„Ik had het me niet mooier kunnen wensen' la!«, Langdurige Ford-bezetting kan genadeslag voor dealers zijn Advocaten bereiden geding voor tegen burgemeester Breda Weer arrestaties Grieks rampschip Hoge rente enuwgeldbKjft dagelijks opvraagbaar. NMB PRINS BERNHARD OP TUINFEEST -} lergen op Zoom il aftreden iai teiERGEN OP ZOOM Bur- A/fi imeester drs L. van de Laar )Q( in Bergen op Zoom heeft het linisterie van binnenlandse Jken laten weten af te willen -"eden. In een verklaring zegt '31 j dat gezondheidsredenen al( in de basis van zijn besluit eflggen en geen politieke, be- g* uurlijke of andere motieven. NIJMEGEN De heer P. Velthuis, voorzitter van de Nederlandse Ford- -dealers Associatie, is niet erg geluk kig met het conflict bij Ford in Am sterdam. Het wegblijven van onder meer onderdelen kan, wanneer de blokkade te lang duurt, de genades lag zijn voor sommige Ford-dealers, die door de slechte Ford-verkopen in het verleden financieel al flinke deu ken hebben opgelopen. De heer Velthuis verklaarde desge vraagd het van de bonden wat kort zichtig te vinden dat zij vechten voor de werkgelegenheid van ongeveer 1300 mensen, zonder rekening te houden met dezelfde feiten. Mocht het conflict werkelijk lang gaan duren, dan komt de werkgelegenheid van tussen de 3000 en 4000 mensen bij de Ford-dealers in het gedrang. De Ford-dealers Associa tie heeft overigens geen oordeel over het door haar als intern beschouwde conflict over het wel of niet openhou den van de Fordfabriek. aal REDA Het Bredase advocatenkollektief bereidt een cl- or, ele procedure tegen burgemeester Merkx voor. Het kol- ktief had de burgemeester gesommeerd voor midden vori- week een schadevergoeding van 27.500 gulden uit te beta- in aan 33 mensen, die op 30 april, de dag waarop de ko- nklijke familie de Oranjefeesten in Breda bezocht, een tntal uren door de politie zijn vastgehouden. e burgemeester heeft het kollektief laten weten dat het onder- 'ek naar het politie-optreden nog niet is afgerond en dat er dus 3rI ok nog geen uitspraken gedaan kunnen worden over eventuele ee insprakelijkheden. Op 30 april zijn in Breda 148 mensen in een b ler vroeg stadium aangehouden, omdat zij volgens de poli- e deelnamen aan een verboden demonstratie, de openbare "de verstoorden en verboden wapens bij zich droegen. De ad- ien icaten stellen dat de insluiting en de duur ervan (langer dan nCp uur) een onrechtmatige daad betekenen. Restaurant in Epe uitgebrand EPE Niet meer dan een laag as en wat brokstukken bleven er over van restau rant De Ossenstal, dat in de nacht van zaterdag op zon dag tot aan de grond toe af brandde. Over de oorzaak van de brand bestaat onze kerheid. Vermoedelijk is de brand aangestoken. Het vuur moet al enige tijd ge woed hebben voordat de brand ontdekt werd. De Ossenstal ligt afgelegen temidden van de bossen ten noordwesten van Epe. Toen de brandweer arri veerde was er van de zijvleu gels, die geheel uit hout en riet bestonden, al niets meer over. Alleen van het keukengedeel te stonden de muren nog over eind. Er viel echter niets meer te-* redden. „GROVE NALATIGHEID OORZAAK EXPLOSIE" ROTTERDAM De Rotterdamse rivierpolitie heeft opnieuw twee officieren van de Griekse bulk carrier Agios Ioannis gearresteerd in verband met de fatale explosie aan boord van dit schip, die woensdag in Rotterdam bet leven kostte aan zes Britse technici. De politie zegt nog steeds niet precies te weten wat de oorzaak van de explosie is, omdat hieromtrent tegenstrijdige verklarin gen worden afgelegd. Wel staat volgens een woordvoerder vast dat er sprake is geweest van grove nalatigheid. De havenautori teiten hebben de indruk dat opdrachten zijn gegeven voor werk zaamheden waarbij vuur moest worden gebruikt en dat terwijl het schip nog niet gasvrij was gemaakt. Het vuur zou de explosie in een niet-ontgaste tank voor afgewerkte olie hebben veroor zaakt. 