oekbinderij oekt kopers OPTIMISME OVER ADLER Hoogste punt basisschool De Hoeksteen in Alphen Midas en buurtcentrum kibbelen voort iHotel De Witte Raaf N heropend „Zandwinning in Meeslouwer- polder moet doorgaan IDEN/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 JUNI 1981 PAGINA 3 lphen aan den rijn - Het geharrewar tussen de toekomstige buren Midas en iet Buurtcentrum Ridder- ■eld duurt voort. Vorige reek ruziede men over het laan van de eerste paal. uitgesteld. Afgelopen maan dag mocht burgemeester M. Paats in plaats van Midas- voorzitter Roos of buurtcen trum-voorman Van der Vliet, die beiden zo graag wilden zich met het officiële gebeu ren belasten. Het blijkt nu echter niet de enige hinder paal te zijn. Nog voor er ook maar een muurtje verrezen is, vliegt men elkaar weer in de haren. Wat is nu het geval? Buurt centrum-voorzitter Bert van der Vliet opperde onlangs het idee het nieuwe complex „De Tweesprong" te noemen. Ge woon een ideetje, meer niet. Om niet steeds over 'het nieuwe onderkomen voor Midas en het Buurtcentrum Ridderveld' te praten is men het gebouw gemakshalve 'De Tweesprong' gaan noemen. En dat zit Midas niet lekker. Men vindt het afgezaagd omdat er al zoveel gebouwen in de omgeving naar die naam luisteren en bovendien, zo merkt men gekwetst op, is er over deze naam geen over leg tussen gemeente en Mi- dasbestuur geweest. Men zou het liefst zien, dat de ge meente een prijsvraag uit schrijft, zodat de bevolking op democratische wijze een naam kan kiezen. Het wachten is op het vol gende meningsverschil. Want voor het gebouw klaar is, kan men nog ruzie maken over de kleur van de eerste steen, welke vlag het hoogste punt moet aangeven en het merk schaar waarmee het lint bij de opening moet wor den doorgeknipt. CZETTING OPGEHEVEN JIDEN De boekbinderij J. van de irg aan de Groenesteeg is op zoek ar een koper van het bedrijf. Vol de werkgeversorganisatie FGE [volgens het FNV Druk en Papier i er mogelijkheden om het bedrijf |en te houden. De werknemers heb- de bezetting, die ruim een week :ft geduurd gistermorgen opgehe- jitermorgen was er overleg tussen de bonden, ♦curator mr. Groenendijk en de werkgevers- (anisatie. De werkgevers zijn het eens met de ijlden, dat het niet onmogelijk is om werk- jegenheid bij de Van de Berg te behouden. Er zijn nog orders en de klanten zouden nog ge noeg vertrouwen in de onderneming hebben. Het probleem is dat er geld nodig is om in het machinepark te investeren. FN V-bestuurder H. Staas: „Het machinepark is verouderd en er is sprake van zeer veel achterstallig onderhoud. Er is een hoop geld nodig om daar verandering in te brengen. De vraag is of een koper gevon den kan worden voor de boekbinderij, die er geld in wil steken. Als dat niet lukt is het afge lopen." De werknemers zijn van plan de pro ductie voort te zetten zolang dat mogelijk is. „Je moet maar afwachten of de electriciteit niet wordt afgesloten", aldus Staas. De bonden en de werknemers hopen dat volgende week meer duidelijkheid bestaat over de toekomst van de boekbinderij. Cortona geopend Het vrouwenopvangcentrum Cortona is gistermorgen officieel geopend na een ingrijpende verbou wing van het pand aan de Haagweg. Nadat een groep kinderen met paard en wagen door de stad waren getrokken ramden zij de „voordeur" van het fraaie pand. De rest van de dag was het feest bij Cortona. (zie foto) Voorafgaand aan de opening vond gistermorgen een demonstratie plaats op het Binnenhof in Den Haag. Geprotesteerd werd tegen de slechte hiusvestingsmogelijkheden van vrouwen, die na een verblijf in een opvangcentrum weer zelfstandig willen gaan wonen. De vaste kamercommissie voor volkshuisvesting werd een petitie aangeboden. OORDWIJK Burge- neester mr. J.M. Bonnike jan Noordwijk opende gis termiddag het nieuwe ge- vjeelte van hotel De Witte :r,$aaf aan de Duinweg ee. ,17/119 in Noordwijk. Het ,ndtotel is aan de achterkant Uitgebreid met een geheel aieuwe horeca-vestiging, be staande uit 27 hotelkamers Diet balkon, twee bruidsm ies, een overdekt zwembad, een Engelse pub, een lounge, conferentiekamers, een sola rium en een patiotuin. Het is niet de eerste keer dat er een