Turninterland verandert in schertsvertoning NEDERLAND MIST TOPROEIERC Vrede getekend in schaatsbond MONIQUE KAAKS ENIGE LICHTPUNTJE TEGEN FRANKRIJK Kieler Woche voortijdig afgelopen Alleen Lebbink in kanofinale SPORTTRIBUNE IBARRA GROTE VERRASSING BIJ HOLLAND BEKER Rode kaart in rolhockeyduel Grenzen zevenkamp nog niet in zicht Wessel Zimmerman weg bij Joop Stotijn Timman verslaat Kortsjnoj SP0RTWERELE LEIDSE COURANT ENKHUIZEN Tot nu too ie or van het zorgvuldig opge zette oefenprogramma van de Nederlandse damestum- ploeg nog helemaal niets te recht gekomen. Eerst ging een „informatieve" interland tegen Roemenië niet door omdat de Europese titelstrijd ineens naar dezelfde data werd verschoven. En nu ver anderde de confrontatie met Frankrijk weer in weinig an ders dan een schertsverto ning. De Fransen verschenen met een kleuterklas en deel den doodleuk mee de ver plichte oefenstof niet te be heersen. Weg achtkamp. Za terdag zou dan in elk geval nog de keuzestof in wed- strijdvorm worden afgewerkt. De Fransen, én de Nederlan ders, hadden net zo goed kunnen zeggen ook die niet te beheersen. Er werd wel geturnd (Nederland won zelfs met 171.05 tegen 168.85 punten), maar zo erbarmelijk slecht, dat de twee landen zichzelf internationaal veel schade hebben berokkend. Aangezien juryleden bij het turnen een erg belangrijke rol spelen, wordt at ver voor een Internationaal topevenement gepoogd de cijfer-uitdelers te beïnvloeden met aanspreken de oefenresultaten. Vandaar dat de voorbereidende inter lands op het wereldkampioen schap van november in Mos kou door Nederland zo even wichtig mogelijk zijn uitge zocht. De keuze viel op een land dat vrijwel van gelijke kracht is - Frankrijk, bij de laatste WK iets beter dan Ne derland - een land dat aan zienlijk sterker is (Hongarije) en tenslotte een land dat veel zwakker is (Noorwegen). Frankrijk moest naar Neder land (Enkhuizen) komen om dat dan voor de nationale da mes de kans op een overwin ning groter Is. En internatio naal zou zo'n zege op een Iets hoger gekwalificeerde ploeg straks bij de WK een aanzien lijke opwaardering betekenen. Hetzelfde moet gebeuren door een relatief gering verlies (pakweg tien punten) tegen de Hongaarse meisjes. En ten slotte dient een royale zege op Noorwegen vooral een psy- gologisch gunstige uitwerking op de turnsters te hebben, kort voor ze naar Moskou af reizen. Zo ongeveer ziet de visie eruit die trainingscoördinator Hans van Zetten en trainster Leona Horvath hebben op de pré- WK periode. Theoretisch is er weinig tussen te krijgen, In werkelijkheid wordt er aan alle kanten aan geknaagd. Zoals door de Fransen, die met hun dubieuze houding nu eindelijk de internationale turnfederatie maar eens aan het werk moe ten zetten. Het KNGV gaat de zaak in elk geval uitzoeken, waarvoor eerst de correspon dentie over de interland moet worden nageplozen. Van Zet ten in elk geval: „Wij wisten niet beter dan dat Frankrijk zou komen met een afvaardi ging die een achtkamp, dus verplichte- en oefenstof, kon turnen. Of dat nou een ploeg is met de beste meisjes, met junioren of wat dan ook, dat doet er niet zoveel toe". Geen van dat al dus, en het ware beter geweest dat er maar helemaal geen wedstrijd was gehouden. Want opnieuw werd pijnlijk aangetoond, dat de Nederlandse ploeg nauwe lijks kwaliteit herbergt, zeker niet in de breedte. Ook niet met de wetenschap dat Marja Huyting en Carla Duplessis wegens blessures werden ver vangen