ilmsterdammer verdacht van oorlogsmisdaden n CDA neigt naar omvangrijker bezuiniging Beste Dries, we moeten een nieuwe start maken £eidóc@omant Ford-directie daagt bonden voor de rechter li Gasprijs en gezinsbudget Italië krijgt dit weekeinde nieuwe regering Referendum over Westelijke Sahara TNNENLAND/BUITENLAND LeDSE COURANT ZATERDAG 27 JUNI 1981 PAGINA 7 wijl chl 4 ^STERDAM De 73- mr. L. de Beaufort, de irige J. S. is donderdag- officier van justitie be- vond in zijn woon- last met de vervolging plaats Amsterdam aan- van oorlogsmisdadgers, AL ehouden op verdenking gisteren meegedeeld op getrokken te zijn ge- een persconferentie in de i reest bij het ombrengen hoofdstad. an Russische krijgsge- Het ,s*?atu nif} vast °5 S' per' soonlijk heeft meegedaan i laatsje Berditschew in Oekraine. Dit heeft sche krijgsgevangenen. Hij verklaart zelf gedwongen naar Duitsland te zijn gestuurd. Hij werd als burger te werk ge steld als chauffeur en in die hoedanigheid zou hij ook aan wezig zijn geweest bij de exe cutie in Berditschew. Volgens de officier van justitie komt S. niet voor op de na menlijsten van Wehrmacht of SS. Het zou kunnen dat de man niet veel aangerekend kan worden. „Wat zich bij die groeve afspeelde was echter afschuwelijk. Je moet daarom de vraag stellen of S. zich daaraan niet had moeten ont trekken", aldus mr. De Beau fort. S., die momenteel vastzit in het hoofdbureau van politie te Amsterdam, verblijft in Ne derlands sinds het begin van de jaren vijftig. ekteleider Moon ordt VS uitgezet FEW YORK De Ameri- aanse autoriteiten bereiden t uitwijzing voor van de oreaan Sun Myung Moon, leider van de Unificatie- •rk. Tevens stellen zij een iderzoek in naar beschuldi- ingen dat de sekteleider ich met behulp van smeer- elden in de Verenigde Sta in heeft gevestigd, aldus Newyorkse dagblad laily News. e Daily News meldde giste- m dat de autoriteiten docu menten bestuderen van voor- anstaande Koreanen, volgens rie Moon verzwegen heeft dat ij in Noord-Korea gevangen eeft gezeten voor onder meer itcijeksorgieën en veelwijverij, loon houdt vol gevangen te ebben gezeten wegens anti communistische sympathieën. Koorts houdt ,)aus nog in ziekenhuis an onze correspondent Cees Manders) OME De paus moet in k geval nog twee weken in t Gemelli-ziekenhuis blij- n. Dit hebben de artsen ie hem verplegen meege- leeld. De koorts, die woens- g en donderdag geweken ras, is gisteren weer opge- >men, maar dat is, met het ïW>g op de virusziekte van de .us, normaal. enst om de paus in staat te ;ellen wat meer kracht te ont wikkelen. Omdat tegen het vi- Us geen bestrijdingsmiddel lestaat, is rust geboden. De irtsen hebben nog geen beslis ing genomen over de datum an de tweede operatie, nodig a de eerste darmoperatie van 1 mei. imiddels is volgens het Ita- aanse dagblad Corriere della ierra bekend geworden dat e dader van de aanslag op de aus, Mehmet Agca, in een ainingskamp in Libië heeft 'ezeten. Een „hoogst.betrouw- 1 are getuige" heeft dat tegeno- er de rechter van instructie erklaard. Vloskou wil >etere band net Peking iIOSKOU De Sovjet-Unie leeft de Chinese Volksrepu- liek gevraagd om „herstel an de betrekkingen van Poede nabuurschap", omdat it de ware aspiraties zou weerspiegelen van het Chi- - lese volk. Het blad „Kom- A nunist", orgaan van het Centraal Comité van de fr* pmmunistische partij, heeft yj it verzoek vervat in een s^Kiofdartikel ter gelegenheid in de zestigste verjaardag an de Chinese communisti- che partij. week geleden vroeg het kinese „Volksdagblad" Mos- ou om hervatting van de on- erhandelingen over het rensgeschil tussen beide lan en. Het artikel in Kommunist 'as vol lof over de Chinese evolutie, maar stelde Mao en ijn volgelingen verantwoor- lelijk voor het verbreken van e banden met de communisti- :rhe wereldbeweging. Het ar- ikel onthield zich van een •ordeel over de huidige nachthebbers in Peking. tuin. Terwijl hij onder de douche stond explo deerde zijn huis. Vier be woners zijn daarbij ge wond ge raakt. De oorzaak van de explosie is nog niet ach terhaald. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het derde ver schilpunt in de onerhande- lingen tussen CDA, PvdA en D'66 in hun onderhandelin gen over de vorming van een nieuw kabinet betreft de bezuinigingen. Het CDA vraagt zich af of het bedrag van zeven miljard dat wordt voorgesteld wel genoeg is en wil in elk geval afspraken maken over het tempo waar- g in en de wijze waarop die bezuinigingen worden door gevoerd. De PvdA wil de ombuigingen juist beperken en (evenals D'66) meer geld uit de aardgaswinsten van de oliemaatschappijen halen om een deel van de investe ringen voor nieuw werk hiermee te betalen. Voorts wil de PvdA de relatie tus sen inkomensmatiging en nieuw werk duidelijker aan gegeven zien en vooral de eeab0werkKekEenheidSDlan PvdA-leider Joop Den Uyl houdt de moed erin. Met een kwinkslag opende hij gisteren dat het nieuwe kabinet met- het overleg met zijn fractie over de tot nu toe bereikte voortgang in de formatie, een zou moeten opstellen. D'66 zal in elk geval met 11 wijzigingsvoorstellen ophet ontwerp-akkoord komen. Voor een deel vragen die voorstellen verduidelijkingen op sociaal-economisch terrein, zoals over het trendbeleid en de wijze waarop het aantal uit keringstrekkers moet worden beperkt. Verder wil D'66 dat de Staat meer geld krijgt uit het grote aardgasveld van Slochteren. De studie over het sluiten van de kerncentrales die de informateurs voorstel len moet voor D'66 binnen zes maanden zijn afgerond en de Tweede Kamer moet dan het laatste woord hebben. D'66 gaat verder zelf een paragraaf over het regionaal-economisch beleid voor het regeerakkoord schrijven. Kernwapens De CDA-fractie heeft grote moeite met het aanvaarden van de kernwapenparagraaf die de informateurs Lubbers en De Koning hadden opge steld. Een groot deel van de fractie had bezwaren tegen het voorstel om aan het eind van dit jaar zonder meer een voor lopig nee tegen de nieuwe kruisraketten te laten horen. Bij de PvdA was men aanzien lijk positiever over het kern wapen voorstel, hoewel het nog een stap verwijderd is van het absolute nee dat in het PvdA- programma staat. Fractieleider Den Uyl noemde het voorstel echter een goede basis om ver der over te praten. D'66 was verheugd, dat het voorstel vrijwel letterlijk aansluit bij het officiële D'66-standpunt. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG D'66-fractie leider Jan Terlouw is uiterst bezorgd over de kansen op het welslagen van de kabi netsformatie. Hij is van me ning dat de vorming van een kabinet van CDA, PvdA en D'66 tot mislukken gedoemd is, als CDA-voorman Van Agt volhoudt dat hijzelf en niemand anders premier moet worden en als hij blijft beweren dat het beleid van het beoogde kabinet niet we zenlijk zal afwijken van het beleid van het kabinet-Van Agt-Wiegel. In een open brief aan Van Agt heeft Ter- louw gisteren zijn bezorgd heid kenbaar gemaakt en Van Agt opgeroepen, zich tij dens de verdere onderhande lingen redelijk en construc tief op te stellen. „Beste Dries", zo begint de brief van Terlouw. „Het is wat ongebruikelijk dat ik mij direct tot je richt en niet via onze gewaardeerde informa teurs. De reden is, dat ik wil proberen iets te doorbreken wat via de „officiële" kana len nauwelijks te doorbreken is". Terlouw schrijft verder, dat naar zijn oordeel alle drie de onderhandelaars het er over eens zijn, dat een meer derheid van de Nederlandse bevolking een kabinet van CDA, PvdA en D'66 tot stand wil zien komen. Volgens Ter louw kan dat kabinet er al leen komen als de betrokken partijen er echt in geloven, als er voldoende onderling vertrouwen is en als er over en weer bereidheid bestaat, eikaars moeilijkheden naar waarde te schatten. Terlouw toont begrip voor de CDA-opvatting dat de groot ste partij de premier moet le veren. Hij tekent daar echter bij aan dat het CDA ook moet beseffen dat D'66 steeds