Gemeente Rijnsburg gaat met Amstelveste BV in zee Onduidelijkheid over Huize NieuwRijksdorp BETREFT INVULLING OUDE FLORA-TERREIN REGI0(J0UR)NAAL REGIOUOURINAAL Leidschendamse leerdieven j aangehouden i Hoogste punt Springplank Oegstgeest Verzet tegen kabeltelevisie in Veense Vogelwijk „Mini Sail 1981" in Katwijk REGIO LHDSE COURANT DONDERDAG 2 JULI 1981 PAGINA 4 Gouden trouw Philippns de Gelder (77) en Grietje van Hoff (76) vie ren morgen hun gouden huwelijks/eest in familiek ring. Het gouden bruidspaar woont aan de Hazers- woudse Dorpsstraat 4a. De heer en mevrouw De Gel der hebben zes kinderen en achttien kleinkinderen. Nieuwe voorzitter De heer J. Sieger is onlangs gekozen tot voorzitter van car navalsvereniging „De Blauwkousen" uit Hazerswoude. Hij volgt de heer T. van de Aar op. Het bestuur van de vereni ging, die overigens pas weer op 14 november van dit jaar weer van zich zal laten horen, bestaat verder uit C. Kom pier-van Schaik, W. Vermeij-van de Voort, Th. Dickhoff, N. Verkley, H. de Frankrijker en A. Vermeij. 25 jaar tussen de augurken Vandaag is het 25 jaar geleden dat de heer C. Hooger- vorst in dienst trad bij augurkenverkoper Uijttewaal in Ter Aar. Afgelopen zaterdag werd dat zilveren jubi leum reeds gevierd. Hoogervorst is hoofdboekhouder- /chef administratie en schijnt nog altijd van augurken te houden. Johnnie van Doorn De dichter, schrijver, musicus en entertainer Johnnie van Doorn treedt zondag 5 juli op in het Sec bij Kon takt in Voorhout. Van Doorn, die in de zestiger jaren bekend stond als Johnnie the Selfkicker is weer volledig terug, ge tuige ook zijn nieuwe onlangs uitgebrachte langspeelplaat „Oorlog en pap". De zaal gaat om 20.30 uur open en de toe gang is gratis. Zomer Aktiviteiten Wassenaar Voor de elfde maal worden er deze zomer in Wasse naar 'Zomer Aktiviteiten' gehouden. De bezigheden zijn bedoeld voor jongens en meisjes tussen 6 en 12 jaar en worden 's ochtends tussen half tien en twaalf uur in de sporthal aan de Dr. Mansveltkade gehouden. De eerste dag wordt maandag 6 juli gehouden. Je kan dan 'prutsen met klei en fijn werken'. Een dag later, 7 juli: werken met verf, papier en lapjes stof. 8 juli: fi guurzagen, tekenen en knippen. 9 en 10 juli: kleuren en nog veel meer. 13 tot en met 16 juli: doorlopende film voorstellingen met spannende jeugdfilms. Als je aan één van de dagen wilt meedoen dan kost dat 1 gulden. Collages Galerie De Pomp aan de Dorpsstraat in Warmond expo seert in de maand juli collages van de hand van mevrouw A.A. Kroes. De galerie is op maandag, woensdag, donder dag, zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur geopend, op woensdag ook van 10 tot 12 uur, op dinsdag en vrijdag van 19 tot 21 uur. Prestatieloop De Stichting Jeugdrecreatie in Sassenheim organiseert zaterdag 4 juli een prestatieloop die om 15.00 uur van start gaat vanaf het hoofdveld Sportpark aan de Men- neweg. Het vijf kilometer lange parcours zal binnen dertig minuten moeten worden afgelegd. Iedereen van af tien jaar kan zich aanmelden bij de startplaats. Er zijn vele prijzen in de vorm van bekers en vaantjes, onder meer voor de eerste Sassenheimer die over de streep komt i LEIDSCHENDAM De politie van Rotterdam heeft giste- ren vier mannen aangehouden die betrokken zijn geweest j bij de diefstal van een grote hoeveelheid suède jasjes in j Leidschendam op 19 juni. De politie ontdekte de gestolen waar bij een routine-controle van een vrachtwagen. De dieven hadden op 19 juni de jasjes ge- stolen uit een vrachtwagen met container die op de Veurse- straatweg geparkeerd stond. Alle 354 jasjes, die bestemd waren voor vervoer naar Duitsland zijn teruggevonden. De totale waarde bedraagt ongeveer 300.000 gulden. De dieven zijn een 28-jarige man uit Monster, een 39-jarige Leidschendammer, een a 30-jarige Hagenaar en een 56-jarige