uitbreiding van het ho- el plaatvindt. In de afgelo- ,edpcn twintig jaar hebben er a cgelmatig verbouwingen en !3 litbreidingen plaatsgevon- len. tos )e geschiedenis van De Witte 546. OMepiaSs van het hui- De openingsplechtigheid kende een ludiek karakter. Hier worden twee personeels- hotei/restaurant stond leden te water gelaten met een fles champagne. boerderij De Witte Raaf. ^!n de twintigste eeuw komt de veehouderij over op bollen- caravan. Rond 1951 ontvangt makend van de eigen kamers 61 iet kamperen op en om de cultuur en komen inmiddels De Witte Raaf de eerste pen- van de familie Oostdam, sinds j loerderij in trek. In 1949 gaat ook gezinnen kamperen in een siongasten, al of niet gebruik jaar en dag de bewoners en ei genaars van de boerderij. De gasten eten vaak met het gezin mee aan tafel. Het gebrek aan logeerkamers leidt in 1954 tot de bouw van een apart pension met een zes tal kamers voor kleine gezin nen. In het vooijaar van 1961 wordt het eerste bungalowho tel aan de Nederlandse kust geopend. Op de plaats van boerderij De Witte Raaf ver rijst een complex van drie aan elkaar gebouwde paviljoens met een capaciteit van 160 bedden. Het hoofdgebouw dient tevens als conversatie ruimte met restaurant, ook ten behoeve van de huurders van de twintig bungalows die bij het complex horen. De eerste bungalows dateren al van 1957. In de daaropvolgende ja ren vinden regelmatig kleine verbouwingen plaats, met name aan het restaurant. In 1975 koopt de Witte Raaf het Duinmotel aan. Het Duinmotel bestaat uit 22 appartementen met een totale capaciteit van 100 bedden. Het complex De Witte Raaf beschikt door uit breiding met het Duinmotel inmiddels ook over het daarbij behorende zwembad. De fami lie Oostdam zet in 1978 een punt achter de bloembollen teelt en gaat zich helemaal op het horeca-bedrijf richten. Met de huidige uitbreiding en renovatie wordt het hotel aan gepast aan de eisen van deze tijd. De bestaande, eenvoudig ingerichte hotelkamers boven het restaurant blijven gehand haafd, maar daar zijn dan nu de 27 nieuwe, zeer modern in gerichte hotelkamers in het nieuwe gedeelte bijgekomen. Het nieuwe verwarmde zwem bad is 18 meter lang en bestaat uit twee met elkaar verbonden ronde bassins met onderwater verlichting. De Engelse pub is in overeenkomstige stijl inge richt en uitgevoerd, compleet met biljart en leestafel. Er is een nieuw parkeerterrein aan gelegd in het voormalige bol lenveld met een capaciteit van 120 auto's en verder kunnen er ook fietsen bij het hotel worden gehuurd. tie tegen beltelevisie lelofarendsveen IELOFARENDSVEEN 7 51 aktiegroep, genaamd: ou Casper buiten de deur" udt momenteel en enquete de Veense Vogelwijk om belangstelling voor het jsjhouden van de bestaande mcenschappelijke Anten- Installatie (G.A.I.) te pci- rw ider het motto: „In de toe- - mst kijken is best verstan- heeft de groep een folder Htegeven, waarin een aantal Helen van kabeltelevisie ge- Hmd wordt. Dat zijn de ho- We kosten en de verwachte ijsverhogingen. Daarbij irdt gewezen op extra kos- in geval van zenderuit- M Biding. Men maakt de bewo- rs van de Vogelwijk erop at- Jt dat de huidige G.A.I.-aan- itingen niet bruikbaar zul- zijn voor kabeltelevisie. De fand „gratis" kijken, vindt (groep niet gratis, omdat een isluitkabel van kontaktdoos 3r televisie gekocht moet irden. Het naar de mening o de aktiegroep nauwelijks rhoogd programma-aanbod de verwachte gezinsproble- •n over zenderkeuze com- 'teren het rijtje nadelen, de folder wordt voorts ge- imoreerd dat er een kleine 1 ns is, dat een eigen antenne e het dak in de toekomst '0'Êer mogelijk gemaakt wordt. LEIDEN Nadat FNV-dis- men dan we hadden ver- trictsbestuurder Nol de Jong wacht" heeft ook wethouder vorig week al liet weten, dat J. Fase zich optimistisch „er toch meer uit de pogin- over de kansen van de gen van het onderzoeksbu- schrijfmachinefabriek Ad- reau Innotech lijkt te ko- Ier uitgelaten. Aanvankelijk was er bij de overbruggingsperiode werk bonden zeer veel pessimisme voor derden te gaan verrich- over Adler. Maar, zo liet De ten". Fase verklaarde donder- Jong vorige week weten:,, er dag tegenover de commissie zijn