T. Oldersma werkte en studeerde zich op tot plaatsvervangend politiechef van Kampen Wassenaars college: Geen verbouwing Nieuw Rijksdorp Leidschendammers lezen nu meer dan ooit tevoren Recreatiebad Wassenaar 100 uur per week open a<-:gio CONCLUSIES WETHOUDER AANGEVOCHTEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 JULI 1981 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. door Ton Pieters OMWEGEN iet zwembad in Wasse raar wordt ingrijpend verbouwd. Die „vernieuw- touwing" gaat 6,8 miljoen julden kosten. Het buiten- )ad (midden-boven op de foto van de maquette) blijft hetzelfde, maar er komt een recreatiebad (bene den) en een nieuw 25-me- terbad (links). Geheel linksbeneden de ingang, aan de kant van het sport veld. Attracties als whirl pools, jetstreams, solaria, watervallen en massage- stralen moeten de ge schatte animocijfers van de beide VVD-wethouders Dijkstal en Barning helpen waarmaken. De wethou ders verwachten een ex ploitatietekort van 3,8 ton per jaar, terwijl de meeste andere raadsleden vijf ton realistischer vinden. Wel zal het recreatiebad maar liefst 100 uur per week ge opend zijn. In het oude bad was dat wel even an ders. LEIDSCHENDAM De vier vestigingen van de Leidschendamse Openbare Bibliotheek hebben vorig jaar meer boeken uitgeleend dan ooit tevoren. Vergeleken met 1979 nam het aantal uit leningen met 11% toe tot bij na 442.000. Verrassend was vooral dat het aantal uitle ningen aan de hoofdbiblio theek aan de Van Ruysdael- laan 12% hoger lag dan het gezamenlijke cijfer van het (inmiddels gesloten) filiaal aan de Burgemeester Sweenslaan en de Van Ruys daellaan. Bij de sluiting van de „Sweenslaan" rees de vraag of de gebruikers wel de weg naar de Van Ruysdaellaan zouden weten te vinden, overigens slechts enkele honderden me ters van elkaar verwijderd. Ook was het de vraag of in de hoofdbibliotheek voldoende mogelijkheden tot plaatsing van het vrijgekomen boeken bezit zouden zijn en of het gro tere aantal bezoekers wel zou kunnen worden opgevangen. In de praktijk bleek het alle maal enorm mee te vallen. Niet minder dan vijftig pro cent van alle boeken van de „Sweenslaan" kon een betrek kelijk ruime plaats vinden aan de Van Ruysdaellaan. Geble ken is, aldus het jaarverslag van de bibliotheek over 1980, dat uitbreiding van de collectie samen met uitbreiding van het aantal openingsuren het ge bruik van een bibliotheek meteen positief beïnvloedt. De uitleen aan de Prins Frede- riklaan was overstelpend. Hier werd, waarschijnlijk door de Het bibliotheekfiliaal aan de Prins Frederiklaan. nieuwe wijk Duivenvoorde, een stijging van 15% geconsta teerd. Dit filiaal is op de toege nomen belangstelling echter beslist niet berekend, aldus het bibliotheekbestuur. Uitbrei ding van het boekenbezit is niet meer mogelijk en bij de uitleenbalie vindt regelmatig filevorming plaats die dikwijls de toegang tot de boekenrek ken verspert Alles wijst erop dat de tijd meer dan rijp is om tot nieuwbouw te komen. De gemeenteraad heeft al een voorbereidingskrediet van 250.000 gulden beschikbaar ge steld voor een nieuwe hoofdbi bliotheek in Amstelwijk. Met de bouw hiervan hoopt men het volgend jaar te beginnen. Met architectenbureau „Ate lier PRO" te Den Haag, dat er varing heeft met dit soort ge bouwen, kreeg dit jaar de op dracht voor de hoofdbiblio theek die de vestigingen aan de Van Ruysdaellaan en de Prins Frederiklaan gaat ver vangen. Verwacht wordt dat na de centralisatie de belang stelling niet zal teruglopen. Afname van de koopkracht en toename van de vrije tijd zijn volgens het bestuur factoren .die deze voorspelling voor „een van de goedkoopste ont spanningsmogelijkheden" zul len waarmaken. De openbare bibliotheek neemt bovendien een steeds belangrijkere plaats in bij de lening van de infor matiebehoefte voor onderwijs en zelfontwikkeling. Wel worden moeilijkheden verwacht ten aanzien van het personeelsbestand dat in Leid- schendam 30% beneden de wettelijk toegestane formatie ligt Het tekort zou vóór 1990 moeten worden ingehaald maar gezien de toenemende bezuiningsmaatregelen zal dit waarschijnlijk niet worden ge haald. Het opstellen van een centrale catalogus, waarmee