Pikeur Verroken: „Jorky kan winnen wat hij wil" „De spelers worden als oud vuil behandeld" MARIANA SIMONESCO BESCHRIJFT HAAR LEVEN MET BJÖRN BORG Eigenaren willen meer prijzengeld Jorky gaat als eerste over de eindstreep op de loodzware baan. WASSENAAR Evenals vorig jaar won de zesjari ge Franse hengst Jorky in handen van trainer/pi keur Leopold Verroken gistermiddag op Duindigt de Grote Prijs der Lage Landen. De combinatie ging in deze 27ste editie van de Grote Prijs als to renhoge favoriet van start Winnend bracht Jorky aan de totalisator- kassa maar dertig cent voor elke gulden. De Amerikaanse draver Keystone Patriot, in Fins bezit, werd met pikeur Heikki Korpi tweede voor de Zweedse hengst Mus tard en Keystone Patrol. Na de start nam de oud-Voor burger Giel van der Togt de leiding met de Amerikaanse hengst in Nederlands bezit. Meadow Frank. Tot zo'n 400 meter voor de finish ging Mea dow Frank nog steeds aan kop. Even leek het er op dat Van der Togt voor een huza renstukje zou gaan zorgen. Maar de kenners wisten wel beter. In de finale was de hengst van stal Marshall hele maal leeg en werd op alle fron ten geklopt. Giel van der Togt na afloop:„Het is natuurlijk een dolle pret om voorop te rijden. Meadow Frank is daardoor veel in de kijker geweest. Het is alleen Jammer dat het geen stuiver opleverde. Ik was toch uitgegaan, In dit veld van twaalf paarden, van een vijfde of zesde plaats". De minister van Visserij en Landbouw, ir.G.Brakx, reikte na afloop aan de winnende combinatie de krans uit. Leo pold Verroken was geen mo ment bang geweest:"lk durf gerust te zeggen dat Jorky op het ogenblik het beste paard van Europa is. HIJ kan winnen wat hij wil. Wij gaan ook naar het wereldkampioenschap In Amerika. En ook daar gaat het paard als eerste over de finish. Jorky is op het ogenblik in top vorm. Het volgend jaar kom ik met hem terug op Duindigt". Geen wonder, want op het ogenblik heeft Jorky niets te vrezen. Gisteren verdiende hij met de overwinning 110.000 gulden en bracht daarmee zijn totale wlnsom op 2 miljoen 795 duizend gulden. Verjaardag Enkele dagen voor de koers kwam de vijftigjarige pikeur Leopold Verroken pas op Duindigt aan. "Normaal kom ik een dagje eerder. Dan kan ik het paard nog wat uitrijden op de baan. Maar bij Jorky kan ik zoiets best aan de verzorger overlaten. Nu kon ik zaterdag de verjaardag van mijn moeder nog vieren. Ze werd 84 Jaar en dat Is toch een leeftijd waarop je geen verjaardag meer mag missen". De eigenaar van Jorky, Ber nard Billard, had het In de be- stuurssociteit van Duindigt best naar zijn zin. "Ik kom graag met paarden naar Ne derland. Aan de Grote Prijs doe Ik al vijf keer mee. Met Toy werd Ik tweemaal tweede, met La Coulonces bleef ik bul- SUPERTRI0TIP WASSENAAR Co Govers, de directeur van de Stichting Totalisator Nederland, was gis termiddag tevreden met de su pertrio-omzet bij de eerste mogelijkheid tot wedden via de 2600 postkantoren. Op de postkantoren kwam 245.000 gulden binnen en dat bracht met het spel op de baan een omzet op het supertrio van f.537.857,-". De uitkering voor de aankomst Scotch Oost- wijck(9), Tony Vitesse(8) en Pijlsnel(6) bracht voor elke gul den 1.317,-. Onze supertrlotlp voor aan staande zondag: Sola van Alp- hen(6), Sebastiaan(l) en Scha vuit^). ten de prijzen maar ik won met Jorky twee keer. Tot volgend