misschien mogelijkheden economische aangelegenheden zijn voor Adler door in een dat er misschien hoop is voor Adler. Innotech zou contacten met ondernemingen in Ameri ka en Japan hebben. Om wel ke ondernemingen het gaat en hoe groot de kansen zijn, kon de wethouder niet zeggen. ALPHEN Burgemeester M. Paats hees gistermiddag de Nederlandse driekleur in top in verband met het bereiken van het hoogste punt van de in aanbouw zijnde protestants- christelijke basisschool De Hoeksteen aan de Schelfhorst 2- 4. De Hoeksteen is de eerste school die in deelgebied D van Ridderveld II in Alphen verrijst. Later zal nog een openba re school worden gebouwd. De school is momenteel nog gehuisvest in noodlokalen aan Ba- tenstein la-3a' De Hoeksteen omvat op het moment nog maar twee klassen, een kleuterklas en een eerste klas. Met ingang van het nieuwe schooljaar komen daar twee klassen bij. Omdat het nieuwe schoolgebouw dan nog niet gereed is zullen er in augus? tus nog twee noodlokalen worden bijgebouwd. Als alles volgens plan verloopt kan het nieuwe schoolgebouw in januari 1982 in gebruik worden genomen. De Hoeksteen is een lagere school in de nieuwe stijl, dat wil zeggen dat lagere school en kleuterschool geïntegreerd zijn tot een basisschool die acht klassen omvat. De school zal met de nieuwe wijk moeten gaan meegroeien. Het ge bouw is ontworpen door architectenbureau Brouwer/ Van der Breggen en wordt in elkaar gezet door aannemingsbedrijf Van Maas Dijken. In een aan het vlaghijsen voorafgaande bijeenkomst toonde de burgemeester zich verheugd over het vlotte verloop van de bouwwerkzaamheden. Hij memoreerde dat het nog altijd drie jaar heeft geduurd voordat de eerste paal de grond inging. De heer R. Gerritsen, voorzitter van het bestuur van de vereniging voor protestants-christelijke scholen verklaarde de naam van de school aan de hand van een bijbeltekst en wees ook op de lig ging van de school in een hoek van de nieuwe wijk. Na afloop van de plechtigheid werd het schoolied gezongen en werden bal lonnen opgelaten. PROVINCIALE COMMISSIE AKKOORD DEN HAAG Gedeputeer de Staten ga door met het plan voor zandwinning in de Meeslouwerpolder in Vlietland. Het is de beste op lossing. Dit vinden de leden van de Provinciale commis sie voor recreatie, land- schapszorg en natuurbe scherming, die gisteren ver gaderden. „Maar met pijn in het hart", aldus ook het meest kritische lid Tilanus (PPR). Dat de polder niet, zoals in een statenmotie is gesteld en aangenomen, als natuurgebied gehandhaafd kan blijven, wordt echter „zeer teleurstellend" ge noemd. Vlietland ligt tussen Voorschoten en Leidschen- dam. GS stelden onlangs voor de Meeslouwerpolder gedeeltelijk voor zandwinning te gebrui ken. Als compensatie wordt een vervangend natuurbouw- gebied in de Gecombineerde Starre vaart-en Damhouder polder gecreëerd. Milieugroe pen hebben scherp geprotes-, teerd tegen deze plannen. De statenleden vinden echter dat de milieugroepen geen alter natieven aandragen en geen financiële onderbouwing ge ven. GS hebben een contract met een zandwinningsbedrijf. Daarin staat, dat het bedrijf tot 1987 zand mag winnen in de polder. Tot nu toe werd daar nog geen gebruik van ge maakt, omdat de behoefte aan zand niet zo groot was. Boven dien kon op andere plaatsen zand worden gewonnen. Het Recreatiecentrum Rijnland (RCR) heeft nu echter een plan voor winning van het resterende zand in Vlietland ingediend. Met dat plan kon den GS niet akkoord gaan, met name niet omdat het bete kent, dat natuurwaarden dan slechts in beperkte mate be houden zouden blijven. Zij hebben er een ander plan te genovergesteld. De Meeslouwerpolder komt in dat plan beschikbaar voor minder intensieve recreatie. Gedeputeerde Borgman, die het plan ontvouwde, stelde dat zo een financieel gunstige en natuurtechnische nog redelijk aanvaardbare oplossipg is ge vonden. De meeste statenleden kunnen zich daar in vinden. De totale kosten van het plan bedragen ruim 13 miljoen. Hiervan wordt 90 procent door het rijk betaald, en 10 procent door de provincie. De provin- 'cie zal zich aan het contract met het RCR moeten houden. Wanneer dat niet zou worden gedaan - en de provincie wordt door het RCR voor de rechter gedaagd - gaat dat naar schatting tussen de 16 en 25 miljoen gulden kosten, al dus Borgman. Vader Pietlegt eerste steen van FC Lisse complex LISSE Nadat eerder al de heer Balkenende van Lisser Boys de eerste paal voor het nieuwe FC Lisse complex had geslagen, was het gisteren de beurt aan Piet van Dijk sr. (in Sportclub Lisse-kringen beter bekend als 'vader Piet') om gistermiddag de eerste steen van de nieuwe accommodatie van de Lisser fusieclub te leggen. De 84-jarige Piet van Dijk, het oudste erelid van SC Lisse, werd in zijn metselwerkzaamheden bijgestaan door aannemer Hors man (rechts op de foto). Nadat Piet van Dijk de zwartmarmeren plaat vakkundig had ingemetseld, verklaarde hij het: „Een grote eer te hebben gevonden voor het leggen van de eerste steen in aanmerking te zijn gekomen." A. Bezemer koninklijk onderscheiden ATWIJK De gemeente meentepolitie in Katwijk tij- dienst werkzaam is geweest gistermiddag afscheid dens een druk bezochte bijeen- kreeg de eremedaille in goud, '#m de heer L.A. Bezemer, komst in Tripodia. De Beze- verbonden aan de orde van' P«ief beheersdienst van de ge-, mer, die 40 jaar in overheids- Oranje Nassau. Alkemade studeert op plaatsen voor bouw nieuw gemeentehuis ALKEMADE Een nota over mogelijke bouwlokaties voor een nieuwe gemeentehuis is opgesteld door het advies bureau „Stad en Landschap" in opdracht van de gemeente Alkemade. Het rapport wordt in de eerstkomende commis sievergadering voor ruimtelijke ordening aan de orde ge steld. „Stad en Landschap" heeft een prognose gemaakt, waaruit blijkt dat over veertig jaar de huidige beschikbare grondoppervlakte onvoldoende zal zijn voor de benodigde kantoorruimte in het ge meentehuis. Er is toen gezocht naar een nieuwe lokatie van vol doende omvang nabij de grootste concentratie bewoners. De cri teria waaraan de lokatie-keuzen moesten voldoen, waren de vol gende: 1. het centrale karakter van het gebouw diende goed tot uiting te komen, 2. bereikbaarheid, 3. een markante ligging, 4. uitbreidingsmogelijkheden, 5. de situering moest eventueel te combineren zijn met nieuwbouw van overige openbare functies op dezelfde lokatie, 6. de lokatie moest op een dusdanige plek liggen, die voor alle inwoners, ongeacht in welke kern van de gemeente zij wonen, aanvaardbaar is, 7. reële lokaties (liefst on bebouwde plaatsen dus). Het adviesbureau noemde in het rapport in totaal zeven in aan merking komende lokaties, te weten: de Meerkreuk, de groen- plek bij de tennisbanen, het parkeerterrein nabij de huidige voetbalvelden van DOSR en Alkmania, de Wilgenstraat, de Gogh Noord (Oude Wetering), de Weteringlaan en de Ripselaan. Over de lokaties Meerkreuk, Tennisbanen en Wilgenstraat zegt het rapport dat deze plaatsen voldoen aan de gestelde criteria. De conclusie luidt dat de lokatie aan de Meerkreuk het best vol doet aan de geformuleerde doelstellingen. Na uitvoerige „brainstormingsbijeenkomsten" binnen het ge meentebestuur van Alkemade bleven van de in het rapport ge noemde zeven lokaties de volgende drie in volgorde van voor keur over: 1. de tennisbanen, 2. de Meerkreuk en 3. de Wilgen- straat. Omdat de ruimte Voor de jaarlijkse kapitaallasten naar raming f 130.000.- zal bedragen, verwacht het, Alkemadese gemeentebe stuur de eerstkomende tien jaar nog niet met nieuwbouw te kunnen beginnen. Tot zolang zullen tijdelijke voorzieningen ge troffen worden om de ruimteproblemen binnen het gemeente huis op te lossen. Guanaco-tweeling In dierenpark Wassenaar zijn kort na elkaar twee guanaco's uit twee verschillende moeders gebo ren. Hoewel het tweetal dus niet afkomstig is van dezelfde moeder wordt toch gesproken van de Guanaco-tweeling, omdat ze nauwelijks in leeftijd verschillen en bijzonder veel op elkaar lijken. Guanaco's zijn wilde lama's die afkomstig zijn uit Peru en in de vrije natuur met voortbestaan worden bedreigd. De guanaco-tweeling zal niet lang alleen blijven. Er zijn nog enkele andere gua naco's in de familie drachtig en er zijn dus binnenkort nog de nodige neefjes en nichtjes te ver wachten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3