IN EN OM DE KAS IN EN OM HET HUIS Sierafor doet veel bolbloemen in pakket Nederlandse agrariër betaalt meeste belasting in EG tl De obsessie van het kaal worden CCWS passeerde 400 miljoen omzet Koele vakantiedromen Blauwe en rode tassen voor jonge mode De CCWS bereikte afgelopen week het omzetbedrag in dit jaar van 400 miljoen gulden en dat is een maand vroeger dan vorig jaar het geval was. Dit kan ongetijfeld een goed teken worden genoemd, zij het dat genoemd resultaat minder het gevolg is van gestegen prijzen dan wel door groter aanvoer. Die liet zich afgelopen week eveneens gelden met een totaal- aanvoer van bijna 40 miljoen bos of stuks, hetgeen rond een miljoen méér is dan dezelfde week vorig jaar. Maar het totale omzetbedrag van 15.687.641,09 zag er toch wel anders uit dan vorig jaar, toen aanvoer van bijna 39 miljoen bos of stuks en omzetbedrag van 11.135.511,79. Er waren produkten die goed aan de markt lagen, zoals met de grote rozen, de trosanjers, troschrysanten, gerbera en le lies het geval was. Overigens moet wel worden geconstateerd dat de weersomstandigheden de gang van zaken gunstig heb ben beïnvloed. De aanvoer werd door de koude zomer afge remd. De markt herstelde zich na een paar moeilijke dagen in het begin van de week, toen het met de export niet zo best verliep. Hoe dan ook, er is niet direct reden tot klagen. Opval lend was de aanvoer van grootbloemige cymbidium met bijna het drievoudige van vorig jaar, hetgeen wel wat teveel van het goede was, zodat het prijspeil tegenover vorig jaar inzakte. Beter verging het de grote rozen met een aanbod van ruim 3 miljoen, maar met een gemiddelde prijs van 25 cent en dat was 4 cent méér dan vorig jaar. Van de kleinbloemige rozen kwamen er ruim 4 miljoen, het geen het dubbele aantal is van vorig jaar, maar met een ge middelde prijs van 18 cent, hetgeen een cent méér was dan vorig jaar. Het aanbod van fresia zakte nu weg, maar de aan voer beliep toch altijd nog bijna 4 miljoen, hetgeen 1 miljoen minder is dan vorig jaar, maar wel met een betere prijs. En dat maakte dan weer veel goedl Er is momenteel een zeer gekleurd beeld in de bloemenveiling vanwege de enorme variëteit. We zitten wel in het volle sei zoen met bloemen te kust en te keurl Van de gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar noemen we: Amerikaanse anjers 47 (30), idem tros 32 (32), anthurium 75 (64), snijgroen 17 (13), troschrysanten jaar- rond 61 (46), idem geplozen 63 (53), fresia 26 (15), gerbera 47 (36), gladiolen 38 (29). irissen 32 (13), leliekelken 38 (37). lelie- takken 66 (49), cymbidium groot 82 (102), idem klein 25 (31), grote rozen 25 (21), idem klein 18 (17), sonia 20 (17), belinda 14 (13). red garnette 14 (11). De totale aanvoer van snijbloemen bedroeg 38.659 bos of stuks, hetgeen een miljoen minder was dan vorig jaar. De perkplanten blijven nog aardig vasthouden en er wordt ook behoorlijk voor betaald. De stroom van fresia damt zich wat in, nu bijna 4 miljoen tegen vorig jaar 5 miljoen. Dat kwam wel de prijs ten goedel Ook de gerbera nam wat af in aanvoer. De potplanten komen aardig aan de markt, afgelopen week 890.678 stuks met opbrengst van 1.543.333,51 en vorig jaar 674.833 en een opbrengst van 958.455,07. De uitbreiding van de hal door de C-fase, waarvoor inmiddels de toestem- .ming is verkregen, zal ook voor de potplantenafdeling meer ruimte geven, evenals voor het Bemiddelingsbureau. Er wordt ook uitbreiding van de koopliedenaccommodatie