het boekenbezit van alle vier vestigingen zou worden vast gelegd, is mede hierdoor volle dig vastgelopen. De achter stand van dit werk, dat straks bij centralisatie in Amstelwijk onmisbaar is, is zo groot dat bij hervatting van voren af aan zal moeten worden begonnen. Het boekenbezit van de open bare bibliotheek loopt naar de honderdduizend waaraan tel kens eenvijfde in de filialen Damstraat en Frederiklaan, bijna vijftienduizend in Stompwijk en de rest aan de Van Ruysdaellaan. Het tradi tionele regelmatige bezoek van schoolklassen aan de biblio theek bleef gehandhaafd. In Stompwijk is het contact met de basisschool bijzonder inten sief: 85% van de jeugd tot en met 14 jaar staat als lener in geschreven, een percentage dat overal elders maar rond de 50 ligt. Wat de financiën be treft deelt het jaarverslag mee dat van de gemeente vorig jaar 943.000 gulden als voorschot op de subsidie werd ontvan gen. Aan leesgelden en contri buties kwam ruim 54.000 gul den binnen, 20% meer dan in 1979. Deze opvallende en óók al niet verwachte, toename was een gevolg van de verho ging van het leesgeld en boete bedrag. In het jaarverslag wordt ten slotte dank gebracht aan de 26 vrijwilligers die altijd maar weer klaar staan „de gaten op te vullen in het dienstrooster' Zonder hen zouden de biblio theken een beduidend aantal uren minder open zijn. WASSENAAR „Een grootscheepse verbou wing van Huize Nieuw Rijksdorp in Wasse naar bedoeld om het tehuis brandveilig te ma ken en aan hedendaagse eisen te laten voldoen, w>u tussen de 1,3 en 1,9 miljoen gulden kosten. Exclusief achterstallig en normaal onderhoud en een jaar inflatie. Verbouwing is daarom niet haalbaar, temeer daar het in feite maar gaat om 27 kamers". Aldus wethouder H.F. Dijkstal namens het college van B en W. Sluiting van het tehuis acht hij onvermijdelijk. Het door wethouder Dijkstal geproduceerde commissies tuk en daaruit afgeleide conclusies worden door „verontruste kinderen" van met uitzetting bedreigde bejaarden op een aantal punten aan gevochten. Een woordvoerder van van de „verontruste kinde ren" verklaarde, dat er geen sprake van overleg is geweest over verlenging van het huurcontract in 1978, zoals Dijkstal stelt. De toekomstige bestem ming van het gebied acht men niet duidelijk. De wethouder stelt dat het gebied gebruikt zou wor den voor woningbouw. Verder vindt de woord voerder het merkwaardig om sluiting per 20 juli te gebieden, terwijl er nog gerechtelijke procedures lopen over Huize Nieuw Rijksdorp. Een door direc teur De Visser van het tehuis in '78 ingediend plan - dat volgens de provincie maar liefst anderhalf jaar bij de gemeente in de la gelegen heeft en vol gens de gemeente anderhalf jaar bij de provincie - zou geen kostenbegroting en geen exploitatie-opzet bevatten. Een exacte raming vin de verbouwings- kosten was door de summiere opzet van het plan (kosten: een miljoen) niet te maken (Dijkstal). De gemeente, eigenaar van Nieuw Rijksdorp, is inmid dels door huurster gedagvaard, om een verbou wingsplan af te dwingen. De kinderen van de be jaarden overwegen ook andere juridische stappen tegen gemeente en provincie. In de eerste plaats wenst men schorsing van het besluit en dan een gerechtelijke procedure om het besluit nietig te doen verklaren. Daarnaast de eis, dat de inspectri- ces van de provincie, die volgens de bewoners van Nieuw Rijksdorp uiterst hinderlijk zijn en op de zenuwen werken, toegang kunnen wordne gewei gerd. Een aantal bewoners zou door de hele toestand over de toeren zijn geraakt Burgemeester Staab verklaarde in een gesprek met PvdA-fractieleider J.C.M. Greep, dat „de soep wel niet zo heet zal worden gegeten, als zij opgediend wordt". Met an dere woorden: De bejaarden moeten er wel uit, maar niet direct per 20 juli, zoals in het besluit van de provincie staat. Waarschijnlijk zal de raad om uitstel van de sluiting vragen. Deze hele kwestie sleept zich al bijna vier jaar voort. Al in '77 ver klaarde de provincie Huize Nieuw Rijksdorp brandgevaarlijk. Er zijn inmiddels handtekeninge nacties gestart. tientallen warmbloedige jongeren in alle staten van opwinding was, omdat ze niet tot de dansgelegenheid werden toegelaten. Om welke reden ook. Mede door de contactuele kwaliteiten van Oldersma (ie moet kunnen praten en de lui aanvoelen) slaagden de Noordwijkse rechercheurs erin de Molukse „aandrang" te bewegen af te zien van hun voornemen, dat tot een regelrechte ramp had kunnen leiden. Maar op zijn beurt zorgde T. ervoor, dat door de dancing-eigenaar een toelatingsregeling werd getroffen. Immers, dat een man zich aan z'n woord houdt, is voor iemand als Oldersma een gouden regel. T. 