jprisis verscherpt pegenstellingen Begin en Peres kraaien victorie Fitzgerald nieuwe Ierse premier Mao-tijdperk officieel afgesloten Garret Fitzgerald: een „keiharde werker age verklaringen over economisch herstel EG-initiatief in M-Oosten van de baan Begro tingsprobleem naar volgende Eurotop verschoven Van Agt weerspreekt kritiek op EG - voorzitterschap Majdanelt- proces belediging voor nazi slachtoffers AL UW SPULLEN VOOR UW VAKANTIE EN VRIJE TIJD HET HELE JAAR DOOR VERZEKERD 1 DUBLIN De 55-jarige Garret Fitzgerald, de nieu we Ierse premier, staat be kend als een „keiharde werker". Hij stamt uit een welgestelde Ierse familie en heeft rechten, geschiede nis en talen gestudeerd. Na zijn studie is hij bij de Ierse luchtvaartmaatschap pij „Aer Lingus" gaan wer ken. Onder de aanhangers van zijn partij, de Fine Gael, gaat het verhaal dat toen Fitzgerald bij de luchtvaartmaatschappij wegging, deze twee compu ters aan moest kopen om zijn buitengewone geheu gen te vervangen. Hij verlegde zijn werkterrein naar de journalistiek en werd onder meer correspondent van de Londense „Financial Times". Fitzgerald deed zijn entree in de politiek pas op latere leef tijd en hij maakte snel carriè re. In 1966 werd hij senator en drie jaar later in het Ierse Lagerhuis gekozen. Van 1973 tot 1977 was hij in een coalitieregering van de Fine Gael en de Ierse arbei derspartij minister van bui tenlandse zaken. Toen deze coalitie na de verkiezingen naar de oppositiebanken ver dween, ontpopte hij zich als oppositieleider. Volgens zijn aanhangers heeft de conservatieve Fine Gael veel aan Fitzgerald te danken. In de traditionalisti sche vleugel van de partij werd hij echter als „te libe raal" gewantrouwd. Door te herhalen dat hij tegen voor behoedmiddelen en abortus is en duidelijk te maken dat hij gereserveerd staat tegenover (in de Ierse Republiek verbo den) echtscheiding, wist hij de partijtop gerust te stellen. Fitzgerald heeft de Fine Gael grondig gereorganiseerd. De partij is onder zijn leiding verjongd en er zijn mensen van meer uiteenlopende maatschappelijke standen toegetreden. De stellige indruk is dat zij op de wip zitten tussen beide 'reuzen'. Peres wees het voorstel van een nationale coalitie, waarin ook Likoed zou zitten, op voorhand af. De verschillen tussen ons en het Likoed-blok zijn te groot om elkaar op een gemeenschappelijk program te kunnen vinden, aldus Peres die meende dat zijn Arbeider spartij een moreel mandaat- van de kiezers heeft gekregen om de natie te besturen. „Ik ben optimistisch over de toe komst en ik ben er zeker van dat wij onze problemen zullen overwinnen". De Arbeiderspartij heeft in vergelijking met de vorige verkiezingen op basis van de voorlopige uitslag zestien ze tels gewonnen. Likoed ging er in vergelijking met 1977 vijf zetels op vooruit. De comeback van de socialis ten wordt vooral het werk ge noemd van Peres, die de diepe verdeeldheid binnen zijn partij heeft weggenomen, nadat de socialisten in 1977 voor het eerst sinds de stichting van de joodse staat in 1948 naar de op- postiebanken waren verhuisd. Vorige week verzoende Peres belangrijkste rivaal in zijn par tij, Rabin zich weer met Peres. Fietsers in Peking passeren portretten van de grondleggers van het communisme, Marx en Engels. Vandaag viert China de zestigste verjaardag van de Chinese communistische partij. PEKINp De Chinese communistische partij, die vandaag zijn zestigste verjaardag viert, heeft het tijdperk van de „grote roer ganger", Mao Tse-tung, officieel afgesloten. Gisteren is een manifest van het Centraal Comité van de partij verschenen waarin de nieuwe koers van China wordt uitgezet en de geschiedenis wordt herschreven. Mao, die in het manifest wordt afgeschilderd als een zelfvoldane en arrogante man die op het laatst de voeling met het volk verloren had, wordt geprezen om ziin vroege economische werk en zijn wetenschappelijke manier van denken, waarmee hij een unieke Chinese filo sofie heeft neergelegd. Maar volgens de resolu tie, waarover het Centraal Comité de afgelopen dagen heeft vergaderderd, heeft Mao grote blunders gemaakt sinds de Culturele Revolutie, die