•linkende invloed Italiaanse hristen-democraten maakt eg vrij voor ,leken'-partijen Gromyko brengt onverwacht bezoek aan Polen Bonn heeft vitaal belang bjj onderhandelingen" Paus nog in de greep van virus Behesjti man achter ontslag Bani-Sadr Nieuwe staatsgreep in Bolivia mislukt Nigeria waarschuwt Reagan: minder steun Z.Afrika Peres in Israël op kop I ■UITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 29 JUNI 1981 PAGINA 7 (Van onze correspondent) ME Italië heeft gistermid- rijn eerste niet- christen-de- iratische premier sinds 1946 ■egen: Giovanni Spadolini i, leider van de Republikei- een splinterpartij. Deze irbraak in de Italiaanse poli- (hier vergeleken met de braak in Frankrijk, waar immunisten in de regering Ziamen) is mogelijk geworden ndjdat de christen-democraten grootste partij er niet in zijn "aagd de andere kleinere ijen in een regering onder r leiding te verenigen. Italië ijst hiermee dus dat in een itie niet altijd de grootste de premier moet leveren. ieeste sleutelposten blijven overi- in handen van de Democrazia iana, toals Buitenlandse Zaken mbo), Binnenlandse Zaken (Rog- De zaal van het Quirinale Paleis In Rome waar gisteren de nieuwe Ita- van de partijleiders, de vroegere minis- °n llaanse regering werd beëdigd. aanwijzing van Spadolini als premier in grote problemen. Zij vormen weliswaar nog steeds de grootste politieke macht met 262 zetels in het 630 plaatsen tel lende parlement, maar de toekomst ziet er somber uit. Bij de gemeenteraads verkiezingen van begin vorige week verloren zij ongeveer 4 procent van de stemmen. Vertaald naar de landelijke verhoudingen zou dat neerkomen op een verlies van 60 a 70 zetels in het na tionale parlement. Troost voor de chris tendemocraten is dat hun aartsvijand de PCI, de communistische partij ook verloor, maar dit verlies was van min der betekenis want in een stad als Rome slaagden de communisten er zelfs in hun aanhang een ietsje te ver groten. De christendemocraten zijn in een weinig benijdenswaardige positie. Voor velen in de partij staat het als een paal boven water dat er snel iets moet gebeuren, maar overigens nog niet voor partijleider Piccoli. Vooral de jongeren roeren zich, en willen dat de partij zich anders presenteert, eeri wat moderner en wat progressiever image aanneemt en zich wat minder vereenzelvigt met de heersende machten in het land. Een hatf) en ^us^e (Darida). is overigens nog de vraag of de jwe regering onder leiding van Spa- Republikeinse partij, die zich vaak terd wordt door schandalen in hoge iii een lang leven beschoren zal rechtser opstelt dan de christen-demo- kringen. Spadolini is ook historicus en De soialisten die ook in het nieu- craten. Maar in tegenstelling tot de journalist geweest, onder meer van Ita- ui Kabinet zitten, hebben het premier- laatsten staat Spadolini positief tegeno- lie's vooraanstaande dagblad Corriere r__ ukfP °P8eë'st voor Bettino Craxi, de ver opneming van de communisten, die della Sera. Zijn favoriete onderwerp is een n die achter de val zat van de vorige overigens ook nu weer niet aan de bak de vaak moeizame relatie tussen dtVlta- en ter Donat Cattin, (zelf op een zijspoor gezet omdat zijn zoon terrorist bleek) heeft de hele partijtop voorgesteld ont slag te nemen en de plaatsen die zou den openvallen aan de jongeren in de partij af te staan. Dit voorstel sloeg als een bom in. De DC wordt al sinds jaar en dag beheerst door dezelfde figuren: iring-Forlani. Craxi's partij won be- komen. Door zijn smetteloze reputatie liaanse staat en de roomskatholieke ex-ministers van, de 40 DC-regeringen •lijk veel terreinwinst bij deelraads- en openlijke aanvallen op het vaak im- kerk. Hij is voorstander van een tot el- die Italië sinds 1946 heeft gehad, en ve len van hen betrokken bij de schanda len. De partijleiding lijkt echter voor deze ideeën nog lang niet rijp te zijn. ha$"e.