de tering i&r naar de nering „Nu zijn er verschillende methoden om de lonen in de hand te houden. De tijden zijn somber. De werkloosheid blijft fin farlnn stijgen. De lijsten met failliet verklaarde be- "Hf UC ICIIIIII drijven worden dagelijks langer. Voor de ver- kiezingen voor de Tweede Kamer hebben de politieke partijen allerlei oplossingen aange dragen die de werkloosheid tot aanvaardbare vormen moeten terugbrengen en onze eco nomie weer gezond kunnen maken. Momen teel vergaderen de politieke kopstukken over de formatie van een kabinet dat tot een van de belangrijkse taken de gezondmaking van het economisch leven zal hebben. Maar hoe moet dat? Matiging wordt er geroepen. Maar is het wel een oplossing om zo maar het mes JSm MD anas jn de lonen te zetten? Daarbij komt nog de vraag of de politici de economisch meest e" wenselijke dan wel de politiek meest haalba- re oplossing willen kiezen. Wij hebben acht bekende Nederlandse economen gevraagd I naar hun mening deze problemen zijn ontstaan en wat in hun ogen eraan ge in moet worden. Zonder uitzondering stellen zij vast dat we hoe dan ook de ng naar de nering moeten zetten. Of dat nu de burger is of de overheid. En ook 3t voor hen vast dat het bedrijfsleven meer ruimte gegeven moet worden om' st te maken, want daarin zit een heel belangrijke bron van inkomsten waaruit collectieve voorzieningen betaald worden. Professor dr. A. Heertje betoogde vo- I week dat we mensen nodig hebben die risico durven te nemen. Dit keer een irview met prof. dr. A. van Doorn. In de zes nog volgende afleveringen komen de nomen Pen, Van den Doel, Hartog, Schouten, Kuipers en Langman aan het >rd. Adrianus van Doom J op nieuwjaarsdag I in Geervliet geboren, studeerde economie lotterdam en promo de in 1960 tot doctor, laar waa hij mede- kar van het Centraal iburaau; na als be- eeconoom bij Philips lebben gewerkt werd hoogleraar economie otterdam. In 1970 san- dde hij een zeilde riool aan de Vrije Uni- iteit te Amsterdam. M HAAG/AMSTERDAM De 3An zijn hoog, de winsten mini- Bi. En onze economie gaat ^ht. Volgens iedere econoom it gevolg van te weinig winst d)r te hoge lonen. Dat is althans '-,,1 belangrijk onderdeel van de blemen. Maar hoe zet je dat Moet de overheid keihard e lonen ingrijpen of is het ea- tT*sp«l van werkgevers en werk tere in staat tot het vinden van D®oplossing? een overheidsingrijpen ver- B ht de Amsterdamse econoom ö-«. dr. A. van Doorn niet zo heel lor, De werkgevers moeten meer wiegraat tonen om een gelijk- rufrdige partner te zijn voor de bonden. Maar daar zit niet al- on de pijn. Ook het onderwijs en uitkeringen zijn strulkel- 1 ken voor een goed functione le arbeidsmarkt. Maar primair n kt wat scheef gegroeid is. recht- i It wordt. otessor Van Doorn: „Het grootste e lleen in Nederland wordt steeds zity de Engelse ziekte. Ik heb dat va«eens aan de heer Groenevelt eeide Industriebond FNV voorge- n die dat krachtig ontkende. We huien oppassen voor de Engelse Die ziekte zit hierin dat men bilang te weinig investeert. Daar lit men dan te laat achter, de sluiten, Je krijgt heftige et is van de vakbonden, die zich idlitegen verzetten, maar dat alles g^lkaar maakt het probleem al- sgemaar groter. iet in Amerika heeft men Jaren- wer te weinig geïnvesteerd, bij- 'an-beeld in de auto-Industrie. Die I r%trietak is ten opzichte van de ttnse auto-industrie in feite ver- ird. Ik zeg het wel eens zo: Als z$n keer de Engelse ziekte hebt, r dat achteraf moeilijk te corri- Bij de Engelse ziekte willen kt <otten onvoldoende groeien, ze Defen te slap en de benen groeien ti. Zelfs voor een heel bekwame ■■■Is het heel moeilijk dat achteraf •te corrigeren. Dümate men langer een verkeer- iconomische politiek voert, zal ook langer duren om genezing tand te brengen. Ik heb het ge- dat de economische weten- amp op twee manleren verkeerd lig It bekeken. Als de economen, difc