heeft gepleit voor een ander beleid dan van het kabinet- Van Agt-Wiegel en dat de sa menwerking van CDA, PvdA en D'66 ook daadwer kelijk een politieke wending zal opleveren. „Het is toch niet oneervol voor het CDA om te verklaren dat door zo'n nieuwe combinatie een ander beleid zal worden gevoerd?", aldus Terlouw. En hij ver volgt: „Stel nu, dat jij of een ander uit het CDA premier wordt van het nieuwe kabi net. Dan moet D'66 er toch op kunnen vertrouwen dat jij of die ander ook van harte leiding zal geven bij het voe ren van dat nieuwe beleid. Ik vraag je in alle openhartig heid, er eens over na te den ken of je ons dat niet erg moeilijk maakt". Aan het slot van zijn brief schrijft Terlouw: „Voor D'66 is alles bespreekbaar, omdat we er anders niet uitkomen. Maar dan moeten we wel met elkaar gaan spreken vanuit wederzijds vertrou wen en wederzijds begrip. Jij, Joop en ik zijn er in de eerste plaats verantwoordelijk voor, dat er snel een nieuwe rege ring komt. Ik zie die er al leen komen als we volgende week een nieuwe start ma ken, waarin we opener en ongeconditioneerder dan tot nu toe de besprekingen her vatten 40 procent daling Treinreizen naar buitenland uit de gratie (Van één onzer verslag gevers) DEN BOSCH De Ne derlanders hebben tot nogtoe dit jaar via de touroperators gemiddeld naar de verschillende buitenlandse bestemmin gen 40 procent minder treinreizen geboekt dan het vorig jaar. Naar Ita lië zelfs 50 procent min der. Het gaat hier om de zogenaamde „reisbureau- treinen". Ook het aantal boekingen voor auto- slaaptreinen liep terug en wel met 14 procent. Dat heeft gistermiddag de heer T. Westra bekend ge maakt coördinator mark tontwikkeling internatio naal vervoer van de Ne derlandse Spoorwegen. De voorkeur van de vakantie ganger naar het buiten land gaat wat vervoermid del betreft, duidelijk uit naar bus en eigen auto. Vliegtuig en trein zijn uit de gratie geraakt door de hoge prijzen Het binnenlands treintou- risme zit duidelijk in de lift. Boekte NS in '60 al tien procent meer vakan tiereizigers, voor 1981 is de verwachting 14 procent. Brezjnev wil geen kernwapens in Nrd-Europa MOSKOU De Russische president Leonid Brezjnev heeft de Noordeuropese lan den de garantie gegeven dat de Sovjet-Unie tegen hen geen kernwapens zal gebrui ken, wanneer zij zich aan sluiten bij een „niet-nucleai- re zone" in Noord-Europa. Dit heeft het Russische pers bureau Tass gisteren ge meld. „De Sovjet-Unie heeft haar positieve instelling getoond bij het voorstel een niet-nucleaire' zone in het noorden van Euro pa in te stellen", zo zei Brezj nev in een interview met een Finse krant dat door Tass werd geciteerd. In antwoord op vragen van de krant, Suo- men Sosiali Demokratti, het orgaan van de Finse sociaal democratische partij, zei Brezj nev verder dat in noordelijk Europa nog geen kernwapens staan opgesteld en dat het een goede zaak is wanneer die niet-nucleaire status wettelijk wordt bezegeld. Brezjnev maakte echter niet duidelijk of zijn voorstel be trekking heeft op alle vijf de noordelijke landen: Noorwe gen, Zweden, Finland, Dene marken en IJsland. De forse verhoging van de gasprijs per 1 januari is een ge volg van de stijging van de olieprijzen. Door oorzaken waar niemand in Nederland ook maar iets aan kan doen, brengen die hogere olieprijzen onze economie, evenals die in andere Westerse landen, steeds verder in de verdrukking. Het staat buiten kijf dat het, op langere termijn bekeken, in het belang van 's lands economie is dat de aardgasprijs, met het oog op de verkoop aan het buitenland, aan de olieprijs gekoppeld blijft. Dat de aardgasprijzen, ook voor de binnenlandse klein verbruiker, omhoog gaan is op zich dus niet verwerpelijk. MaAR naast deze voor de lange termijn geldende redene ring mag men de belangen op kortere termijn niet vergeten, temeer omdat vooral de mensen met de kleine beurzen in de verdrukking raken. De grote stijging van energielasten bete kent een regelrechte aanslag op de koopkracht, omdat die energielasten bijvoorbeeld voor verwarming voor een goed deel tot de eerste levensbehoeften behoren. De overheid heeft hier een duidelijke taak. De energielas ten zullen gaandeweg een aanmerkelijk groter deel van het gezinsbudget gaan beslaan. Dat is onvermijdelijk. Maar zo'n ontwikkeling mag niet schoksgewijs gaan. Dan zouden de mensen met de kleine beurzen veel te veel in het gedrang komen. De overheid zal overgangsmaatregelen moeten tref fen om een geleidelijke groei van het energie-aandeel in het gezinsbudget mogelijk te maken. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Italië krijgt dit weekeinde voor de eerste keer sinds 1946 een niet- -christendemokraat als pre mier: Giovanni Spadolini, senator voor de Italiaanse republikeinse partij (PRI). Spadolini wordt premier omdat de christendemokra- ten, van nature de leveran ciers van de eerste minister, geen regering konden vor men en zij Spadolini van alle kwaden de minst kwade vinden. Ook de socialisten hebben hun fiat gegeven aan de plannen van Spadolini. Spadolini, oud-hoogleraar en oud-hoofdredacteur, wordt ge respecteerd om zijn intellectu ele capaciteiten en zijn doel treffendheid. Zijn nieuwe re gering telt vijf partijen, chris- tendemokraten, socialisten, so- ciaaldemokraten, liberalen en zijn eigen republikeinen. De christendemocraten, die de grootste partij vormen, kun nen rekenen op zeventien ze tels, de andere partijen samen kunnen waarschijnlijk veer tien zetels verdelen. Spadolini zal vanavond of morgen zijn nieuwe kabinet bekend ma ken. Hij heeft al laten doorscheme ren dat zijn regering alleen uit personen zal bestaan die zowel „schoon" zijn, dus niet in een of ander schandaal betrokken, als deskundig. „Schoonheid" is van belang omdat de vorige regering sneuvelde op het be ruchte „vrijmetselaarsschan daal". NAIROBI De topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid OAE heeft gisteren in Nairobi besloten een referendum te organiseren over de toekomst van de Westelijke Sahara. De conferentie heeft een rapport aangenomen van een speciale commissie, die een staakt-het-vuren voorstelde, gevolgd door een volksstemming, die georganiseerd moet worden door een commissie van Afrikaanse landen. Koning Hassan II van Ma rokko, dat de voormalige Spaanse kolonie sinds 1975 bezet, lan ceerde eerder op de dag een „gecontroleerd referendum". De OAE vond dit voorstel wat te vaag. Het Front Polisario, de be vrijdingsbeweging voor de Westelijke Sahara noemde het voor stel onaanvaardbaar. De sleutelkwestie bij het referendum is de vraag wie er aan de volksstemming deel mogen nemen. Volgens Marokko zijn er maar 73.000 Saharanen. Het land baseert zich op de cijfers van een oude Spaanse volkstelling. Het Polisario beweert echter dat er 750.000 a een miljoen Saharanen zijn en dat destijds de noma den niet zijn meegerekend. Kerken veroordelen verwoesting van seminarie Namibië GENEVE Drie kerkelijke organisaties, de Wereldraad van Kerken, de Lutherse Wereldbond en de Angli caanse Consultatieraad, heb ben de aanslag op een Angli caans seminarie in het Na- mibische Odibo aangeduid als „een klap in het gezicht van niet alleen alle christe nen, maar ook van alle men sen in Namibië". AMSTERDAM Ford Ne derland N.V. heeft bij de president van de rechtbank in Amsterdam een kort ge ding aangespannen om het Amsterdamse personeel te dwingen een eind te maken aan de bezetting van het be drijf in de hoofdstad. Het geding dient dinsdag om 14.00 uur. Gedaagden zijn de de industriebonden FNV en CNV, de Unie BHLP en de voorzitter van de onderne mingsraad van Ford. Vol gens de Ford-directie is de bedrijfsbezetting onrechtma tig, omdat er tevoren geen overleg is gepleegd met de werkgever. De bedrijfslei ding legt er verder de na druk op dat er „alle mede werking is verleend aan bonden en ondernemings raad bij het onderzoek naar mogelijkheden om de vesti ging in Amsterdam open te