overwogen. AND EN TUINBOUW/IN EN OM HET HUIS leidsecouraot tGiip maandag 29 juni 1981 pagina 9 j f f- Moderne lingerie heeft §|j de onschuld van een schaapherderin Het lichaam wordt gehuld in waasdunne, luchtige f: stoffen en versierd met kleuren als van roze- blaadjes. Négligé's ook uit glanzend satijn met fijne kant. Nachtlingerie geeft weer nieuwe ge zichtspunten: de Sporty-modellen uit honderd procent pure katoen-tricot naast kostbare creaties met smoekwerk, geschulpte zomen, knoopjesgarne ring en crochetnaden. Nachthemdjes met kor te, wijde mouwtjes zijn ook van honderd pro cent katoen, alles slank alles koket voor warme vakantielanden. Katoen draagt koell Zomerlin- gerie wil bekoren in meisjesachtige dessins, bloempjes, ruitjes, bor duurwerk en versierd met broderie Anglaise. Omdat de rokken kor- l-overall uit 80 procent katoen en 20 mén^nderlurkeïkrim' t Polyamld zit de hele dag prettig. -- Kort katoenen nachthemdje met schul- prand, spaghettibandjes en kanten inzet. Ernaast hetzelfde model in enkellange uit voering. pons tot 60 cm. Voor sie Luxe) worden gar- beha's, die corrigeren neringen met Franse pen tot 95 cm. en ja- (Yselle Cotton en Poe- weefkant gemaakt. De Nederlandse boer betaalt teza men met zijn Luxemburgse collega de meeste belasting van alle EG boe ren, namelijk 47 tot 48 procent. De Ierse boer betaalt daarentegen maar 32 procent terwijl alle andere EG- landbouwers tussen beide percenta ges in zitten. De gemiddelde belas tingdruk voor de EG agrariër be draagt ruim 39 procent. Belangrijkste oorzaak van de verschillen In belas tingdruk is de berekening van de winst op het boerenbedrijf, van be lang voor de bepaling van de inkom stenbelasting. In Denemarken, Groot Brittanië en Nederland wordt de winst exact be paald aan de hand van een boekhou ding die de boer moet bijhouden, in de overige EG-landen wordt de winst geschat. Dit betekent dat een boer In Italië in feite maar over elf procent van de werkelijke winst wordt aange slagen, een boer in Duitsland voor 20 procent, Ierland 29 procent, Frank rijk 32 procent en België-Luxemburg 50 procent. Dit blijkt uit een nota Vergelijking be lastingdruk in de landbouw in de lan den van de EG zoals minister Braks (Landbouw) die aan de Kamer heeft gezonden. De minister stelt in zijn nota dat via berekening van de winst van de boer in ons land, Denemar ken en Groot-Brlttanië in feite geen bevoordeling van de boer mogelijk is. In alle andere EG landen is dat wel het geval. Worden In Frankrijk en België nog enigszins normen per hectare uitgewerkt om de winst te bepalen, in West-Duitsland werkt men met normen uit 1964 die sinds dien niet meer zijn aangepast, terwijl Italië uitgaat van kadasterwaarden die vanaf 1937 vaststaan en in Ier land wordt uitgegaan van pachtwaar den op basis van een wet uit 1852. Een en ander heeft tot gevolg dat boeren in Duitsland met een bedrijf tot 25 ha geen belasting betalen ter wijl In Ierland maar negen procent van de boeren belastingplichtig is. In alle landen waar de winst wordt ge schat heeft maar tussen 0,5 en tien procent van de boeren een boekhou ding. Bij de berekening van het vermogen van de boer belegd In het bedrijf of de grond, voor de vermogensbelas ting blijkt de belastingdruk vrijwel ni hil in West-Duistland, Luxemburg en Italië en laag In België, Groot-Britta- nië en Ierland. In ons land wordt uit gegaan van de verpachte waarde van de boerderij of de grond, In Duist land gaat men uit van de waarde