Boet van Duimen: „Ik heb verkeerd gegokt" Benauwde zege Huub Vermeulen Brit Pyrah wint Grote Prijs van Aken LUCHINELLI KIEST GOEDE BANDEN :abi: =!HJI=I -Publiek vergeet Hartog niet 'enk van Kessel zindelijk gelukkig Trouwste bezoeker p!" Geen zomerbeker ÉÉBIJBL :p*-l 1w t x rnmmm LEIDSE COURANT MAANDAG 29 JUNI 1981 PAGINA 13 Wil Hartog zwaait voor de laatste keer naar het pu- bliek. BASSEN Vergeten waren ze Wil Hartog in Assen nog lang niet Alsof hij tot Nederlands kanshebber nummer één in de 500 cc behoorde, werd hij begroet. Hartog nam met een ereronde afscheid van het publiek, dat hem tij zijn racejaren heeft gesteund. Hoewel hij aanvanke- :eptisch stond tegenover dit plan van TT-baas Jaap ter, stemde hij toch in met dit voorstel, heeft in de race-carrière van Wil Hartog Immers een grijke plaats ingenomen. „In 1964 ging ik als 16-Jarige tu jongen voor het eerst kijken. Daarvan raakte ik zo onder de 'ol9 indruk, dat ik besloot ook motorcoureur te worden. In As- wl||sen beleefde ik ook de mooiste dag van mijn leven. Dat tWwas in 1977 toen ik de TT won". Het moet hem goed heb- dr| oen gedaan, dat het publiek zijn prestatie heeft gewaar- ner deerd. Tijdens de ereronde, op de motor waarmee hij in jldi 1977 als eerste Nederlander de TT won, werd hij uitbundig iss< toegejuicht. Hartog moest zelf een keer stoppen voor sup- porters, die met een groot spandoek met de tekst „be- dl dankt Wil" de weg hadden versperd. Om die goede ouwe er« tijd nog eenmaal te herleven werd hij afgevlagd, door Dick ies* Bruil, de man die hem ook in '77 als winnaar afvlagde. Bruil Hij maakte zelfs nog eenmaal de legendarische vreugde- te 1 sprong. Idef dklsSEN Als gevolg van de goede resultaten die de Neder- 1m coureurs in de 500 cc-klasse behaalden, ging de pres- die Henk van Kessel in de 50 cc leverde, enigszins verlo- En daarmee werd de 35-jarige coureur enigszins onrecht jedaan. De ex-wereldkampioen werd tweede en veroverde jarmee zijn eerste punten voor het wereldkampioenschap. Werd tot aan de race in Assen slechts door pech achtervolgd moest lijdzaam toezien dat zijn concurrenten ver uitliepen, -vlet was niet te geloven", vertelt Henk van Kessel. „Iedere keer t ik goed voorin, maar door domme pech bereikte ik nooit de I jfidstreep. Nu ging het geweldig goed en het is natuurlijk hele- U&al mooi dat ik juist in Assen wel goed reed", e eerlijkheid gebiedt te vertellen dat Van Kessel in Assen ook pluk had. In de laatste ronde Immers ging leider Dörflinger on- Bruit en daar profiteerde de Nederlander van. Dat doet aan zijn 'estatie echter niets af, want Van Kessel reed de hele race op >n derde plaats, die niet eenmaal in gevaar is gekomen. ASSEN Als Boet van Duimen vlak voor het begin van de race in de 500 cc-klasse even een telefoontje gepleegd zou hebben naar het niet zo ver van Assen gelegen Eelde-Pa- terswolde, dan zou het wonder van de derde Nederlandse TT-zege binnen een tijdsbestek van vijf jaar zich ongetwij feld voltrokken hebben. De in Paterawolde wonende weer- profeet Jan Pelleboer zou hem dan voorspeld hebben, dat achter de uit westelijke richting binnendrijvende wolken velden, die een fikse regenbui voor de Drentse hei in petto hadden, wel degelijk de zon scheen. „Den Boet" nam de (achteraf gezien) verkeerde beslissing regenbanden te monteren, in plaats van de door onder andere Marco Luc- chinelli verkozen intermediums (een „kruising" tussen de geheel profielloze slicks en regenbanden). Want nadat de rijders in de „koningsklasse" vertrokken waren, werd het al spoedig droog. Van Duimen mocht dan tot grote opwin ding van het Nederlandse gedeelte van het 130.000-koppige publiek voor een sterke opening zorgen in de opspattende nevel, toen de baan halverwege