Kwestie premierschap verhindert akkoord -E h Haast maken met nieuwe politiewet CONCERN DUMPT GEVAARLIJKE MEDICIJNEN IN DERDE WERELD uveer )k: Rrmatie at te iag KNOOP DOORHAKKEN EERSTE VEREISTE Dolman niet onder indruk van Wiegels verzet tegen nieuwbouwplannen Kamer Afvalverwerking ziekenhuizen een ratjetoe ENLAND LHDSE COURANT DINSDAG 23IUNI1981 PAGINA 9 j>/g van de voorpagina) litte ook zijn vrees, kabinetsformatie lig duurt om de re regering nog een koers te laten ge- f an de begroting en T an het overheidsbe- an 1982. „Ik besef, o'n formatie geen ^re is, en dat er f uldig gewerkt worden, maar de png is tot dusver wel erg traag ge- jV ziet thans met grote uit naar het aange- le tussenrapport van de iteurs. Zij wil nagaan te verwachten beleid met haar eigen opvat- iover de koers, die moet ingeslagen, conform lerstelprogramma voor werkgelegenheid, fil daarover de politieke nog eens bena'deren, ij is er niet gerust over, allemaal de goede kant „gelet op de kookboe- de informateurs en het de kabinet allemaal zijn uurd voor het herstel economie". fkende dat al die studie ten geen beleidsplannen liaar de inhoud ervan j de nieuwe regeerders tolgens hem sterk opge- in. En veel van wat daar lal in staat kan bij de niet door de beugel, kritiek gold vooral het oorkomende feit, dat el aangeeft hoe er alle- izuinigd moet worden, ;en groei van de econo- *t of onvoldoende in de Izet. JJen nader iderzoek égale optie HAAG Het ministe- ran justitie ziet geen nopingspunten voor het in van een strafrechte- mderzoek naar de ille- idoptie van een Colom- s kind door de Utrech- r J. G. M. Krommert betrokkenheid van sinister prof. G. M. J. amp daarbij. lat er twee keer 25.000 is betaald aan het le- ïdorp Agua de Dios in waar het kind van- komt, is geen reden tot trafrechtelijk onderzoek. Veldkamp had zich be- Yerklaard als voogd van ind op te treden. Samen le heer Krommert heeft lige malen het leprozen- Dezocht. Ten aanzien van optie zijn echter talrijke overtreden. DEN HAAG De vraag wie premier moet worden in het be oogde kabinet van CDA, PvdA en D'66 krijgt een steeds ster ker verlammende invloed op de onderhandelingen over het be leid dat het kabinet moet gaan voeren. Zowel de informateurs Lubbers en De Koning als de onderhandelaars Van Agt, Den Uyl en Terlouw vinden, dat nu beter eerst de knoop van het premierschap kan worden doorgehakt, alvorens tot defini tieve besluiten over het regeer- program te komen. De informa teurs lieten gisteren weten, de indruk te hebben dat na rege ling van het premierschap en de verdeling van de minister sportefeuilles over de drie par tijen vrij snel een program-ak koord tot stand kan komen. Inmiddels zouden Den Uyl en Terlouw al hebben toegegeven, dat het CDA als grootste partij de premier mag leveren. Het conflict is op dit moment geheel en al toegespitst op de vraag of Van Agt premier moet worden of een andere CDA'er. De onderhandelaars zijn het in grote lijnen al over erg veel beleidskwesties eens, maar de vraag omtrent het pre mierschap drukt dermate zwaar op de besprekingen, dat het nemen van con crete besluiten daardoor wordt geremd, zo wordt in kringen rond de informa teurs vernomen. Als de hindernis be treffende de toekomstige minister-pre sident genomen kan worden, blijven er weliswaar nog wel enkele programma tische hobbels over (onder meer op so ciaal-economisch gebied en op het ter rein van kernenergie en kernwapens), maar die zijn volgens een woordvoer der van de informateurs beslist niet on overkomelijk. Politieke waarnemers houden er mo menteel zelfs rekening mee, dat het de informateurs Lubbers en De Koning niet zal gelukken de kwestie van het premierschap met de drie fractieleiders te