Regen en kou i agen vakantiegangers naar het zuiden Massale begrafenis van Iraanse leiders EG-top ernstig verdeeld over aanpak werkloosheid Eerlijk massief eiken ampvlucht istduiven ilt >gal mee Meubelfabriek Oisterwijk Dinsdag 30 juni 1981,71e jaargang no. 2200 i 7 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal /49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Irree nummere /0,65 Programma „Eight songs for a mad king" over het konings chap van George III van En geland en op muziek van com ponist Peter Maxwell Davies (Ned. I 21.55 uur). Actualitei tenrubriek „Hier en nu" met een uitgebreide reportage over windenergie (Ned. II 22.10 uur). Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Minimum temperatuur ongeveer 12 gra den, middagtemperatuur van 14 graden aan zee tbt 18 gra den in het oosten van het land. Morgen zon op: 5.23. Onder: 22.04. Schev. hoogw.: 2.59 en 15.39. Laagw.: 11.119 en 23.47. econdenwerkUren werk! tdur DE DEN Ging het In de ste etappes van de Tour France nog om seconden, wel In het algemeen klasse nt als gisteren bij de over- fining van de ploeg-Post In ploegentijdrit, de organl- oren van onze Tour-prijs- ag hadden er bepaald niet ider werk door. Vele uren ze in de weer geweest om iten bij te schrijven bij de ide oplossers van vraag 5. drie dagprijzen gaan dit ir naar Jaap Beltman (Aca- straat 27, Alphen a.d.Rijn), C.A.Loos-Zoetendaal (El- straat 2, Roelofarendsveen) en Jan-Willem Nooter (Van nessenkade 20, Woubrugge). Willen alle deelnemers er iral op letten dat het antwoord en het adres duidelijk volledig worden ingevuld. Te late Inzendingen en oplos gen die niet via het antwoordnummer worden Ingezon- i, worden uiteraard gediskwalificeerd. ZWEMBAD VOOR PRINS BERNHARD SOESTDIJK Prins Bernhard heeft gisteren van het bestuur van de stich ting „Verjaardag Prins Bernhard" voor zijn zeventigste verjaardag een zwem bad gekregen. Het zwembad, dat van een bescheiden formaat is, zal worden geplaatst bij het zo merverblijf van de koninklijke familie in Porto Ercole in Italië. Volgens de secreta ris van de stichting hebben ongeveer vijf duizend mensen aan het geschenk bijge dragen. De prins heeft gisteren bovendien het ere- insigne van de Koninklijke Luchtmacht ontvangen. Luitenant-generaal b.d. Ge- schiere reikte hem op Soestdijk het insig ne uit als blijk van erkenning voor de vele verdiensten die de prins jarenlang voor de luchtmacht heeft gehad. In verband met affaire Slis-Stroom Wassenaarder gearresteerd in Engeland rond de Amsterdamse ex-no taris mevrouw Slis-Stroom. Rijkers wordt ervan verdacht medeplichtig te zijn aan de verduistering van drie miljoen gulden van een cliënt van de ex-notaris. Dit geld werd korte tijd later door mevrouw Slis als provisie betaald aan het oplichtersduo Olivier en Pouw. Deze twee mannen en de notaris zitten al in voorlopige hech tenis. In deze zaak en nog vele andere malafide praktijken waarbij steeds weer dezelfde namen op duiken, zijn nog meer arrestaties verricht en wor den er bovendien nog een aantal verwacht DEN HAAG De politie van het het Britse eiland Man heeft gistermiddag de 47-jarige project ontwikkelaar Rijkers uit Wassenaar aange houden. De Neder landse justitie had daarom gevraagd wegens zijn aandeel in de Levenslang voor Majdanek-bewaakster DÜSSELDORF De rechtbank In Düsseldorf heeft vanmorgen Hermine Ryan-Braunsteiner, SS-bewaakster in het beruchte concentratiekamp Maj- danek veroordeeld tot levenslang. De vrouw, die „de merrie" genoemd