tekorten oj) parkeergarage' Toch mogelijkheid voor terras aan Sint Jorissteeg over kraakactie winkeliers Onenigheid in raad Raad akkoord met Educatief Centrum >e LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 JUNI 1981 PAGINA 3 r Werklozenmanilestatie In het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk wordt vanavond een werklozenmanilestatie gehouden. Het motto is:Afblijven van onze rechten". Enkele thema's worden behandeld: het recht van werklozen op een net to behandeling door de uitkeringsinstanties en het GABde sociale zekerheid en het plannen van een ge zinsinkomen. Voorts is er een tentoonstelling over uit keringen en koopkracht en wordt het filmpje 'Werk loosheid' van het Amsterdams Stadsjournaal vertoond. Later op de avond treedt de Leidse popgroep Painted Music op. Nieuw vliegtuig Vliegtuigfabriek Fokker heeft vanmorgen om elf uur voor het eerst het mdf 100 model van het toekomstige Neder lands-Amerikaanse verkeersvliegtuig aan het Nederlandse publiek gepresenteerd tijdens de manifestatie „Airrail" in de Ton Menkenhal. Fokkers neemt tot 17 augustus deel met een wervingsstand aan deze manifestatie, die in het teken staat van de nieuwe Schiphollijn. De Fokker-stand is elke dag geopend van tien tot zes uur. De vliegtuigindu strie zoekt nog steeds naarstig naar tekenaars, construc teurs, draaiers en frezers. Vrouwenstrijd In de wereldwinkel aan de Steenstraat wordt vanaf morgen tot en met zaterdag 4 juli een fototentoonstel ling gehouden over de geschiedenis van de vrouwen- strijd in Zuidelijk Afrika. Dit naar aanleiding van het feit dat op 9 augustus 25 jaar geleden de Zuid-Afri kaanse vrouwen in Pretoria massaal de straat opgin gen om te protesteren tegen de dreigende invoering van de zogenaamde pasjeswetten voor vrouwen. In dit protest liepen destijds 20.000 vrouwen mee. De exposi tie is te bezichtigen op maandag tot en met van half drie tot half zes en zaterdags van twaalf uur tot vijf uur. Collegium Musicum Het Leids studentenkoor en orkest Collegium Musicum heeft voor het seizoen '81-'82 een nieuw bestuur. Karin Le opold is preases, Werner von Marinelli ab-actis, Gertjan Vroege quaestor. Tineke van A Ier commissaresse koor, Hugo van den Hoek Ostende bibliothecaris koor, Siebke Kaat commissaresse orkest en Annemieke Dekker biblio thecaresse orkest. Het correspondentie-adres is postbus 454, 2300 AL in Leiden. Taptoe-festival Patiënten van het Academisch Ziekenhuis Leiden krij gen dezer dagen via hun 'eigen' televisiezender een re portage van het afgelopen zaterdag in Hazerswoude gehouden Taptoe-festival voorgeschoteld. Het festival vond plaats ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van hert plaatselijke Tamboer- en Trompetterkorps en bet 700-jarig bestaan van de gemeente Hazerswoude. De videogroep AZL heeft alle optredens waaronder dat van de Leidse muziekvereniging 'Kunst en Genoe gen' alsmede de prijsuitreiking door burgemeester J. ten Heuvelhof voor uitzending vastgelegd. Branderhorst koninklijk onderscheiden ADVERTENTIE SLOOP- GOUD 16.50 per gram legitimatie verplicht Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden Inbraken Rijnsburgerweg LEIDEN In twee wonin gen aan de Rijnsburgerweg is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. De dieven verdwenen met de buit in de vrijwel nieuwe auto van een van de bewo ners van de huizen. In een van de woningen wer den camera's en geld gestolen met een totale waarde van ruim tweeduizend gulden. De waarde van de gestolen goede ren uit de tweede woning is nog niet bekend. Wel werden hier ook de autopapieren en de autosleutels gestolen uit het colbertje van de bewoner. LEIDEN Secretaris mr. H.A.C. Branderhorst