4 "Deserterend leger maakt weg vrij voor Idi Amin historische dag Frankrijk Russen gebruiken weer gifgas in Afghanistan Iran: „We zijn Bani-Sadr op het spoor" [ER COMMUNISTEN IN KABINET- MAUROY Steeds meer Polen uitvluchten geboorteland 3rak wil Arabische atoombom Afghaans verzet: Charles onver schrokken duiker Nieuwe Spaanse coup verijdeld Wallenberg ereburger VS Nieuwe Amerikaanse SALT-onderhandelaar ITENLAND LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 24 JUNI 1981 PAGINA 13 |JA Tijdens het weekend zijn honderden mi- St ren van het 11e en 15e bataljon, gehuld in lom- en zeulend met koffers die uitpuilden van B©lderwaar, Arua binnen getrokken. Zij hadden posities in het noordelijke Koboko Yumbe en !*s bnga verlaten. De meesten waren jong, nors en Sopig vermoeid na meer dan 35 kilometer te »n gelopen. Ze klaagden bitter dat ze al we- lang geen loon of voedsel hadden gekregen en leven hadden moeten houden met cassave pango's. ji de hoge officieren weg waren, gevlucht of f verlof, stortte de discipline onder de soldaten Hopen vrijdag in elkaar. Twee Franse doktoren en een Engelse hulpverlener hadden een zenuws lopende nacht omdat het ziekenhuis in Arua waar zij verbleven herhaaldelijk werd binnengevallen door dronken soldaten die vernielingen aanricht ten. Met de zwaarste patiënten en zoveel mogelijk medicijnen zochten de doktoren 's morgens hun toevlucht in de missiepost in Umbachi, zeven kilo meter verderop. De vrachtwagens van de post wa ren door de muitende soldaten gevorderd en het leek slechts een kwestie van tijd alvorens de solda ten toegang zouden eisen tot de voedselvoorraad. Na een nacht plunderen leek Arua zatermorgen volkomen uitgestorven, op enkele soldaten na die nog Winkels en huizen afstroopten op zoek naar voedsel. Officieel is er geen melding gemaakt van de crisis in Oeganda hoewel alle interne vluchten vorige week vrijdag zijn stilgelegd en er ten zuiden van Arua wegversperringen zijn opgezet. De muiterij is het ernstigste incident in de West-Nijlprovincie sinds de gevechten rond Arua van vorig jaar okto ber en benadrukt nogmaals het gebrek aan moraal in het Oegandese leger nu het laatste contingent van de tienduizend man sterke Tanzaniaanse troe penmacht aan de terugtocht begonnen is. De Tan- zanianen hebben de provincie ongeveer drie we ken geleden definitief verlaten na een waardevolle rol te hebben gespeeld als bemiddelaar tusssen de plaatselijke Lukbara-stam en het Oegandese leger dat voornamelijk uit leden van de Acholi- en Lan- gistam bestaat. Militair gezien heeft de muiterij de Oegandese troepenmacht in de West-Nijlprovincie danig uit gedund. De overgebleven militairen zouden een vastberaden aanval van de voormalige soldaten van Idi Amin die de provincie ten noorden van Koboko sinds de bevrijdingsoorlog in handen heb ben, niet kunnen weerstaan. Met de terugtrekking van het 11e en 15e bataljon naar Arua is het leger alleen nog sterk aanwezig in het noordoostelijk ge legen Wandi. En ook de troepen gelegerd in Moyo, verder naar het noorden, zouden in een opstandige stemming zijn na weken zonder eten en zonder geld te hebben gezeten. De muiterij komt na een ellendige periode in dit gebied, waar ziekte en droogte de chaos van het le ger alleen maar verergeren. Hoewel de EG, de Verenigde Naties en het Rode Kruis verwoed wer ken aan plannen om dit gebied ten westen van de Nijl te helpen, lijkt het nauwelijks mogelijk een programma van welke strekking dan ook van de grond te krijgen in dit door chaos, wetteloosheid en plunderingen geteisterde gebied. IAN GUEST THE GUARDIAN ira Lan onze correspondent) ®<:|IIJS Gisteren was het historische dag voor gdikrijk en in zekere zin West-Europa, omdat r voor het eerst sedert nÉ tegen communisten Hbeer de minister" gezegd 1238! worden. Na maratho- 5terhandelingen die in de e uren van dinsdag ein- en bereikten socialisten communisten een poli akkoord en eveneens beginselovereenkomst de benoeming van vier munistische