regelen. Zouden de besprekingen op dat punt inderdaad stuklopen, dan be staat de mogelijkheid dat er een aparte informateur wordt benoemd, die zich uitsluitend richt op een akkoord over het premierschap en in samenhang daarmee de verdeling van de aantallen zetels en de ministersportefeuilles over CDA, PvdA en D'66. Dat zou dan een informateur moeten zijn, die wat af standelijk tegenover het politieke leven staat, dus niet iemand die nog dagelijks in de actieve politiek bezig is. Gistermorgen voerde informateur Lub bers afzonderlijke gesprekken met de fractieleiders Den Uyl en Terlouw, voornamelijk over procedurele zaken als: hoe moet de kwestie rond de pre mier verder worden afgehandeld en wanneer moeten de fracties van de drie partijen door de onderhandelaars wor den geraadpleegd? 's Middags onder- derhandelden van Agt, Den Uyl en Terlouw weer samen met de informa teurs. Gesproken werd onder meer over ontwikkelingssamenwerking, het beleid ten aanzien van de mensenrech ten (inclusief de mogelijkheid van een olieboycot tegen Zuid-Afrika), het al dan niet inpolderen van de Marker waard en een aantal verkeerskwesties, zoals de financiering van het openbaar vervoer. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bontje Een zijden jas met garnering van vos- sebont vraagt als het ware om een overcoat die het geheel echt pas send en exclusief maakt. De over- gooier Is gemaakt van kalfsvelour en uiteraard ook vos- j» sebont, naar een ontwerp van Rob Falk van Maison Kuiper in Zeist. Miss Holland, In- grid Schouten, gaat erin gehuld. iilillilliiiiiilliiiillllllllllillimi DEN HAAG Tweede Kamervoorzit ter Dolman is niet onder de indruk van het verzet van minister Wiegel (bin nenlandse zaken) tegen de bouw van een nieuwe vergaderzaal voor de Twee de Kamer. Volgens Dolman weegt het verzet van één minister, die bovendien demissionair is, bij lange na niet op te gen de wens van de kamermeerderheid om wél een nieuwe vergaderzaal te la ten bouwen. De Amsterdamse architect P. de Bruijn werkt momenteel samen met de Rijksgebouwendienst een ont werp voor een nieuwe zaal uit. De minister heeft, zo is bekend geworden, kort geleden in een vertrouwelijke brief aan zijn collega-ministers en aan de Twee de Kamer laten weten dat hij een fel te genstander is van de nieuwe vergaderzaal, die tussen het Binnenhof en de Lange Po ten, op een steenworp afstand van de hui dige vergaderzaal, zou moeten verrijzen. Volgens Wiegel is het niet nodig dat de Tweede Kamer de 190 jaar oude voorma lige balzaal van stadhouder Willem V, waar al sinds 1796 Kamervergaderingen worden gehouden, moet verruilen voor een moderne ronde arena. De minister voert hiervoor drie argumenten aan: de Tweede Kamer wordt niet uitgebreid van 150 tot 225 leden, zoals enkele jaren geleden nog het plan was; de Kamer vergadert steeds vaker in commissies, in zalen verspreid over het Binnenhofcomplex, en er zijn zelfs plan nen om het aantal voltallige vergaderin gen te gaan beperken van drie tot twee per week; het niet bouwen van een nieuwe verga derzaal levert een aanzienlijke bezuini ging op. „Het was bekend dat Wiegel en vele an dere VVD'ers al jarenlang bedenkingen hadden tegen de bouw van een nieuwe zaal", aldus Dolman. „Maar de overgrote meerderheid van de Kamer is vóór de nieuwe zaal. Ik vind dat de regering die wens behoort te respecteren. Komende week wijdt de Kamer weer een debat aan de nieuwbouwkwestie. Dan zal naar mijn verwachting opnieuw blijken hoeveel voorstanders er zijn". Volgens Dolman moet de definitieve beslissing over de nieuwbouw niet worden genomen door het huidige demissionaire kabinet, maar door het toekomstige nieuwe kabinet. inhuizen ver- ie verhuizing het