Jaar", glimlachte Billard. De komst van Jorky deed, op Jacob du Chignon na, de an dere Franse dravers thuisblij ven. Meestal komen zo'n zes zeven dravers uit Frankrijk naar de Grote Prijs. Maar door het starten van Jorky was de prijs bij voorbaat aJ ver geven. In totaal verdienden de twaalf paarden, die In de Grote Prijs der Lage Landen aan de start verschenen, In hun loopbaan 6.661.558 gulden. Op de lood zware Wassenaarse baan kon den de paarden in Nederland se training niet uit de voeten. Het was leuk dat wat Neder landse pikeurs aan de start verschenen maar ze hadden in deze koers niets te zoeken. Nederland steekt schriel af bij het buitenland. Slechts één Nederlands gefokt paard ver scheen aan de start, Orlaya Dear met de Utrechter Piet Smit. Lang ging hij goed mee In de voorste lijn maar toen het er om ging en het tempo hoger werd, was hij kansloos. Jorky liep over de laatste 1000 meter een kilometertijd van 1.15 rond. Ook voor enkele Nederlandse Imports was het deelnemen aan deze Grote Prijs zonde van het hoge start- geld. Ice Pudding zocht na 500 meter al het stalterreln op. Het paard Is onlangs door de Nootdorper Gerard van der Wal In Frankrijk aangekocht en stortte zich zonder enige pres- tatielijst In de Grote Prijs. Jan van Dooyeweerd, voor het eerst weer in een grote koers na zijn rugoperatie, had ook een beter heroptreden willen maken dan nu het geval was. Hij kwam ook met een Franse Import in actie en werd tiende. De onlangs In Duitsland aange kochte Heller Kermasse sprong met Jan Obermeijer aan de start. De eerste supertriodraverlj met spel buiten de wedstrijdbaan werd door Scotch Oostwijk ge wonnen voor Tony Vitsse en Pijlsnel. Een ander hoofdnum mer als omlijsting van de Gro te Prijs, de Fideelprijs met een eerste prijs van 8500 gulden, leverde een overwinning op voor Raymond. Het was voor de uitstekende zesjarige hengst van eigenaar-rijder Cees van Leeuwen de vierde overwinning op rij. ARTHUR VAN RIJ* RIJSWIJK LANGE LEIDING LEVERT V.D.T0GT NIETS OP Het beeld van Borg onder scheidt zich sterk van dat van de medetitelkandidaat op Wimbledon, John McEnroe. Zo gewaagd als beide vedetten als tennisser aan elkaar zijn, zo totaal verschillend Is hun ge drag. Dat heeft de eerste week van Wimbledon opnieuw bewe zen. Op de eerste dag van het toernooi misdroeg de Ameri kaan zich, vooral In de ogen van de op stijl en gereser veerdheid verzotte Britten. McEnroe noemde, hoorbaar voor vele miljoenen televisiekij kers, de scheidsrechter een onbekwame dwaas en alsof dat nog niet genoeg was, trap te hij ook nog eens een racket moedwillig doormidden. De toernoolleidlng haastte zich hem een forse boete op te leg gen, alsmede de waarschuwing dat een herhaling hem 25.000,- zou kosten en de kans op uitsluiting van het evene ment. Sindsdien was het gedrag van de begiftigde tennisser met zijn bijna onbedwingbare af keer van onrechtvaardigheid (zoals hij elke dubieuze beslis sing beschouwt) een studie waard. McEnroe slaagde er bij zijn volgende optreden in de vulkaan die in hem hulst niet tot uitbarsting te laten komen, maar het kostte hem zichtbaar zeer veel moeite. Waar Borg zich In twijfelgevallen schikt In het onvermijdelijke, moest McEnroe zich, getuige de vele grimassen op zijn gezicht, met geweld onder controle houden. Om na een hem onwelgevallige beslissing niet zijn recht (voor anderen