'Waarom zijn spandoeken verwijderd?' Slordigheid en mentaliteit Nederlander maken het de inbreker erg makkelijk OLITIE m CPN: Surfplank breekt in ruwe zee rAD/REGIO oonwagens bij fwembad De Vliet Jpel met sloopauto's Weer protest winkeliers Morsweg cc es vol bij wipkampioenschap Effe Zitten Een scene uit De Herkuis. Evangeliecen trum De Amerikaanse evangalist Paul Olson uit Minneapolis spreekt dinsdag 7 juli om acht uur in het Evangeliecen trum aan de Zijlsingel 2 in Leiden. Paul Olson is behalve een bekend evangelist in Amerika tevens directeur van een school met schriftelijke cursussen voor Bijbelstudie. Orgelfestival In het kader van het Internationaal Orgelfestival Haarlem vindt op vrijdag 10 juli in de Leidse Hoog landse Kerk een orgelconcert plaats van Ewald Kooi man. Op het in 1565 gebouwde en onlangs gerestaureer de orgel worden werken gespeeld van Bach, Muf fat en Georg Berg. Het concert begint om kwart over acht. Vakan tiebezigheden Het Leidse comité vakantiebezigheden heeft voor de op handen zijnde grote vakantie wederom een programma op gesteld. Van 20 tot en met 31 juli wordt kinderen tussen vijf en twaalf jaar een groot scala aan uitstapjes aangebo den. Op het programma staan onder meer uitstapjes naar Avifauna, Duinrell, Drievliet en Linnaeushof. Elke dag, behalve de dag waarop een bezoek naar de bioscoop op het programma staat, zijn de deelnemertjes de hele dag, van negen tot vier uur weg. Zij dienen dan ook brood en drin ken zelf mee te nemen. De kosten van deelname zijn dertig gulden voor tien dagen en zeventien gulden vijftig voor een week per kind. Deelnemertjes kunnen worden aange meld bij: mevrouw Van Deventer, Tesselschadestraat 7, tel 767726, mevrouw Vlootman, Utrechtse Jaagpad 27, tel 144551 en mevrouw Turk, Voorstraat 38, tel 214623. LEIDEN Het CPN-raadslid Wim Brands heeft het college van burgemeester en wethouders gevraagd waarom de poli tie op donderdagavond spandoeken en borden voor het stad huis verwijderd heeft. Op de spandoeken werd geprotes teerd tegen de gasprijsverhoging. Tijdens de vergadering van de raadscommissie economische aangelegenheden waren enkele Leidse 'inwoners aanwezig die de commissie wilden wijzen op de naar hun mening onredelijke verhoging van de gasprijzen. Zij hadden voor het stadhuis enke le spandoeken aangebracht, die door de politie werden verwij derd. Raadslid Brands wil van het college weten wie opdracht heeft gegeven tot het verwijderen van de spandoeken en waar om dat is gebeurd. „De politie zou beter onderscheid moeten ma ken tussen grof vuil en spandoeken en borden als middelen van bewoners om hun mening kenbaar te maken", vindt Brands: „Zij zou zich beter kunnen inzetten voor de ondersteuning van de Leidse bevolking als deze zich in de problemen bevindt in plaats van zich in te zetten tegen diegenen die daadwerkelijk voor de belangen van de bevolking op komen". NOORDWIJK.Een 21-jarige zeesurfer uit Noordwijk zorgde vrijdagmiddag kort na zessen voor nogal wat con sternatie toen zijn plank in ruwe zee doormidden brak. Na dat de plank het in het golvengeweld begaf, verdween de student in de woelige baren en leek niet meer boven te ko men. Terstond waarschuwde men de vliegbasis Valken burg, de reddingsboot en de reddingsbrigade. Het bleek al lemaal niet nodig. Net voor het vliegtuig zou opstijgen en de reddingsboot zee zou kiezen, kwam het bericht dat er op het stuk strand tussen Noordwijk en Katwijk een man met een halve surfplank liep. De strand-patrouille die de stu dent oppikte, hoorde van de Noordwijker hoe hij zich na de plankbreuk had vastgeklampt aan de resten van zijn plank en zich zo met de stroom had laten meevoeren om vervolgens in Katwijk aan land te komen. MAANDAG 29 JUNI 1981 PAGINA 3 Toneelgroep in circustent Het vermaarde Belgische toneelgezelschap De Interna tionale Nieuwe Scene treedt donderdag, vrijdag, zater dag 2, 3 en 4 juli op in een circustent op het parkeerter rein van Molen de Valk. Het gezelschap maakte vorig jaar