van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is gistermiddag benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij ontving de koninklijke onderschei ding uit handen van loco burgemeester Waal. De heer Branderhorst ontving de onderscheiding omdat hij door het bereiken van de 65- jarige leeftijd zijn functie bij de Kamer als secretaris neer legt. De heer Branderhorst is gedurende vijfentwintig jaar in de Kamer actief geweest, maar heeft de afgelopen iaren ook bestuursfuncties in tal van andere organisaties verricht. De onderscheiding werd uitge reikt tijdens een receptie na afloop van de ledenvergade ring waarin de jaarrekening werd goedgekeurd. LEIDEN De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met de instelling van een Educatief Centrum. Dit centrum, dat tot doel heeft een samenhangend beleid op het terrein van de volwasseneneducatie te bevorderen kan voorlo pig drie jaar gaan functioneren. Dan loopt de subsidie af en moet het gemeentebestuur beslissen wat er verder gaat gebeuren. Het Educatief Centrum wordt, juridisch gezien, ondergebracht bij de Stichting Welzijn, dit zeer tegen de zin van de PPR die liever een Stichting Educatief Centrum opgericht had willen zien. In 1983 zal worden bekeken welke inhoud het Centrum dient te krijgen. Er zal naar gestreefd worden deze instelling in een apart gebouw onder te brengen, wellicht in de gerestaureerde Burchtzaal. Spoorboom ramt dak personenauto LEIDEN Een van de spoorbomen van de over gang De Vink heeft gister middag het dak vernield van een personenauto, die nog geen kilometer had ge reden. De beschadiging ontstond doordat de bomen omlaag kwamen terwijl een vrachtau to met oplegger, beladen met nieuwe personenauto's nog niet de overgang had verlaten. De tachtograaf in de vrachtau to heeft uitgewezen, dat de vrachtwagen met een snelheid van 22 km de overgang over stak. De alarmtekens van de spoorwegbeveiliging traden in werking toen de cabine van de wagen zich juist tussen de bo men bevond. De chauffeur slaagde erin niet in zop snel op te trekken dat zijn lading ook tijdig de overgang had verla ten. Zowel de personenauto als de spoorboom liepen schade op. De Leidse politie heeft ge ruime tijd ter plaatste de rol van de vernielde spoorboom waargenomen. 'f'/oorzitter 10 "Universiteitsraad "olbromoveert •5 (C Sdi "■^frans van der Meer. voor- (S) ifitter van de universiteits blad is gistermiddag in het i Academiegebouw aan het EAÓiapenburg gepromoveerd m"%t doctor in de sociale wetenschappen op zijn —proefschrift „Attitude en nilieugedrag". Van der Hlllfleer komt tot de conclu- """lie dat een beter milieuge drag door een mentaliteits- pjjerandering van de burger '"liet te verwachten is. Dit jou alleen kunnen door wettelijke maatregelen en loor tariefsverlaging van J? Inilieuvriendelijke zaken. usto zou bijvoorbeeld het (ebruik van het openbaar Jervoer bevordert kunnen .fjorden door het bus- en "Jreinkaartje een stuk goed- ioper te maken. IIIIIP or 30 mille valse okaarten 'EN De postale re- ihe onderzoekt in sa- iwerking met de Leidse J'e naar de herkomst 150 valse girobetaal- die totale waarde ker dertigduizend gulden "ten vertegenwoordigen. taalkaarten werden gis- lorgen door een 25-jarige maar aangeboden bij de rlandse Middenstands aan de Breestraat. De zou de betaalkaarten heb- ontvangen bij de verkoop dg] een partij broeken. Hij at 4 de politie echter niet mee- met wie hij gehandeld Htf LEIDEN De raad sprak gisteren zijn voorkeur uit voor de gemeentevariant ten aanzien van de Sint Jorissteeg wat inhoudt dat er de mogelijkheid geschapen dient te worden voor een terras aan deze breedste steeg van Leiden. De buurt had liever gezien dat er op deze plaats een stuk of zestien wo ningen