Iraanse leider laat leven bij aanslag op hoofdkwartier hard jaar lichtende breker na tsing -yerleden Khomeiny's opvolger Behesjti onder de slachtoffers ekactie naar twee 3ortvissers mislukt Ie, wie, waai weg Van der Velde etappezege en Knetemann gele trui kortstondige verloving Arrestaties voor intimidatie aan 4e Binnenvestgracht Maandag 29 juni 198171e jaargang no. 22000 TV-TIPS Nieuwe detective-serie „Ve gas" over privéspeurder in de Amerikaanse gokstad Las Ve gas (Ned. I 21.55 uur). Amuse mentsprogramma „Platinapa- rade", waarin David Alexan der Winter sterren als BZN, Abba en The Pointer Sisters presenteert (Ned. II 21.20 uur). HET WEER Vannacht en morgenochtend droog, later weer regen. Mid- dagtemperatuur van 13 graden aan zee tot 16 graden in het binnenland. Vrij krachtige noordelijke wind, aan de kust nu en dan krachtig. Morgen zon op: 5.22. Onder 22.04. Schev. hoogw.: 2.09 en 14.44. Laagw.: 10.25 en 22.57. 6ou/tatit Westerpers, behorende tot SijthoH Pers. Apothekeredijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. I. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes 0^31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; Jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers /0,65 Bernhard is van- 70 jaar gewor- Voor de vele die de prins bij onder ande- oud-strijders en was aanleiding om In de tuinen Soestdljk leest aan te had het me niet kunnen wen- (Foto: Milan Konvalinka) RECHTER: Ouders moeten negentien mille schade betalen VLISSINGEN De ou- ders van zeven Vlis- singse kinderen moeten van de rechter de ge meente 19.000 gulden betalen als vergoeding voor de vernielingen die deze kinderen in '77 aan een school in Vlis- singen hebben aange richt. Volgens de gemeente is dit een unieke zaak, om dat schadevergoeding meestal via overleg met betrokkenen of met een deurwaarder tracht te re gelen. Hier lukte dat niet. De ouders moeten overigens ook de rente over het bedrag betalen plus de proceskosten. Belgen blokkeren autosnelwegen ANTWERPEN Het wegverkeer in en door België kreeg vanmorgen te maken met forse ver tragingen en omleidin gen door blokkade van de autosnelwegen. Belgi sche vrachtwagenchauf feurs wilden daarmee protesteren tegen de ver hoging van de dieselac cijns. In de omgeving van Ant werpen waren alle door gaande wegen versperd. Volgens de commissie van overleg voor het goederenvervoer in Ne derland, moet het weg vervoer deze week met nog meer acties rekening houden. Het is de tweede accijnsverhoging in Bel gië in korte tijd. Ongeboren vrucht geopereerd DENVER Doktoren van een ziekenhuis in Denver, in de Verenigde Staten, hebben twee maanden geleden in het diepste geheim een ope ratie uitgevoerd op een ongeboren vrucht van 24 weken oud. De succesvol verlopen ingreep werd nodig geacht omdat bij de vrucht aanleg voor een waterhoofd was vastge steld. Het is, voorzover bekend, de eerste maal in de geschiedenis dat een ongeboren vrucht is ge opereerd. Over een maand hoopt men het kind met een keizerssne- de ter wereld te brengen. Fox, de énbenige atleet, overleden NEW WESTMINSTER Terry Fox, de éénbenige Ca nadese atleet die miljoenen inzamelde voor kankeron derzoek en een symbool van moed voor zijn land werd, is gisteren op 22-jarige leeftijd aan kanker overleden. De kanker, waardoor Fox zijn been was kwijtgeraakt, had ook zijn longen aangetast Daarbij was hij door een longontsteking ernstig ver zwakt De jonge atleet heeft meer dan 24 miljoen dollar ingezameld voor kankeronderzoek met zijn 5000 kilometer lange „ma rathon van de hoop", waar hij 12 april vorig jaar mee begon. Terry moest zijn marathon voortijdig afbreken, toen de artsen hem vertelden dat de kanker zich had uitgezaaid. HAAG Een 24-jari- 'oorburger is vrijdag- it in het Westeinde Zie- iuis overleden aan de ilgen van een botsing is. een politiewagen. Ie vlucht voor een auto- jilist, die hem had betrapt teleen poging tot