furore met het theaterstuk Mistero Buffo. De nieuwe produktie van het Belgische gezelschap, De Herkuis, beeldt een verdeelde arbeidersklasse uit. Cen traal staan de dokwerkers, dag in dag uit slovend, met weinig zicht op een betere toekomst. In feite komt het neer op het verhaal van de misère van het volk, van macht en onmacht, een vloek en een droom, verzet en berusting, hoop en wanhoop... De stof voor deze pro duktie vond de Scene in haar eigen vestigingsplaats Antwerpen. Kaarten voor de voorstellingen, die elke avond om 20.30 uur beginnen, zijn verkrijgbaar bij het VVV aan het Stationsplein en 's avonds aan de tent. De prijzen zijn in de voorverkoop 10 gulden en 7,50 gulden voor CJP-houders. Aan de tent kosten de plaatsen res pectievelijk 12,50 en 9 gulden. De groep kan overigens bij het opbouwen en afbreken van de tent nog wel wat assistentie gebruiken. Vrijwil ligers kunnen zich oj huis, tel. 145344 tst. j LEIDSE COURANT |IDEN Zes woonwa- i staan sinds gistermid- illegaal op een parkeer- jrein bij zwembad De "jiet aan de Voorschoter- De bewoners hebben rklaard „op doorreis" te i en binnenkort weer te tiwijnen. I politie verwacht, dat het "leischap vandaag met nog vier wagens wordt uitgebreid. Men heeft besloten voorlopig geen stappen te ondernemen om de wagens te dwingen de gemeente te verlaten. Het Leidse kamp is al overvol en in de directe onmgeving is voor deze mensen nergens een standplaats te vinden. Pas wanneer blijkt, dat de wagens voor langere tijd hier hun bi vak willen opslaan, zal men maatregelen nemen. DEN Een onbekend aantal jongeren heeft zondag een gevaarlijk spel gespeeld met enkele oude |een braakliggend terrein in de Merenwijk nabij de spoor- werd gecrossed met twee auto's, die rijp waren voor de Toen dit ging vervelen, hebben de jongeren de voertuigen and gestoken. Toen de politie arriveerde, namen de jonge- via de spoordijk de benen. Van de auto's bleef weinig meer naar toe moeten, omdat niet duidelijk is waar ze zijn weggehaald." Ook op andere manieren probeert de politie met de actie „voorkoming misdrijven" het de inbreker moeilijk te maken. De Leidse politie- voorlichter vertelt hoe de doorsnee-inbreker te werk gaat: „Negentig procent van de inbrekers zijn amateurs, die met wat gereedschap vaak niet meer dan een schroevedraaier, die als breekijzer wordt gehanteerd op pad gaat. Hij probeert zeer snel zijn duistere activiteiten zo onopvallend mogelijk uit te voeren. Wat je dus moet doen, is het de inbreker flink lastig te ma ken. Als het aan mij ligt, wordt in bouwvergun ningen opgenomen, dat het hang- en sluitwerk van ramen en deuren aan een groot aantal strenge eisen voldoet. Bij veel huizen is het daarmee zeer treurig gesteld. Vooral de achter deur en ramen zijn vaak zonder al teveel pro blemen te openen. En latjes in plaats van stop verf is ook iets wat uit den boze zou moeten zijn. Scharnieren aan de buitenkant. Je hoeft bij dergelijke scharnieren alleen maar de pen eruit te tikken en je bent binnen. Wat ook veel gebeurt, is dat de sleutel aan de binnenkant van een deur gewoon in het slot zit. De inbre ker snijdt het ruitje eruit en hij is binnen. En zo kan ik nog meer noemen." Een beetje doehetzelver kan op een zaterdag middag voorzieningen in zijn woningen treffen, die het inbreker onmogelijk maken snel en ge ruisloos te werken, betoogt Graveland. En als het niet lukt om snel binnen te komen ver dwijnt de inbreker wel. Zo is te koop een „die venklauw". „Dat is een ijzeren pen van een paar centimeter lang, die in het raam zit en in het kozijn draait wanneer het raam gesloten wordt. Die pen maakt het onmogelijk een raam uit de scharnieren te tillen." Graveland somt nog een aantal ijzerwaren op (Espanjoletslui- ting, opbouwgrendel) die prima zijn om de in breker buiten te houden en vervolgt: „Iedereen zou eens om zijn huis moeten lopen en de zwakke plekken bekijken. Je afvragen wat je doet, wanneer je de sleutel binnen hebt laten liggen. Dan kom je al gauw tot de conclusie