Kees Kist gaat doelbewust verder Klaas Molenaar? Bijna mijn vader. Ziet mij als een zeldzame postzegel Zijn al/e Italianen dieven? 5 Kist blaast uit in het stukje erland dat hij lief heeft en dat ligt «trekt rond zijn geboortestad nwijk. Daar, in de merengebieden Noordwest-Overijssel en Friesland, hij de accu op om na de erstop wraak te kunnen nemen een uitermate teleurstellend oen. Juist toen AZ'67 de macht p in de nationale voetbalwereld ween Kist, bezig aan zijn negende oen in Alkmaar, uit de jnwerpers. De trieste terugval van man, die in 1979 nog werd oond tot Europees topscorer en de afgelopen maanden erg vaak gegen moest nemen met een plaats e dug-out. «IJK De twee In- lekkende bouviers n naar de keuken zen. Het witte dwerg- Itje mag blijven en izich op het klassie ren bankstel. Naast (ees Kist, gebruind ogenschijnlijk vol- ontspannen. „Klaas aar? Bijna m'n va- liet mij als een zeld- postzegel. En die op je niet. Ik kom dus neg bij AZ. Ook niet n contract over twee loopt. Je kunt er wel litgaan dat ik voor aar bijteken", voorspelling steekt af bij alle verhalen Ie blonde spits die de pen maanden de hebben gedaan, liet zo lang geleden lij zelf het hoofd te 1. „Het beste is dat irdwijn", klonk het Inmiddels weet hij „Blijft Kessler met spitsen spelen, dan •f Welzl óf Tol óf ik cht moeten worden. Molenaar kijkt niet naar het voetbal, mercieel gezien ben ik ,hem interessant. Hij 11 me ook als reclame- s j. Dat ik de laatste negatieve publici- fjjjnk deert hem niet. Hij n hTs er maar over i® P "Jken en geschreven -odl!lk ben daar niet al- felukkig mee. Denk is: neem maar een 'och kan m'n vriend- met Molenaar niet Ik heb in die negen AZ overal tegenaan pt. Misschien als ik een dreun ver- eiA anders kom ik niet prH Alkmaar". 10 nkt berusting in zijn l.g De ellende die hij het in5ipen seizoen in het glbedrijf AZ moest aan heeft hem niet it het veld geslagen. 0WS Europese topscorer ]eS79, de international °[°ia een oogoperatie, a,P jenbreuk en een lies- re rechtstreeks jrwezen naar een 1 PH op de reservebank, niet alleen. De spe- lep (Kristen Nygaard >nderd) liet hem ggen en Kist voelde v lotsklaps die meeuw boek van Jonathan dtl®ptone die de drang om z'n blik te ver en vervolgens uit oep werd gestoten. ha;h genoeg las Kist oek aan de voor van zijn „kroning" pscorer van Europa Parijse Lido. In een 0 Ie dus waarin hij als ?e1 de vedette door het "U ging. De terugval hem in elk geval één duidelijk gemaakt: de 9®r schouderklopjes uit ette" AZ-jaren vorm- 1 clichés en bezitten 1 J Ive geen enkele a|9 e. 0nsf iroosi as Ted Troost die n9 laar herhaalde malen net leeft gewezen. Ted t. De naam loopt als ing ode draad door het Hieven van de Steen- J „Die man fascineert P lorm", zegt hij over KI iprezen en verguisde eg Werapeut en hij komt an kiit zijn stoel om in s èn beeld duidelijk te tot welke „verbluf- verrichtingen" deze ran st in staat is. itgreb jongens op kruk- 't 9 ijn kamer binnen zien M3 Na een uur gooiden de 5 dingen in de hoek, v< irstelbaar. Hij heeft '°9f Onlang heel intensief eid en toen hij z'n t o' en van mij af trok, nonfhet mis. Het is net als n kind aan een riem, oet je bijsturen. Zo is i m'j ook. Troost :ettj me bij. Toen ik het tisci pen seizoen in de teil" imen kwam en hulp n v chtte van de mensen hariie heen, heeft hij me tieuvd aangepakt. „Je M' van anderen niets Ma chten", brulde hij en nnefme toen zelfs gesla- Jk heb dat geaccep- enjf Hij had gelijk", alofjs Kist teleurgesteld medespelers, in Jan s bijvoorbeeld. Kist: „Ik heb het eens voor Pe ters opgenomen. Hij maak te tijdens de training Kess ler uit voor mof. Werd hij later ter verantwoording geroepen. Ik was getuige: „Nee trainer, hij had het niet tegen u". Aan dergelij ke ogenblikken denk Je toch wel even terug als ze je massaal laten vallen". „Maar aan de andere kant Het klinkt haast als een bekentenis. „Mijn ge dragspatroon is ook van dien aard dat ik niets még verwachten. Ik irriteer veel mensen, dat weet ik. Mijn naam wordt onmiddellijk