Stevers, Zijlstra of Van den ran beginnen te waarschuwen, ensien die waarschuwingen vaak in geslagen. Dan zegt men al- getlat die economen te pessimis- afj zijn. Dat betekent een onder- 9 Tltting van de betekenis van het en van de econoom. Als het ech- astjoed mis is, verwacht men dat or Iconomen even een oplossing iar<bfel leggen, die toch wel over- igtiomstig de moderne weten- chjp is; dat wil zeggen: succes op san korte termijn. Maar dat kan actu:, t hoofdprobleem Is dat men de koitopen Jaren hier een foutieve 3ek heeft gevoerd. Dat heeft nf in West-Dultsland en Japan en beter gedaan. Ja, en nu heeft peWnst zelfs hier In linkse kringen ien negatieve klank verloren en steèn we dus weer dat men „on- irtUemersvriendeliJk" gaat praten, k isr dat is een vriendschap van vac wat bedenkelijke allooi. Men A ontdekt dat die ondernemers irdlnoodzakelijk kwaad vormen en ondernemingen toch eigen- viwel eens failliet kunnen gaan, leen bijzonder hinderlijk is. We zouden eigenlijk met één klap de arbeidsinkomensquote omlaag moeten brengen, maar dat kan po litiek weer niet. Ik heb eens in een discussie met een vakbondseco- noom gezegd: „Waarom is die loonmatiging nodig? Eenvoudig omdat we kennelijk jarenlang ón- matige loonstijgingen hebben ge had". Dat vond hij een bijzonder flauw woordenspelletje. Maar In fei te Is dat toch het geval. En vervol gens voerde hij aan dat het alle maal tot stand gekomen is door on derhandelingen, het was eerlijk ver diend. Dat kan best, maar de zaak is fundamenteel scheefgegroeid. De FNV zegt gewoon: wat Jullie econo men willen, Is niet te verkopen aan onze achterban. Dan kun Je het hoofd In de schoot leggen, je kunt ook zeggen, dat het dan hoog tijd wordt dat jullie vakbondsleiders ontslag nemen en er betere figuren worden aangesteld. Ja, als je de waarheid niet kunt verkopen aan Je achterban, dan ben je niet helemaal geschikt voor Je vak. Nou, deze opmerking hoor Je maar zelden In Nederland. De meeste mensen beschouwen de discussie als afgedaan, wanneer je iets niet aan Je achterban kunt verkopen. De economen hadden een mooie theo rie ontwikkeld: als de werkloosheid toeneemt, zie Je de looneisen terug lopen. Maar wat doet men tegen woordig als een bedrijf In moeilijk heden komt? Dan moet de overheid helpen en dan wordt de zaak op al lerlei manieren verdoezeld en afge zwakt. Hier Is als het ware het me chanisme van zijn kracht beroofd. Die hardheid is eraf. Collega Stevers heeft wel eens heel mooi gezegd: „Die socialisten halen de motor uit de auto en zeggen dan dat hij niet meer loopt". Je kunt ook zeggen: hij remt niet meer, want ze hebben de rem eruit ge haald. En daarom is die werkloos heid niet tijdig vertaald in een af zwakking van de looneisen. Zowel onder het kabinet-Den Uyl als on der Van Agt zijn de lonen meer ge stegen dan het kabinet wilde. En dat heeft een regering ten dele aan zichzelf te wijten, omdat ze de ge volgen van te hoge lonen verdoe zelt. De vakbonden zijn ook niet van gisteren en die richten met name in Amerika hun eisen op het sterkste bedrijf. Daar beginnen ze en wat men daar binnenhaalt wordt na enige tijd norm voor de zwakken. Daar ligt dan ook een grote taak voor de sterke bedrijven, die ze niet goed vervullen. Die Jongens willen geen moeilijkheden. En de overheid heeft er ook geen greep op. Kijk maar naar Engeland". „Kruiwagen vol kikkers" De eerste komt uit Oost-Europa waar de overheid lonen en prijzen vaststelt. De lonen laag, de prijzen hoog en dat betekent hoge nationa le besparingen en dat is goed voor de Industrie en de defensie. Het an dere model Is het Westduitse. Sta king wordt met uitsluiting beant woord. Je hebt een sterk werkge versfront en een sterk werknemers front. Dus een soort evenwicht. En dan krijg Je als derde het „puin hoopmodel" van Engeland en Ne derland. Daar wordt het sterke werknemersfront niet met een sterk werkgeversfront