werd omdat ze de gevangenen met haar zware laarzen schopte, kreeg levenslang wegens moord in twee gevallen. Zeven andere beklaagden kregen straffen die variëerden van drie tot twaalf jaar; één man is vrijgesproken. Het vonnis werd op de publieke tribune met hoongeroep ontvangen. Aanwezigen noemden de straffen een belediging voor de nazi- slachtoffers. Zie verder pagina 7. VERLIES 15.000 TIJDELIJKE BANEN Uitzendbureaus in de tang door laagconjunctuur AMSTERDAM Nederland heeft het afgelopen jaar tien tot vijftienduizend arbeidsplaatsen voor uitzendkrachten verloren als gevolg van de economische achteruitgang en de nieuwe regeling die uitzendkrachten verbiedt langer dan drie maanden ergens te werken. Door de slecht draaiende economie is het afgelopen jaar bij élle grote Nederlandse uit zendbureaus de vraag naar uitzendkrachten met ongeveer dertig procent gedaald. Dat is meer dan in elk ander Euro pees land. Door de drie-maanden-regeling wordt tijdelijk werk volgens een directielid van Randstad Uitzendbureaus niet omgezet in vast werk (zoals de overheid beoogde), maar wordt tijdelijk werk omgezet in géén werk. De regeling neemt achtduizend van de vijftienduizend verloren arbeids plaatsen voor uitzendkrachten voor haar rekening. Zie verder pag. 11: „Situatie dubbel zo beroerd als in bui tenland" DEN HAAG Het koude en natte weer van de afgelo pen weken heeft de animo voor vliegreizen naar het zuiden danig doen toene men. Verscheidene grote reisbureaus melden een toe name van vijf procent in vergelijking tot vorig jaar rond deze tijd, toen het weer ook al bar en boos was. Spanje is veruit favo riet bij de zonzoekers, ter wijl de belangstelling voor Italië sterk is teruggelopen. De bezetting van hotels, pensions en campings is in sommige delen KM, van het land teruggelopen tot dertig, zelfs twintig procent. De H| aanhoudende zware regenval li heeft gisteren in Zuid-Limburg tot veel overlast geleid. In de ge meenten Stein, Elsloo en Ur- mond stonden tal van straten gisteren blank. In Stein stond het water zelfs 40 centimeter hoog. Daar strandden twee auto mobilisten die door de brand weer uit hun benarde positie werden bevrijd. De Maas zelf is tot nu toe niet buiten de oevers getreden; bij de zijriviertjes de Geul, de Gulp en de Sinzelbeek is dat wel het geval. Regen en wind hebben gisteren in grote delen van West-Duits- land het verkeer in de war ge bracht en schade berokkend aan land- en wynbouw. In Hessen en Rijnland-Pfalts kwamen wegen blank te staan en werden de pannen van de daken gerukt. Wijngaarden op berghellingen liepen schade op als gevolg van grondverschuivingen. Ook het treinverkeer ondervond grote vertraging. In Parijs was het zondagmiddag elf graden celsius; de laagste temperatuur die in de afgelopen 108 jaar ooit is geregistreerd in het eind van de maand juni. In de Franse Alpen viel zelfs al op 1500 meter hoogte veel sneeuw. Het KNMI verwacht dat het in Nederland, België, West-Duits- land en Noord-Frankrijk deze hele week nog koud en regen achtig zal blijven. Meer naar het zuiden worden de weersver wachtingen steeds beter. In Griekenland heerst nu al een hittegolf, die ook de komende dagen zal aanhouden. De tempe raturen liggen er niet ver van de 40 graden. Boven Athene heeft zich een wolk uitlaatgassén ge vormd. Het aantal hartaanvallen, is er de laatste dagen met 15 pro cent gestegen. De toegenomen belangstelling die de Nederlandse reisbureaus signaleren voor een vakantie rond de Middellandse zee, geldt uitsluitend vliegvakanties. Het aantal verkochte tourincar-rei- zen ligt op hetzelfde niveau als vorig jaar. In de sector georgani seerde autoreizen wordt een af name geconstateerd met twintig vijentwintig procent. DEB &LTE De fikse aderla- aan postduiven die de erlandse postduivenhou- vorige week dachten te n toen slechts. 