ministers, akkoord werd in de loop JE de dag door de besturen beide partijen bekrach- kOC maar het was wel dui- ^"Mk dat de communisten f-jie meeste moeite mee ^iien. Zij vergaderden de ll dag, maar gisteravond den zij naar de (socialis- lie) premier Pierre Mau- y M stappen om te zeggen dat zij met hem akoord wa ren. Gisteravond werd be kend gemaakt dat Charles Fiterman, na partijleider George Marchais de belang rijkste man in de communis tische partij, minister van vervoer zal worden. Drie an dere communisten hebben óverwegend technische pos ten gekregen. De communisten hebben zwa re concessies moeten doen. De communistische partij die bij monde van partijleider George Marchais in januari 1980 de Russische inval in Afghanistan goedpraatte, heeft haar pro- Russische standpunten moeten inslikken. Over Afghanistan staat in het akkoord dat het „Afghaanse volk het recht heeft zijn eigen regering te kiezen" en verder spreekt men zich uit voor terugtrek king van de Russische troepen en stopzetting van iedere bui tenlandse inmenging in het land", een draai van honderdt achtig graden dus. Op het gebied van de binnen landse politiek wordt in het akkoord gezegd dat verande ringen zich „geleidelijk" zul len voltrekken, waarbij reke ning wordt gehouden met de crisissituatie. Er wordt vooral gedoeld op de nationaliserin gen die Mitterrand in het vooruitzicht heeft gesteld, met name van de grote banken en de verzekeringsmaatschap pijen. Over het tempo waarin dat zou moeten gebeuren zou den beide partners aanzienlijk van mening verschillen. In de overeenkomst wordt ook herhaalde malen de nadruk gelegd op de regeringssolidari- teit, die communisten hebben moeten toezeggen te eerbiedi gen, in gevallen waarin ze het niet met beslissingen of maat regelen eens kunnen zijn. De nieuwe Franse regering onder leiding van premier Pierre Mauroy bestaat met de opneming van de vier commu nisten in totaal uit 46 leden, groter dan welke voorgaande regering dan ook. Conservatieve groepen in Frankrijk betwijfelen overi gens sterk of de communisten Mitterrand met rust zullen la ten Zij wijzen op het feit dat de communisten kort nadat ze in de regering van genertaal De Gaulle waren opgenomen in heftig conflict raakten met de rest van het kabinet en on rust op straat veroorzaakten. Als gevolg daarvan werden ze in 1947 uit het kabinet gezet. De buitenlandse reacties op de opneming van communisten in de Franse regering zijn in het algemeen gematigd. De West- duitse bondskanselier Helmut Schmidt verwacht geen veran deringen in de betrekkingen met Parijs. Wat de Ameri- Partljlelder George Marchais, aanvankelijk getipt als meest se rieuze kandidaat voor het ministersschap, weigerde iets tegeno ver verslaggevers te zeggen nadat hij met premier Mauroy had gesproken over de benoeming van zijn partijgenoten in de rege ring. Later bleek dat zijn voornaamste rivaal in de partij, George Fitermann, minister van arbeid was geworden. kaanse houding betreft, die al loop vandaag kennis nemen meteen zeer gereserveerd was nu de Amerikaanse vice-presi- na de verkiezing van Mitter- dent Bush een officieel bezoek rand, daarvan kon men in de is begonnen aan Parijs. ïbbi in Dngerstaking J Joodse rabbi, Adrian ||1§Btz (53) is in de synagoge lil het voormalige concentra- "^Vnp Dachau een honger- >>|ng begonnen waarmee hij landacht probeert te vesti- op het feit dat premier Be- h in de komende verkiezin- eind deze maand geen u twinning mag behalen. etz meent dat Begin door zware medische behande- die hij ondergaat als chro- zSjsJh hartpatiënt niet langer r?nier kan blijven. De aanval P de kerncentrale in Bagdad Dlgens de rabbi een bewijs Begins ontoerekeningsvat- ur RSCHAU De stroom vluchtelingen tolen neemt nog steeds toe. Op dit ogen- bevinden zich zo'n zevenduizend Polen Oostenrijkse doorgangskampen, in af- hting van asiel in het Westen. Volgens I Intergouvernementele Migratiecomité D) zijn de eerste drie weken van juni 3 Polen in Oostenrijk