geconfronteerd. De werkgeversorganisatie hier wordt aangeduid als „de kruiwagen vol kikkers". Die springen alle kan ten uit zodra ze de kans krijgen. De Duitse werkgevers zijn veel meer gedisciplineerd. Er is een mooie Engelse uitspraak In dit ver band voor ondernemers: „If you don't hang together, we shall be hanged separately" (als je niet sa menhangt (werkt), wordt je afzon derlijk opgehangen). En dat is het hele verhaal, maar begin daar maar eens aan. Vele ondernemers hopen op en geloven in het achterdeurtje van de overheid, die wel helpt als het moeilijk wordt... En dan denken de mensen: free wheelen. Voor de oorlog was het bij de vakbonden zo, dat men zei: „We kunnen wel looneisen stellen, maar dat kan wel eens lelden tot bedrijfssluiting en massale werk loosheid, dus moeten we voorzich tig zijn". Maar sinds de mensen, In navolging van de econoom Keynes, zeggen dat de overheid garant staat voor „full employment" (vol ledige werkgelegenheid) meent men te kunnen freewheelen, want wat er ook gebeurt, de overheid staat garant. Dat leidt tot een zek- re lichtzinnigheid bij vakbonden. Maar bij de werkgevers Is het niet veel beter, zeker bij de grotere, want die zeggen: „De overheid ga randeert dat er werk is, en als Ik In financiële moeilijkheden kom, ren ik naar Den Haag en zeg: krijg ik geld, anders smijt ik vrijdag 5000 men sen op straat". Dan wordt de over heid bang voor een schandaal en geeft geld. Met andere woorden, die onderne mers worden ook wat lichtzinnig. Die denken: „Stakingen zijn zo ver velend, verlies Je misschien afzet markten, je vertroebelt de sfeer in het bedrijf en Je krijgt bedrijfsbezet ting, en mag ik 's morgens als di recteur niet eens meer naar mijn el- gen kantoor... Weet je wat, we zul len lang en scherp onderhandelen en maar toegeven, en als het al te moeilijk wordt, gaan we naar Den Haag en zeggen gewoon: kijk eens even, zo staan de zaken". Men heeft zich ingesteld op de overheidsgarantle voor werk. Maar nu blijkt dat die het niet echt kan garanderen. Volgens de beroemde formule van Den Uyl: tot het onmo gelijke Is niemand gehouden. Dan krijg Je van die vage formule ringen „we zullen ons best doen" en „de overheid zal zoveel mogelijk strijd tegen de werkloosheid voe ren", tja, onze economie zit mei twee belangrijke problemen, een groot stuk van de bedrijvigheid zit In de particuliere sector en we heb ben een geweldig groot stuk bui tenwereld. Dan kan de overheid niet veel ga randeren. Omdat ze een heleboel dingen gewoon niet In de hand heeft, zelfs het eigen begrotingste kort niet, blijkbaar. Dus laat staan de rest. Er wordt vaak een beetje de Indruk gewekt dat de overheid almachtig is. Ze is vaak machte loos, of niet machtig genoeg om de hoge eisen van pressiegroepen af te wijzen. Onlangs hadden we aan de Vrije Universiteit bezoek van enkele Poolse hoogleraren met studenten. Toen we het over de economie hadden, zelden zij: „Wij zitten nu ongeveer op het peil dat jullie in 1960 hadden en toen wa ren jullie tamelijk tevreden met je zelf. Er stierf niemand meer van honger en in het algemeen ging het niet zo gek, jullie hadden het ge voel dat jullie er wel kwamen". Kijk, sinds 1960 is zeker het reële inkomen van de laagst betaalden verdubbeld. En dat is wel erg hard gegaan, eigenlijk te hard. Men heeft de minima opgetrokken zon der dat er een economische nood zaak voor was. En dan geldt ween wat één keer gegroeid is, corrigeer dat maar eens. Je hoort onder economen tegenwoordig de kreet: we moeten niet snoeien, we moe ten rooien. Nederland heeft de sterkste zwakken en de rijkste ar men van de hele wereld". „Feminisme winst voor kapitalisme" „Maar al deze verhalen halen poli tiek niets uit, omdat we leven in wat Ik noem de „palrad-economle". Wat men een keer heeft, wil men houden. De pal houdt tegen dat het rad terugdraait. Wat dat betreft Is lederéen eigenlijk conservatief. Men