gebouwd zouden worden. De raad maakte zijn keuze bij de behandeling van het verbeteringsplan Hogewoerd. Het gaat hier om een voorlopige uitspraak. De invulling van het gebiedje zal pas werkelijk plaatshebben na vaststelling van net bestemmingsplan voor dit gebied. De PvdA ziet liever dat het plan van de buurt wordt uitgevoerd. De wensen van de omwonenden werden wel gehonoreerd ten aan zien van het binnenpleintje op de plaats van het koopcentrum aan het Levendaal. De raai zag het voorstel van het college om er een open pleintje van te maken, niet zitten, ook omdat men bang was dat het binnen de kortste tijd in een alternatieve vuilnisbelt zou ontaarden. Ook hier wordt een definitief besluit pas genomen bij de vaststelling van het bestemmingsplan. Ondanks het feit dat het college dit ontraadde sprak een meerderheid uit dat de in het plan opgenomen brug over de Nieuwe Rijn ter hoog te van de Nieuwe Brugsteeg niet aangelegd dient te worden. Op verzoek van het CDA be loofde wethouder Waal dat er in de Sint Joris steeg geen parkeerplaatsen zullen verdwijnen voordat de parkeergarage Sanders is gereali seerd. Waal zei te verwachten dat er na uitvoe ring van de plannen eerder parkeerplaatsen bij zouden komen. Hij kondigde aan binnenkort met onteigeningsvoorstellen ten aanzien van het Sanderscomplex te zullen komen. De kraakactie op het Vrouwekerkterreintje. optreden van de gemeente bij houding ook niet bij het kra- het kraken van huizen en ken van dit tereintje zou moe- vroeg zich af of een dergelijke ten worden aangenomen. De werkgroep De Camp heeft er ties niet te steunen. De discus- inmiddels bij de raadsleden op sie wordt donderdagavond aangedrongen dergelijke mo- voortgezet. parkeergarage er moest ko men. De heer M. Zonnevylle (VVD) hoopte de garage te kunnen financieren uit de In terim Saldo Regeling, de subsi die van de rijksoverheid voor stadsvernieuwing, terwijl H. Glaubitz (D'66) de exploitatie liever overgedragen zag aan Digros. CDA-er J. Walenkamp achtte het, evenals de wethou der, verstandiger om het apar te raadsvoorstel over de par keergarage af te wachten. Grondpolitiek Waal meende dat de eis van de kleinere linkse partijen om de parkeergarage kostendekkend te doen zijn niet paste in de functionele grondpolitiek (de waarde van de grond is hierbij afhankelijk van wat voor be stemming deze krijgt) van het college. PSP en PPR zijn met name bang dat de gemeente aanzienlijk verlies zal maken t)EN Volgens de ouder van ruimtelijke jning C. Waal is er I enkel verband tussen 'oningbouw in Noord en de Digros-parkeer- ige. De angst van de en de kleinere linkse jen, dat een exploita- •kort van de garage ge in zou hebben voor de e woningbouw in de achtte Waal dan ook •nd. De wethouder (je dit gisteravond in de 5 Isvcrgadering waarin ^r meer het verbete- m^splan Noordvest ter n ike kwam. Wethouder Tesselaar van volks- 2 ivesting noemde het gelijk om nu al te stel- dat er tekorten zullen feden. 30pl VVD en D'66 toonden M ervan overtuigd dat de [en a jr« a< "'DEN De poging om r alle belangrijke zaken oscvoor het intredende zo- 11sreces een beslissing in ^•aad te nemen werd gis- ie ivond gedwarsboomd ie. r een plotseling opdoe- ide discussie over de an- halve week geleden ge- 3it0jden kraakactie van dei rlemmerstraatwinke- s. Verschillende fracties sten niet met het tot op en gevoerde gemeente- or1f beleid akkoord te gaan. houder Waal beloofde uitgebreid van repliek lienen doch vond daar ravond geen tijd meer De raadsvergadering kit donderdagavond 'tgezet. winkeliers kraakten het liggende Vrouwekerk- intje omdat zij meer par- .