man uit Rijswijk. De Leid- i schendammer is een goede bekende van de politie, hij was on- j langs nog betrokken bij een fraudezaak. De Rijswijker geniet in- ternationale bekendheid. Hij was de kapitein van de hasjboot die j in Het Kanaal door de Franse marine beschoten werd. Het vier- tal is in Leidschendam ingesloten. j Verkeersspiegel Broekweg/Hoofdstraat k VALKENBURG Het college van b en w heeft besloten- bij wijze van proef een verkeersspiegel te plaatsen op de hoek van de Broekweg en de Hoofdstraat Hierdoor wordt het verkeer dat van de Broekweg komt meer overzicht gege ven op de verkeerssituatie op de drukke Hoofdstraat. In de gemeenteraad is nooit overeenstemming bereikt over de^* vraag of er een verkeersspiegel moest worden geplaatst of niet. Vooral de CDA-er A. de Haas heeft zich altijd een fel tegenstan-L der hiervan getoond. Meermalen heeft hij erop gewezen dat een[ 1 spiegel ongelukken in de hand werkt. De spiegel vervormt vol- gens hem, hetgeen inhoudt dat auto's sneller bij het kruispunt' zijn, dan degene die in de spiegel kijkt, vermoedt. W Het college heeft adviezen ingewonnen bij de rijkspolitie en dep vereniging Veilig Verkeer. Deze instanties hebben het college geadviseerd bij wijze van experiment een verkeersspiegel te plaatsen. Hiervoor heeft het college thans zevenhonderd gulden uitgetrokken. Kroonberoep voor oprichting j, openbare kleuterschool in Valkenburg VALKENBURG De oudercommiasle van de openbare 1 gere school in Valkenburg is bij de Kroon in beroep gegaa m tegen de weigering van het college van b en w om medewei-: j king te verlenen aan het tot standbrengen van een openbareL kleuterschool in Valkenburg. Het college heeft dit gedaan' op grond van het feit dat slechts 22 namen van kleuters^diej in aanmerking kwamen voor openbaar onderwijs kor3 zijn aangedragen. Wettelijk is het instellen van een kleuterschool toegestaan als erft, minimaal dertig kleuters worden opgegeven. In haar kroonbe-^ roep wijst de oudercommissie op het bestaan van artikel 10 vol-F gens welk artikel er minstens twintig kinderen nodig zijn voorL het oprichten van een kleuterschool. Een ander argument vormtLj de op handen zijnde integratie van het lager- en kleuteronder- wijs, die in 1984 haar beslag zal kijrgen. GERECHTELIJKE PROCEDURES GESTART WASSENAAR Er is nog een enorme on duidelijkheid over het bejaardentehuis Hui ze Nieuw Rijksdorp in Wassenaar. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie maatschappelijke voorzieningen nog eens. Vertegenwoordi gers van de bejaarden - die vooral het beleid van het college van Wassenaar aanvechten hebben inmiddels een aantal gerechtelijke procedures tegen gemeente en provincie in gang laten zetten. Doel: nietigverklaring van de beslissing tot sluiting van het bejaar dentehuis. Die gerechtelijke procedures moeten ook duidelijkheid brengen in deze zaak. R.A. Nieuwenhoven (D'66) drong er bij wethouder AJ.M. van der Klaauw (CDA) op aan, de sluitingstermijn van het brandgevaarlijke tehuis door de provincie (20 juli) te laten opschuiven. Tevergeefs, de wethouder hield de boot ook op dit punt nogal af. De onduidelijkheid betreft een aantal, deels ju ridische, punten: Hoe is het mogelijk dat de be jaarden vier jaar (te) lang (door allerlei oorza ken) met kennis van provincie en gemeente in een brandgevaarlijk tehuis hebben gezeten? Is het duidelijk wat de gemeente van plan was (de bestemming) met het terrein? Hoe is de verhou ding tussen de verhuurster (de gemeente) en de huurder (directeur De Visser) geregeld en is dit een waterdichte regeling? Is het terecht dat De Visser, in afwachting van opheffing van de stil zwijgend toegelaten overeenkomst, 41.300 gul den huur per jaar aan de gemeente moest beta len? Zijn de renovatieplannen van De Visser serieus door de gemeente bekeken en waarom hebben die plannen