^n®en eer^er ^eze roaand- morele karakter van het Italiaanse o- kaar komen van katholieke en niet-re- vrijgezel en intellectueel Spadolini penbare leven kwam hij in aanmerking ligieuze stromingen in de maatschappij. feg in 1972 de leiding over de kleine voor de leiding in een land dat geteis- De christen-democraten blijken door de afjernwapenvrije Kabe: iandinavië ecjageert nlhoedzaam HPENHAGEN Scandi- idijische functionarissen eeijben zaterdag orer het al- eeihcen behoedzaam gerea- tl op het Sorjet-voorstel kernwapenrrije zóne te en in Noord-Europa. wil eerste nadere infor- ie over vooral de vraag of door Breznjev geopperde i inhoudt dat Moskou de !0 raketten weghaalt van Russische schiereiland Breznjev bracht vorige vrijdag naar voren dat ;n kernwapens gebruikt •n worden tegen Scandina- ie landen wanneer zij zich *°J%luiten bij een kernwapen- i zone. Alleen Finland it met enig enthousiasme tageerd. „Constructief en lief", zo noemde de Finse ister van buitenlandse za- het voorstel. ëf>ch geen perking Ijioedische ieproduktie REIN De minister olie van Saoedi-Arabië, Zaki Jamani, heeft :rdag laten weten dat land niet heeft besloten iroduktie van ruwe olie perken. "wider vorige week was in igen van de olie-industrie -onden vernomen dat Sa- li-Arabië zijn produktie op ili met 450.000 vaten (van liter) per dag zou beperken 10,3 miljoen tot 9,85 mil- vaten per dag. o.T pionnen voor den in YS ^ngehouden IHINGTON Een terikaan en een Pool in Los Angeles aan- mden op verdenking spionage voor de >lsc inlichtingen- Dit heeft de FBI ren bekendge- :t (wol betreft een 61-jarige Ame- "lan, die geheime stukken een vliegtuigfabriek aan 29-jarige Pool zou hebben (kocht. De Amerikaan zou rvoor in totaal 110.000 dol- hebben ontvangen. De ge- ie stukken zouden betrek hebben op Amerikaanse 'itaire wapens en radarsy- WARSCHAU De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, zal" binnen enkele weken „een kort vriendschapsbezoek" brengen aan Polen. Volgens radio Moskou beantwoordt Gromyko hiermee een uit nodiging van het Centrale Comité van de Poolse communistische Partij en de Poolse regering. Het onverwachte bezoek van Gromyko cialistische krachten" stevig worden aan- eeoakt. Het bezoek van Gromyko moet i ook gezien worden als een poging de vindt plaats aan de vooravond van het bij zondere partijcongres dat in Warschau be gint op 14 juli. Het voorlaatste bezoek van een hoge Russische partijfunctionaris was voorstanders van de harde lijn in Polen dat van ideoloog Soeslov die in april on- steun te verlenen. Drie haviken in de voldoende gehoor vond voor het Russi- Poolse partijleiding, Zabinski, Olszowski sche standpunt over de benadering van de en Grabski, hebben zich inmiddels verze- Poolse vrije vakbond Solidariteit. Er is kerd van afvaardiging naar het buitenge- Moskou veel aan gelegen dat de „anti-so- woon partijcongres. Ayatollah Mohammed Behesjti. (Vervolg van de voorpagina) TEHERAN Hojatolesjam Ali Khameiny, een hoge medewerker van de Iraanse geestelijke leider Khomeiny en een onverzoenlijk tegen stander van ex-president Bani-Sadr, heeft zater dag een aanslag op zijn leven overleefd. Een bom in een bandrecorder ontplofte vlakbij het spreekgestoelte waar de 42-jarige Khameiny een gehoor van voornamelijk vrouwen toe sprak in een moskee in Teheran. Net als premier Radjai was Khameiny op verkiezingstour nee voor de islamitische partij in het licht van de komende presidentsverkiezingen die volgende maand in Iran wor den gehouden ter vervanging van president Bani-Sadr. De afgezette Bani-Sadr heeft zijn landgenoten opgeroepen zich te verzetten tegen de tyrannie. Hij verklaarde zijn afzet ting niet als legaal te