1 NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Rente voorde maand juli. De NMB Kapitaal markt - Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Meer informatie? Stuur onderstaande cou pon in of haal de folder bij uw NMB-kantoor. NEDERIANDSCHE MIDOENSTANDSBANK Dc NMB denkt met u mee. Pnnnnn ^a' Sraa§ meer weten over de NMB Vjüupun Kapitaalmarkt-Renterekening. Stuurt u mij meer informatie. Straat^ Postcode en woonplaats. I I I I I I In ccn envelop zonder postzegel opsturen I I aan dc NMB, Afdeling KMR, Antwoordnummer 131, I I 1000 PA Amsterdam. I - ILcj; Verdachte van oorlogsmisdaden op vrije voeten AMSTERDAM De van oor logsmisdaden verdachte 73-ja- rige Amsterdammer is zater dag, twee dagen na zijn arres tatie, weer op vrije voeten ge steld. Hij heeft zijn paspoort afgegeven en zich ter beschik king van de justitie gehouden zolang het gerechtelijk voor onderzoek duurt. De man is op vrije voeten gesteld op grond van zijn hoge leeftijd en zijn slechte gezondheidstoestand. Volgens zijn verdediger ziet het er bovendien naar uit dat het bewijs tegen de man „erg zwak" is. Hij wordt ervan ver dacht te hebben meegewerkt aan de executie van 25 krijgs gevangenen in de Oekraïne tijdens de Tweede Wereldoor log. De beschuldigingen zijn vooral ontleend aan een rap port daarover van een inmid dels overleden SS-officier. De verdachte zegt bij de executie aanwezig te zijn geweest om dat hij als chauffeur de gevan genen moest vervoeren. Geen koelwater kerncentrale voor flats Middelburg VLISSINGEN De Vereni- ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) vindt het onjuist dat koelwater van de kerncentrale Borssele gebruikt wordt voor flatverwarming in Middel burg. Dit water bevat hoeveel heden radio-actief tritium, dat volgens de VMZ de nare ei genschap heeft dwars door omhullingen en wanden heen te dringen. De VMZ vreest, dat het tritium via de leidin gensysteem in de flats terecht kan komen. Bovendien kan goedkeuring van het project uitgelegd worden als instem ming met kernenergie, aldus de VMZ. De Vereniging vraagt in een brief aan de wo ningbouwvereniging Middel burg niet mee te werken aan de uitvoering van het project. DE BILT Er komt in de al gemene luchtstroming boven West-Europa in de komende dagen een verandering. Deze wijziging in de circulatie brengt echter geen verbetering in het weer boven onze omge ving met zich mee. De laatste tijd werd het weerbeeld bij ons bepaald door storingen die uit Spanje en Frankrijk naar onze omgeving trokken en daarbij regen in ons land brachten. De laatste van deze serie is een depressie die vandaag boven Duitsland lag. Deze depressie trekt in het komende etmaal naar Noord-Europa weg. Ach ter deze depressie blijft het vannacht en morgenochtend in ons land droog. Daarna be reiken storingen van de oceaan via de Britse eilanden onze omgeving en moet op een koel en wisselvallig weertype gerekend worden. De tempe ratuur blijft voor de tijd van het jaar veel te laag. De weersverwachting tot en met vrijdag luidt dan ook: kil en wisselvallig met een mid- dagtemperatuur van ongeveer 18 graden en een krachtige wind uit het zuidwesten. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden. Noorwegen: Zon, maar ook hier en daar een bui, 12 tot 17 graden. Zweden, Finland: Af en toe regen, 15 tot 20 graden. Benelux, Noord-Frankrijk: Zonnige perioden, maar eerst nog hier en daar een bui, 18 graden. Britse eilanden: Zonnige perio den, later meer bewolking en mogelijk wat regen, 17 graden. Denemarken: West-Duitsland: Af en toe regen, later opkla ringen, 15 tot 20 graden. Oost-Duitsland, Polen, Donau- landen: Bewolkt en een toene mende kans op regen of on weer, 18 tot 24 graden. Zuid-Frankrijk, Spanje, Portu gal: Flinke zonnige perioden, maar ook een enkele bui, 22 tot 27 graden. Italië, Joegoslavië: Wisselend bewolkt en enkele buien met kans op onweer, 25 tot 30 gra den, later koeler. Alpengebied: Veel bewolking met regen en onweer. Later opklaringen, 13 tot 18 graden. ^frfiTïïiiirirgsi LEIDSE COURANT MAANDAG 29IUNI1981 PAGINA 5 BINNENLAND prinses Juliana voorbijtrokken. SOESTDIJK „Ik had me helemaal niet voorgesteld dat de mensen zo ongeloof lijk persoonlijk en hartelijk zouden zijn. Zoiets maak je maar eens in je leven mee. Ik had het me niet mooier kunnen wensen". Dat zei een ontroerde prins Bernhard zaterdagmiddag na een uren durend massaal tuinfeest, georganiseerd door de Stich ting Eerbetoon Z. K. H. Prins Bernhard in de ruime achtertuin van het paleis Soestdijk, ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaar dag. Het was meer dan een tuinfeest alleen, het was een warme huldeblijk van de vele getrouwen die de prins heeft, in een soort reünie waar de prins en die oude getrouwen elkaar weer eens zagen. Uit alle windrichtin gen waren ze komen opda gen, ruim drieduizend man, vertegenwoordigers van ne gentig organisaties van oud strijders en leden van het voormalig verzet Lang voor het ongedwongen tuinfeest begon, stonden ze in een wijd carré opgesteld, groep bij groep, met trots boven elke groep een wit bordje waarop de naam van de groep die zij vertegenwoordigden. Namen die herinneringen opriepen aan een dapper verleden: Madjoe, Gadjah Merah, KNIL, Binnenlandse Strijdkrachten, Stoottroepen, Irene Brigade, The Escape, Engelandvaar ders, Oud Strijders Legioen, een dapper verleden dat extra werd geaccentueerd door rijen onderscheidingen en ridderor des, breed opgespeld op elke borst. „Ik heb nog nooit zoveel onderscheidingen bij elkaar gezien", verzuchtte een mare chaussee die toekeek of alles wel ordelijk verliep. Hij had er niet hoeven zijn, de discipline zat er bij deze oudgedienden nog goed in. Keurig aangetre den stonden ze in carré. Tegen elven weerklonken de commando's: „Alle groepen, geeft acht, met verkorte tus senruimten en rechts richten". De stramme ledematen strek ten zich. Hier en daar weer klonk zelfs nog een dof ge trappel op de grasmat bij het rechts richten. Ze waren weer even militair en ze genoten er van. Ze stonden stil, zelfs hun monden bewogen niet meer. Hun dames, apart gezeten op klapstoeltjes, kwebbelden lus tig door. Ontroering Prins Bernhard, gekleed in donkergrijze broek en donker blauwe blazer, en prinses Juliana, in lichtgrijze wijde mantel, gingen de troepen in specteren. De prins sprak een woord van welkom en leek een beetje overdonderd door de grootse ontvangst: „Ik vind het een beetje moeilijk om te zeggen, het is onvoorstelbaar geweldig, u had me geen gro ter verjaardagscadeau kunnen aanbieden". Hij sprak over „de goede oude tijd" en de „vele dingen die we samen beleefd hebben". Velen knikten on troerd. Sommigen