inbraak in ns auto, rende het slacht- I Lr donderdagavond, zoals 'leid, in de Haagse bin- „stad de Lange Poten Gjr. Hij werd toen gegrepen 9* t een achteruitrijdende fieauto. De man viel door ichterruit waardoor zijn slagader werd door ge len. Een toevallig passe- le arts verleende eerste waarna de man in het >inde Ziekenhuis een operatie onderging. Hij eenter te veel bloed ver- om het nog te kunnen TEHERAN De bomaanslag waardoor gisteravond het hoofdkwartier van de regeren de islamitisch-republikeinse partij in Teheran werd getrof fen, heeft het leven gekost aan de opperrechter ayatollah Mo hammed Beheshti Hij was als opvolger van Khomeiny ge doodverfd en in belangrijkheid de tweede man in de Iraanse leiding na Khomeiny zelf. Bij de aanslag kwamen 64 andere hoge functionarissen en politici om, onder wie vier ministers, zes onderministers en twintig parlementsleden. Een van de bekendsten onder hen was de ayatollah Montazeri, die een be langrijke rol speelde bij de monstraties ten gunste van het islamitische bewind. Een ander heeft het Iraanse persbureau Pars vanmorgen bekendge maakt. De 52-jarige Behesjti, die als de voor naamste aanstichter achter de afzetting van ex-president Abolhassan Bani-Sadr wordt beschouwd, hield gisteravond juist een toespraak tot de leiders van de IRP, toen de bom afging en een groot, deel van het gebouw verwoestte. De ayatollah Khomeiny, die ook voor de bijeenkomst was uitgenodigd, was niet aanwezig. Behesjti is inmiddels als mar telaar uitgeroepen van de islamitische republiek. In het land is een week van nationale rouw afgekondigd. Morgen zullen Behesjti en de andere slachtof fers een staatsbegrafenis met groot ce remonieel krijgen. Ongeveer een uur na de aanslag liet het presidentiële driemanschap dat de bevoegdheden van Bani-Sadr heeft overgenomen en van wie ook Behesjti deel uitmaakte, de oproep uitgaan tot „een strijd tot de laatste adem met de vijanden van de islam". „De storm vloed van de revolutie zal geen halt houden met het martelaarschap van een groep leiders". Radio Teheran meldde dat de de aan slag het werk is geweest van „huurlin gen die in verbinding staan met de Verenigde Staten". Premier Ali Radjai, die bij de bomaanslag gewond werd drong er via de radio op aan „het ge drag van verdachte elementen zorgvul dig in het oog te houden en dit te mel den bij de openbare aanklager van de islamitisch revolutionaire garde. „Uw waakzaamheid zal de vijand verwoes ten en vernietigen omdat er geen macht op aarde is die in staat is een ne derlaag toe te brengen aan een land dat vastberaden is de strijd aan te binden met ketterij", aldus Radjai. Pag.: 7 Vervolg. INE TE LAAT INGELICHT Wimbledon op zondag? De Brit Mick Grant gaat onderuit In de 350 cc- klasse. Hij blijft zelf heel, zijn motor niet. Veel ongelukken, weinig letsel in TT Assen ASSEN Hoewel het aantal ongelukken tijdens de TT van Assen zaterdag vrij talrijk was, vielen de ver wondingen nogal mee. Grootste pechvogel was Stefan Dörflinger uit Zwitserland. Met de finish in zicht maak te hij in leidende positie een spectaculaire buiteling na een stuurfout. Hij kwam er met een polsbreuk en een enkelblessure van af. De meeste ongelukken gebeurden in de zijspanklasse. Het Westduitse duo Schwërzel-Huber raakte van de baan en reed in op een groep mensen. Een van de toeschouwers raakte bekneld onder de zljspancombi- natle, maar liep wonder boven wonder geen ernstig letsel op. De coureurs zelf overigens ,ook niet. De Nederlandse zijspan met Egbert Streuer en Ber nard Schnieder haalde de finish evenmin. Streuer maakte een stuurfout en belandde in het gras. Hijzelf viel uit de zijspan, maar zijn bakkenist Schnieder bleef met een voet bekneld zitten en werd meegesleurd. De Nederlander hield daaraan een uit de kom geschoten arm over. Qeen kaarten meer in Belgie BRUSSEL In Bet- gle zullen het vol gend voetbalsei zoen geen rode en gele kaarten