de race vrijwel droog was en Marco Lucchinelli Boet van Duimen van zijn sensatione le eerste plaats verdreven had, was de race beslist. Van Duimen was kansloos. Jammer, want een herhaling van de schitterende duels die het tweetal veertien dagen ge leden in Raalte uitvocht, had er zeker ingezeten. Van Duimen steekt in grootse vorm, be schikt over goed en snel mate riaal (hij wees zelfs een aanbod van Yamaha af om de TT op de allernieuwste en nog snelle re fiets te rijden) en demon streerde ook in Assen weer een vlekkeloze stijl. Waar an deren in snelle flauwe bochten naast hun machine hingen, bleef de met een fladderend regenjack uitgeruste Ammer- zoder recht in het zadel de ideale lijn volgen. Beslissing In het feestgedruis rond zijn evengoed schitterende tweede plaats (met bovendien de vier de plaats van Willem Zoet en de vijfde van Jack Middelburg was Nederland ongekend suc cesvol in deze thuiswedstrijd), gaf Van Duimen na afloop grif toe, dat hij fout gezeten had met zijn keuze voor de regen banden. „Je moet onder zulke omstandigheden nu eenmaal een beslissing nemen. Ik heb verkeerd gegokt", zei Van Dui men. Over de gang van zaken In de Nederlandse aflevering van de strijd om het wereldkampioen schap paste verder alleen maar tevredenheid. Voor de aanvang van de wedstrijd nam Van Duimen de zesde plaats in het WK-klassement in. Na af loop daarvan was dat de vijfde, met nog slechts één punt ach terstand op nummer vier, de Nieuw-Zeelander Graeme Crosby. Die opmars dankte hij aan het feit dat met uitzonde ring van Marco Lucchinelli geen van de toppers punten wist te scoren. De twee Yama- ha-fabrieksrijders Kenny Ro berts en Barry Sheene kamp ten al bij de start met machi neproblemen. Roberts had bij het bandenwisselen problemen met de voorrem gekregen. Dat euvel werd tijdens de opwarm ronde ontdekt. Koortsachtig werd er gesleuteld om het de fect te verhelpen. Omdat de laatste minuut van de startpro cedure was ingegaan, was uit ASSEN De trouwste bezoe ker van de TT races is onge twijfeld de 71-jarige Leen Be- zuijen uit Aalsmeer. Hij bezocht zaterdag voor de 51e keer de TT, hetgeen bete kent dat Bezuijen ze allemaal heeft bijgewoond. De oudge diende was zaterdag om half zes uit de bloemenstad ver trokken met In zijn bagage een doos met al zijn plaatskaarten uit het verleden. Boet van Duimen ligt hier nog vooraan, maar latere winnaar Marco Luchlnalli (links) zal hem even later passeren op de steeds droger wor dende baan. stel van het vertrek niet meer mogelijk. Aangezien Roberts zelf het hopeloze van de zaak inzag, zette hij zijn machine vijftien seconden voor de start aan de kant. Boet van Duimen schoof toen van de tweede naar de eerste startrij en zette, diskwalificatie riskerend, zijn motor dwars op de baan in een uiterste poging zijn Yama ha-collega Roberts de helpen de hand toe te steken. Er werd toch vertrokken met Van Dui men zo omstreeks de vijftiende plaats. Een vertrek zonder de regerende wereldkampioen derhalve en toen Barry Sheene aan het eind van de pits zijn machine nog niet aan de praat had, was het drama voor Ya maha compleet. Schuiver Randy Mamola, tot dan toe lijstaanvoerder voor het WK, zag al in een vroeg stadium van de race zijn kansen ver dwijnen door een, voor hem goed afgelopen, schuiver. Ver der verdwenen door materiaal- pech ook pog grote namen als Graziano Rossi, Dale Single ton, Stuart Avant, Franco Un- cini en Graeme Crosby. Daardoor mocht de ongekende luxe van drie Nederlanders bij de eerste vijf wel enigszins ge flatteerd worden genoemd. Van die drie toonde Willem Zoet zich het meest gelukkig. Zoet, die zich steeds met een plaatsje In de schaduw van de „grote drie Van Duimen, Hartog en Middelburg, tevre den