zijn gram) te halen. Reglementen Terwijl Borg zich vrijwel ont houdt van commentaar op de gebeurtenissen rond McEnroe, heeft diens landgenoot Jlmmy Connors zich In de discussie gemengd. Gevraagd naar zijn reactie op de trammelant van vorige week maandag ver klaarde de tot dusver In de pu bliciteit wat buiten beeld ge bleven Amerikaan dat de re- alementen niet juist zijn en dat Evenals vorig Jaar: Jorky met de winnaarsdeken. DEN HAAG De elgenarenve- renlglngen in de Draf- en Ren sport en de beroepsorganisatie van pikeurs, trainers en Joc keys zijn het niet eens met de verdeelsleutel van de opbreng sten die worden verkregen door het supertrlospel bulten de baan. De heer Koolman, voorzitter van de vereniging van renelge- naren:"WiJ zijn met de drie or ganisaties bijeen geweest en zullen aandringen op een an dere verdeling van de Inhou dingen op het supertrlospel. Daarvan komt niets het prij zengeld ten goede. De totalisa tor heeft veel kosten gemaakt en wil proberen zo vlug moge lijk door de huidige verdeling uit de financiële zorgen te ko men. Maar aan de mensen, die de sport moeten maken, wordt niet gedacht. Wij zullen een protest laten horen. Met minis ter Brakx hebben wij hier van middag al over gesproken. Wij willen om de tafel gaan zitten en over een and9re verdeling gaan praten". Jimmy Connors is zo ge concentreerd, dat het lijkt of hij zijn tong uitsteekt te gen Wojtek Fibak, van wie hij zou winnen. LONDEN Op een tijd stip dat nauwelijks ruim te laat voor toeval, is de zer dagen in Engeland een boek verschenen over Björn Borg. Nu zou dat op zich niets bijzon ders betekenen, er zijn in de loop der jaren heel wat gedrukte regels aan de waarschijnlijk aan staande winnaar van Wimbledon gewijd. De bedoelde uitgave wijkt echter nogal al van die reeks, want niemand minder dan zijn vrouw, Mariana Simeonescu heet de schrijfster te zijn. „Mijn leven met Björn Borg", Is de weinig intri gerende titel van het bij na 40,- kostende en met vele foto's uit privé albums verluchte werkje. Los van het feit dat Ma riana Borg haar echtge noot in alle toonaarden lof toezingt, dringt zich onwillekeurig de vraag op of het Scandinavische fenomeen zich in het da gelijks leven net zo on derkoeld gedraagt als op de tennisbaan. Daarover geeft „Mijn leven met Björn Borg" nauwelijks uitsluitsel; Mariana heelt zich beperkt tot onschul dig, zij het hier en daar nogal romantisch, gebab bel, dat weinig toevoegt aan het beeld dat de bui tenwereld al had; Borg is een zeer introverte, bijna verlegen jongeman, die zich over het algemeen achter vage uitspraken en clichés verbergt. Mima Jausovec (Joe) Is dolblij nadat zij verrassend het Amerikaanse supertalent drea Jaeger heeft verslagen In de vierde ronde op Wimbledon. het gedrag van de scheids rechters een bron van proble men is. „De spelers worden als oud vuil behandeld", aldus Con nors. „Als een speler, en om hem gaat het toch In deze sport, want hij is degene die de lucht uit zijn longen loopt, naar de stoel gaat om wat te vragen krijgt hij niet eens antwoord. Officials kijken dan gewoon een andere kant op en roepen „dertig seconden", om vervol gens een strafpunt toe te ken nen en nog één en je dan te diskwalificeren. Het overkwam mij onlangs in Parijs. Ik vroeg iets, maar kreeg geen reactie ondanks het feit dat die man alle talen beheerste, zelfs Viet