houden, maar dat er geeft haalbare alternatieven ge vonden zijn". De bonden zelf houden staan de dat er wel degelijk moge lijkheden zijn om het bedrijf weer rendabel te laten draaien. In een nieuw, giste ren gepubliceerd, rapport van externe deskundigen die in opdracht van de bonden en het personeel van Ford hier naar een onderzoek hebben verricht, worden twee alterna tieven geschetst. Volgens „toe komstbeeld A" zou Ford Am sterdam zich vooral moeten toeleggen op de productie van zware bedrijfswagens: de Transcontinental-truck dan wel een aangepaste opvolger hiervan. In „toekomstbeeld B" wordt de nadruk gelegd op de productie van de Transit of Escort Van en de mogelijkheid dat het Amsterdamse bedrijf op middellange termijn weer personenwagens gaat produce ren. Intussen maken de Ford-dea lers zich steeds groter zorgen over de bezetting. Een gevolg hiervan is namelijk stagnatie in de aanvoer van onderdelen naar de garages. Wanneer de actie in Amsterdam te lang duurt kan dit voor sommige Ford-delaers, die toch al te kampen hebben met bijzonder lage verkopen, de genadeklap betekenen, aldus de Neder landse Ford-dealers Associatie. Huis akkoord met Reagans bezuinigingen WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft presi dent Reagan donderdag een flink succes bezorgd door in meerderheid voor de afge slankte begroting te stem men. In het Huis zijn de de mocraten, anders dan in de Senaat, in de meerderheid. Conservatieve democraten en republikeinen stemden echter in verhouding 217-210 voor het voorstel ongeveer honderd miljoen gulden minder te uit te geven dan oorspronkelijk begroot was. De president was bepaald ingenomen met de uitspraak van het Huis. „In de laatste vijf maanden heb ik me nog niet zo prettig gevoeld als juist op dit moment", aldus Reagan. Hij wil haast maken met de uitvoering van de be lastinghervormingen. Nog vóór het zomerreces moet het congres ze goedkeuren, willen ze per oktober, wanneer het fiscale jaar 1982 begint, in werking kunnen treden. ^rije radio's in België 'HUSSEL De Belgische regering heeft gisteren besloten particulieren lokale radiostations mogen oprichten. •cm „vrije radio's" worden wel aan beperkingen onderwor- en. De zender mag niet sterker zijn dan honderd Watt, de tast niet hoger dan 35 meter en reclame is absoluut verbo- en. -^IHIIIIIliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiituiiiiiiiiiiiiiiii Huang Hua uitbundig onthaald in India NEW DELHI De leiders van India en China, de twee volkrijkste landen ter we reld, zijn gisteren begonnen aan vier dagen van bespre kingen. De Chinese vice-pre mier en minister van buiten landse zaken, Huang Hua, was enkele uren eerder een Het is het eerste bezoek van een Chinese leider aan India sinds beide landen in 1962 een korte, bloedige grensoorlog hadden uitgevochten. Hua verwees in zijn toespraak niet naar het grensgeschil in 1962. In de besprekingen tussen Huang en de Indiase leiders, ondpr wie premier Indira Gandhi, zal het grensgeschil, dat nog steeds niet bevredi gend is opgelost, aan de orde komen. Rdien van 76 herdacht Russen oefenen in Polen WARSCHAU Russische en Poolse legereenheden hebben gisteren samen geoe fend op Pools grondgebied. Tegelijkertijd leidde vak bondsleider Lech Walesa een bijeenkomst in de Poolse stad Radom ter herdenking van de voedselrellen in 1976. Volgens Radio Warschau zijn de Pools-Russische oefeningen al lang tevoren gepland. Vol gens waarnemers zijn deze of ficiële berichten kennelijk be doeld om de schijn van intimi datie weg te nemen. In ver band met het partijcongres van volgende maand hebben een aantal Oostbloklanden hun steun betuigd aan de Rus sische waarschuwing voor de contra-revolutionaire elemen ten in Polen. In de Zuidpoolse stad Medyka zijn 180 gevange nen in hongerstaking gegaan, zij eisen beter voedsel, betere betaling voor gevangeniswerk en minder harde „speciale" straffen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7