pinkten een traan weg. Daarna nodigde hij alle aanwezigen uit een drank je te drinken. Een spontaan „lang zal hij leven" barstte los, te spontaan misschien, want de samenzang werd, ondanks het sturen van de opgestelde band, een mislukking. Onder de bomen opgesteld stonden verscheidene stands, waar koffie, bier en wat dies meer zij werd uitgeschonken. En wat opzij stonden twee am bulances en 29 Rode-Kruishel- pers en -helpsters opgesteld. Uit voorzorg. De gasten van de prins waren tenslotte niet zo ik dacht al.Heb je Ver schuur nog gezien?" En dan gaat het verhaal verder over een goede oude tijd. Hoe wordt nu zoiets ervaren? „Die saam horigheid, dat is zoiets gewel digs. Maar je moet je natuur lijk wel soldaat voelen hè", antwoordde een oud-strijder van de Prinses Irene Brigade. Dat zich-soldaat-voelen werd tot slot nog eens verduidelijkt in het défilé. Zo stram moge lijk marcheerden ze voorbij prins en prinses. Sommigen probeerden het zelfs in para depas. De bedoeling was goed, maar het mislukte een beetje. „Ach meneer, tegenwoordig zijn we natuurlijk maar een stelletje ongeregeld, maar u had ons destijds moeten zien", zei een van hen. Daar trokken ze langs: achttien dragers van de Militaire Willems Orde, de BS in blauwe overalls, oorlog sinvaliden in rolstoelen. Eén ding hebben ze gemeen, hun trouw aan de prins. Dan is het feest voorbij. Voor de prins rest nog een inter view voor de televisie. Jaap van Meekren vraagt hem over ervaringen in zijn leven. Op vallend is de uitspraak: „De oorlogsjaren zie ik als de episo de waarin ik de kans kreeg om iets te doen. De Engelse ko ning heeft eens gezegd: hij is de enige die de oorlogsjaren met plezier heeft beleefd. Dat is onzin natuurlijk, hoe kon je er nu plezier aan beleven als je wist wat er in Nederland ge beurde". Toen de interviewer tegen prins Bernhard zei: „We be ginnen nu aan het laatste blaadje", antwoordde de prins met een hartgrondig „Amen". Het feest was voorbij. Bernhard: „Het was een on voorstelbaar mooi cadeau". GERARD CRONÉ FOTO'S: MILAN KONVA- LINKA De organisator van het festijn, jhr. Beelaerts van Blokland, diri geert het spontaan aangeheven „Lang zal hij leven". jong meer. De ziekenhuizen in de buurt waren gewaar schuwd. Een perfecte organi satie. Prins en prinses mengden zich ongedwongen onder de groe pen aanwezigen, een vriende lijk woord hier, een wat langer praatje daar, handen schud dend, herkennend. Sommigen werd het directe contact met de prins te veel. Een oud-strij der barstte in snikken uit, een andere zei geëmotioneerd: „Ik hou van u en dat mag u best weten". Weer anderen wilden graag voor een tweede maal een handdruk van de prins en sloten nogmaals aan in de rij. Maar prins Bernhard heeft ëen goed geheugen. Zo zei hij plotseling: „U heb ik al een hand gegeven, geloof ik". Duizenden handen schudden moest de prins. Een bezigheid die een der oud-strijders de vraag ontlokte: „Bent u niet moe, koninklijke hoogheid?" Prins Bernhard: „Ik doe het met plezier". Hij had er ook echt plezier in, dat was duide lijk en van zichtbare ver moeidheid' was geen sprake, ondanks het uren staan en drentelen. Maar zo nu en dan greep hij met zijn hand naar zijn rug. Zijn oude kwaal. Voor de verzetsstrijders en oud-strijders was dit tuinfeest ook een feest van herkenning. „Jij zat toch toen bij de verzor gingscompagnie? Ja, zie je wel, oud-strijders waren niet in uniform, maar keurig in het pak met de onderscheidingen opgespeld.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5