Amster- i academische ihuizen naar gigantisch nieuw me- centrum in de !r zijn heel wat ale maatrege- odig. Niet al- voor het ver van de patiën- naar ook voor ervoer van de 'atuur. Op de e binnenplaat- an de oude ge ren zijn hoog- ars druk in de idelsonderneming beschuldigd fraude in zilië ■TERDAM Het Oecu- isch Studie- en Actiecen- 1 voor Investeringen ici) beschuldigt de Rot- *wse handelsonderne- P Deli van fraude in ükë in het begin van de «n zeventig. fes Osaci heeft Deli zich Wdlg gemaakt aan belas tingontduiking en omkoping van ambtenaren bij de tabaks- handel in Brazilië. Ook andere Nederlandse handelsmaat schappijen zouden zich in Bra zilië aan dergelijk gedrag te buiten zijn gegaan. Het rapport dat het kerkelijk onderzoek sinstituut over een en ander- heeft opgemaakt heet „Trans nationale Ondernemingen een delicaat voorbeeld uit Bra zilië". Het zal morgen worden aangeboden aan de Kamer commissie Effectengedrag Multinationale Ondernemin gen". UTRECHT De Algemeen christelijke politiebond ACP acht verder uitstel van de invoering van een nieuwe politiewet onverantwoord ten opzichte van de samenle ving. Ondanks verschil van inzicht, ook binnen de poli tie, over het bij de Tweede Kamer ingediende wetsont werp, is het volgens de ACP van het grootste belang dat de wet binnen afzienbare tijd tot stand komt. De bond schrijft dit in een brief aan de kabinetsinforma teurs, die het wetsontwerp binnenkort ter sprake zullen brengen in de besprekingen met de fractieleiders. De bond vreest dat de besprekingen kunnen leiden tot afspraken, die de totstandkoming van een nieuwe politiewet op basis van het ingediende wetsontwerp zouden belemmeren. De ACP acht het wetsontwerp, mits op een aantal onderdelen ingrij pend gewijzigd, een goede ba sis voor de aanpassing van de politiezorg aan de eisen van deze tijd. Bij de wijzigingen zou met name de rol van de burgemeester in de lokale po litiezorg goed moeten worden geregeld. ^raakvrije' fietskluizen in Rotterdam ROTTERDAM Met de plaatsing van voorlopig 79 „kraakvrije" fietsklem- men probeert Rotterdam opnieuw de strijd aan te binden tegen het hoge aantal fietsdiefstallen (10.000) dat er jaarlijks wordt gepleegd. Vorig jaar liep een proef op niets uit, omdat de bij de toen ont wikkelde „fietskluizen" behorende sleuteltjes wer den gestolen. De fietser die van de nieuwe (gratis) kluizen gebruik wil ma ken hoeft alleen een be paald formaat hangslotje mee te nemen. Daarover heen gaat een metalen klep die wordt afgesloten met een pen, waardoor het hangslot onbereikbaar wordt voor betonscharen en wat dies meer zij. Gekraakt huis ex-notaris onder de hamer AMSTERDAM Met de no dige opschudding is gisteren in Amsterdam het kraak pand Lucky Luyk geveild, het aan de Jan Luykenstraat gelegen woonhuis van de failliet verklaarde en van malversaties beschuldigde ex-notaris mevrouw J. Slis- Stroom. De kapitale villa die wegens het faillissement per opbod werd verkocht bracht slechts 277.800 gulden op. Ter verge lijking: het naburige kantoor pand van de notaris, dat even eens onder de hamer kwam, maar waarin geen krakers wo nen, ging voor de somma van 1.550.000 gulden van de hand. De krakers probeerden giste ren tijdens de veiling een ver klaring voor te lezen. Zij wer den echter overstemd door de makelaars in de zaal die luid- Wereldhandels centrum elektronica EINDHOVEN Eindhoven krijgt een wereldhandelscen trum voor elektronica. De „World Trade Centres Asso ciation" in New York heeft Eindhoven daarvoor gisteren toestemming gegeven. Bij de associatie zijn twintig wereld handelscentra aangesloten, maar „Eindhoven" wordt het eerste op het gebied van de elektronica. Problemen te groot voor minderheidsregering