door onervaren meis jes als Ellen Dees en Therese Wilmink. Ingrid Bolleboom kan het nog altijd, maar zij viel van de brug en blesseerde daarmee haar pols zodanig dat zij balk en vrije oefening voor gezien hield. Later vertel de ze, dat de legger niet goed vast stond (Van Zetten: „Daar heb ik niets van gemerkt") en dat er onderhand zeker spra ke is van vermoeidheid. De hele ploeg gaat dan ook snel enkele weken op vakantie, om daarna voor een trainings kamp en een wedstrijd (eind augustus) naar Hongarije te vertrekken. In elk geval had Ingrid Bolle boom bij de paardsprong (waar blijft de door Horvath beloofde totaal nieuwe sprong?) nog 9.40 gescoord, een cijfer dat in dit milieu van Onderonsje tussen Ingrid Bolleboom (links), die met een I trainster Leona Horvath. hoofdzakelijk achten en zelfs veel zevens uitzonderlijk hoog was. Slechts Monique Kaaks realiseerde dat ook één keer, bij de verplichte paard sprong. Met haar is dan met een het enige lichtpunt van deze interland genoemd. De, ook al, Zoetermeerse ontwik kelt zich steeds sneller als op volgster van Ingrid Bolleboom. Kaaks werd mede door de blessure van Bolleboom eer ste in het individuele klasse ment. Maar belangrijker is, dat ze op de verplichte onder delen, die de Nederig' meisjes overigens betei heersen dan de keuzestol ven de 36 punten (36.2CF kwam. Ze hoorde dan genlljk niet thuis in dezeÓ land die geen interland T DICK HOR strijd Rlcardo Ibarra, de verrassende winnaar van het hoofdnummer. KIEL De Kieler Woche Is afgelopen. Zater dag zette het weer een streep onder deze Westduitse zeilklassieker. Nadat de deelne mers 'a ochtends urenlang op wind hadden gewacht, konden de wedstrijden beginnen. Goed en wel bezig, ging de wind weer liggen en werden de regatta's gestaakt. Weer in de haven teruggekeerd, maakten de organisato ren de eindklassementen op. De Deen Lasse Hjortnaes zegevierde in de Finn- jollenklasse, bij de Tornado won de Rus Victor Potapov en de overwinning in de Solingklasse ging naar de Oostduitser Wolf Richter. De Star boot-klasse leverde een zege op voor de West duitsers Griese en Homeyer. De gebroeders Batzill wonnen in de FD-categorie en het duo Sach, evenals de Batzills uit West-Duitsland, was het beste in de 470-klasse. AMSTERDAM Niet Karei Delhij, maar Ricardo Ibarra werd de grote verrassing van de Koninklijke-Holland Beker roeiwedstrijden. De al afge schreven Argentijn, die bo vendien nog last zou hebben van een blessure, zegevierde gisteren op de Bosbaan over tuigend in het hoofdnummer van de skifs. Delhij was op weg voor een sensatie te gaan zorgen. Na vele jaren leek hij de hegemonie van de buitenlanders in het hoofd nummer van de Holland Be ker te doorbreken. De Eind- hovenaar hield in de beginfa se aansluiting met de favorie ten zoals de Zweed Hans Svensson, de Noor Alf Han sen, beiden eens winnaar van de uiterst kostbare trofee en met de Argentijn Ibarra. De Nederlandse kampioen nam na een kleine kilometer zelfs de leiding en werd toen alleen nog door Ibarra op zeer korte afstand gevolgd. De mar ge die hen scheidde groeide uit tot anderhalve lengte in het voordeel van de Nederlander. Rond de 1300 meter bleek dat Ibarra zijn krachten aanmerke lijk beter had verdeeld dan zijn direkte tegenstander. In de laatste 500 meter ging de skif- feur van Theta ten onder. Toen de tribune, door het aanhou dende noodweer eindelijk eens goed bezet, In zicht kwam, was Delhij leeggeroeid. Negen se conden maar