zo lang bij hetzij de provin cie, hetzij de gemeente gelegen? Hoe staat het precies met de brandgevaarlijkheid van het te huis? En hoe is het mogelijk dat er dan toch nog mensen konden worden toegelaten? Zijn de bewoners van het tehuis wel voldoende inge licht'over de situatie aldaar? Het college zegt op practisch al deze punten ja", de vertegenwoor digers van de bejaarden „nee". Hoe dan ook, er worden AROB-procedures tegen gemeente en provincie in werking gesteld, om dit alles bo ven tafel te krijgen. Verder heeft De Visser nog een Kroonberoep bij de Raad van State lopen. Sluiting van het tehuis, wegens het niet vol doen aan de wet op de bejaardenoorden, door de provincie lijkt echter onafwendbaar. Een grootscheepse verbouwing van het. tehuis zou bijna twee miljoen gulden gaan kosten en dat heeft de gemeente er niet voor over. In die we tenschap heeft de provincie gezegd: Als er geen uitzicht op verbetering is, moet de tent absoluut gesloten worden. RIJNSBURG Het Rijnsburgse college van b en w zal de gemeenteraad van Rijns burg in de raadsvergadering van vanavond voorstellen het principe-besluit te nemen een ontwerp-bestemmingsplan uit te wer ken voor het oude Flora-terrein met de fir ma Amstelveste BV uit Lelystad als toe komstige contractpartner. Het oude veiling- gebied zou daarmee bestemd kunnen gaan worden voor lichte bedrijfsactiviteiten en eventueel kantoorvestigingen, met handha ving van een gedeelte van de bebouwing. Te vens zou er dan ook nog woningbouw op het terrein moeten worden gerealiseerd. Oorspronkelijk was het de bedoeling van de ge meente om het oude Floraterrein geschikt te maken voor woningbouw, met handhaving van een opstal die zou kunnen worden verbouwd ten behoeve van diverse binnensporten. De hal die men op het oog had, bleek na onderzoek echter ongeschikt te zijn waarna de gemeente zich richtte op het invullen van het totale ge bied met woningen. Daarbij werd gerekend op een subsidie van het rijk in de verwervingskos ten, aangezien het terrein van de veilingvereni ging Flora moet worden aagekocht. Op een ge geven moment werd duidelijk dat van de kant van het rijk niet op een extra bijdrage hoefde te worden gerekend in verband met de economi sche teruggang en moest de gemeente naar an dere particuliere wegen gaan zoeken om zijn doel te bereiken. Uit een onderzoek bleek dat het volbouwen van het gebied met wonin gen onvoldoende zou opbrengen om veilingve reniging Flora tevreden te stellen, die de op brengst van het oude gebied als ontvangst in de totale nieuwe veilingopzet heeft meeberekend. Dat bedrag zou wel worden benaderd wanneer naast woningbouw ook bedrijfs- en kantoorves tigingen zouden worden gepland. Amstelveste BV uit Lelystad bleef met dat uitgangspunt voor ogen als enige gegadigde over. Wat later diende de firma Canned Homes zich aan bij de gemeente met een plan dat toch vol ledige woningbouw met een sluitende exploita tie-opzet zonder subsidie mogelijk zou maken. Het ging om een plan voor 400 woningen met houtskeletbouw. Na onderzoek bleken de plan nen van Canned Homes echter niet haalbaar te zijn. In planologisch opzicht had de gemeente bezwaren en ook bestonden er de nodige twij fels over de financiering van het plan. Tot nu toe heeft het bedrijf geen naam kunnen noe men van een potentiële geldschieter. Aangezien de plannen van Amstelveste BV er financieel aanmerkelijk gezonder uitzien wil de gemeente voorlopig met deze firma in zee gaan. GS vragen rijk bijdrage opgravingen afvalvaten ALPHEN AAN DEN RIJN Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hebben de mi nister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne om een fi nanciële bijdrage gevraagd in de kosten van de opgra vingen van de afvalvaten aan de Westkanaalweg in Alphen. Dit staat vermeld in het Saneringsprogramma '81 Bodemverontreiniging