meer worden getrokken. Het bestuur van de Belgische voetbal bond heeft daartoe afgelopen zaterdag besloten. Het is van mening dat de kaar ten een negatieve invloed hebben op de publieke belang stelling. Het bete kent niet dat er geen straffen meer mogelijk zullen zijn. De scheidsrechter zal na een wed strijd, volgens een nauwkeurig vastge legd systeem, even tuele wandaden van spelers registreren. Na Engeland is Bel gie het tweede land dat de kaarten heeft afgeschaft. KUMNtN DE TT (v'cT BlKAENSHUö HOUD&ifr Het was me het weekendje wel met al die regen IK "ZOU PIT Nier GRAAG ■2O10CR NCT-1 Maar ook op Wimbledon gleed men wel onderuit. MET DIT WEEH IJE BEST EEN EXTRA.TRU' GEBRUIKEN Ook In Zuid Frankrijk is het niet best al rijdt de Kneet nog steeds In de gele trui. LONDEN Sportpromotor McCormack, die onder meer Björn Borg on der contract heeft, heeft de organisatie van Wimbledon een bod van 8,25 miljoen gulden gedaan voor de exclusieve televi sierechten. McCormack, die overigens ook de televisierech ten voor het be zoek van de paus - volgend Jaar - aan Engeland heeft verworven, gaat met zijn voorstel 2,2 miljoen gulden verder dan de huidige zendgemachtigden BBC, NBC en Eurovisie. De pro motor wil, als zijn bod wordt aanvaard (hetgeen twij felachtig Is, gezien de huidige wettelijke regeling), ook het toernooi een dag later laten eindigen zodat zon dag een finaledag wordt. In deze richting heeft Wim bledon zelf overigens ook al een onderzoek in gang gezet, omdat er van spelers klachten waren over te weinig rustdagen. el HELDER Een ^tune-patrouillevlieg- en een helikopter van ■taiarineluchtvaartdienst Utwee reddingboten heb- rond tien uur gistera- d de zoekactie op zee ne r twee sportvissers van n 26 jaar gestopt termiddag rond half spoelde hun bootje aan «jhet strand van Renesse, ir de marine is zo laat de hoogte gesteld van vermissing, dat pas om ra uur een Neptune bo- het gebied vloog. inspecteur van de red- smaatschappij KZHMRS t pas rond vijf uur de gbasis Valkenburg inge licht met slechts de melding van een aangespoeld bootje. Na lang telefoneren met poli tieposten wist de marine om kwart voor zeven wat er wer kelijk gaande was. De inspec teur van KZHMRS zei dat hij had begrepen dat radio Sche- veningen eerder op de middag, al een noodbericht had uitge zonden. Twee helikopters een verken ningsvliegtuig van de Konink lijke Marine hebben gistermid dag na ongeveer anderhalf uur zoeken zeven vermiste sport- duikers uit zee opgepikt onge veer veertien kilometer uit de kust van Den Helder. Aan de zoekactie heeft ook een vaar tuig van de rijkspolitie deelge nomen. feven opgepikte sportdulkers, die het redelijk maken, waren een motorschip op zee gebracht, waarna zij met een kleine vertrokken naar de duikplaats om naar een oud scheeps- K te duiken. Later bovengekomen, was het bootje opeens Toen de duikers niet bij de motorboot arriveerden, werd alarm geslagen. MASSALE DEMONSTRATIE BIJ EUROTOP LUXEMBURG LUXEMBURG De Europese topconferentie is vandaag in Luxemburg begonnen met een massale demonstratie te gen de werkloosheid. Ruim vijfduizend mensen kwamen op de been om de aandacht te vestigen op dit probleem dat vol gens de vakbonden dichter bij huis ligt dan Polen, Afghani stan en andere wereldproblemen waar de Europese top over wil praten. Vakbondswoordvoerders hebben meegedeeld dat de demonstra tie tot doel heeft de Britse premier Thatcher, de Franse presi dent Mitterand, de West-Duitse bondskanselier Schmidt en de zeven andere staatshoofden zover te krijgen dat ze iets gaan doen aan de werkloosheid, die in de tien EG-landen thans al de 7,7 procent beloopt. De bonden willen in Luxemburg alternatie ve plannen ontvouwen voor een gecoördineerd werkgelegen heidsbeleid in de EG. R EWEN Een 30-jarig? an uit Koudekerk heeft ra uiterst kortstondige Moving achter de rug. Na 3yet abrupt verbreken van e verbintenis was hij een orloge