liefst moest hij in dat laatste kwart van de wed strijd aan winnaar Ibarra toe staan. Machteloos was hij ook toen Alf Hansen hem nog ge makkelijk voorbijging. Meer dan de derde plaats was niet bereikbaar. Triest De balans, die na de belang rijkste regatta in Nederland ten aanzien van het nationaal to- proeien kan worden opge maakt, is even duidelijk als triest. In feite bezit Nederland in de Nereus twee zonder stuurvrouw, Linda Luyting en Gerrie Donkervoort, zijn enige troef bij de dames. Bij de he ren kan eigenlijk alleen de Ae- gir/Phocas-combinatie Absma- /Bosm^n zich met de interna tionale concurrentie meten. De twee-zonder won beide dagen. Zaterdag was de coalitie zeven seconden sneller dan de Zweedse ploeg. Daags daarop bedroeg het verschil zelfs elf seconden. Bij de dames was er eveneens een dubbele overwinning, voor de Orca/Ric vier met stuur vrouw. Dat gebeurde echter in DUISBURG In de internationale kanoregatta in Duisburg is alleen Lebbink op de 10.000 m erin geslaagd zich voor de finale te plaatsen. Gertjan Lebbink en Ron Stevens kwamen zater dag in de eerste herkansing het verst. Op de 1000 meter finishten zij in hun k2 als derde. Voor Jan Baaijens (k1 1000 meter) was in de derde herkansing eveneens een derde positie weggelegd. Eric Daman werd in de tweede reeks vijfde. Bij de dames kwamen Ineke Stad en Edith Hittinger op de k2 500 meter tot een vierde plaats. Op de halve afstand deed Ineke Stad het in haar eentje iets minder: zesde. Die plaats bezette ook de k4 voor de heren. In de herkansingen werden allen gisteren uitge schakeld. In de k1 500 meter werd Daman In zijn serie vijfde in 1.58.09. Jan Baaijens kwam een serie later tot de vierde plaats in 1.55.58. Gert-Jan Lebbink en Ron Stevens hadden k2 niet voldoende aan de derde plaats (1.1 om zich te kwalificeren. In de k4 werd he derlandse kwartet eveneens uitgeschakeld, Alleen op de 10.000 meter eindigde een N( lander bij de eersten. Achter de Britten S en Williams en Stepanenko uit de Sovjetf finishte Gertjan Lebbink als vierde. De aö stand van de kanovaarder uit Deventer op naar Smith bedroeg overigens bijna een mi Op de k2 10.000 meter kwam Nèderlan uit. Een steenpuist op het zitvlak weerhieli) Stevens ervan in de boot plaats te nemeiL De regatta werd grotendeels beheerst dor novaarder uit de Sovjet-Unie. Met een'a: verjongde ploeg, waarin slechts drie deeln(Or mi aan de Olympische Spelen van Moskou aftappC zig waren, zegevierden de Russische kano ze\ der in 13 van de 18 finales. 1/4 Wc races, waarin buitenlandse deelneming ontbrak. De vier- met-stuurman van Orca boek te zaterdag een zege. Doordat de Franse boot zijn baan ver liet en de Nederlanders raakte, werden de Fransen gediskwali ficeerd. In de race van gisteren was er voor Orca een tweede plaats. De Deense nationale ploeg had bij de finish een lengte voorsprong. Ook in het veld van lichte roeiers is de toonaangevende positie van Nederland verloren gegaan. Een dubbele zege bij de skifs, zaterdag door Emke van Ric en gisteren door Knib- beler van Nereus, was het eni ge positieve resultaat. Daarbij komt dan nog dat de Koninklijke Holland Beker door het ontbreken van onder meer Oostduitsers en Russen zeker niet al te sterk bezet Triest was het bijvoor bei Linda Luyting en Gerrie' kervoort rivalen van internationaal formaat i Beide dagen hadden clubgenoten haar enige standsters. Pas over dagen in de wel sterk I Rotsee-regatta te Luzern Ameri nen zes eindelijk