Zuid Holland. Met het sane ringsplan is een totaal be drag van 13,6 miljoen gulden gemoeid, waarvan 2,66 mil joen voor de geheel of ge deeltelijk voltooide sanerin gen. Daarvan is 20.000 gul den bestemd voor de in Alp hen verrichte opgravingen. In het saneringsplan geven GS voorts aan dat voor 247 stort plaatsen in ruim 80 gemeenten (voor)onderzoek nodig is. Dat geldt dan voor stortplaatsen waar mensen direct in contact met de bodemverontreiniging kunnen komen. De resultaten van de onderzoeken zijn bepa lend voor de te nemen sane ringsmaatregelen. In het pro gramma stellen GS de minis ter voor om, op kosten van het rijk, een aanvullende inventa risatie uit te voeren naar bodemverontreiniging op oude fabrieksterreinen, opgespoten stukken grond en dergelijke. Als de minister met de uitvoe ring van het Saneringspro gramma '81 akkoord gaat, wil len GS dat het rijk de provin cie voorschotten verstrekt voor de door de provincie en gemeenten te maken kosten. OEGSTGEEST Het berei ken van het hoogste punt van de nieuwbouw van de o- penbare lagere school De Springplank aan de Ken- nedylaan in Oegstgeest was gistermiddag de aanleiding voor enig feestelijk vertoon. Op het bouwterrein, waar nu inmiddels het skelet van de school is verrezen, werd de vlag in top gehesen onder de overweldigende belang stelling van ouders en leer lingen. Wethouder Thorn, die namens de gemeente Oegstgeest de honneurs waarnam, overhan digde de aannemer in plaats van het gebruikelijk pannen- bier een envelop met inhoud voor de bouwvakkers, te be steden naar eigen inzicht. De wethouder toonde zich in een toespraakje verheugd over de snelle voortgang van de bouw werkzaamheden. De Spring plank zal vermoedelijk al in oktober, een paar maanden na het begin van het schooljaar in gebruik kunnen worden geno men. Na afloop van het offi ciële gedeelte volgde een fees telijke bijeenkomst in het oude schoolgebouw van de Spring plank, dat nog steeds in ge bruik is. De Oegstgeestse wethouders Thorn, Kohlbeck en mevrouw Blom midden In de nieuw bouw van De Springplank. Alphen wil 40 mille voor restauratie „Morgenster" ALPHEN AAN DEN RIJN Het college van burgemees ter en wethouders wil de raadscommissie sociaal cul turele zaken en de commis sie financiën vragen toch te kijken of zij ergens een be drag van 40.000,- kan vrij maken. Dit bedrag is de bij drage die de gemeente moet leveren voor de restauratie van de korenmolen „Mor genster" in Aarlanderveen. De totale kosten waren ge schat op 100.000,-, maar in middels teruggebracht naar f 91.000,-. Dit bedrag is alleen bestemd voor het herstellen van de wieken van deze mo len. Doordat verschillende an dere instanties en de eigenaar een deel van de kosten voor hun rekeningen nemen, blijft voor de gemeente de 40.000,- over. In de culturele raad is inmid dels besproken dit bedrag uit het fonds stadsverfraaiing te laten komen. De culturele raad besliste echter negatief. Het college wil het advies van deze raad wel zwaar laten we gen maar vindt het toch jam mer, als dit karakteristieke punt in het landschap verloren zou gaan. Daarom de vraag om advies aan de raadscommissie. ROELOFARENDSVEEN Slechts 23% van de bewoners van de Veense Vogelwijk wil graag ka beltelevisie. Dit cijfer blijkt uit de onlangs door de Actiegroep „Hou Casper buiten de deur" ge houden enquête. Het merendeel (61%) heeft (nog) niet gereageerd of heeft geen mening. Volgens een woordvoerder van de groep is het op vallend dat de bewoners van de koophuizen in de wijk overwegend fel tegen kabeltelevisie zijn. Zoals bekend hebben deze ten tijde van de koop van hun huis de aanschaf en het onderhoud van de Gemeen schappelijke Antenne Inrichting afgekocht. Zij voe len zich nu min of meer bedrogen omdat zij door de komst van kabeltelevisie weer voor hoge kosten ko men te staan. De tegenstanders