ge schat In 1964, in Frankrijk gaat men uit van een kwart van de verkoop waarde, In Italië geldt een waardebe paling, met vrijstelling, uit 1954 ter wijl België een schatting maakt van de waarde, Luxemburg de waarde bepaalt op basis van waarden uit 1941, in Engeland de helft van de waarde in verpachte staat wordt be rekend evenals in Ierland maar in dat laatste land met een bijstelling naar beneden terwijl In Denemarken grond vrijgesteld is voor vermogens belasting. Ten aanzien van de verwerving en het eigendom van landbouwgronden zijn in alle EG landen speciale rege lingen in de belastingsfeer van kracht. Alleen in Nederland en Duits land Is daarbij een verband gelegd met de landbouw zelf. Wat de omzet belasting betreft gelden in alle EG landen andere regelingen. Dit omdat men nog steeds in de EG in een overgangsperiode zit naar een gelijke regeling voor alle landen. Wat betreft olie accijns betalen alle EG boeren een veel langere prijs dan andere ge bruikers. i Een tas is een herkenbaar punt in de smaak van de vrouw. Mode momenteel is zacht en soepel leer, liefst nappa, funk- tioneel verdeeld in vakken en vakjes, zodat alle spulletjes in de tas een eigen plaatsje hebben. Minder zoeken, minder tijdverslindend, minder nerveus „graven" in de grotere mo dellen, die je toch niet nodig hebt als je gaat weekenden of een klein reisje maken. Reisgarnituren zijn dan ook aange vuld met details, b.v. riempjes voor de paraplu en vakjes voor kranten. Sommige stadstassen (die klein worden ge houden) hebben afneembare riempjes. Heel mooi in dit gen re zijn de uit Italië geïmporteerde „Enny"tassen, uitgevoerd In de beeldigste pastelkleuren: babyblauw, zachtrose, ivoor, parelgrijs, honing, apart verwerkt in dof of glanzend leer. Niet beslist voordeling (prijzen tussen 190,- en 350,-) maar wel onverwoestbaar. Te krijgen bij Zumpolle, „Bon Cuir" PC Hooftstraat, Amsterdam, betere tassenzaken, mo demagazijnen en/of klasse-schoenwinkels. fectles en geslachtsziekten. Een relatief veel voorko mende vorm van pleksgewlj- ze haarziekte met ronde ka lende plekken, die zich met middelpuntvliedende kracht uitbreiden is de „alopecia aricata" (het eerste woord betekent „kaalheid", het tweede „pleksgewijs"). Hier voor is sedert kort een be handeling in ontwikkeling die bij enkele Nederlandse ziekenhuizen bij een beperkt aantal patiënten wordt toe gepast. Deze zogeheten PUVA-bestraling wordt ook aangewend bij de sociaal in validerende „schubbenziek te" psoriasis, die zich over het hele lichaam versprei den kan. De PUVA tehera- pie (P=,,psoraleen": UVA= Ultra Violet A) geneest de psoriasis niet, maar onder drukt het proces en Is ver gelijkbaar met het toedie nen van medicijnen bij con stante te hoge bloeddruk, die bij het weglaten van me dicamenten de kop weer opsteekt. Bij ruim negentig procent van de patiënten met kaalheid, komt het haar echter spontaan weer terugl De psoraleen wordt oraal toegediend, maar bij kaal- hoofdigen ook wel als emul sie op de te behandelen plekken uitgesmeerd. Series dia's uit het ziekenhuis to nen patiënten met nage noeg kaal hoofd (op ver spreide plukjes na), die door de behandeling een deel van het haar terugkregen of zelfs weer met een wuivende haardos rondlopen. Begin nend met enkele seconden, tijdens het verloop van de bestraling uitlopend tot meerdere minuten, verblijft de patiënt in eesn soort (te lefooncel, waarvan de wan den bestaan uit tl-buizen, die ultra violet A-licht blauwachtig