tot krachtmeting komen. jatach EINDHOVEN De rolhoc- keyploeg Lichtstad uit Eind hoven is er zaterdag voor ei gen publiek niet in geslaagd de Europese Cup 3 te ver overen. De Eindhovenaren wonnen weliswaar met 20 van Se Simbra, maar de Portugezen hadden de eerste finalewed strijd met 41 op hun naam gebracht. Van Gemert en Ha- braken maakten in de tweede helft de doelpunten. Het was een harde wedstrijd, waarin de Eindhovenaren Grijseels van de Westduitse scheids rechter Brühne een rode kaart kreeg. Cunha, Garrancho, Pe dro (allen Se Simbra) en Ha- braken werden met een gele kaart bestraft. KIEV De grenzen van de zevenkamp, het atletieknummer dat per 1 mei officieel in de plaats kwam van de vijfkamp voor dames, zijn nog lang niet in zicht. Dat bewees gisteren in Kiev de Oostduitse Ramona Neubert tijdens de interland wedstrijd tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland. De atlete uit Dresden, die op 24 mei wereld- en Europees recordhoud ster werd met een totaal van 6621 punten, voegde daar in Kiev nog eens 96 punten aan toe. Bij de tienkamp zorgde de Rus Joeri Koezenko voor de beste wereldseizoenprestatie met een totaal van 8305 punten. Hij passeerde daarmee de Argentijn Tito Steiner, die met 8279 punten de wereldseizoenranglijst aanvoerde. Dirk Maassen van de Brink (Holland L) heeft gisteren in Heyt- huizen een internationale snelwandelwedstrijd over twintig kilo meter gewonnen. Hij legde de afstand af in 1 uur 39 minuten en 8 seconden. De Nieuwzeelander Keith Orshorn eindigde met een achterstand van twaalf seconden als tweede. Nationaal kampioen Tjabel Ras (PAC) bezette in 1.40.11 de derde plaats. Leuven Tijdens Internationale atletiekwedstrijden, die gisteravond In Leuven zijn gehouden, heeft Els Vader (Zeeland Sport) de 100 meter gewonnen in 11.43 seconden. De Zeeuwse zegevierde met een ruime voorsprong op de Franpaise Neger, die in 11.62 seconden tweede werd. Koen Gijsbers (De Bataven) werd op de 400 meter tweede in 46.80 seconden, achter de Belg De Leeuw (46,55 sec.). Henk Brouwer (Ciko'66) bezette In 48.08 seconden de vijfde plaats. Marietta Overwater (Startbaan) werd met 1,75 meter derde bij het hoogspringen. De eerste plaats was met 1,81 meter voor de Zweedse Lorentsen. Arno Koermeling (SISU) werd op de 800 meter net verslagen door de Keniaan N'Getich. Koermeling kwam uit op een tijd van 1 minuut en 48,1 seconden. Carla Beurskens moest op de 5000 meter voor dames de Italiaanse Tomasini voor laten gaan. Beurskens werd tweede in 16.07,1. De Italiaanse was één seconde sneller. Annie van Stiphout werd derde. DEVENTER De vrede tussen de KNSB en Tjaerl Kloosterboer is weer getekend. Na een conflict, dat bijna vier werken heeft geduurd, hebben d« kemploegleden die achter hun coach Klooster boer stonden, zaterdag voor het eerst de centrals training van de KNSB gevolgd. Hllbert van der Duim, Frits Schaly, Harm van der Pal en Yep Kramer zullen de trainingen van Henk Boer, die door de KNSB benoemd was tot hoofd trainer, weer volgen omdat Tjaart Kloosterboer we derom als schaatscoördinator is aangetrokken. Vorige week heeft bemiddelaar jhr.Wim Quarles van Alles weer pais en vree. V.l.n.r.Kramer, v.d.Pal, v.d.Duim, Kloosterboer en Schalij. Ufford, de voorzitter van de KNSB, beide partijen bii elkaar gebracht. De vier dissidente kernploegleden weigerden aanvankelijk onder Henk Boer te trainen omdat Van der Duim, Van der Pal, Schaly en Kra mer meer vertrouwen hadden