3000 van Z8.000 Nederlandse dui niet terugkeerde van het ïse St. Vincent, blijkt te vallen. ie afgelopen dagen zijn pelsgewijs nog 12.000 luiven binnengekomen; 'in l is dus meer dan de helft Voorzitter Hesselink de Nederlandse Postdui- Organisatie (NPO) zei nog duiven te verwachten,, vaarschijnlijk net als de re laatkomers hun oriën- zijn kwijtgeraakt doordat n afwisselend warme en ie luchtstromen verzeild geraakt Ook zouden veel sn genoodzaakt zijn ge- t te landen vanwege een e noordenwind. Een aan- ieren maakt de reis waar- nlijk dwalend over het se land. itonderzoekers r regen in val IEO Drie jonge Ita- ise grotonderzoekers zit- inds zondagavond opge- ■n in een grot bij Ormeo e Italiaanse streek Pie- te. rie waren in de grot „Ta- iipurla" afgedaald voor on- oék, maar zij werden door overvloedige regenval van H buitenwereld afgesloten de ingang onder water R} te staan. Kikvorsman- 11 "jn al in de weer geweest, niemand weet precies het drietal is. Het is zelfs raag of zij nog in leven TEHERAN In de Iraanse hoofdstad Teheran zijn van daag in totaal 72 leiders en hoge regeringsfunctionaris sen, onder wie de tweede man van Iran, ayatollah Behes- jti, op plechtige wijze ter aarde besteld, nadat zij zondag avond bij een bomaanslag om het leven waren gekomen. Tot hen behoort ook de directeur van de beruchte Evin- gevangenis, Katchoui, die gisteren bij een aanslag om kwam. In de gevangenis zijn talloze tegenstanders van het islamitisch bewind gefusilleerd. De hele week wordt voor de omgekomen leiders nationale rouw in acht geno men. Wie voor de aanslag van zondag verantwoordelijk is, is nog steeds niet duidelijk. Van religieuze zijde werd „de grote satan" als schuldige aangewezen, waarmee ae Verenigde Staten wor den bedoeld. De VS wensten aanvankelijk niet te reageren op de beschuldiging, maar minister Haig gait later een verklaring uit waarin hij iedere mogelijke Amerikaanse deelneming catego risch van de hand wees. Het gezochte voormalige staatshoofd Bani-Sadr zou niet over de middelen hebbn kunnen beschikken voor een dergelijke aanslag, zo heeft regeringswoordvoerder Na- bavi gezegd. In overleg met de ternauwernood ontkomen premier Radjai en parlementsvoorzitter Rafsanjani heeft geestelijk leider Kho- meiny de voornaamste open gevallen plaatsen opgevuld. Als nieuwe opperrechter in de plaats van Behesjti is ayatollah Arde- bili benoemd. In een radiorede verklaarde Khomeiny dat dat men met bomaanslagen op „geliefde personen het volk niet kan intimideren". „Zij maken daarentegen dat het volk nog vastbe slotener is de strijd voort te zetten aldus Khomeiny. Waarne mers verwachten niet dat de greep van de islamitische partij op de Iraanse politiek zal verslappen, maar de kans dat het tot een burgeroorlog komt in Iran is weer een stap dichterbij gekomen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.