heeft moeten stellen: „Ik ben als een kind zo blij. Ik heb hier twee klappen uitgedeeld. Door mijn vierde plaats heb ik voor het eerst punten voor het wereldkampioenschap be haald. Eindelijk ben ik eens voor Jack Middelburg geëin digd". Met die laatste opmerking liet de immer bescheiden Willem Zoet merken al het gedoe rond Middelburg van de laatste tijd maar matig te waarderen. Mid delburg, erg gespannen bij zijn terugkeer na do in Joegoslavië opgelopen blessure, toonde zich na afloop matig tevreden met zijn vijfde plaats. Hij: „De motor liep niet goed. We heb ben er niet genoeg mee kun nen trainen. Ik kon voor geer streep gas geven. De machine was te rijk afgesteld. Je kunt dan alleen maar proberm je positie vast te houden. Risico's nemen om verder te komen, it dan volkomen zinloos". HENK STOUWDAM lommissie inderzoekt zaak- [ardolus MSTELVEEN Een com- iltsle van drie wijze man- in zal zich buigen over de lak Kardolus, zo werd za- f-Jagmiddag tijdens een, tijde ook emotionele, al- ene ledenvergadering de Koninklijke Neder- ndsche Amateur Scherm- ind (KNAS) in Amstelveen «loten. rzaak is de uitspraak van commissie van beroep van KNAS over een drietal ;hten van zaal-Kardolus, lit tijdens de vorige alge- ine vergadering. De com- achtte zich op deze iten onbevoegd en verwees zaak terug naar de leden- gadering van de KNAS. t betrof de samenstelling i de Nederlandse ploeg ar de wereldkampioen happen in Venetië, de voor leiding op het toernooi en reis erheen. Na langdurige Jjscussies ging het bondsbe- fluur in op een suggestie van heer Scherpenzeel, woord- irder van zaal-Kardolus, i commissie van wijze man- n in te stellen. Het bonds- istuur en zaal-Kardolus zul- beide een arbiter aanwij- Deze twee kiezen samen n derde. lobert Knol bij onkbalselectie :N HAAG Coach Cees trkemij heeft niet alleen at het weer, maar ook met loggingen te kampen wat treft de voorbereiding van Nederlandse honkbal- Joeg voor het 17e toernooi de Europese titel. Na het fdwongen uitvallen door in blessure van ADO'er Jirry Heikoop werd de Am- erdammer de afgelopen gen geconfronteerd met Jt feit dat Harm Horeman H sh om privéredenen moest l .rugtrekken. Herkemij heeft het jeugdige talent Robert I(pol van Giants uitgenodigd, selectie bestaat nu uit acht pers: Bart Volkerijk, Jan jzeleldoorn, Ed Kruijs, Char- Urbanus, Bertil Haage, Jan Bnema, Ed Tromp en Erik de a les; twee achtervangers: tul Smit en Ron van Zuili- em; vijf binnenvelders: Jim eval. Don Wedman, Henk 00 in 't Klooster, Gerard Blac- aapiere en Robert Knol en vijf litenvelders: Arnold Whit- Id, Hennie Jenken, Thijs irvaat, Sidney Hickinson en ob Groeneveldt. er; us '.Or. .X* MM Malcolm Pyrah in actie op het succesvolle paard Towerlands. AKEN Op de erelijst van de Grote Priis van Aken, die de namen bevat van bijna al5 gro te springruiters uit het verleden, kon voor de tweede achtereenvolgende keer een Engels man worden bijgeschreven. Het laatste en hoogste gedoteerde springconcours van Aken, dat totaal tegen de 130.000 bezoekers trok, waarvan op de sluitingsdag 35.000 (uit verkocht), werd in de tweede barrage, die op tijd werd gereden, gewonnen door Malcolm Pyrah op het paard Towerlands Anglezarke. Hij bleef van het vijftal dat streed voor de hoofdprijs (12.000 Dm) foutloos en maakte met 44.5 seconden ook de beste tijd. Pyrah troefde daarmee de als eerste gestarte Fransman Frederic Cottier af, die eveneens in een zeer hoog tempo zonder fouten door het zes hindernissen tellende parkoers was gesneld In een tijd van 45.8 seconden. De aanvallen van de drie Westduitsers, die tot de eerste barrage waren doorgedrongen en zich hierin handhaaf den alleen de Ier Paul Darragh had moeten afhaken op de leidende positie van Pyrah