en hel uitstra len. Pruik Er is nogal wat stil verdriet over aantasting van wat voor de vrouw als deel van haar charme wordt be schouwd: de haardracht! Bij niet zo ernstige gevallen is er altijd het palliatief (hulp voor het ogenblik) van de „verhullende" pruik. Maar het woord pruik is zwaar be laden. „De angst van de mensen is zo groot dat ze soms niet eens bij een haar- specialist durven binnenlo pen", zegt haardeskundige Yul Brunner „doet 't er om". Annemarie Petersen, toe verlaat van heel wat dames die op grond van tobberij en stress over haaruitval door de arts een pruik voorge schreven kregen (op medi sche indicatie voor 80 pro cent door het Ziekenfonds vergoed). De moderne pruik is lichtgewicht (50 gram) met van voren een Inplant van korte haartjes, zodat geen afscheiding is te zien. Aan de binnenkant wordt vooraan een rozig nylon huidje genaaid, waardoor een normale scheiding mo gelijk is. Nervositeit Bij Annemarie hebben zich gevallen voorgedaan dat de verontrustende haaruitval terugliep door de (warmte gevende) beschutting van de pruik. „De patiënt loopt niet meer de hele dag uitge vallen haren te tellen", zegt ze „en tenslotte vergeten ze het dunne haar helemaal". Vraag aan de huidarts; die momenteel vier „alopecia aricata patiënten" met goed gevolg behandelt: „Is het mogelijk dat nervositeit het herstel van haargroei be lemmert." Het antwoord is ontkennend. „Wat kan ner vositeit en stress een mens niet aandoen? Het is niet onmogelijk dat een rustiger houding tegenover kaalheid een gunstige uitwerking heeft. Bij hoeveel ziektes speelt het zenuwstelsel nu eigenlijk géén rol?" Volledi ge garantie voor uitbanning van kaalheid is er nog niet, maar er wordt hoopgevend aan gesleuteld TINY FRANCIS Een dagje uit, waarbij allerlei dingen binnen handbe reik moeten zijn. Het bloemenverbuik in het buitenland Is in vergelijking met Nederland maar zó-zó. En op de Amerikaanse markt is het helemaal po vertjes gesteld. Geen won der als men weet dat de Amerikaanse bloemenwin kelier het standpunt huldigt van hoge prijzen bij een lage omzet. Als je daar via de traditionele kanalen een omzetvergroting wilt berei ken, kan je het wel verge ten. Daarom mikken wij op de directe verkoop aan su- permarkts. En niet alleen in Amerika maar „all over the world", zo zegt Sierafor-di- recteur F. R. Keyzer in zijn riante kantoor, dat is onder gebracht in het inmense ge bouwencomplex van de nieuwe veiling Flora in Rijns burg. Sierafor is een NV, waarin de VBN (Verenigde Bloemenveilingen Neder land) voor 50% participeert en de andere helft van de aandelen zit in handen van een aantal exporteurs. Gunstig gelegen De onderneming is dus geen dochteronderneming van veiling Flora, maar men is wel blij dat men de vestiging in Rijnsburg kon onderbren gen. Om te beginnen doet Sierafor erg veel bolbloe men in het pakket en die worden in de eerste vier maanden van het jaar in Rijnsburg massaal aange voerd. Verder zit men hier zeer gunstig: in een half uur tje zit men op de VBA in Aalsmeer en in drie kwartier rijdt men naar de CCWS in Honselersdijk. Sierafor is de laatste jaren druk doende om via directe verkoop aan supermarkets verre buiten landse markten open te bre ken voor Nederlandse bloe men. Het gaat met name in de USA over de verkoop veel gebruikte bloemen. Al les gaat in buik naar Detroit en daar worden ze overge- pakt en gemixed. Dat free- sia's en tulpen hoog geno teerd stonden, houdt mede verband met het lage ge wicht, want