dat het geen moeite kost om via een klein raampje of een slecht slot weer binnen te komen. Er zijn ook uitstekende sloten voor fietsen en brom fietsen te koop. En dat is niet onnodig, want in 1980 werden er in Leiden 1028 fietsen en 267 bromfietsen gestolen. Bij de receptie van het politiebureau liggen de folders met veel infor matie over preventie op dit gebied en de regi- stratiekaarten liggen ook voor het grijpen. En iedereen kan een telefoontje naar het politièbu- reau plegen om me een nadere toelichting te vragen." De vraag komt naar voren of de nadruk op in braakpreventie en het gemak, waarmee de in breker blijkbaar zijn slag slaat geen paniek en angst zaait. In hoeverre slaagt de politie erin huis-, tuin,- en keukeninbraken op te lossen? De laatste vraag stemt Graveland treurig: „In 1980 werd in Leiden 26 procent van de kleine, geregistreerde inbraken opgelost. Bij het oplos sen van het stelen van tassen en portemonnees kwamen we niet verder dan 11,4 procent. Dat is niet veel inderdaad. Een tekort aan man kracht en met de huidige bezuiningen wordt het nog moeilijker surveillances op een doel treffende manier te verrichten en de ondui delijke aangiften spelen daar een grote rol in." En wat die angst betreft: „We proberen met „voorkoming misdrijven" de mentaliteit van de Nederlander te veranderen. Daar gaat het om. Dat er angst mee wordt gezaaid, lijkt me over dreven." MARCEL GELAUFF De winkeliers aan de Morsweg hebben uit protest tegen het tempo waarin de gemeente de werkzaamheden aan de Morsweg uitvoert het heft in eigen hand genomen. Nadat al eerder de borden en hekken, die de Morsweg voor het verkeer afsluiten, werden weggehaald (en de gemeente ze weer terugzette), zijn die borden nu zoda nig veranderd, dat het verkeer gewoon weer van de weg gebruik kan maken. Het woord „afgestoten" is doorge streept, zodat er nu staat „Morsweg doorgaand ver keer". „Wij vinden het stijlloos," zegt ondernemer Vlas veld. „Ze zijn hier al vier maanden bezig. Ik heb al per soneel moeten ontslaan, alleen omdat we niet bereik baar zijn. Er zullen nog meer acties volgen, daar kan de gemeente op rekenen." ifsSENAAR De Wasse- se (rimclub „Effe Zit- is zaterdagmiddag suc- vol geweest bij de Wasse- irse wipkampioenschap- I. De vrouwen wonnen in finale met 273-269 van de ssenaarse Reddingsbriga- terwijl de mannen het af moesten leggen tegen Reddingsbrigade uit ddinxveen. bidden zich 12 heren- en 6 lesteams ingeschreven voor de strijd om de „Wasse- naarse Wipbokaal", op een wip van 15 meter lang. On danks het erbarmelijke weer was er een redelijke belang stelling. De wipkampioen- schappen werden georgani seerd door de 50 jaar oude Wassenaarse Reddingsbrigade. De WRB organiseert op vrij dag 3 juli om zeven uur nog een roeiwedstrijd aan het Was senaarse Slag, op zaterdag 4 juli om half elf een zandbouw- wedstrijd en om één uur een strandloop. Politievoorlichter Graveland: Sloten en deuren zijn vaak van een dermate slechte kwaliteit, dat het de Inbreker niet veel problemen geeft om een huis binnen te ko men." en die gewoonte moet veranderen. Daar zijn ook de activiteiten van de politie in het kader van „voorkoming misdrijven" op gericht." Registratiekaart Naar aanleiding van de statistieken over de in braken in Nederland werd in 1979 door de mi nisteries van binnenlandse zaken en jusitie het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrijven in het leven geroepen. Dit bureau maakt informa tiemateriaal, films en dia's, waarmee gepro beerd wordt de burger duidelijk te maken dat er iets gedaan kan worden aan het grote aantal inbraken. „Voorkoming misdrijven houdt niet in dat er verteld wordt hoe je een inbraak voor 100 procent kan voorkomen. Dat is onmogelijk. We willen tips geven die er toe moeten leiden, dat het aantal inbraken daalt en dat de aangif ten op een veel hoger peil komen te staan dan momenteel vaak het geval is. Ik had het al over die zwarte fiets en het briefje op het raam. Maar het houdt meer in," aldus