's carrière viel niet te stuiten: in 1975 werd hij chef van de Noordwijkse recherche. De man barstte zowat van activiteit, en men kreeg alras in de gaten dat er veel meer stak in Oldersma. Korpschef Basten, bijvoorbeeld, zag dat Oldersma nog een hele toekomst vóór zich had, op een hogere sport van de politieladder. Mede op aandrang van meneer Basten meldde T. Oldersma zich aan voor de inspecteursopleiding. T. was nu eenmaal een politieman in hart en nieren en voorzien van kwaliteiten die slechts, als een bloem, begoten dienden te worden; met een beetje groeizame mest erbij. Oldersma: self made man, politiefunctionaris pur sang, en bevelvoerend in de lift Na het doorlopen van de selectieprocedure werd Oldersma in '78 tot de Politie Academie toegelaten. In drie jaar tijd sloeg hij z'n slag; via inzicht, een koene blik en met doorzettingsvermogen. Je zou kunnen denken: nog meer van dat soort, en je was in de kortste keren uit de gezagscrisis. Zo denkt T. Oldersma er niet onmiddellijk over. Hij zag de mogelijkheden, en wenste er gebruik van te maken. Maar hij schijnt wel een natuurtalent: z'n academische scriptie „Veranderend carrièreperspectief, aspect van loopbaanbegeleiding" trok in politiekringen sterk de aandacht. Vertaald betekent dat zo'n beetje: eruit halen wat eruit te halen valt, en geen talent verloren laten gaan. Welbeschouwd zou je over T., als bewust carrièremaker, boekdelen kunnen schrijven. Want hoevelen blijven niet steken in de sleur en routine, terwijl er nog zoveel meer uit te halen zou zijn Zo niet Oldersma, de rechercheur uit Noordwijk, die in Kampen een nieuwe dimensie van zijn ideaal gaat uitbouwen. In de Hanzestad wordt T. de naaste medewerker van commissaris Verkerk, die overigens eerder werkzaam was bij de recherche van Katwiik en later inspecteur werd bij de politie van Haarlemmermeer. Ook politiële wegen kunnen onnaspeurbaar zijn; ie moet ze alleen zien te bewandelen. Zoals Oldersma T. deed. Friese jongen, op weg naar de top. Noordwijk neemt afscheid van hem met stevige handdrukken, maar zonder wensen voor een prettige pensioengerechtigde ouwe dag. De rechercheur vertelt verder, en eenmaal wordt het misschien: de commissaris kan me nog meer vertellen. Je weet het nooit, met die Oldersma uit Appelscha. Stijfkoppen zijn het wel, zegt men: die Friezen. En zeker, als ze eenmaal gelouterd zijn door de zuidwester storm aan de Noordzeekust. O ja, wat die handdrukken aangaat: op 10 juli wordt op het politiebureau aan de Oude Zeeweg afscheid genomen van inspecteur Oldersma, die dan z'n oude rechercheursvel zal hebben afgelegd; en van zijn trotse vrouw, hem volgend naar het Kamper eiland. Voor de goede gang van zaken: voor het publiek is het afscheid vanaf 5 uur. Ook oud delinquenten zijn van harte welkom. Wie wat dan ook aan Oldersma T. te danken heeft, zal aanwezig zijn. Wat mij betreft maar daar ben ik gewoonweg een pennelikker voor zou ik best wel willen weten hoe T. nou een keer helemaal heet van z'n voornaam. Zonder z'n gezag te willen aantasten, uiteraard. Ik vind Oldersma heel sympathiek, maar nu die T. nog. In de dagen van Dries en Joop en Jan en Freddy, Freek en Koos. Of zou T. zelfs zó potdicht zitten We zullen er geen misbruik van maken. Dat is beloofd. AFSCHEID VAN EEN NOORDWIJKSE RECHERCHE-BRIGADIER Al eerder heb ik een paar Noordwijkse politiemannen op papier uitgewuifd bij hun laatste gang op weg naar functioneel leeftijdsontslag. Maar vandaag is er één die afscheid neemt en daarna verhoogd in prijs rustig verder gaat, op een andere golflengte en op een andere plaats. Het is het opperhoofd van de Noordwijkse recherche: brigadier-rechercheur T. (gewoon T.) Oldersma, die