namees. maar kennelijk niet de taal die ik sprak. En het wordt overal ter wereld erger". Naar de opvatting van Connors zou een incident als dat van vorige week met McEnroe niet zo zijn geëscaleerd als de re gels anders zouden zijn. „Het is niet voldoende de regels op te stellen: deze moeten ook met de spelers worden bespro ken. Dan zou McEnroe niet zo ver zijn gebracht als nu ge beurde. Misschien zou 't het beste zijn als spelers als Nas- tase en McEnroe de regels zouden mogen opstellen. We zouden trouwens ook best zonder officials kunnen spelen. Dan zou het een kwestie zijn van een onderlinge erecode. Hoe het ook zij: er wordt dit Jaar onder de spelers veel ge praat over een terugloop In kwaliteit van de scheidsrech ters". McEnroe, de veelbe sprokene, zelf ten slotte: „Je kunt niet zo maar een eeuw „verkeerd denken door offi cials" veranderen. Bovendien ben ik er van overtuigd dat ik het In twijfelgevallen in 95 van de 100 keer juist zie. Ik speel tenslotte elke dag en die offi cials doen dat werk maar eens In de zo veel tijd". Ondanks deze problemen be reikte het top trio Borg, McEn roe en Connors zaterdag de kwartfinales. Waarbij Borg het nog het zwaarst had tegen vriend, trainingspartner en eeuwige verliezer Vitas Geru- laitis. Voor de achttiende ach tereenvolgende keer dolf Geru- laitls het onderspit In een par tij, die af en toe herinneringen opriep aan hun klassieke strijd van vier jaar geleden. „Met een beetje geluk had Vitas de partij kunnen winnen", ver klaarde Borg na afloop. „Maar Ik speelde de belangrijke pun ten beter. Het nadeel voor Vi tas Is dat hij alleen op-zijn top speelt als hij achter staat. Daarom win ik steeds". Ongeplaatst Verrassend tot de kwartfinales doorgedrongen zijn Rod Fraw- ley (nummer 112 van de we reld) en Tim Mayotte (nummer 110), die elkaar nu ontmoeten, waardoor ten minste een onge plaatste speler de halve finales bereikt. Frawley, een in West- Duitsland wonende Australiër die maandenlang sukkelde met een buikspierblessure, had dit jaar nog nimmer ergens een derde ronde gehaald. Na door de masseur van een Bundt ga-voetbalclub van zijn bles re te zijn afgeholpen, leverl nu mede door de vroege schakeling van Tanner en P op Wimbledon de b« prestatie van zijn carrière. Hetgeen ook van toepassin op Tim Mayotte, die twee ken geleden prof werd en zijn tweede toernooi op j afwerkt. Hij versloeg Sai Mayer en werd kwartfinal terwijl zijn enige wapenfeit dusver een zege eind vorig J op Connors was. „Mijn ban! recteur zal hier ook wel mee zijn", liet hij niet zon gevoel voor humor weten, ker van een kleine 15.000 den aan prijzengeld tot dus\ De overige paringen voor kwartfinales zijn: Borg-Mcl mara, Connors-Amritraj McEnroe-Kriek. DE Bij de dames bleven de ri en traditiegetrouw gesloten. ggj leen de Joegoslavische Mi Jausovec doorbrok het cord v door de als vijfde geplaati Andrea Jaeger (16) te versla me Zij ontmoet nu Chris Lip rei terwijl Tracy Austin Pam S| ver treft, Virginia Ruzlci tec Martina Navratilova speelt vei het kwartet duels wordt vo| TOl maakt door een ontmod we tussen Hana Mandlikoval wa Wendy Turnbull. Waarmee' ne 's werelds top tien naast ger slechts Sylvia Hanika (8 ontbreekt. Een beter be voor de relatieve smalte de damestop kon nauwë Ee worden geleverd. en 1 FRANK WERKM var der

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16