luchtvracht is nog altijd kilo-werk. Door regelmatig bloemen per vliegtuig naar Amerika te verzenden wist men wel te bereiken dat de luchtvracht omlaag ging. Aanvankelijk bedroeg die 3,65 per kilo, maar nu krijgt men de bloe men voor 1,75 op de vliegvelden van New York. Tweemaal per week gaat een forse zending naar Amerika. In de eerste vijf maanden van dit jaar be stonden de zendingen voor 65% uit bolbloemen. Omzetten Sierafor NV bestaat nu der tien jaar. De omzetten zijn fors gestegen en wel van anderhalf naar bijna dertien miljoen. De laatste jaren is er echter van een zekere stabilisatie sprake. Toch ziet de heer Keyzer voor de na bije toekomst nog vele groeimogelijkheden. Het openbreken van nieuwe markten vraag uiteraard veel tijd. In Amerika heeft men duidelijk een speer- puntfunktie vervuld, waarbij de „cost voor de baet" uit ging. Zodra de mogelijkhe den zich voordoen zal de Rijnsburgse onderneming zich ook gaan bewegen op de o.m. Mexicaanse, de Zuid-Amerikaanse en de Ja panse markt. Ook Zuid- Amerika?...AIs we de be richten moeten geloven, Is daar armoe troef. Dat dacht ik ook, aldus de heer Keyzer, maar de heer Rotteveel van het PVS is met heel andere conclusies uit die landen naar huis ge komen. Met name is In Ar gentinië een vrij grote mid dengroep die behoorlijk in de slappe was zit en voor luxe artikelen graag wil be talen. Mexico gaat dobbe ren op de welvaartsgolven van de olie en kan ook een belangrijke afzetgebied wor den. Japan Japan trouwens ook. Een welvarend land met een zeer grote koopkrachtige bevolking, maar de Japan ners hebben via fytosanitai re maatregelen de deur voor bloemen aardig op slot we ten te houden. De heer Key zer vindt het een wonder baarlijke zaak dat landen die min of meer over stroomd worden met Japan se produkten tot nu toe geen kans hebben gezien de Japanners duidelijk te maken dat er naast rechten ook nog zo iets als plichten bestaan. Vóór wat, hóórt watmaar dat van dat ge vleugelde woord heeft men in het land van de rijzende zon kennelijk nog nimmer vernomen. Of men doet als ofHet transport kan geen probleem zijn. In zeventien vlieguren staan de bloemen op de luchthaven van Tokio. De kiloprijs zal tussen de 5,- en 6,- liggen. Bloemetje meene men Zoals gezegd: Sierafor heeft links en rechts pioniersar beid verricht. Dat is niet al tijd een dankbaar werk en men kreeg het dan ook ze ker niet cadeau. Maar dank zij de activiteiten van het Rijnsburgse bedrijf is het nu wel zo ver ciat de klanten van de grootwinkelbedrijven In verschillende landen veel vaker een bloemetje mee naar huis nemen! Bolbloemen - in dit geval freesia's - mixen voor de groot winkelbedrijven bij Sie rafor in Rijnsburg. Een machi ne verpakt ze snel en goed in folio. aan concerns met vele ves tigingen in grote gebieden. Die bedrijven vinden hun winst in massale omzetten tegen scherpe prijzen. Dat werkt ook regulerend op de bloemenprijzen en daardoor kunnen de bloemen uit Ne derland een zeer breed pu bliek gaan bereiken. Op die manier heeft men ook de drempel voor een geregelde aankoop van bloemen verlaagd. Ën juist van een geregelde aankoop is in Amerika geen sprake. Daar koopt men alleen bij bijzondere gelegenheden zoals verjaardagen, trouwe rijen en begrafenissen en verder op typische bloe mendagen zoals Moederdag en Valentijnsdag. Wat mij betreft mogen ze die specia le bloemendagen rustig in de ijskast zetten, zo zegt de heer Keijzer. Je hebt er op de keper beschouwd niets