gebaseerd zou zijn op een verkeerd oordeel over de heersende klassetegenstellingen. Ook Mao's opvolger, de nu afgetreden Hua Guofeng, worden fouten als persoonlijkheidsverering aangerekend. De vergissingen van de partij gaan volgens het stuk terug op te haastig doorgevoerde economi sche en industriële hervormingen. Ook de anti- rechtse campagne tegen intellectuelen in 1957 ging volgens het manifest te ver. Met de koers wijziging heeft de radikale politiek het veld moeten ruimen voor de gematigde koers van vice-voorzitter Deng Xiaoping. Nu diens volge ling Hu Yaobang gisteren is benoemd tot voor zitter van de communistische partij, is Deng de belangrijkste man in China. 1 JULI 1981 PAGINA 11 Westduitse hulp bij produktie Pakistaanse atoomboom HAMBURG Pakistan heeft Westduitse hulp gehad bij het ontwikkelen van een atoombom. Een Westduits bedrijf heeft in 1977 techni sche hulp geleverd die nood zakelijk was voor de bouw van een centrale in Paki stan, waar uranium verrijkt wordt. Dit staat in het weekblad Stern, dat de tekst van de con tracten en andere officiële do cumenten publiceerde. De centrale, waar het voor een atoomwapen onontbeerlijke uranium-235 wordt opgewekt, is in 1980 aan de Pakistaanse regering overgedragen. Vol gens Stern is het project gefi nancierd door Libië en komt het uraniumerts uit de Afri kaanse staat Niger. Veel Westduitse bedrijven werken mee aan de ontwikke ling van het Pakistaanse atoomwapen zonder daarvan oj> de hoogte te zijn, aldus het Beleg Zahle opgeheven ZAHLE Verschillende een heden van de Libanese veilig heidstroepen zijn de stad Zahle in de Bekaa-vallei binnenge trokken om de rechtse christe lijke milities te evacueren. Hiermee komt een einde aan de belegering van de stad door Syrische troepen die drie maanden heeft geduurd. De veiligheidsoperatie is uitge werkt door een vredescommis- sie van de Arabische Liga en heeft de hoop doen toenemen op een alomvattende regeling van het Libanese conflict. Soepeler regime in Noordierse gevangenissen BELFAST De Britse rege ring heeft beloofd de omstan digheden in de Noordierse ge vangenissen te verbeteren. Londen handhaafde echter te gelijk zijn harde standpunt je- gens hongerstakers die met un acties een poitieke status willen afdwingen. Minister Humphrey Atkins voor Noordierse zaken ver klaarde dat de regering van Elan is de gevangenissen in fister te verbeteren maar „dit Ei kan niet voortgaan zo- Ie hongerstakers de auto- n onder druk zetten". LONDEN Dr.Garret Fitzgerald (55). leider van de Fine Gael-partij, is de nieu we premier van de Ierse republiek. Hij staat aan het hoofd van een coalitierege ring, die in het 22ste Dail (het Ierse parle ment) over een wankele meerderheid van slechts 3 zetels beschikt De vorige premier, Haughey, is met zijn par tij, de Fianna Fail, in de oppositie gegaan. Premier Fitzgerald krijgt met grote proble men te maken: een inflatie van 21 procent, een werkloosheid van elf procent en vooral de moeilijkheden rond de IRA en Noord-Ier- land. Over dit onderwerp wil hij de gesprek ken met Groot-Brittannië voortzetten. Ook wil hij Noordierse protestanten in eventuele onderhandelingen betrekken. Dr. Garret Fitzgerald (midden) verlaat het Lagerhuis in Dublin, na tot premier van de Ierse republiek te zijn gekozen. ITENLAND LEIDSE COURANT/ Euri (eituj Van onze correspondent 1 Mare de Koninck) XEMBURG De one- held tussen met name mkrijk en de overige lan- van de EG over de be- jding van de crisis in Eu- a is gisteren in diploma te bewoordingen beves- 1 in de slotverklaring l de Europese top van re- ingsleiders in Luxem- Ig. De tien EG-leiders eken daarin in veel vager men over de vereiste aan- i van de werkloosheid ans in de EG 8,5 miljoen) l bijvoorbeeld in de con- sies van de vorige Euro- i in Maastricht de slotverklaring van giste- heet het onder meer dat regeringschefs „in het bij der zijn overeengekomen niet met fatalisme het pro- tm van de grote werkloos- d te bezien". Na de Europe- iop van drie maanden gele- i in Maastricht luidde de nomische strategie voor de iele EG nog duidelijk dat n strakke verschuiving van irheids- en particuliere