willen erkennen. Bani-Sadr schreef een en ander in een document dat in Iraanse kringen in Engeland circuleert. Volgens het Britse blad The Times zijn de boodschappen woensdag uit Iran doorgebeld. Ook Turkse kranten hebben verklaringen van Bani-Sadr gepu bliceerd. Volgens de correspondent van het blad Huuriyet circuleren er in Teheran wel duizenden afschriften van het document van Bani-Sadr. De afgezette president zegt in zijn boodschap dat hij bereid is voor de rechter te ver schijnen, wanneer de islamitische regering twee voorwaar den inwilligt. „Ten eerste moeten alle grenzen worden ge sloten en dient de grensbewaking in handen te zijn van strijdkrachten en politie. Ten tweede wil ik drie uren voor de radio spreken en mijn onthullingen doen. Daarna zullen de heersers van dit land uitvluchten zoeken om zich te verbergen. Ik en mijn collega's zijn in het bezit van enkele staatsarchieven Ik verzoek mijn leider Khomeiny mijn verzoek te aanvaarden". De bij de aanslag omgekomen ayatollah Behesjti, was een de mannen op wie Bani-Sadr zijn peilen richtte. Hij werd door vele Iraniërs beschouwd als 's lands invloedrijkste po liticus en de voornaamste figuur achter het ontslag van Bani-Sadr. Hij ontleende zijn macht aan twee topfuncties, die volgens velen onverenigbaar waren: voorzitter van het hoge gerechtshof en leider van de Partij van de Islamiti sche Republiek. Oud-premier Mehdi Barzagan uitte eerder dit jaar heftige kritiek op Behesjti. Hij zei dat de opper rechter buiten zijn boekje was gegaan door propaganda te verspreiden. BRANDT VANDAAG NAAR MOSKOU 99 (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Aan de vooravond van zijn vier daags bezoek aan Moskou, waarheen hij vandaag op uitnodiging van Brezjnjef ver trekt, heeft SPD-voorzitter Willie Brandt nog eens benadrukt dat hij niet als onder handelaar in het Kremlin zal optreden. „Ik wil mij informeren cn inlichtingen geven", zei Brandt in een interview gisteren „en ik zal de Sovjet-leiders ervan op de hoogte brengen dat Bonn er een vitaal bejang bij heeft dat over de middellange afstandsra- kettcn in Europa onderhandeld wordt". De SPD-voorzitter die wordt begeleid door zijn plaatsvervanger Wischniewski en die behalve met Brezjnjef ook met andere leidende politici in Moskou zal spreken, benadrukte in het inter view ook nog eens zijn overtuiging dat de Vere nigde Staten wel degelijk bereid zijn tot ge sprekken met de Sovjet-Unie. Hij betreurde het een wig drijven tussen de SPD en de regering overigens dat Washington over de interconti- Schmidt. nentale raketten niet eerder dan het volgend voorjaar onderhandelingen wil beginnen. De reis van Brandt is door de oppositie in Bonn gekritiseerd. CDU-voorzitter Kohl ziet het ge vaar „dat de heer Brandt als instrument voor de Sovjet-politiek tegen zijn eigen bondskanse lier en tegen de interesse van het Westen mis bruikt wordt. Volgens Kohl wil de Sovjet-Unie Een vooraanstaand lid van de sociaaldemocrati sche partij heeft gisteren een beroep gedaan op de regering in Bonn het Navo-besluit tot mo dernisering van de kernraketten in Europa on gedaan te maken. Het gaat om Erhard Eppler, lid van het presidium van de SPD en leider van de groeiende pacifistische beweging in de Bondsrepubliek. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Zoals de paus gisteren, vanuit het Gemelli- ziekenhuis zei, had hij er geweldig veel voor over ge had om vandaag, de feestdag van Petrus cn Paulus, in de St. Pieter te zijn. „Maar ik kan het niet". De mach teloosheid in zijn stem die door de luidsprekers de dui zenden Italianen cn toeristen op het St. Pietersplein bereikten, ontroerden yelen. „Ik ben nog veel te zwak. Voorlopig moet ik hier nog blijven". Voor de Paus is het feest van Petrus en Paulus (voor het Vaticaan een hele cn voor Rome een halve feestdag) een bijzondere gebeurtenis, „omdat ik de opvolger van Petrus ben". De paus ging voor de eerste keer nader in op zijn situatie, en zei hoe bijzonder getroffen hij was door al die sympat hiebetuigingen die hem uit de hele wereld in het zieken huis blijven bereiken. Hij voelde zich er nederig onder. Uitgebreid ging hij in op de situatie in Libanon, en ver meldde met name het geweldige lijden van de bewoners van de stad Zahle, die in de vuurlinies tussen de strijdende partijen daar ligt. De paus verklaarde dat hij geen dag sinds zijn ziekte voorbij had laten gaan zonder in gebed stil te staan bij wat er in Libanon gebeurt. De medici, die de paus verplegen blijven terughoudend in hun optimisme. De toestand is bevredigend, zo heet het in het 20ste medische bulletin, maar het virus, dat allerlei complicaties veroorzaakte, blijft aanwezig. In de laborato ria van de Romeinse universiteiten zoekt men naarstig verder naar de anti-biotica die in staat zijn om het te do den. Volgens de personen, die de paus bezoeken, keert langzaam zijn opgewektheid terug. Hij zou ook meer men sen zien nu, niet zoals de eerste week toen hij uitgedoofd leek. Alweer jarig Arthur Reed uit Oakland in het Amerikaanse Californlë was gisteren alweer jarig. Het was de 121e keer. Volgens Arthurs officiële geboorte- certificaat zag hij het licht op 28 juni 1860. Reed is de oudste man ter wereld. Zijn gezondheid wordt zeer redelijk genoemd. LA PAZ De leider van de zaterdag mislukte staats greep in Bolivia, generaal Humberto Cayoja, bevindt zich met een dozijn aanhangers in Argentinië. De opper bevelhebber van het Boliviaanse leger werd zaterdag, en kele uren na zijn poging om het bewind van president Luis Garcia Meza omver te werpen, gearresteerd, maar zijn vrijlating werd door verscheidene legereenheden geëist Het lijkt er daarom op dat president Meza conces sies heeft moeten doen om aan de macht te kunnen blij ven. Cayoja had vorige maand president Meza als bevelhebber van het leger vervangen. Hij was ook lid van een drie man sterke junta die na twee mislukte coups tegen Meza was ingesteld. Meza was vorig jaar zelf aan de macht gekomen via een staats greep die moest voorkomen dat de gekozen linkse president Hernan Siles Zuazo zijn ambt zou aanvaarden. Meza is er niet in geslaagd het vertrouwen van de Verenigde Staten te winnen, en zijn land staat aan de rand van een bank roet. Meza had bekend gemaakt op 6 augustus te zullen aftreden een belofte die hij later verving door een oproep tot verregaande hervormingen van het politieke, economische en onderwijskun dige systeem in het land. VOLGENDE OAE-TOP IN LIBIË NAIROBI De Nigeriaanse minister blemen vanuit de behoeften van de lan- dent Goukouni Oueddi verklaarde dat hij van buitenlandse zaken, wiens land den zelf en niet op basis van de Ameri- de Libische troepen zal verzoeken Tsjaad een belangrijke oliclererancicr van de kaanse wereldbelangen. In dit verband te verlaten zodra de vredesmacht is gear- Verenigdc Staten is, heeft gisteren de wees de Nigeriaan in het bijzonder op de riveerd. De Libische leider Khadaffi zond regering Reagan gewaarschuwd voor „goddeloze" samenwerking van Washing- - - - - - de gevolgen van cen^ al te innige ton met Zuid-Afrika. Hij cn andere Afri' kaanse leiders verklaarden dat de samen eerder dit jaar troepen naar Tsjaad president Goukouni te helpen in de strijd tegen rebellenleider Hissen Iiabre, een werking tussen Washington cn Pretoria voormalig premier van Tsjaad. Op de topconferentie van de Organisatie een struikelblok vormt voor de onafhan- van Afrikaanse Eenheid in Nairobi drong kelijkheid van Namibië, de Nigeriaanse bewindsman, Ishaya Audu genaamd, er bij de Amerikaanse regering De Afrikaanse Staten bereikten