verbonden met geld en een grote mond. Het is een harde wereld, de voetbal lerij, daar ben ik wel ach tergekomen". Op verhaal Hij heeft enkele weken de tijd om weer op verhaal te komen. („Er is de afgelo pen maanden wel tegen me gezegd ga er maar twee weken tussenuit, maar ik laat me niet door een clubarts op vakantie sturen") en heeft de Friese meren en de meren van Noordwest-Overijssel als reisdoel uitgekozen. Deze morgen kan van recreëren- op-het-water-om-de-hoek geen sprake zijn. Regen water druipt van het beeld in de schitterende tuin voor Kists woning. Een pri ma gelegenheid derhalve om hem verder onge stoord aan het woord te laten over tien jaar betaald voetbal. Kist werd geboren aan de Verlaatseweg, maar groei de op in, wat in Steenwijk genoemd wordt,, „Het Dal". Dat „dal" heeft hij vrij snel verlaten om ver volgens gouden bergen te beklimmen. Een carrière die in feite gebaseerd is op twee benijdenswaardige eigenschappen: karakter en scoringsdrift. Kees moest en zou naar de top. Dat had hij al in z'n hoofd toen hij als zevenjarig jo chie en als aanvoerder van het gelegenheidsclubje EMM (Eendracht Maakt Macht) tijdens het jaarlijk se toernooi van de Steen- wijker politie voor buurtelf- tallen in één week 73 doel punten maakte. Deze druilerige morgen in juni is neef en naamgenoot Kees Kist gast des huizes. Ook hij heeft betaald voet bal gespeeld (bij Heeren veen), kon aanzienlijk meer met een bal dan „jonge Kees", maar miste de juis te instelling om echt door te breken en slijt nu zijn nadagen in de voetballerij als middenvelder van de hoofdklasser Steenwijk. Een tegenpool van de AZ- centrumspits dus. Neven beter! Kees Kist: „M'n neven Kees en Teun, die nu weer een contract hebben gete kend bij Heerenveen, heb ben altijd beter kunnen voetballen dan ik. Wat mij fascineerde was dat doel. Als het net bewoog kreeg ik een voldaan gevoel. Ik heb toen al bewust een lijn uitgezet die ik in dit leven wilde volgen. Alles moest wijken voor het voetbal. Het sloeg misschien ner gens op, maar ik wilde doorzetten". „In Zwolle merkte ik voor het eerst dat deze wereld keihard is. Als spits van Steenwijk, toén derdeklas ser, werd ik geselecteerd voor een profwedstrijd bij PEC. Ik scoorde driemaal en werd uitgenodigd om in een motel over een con tract te komen praten. Kwam ik daar, zat Pim van der Meent, toen trainer van PEC,. me hooghartig aan te kijken. Voor zich een tafel vol met eten. Ik barstte van de honger, maar moest het doen met een kopje koffie. „Dót en dót zijn de voorwaarden", zei Van der Meent, „je kunt het accepteren en an ders donder je maar weer op". Ben ik met m'n vader onmiddellijk in de auto ge stapt en naar Steenwijk te ruggereden. PEC onder die voorwaarden? Bekijk het maar. Ik ben door die affaire wel geïnspireerd, maar niet op de manier die Kees Kist op de surfplank: „Bijkomen op de meren van Noordwest-Overijssel". Van der Meent klaarblijke lijk voor ogen had. Ik ben vooral gevoelsmens. Als je dat niet bent is het een kil le bedoening. Pas als je met gevoel bezig bent kom je tot uiting". „Dat gebeurde bij Heeren veen. Om daar gratis het stadion binnen te komen droeg ik de tassen van m'n neven, ik was dus geen on bekende. Overigens kreeg ik pas na een jaar een con tract. Aan de vooravond van de derby tegen Cam- buur. Lacroix was gebles seerd en ze kwamen me thuis opzoeken om me over te halen. De premie, 200 gulden, gooiden ze al vast op de schoorsteen mantel. Maar m'n vader bleef weigeren. Hij wilde 'n contract zien. Dat kwam er ook, 50.000 gulden, wat een bedrag hè? Ik scoorde ook nog, zonder dat ik het zelf goed in de gaten had. Kreeg de bal achter op m'n hoofd, zeilde zo de kruising in. Onverklaar baar. Dat heb ik ook als ik naar videobeelden van AZ- wedstrijden zit te kijken. Zie ik mezelf een bepaalde kant oplopen en even later is de bal daar óók. Dan denk ik: waarom doe je dat nou? Het gaat bij mij automatisch. Dat wil zeg gen: als ik fit ben. Zo niet dan ga ik zoeken en is het gevoel weg". Geprogrammeerd „In toevalligheden geloof ik niet. Alles is volgens mij geprogrammeerd. In mijn geval tenminste wel. Alles is gelopen zoals ik dat al tijd voor ogen heb gehad. Of ik veel waarde hecht aan de materiële winst? Nee! Ik weet het, nu wordt er onmiddellijk weer ge roepen: „Kan hij makkelijk zeggen, met z'n sportzaak, z'n huis, z'n auto en z'n boot. Maar ik meen het: al les is betrekkelijk en bezit vooral. Kijk maar naar Kees Molenaar. Draaide met Wastora een omzet van vele miljoenen, maar stierf voordat hij ervan kon profiteren". „Ik ben negen jaar geleden naar AZ gegaan, omdat ik per se in de eredivisie wil de voetballen. Toen ik kwam sukkelde ik met een gebroken middenvoets beentje. Heb ik nog gepro beerd te spelen, met spe ciaal schoeisel. Hard voor mèzelf? Ja. Ik zie jongens om me heen met een lage pijngrens. Met zulke figu ren win je geen Europa Cup. Ik vind dat je in deze sport ver moet kunnen gaan. Maar spuiten, daar wil ik niets van weten. Lie ver stap ik naar Ted Troost. M'n eerste kennis making met Troost was in Denemarken, tijdens een trainingsweek. Ik was zwaar geblesseerd, maar na een behandeling van tien minuten kon ik alles weer. Later heeft hij me geleerd hoe ik mezelf van m'n blessures kan afhel pen. Hij doorziet mensen, heeft overwicht op ze. Mij heeft Troost wel eens erg grof benaderd. Heb ik agressief op gereageerd en dat was juist zijn be doeling. Hij wilde contact. Sinds de eerste kennisma king met Troost ben ik nauwelijks echt gebles seerd geweest. Ik had wel vaak iets, maar kon mezelf helpen". Gloriedagen „Hoogtepunt is en blijft voor mij de huldiging tot Europees topscorer in het Parijse Lido. We waren vertraagd, kwamen te laat aan. Alles was donker in dat theater. Dan doe je de deur open, zijn plotsklaps tientallen schijnwerpers op je gericht. Je moet in deze wereld kunnen relativeren, maar op zo'n moment valt dat niet mee. Toch heb ik juist In die gloriedagen in gezien dat voetbal niet za ligmakend is. „Er is meer dan alleen dat stomme balletje", zei Troost en hij had gelijk. Hoe betrekke lijk vooral succes is, bleek tijdens het EK in Italië en het mini-WK in Uruguay. „Daar heb alleen IK slecht gevöetbald. Hoge bomen vangen veel wind, moet je maar denken". „Uruguay was een toer nooi om Zwartkruis van de baan te vegen, dat was vooraf bekend. In zo'n sfeer kan ik absoluut niet spelen. Daar kwam nog bij dat Zwartkruis geen ver trouwen in me had, vertel de hij me ronduit. Heb ik gezegd: laat me dan thuis. Maar daar wilde hij niets van weten. „Bij je club scoor je toch ook", zei hij dan. Na z'n ontslag kwam hij bij me: „Kees, nu weet ik wat je hebt bedoeld". Maar ja, toen stond hij wel al aan de kant. Het gekke is dat Kessler wel verirou- wen in me heeft en ik in hem. Maar ik kan niet met 'm praten, krijg geen con tact. Ik raakte zelfs zo geï soleerd dat ik móést pra ten. Het gevolg was een in terview met Kees Jansma in Voetbal International, waarvan Kessler, ongelo gen, drie dagen van de kaart is geweest. PSV zat op zo'n uitbarsting te wachten, hoopte dat de breuk met AZ nu definitief zou zijn. Zover kwam het dus niet. De eerste wed strijd na dat interview be gon het Alkmaarse publiek al na een kwartier om me te roepen. Later, een kwar tier voor het einde, iViocht ik opdraven. Heb ik ge zegd: hier heb je m'n voet balschoenen, doe 't zelf maar. Echt kwaad heb ik me in Eindhoven gemaakt. Wonnen we met 3-0 van PSV, was nog nooit voor gekomen. Stapt Kessler onmiddellijk na afloop op Welzl af, hij zat op de bank, en zegt: jij speelt volgende week op de plaats van Kist. Dat hoorde ik later van Kurt Welzl zelf. want wij kunnen het rede lijk met elkaar vinden (ik ga zelfs naar zijn trouwerij in Oostenrijk). Kijk, dón word ik kwaad, als ze niet eerlijk tegen me zijn". „Ik denk nog zo'n vijf jaar betaald voetbal te spelen. Daarna wil ik een „dup pie" uit deze buurt gaan trainen en me verder con centreren op m'n sport zaak. En ik hoop natuurlijk nog een tijdje voor Steen wijk te kunnen voetballen. Want