Graveland. In de informatie wordt uitgebreid aandacht be steed aan de „registratiekaart". Graveland ver telt waarom: „Het zou zo moeten zijn dat ieder een zo'n kaart in huis heeft. Het is de bedoeling dat je er merknamen, serienummers van televi sies en radio's en dergelijke op invult. Wanneer je bestolen wordt, heeft de politie tenminste een aanknopingspunt om te gaan zoeken, omdat aan de hand van die kaart, die op elk politiebu reau te krijgen is, duidelijk is welke waardevol le goederen weg zijn. Het gebeurt nogal eens, dat wanneer de politie een reeks inbraken op lost, we niet weten waar me met de goederen iyel{ HDEN „Bij een inbraak in een pand >P*j rd vannacht voor een bedrag van enkele irJ nderden guldens aan goederen en geld ge ilen. De dieven kwam het pand binnen or het forceren van een raam." Het staat na dagelijks in de krant. Uit de statistie- valt op te maken dat diefstallen uit wo- o toenemen. „De stijging gaat minder sl dan enkele jaren geleden, maar van een jging is nog steeds sprake. En ik moet ■gen dat een belangrijke oorzaak van het •te aantal diefstallen bij de burgers zelf t. Men is te gemakzuchtig en de inbreker rdt min of meer uitgenodigd." Dat zegt heer D. Graveland. Hij is sinds kort voor ts hter bij de Leidse politie en tot zijn taak |fl ïoort de informatieverstekking over wat politietermen heet „voorkoming misdrij- m te beginnen enkele cijfers," zegt Grave- id. „In 1975 registreerde de Leidse politie 350 iraken in woningen. In 1972 was dat 677, in 'rvfi werd 891 maal aangifte gedaan en vorig 1,005. Duidelijk is, dat er vooral aan het d van de jaren zeventig een sterke stijging 5peurd kan worden. En dat is niet zo erg ver- inderlijk, want toen waren de stereotorens en kleurentelevisies gemeen goed geworden. In jaren zestig waren winkels en bedrijven veel D(( eer de dupe van de werkzaamheden van het A, irekersgilde." Ook landelijk blijkt een grote ging uit de cijfers. In 1965 was het in catego- inbraken in woningen 10.000 maal raak, in epo 9 45.000 en in 1980 werd 52.000 aangifte ge in. Daarbij werd voor een miljard schade ïgericht door het openbreken van deuren, ilteliiten, bureau's en ramen. „En dit," vervolgt itorigveland, „zijn de geregistreerde inbraken. Je er wel van uitgaan, dat de landelijke en de idse cijfers in werkelijkheid met twee ver- nigvuldigd kunnen worden. Het is triest, ar het is niet anders." Leidse voorlichter is van mening dat een> oot deel van de inbraken door de burgers zelf orkomen had kunnen worden. Het zou in de ntaliteit van de Nederlander besloten liggen, inbrekers zo vaak hun slag slaan. De Ne- 21230 's te 8emakzuchtig, te slordig en ldar»kt te vaak dat overkomt mij niet, maar de lukuirman. Woningen worden te slecht afgeslo- 23 51 men is niet attent genoeg op de eigen spul- i Er zou ook veel te weinig gedaan worden 04 i allerlei vormen van preventie. Graveland: Hitpf burger weet vaak niet precies wat hij in 1 _19Is heeft. Wanneer er aangifte wordt gedaan al'It de mededeling, dat er een fiets is gestolen «inalt de vermelding van „de fiets was zwart en een normaal stuur" dan kunnen wij daar its mee. Ook al zou je een dergelijke fiets te- gvinden, kom er dan maar eens achter wie eigenaar was. Auto's onafgesloten achter la- of met waardevolle spullen open en bloot de achterbank, dat is toch vragen om ellen- Wanneer je op vakantie gaat, laat dan de dijnen open, laat je brievenbus door een an- leegmaken en haal de planten niet uit de ïsterbank. En als je een tuin hebt, vraag de irman of hij het gras wil maaien, dan lijkt of er iemand thuis is. In de krant is ook re- matig te lezen, dat een arts een paar weken rezig is. Dat vind ik gewoon dom. Kijk mak ijker kan het niet of het zou het klassieke wtje aan de voordeur moeten zijn of een staefje op het raam aan de melkboer, met de iedeling dat er van een zonnige vakantie in zuiden wordt genoten. Het zijn allemaal gen, die voor veel mensen een gewoonte zijn

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3