in Kloosterboer. De leraar lichamelijke opvoeding aan het CIOS van Heerenveen had echter veel kritiek op het trainings- beleid van de schaatsbond en weigerde een salaris vermindering van 15.000 gulden (van 40.000 naar 25.000 gulden) te accepteren, waardoor hij voor de KNSB bijna onaanvaardbaar was geworden. Nadat de vrede tussen de KNSB, Henk Boer en Tjaart Kloosterboer het afgelopen weekeinde weer was ge- tekekend, meldden de vier kernploegleden zich za terdag op de centrale training op het NSF-sportcen- trum Papendal in Arnhem bij de kernploeg. De KNSB zal nu nog het probleem in de sprintploeg moeten oplossen. De sprinters zijn na het ontslag van Jorrit Jorritsma en het bedanken van zijn opvol ger Gouke Nijholt zonder trainer. DEN HAAG De schóón- springer Wessel Zimmerman heeft de vereniging Joop Stotijn verlaten. Hij gaat springen voor de Haagse ver eniging De Randstad. Omdat de overschrijving nog niet helemaal rond is, komt deze talentvolle schoonspringer uit Zoetermeer aanstaande zondag bij de Nederlandse kampioenschappen uit met een startvergunning van de KNZB. De Nederlandse kampioen schappen op de 3-meterplank worden gehouden in het zwembad De Waterthor aan de Thorbeckelaan in Den Haag en beginnen om 13.00 uur. De strijd bij de dames zal voornamelijk gaan tussen Ca roline Linthuis (Morgenstor.J) en Daphne Jongejans (De Randstad) en bij de heren tus sen René Linthuis (Morgen stond), Wessel Zimmerman (KNZB) en Edwin Jongejans (De Randstad). De resultaten van deze kampioenschappen zijn medebepalend voor uit zending naar de Europese kampioenschappen. LAS PALMAS Jan Timman heeft nog steeds de leiding in het internationale schaaktoernooi in Las Palmas. De Neder landse grootmeester versloeg zaterdag de uitdager van wereldkampioen Karpov, Viktor Kortsjnoj, in zestig zetten en na acht uur zware strijd. Stand: 1. Timman (Ned) 7 punten; 2. Seirawan 5 en 1 afg.; 3. Larsen (Den) 3,5 en 2 afg. 4, Kortsjnoj 3,5 en 1 afg.; 5. Belon en Padron 1,5. ilnter vroe >t sp kunne artoe i DEN HAAG Bij het Ha Wimbledon Tennis Gala komende zondag op het van Leimonias wordt gefDIN niseerd, vervangt de Poo i de t jtek Fibak de geblessger el Amerikaan Gene Mayer, afge BIELEFELD De NedeA van I se amateurstayers hebbfDe E terdag in Bielefeld de dr n uit denwedstrijd met West- Qladd land en Groot-Britannii I enki wonnen. tien i CHEAM Het Austr iong€ hockeyteam heeft zijn sutomen volle toernee door Europ e|ncj|< terdag afgesloten met eèfete me zege (5-0) op Engela raj HULST Het Jong C van herenhockeyteam ver gisteren een Zeeuwse met 6-2. OOSTERHOUT Joha Zessen uit Rotterdam en Elders uit Oosterhout he gisteren in Oosterhout c tlonale titels schieten me kaart behaald in respec lijk de lichte en zware kl HAMBURG John I l06™ heeft gisteren in Hambi dens grote internationale JAC strijden beslag gelegd it vai eerste plaats bij het k p dei venschieten (196 keer ri VERONA De Roem Carmen Bunaciu (20) hef 0D dens een zwemgala in Mi. (Ita) de beste seizoenprt r|ce-\ geleverd op de 20 meterP Q®r tag dames met een tijtor de 2.13.26. noi SALZBURG De Nedfl se worstelaar Bert Kops teren In Salzburg als n geëindigd in de klasse I ue kilogram vrije stijl. (Wdl) werd hier eerste. Bterar PORTHCAWL De l« 'ot( Smith won gisteren het gesl nationale golftoernool Stuur Porthcawl in Wales en diende daarmee 84.000 Het Zweeds damesteam in Setubal (Por) Eui kampioen. De Nedei dames eindigden als t

Leidse Courant | 1981 | | pagina 14