aangekomen. Het verwacht dat de stroom de hele zomer nhouden. ^olen is gisteren een nieuwe groep commu- van de harde lijn opgestaan, die de in- iming van de Russen lijkt te hebben. Giste- is in de voornaamste Poolse kranten een :ht van het Russische persbureau Tass afge- ;t, waarin melding wordt gemaakt van een je week opgericht groep, het „Communis- forum van Poznan". Het forum zou zijn richt uit sympathie met het onofficiële um van Katowice", dat maandagavond de ale tendens in de Poolse massamedia af- anhangers van de harde lijn, de „haviken" de hervormingen sinds de gebeurtenissen de vorig zomer in de hand willen houden esnoods terugdraaien, genieten weinig aan hang in Polen. Ze worden echter steeds meer gesteund door de andere Oostbloklanden. De druk van deze landen, die meestal via de mas samedia wordt uitgeoefend, houdt verband met het komende congres van de Poolse communis tische partij. Ongeveer vier van de vijf afge vaardigden komt voot het eerst op het congres. Het is vrijwel zeker dat er aanzienlijke veran deringen zullen komen in het partijkader en dat de partij de meeste democratische beslissin gen van het afgelopen jaar zal goedkeuren. Welingelichte partijleden zijn echter van me ning dat de partij niet van het officiële commu nisme zal afwijken en zodoende het Kremlin zal dwingen om in te grijpen. De Poolse leiding heeft de kritiek van Rusand op de huidige vrijheid in de Poolse pers ter har te genomen. Maandag is de „havik Leslaw To- karski, voormalig hoofdredacteur van het blad Perspektywy, benoemd tot hoofd van de com missie voor de pers, radio en televisie. Tokars- ki's benoeming wordt gezien als een concessie van de gematigde krachten in de Poolse partij, onder wie partijleider Kania, aan de voorstan ders van de „harde lijn", die zich verzameld hebben rond de vooraanstaande havik Stefan Olszowski. ROET/JERUZALEM- IILIA President in van Irak heeft gis- bekend gemaakt dat ilangs door Israël ver ste kerncentrale in Tam- zo spoedig mogelijk worden herbouwd, kan Irak verhinderen eigen kernmacht op te ven", aldus de president daarmee voor de eerste min of meer toegaf, dat :ntrale in Tammoez on- meer zou worden gaan likt voor de produktie kernwapens. Hoessoen „alle landen van de we reld die vrede en veiligheid willen op de Arabieren aan een atoomboom te helpen om die tegenover de reeds bestaande Israëlische atoom bommen op te stellen". De Israëlische premier Begin heeft inmiddels tegenover een parlementscommsisie ver klaard dat hij in het bezit is van een document dat aan toont, dat de Verenigde Staten op de hoogte waren van de plannen van Irak kernwapens te ontwikkelen. Amerikaanse deskundigen hebben dat te genover een senaatscommissie al eerder verklaard. Brazilië heeft zijn ambassa deur in Israël teruggeroepen voor overleg na beschuldigin gen dat Israëlische geheim agenten valse informatie aan journalisten hadden verstrekt volgens welke Brazilië urani um zou hebben geleverd aan Irak. Brazilië kwalificeert dit als laster. In Israël is inmid dels ernstige kritiek geleverd op het hoofd van de Israëli sche spionnagedienst, de Mos- sad. Informatielekken zou het functioneren van de inlichtin gendiensten in gevaar bren gen. PESHAWAR De Russen, thans achttien maanden in Afghanistan, gebruiken weer gifgassen. Zij deden dit in het begin ook, maar stop ten er volgens diplomaten een jaar geleden mee vanwe ge de ongunstige reacties in de wereldopinie. De hervat ting van het gebruik is ge meld uit betrouwbare krin gen van Afghaanse vrij heidsstrijders. De aanvallen met de gassen worden ge daan door Sovjet-helikop ters en straalvliegtuigen. De Russen hebben de afgelo pen weken ook sterkere aan vallen uitgevoerd met klassie ke wapens, kennelijk om de zware slagen te vergelden die de strijders hen toebrengen door middel van hinderlagen in de bergen van het land. Deze zijn thans ook beter be wapend en georganiseerd dan een jaar geleden. De tactiek van de Russen bij deze aanvallen is dorpen eerst