aan. Ook in Holland niet. Je hebt een topomzet met hoge inkoopprijzen, maar direct hierna valt de bloe menhandel maar al te vaak zo stil als een emmer. Veel meer effect verwacht hij van de in Amerika lopende actie „Friday Flowers". Op die manier bereik je dat bloe men regelmatig op het boodschappenlijstje van de Amerikaanse huisvrouw ko men te staan. Pionierswerk Daarom is Sierafor ook be zig de koopgewoonten van bloemen in Amerika om te buigen. Dat is natuurlijk een zaak van vrij lange adem. Men verricht ginds pioniers werk, dat eerst nif, na enke le jaren hard werken, de eerste vruchten begint af te werpen. In het eerste half jaar van 1981 was de afzet naar Amerika ten opzichte van de eerste zes maanden van vorig jaar vrijwel ver dubbeld. De grootwinkelbe drijven in de USA beginnen meer aandacht aan de ver koop van bloemen te schen ken. Men stelt meer ruimte voor dit artikel beschikbaar, breidt ook gekoelde ruimten uit en tracht het personeel een gerichte opleiding te ge ven. Eigen vestiging Sierafor heeft in Amerika een eigen vestiging in De troit. men werkt daar - en ook elders - in hoofdzaak met gemengde boeketten. Freesia's en tulpen waren in de afgelopen maanden zeer i „Dokter, ik ben negentien jaar en langzamerhand be gin ik helemaal kaal te wor den. Ik geneer mij er erg voor en durf bijna geen meisje meer mee uit te vra gen". Klacht van een jonge man In een vragenrubriek. Veel mannen en vrouwen, jonge en oude, zitten met hetzelfde probleem: haaruit val. De meesten hebber er moeite mee. Haar is zo'n onvervreembaar deel van het hoofd, dat sommigen zich getekend voelen als daar „de klad" in komt. Een kennis van mij heeft een volslagen kaal hoofd. Hij verloor op jeugdige leeftijd door een huidziekte de hele haardos en leed er in het begin zo onder, dat hij In schouwburg of concertzaal atijd achterin ging zitten om maar niet gezien te worden. In de loop der jaren werd het kale hoofd bruin, hij is I nu wat je noemt „een knap pe kerel" en geeft totaal niet meer om zijn gladde schedel. Filmsterren met hoofden als biljardballen zijn enorm populair (Kojak, Yul Brunner), en sommige (jonge) mannen laten zich 4 kaal scheren om op te val- len. Twee soorten haaruitval Beginnende kaalheid kan zich als normaal „ouder- domsverschijnsel" echter bij mannen vroeg manifesteren zelfs zo rond de twintig, dertig jaar, maar kan ook de vrouw het leven zuur maken als - meestal later dan bij de man - als de schedel ro zig door de dunner worden haren begint te schemeren. De huidarts zegt: „In grote lijnen bestaan er twee soor ten ziekelijke, pathologische haaruitval: de „diffuse" verspreid over de hele sche del) en de „pleksgewijze". De „diffuse" heeft nogal wat oorzaken: medicijnenge- bruik o.m. van cytostatica (gebruikt bij kankerbestrij ding), röntgenbestraling (vroeger o.m. gebruikt bij de z.g.„kletskop", een schim melziekte). Bij geringe dosis röntgenstralen werd de huid eerst schoon en kaal, maar later kwam, het haar terug. Zo gaat het ook met medi cijngebruik; de haaruitval is ernstig, maar met het stop pen van de medicijn groeit het weer aan omdat de dui delijke oorzaak is weggeno men." Haaruitval doet zich ook wel voor na zwanger schappen en ziekten met hoge koorts. Maar ook haaruitval gedraagt zich niet altijd volgens het boekje Pleksgewijs haarverlies komt eveneens voor bij ver schillende huidziekten, schimmel- of bacteriele in- De glorie van de vrouw

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9