ÓÖ uur hummel 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. Aanslag in Sint-Pieter verijdeld i ROME Wachters in de Sint-Pie- i ter in Rome hebben gistermorgen I een bomaanslag kunnen verijde- l ien. Zij ontdekten enkele minuten voor de aanvang van de mis bij ge legenheid van het feest van Petrus en Paulus dat iemand een zelfge maakte bom tot ontploffing trachtte te brengen. Een 54-jarige, kennelijk geestelijk ge stoorde man had een overigens vrij ondeugdelijke bom geplaatst bij het hoofdaltaar. De wachters wisten de vlam waarmee een metalen buis met kruit en kogels moest worden aange stoken nog net op tijd te doven. De kerkdienst kon gewoon doorgaan. De 54-jarlge Giuseppe Santangelo wordt weggeleid door agenten, nadat hij was betrapt toen hij een bom wilde aansteken In de Slnt-Pleter. De bom bestond uit een metalen buis, gevuld met kogels en kruit. CARRINGTON NAARMOSKOU LUXEMBURG De Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Carring- ton, gaat volgende week naar Moskou om er steun te krijgen voor zijn plan om een internationale conferentie te beleg gen over Afghanistan. De regeringslei ders van de tien EG-landen, die voor overleg in Luxemburg bijeen zijn, gin gen gisteravond met het plan akkoord. Het plan-Carrington houdt in terugtrek king van de Russische bezettingstroepen uit Afghanistan en gelijktijdige neutrali sering van het land. Aan het overleg zouden behalve de Sovjet-Unie, Afgha nistan en Engeland, ook Frankrijk, de Verenigde Staten, China, India, Iran en Pakistan moeten deelnemen v ■lli mm Hoogstandje De Amerikaanse stuntman Steve McPeak, de naam („McBergtop") zegt het al, balanceert op het slappe koord tussen de 2960 meter hoge Zugspltze (West-Dultsland) en een bergkam op honderd meter afstand. Je moet er wat voor over hebben om een plaats te krijgen in het Guinness Book of Records! 12 Jaar garantie Massief Europees eiken Traditioneel geloogd Ongekende service Met eigen brandmerk Berkel: Noordeindseweg 116 tel. 01891-4670 Beverwijk: Parallelweg 100 tel. 02510-26923 (Van onze speciale verslagge ver Rik in 't Hout) LUXEMBURG Premier Van Agt is ervan over tuigd dat de economische kwalen van deze tijd niet volgens het socialistische recept kunnen worden ge nezen. De CDA-leider liet dit gisteren blijken tijdens de Europese topconferentie in Luxemburg, door, zij het wat verholen, kritiek te le veren op de ideeën van de nieuwe Franse president, Francois Mitterrand. In wezen verschillen de ideeën niet van die van de Partij van de Arbeid, waarmee het CDA pro beert te komen tot een re geerakkoord. Miterrand drong in Luxem burg vooral aan op een alge mene invoering van arbeids tijdverkorting. Volgens hem moet de werkweek terugge bracht worden tot 35 uur en kan dit heel goed gebeuren met behoud van volledig loon voor de werknemers. Als bo vendien de vraag gestimuleerd wordt, door de salarissen en sociale uitkeringen te verho gen, en de staat grote investe ringen doet, komt er automa tisch meer economische groei en meer werkgelegenheid, zo redeneert Mitterrand. Op een persconferentie stelde Van Agt deze filosofie tegeno ver een andere, die onder meer hijzelf aanhangt. „De een zegt: de werkloosheid dient bestreden te worden, daaraan moet alles onderge schikt worden gemaakt. De andere zegt: ik wil dat ook wel, maar op een solide ma nier, zodat er niet alleen mor gen maar ook overmorgen meer werk is". Volgens Van Agt is een duurzaam succes al leen mogelijk door „nu even door een dal te gaan". Het be strijden van de inflatie en het gezondmakén van het bedrijfs leven zijn naar zijn mening zo belangrijk dat zaken als een grote werkeloosheid en een hoge rentestand maar een tijd je voor lief moeten worden ge nomen. Pag.: 7 Vervolg. v-j&frysrS' w ///s\ f

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1