le den alle schipbreuk. Paul Schockemöhle maak te in zijn overigens geslaagde jacht tegen de tijd (44.5) een fout op de dubbelsprong en de overige twee, Peter Lüther en Ulrich Meyer zu Bexten, waren zo gehaast, dat ze bijna verga ten te springen. Met acht strafpunten viel hun de vierde en de vijfde plaats ten deel. De Nederlandse rol In het hippisch hoofdstuk van Aken was bescheiden. Van het vaderland se vijftal, onder de dertig toegelaten ruiters, plaatste Johan Heins zich met 0 strafpunten met Larramy voor de tweede manche. Met hem bleven nog dertien combinaties foutloos. Om tot de achttien starters in de tweede manche te komen, werd de lijst aangevuld met combina ties met strafpunten en met 4-95.9 plaatste Rob Ehrens met Oscar Drum zich hiervoor als achttiende. Het bleef wat Ehrens betreft bij die achttiende plaats. Heins eindigde als zestiende. AKEN De suggestie om voor de officiële Internatio nale concoursen hippique, waarvan elk land er maar een mag organiseren voor Nederland is dat al meer dan dertig jaar Rot terdam een zomerbeker In te stellen als extra prijs voor de beste ruiter over vijf zes concoursen heeft bij de organisatoren van de belangrijkste Europese CHIO's geen weerklank gevonden. Het voornaam ste motief daarvoor was de overbelasting van de springpaarden. (Van onze verslaggever) ZANDVOORT Het gratis racefestival van Zandvoort is gisteren ondanks het slechte weer gewoon doorgegaan, maar de bijna vijf tienduizend bezoekers (normaal 40.000), die ongetwijfeld hadden gerekend op spectaculai re slippartijen, werden enigszins teleurge steld. Op de rechte stukken werd nog goed strijd geleverd, maar de meeste coureurs brachten hun wagens in kruiptempo door de bochten, omdat daar zelfs bij heel lage snel heden gevaar van spinnen bestond. De Hagenaar Huub Vermeulen, een echte re genrijder, kon in de Euroserie Sports 2000 (waarin bijna dertig bolides startten) als gevolg van mechanische problemen zijn snelste trai- ningstijd niet omzetten in winst. Er was wel een tweede plaats voor de Nederlander De Giaxa de Salvi, achter de Zweed Edvinsson (gemiddelde snelheid 129,898 km/u). Bij de de Formule Fords 2000 was de zege wel voor Huub Ver meulen, die met een gemiddelde snelheid van 132,392 km/u tweetiende seconde eerder finish te dan de Brit Rob Tennant. De Zuidafrikaan Basil Mann werd derde. De „gestopte" Haagse coureur Rob Leeuwenburgh sloot de race af als vijfde. De Haagse Renault-specialist Frank Caron de buteerde met een veertiende plaats in de klasse FF1600, precies 1 minuut en 41 seconden ach ter winnaar Cor Euser, die in negen races al ze ven keer als eerste eindigde. Caron: „Ik weet niet of er een volgdende keer geld is om zo'n wagen te huren, maar het is me wel bevallen. Moeilijk natuurlijk in die regen, maar ik zat in een leuke groep, waar goed werd geknokt voor een klassering in de middenmoot. Toch blijven de Renaults 5-Alpine mijn voorkeur houden". Ook in die klasse startte Caron gisteren op Zandvoort. Na een derde plaats in de eerste manche, viel de Hagenaar in de tweede rit uit. Algeheel winnaar bij de Franse sprintertjes werd Jaap van der Ende. De Italiaan Mauro Baldi heeft door een zege op het circuit van Croix-en-Ternois zijn leidende positie in het klassement voor het Europees kampioenschap Formule 3 verstevigd. De Franse ploeg Jean-Claude Andruet/Denlse Emanuelli heeft dit weekeinde met een Ferrari 308 GTB de 24 uren van leper, een rally meetel lend voor het Europees kampioenschap, gewon nen. De beste Nederlanders waren Guliker en Van der Brink met een Porsche (dertiende). Paraplu's houden de coureurs In de For mule Fords 1800 slechts droog tot aan de start

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13