raakt heel snel gewend aan allerlei toeslagen en verhogingen, die be schouwt men snel als een onder deel van de beloning. Dan wordt het vast en Is de prikkel, de muziek eruit. Het oude verhaal van de loon trekker, die economisch zwak Is en daarom sterk gebrand op een Inko mensgarantie. Naar mijn mening Is thans een gro ter verschil tussen werken en niet- werken nodig. Het sociaal dogma Is dat wie het minimumloon verdient er niet op achteruit mag gaan als hij werkloos wordt. Uit sociaal oogpunt ben ik het daar helemaal mee eens. Maar als de minimumloner niet ach teruit gaat als hij werkloos wordt, gaat hij ook niet vooruit als hij gaat werken. Dan moet hij dus voor niks gaan werken. Letterlijk, althans fi nancieel gesproken. Dan veronder stel Je wel een groot Idealisme bij zo'n werkloze om voor niets te gaan werken. Want blijft hij thuis, dan kan hij daar wat doen of zwart gaan verdienen. Kortom, je vraagt om moeilijkheden. Ook ligt er een moeilijkheid als vrouwen willen gaan werken. Als Je dan zegt: „Ga In het vrijwilligerswerk", dan Is het altijd gelijk: „ja hoor eens, dat wordt niet als volwaardig gezien". Maar ik dacht dat het toch om de zelfontplooiing ging? En dan krijg je te horen dat het pas echt serieus wordt als ervoor betaald wordt. Iemand heeft eens gezegd: „Het fe minisme is de laatste triomf van het kapitalisme". Want het gaat de vrouwen om de centen, een eigen Inkomen, een eigen auto, een eigen dit, een eigen dat. In feite is er nu meer ruimte voor vrijwilligerswerk, want het Inkomen van de man is nooit zo hoog geweest als nu. Dus als ooit de economische noodzaak voor vrouwen om te gaan werken voor extra-Inkomen afwezig Is ge weest, dan Is dat nu. Men stelt hier tegenover dat het gaat om de emancipatie en die zou pas voltooid zijn als er ook een financiële eman cipatie is. Nee, ik geloof dat men rustig moet zeggen dat die verlan gens om aan werk te komen te ma ken hebben met een behoefte aan Inkomen, en dat Is helemaal niks minderwaardigs. Maar zeg dat dan en speel niet zo op die ideeën van ontplooiing". Educatieve werkloosheid Verder Is het zo dat arbeid steeds meer geschoold wordt. We krijgen steeds meer mensen met lange schoolopleidingen. En dat leidt er toe dat de arbeidsmarkt steeds ver der wordt opgesplitst in allerlei compartimenten met allerlei tussen- schotten. Zo kan het onderwijs een belangrijke bron worden van edu catieve werkloosheid. Tegenwoor dig Is het zo dat een meisje dat voor kleuteronderwijzeres Is opge leid êU zodanig werk mag zoeken „Nederland heeft de sterkste zwakken en de rijkste armen van de hele wereld" en vragen, en als ze het niet kan vinden is ze werkloos, terwijl ze haar bekwaamheid nog niet eens bewezen heeft. Zo krijg je de werk loosheid van „educatief gehandi capten". In het algemeen kan het onderwijs ook een bron zijn van werkloosheid als je de verkeerde studierichting kiest: psychologie, sociologie of wal dan ook. Ik heb aan de studenten eens uitgelegd wat een socialisti sche onderwijspolitiek is, maar ja, dat kwam niet zo goed over. Kijk, socialisme betekent afscheid van de jungle van de vrije marktecono mie en overgang naar de plan-eco nomie. En plan-economie betekent een plan voor de produktle, een plan voor de opleiding van arbeids krachten en dat betekent oen on derwijsplan: we hebben zoveel In genieurs nodig en zoveel artsen en zoveel dit en zoveel dat. Dat wordt bepaald via afvalpercentages van het benodigde aantal eerstejaars en dat aantal wordt gevonden via ver gelijkende toelatingsexamens. Wat Je In Oost-Europa vooral, maar ook in Amerika ziet: de besten ko men aan bod. Niet alleen In de sport en de muziek, maar ook in de wetenschap. Maar In Nederland Is de student een kleine kapitalist: laissez faire, laissez étudier. Dat is het grote Ideaal, iedereen moet vol ledig vrij zijn om de studie die hij wil te kiezen. Dan ben Je ook als het