Grootscheepse ustitie-inval jij bouwbedrijf Prins Karei Hugo vloog met KLM vijftien maal gratis £eidóc©omcrnt Alsof er geen dieven bestaan. Vakantiehuis te huur: 9000gulden per week yromaan ekent Informatie en wapenbeheersing -iilandbewoners jlokkeren wegen ichiermonnikoog ntse ïstitie lat Rijkers "j Wetsontwerp pensioenkamer ingediend Vervroegde invoering autokeuring bepleit HMENLAND LÖÈSE COURANT DONDERDAG 2 JULI 1981 PAGINA 9 EtAUDE TOT ACHT MILJOEN TIED AM Tien rechters-commis- is, tien officieren van justitie en griffiers hebben gistermorgen et om zeven uur, samen met veer- politiemannen, huiszoeking ge in bij de diverse vestigingen van van bouwfraude verdacht aanne- ngsbedrijf uit Vlaardingen. ,3e- ht" werden drie vestigingen oonhuizen en kantoren in Schie- n, vijf in Vlaardingen en twee in d-Gastel (N3r.). Het zou bij de ude gaan om een bedrag van acht Ijoen gulden aan niet betaalde be tingen en diverse premies, gens de Rotterdamse officier van justitie, bouwbedrijf Vogelbouw BV. Een directeur van dit bedrijf kon een bedrag van 3,5 miljoen gul den in zijn boeken niet verantwoorden. Toen is men gaan „spitten" en kwamen justitie en fis cale op-sporingsdienst (FIOD) op het spoor van een aantal bv's, die verdacht snel achter elkaar failliet gingen, waarbij steeds dezelfde namen opdoken. Nadrukkelijk wilde mr. Den Doelder de naam van het verdachte bouwbedrijf niet noemen. We nemen aan dat de fraude een „zwarte tak" van het bedrijf betreft Dat bedrijf kan voor het overige deel geheel wit werken. Bij de „huiszoeking" zijn ook diverse admini straties in beslag genomen. Op een adres moest zelfs een busje worden ingezet om alle paperas sen te vervoeren. In deze zaak zijn nog geen aanhoudingen verricht Wel worden „tezijner- tijd", aldus mr.Den Doelder, „enkele arrestaties verwacht". Naast de verdachte papieren zijn ook 20 25.000 gulden baar geld en een vuur wapen in beslag genomen. Protest tegen Marokkaanse regering Enkele tientallen mensen hebben gisteravond In Amsterdam geprotesteerd tegen de politiek van de Marokkaanse regering en tegen het neerslaan van een betoging tegen de stijgende voedselprijzen op 20 Juni in Casablanca. Hierbij vielen honderden do den en duizenden gewonden. AANTAL GEDETINEERDEN BLUFT GROEIEN Ernstig tekort aan gevangenis plaatsen DEN HAAG Er blijkt een ernstig tekort te bestaan aan gevangenisplaatsen in ons land en dat tekort zal de eerstkomende jaren alleen nog maar groter worden. Op het ogenblik zijn er een klei ne achthonderd plaatsen te weinig. De komende vijf jaar moeten er vooral in hui zen van bewaring en geslo ten inrichtingen voor lang gestraften elk jaar honderd plaatsen bijkomen. Dit zijn de bevindingen van een ministeriële werkgroep die zich een jaar lang heeft ge bogen over de capaciteitspro blemen bij het gevangeniswe zen. Het rapport van de werk groep is vandaag door minister De Ruiter van justitie aan de Eerste en Tweede Kamer ge zonden. Zelfs met de voorgestelde uit breiding van de capaciteit zul len de tekorten niet in alle de len van het land volledig kun nen worden weggewerkt, zo dat in het justitiële beleid aan bepaalde delicten voorrang moet worden verleend. Verder wijst de werkgroep op het ge vaar dat het in Nederland be reikte niveau van penitentiai re voorzieningen bij een snelle en steeds verdergaande groei van het aantal gedetineerden in het gedrang zal komen. ÏDHOVEN Een ne- itienjarige