•laatsen in de buurt wil- p.ifhebben doch wethouder greep hard in door het ri te ontruimen en af te 'A^ên en verklaarde later in aadscommissie niet terug rillen komen op dit besluit, meende dat pogingen om recht in eigen hand te ne- s. j niet gehonoreerd moeten Hden. Wel wilde de wethou- (Sin een breder verband be- of er soms geschoven kon rlen met parkeerplaatsen it gebied. ivel alle partijen verweten een te stugge houding, pn de PPR stelde zich bij sflitide van F. van Oosten o^ant achter de portefeuil- i7.3Uder op. „We moeten onze ogen niet sluiten voor de be langen van de winkeliers die vanuit een te enge visie alleen maar uitbreiding van het aan tal parkeerplaatsen in de bin nenstad wensen", verklaarde Van Oosten gisteravond nog eens: „Dit soort acties mogen niet gehonoreerd worden". Hij verweet de andere, meer wel willende fracties, de winke liers zand in de ogen te strooien wanneer zij tijdelijk het parkeren op het Vrouwe- kerkterrein toe zouden willen staan. CDA-er J. Walenkamp vond dat de gemeente niet zo moeilijk moest doen. „Het is overdreven om een nuttig ge bruik van een braakliggend terrein onmogelijk te maken", aldus het raadslid. Walenkamp houdt een motie achter de hand waarin gevraagd wordt het terreintje, totdat het door de gemeente opgeknapt gaat worden, vrij te geven als par keerterrein. Hij veroordeelde evenwel het eigenmachtige optreden van de winkeliers. VVD-leider F. Kuijers ver woordde het wat voorzichti ger. „Wanneer "op langere ter mijn een status quo plaats vindt moet een tijdelijke oplos sing gezocht worden". De VVD wil dat Waal voor 15 au gustus aan de raad laat weten wanneer de plannen ten aan zien van het plateau uitge voerd gaan worden. Wanneer daar in augustus nog geen dui delijkheid over bestaat zouden er alsnog, tijdelijk, auto's ge stald mogen worden, vinden de liberalen. Hij wees de wet houder op het zachtmoedige op de grond en vinden dat er op de parkeergarage geen geld moet worden toegelegd. Waal stelde echter dat een dergelij ke theorie de bouw van bij voorbeeld een politiebureau onbetaalbaar en dus onmoge lijk zou maken. De wethouder vond dat de parkeergarage zo snel mogelijk gerealiseerd moest worden en hoopte de raad na de zomer een voorstel daarover voor te leggen. Zijn argumenten konden PSP en PPR niet vermurwen. Een motie van „klein links" werd door de raad verworpen. Mo menteel is het college in on derhandeling met Digros over de verkoop van de grond. Stadsvernieuwing Bij de discussie over het ver beteringsplan ging Waal ook even in op het momenteel zeer in de belangstelling staande stadsvernieuwing. „We zijn den mogen schuiven". Het ge meentebestuur wil nog met de minister spreken over de voorgenomen bezuiniging, een zaak die volgens Waal ook af hankelijk is van de afloop van de kabinetsformatie. De geschilpunten tussen buurt en gemeenten zijn op enkele punten opgelost. Zo gaf het college te kennen bereid te zijn tot, indien dit tenminste mogelijk is, renovatie van de panden aan de Houtmarkt. Over het ophogen van de Lan- gegracht zal op aandringen van PvdA-raadslid M. Koning eerst in de commissie worden gepraat. Ondanks een vurig pleidooi van de kant van de PSP krijgen de bewoners van Noordvest geen buurtkantoor- tje, niet omdat het college daar tegen is maar omdat het meent dat de stadsvernieuwingssubsi die de stichting van een derge lijk kantoortje niet toelaat. Wethouder C. Waal ...functionele grondpoli tiek... niet optimistisch maar ook niet zonder zorgen", verklaarde Waal: „Maar je kunt het pro ces van de stadsvernieuwing niet zomaar stopzetten. Moch- F. van Oosten (PPR) ...niet tot elke prijs... ten er door de rijksoverheid bezuinigingsmaatregelen op dit punt worden genomen dan bestaat wellicht de kans dat we binnen de toegezegde gel-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3