plat bombarderen met heli kopters en Migs en vervolgens te bestoken met mortieren en raketten van tanks. Daarna werpen helikopters de Migs granaten met gas af, die tegen standers op zijn minst tijdelijk buiten gevecht stellen. De ech te zuiveringsoperaties worden echter uitgevoerd door Af ghaanse soldaten te voet met als opdracht alles te doden „wat beweegt", aldus dezelfde kringen. De Russen zelf ko men volgens de vrijheidsstrij ders nooit hun gepantserde voertuigen uit. Een Afghaanse verzetsgroep heeft in Islamabad gemeld een Russische piloot te hebben krijgsgevangen gemaakt. Men wil hem uitleveren tegen Af ghaanse krijgsgevangenen. Vrouwen in de traditionele kledij betoogden gisteren In de straten van Teheran voor hun leider ayatollah Khomelny. TEHERAN Volgens een vooraanstaand Iraans parle mentslid kan de gevluchte ex-president Bani-Sadr elk ogenblik gearresteerd wor den. De Iraanse autoriteiten zijn er namelijk van over tuigd dat hij zich nog in Iran bevindt. De politie heeft het betrokken gebied gelokaliseerd. Geruchten dat de voormalige president zich in Egypte be vindt zijn totnutoe niet offi cieel bevestigd, maar het semi- overheidsblad Al Achram heeft vanmorgen een uit spraak van de minister van buitenlandse zaken Mansour geciteerd, dat Egypte, afhan kelijk van de ontwikkelingen, etgp verklaring zal afleggen over de geruchten dat de Iraanse ex-president in Egypte is. Mansour heeft gezegd dat Egypte er trots op is zoveel po litieke vluchtelingen asiel te hebben verleend. Egypte zou Bani-Sadr onlangs toestem ming hebben gegeven naar het land te komen. De voortvluch tige zou daar zelf om hebben gevraagd. De openbare aanklager van Teheran, Ladjevardi, heeft gis teren bekend gemaakt dat sinds de botsing tussen voor- en tegenstanders van de ex- president vierhonderd mensen waren opgepakt; zeker 25 van hen, meest aanhangers van Bani-Sadr, zijn inmiddels geëxecuteerd. Bijeen bomaanslag in een sta tion in Qom, de heilige Iraanse stad, zijn zeker vijf mensen om het leven gekomen. Uit protest tegen het optreden van mili tairen tegen aanhangers van Bani-Sadr, hebben in Parijs en in Hamburg Iraniërs gede monstreerd. Intussen gaat de oorlog met het buurland gewoon door. Iraanse troepen hebben een artillerie-bschietingen uitge voerd op de Iraakse havenstad Basra. Hierover zijn geen ver dere bijzonderheden gegeven. Frankrijk heeft gisteren be kend gemaakt dat het zijn voorlopige wapenembargo te gen Iran heeft opgeheven. Het embargo werd ingesteld omdat veel Franse bedrijven geld te goed hadden van Iran. j LONDEN Prins Charles van Enge land heeft maan dag aangetoond, dat zijn aanstaande huwelijk met Lady Diana Spencer hem niet zal afhou den van riskante avonturen. De troonopvolger, die over ruim een maand trouwt, bracht bijna een uur door in ijzig water ter hoogte van Portsmouth in het zuiden van En geland, waar hij het wrak van de 'Mary Rosé' inspec teerde. De Mary Rose zonk in 1545. De 32-jarige prins, die een duik van vijftien meter maakte, werd ver gezeld door kik vorsmannen die hem, ook met een onderwatercamera, angstvallig in het oog hielden. V eiligheidsoff icier Ted Clamp vertel de, dat hij onge veer een half uur bezorgd was ge weest over prins Charles als duiker, maar dat hij daar na had geconsta teerd, dat het hem voortreffelijk af ging. Vorig jaar overleed de 21-jari ge Louise Muiford bij het duiken naar het wrak. Verdachte Atlanta-moord voor jury ATLANTA Wayne B. Williams, een free-lance fotograaf van 23 jaar en verdacht van de laatste van de 28 moorden op jonge zwarten in Atlanta, zal binnenkort voor een grand jury verschijnen. Kunststofvezels en hondeharen in zijn woning komen overeen met die, welke op zijn laatste slachtoffer, de 27-jarige Nathaniel Cater, zijn gevonden. De juryzitting zal naar verwachting binnen 30 dagen beginnen. MADRID Drie militairen en vier burgers zijn gisteren gearresteerd nadat gebleken was dat zij bij een nieuwe sa menzwering tegen de regering waren