Eindhove- ir heeft bekend dat hij zijn woonplaats elf nden heeft gesticht, arbij is een schade ont- an van in totaal 13,5 Ij oen gulden, jongeman heeft in de mees- gevallen eerst ingebroken daarna brand gesticht om ntuele sporen uit te wissen, de inbraken maakte hijf lig of geen geld buit. grootste schade ontstond bij- brand in het Ir. Otten- fembad, namelijk twaalf liljoen gulden. De jongeman retd vorige week maandag ingehouden. Hij werd ervan irdaeht vernielingen te heb- n aangericht in een wijkge- STAATSSECRETARIS SMIT-KROES: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Prins Karei Hugo van Bourbon Panna, de ex-echtge- noot van prinses Irene, heeft eind vorig jaar en begin dit jaar „circa" vijftien keer gratis gevlogen met de. KLM. Deze faciliteiten, die inmid dels beëindigd zijn, werden hem ver* leend in verband met „bijzondere persoonlijke omstandigheden". Dit antwoordt staatssecretaris Smit- Kroes op vragen van het Tweede-Ka merlid Van der Spek (PSP). Ingewijden zeggen dat de bewinds vrouw doelt op de huwelijksmoeilijkhe den tussen de prins en prinses Irene, die inmiddels hebben geleid tot een echtscheiding. In verband daarmee zou het nodig zijn geweest dat prins Karei Hugo nogal eens naar Nederland kwam, waar zijn vrouw inmiddels weer was gaan wonen. In hofkringen wordt er ook op gewezen dat de financiële toestand van de prins niet zodanig was, dat hij deze vluchten gemakkelijk zelf kon betalen. De staatsscretaris vermeldt niet wat voor reizen de prins precies gemaakt heeft Haar antwoord is echter zo opge steld dat de indruk gewekt wordt van vluchten tussen Madrid, de woonplaats van de prins, en Amsterdam. Vijftien retourtickets voor deze vluchten verte genwoordigen een waarde van een kleine veertienduizend gulden, ervan uitgaande dat het biljetten waren voor de eerste klasse. Volgens mevrouw Smit-Kroes heeft de KLM geen financiëel nadeel geleden van deze zaak. De vliegtuigen in kwes tie zouden niet vol zijn geweest, zodat er geen inkomsten door verlies van an dere passagiers werden gederfd. Van tevoren zou met nadruk tegen de prins gezegd zijn dat het ging om tijdelijke faciliteiten. Op de vraag v/at zij van deze zaak vindt, antwoordt de staatssecretaris: „In het verleden heb ik herhaaldelijk ver klaard dat het verlenen van dergelijke faciliteiten binnen bepaalde grenzen geacht moeten worden te vallen onder de eigen verantwoordelijkheid van de directie van de onderneming, doch dat ik een kritisch en terughoudend beleid in deze gewenst acht". Mevrouw Smit- Kroes voegt daaraan toe dat zij de di rectie van de KLM aan dit standpunt heeft „doen herinneren". VOLGENS de concept-conclusies van de informateurs Lub bers en De Koning zal er eind december van dit jaar niet door Nederland worden beslist over de vraag of er 48 nieuwe kernwapens voor de middellange afstand worden geplaatst. Dat klinkt ingrijpend. Maar is dat echt zo? ONS inziens niet Al eind 1979 koos Nederland voor de lijn niet direct te beslissen over stationering van de nieuwe kern wapens (een nieuwe fase in de bewapeningswedloop), maar een besluit pas eind dit jaar te nemen. Die beslissing wilde men o.a. laten afhangen van eventuele vorderingen op inter nationaal niveau in een wederzijds wapenverminderings- overleg. De mogelijkheid dat de nieuwe wapens zonodig wél geplaatst zouden worden kon een rol spelen in dat interna tionaal overleg. Er ging op die manier een zekere