De Reformatorische Politieke Federatie (RPF) voelt er niets voor om zonder meer gedoogsteun te verlenen aan een eventuele voortzetting van een CDA-VVD-kabinet. Dat bleek afgelopen weekeinde uit een bijeenkomst van die par tij, die sinds begin deze maand in de Tweede Kamer SGP en GPV versterkt binnen wat wordt genoemd „klein rechts". Al is een dergelijke gedoogsteun van de RPF momenteel (nog) niet aan de orde onderhandeld wordt immers over een CDA-PvdA-D'66-kabinet toch is het nuttig even stil te staan bij de verklaring van de RPF. Alleen al het feit dat de uitspraak wordt gedaan duidt erop, dat er in het Haagse politieke wereldje rekening wordt gehouden met de eventua liteit van een kabinet van CDA en VVD, dat door klein rechts wordt gedoogd. Men spreekt dan dus over de moge lijkheid van een minderheidskabinet, dat om te kunnen re geren is aangewezen op de steun van drie kleine partijtjes, met soms extreme standpunten. Is zo'n kabinet in het landsbelang? Zeker niet. De proble men waarmee ons land worstelt zijn groot en de noodzakelij ke maatregelen die getroffen moeten worden zullen ingrij pend moeten zijn. Het gaat daarom niet aan, om in die situa tie ook maar één moment serieus te denken aan het tot standbrengen van een kabinet dat op een zo smalle en vrij dubieuze basis moet balanceren. Van de noodzakelijke ingrij pende maatregelen kan dan immers nauwelijks meer iets te recht komen. En bovendien: de onvrede zal toenemen, even als het gebrek aan betrokkenheid van grote groepen bij het zo belangrijke politieke gebeuren. Er zijn diverse varianten voor een nieuw te stichten meer derheidskabinet denkbaar. Dat kan zijn een coalitie van CDA en PvdA met D'66, maar ook van CDA en VVD met D'66. Het is zeer gewenst dat men zich in politiek Den Haag in die volgorde met deze varianten bezig houdt. En het is zinloos zich te vermeien in het bespreken van uiterst onwen selijke minderheidsvarianten. RICHTLIJNEN MINISTER GINJAAR (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De verwer king van al dan niet besmet afval uit ziekenhuizen en andere instellingen die zich met de gezondheidszorg be zighouden is een ratjetoe. Rijksoverheid, provincies en gemeenten hebben geen en kel inzicht in de manier waarop het afval wordt op geslagen en verwerkt. Dat blijkt uit een toelichting van minister Ginjaar (volksge zondheid en milieu) op een richtlijn aan de provinciale be sturen over de verwerking van dit afval. Uit een klein onderzoek in Amsterdam is gebleken dat de instellingen veelal besmet en niet-besmet afval bij elkaar gooien. Vol gens de toelichting is de ver pakking van het afval veelal niet afdoende of is er geen speciale verpakking (proef dierkadavers), steken injectie naalden dwars door plastic zakken heen, vindt geen steri lisatie plaats en ontbreken controle en centrale opslagmo gelijkheden. In een stad als Den Haag, aldus een woord voerder van het GEB, brengen de grote ziekenhuizen hun af val wel naar de speciaal voor hen ingerichte ovens. Maar niet alle instellingen doen dat. Sommige instellingen, aldus Ginjaar, hebben eigen ver brandingsovens voor het afval. Hoeveel daarin echter ver brand wordt en welke stoffen daarbij in de omgeving vrijko men is niet bekend. Soms gaat afval gewoon met het huisvuil mee. In totaal gaat het alleen in zie kenhuizen al om ge schat ruim 75.000 ton afval per jaar. Daarbij komt nog af val uit gezondheidscentra, po liklinieken, tandarts- en art spraktijken en bloedtransfu siediensten, evenals afval uit diergeneeskundige instellin gen en instellingen op het ge bied van onderwijs en onder zoek. Ginjaar wil met zijn richtlijn bereiken dat er aan de huidige toestand met het ziekenhuisaf- val