betrokken. De drie mi litairen en vier burgers zouden op 24 juni, de naamdag van koning Juan Carlos, opnieuw hebben willen toeslaan. Ver dere bijzonderheden zijn niet gegeven. Dezeven samenzweerders zijn gisteren gearresteerd door een speciaal onderzoeksteam van de politie dat zich bezig houdt met rechts geweld. Een van de arrestanten is majoor Ricardo Saenz de Ynestil- las, die achttien maanden samen met kolonel Tejero de eer ste couppoging sinds Franco tegen het democratische regi me ondernam. Tejero was vervolgens een van de belang rijkste samenzweerders op 23 februari jongstleden. Kandidaatstelling IRA-gevangenen onmogelijk geworden LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft een wetsvoorstel aanvaard, dat het voortaan gevangenen die tot langer dan een jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, onmogelijk zal maken zich kandidaat te stellen bij parlementsverkiezin gen. De regering van Margaret Thatcher is met dit voorstel gekomen, nadat in april Bobby Sands, een militant lid van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) in het Lagerhuis was gekozen. Sands was toen bezig aan een hongerstaking om de status van politiek gevangene te verkrijgen. Kort na zijn verkiezing over leed hij. De Noordierse republikeinse beweging liet toen weten dat wellicht een andere IRA-gevangene zich kandidaat zou stel len voor de betrokken zetel. Amerikaans Congres is tegen levering Awacs WASHINGTON Een meerderheid van zowel Huis van Afge vaardigden als senaat is tegen de levering van Awacs-radar- vliegtuigen en een verder pakket aan Saoedi-Arabië, zo is van morgen uit kringen van het Amerikaanse congres vernomen. De democraat Clarence Long en de republikein Norman Lent, hebben handtekeningen onder congresleden verzameld voor een motie, die zij hebben ontworpen tegen de plannen voor levering van de vliegende radartoestellen door de regering-Reagan. Deze zal het hele pakket voor levering, naar wordt verwacht, officieel pas begin of midden augustus bij het Congres indienen. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft dinsdag haar goedkeuring gegeven aan een voorstel van het congres om de Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg het ereburgerschap te verlenen, aannemend dat hij nog leeft. Wallenberg heeft duizenden joden uit handen van de nazi's ge houden. De Russen, die hem aan het eind van de oorlog gevan gen namen ondanks zijn diplomatieke onschendbaarheid, zeggen dat hij in 1947 in de gevangenis is overleden. Zweden weigert dat te geloven. Na Sir Winston Churchill is Wallenberg de tweede die het ere burgerschap van de Verenigde Staten krijgt. ADVERTENTIE Limoenljes Brandewijn een nieuw aperitief natuurzuiver en fascinerend van smaak Boomsma, een kleine Heerlijk met een brokje ijs, distilleerderij in Leeuwarden wat tonic of in een longdrink, importeert uit het Caribisch Zoals de vlierbessen genever gebied wilde limoenen en van Boomsma, is Limoentjes mengt het sap ervan, volgens Brandewijn natuurzuiver en een bepaald recept met zonder kunstmatige smaak- ep natuurzuivere brandewijn. kleurstoffen. Volgens Het resultaat is een Boomsma hebben al veel fascinerende drank, iets slijters Limoentjes Brandewijn kruidig en bijzonder lekker. in huis en dat is een goed teken. WASHINGTON De democraat Eugene Rostow is giste ren door de Amerikaanse senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen aanvaard als hoofd van het bureau voor wapenbeheersing en ontwapening. Als zodanig zal hij voor Amerika bij de SALT-besprekingen rond de onderhan delingstafel zitten. Maandag verklaarde Rostow, hoogleraar in de rechten aan de Yale-universiteit, echter dat het nog zeker negen maanden zal kunnen duren voordat de regering-Reagan aan niepwe onder handelingen voor SALT-3 toe is. Rostow heeft ook de „indam- mingspolitiek" weer van stal gehaald. Die strategie stelt zich ten doel de Russische expansiedrift in,,te dammen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13