druk uit van Nederland op de Navo-bondgenoten, en tegelijkertijd was er sprake van een signaal aan het adres van het Oost blok. Een klein westers land kan op die manier pogen invloed uit te oefenen. Enerzijds door zich bereid te verklaren zono dig tot plaatsing van kernwapens van een nieuw type over te gaan, anderzijds door tegelijk de wil te tonen het uiterste te doen om plaatsing te voorkomen. INDIEN eind dit jaar, zoals was voorzien, de beslissing zou worden genomen, dan zou het met die invloed op het gebeu ren rond de wapenvermindering gedaan zijn. Dat zou temeer te betreuren zijn, omdat er in de internationale verhoudin gen sinds eind 1979 weinig wezenlijks is veranderd. Nog steeds zijn de onderhandelingen tussen Oost en West waartoe ook eind 1979 besloten werd niet begonnen. Wel heeft Willy Brandt, voorzitter van de Westduitse socialisti sche partij, deze week in Moskou in gesprekken met de Rus sische leider Brezjnev de kwestie aangeroerd, maar dat heeft niet tot opzienbarende voorstellen geleid. VAN de nu aan de coalitiebesprekingen deelnemende par tijen wilde het CDA eind dit jaar beslissen (zonder zich nu reeds uit te laten over de vraag of die beslissing positief of negatief moest zijn). De invloed van ons land in deze fase van het overleg over de wapenbeheersing zou volgens dat CDA-model dus eind dit jaar ten einde zijn. De PvdA daar entegen wilde reeds nu, tijdens de kabinets-formatie, beslis^ sen de nieuwe wapens niet te plaatsen. De invloed van Ne derland op het internationaal overleg zou daarmee dus ter stond zijn beëindigd. BEIDE varianten doen geen recht aan de internationale taak, die ook een klein land als Nederland heeft, op het ge bied van wapenbeheersing en wapenvermindering. De sug gestie van de informateurs, toegesneden op het D'66-stand- punt, maar tegelijkertijd een actualisering van het CDA- standpunt uit 1979, geeft een goede mogelijkheid om die spe cifieke invloed voorlopig niet verloren te doen gaan. ÏNISTER DREIGDE BOOT TE MISSEN 'HIERMONNIKOOG De bevolking van Schier- onnikoog heeft gistermiddag met auto's en trek- rs de dam geblokkeerd waaraan de veerpont af ter! Ook de wegen van en naar het dorp Schier- onnikoog werden afgesloten. eilandbewoners protesteerden daarmee tegen het noodwetje autoverkeer op het eiland verbiedt. Eilanders mogen alleen j van de steiger naar him huis rijden. uister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) die toevallig teren een werkbezoek aan het eiland bracht, dreigde door de ie de boot te missen. Via omweggetjes wist zijn chauffeur ech- toch in de buurt van de veerpont te komen en door achter dijk om te lopen kon de minister de blokkade omzeilen en juist zijn boot naar het vasteland halen. Door de blokkade moesten de mensen die naar het dorp wilden te voet verder. EN HAAG De Wasse- rse projectontwikkelaar Rijkers die afgelopen an dagmiddag op verzoek i Interpol op het Britse1 nd Man werd gearres- d, is weer op vrije voe- De Britse Justitie heeft 7-jarige Rijkers vrijgela- omdat nadere gegevens -Nederland over de man ang op zich lieten wach- Rijkers wordt samen de Amsterdamse ex-no- i Slis-Stroom verdacht tal van oplichtingsza- Britse rechter gebruikt de1 ichtende gegevens om te prdelen of aanhouding en wering van Rijkers ge- itvaardigd is. De politie Man beweert dat de Ne- landse justitie 24 uur de tijd i gegeven om die informa- te zenden, maar dat niet, die