en 125 gulden Wijt k verloving werd gistera vond rond negen uur geslo ten in de stationsrestauratie. De man uit Koudekerk, die licht onder invloed verkeer de, werd op slag verliefd op een 60-jarige vrouw. Ter plekke werd de verloving geannonceerd. De man uit Koudekerk schonk zijn aan staande levensgezellin zijn polshorloge en een bedrag van 125 gulden. Toen de man enkele minuten later op zijn besluit terug wilde keren, was de vrouw inmiddels ver dwenen. Met het uurwerk en het geld. De politie moest te hulp komen, toen de man zijn teleurstelling slecht ver werkte. Mishandeling LEIDEN Een 20-iarige Lei- denaar is in de nacht van za terdag op zondag mishandeld door twee onbekende jonge ren. De man liep enkele bloe dende wonden in het gelaat op. De mishandeling vond plaats rond half drie, toen de man over de Sitterlaan naar huis fietste. Hij werd inge haald door twee jongeren, van wie een op een race-fiets. Het tweetal reed de man klem en sloeg hem met vuisten en fietskettingen. Dit is geen illu stratie bij een verhaal over barre herfst stormen. De foto geeft evenmin een beeld van en kele uit de hand gelopen maartse buien. Plaats Is: Scheveningse boulevard. Da tum: De „zo merse" zon dag van 28 Juni 1981. Foto: Milan Konvalinka LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag kort na elkaar twee broers uit Leiden aangehou den op verdenking van pogingen tot intimidatie van een be woner van een verdieping van een pand aan de 4e Binnen vestgracht De broers zeggen van de moeilijkheden bij de woning niets te weten. Na verhoor heeft de Leidse politie het tweetal heengezonden. Voorafgaande aan de arrestaties was in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw een poging tot inti midatie gepleegd. In de nacht van vrijdag op zaterdag had men tijdens afwezig heid van de 30-jarige bewoner de nog resterende huisraad gesto len. Buurtbewoners vonden de goederen terug in een nabijgele gen plantsoen, deels verpakt in plastic vuilniszakken. De verdie ping van de laatste huurder van het pand was met een nieuw slot afgesloten. Toen de bewoner met hulp van de politie het slot verbrak, bleek dat alleen zijn bed nog was blijven staan. De pogingen tot intimidatie worden kennelijk uitgevoerd in op dracht van de huiseigenaar uit Oegstgeest. Het pand staat behal ve één verdieping leeg en de eigenaar wenst het pand onbe woond te verkopen. Vorige week werd de huisraad van de Lei- denaar door een tweetal aan diggelen geslagen. Een dag later kwam het tweetal met een derde collega terug en bedreigde de bewoner. Gedurende het weekeinde werd de nog resterende huisraad van de man gestolen. LEIDEN Een succesvol weekeinde voor de Ne derlanders In de Tour de France. Met de etappeze ge van Johan van der Velde, afgelopen zater dag, en het behoud van de gele trui van Gerrie Knetemann. En wie zei er ook weer dat de Post- ploeg verzwakt aan de start kwam! Wat betreft de antwoorden in onze Tourprijsvraag was Johan van der Velde de enige Nederlander bij de eerste tien (vraag 3) en het ant woord van vraag 4, Ger rie Knetemann in het geel. Dat zagen ook talrij ke van onze deelnemers aan de prijsvraag en zij krijgen er dus weer een punt bij. Overigens, favo riet voor de gele trui na vier etappes was natuur lijk ook Bernard Hlnault. De dagprijzen van vraag 3 gaan naar: Robert van Bekkum, Albrechtshof 6, 2461 XA Ter Aar; Leo van den Broek, Voorweg 159, 2376 BD Nieuwe Wete ring; P. Saraber, Heren weg 163, 2465 AH Rljnsa- terwoude. De dagprijzen van vraag 4 naar: Marco Disseldorp, Dr.v. Noort- straat 12a, 2266 GX Stompwijk; H.L.M.van Steen, Wollegras 9, 2318 TG Lelden; René van Tol, Zeilmakerstraat 12, 2405 XT Alphen aan den Rijn. Het antwoord van vraag 7 (Wat Is de tijd afge rond In minuten van de winnaar van de tijdrit Nay-Pau, 27 km.) moet uiterlijk morgen, via het antwoordnummer, In ons bezit zijn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1