uit- 'en naar produktieve inves- ingen geboden" was en dat onkosten gedrukt moeten rden". Zoals gemeld ligt de sidentswisseling in Frank- I, t ten grondslag aan de gere- i onenigheid binnen de EG tr de crisisbestrijding. De beng van het socialistische wise staatshoofd Mitterrand de Eurotop in Luxemburg ink gisteren ook door in de ill, tverklaring over de arbeids- Iverkorting, die „in een Sital landen wordt be- ouwd als een belangrijk ment in de strijd tegen de rkloosheid". President Mit- rand streeft in eigen land i 35-urige werkweek na. De tere EG-landen beloofden 3 teren slechts het effect van maatregel in het bijzon- f op de concurrentiepositie de industrieën te bestu- •en. ewel op andere punten wel i sreenstemming werd be- kt, waren waarnemers in xemburg van mening dat het economische beleid pl inen Europa op hoofdpun- téi i nog verder uit elkaar jfA pt, de kans op concrete uit- rking van de punten van Premier Van Agt helpt de Franse presi dent Mitterand naar diens plaats voor het maken van de Europese „fa miliefoto". slechter op wordt. „Onze >p dat de economische crisis Europese eenwording zou forderen, lijkt verkeken", us een Nederlands diplo- lat gisteren in Luxemburg. I EG-landen zullen later ie maand op de economi se wereldconferentie in Ot- Ka gemeenschappelijk aan- Ingen bij de Amerikanen op Europa-vriendelijkere Itepolitiek en bij de Japan- fs op een tijdelijke afspraak i hun uitvoer in gevoelige toren te beperken. Maar ïl hoop hebben de EG-rege- gen niet op concrete resul- LUXEMBURG Het EG-vre- desplan voor het Midden-Oosten, vorig jaar tijdens de Europese top in Venetië aangekondigd, is Eraktisch van tafel verdwenen. >e lidstaten zijn gisteren in Luxemburg tot de conclusie ge komen dat de Amerikaanse „Camp David-route", in de vorm zoals presidènt Reagan die van zijn voorganger Carter wil over nemen, de overwegende aanpak moet blijven van het Israeli- sch-Arabisch conflict. Dit mede onder invloed van de nieu we Franse president Mitterrand, die in tegenstelling tot zijn voorganger Giscard d'Estaing gelooft in de ak koorden van Camp David. De EG zal zich met zijn denkbeelden terzake thans niet meer zozeer richten tot de betrokken landen in het Midde n-Oosten, maar vooral op Washing ton. Met name zal Europa proberen de Amerikanen ervan te overtuigen dat het Palestijnse volk op een of an dere wijze betrokken zal moeten worden bij het Camp David-gesprek tussen Israël en Egypte. „Het is dui delijk dat Europa als zodanig niet in staat is om de vrede in het Midde n-Oosten te bereiken. Daarom is het nu uiterst belangrijk om nauw met de Amerikanen te gaan overleggen", aldus Van der Klaauw, die het zijn verdienste noemde dat alle aanvan kelijke irritaties tussen Europa en de Verenigde Staten over het EG-initia tief van Venetié thans uit de weg zijn geruimd. toskou vóór eigen Afghanistan-plan )SKOU Het Russische standpunt inzake Afghanistan is niet ge- Izigd. Moskou vindt nog steeds dat het land overleg moet voeren met in en Pakistan over beëindiging van alle vreemde inmenging in het ld, waarmee het verzet tegen de huidige, door Moskou gesteunde re- ring in Kaboel wordt bedoeld. t schreef het Russische persbureau Tass gisteren in een commentaar, irt tevoren was gemeld dat de Britse minister van buitenlandse za- n lord Carrington, de huidige voorzitter van de Europese Gemeen- >ap. naar Moskou zou komen om te praten over een vredesvoorstel t) de EG. (Van onze correspondent Mare de Koninck) LUXEMBURG Met het risico voor ogen van een zware interne EG-crisis hebben de regeringsleiders van de Europese Gemeenschap gisteren tijdens hun bijeenkomst in Luxemburg beslist de kwestie van de Britse bijdrage tot de begroting van de EG pas tijdens de volgende Eurotop in november sls, in Londen aan te pakken. Zoals bekend heeft de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG in Brussel) voorgesteld om Engeland de komende jaren een belangrijke korting te blijven toe kennen op zijn Europees lidmaatschapsgeld. Dat kan an dere lidstaten, waaronder Nederland en vooral West- -Duitsland, jaarlijks honderden miljoenen guldens gaan kosten. De regeringschefs