobang zijn voorstan ders van een liberale koers voor de Volksrepubliek. NOORDWIJKERHOUT Een 20-jarige automobilist uit Rijnsburg en zijn 14-jarige mede-inzittende uit Katwijk zijn vrijdagavond bij een ongeval om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde rond elf uur. De jeugdige Rijnsburger wil de de kruising nabij het congrescentrum Leeuwenhorst overste ken, maar zag een op de voorrangsweg rijdende touringcar over het hoofd. De bus raakte de personenauto vol in de flank, als geve?* waarvan de auto tussen een 1? "jtarenpaal en de bus be knelt raakte. De jonge inzittenden waren op slag dood. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In politiek Den Haag houdt men er ern stig rekening mee dat van daag de pogingen van Lub bers en De Koning een kabi net van CDA, PvdA en D'66 te formeren, defintief zullen stranden. Een mislukking was onafwendbaar gewor den, nu zowel de Tweede- Kamerfractie als het be stuur van het CDA zich za terdag vierkant achter hun voorman Van Agt opstelden en diens kandidatuur voor het premierschap in een coa litie met PvdA en D'66 hand haafden. Zoals bekend is deze kandidatuur onaan vaardbaar voor de PvdA. Van Agt moest vanochtend de informateurs vertellen of ook hij zelf zijn kandidatuur hand haaft, maar zaterdag liet hij hier al weinig twijfel over be staan. De steun van zijn frac tie, het partijbestuur en het be roep van vele duizenden CDA-stemmers en -leden om toch vooral niet terug te tre den heeft Van Agts positie dit weekend aanzienlijk versterkt. Als de PvdA de kandidatuur van Van Agt vandaag niet als nog slikt, rest Lubbers en De Koning weinig anders hun op dracht aan koningin Beatrix terug te geven. De kans waar op in PvdA- en D'66-kringen wordt gespeculeerd, dat ande re informateurs het struikel blok van het premierschap zouden kunnen wegnemen, wordt - gezien de stituatie binnen het CDA - in politiek Den Haag door weinigen als waarschijnlijk gezien. Het ligt meer voor de hand dat na vandaag de mogelijkheid van andere coalities zullen worden onderzocht. Hoewel D'66-leider Jan Ter- louw dit weekend herhaalde dat medewerking van zijn par tij aan een coalitie met VVD en CDA uitgesloten moet wor den, gaan er binnen het CDA stemmen op om nu eerst deze mogelijkheid te gaan onder zoeken. Ook een voorzetting van de huidige CDA en VVD- coalitie met steun van de klei ne rechtse partijen wordt bin nen de CDA-Tweede Kamer fractie als een reële mogelijk heid gezien. Zo'n kabinet werd zaterdag overigens door het CDA-bestuur als niet gewenst bestempeld, evenals het VVD- idee: een nationaal kabinet. Overigens moet Van Agt zijn beslissing meedelen op de dag dat hij op de kop af tien jaar in de regering zit. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsn^j nabezorgd. LE MANS Bernard Hinault is de enige ren ner die, nu al voor het tweede jaar, een per soonlijke pers conferentie geeft op de rustdagen. In zijn hotel gaf hij zijn visie over de zgn. „open wedstrijden" zodat ook amateurs aan bijvoorbeeld de Tour zullen kunnen deelnemen. Hinault:„Dan moet wel de hele structuur van het wiel rennen veranderen. Profs moeten het hele jaar rijden om reclame te maken voor de sponsors. In het voor jaar in slecht weer de klassiekers, in het najaar in slecht weer eveneens de klassiekers. Tussendoor in de zomer de Tour de France. Als dan Russen in de Tour starten, bestaat de kans dat zij de profs naar huis rijden. Want de Russen kunnen putten uit een ar senaal van 400.000 wielrenners. Zij zouden zich uit sluitend op de Tour kunnen voorbereiden en volko men uitgerust aan de start verschijnen met tien kop mannen die allemaal de Tour kunnen winnen. Je zou, als