overeen- op aan „Afrika serieus te nemen" en 4}»fri- stemming over het sturen v^n een vredes- ka te helpen met de oplossing van de pro- macht naar Tsjaad. De Tsjadische presi- De conferentie besloot de volgende OAE- top te beleggen in de Libische hoofdstad Tripoli. Volgens het in Cairo verschijnen de dagblad Al Ahram zijn Egypte en Soe dan hiertegen zo» sterk gekant dat ze zul len weigeren hier te verschijnen. Grensgeschil India- China naar oplossing NEW DELHI India en China zijn gisteren in begin sel overeengekomen het grensgeschil tussen de twee landen op te lossen. Dit heeft de Indiase premier In dira Gandhi gisteren be kendgemaakt na een onder houd van een uur met de Chinese minister van bui tenlandse zaken Huang Hua. Indiaen China voerden in 1962 een grensoorlog. Het con flict is nog steeds niet opgelost en aanleiding geweest voor spanning in de betrekkingen tussen de twee landen. Vol gens India houdt China nog een deel van zijn grondgebied bezet. Premier Gandhi her haalde zondag een opmerking van twee dagen geleden dat India niet zal instemmen met de overdracht van enig deel van zijn grondgebied aan Chi na. Noordierse katholieken en protestanten willen samen regeren LONDEN - Zowel de protes tanten als de katholieken in Noord-Ierland zijn bereid sa men bestuursvcrantwoordc- lijkheid te dragen om een eind te maken aan het niet- aflatende geweld in de pro vincie. Dit is de uitslag van een opiniepeiling, die giste ren werd gepubliceerd door de Sunday Times. Twee van de drie ondervraag den waren voor het idee om zowel de één miljoen protes tanten als de half miljoen ka tholieken een stem te geven in het bestuur van de provincie. Het onderzoek, onder duizend protestanten en katholieken, wees verder uit dat 67 procent deel uit wenst te blijven ma ken van Groot-Brittannië, maar met een eigen Iers parle ment en met garanties voor de katholieke minderheid. Alle andere oplossingen - eenwor ding met Ierland of volledige integratie met Groot-Brittanië - werd door beide zijden van de hand gewezen. TEL AVIV Volgens de jongste opinie-peiling in Is rael zal de Arbeiderspartij van oppositie-leider Shimon Peres bij de algemene ver kiezingen van dinsdag 43 ze tels krijgen in het 120 leden tellende parlement en het re gerende Likocd-blok van premier Mcnchcm Begin 40 zetels. De opkomst van de Arbeider spartij in de gunst van de kie zers is waarschijnlijk toe te schrijven aan de opneming van de populaire ex-premier Rabin in de partijleiding. Ra bin is nu kandidaat voor de post van minister van defen- Spaanse kapitein nog vast na samenzwering MADRID Direct na zij'n vrijlating door de Spaanse militairen is de van een po ging tot staatsgreep ver dachte legcrlcjipitcin Ricar- do Saenz de Yncstrillas za terdag weer aangehouden door het ministerie van bin nenlandse zaken. De militaire autoriteiten in Spanje lieten zaterdag behalve Saenz de Ynestrillas ook diens mede-samenzweerders kolonel Ricardo Garchitorena en kolo nel Antonio Sicre vrij. De laat ste twee werden door het mi nisterie van binnenlandse za ken ongemoeid gelaten. De drie mannen waren afgelopen dinsdag gearresteerd, samen met enkele complotterende burgers. Belgen blokkeren autosnelwegen ANTWERPEN Het weg verkeer in cn door België kreeg vanmorgen te maken met forse vertragingen en omleidingen door blokkade van de autosnelwegen. Bel gische vraclxtwagenchauf-, feurs wilden daarmee pro testeren tegen de verhoging van dc dicselaccijns. In de omgeving van Antwer pen waren alle doorgaande wegen versperd. Volgens de commissie van overleg voor het goederenvervoer in Ne derland, moet het wegvervoer deze week met nog meer acties rekening houden. Het is de twtfède accijnsverhoging -in België in korte tijd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7