van kabeltelevisie zeggen dat een nieuw aansluitsnoer (minimaal 6,-) met adapter 10,-) gekocht moet worden. Bovendien vragen zij zich af wie de eventuele kosten betaalt voor het weer afsluiten na de gratis maand. Tot slot stellen zij de indringende vraag: „Wie betaalt eigenlijk die gra tis maand Een ander twistpunt, dat de actie groep aanvoert, is dat huurders ondanks de kabelte levisie blijven betalen voor hun oorspronkelijke ge meenschappelijke Antenne Inrichting omdat het be drag voor de aanleg daarvan destijds is opgenomen in de stichtingskosten, waaruit hun huur berekend wordt. Overigens vindt de woordvoerder van Actiegroep „Hou Casper buiten de deur" het frappant dat thans iemand van Casper in de Vogelwijk huis-aan-huis getekende aanmeldingsformulieren ophaalt. De ac tiegroep beschuldigt Casper ervan op deze wijze de actie te trachten te doorkruisen. Het vreemde is na melijk dat de woningbouwvereniging heeft toege zegd aan alle aangeslotenen op een GAI te zullen vragen of zij de antenne-inrichting wellicht in stand willen houden. Deze enquête zou gehouden worden in de maand van aansluiting. Desgevraagd verklaarde de heer J. van den Bosch, die als gemeentelijk afgevaardigde zitting heeft in het bestuur van Casper, dat Casper al drie weken be zig is de aanmeldingsformulieren te vergaren. Hij gaf toe dat er wat twistpunten zijn tussen Casper en de Woningbouwvereniging. Een daarvan heeft betrek king op de restwaarde van de huidige gemeenschap pelijke antenne. De woningbouwvereniging die de GAI in 50 jaar heeft afgeschreven (elders 25 jaar) wil de boekwaarde terughebben en Casper is slechts be reid tot teruggave van de gebruikswaarde. KATWIJK Onder de naam „Mini Sail 1981" organiseert de werkgroep Modelbouw van het genootschap Oud Kat wijk een tentoonstelling over de ontwikkeling en de opvol ging van de bomschuit. Voornamelijk aan de hand van scheepsmodellen, aangevuld met fotomateriaal en schilde rijen, geeft de werkgroep een vrij nauwkeurig beeld van hoe de Katwijkse vissersvloot er in het verleden heeft uit gezien. De werkgroep Modelbouw van „Oud Katwijk" bestaat al ruim acht jaar en heeft gedurende deze periode een groot aantal Kat wijkse vissersschepen in hout vereeuwigd. Voor een zo natuur getrouw mogelijke weergave maakt de groep gebruik van oor spronkelijke tekeningen die, soms na veel speurwerk, bij de ver schillende werven uit de archieven worden opgedoken. De ad viezen van vele Katwijkse vissers zijn daarnaast van onschatba re waarde. Hoewel de opening van de tentoonstelling zaterdag in alle stilte zal plaatsvinden, hoopt „Oud Katwijk" toch een groot publiek te bereiken. De opnamen die de NOS-televisie vandaag komt ma ken voor de programma's Van Gewest tot Gewest en Toeristi sche tips zullen zeker het nodige hieraan bijdragen. Mini Sail 1981 is van zaterdag 4 juli tot en met 22 augustus 1981 te bezich tigen in het gebouw Voorstraat 81. Openingstijden: van 14.30- 17.30 en van 19.30-22.00 uur. Zondag en maandag gesloten. De werkgroep modelbouw bij het model van de UW 50. Voor verbrandings slakken Leiden moet andere stortplaats zoeken ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Leiden heeft 17 dagen uitstel gekregen om haar probleem, het vinden van een vuilstortplaats waar zij haar verbrandings slakken kwijt kan, op te los sen. Tot dusverre werden deze slakken gestort op de vuil stortplaats in de Coupépolder. Deze stortplaats heeft echter maar een beperkte capaciteit, zodat de gemeente Alphen niet langer met het storten uit Lei den instemde. Per 1 juli moest dit gestaakt zijn. Hierdoor kwam de gemeente Leiden in de problemen. Zij heeft nog steeds geen oplossing gevon den hiervoor. Dus aan de ge meente Alphen om uitstel ge vraagd. Deze heeft nu uitstel verleend tot 17 juli.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4