kozen gisteren voor een zeer behoedzame aanpak en besloten tot de oprichting van een speciale werkgroep die een definitieve „vereffeningsrege ling" binnen het EG-begrotingsregime gaat uitwerken. Voor een definitieve oplossing van het begrotingspro bleem is ofwel formele wijziging van de Europese verdra gen, ofwel een verregaande uitbouw van de EG-bestedin- gen in andere dan landbouwsectoren noodzakelijk. LUXEMBURG Premier Van Agt heeft zich na afloop van de Europese topconferentie in Luxem burg zeer verbolgen getoond over dat deel van de Nederlandse pers, dat zich de afgelopen dagen ne gatief heeft uitgelaten over het Nederlandse voor-' rit terse hap van de Europese raden van ministers. Volgens Van Agt („Natuurlijk mogen de heer Van der Kaauw en ik ferm bekritiseerd worden, hoge bomen van gen nu eenmaal veel wind") heeft de Nederlandse pers zich overdreven negatief opgesteld, zeker in vergelijking met de buitenlandse media. Van Agt noemde de kritiek „uiterst bitter en vaak onjuist". Aan het eind van het Ne derlandse voorzitterschap achtte Van Agt het noodzake lijk de positieve balans van het afgelopen half jaar op te maken. Hij noemde onder meer de zeer voorspoedi ge vaststelling van de landbouwprijzen, het staal-akkoord en de instelling van de zogenaamde Jumboraad als ook door collega-regeringsleiders positief beoordeelde da den. AUSCHWITZ-COMITÉ: AMSTERDAM Het Ne derlandse Auschwitzcomité heeft zich gisteren uiterst verontwaardigd getoond over de afloop van het nazi- proces in Düsseldorf. „De vonnissen tegen acht van de negen kampbeulen van Maj- danek vormen een beledi ging voor de slachtoffers", aldus het comité. Gisteren werden in Düsseldorf straffen uitgedeeld, die va- riëerden van drie jaar tot, in het geval van Hildegard Ryan- Braunsteiner, levenslang. Vol gens het comité is de uitspraak een klap in het gezicht van de getuigen, die door de advoca ten, onder wie leden van Hit- Iers justitie, schandelijk zijn behandeld en belemmmert de uitspraak dat Duitsland zich ontdoet van zijn oorlogsverle den. Ook Polen heeft met ver ontwaardiging gereageerd op de vonnissen. SPAANSE MINISTER: Alle deelnemers mislukte coup worden vervolgd MADRID De Spaanse re gering heeft onverwacht be sloten om over te gaan tot strafvervolging van alle 288 leden van de Guard ia Civil, die medeplichtig zijn aan de bezetting van het parlement in februari van dit jaar. Maandag hadden regerings functionarissen nog ver klaard dat maar elf samen zweerders voor de rechter zouden komen. De minister van defensie, Al berto Oliart, wilde de plotse ling veranderde houding van de Spaanse overheid niet toe lichten. Het verzoek van Oliart aan de speciale militaire aanklager komt een week nadat een spe ciale politie-eenheid een nieu we samenzwering had ont dekt, die volgens de autoritei ten ook tegen koning Juan Carlos was gericht WOENSDAG Ook binnen onze grenzen loopt u 't risico uw foto- of filmtoestel, tent, sportspullen of surfplank kwijt te raken. En niet alleen in uw vakantie. Neem dus meteen een verzekering voor het hele jaar. Vraag bij het ANWB- kantoor naar het b w|jkM Recreatie Garant Pakket. WW CS [Vervolg van voorpagina) ÏL AVIV Zowel in het ofdkwartier Likoed van fcmier Begin als bij de Ar- Iderspartij van oppositie- Ider Peres kraaide men na t bekend worden van de mputeruitslag victorie, ij het Likoed-blok was en het zekerst van zijn ei- zaak. Likoed is er niet een van overtuigd de Na- naai relgieuze Partij te nnen winnen voor een enwe coalitie, maar ook t uiterst orthodoxe Agu- t-Israël-blok, waarvan en aanneemt dat het vier t vijf zetels zal bedragen. r* Irandweer bevrijdt Italiaanse grotonderzoekers 2 |JNEO De drie Italiaanse grotonderzoekers water kwam te staan. De brandweer heeft het S t sinds zondag zaten ingesloten, zijn de afge- water weggepompt, zodat de speleologen kon den nacht gered. Het drietal raakte opgeslo- den worden bevrijd. De jongste van de drie, de I doordat de ingang van de grot waarin zij slankste, wist gistermorgen al uit zijn benarde afgedaald door hevige regenval onder positie te ontsnappen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11