op 1 augustus een grote politiële stap voorwaarts zet. Die stap reikt naar Kampen, waar hij benoemd is tot inspecteur- waarnemend korpschef van politie. Oldersma zijn leeftijd staat niet in het draaiboek vermeld, maar hij is nog in de volle kracht van zijn leven kon het hogerop zoeken, want een paar weken terug slaagde hij voor het officiersexamen aan de Politie Adacemie in Apeldoorn. Bovendien is de Fries Oldersma straks weer een stuk dichter bij het „Heitelên" gekomen. De nieuwe politie- inspecteur begon zijn loopbaan als adspirant- agent bij de Noordwijkse politie. Vrij schuchter nog, als één van de vier knapen die de eerste lichting politieambtenaren in de streek vormden, na hun opleiding aan de toen pas opgerichte politieschool in Wassenaar. Inmiddels had Oldersma toen al, zo verneem ik nu uit Noordwijkse bron, drie sollicitatiebrieven verstuurd: naar de rijkspolitie, de Zwolse politie en die in Noordwijk. Voor de eerste brief moest T. op het matje komen bij de groepscommandant in zijn Friese woonplaats Appelscha. Daar kreeg Oldersma z'n eerste probleem te verwerken: „De Appelschase politiebaas adviseerde me, als anderen bij me kwamen informeren, maar niet te zeggen dat ik nog meer sollicitaties had lopen. Nou, dat was niet alleen een onjuiste maar ook waardeloze raadgeving, want toen de volgende informateur kwam en me vroeg of ik ooit naar andere plaatsen had gesolliciteerd, kreeg ik prompt een hoofd als een boei", aldus de nieuwbakken officier. Laat nou die tweede sollicitantenbezoeker meneer Basten zijn geweest; vandaag hoofdinspecteur en 'destijds werkzaam bij de Zwolse politie. Beide Friezen zouden elkaar later nogmaals ontmoeten, maar dan in Noordwijk, waar meneer Basten tot korpschef was benoemd. Oldersma zegt nu: „We hebben, toen we samen in Noordwijk dienst deden, de zaak weer eens opgehaald en er hartelijk om gelachen, maar toen had mij hoofd z'n normale kleur. Trouwens, ik had bij dat sollicitatiebezoek eerlijk gezegd, dat ik de voorkeur gaf aan Noordwijk en ik heb van die keuze nooit enige spijt gehad; ik vond in de badplaats een goed korps, een prima stel collega's en een plezierige werkkring". Haag, een team dat werd ingezet bij zaken die veel mankracht vereisten. Oldersma was, onder meer, ook betrokken bij het oplossen van de beruchte moordzaak in Ter Aar, waar een verpleegster om het leven was gebracht. Oldersma is bepaald niet loslippig. Ook niet tegenover mijn Noordwijkse doorgaans welingelichte bron, wie je, zeker in politiezaken, niets op de mouw hoeft te spelden. T. was onderwijl bij de Noordwijkse recherche- afdeling opgeklommen tot brigadier (vraagt me hier iemand: wat is dat voor een dier, een brigadier?), en verschillende omvangrijke onderzoeken werden hem toevertrouwd. Maar daar krijg je van de jonge inspecteur niets over te horen; elke affaire is bij hem veilig, en niet alleen „in het belang van het onderzoek", maar ook daarna. „Bovendien", zegt Oldersma, „recherchewerk doe je met z'n allen; en daarmee uit!" Wel wil inspecteur T. zo'n beetje oud-brigadier aan het ophalen van aardige voorvallen meewerken. Samen met zijn collega Varkevisser wist hij, een paar jaar geleden, te voorkomen dat een groep Zuidmolukse jongelui een bar-dancing aan de boulevard in brand staken. Oldersma knikt althans ,ja", als de feiten gerangschikt op tafel komen. Het was zó, dat het militante gezelschap van T.OIdersma, in vrljetijdsuitrusting; maar scherp van blik en pienter schouwend in de Kamper toekomst, al» plaatsvervangend korpschef. Oldersma raakte in Noordwijk van alle markten thuis. Begon bii de algemene dienst en bleef, zo goed en kwaad als het ging, zes iaar bruin van tint, omdat hij in die periode deel uitmaakte van het stranddetachement. Dat is over het algemeen een betrekkelijk zonnig aspect van het politieleven in Noordwijk aan zee. In 1969 ging Oldersma T. naar de recherche, naar het harde leven met z'n puzzels en natrekken, op dood spoor komen en het spoor terugvinden. Dat was het g o tere werk ook, voor ldersma, die enkele jaren deel uitmaakte van het recherche-bijstandsteam in het arrondissement Den

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5