limiet is voldaan. De politie, verrast door de ielswijze van de Britten,, ft de bedoelde informatie «dagnacht in allerijl naar ft getelexed. De rijkspoltie Wacht elk moment het be- ht dat Rijkers voor de twee maal is aangehouden. DEN HAAG Als eerste stap op weg naar een pensioenplicht voor werkne mers is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot instelling van een pensioenkamer ingediend. In het voorstel van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken krijgt de pensioenkamer taken en bevoegdheden op grond waarvan zij kan helpen een pensioenplicht voor te be reiden. Naarmate deze naderbij komt, zullen aan de kamer geleidelijk meer taken worden opgedragen. Na in werkingtreding van de pensioenplicht zullen de taken van de kamer opnieuw worden bepaald. De nieuwe organi satie zal bestaan uit een door de kroon aan te wijzen onafhankelijke voorzitter, vijf verte genwoordigers van werkgevers- en vijf van werknemerscentrales. Zo goedkoop kunt u uw nieuwe fiets verzekeren in het Fiets Garant Plan. Deelnemende merken: Batavus BianchiBridgestone Burco Burgers Cové D.CR. Empo Enik Fongets Gazelle Gitane Juncker Koga Miyata Locomotief Miyata Cycle Motobécane PeugeotPhoenix Rih Simplex Spatta Superia Tomos Beelaerts contra van der Stee DEN HAAG Minister Bee laerts van Blokland van volks huisvesting en ruimelijke or dening heeft in een brief aan het kabinet zijn bezwaren uit een gezet tegen de nota „her ziening inkomstenbelasting" van zijn collega Van der Stee. Beelaerts schrijft dat Van der Stee te weinig rekening houdt met de belangen van de volks huisvesting. De brief wordt morgen in de ministerraad bsproken. DEN HAAG De Tweede- Kamerleden Van der Doef en Castricum (PvdA) heb ben er bij minister Toijn- man van verkeer en water staat op aangedrongen dat de periodieke keuring van personenauto's al vóór de streefdatum van 1 januari 1983 wordt ingevoerd. In kringen van ambtenaren wordt verwacht dat de in gangsdatum na die eerste janu ari zal liggen en de kamerle den .willen weten of die ver wachting terecht is. Volgens hen zijn garages bereid mee te werken aan een snelle invoe ring van de keuring. DEN HAAG Blijkbaar is bet in deze tijd van economische neergang nog mogelijk, maar bet bemiddelingsbureau Interbome verhuurt be halve gewone vakantiehuizen, ook zogenaamde VJP-huizen. Directeur Van Dijk: „Op een gege ven moment hadden we in onze lijst zoveel bij zonder luxe woningen dat we een speciale bro chure gemaakt hebben met exclusieve aanbie dingen. Deze zijn wel erg kostbaar prijzen va riërend tussen de 900 en 9000 gulden per week." Een grote villa van twee verdiepingen aan de kust van ■Sardinië. De woonkamer is door ronde bogen met de eet kamer verbonden. Een ronde galerij met open haard, bi bliotheek, zitgroep, ruime keuken en vier slaapkamers al len met bad of douche, toilet en bidet uitgerust Een bin nenhof met fruitbomen, ameublement en barbeque, twee dakterrassen. De villa heeft een eigen baai en ligweide. Huurprijs: in het laagseizoen 4052 gilden, in het hoogsei zoen 9116 gulden per week Dit Is een voorbeeld uit de brochure met 23 VIP-huizen verspreid over Italië, Oostenrijk, Zwitserland, Duitsland, Spanje en Frankrijk van het bemiddelingsbureau Interho- me. Directeur Van Dijk legt de reden voor een VIP-brochure uit: ,Jn de lijst stonden heel wat echt exclusieve huizen te huur, maar deze vielen niet op in het grote