ware een kleine ondernemer. Dan ben Je bezig voor eigen rekening en verantwoording. En moet je niet gaan klagen als er op een moment geen banen zijn. Dat hoort erbJj. Wil Je dat niet, dan moet Je overscha kelen op het echte socialistische sy steem van de planeconomie met de bijbehorende onderwijsplanning. Nou, dat Idee lag bij mijn studenten slecht In de markt". Produktie gaat voor consumptie besef en een hoogstaande moraal: de mensen werken ook wel zonder financiële prikkel. Ze betalen hun belastingen wel op tijd en zo. Op het ogenblik zit U hier (In de Bussumse woning van professor Van Doorn, BM) op een gebied dat vroeger behoorde tot de kolonie van Frederik van Eeden. Die had drie regels in zijn commune: geen selectie, wie zich aanmeldt, wordt aangenomen, in theorie „op proef", maar er is nooit Iemand terugge stuurd. Dus geen voor- en geen na- selectie. Punt twee was: geen controle op werken of zlekzljn, want vertrouwen maakt controle overbodig. Controle was een typische kapitalistische In stelling die van grote achterdocht getuigde. Punt drie was: geen beloning naar prestatie, dat was ook kapitalis tisch, maar beloning naar behoefte. Nou, in vijf jaren hadden ze de ko lonie volledig geruïneerd. Maar die denkwijze wordt nog steeds in Ne derland toegepast. Den Uyl roept bijvoorbeeld: „Alle mensen even veel vakantiegeld". Maar waarom zou je dan ook niet roepen dat alle mensen een even groot bedrag we kelijks bij Albert Heijn mogen be steden? Het grote gevaar van nivel lering is het parasitisme, zo dus: ik doe het maar wat kalmer aan, dat maakt niets uit. Lenin was ook zo'n man van nivel lering. Volledige gelijkschakeling. Maar onder Stalin Is dat toch weer teruggeschroefd. Het Is nu eenmaal een feit dat produktie voor con sumptie uit gaat. Als er weinig wordt geproduceerd Is er weinig te verteren. Maar ja, dat verband en die samenhang is voor veel mensen erg ondoorzichtig geworden. Daar hebben vakbondsleiders schuld aan als ze roepen dat de ondernemers volop geld hebben en niet moeten zeuren bij een klein beetje loons verhoging. Ook bij de vakbonden begint er nu wat te veranderen door de hoge werkloosheidscijfers. Groenevelt zit in de industrie en staat als het ware met zijn bedrijfs tak tot zijn middel In het water. Schelling van de Voedingsbond nog niet, en dat verschil kan Je merken in de politieke opstelling. Wanneer men zelf de problemen aan het lijf voelt, komt men er pas achter dat de economische onder bouw de ideële bovenbouw be paalt. Maar, zoals ik al zei, de werk gevers dragen ook schuld. Andró Kloos heeft als voorzitter van het NVV eens gezegd tegen de onder nemers: „Jullie maken het ons moeilijk, want jullie „neen" Is toch binnen drie weken „ja". Als de werkgevers „neen" zeggen en hun poot stijf houden, Is dat ook in het belang van een gezonde vak beweging. Overigens moet je je af vragen of een staking een verlies is voor de werkgever of dat hij het moet zien als een investering voor. i de lagere lonen In de toekomst? Maar zo rekent men als onderne mer nauwelijks. Zowel werkgevers als werknemers zijn verantwoorde lijk voor de onmatige loonstijging, die de laatste tien jaar hier Is opge treden. Net als Philips de Tweede na de Beeldenstorm In 1566 zei: „Alle Nederlanders zijn schuldig. De protestanten omdat zij het hebben gedaan en de katholieken omdat zij het niet hebben verhinderd". De overheid zal duidelijk moeten maken dat een forse loonmatiging noodzakelijk is. Als een volk één is In moeilijke tijden, kunnen er bin nen de democratie wel degelijk za ken worden gedaan. Onze huidige samenleving is echter sterk gepola riseerd. Het gaat niet zo zeer om een andere regering. Welnee, maar om een ander volk, dat duidelijk kiest en de gevolgen beseft en dan ook accepteert. Kortom, een nood zakelijke mentaliteitsverandering", aldus Van Doorn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15