zo snel mogelijk een eind komt. De provincies dienen plannen te gaan opstellen voor de verwerking van het zieken- huisafval in het kader van de Afvalstoffenwet. De provin ciale plannen zullen voor 1984 in werking moeten zijn getre den. Overigens verwacht Gin jaar niet dat aan de bestaande toestand voor 1989 een eind zal zijn gekomen. Vrij zonnig Ook morgen wordt vrij zonnig weer verwacht en blijft het droog. De wind is matig uit richtingen tussen noord en oost. De temperatuur kan in de middag oplopen tot 21 gra den. Jn de kuststrook dichtbij zee ligt de middagtemperatuur iets lager. Dit komt door de wind die dan vanuit zee waait. Dit weertype is het gevolg van een groot langgerekt hoge- drukgebied,- dat zich uistrekt van het zeegebied ten westen van Ierland via de Noordzee tot Noord-Rusland. Een lage- INTERNATIONALE CONSUMENTENORGANISATIE: DEN HAAG Het farmaceutisch concern Ciba-Geygi (Zwitserland) maakt zich schuldig aan verminking en soms zelfs sterven er mensen door de medicijnen van dit bedrijf. Het concern dumpt grote hoeveelhe den geneesmiddelen waarin het (be wezen) schadelijke bestanddeel clio- quinol is verwerkt, in ontwikke lingslanden. Deze beschuldiging is gisteren geuit in Den Haag, tijdens het begin van het tiende congres van de Internationale Organisatie van Consumenten Bonden (IOCU). De organisatie zei bij monde van voor zitter Anwar Fazal. In de IOCU zijn 117 consumentenorga nisaties uit bijna alle landen verenigd. Maar de grootste delegatie kwam uit Japan naar Den Haag. In Japan heeft het geneesmiddel clioquinol,»vooral ge bruikt in middelen voor bestrijding van darmstoornissen en diarrhee, elfdui zend slachtoffers geëist. Negenhonderd van hen stierven. De overigen lijden aan verlamming van de onderste lede maten of zijn blind. Ciba-Geygi heeft tijdens schadevergoedingsprocessen er kend dat er fouten waren gemaakt. In totaal is ruim 1,1 miljard gulden scha devergoeding uitgekeerd. Desondanks gaat de farmaceutische multinational door met verspreidéh van het middel, dat in verschillende landen onder ver schillende namen op de markt komt. In de vakantielanden, waar de voor schriften meestal wat milder zijn, is het anti-buikstoornismiddel zonder recept in de apotheek te koop. Zoals in Portu gal (Carbantren, Colioformio, Entero- leina), in Griekenland en Joegoslavië (Enteroseptol), Spanje (Intestonic of Oletron), Oostenrijk (Mexase of Mexe- nator) en Griekenland (Treps of Pecto- form). drukgebied boven Noord-Italië breidt zijn invloed langzaam uit richting Polen en de hierbij behorende wolkenzöne strekt zich uit tot aan de Oostzee. Hoge sluierwolken hiervan kunnen morgen in de loop van de dag ons land al bereiken. De weersverwachting van het KNMI tot en met zaterdag luidt: Wisselend bewolkt en vanaf donderdag de meeste kans op. Morgen ligt de tem peratuur nog rond 21 graden, maar zal daarna weer een beetje zakken tot een graad of 18. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Skandinavië, Finland: Wissel vallig, 10 graden in het noor den tot 18 in het zuiden. Britse eilanden: Van het wes ten uit meer bewolking en en kele buien, 15 tot 18 graden. Benelux, Noordwest-Duits- land, Noord-Frankrijk: Eerst zonnig, later meer bewolking en nu en dan buien, 17 tot 22 graden. Zuidoost-Duitsland, Donaulan- den: Perioden met zon, maar ook enkele buien, 20 tot 25 graden. Zuid-Frankrijk, Noord-Spanje: Flinke zonnige perioden, vrij wel overal droog, 21 tot 27 gra den. Zuid-Spanje, Portugal: Droog, zonnig, 25 tot 33 graden. Alpengebied: Wisselend be wolkt, enkele buien, 15 tot 20 graden. Italië, Joegoslavië: Veel bewol king, nu en dan buien, 20 tot 2^ graden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9