één van die tien ontsnapt, meteen erachter moe ten gaan rijden. Dat is niet te doen. Men heeft kunnen zien welke dramatische gevolgen een open wedstrijd tussen Russen en profs in Luxemburg heeft gehad. Daar reden de Russen alle profs in de vernieling. Want het zijn ook beroepsrenners, hun sponsor is va dertje staat en die stelt heel andere eisen dan onze sponsors". Theo de Rooij maakt sprong in algemeen klassement LE MANS/LEIDEN Theo de Rooij, die deel uitmaakte van de kop groep en op een vijfde plaats eindigde, achter de winnaar de Belg Renè Martens, gaat in de alge mene rangschikking om hoog van de 27e naar de 13e plaats en wordt daar mee de tweede Nederlan der, achter zijn ploegge noot Peter Winnen. Joop Zoetemelk zakte naar de 19e plaats en veel van onze deelnemers aan de Tourprijsvraag hebben dit juist voorspeld. De dagprijzen gaan naar: Jan Janmaat (Zuideinde 16, Zevenhoven); Cees van Rijn (P.v. Hemeren- plein 9, Hoogmade) en C.G.A.Volgering (Lange- raarseweg 171, Lange- raar). Het antwoord op de nostalgische vraag 10 (welke plaats bezette Wout Wagtmans in de Tour van 1956) was: zes de. Talrijke deelnemers dachten dat het om een vijfde plaats ging maar dat was in de toen zo succesvolle Tour de France van 1953. leder een die deze vraag goed heeft beantwoord krijgt twee punten. De dagprij zen van vraag 10 gaan naar: Philip van Benten (Kerkstraat 36, Hoogma de): Ronald Meester (Dr. v. Noortstraat 1b, Stomp- wijk) en A.S.A.Woudwijk (Van Goijekade 21, Lei den). De oplossing van vraag 14. de dubbelvraag (welke Belg komt het eerst over de streep in de dertiende etappe Rou- baixBrussel 105,5 km; en welke Nederlander gaat het eerst over de streep in de veertiende etappe BrusselZolder) moet UITERLIJK morgen in ons bezit zijn. Morgen publiceren wij een tussenstand na elf Tourvragen. Succesvolle Betty Betty Stöve zorgde op Wimbledon, waar Nederlanders de laatste edities weinig hebben te zoeken, voor een vaderlands succes door met de Zuidafrikaan Frew McMillan - ooit een gevreesd dubbel vormend niet Hewitt, dat „tot op. hoge leeftijd" een eerste viool speelde - het gemengd dubbelspel te winnen. Trots toonden zij en haar partner de beker, uitgereikt door de Hertog van Kent (links), die tevoren de nieuwe heerser van Wimbledon, John McEnroe, had gehul digd. De 22-jarige Amerikaan had een eind gemaakt aan het Wimbledontijdperk-Borg door na vijf jaar de Zweedse hegemonie te doorbreken. Bij de dames ver schafte winnares Chris Lloyd-Evert zichzelf een schier onaantastbare positie door in het Grand Prixklasse- ment tot een puntentotaal te komen van 960. Tweede staat Martina Navratilova die 730 punten vergaarde, derde is Hana Mandlikova met 685, vierde Virginia Ruzici met 600 en vijfde Andrea Jaeger met 595 pun ten. ZEIST Op 3 augustus gaan bestuurders van be taald voetbalorganisaties, managers, trainers en spe lers op een „contactdag" praten over de wijze waarop zij vinden dat het betaald voetbal in het aanstaande seizoen moet worden gepresenteerd. Een uitgebreider discussie dan vorig jaar toen alleen de trainers bijeen waren om plechtig te beloven aanvallend, en dus aan trekkelijk, voetbal te spelen, een voornemen warvan weinig tot niets terecht kwam. Het bestuur betaald voetbal heeft zich kennelijk voorgenomen uitputtend over de presentatie in het seizoen 1981-1982 te pra ten want het deelde mee:„ln verband met de grootst mogelijke vrije meningsuiting zal geen pers worden uitgenodigd". Dan wordt in elk geval niet het risico genomen dat iets wordt afgesproken waarvoor men later op de vingers wordt getikt omdat er weer niets van is terecht gekomen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1