aanbod. VIP, de afkorting van Very Important Person (zeer belangrijk personage) suggereert dat het huizen zijn van filmsterren, zangers, hoge politici ed. en ook te verhuren aan VIP's. Dat klopt niet Het is een naamgeving aan huizen die aan bepaalde voorwaarden voldoen. Alle huizen die wij verhu ren moeten goed gelegen zijn, een mooi interieur hebben, de architectuur is belangrijk en eventueel een zwembad, tennisbaan of sauna. Maar VIP-huizen moeten echt het neusje van de zalm zijn. VIP geeft een bepaalde of beter gezegd een heel hoge kwalificatie aan. De prijzen kunnen tot boven de 9000 gulden per week bedragen. Dat lijkt mis schien veel, maar met meerdere gezinnen of met vrienden kringen is dat goed op te brengen. Hoewel het ook wel een bepaald publiek is dat dergelijke huizen huurt Het gaat om personen die in de hoge inkomens vallen en dat geld niet willen of durven te investeren in een tweede huis en bo vendien ook niet elk jaar in dezelfde plaats op vakantie willen gaan. Van Dijk vervolgt: „Wie de eigenaars van de huizen zijn weet ik niet Waarschijnlijk is dat in Zilrich, waar het hoofdkantoor van Interhome is gevestigd, wel bekend, maar het wordt niet in de openbaarheid gebracht Eige naars kunnen verschillende redenen hebben om ervoor te zorgen dat een huurder niet achter de naam komt De be treffende huurder zal zijn nieuwsgierigheid, om te weten te komen wie de eigenaar is van het kapitale bouwsel waarin hij verblijft, moeten bedwingen." Zelf voelt Van Dijk er niet veel voor in een dergelijk huis vakantie te houden: „Het luxueuze interieur is meestal niet mijn smaak en ik vind het nogal duur. Hoewel ik toch van mening ben datje tijdens je vakantie niet op een paar hon derdjes moet kijken. Blijkbaar ben ik niet de enige die dat denkt want de VIP-huizen zijn de hele zomer volgeboekt en er zijn al aanvragen voor het volgend jaar binnen." JOKE PERSOOH Later opklaringen In het temperatuurverloop komt nog maar weinig veran dering. Voor morgen worden middagtemperaturen ver wacht die rond de 17 graden liggen. In een zuidwestelijke stroming wordt een regenge- bied vanuit Spanje naar onze streken gevoerd. In de loop van de avond kan het neers- laggebied ons land bereiken. Tot in de ochtend kan er af en toe regen vallen. Het ziet er naar uit dat het daarna wat opklaart en dat de zon af en toe zal schijnen. Zomerweer wordt alleen gevonden in de landen rond de Middellandse Zee, hoewel het in de binnen landen van Spanje vanochtend onweerde. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Scandinavië-Finland: Veel bewolking, enkele buien, 14-18 graden. Britse eilanden: Wisselend bewolkt, nu en dan buien, 17 graden. Benelux: Bewolkt, enige tijd regen, 18 graden. Frankrijk: Wisselend be wolkt, enkele buien, later meer opklaringen, 18 tot 25 graden. Duitsland: Veel bewolking, enkele buien, 20 graden. Alpengebied: In het noorden enige tijd regen, overigens droog en zonnig, 22 graden. Landen rond de Middelland se Zee en Balkanlanden: Droog en zonnig, 25-30 graden. zw.bew. 19 13 Vllsalngen geh.b h.bew. zw.bew. h.bew. w.bew. 17 14 _ah.bew. 18 14 zw.bew. 18 12 Brueaei Frankfort Genévw 24 15 20 15 26 14 18 13 Kopenhagen h.bew. Lissabon n.ontv. Locamo geh.bew Luxemburg Madrid Malaga MaJlorca MUnchen Nico OeJo Parlls geh.bew. 17 13 zw.bew. 30 17 h.bew. 29 18 Stockholm l.bew. 28 17 15 13 23 12 onbew. 30 22

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9