dat is gek, hè, je ziet het ook aan m'n neven, we komen toch allemaal weer in Steenwijk terug". BERT DIJKSTRA ROME Zijn alle Italia nen dieven? Ach, zo erg is het nu ook weer niet. Wat wel opvalt is dat vele Italianen iets met diefstal, roof, inbraken enzovoorts uitstaande hebben, in actieve of passieve zin. De verzekeringsagent meet eerst met een duimstok de voordeur: hoogte, breedte en voor al dikte. En hangt met zijn lijf half over de rai ling van het balkon. „Dieven hebben nooit hoogtevrees", zegt hij wijs. Hij werpt een wan trouwende blik op de rolluiken: „Deze gaan toch wel elke avond naar beneden, he? De verze kering betaalt niet uit, als 's nachts de luiken niet omlaag waren". De premie die hij voor een hier normale Inbraakver zekering dus alleen in braak) rekent bedraagt 350, vele keren hoger dan in Nederland. „Vind je het gek", vraagt de verzekeringsman. Op de etages hierboven hebben ze vorige week juist de voordeuren ver vangen door waarach tige brandkastdeuren: staal op staal, en de sleutel moet je vijf keer omdraaien voordat je naar binnen of buiten mag. De inbraakangst is groot. Elke avond hoor je in de hele wijk het ge ratel van de rolluiken die omlaag worden gedaan. De Italianen barricade ren zich tegen de nacht. Mijn huisbaas heeft me al haarfijn uitgelegd hoe je een rolluik repareert. Kinderspel, inderdaad, en de onderdelen haal je bij de Italiaanse Hema, de UPIM. Toch wordt de nachtrust herhaaldelijk verstoord. Door sirenes die beginnen te loeien. Van die kleine si reentjes. En de Italiaan weet dan dat buiten iemand aan zijn of aan 'n auto mor relt. En als je een auto beneden op straat hebt staan, zou ik toch maar even zeer snel gaan kij ken. De auto's hebben de gekste beveiligings mechanismen. Van fiets- kettingen, grote in ge kleurd plastic verpakte kettingen waarmee je schepen vastlegt, om stuurwiel en voorstoel gevlochten, stuurstangen die de gaspedaal vast maakt aan het stuur (of omgekeerd), mechanis men die de versnellings bak onbruikbaar maken enzovoort. Er zijn hier automobilisten die wel vier beveiligingsmecha nismen moeten uitscha kelen voordat ze kunnen wegrijden. Op de diefstal van de autoradio hebben ze toch iets gevonden. In winkel of café zie je re gelmatig mensen bin nenkomen met zo'n au toradio onder de arm. Dit ding Is namelijk uit- neembaar. De radio is zo gemaakt dat als je haar in het daarvoor bestem de vak op het dashboard laat zakken, ze direct contact maakt. En de autoantenne idem. Dit ding draai je met een simpele handbeweging op of van haar plaats. Hetzelfde geldt voor de buitenspiegel. Iets voor de Nederlandse uitvin ders? De Italiaanse vrouwen hebben ook iets gevon den op die wijdverbreide plaag van handtasjes diefstallen. Het valt di rect op dat ze hier het tasje nooit alleen over de schouder dragen, maar altijd over schouder èn hals. Niet opzij maar op de buik, en als het even kan de hand er stevig boven op geklemd. Een Franse toeriste was van dit Italiaanse gebruik niet op de hoogte. Vol gens een bericht in de krant vorige week, Hep ze te wandelen op de Via Antica Appia. Onder de ene arm haar vriendin en onder de andere haar handtas. Vanachter na derde behoedzaam een auto (een Fiat, zegt de krant) het raam van het rechterachterportier om laag. Een hand komt eruit wanneer de auto op hoogte is van de vrou- w(en), en sluit zich her metisch om de riem van haar handtas. De auto vertrekt, maar op het zelfde moment, in een reflex, klampt de Fran- paise zich aan haar bezit vast, en wordt met vrien din, die ook niet losliet (haar dan) wel vijftig me ter meegesleurd. De Fiat verdwijnt toch met de tas, en de Francaise moet nog wel een week in het ziekenhuis bijko men van alle schaafwon den. Had de tas niet zo uitdagend aan haar zij gebengeld, dan zou de „Fiat" geen poging ge waagd hebben zich daaraan te vergrijpen. Dus, ook als vele Italia nen dieven zijn, dan nog kunnen we van hen leren niet hun slachtoffer te worden. CEES MANDERS

Leidse Courant | 1981 | | pagina 21