3e jaarden bezetten tehuis Nieuw Ri jksdorp in Wassenaar Eigen onderkomen Kurt Carlsen in gebruik genomen Üociale woningbouw in Warmonds Lommerlust Noord wijkse „gifbelt" ter discussie "1 X X belangengroep Behoud aarmeester- traat raagt uitstel B en W verdelen vier ton REGIOUOURINAAL REGIOUOURINAAL !^gio LEIDSE COURANT DINSDAG 23 JUNI 1981 PAGINA 7 pel ïsci ISSENAAR Het bejaardentehuis Huize Nieuw jksdorp in Wassenaar wordt sinds gistermiddag >r de bewoners bezet. Zij protesteren hiermee te- i de sluiting van het gebouw. Hiertoe besloten deputeerde Staten van Zuid-Holland vrijdag ar aanleiding van een rapport over de brandge- arlijke situatie in het bejaardentehuis. Nieuw ksdorp wordt bewoond door een zeer hechte iep bejaarden die bij sluiting op 21 juli onherroe- .ijk uit elkaar valt. e hebben dit gebouw bezet 19 inwoners, ook namens personeelsleden en we n er voorlopig niet uit. Ze inen ons niet zomaar weg- ipen omdat de gemeente vertikt ons huis brandvei- te maken," aldus directeur de Visser, die behoorlijk is over de gang van za- Ook de heer F. Mulder initiatiefnemer van de be uling, is duidelijk geëmotio- I rd door het gebeuren: „De ieente heeft geen fatsoen- Cvervanging voor ons. Wij ™len samen blijven omdat vrienden van elkaar zijn zodoende onze oude dag in eenzaamheid hoeven |r te brengen. Iedereen is met de bezetting eens, het ipontaan door de 19 bewo- georganiseerd hoewel er enkele zijn die een beetje angst hebben". De meeste bewoners zitten in de hal. een gezellige verzamel plaats met veel gemakkelijke stoelen, waar de middag wordt doorgebracht. De overige be jaarden rusten uit in hun eigen kamers die groot, hoog en licht zijn. De bewoners, tussen de 75 en 80 jaar oud, wonen allemaal al wat langer in het uit 1895 daterende gebouw. Het is daarom dat ze aan het gebouw en hun grote kamers gehecht zijn geraakt. Een bewoonster: „Ik heb hier niet het gevoel dat ik wegge stopt ben in een tehuis. We zit ten vlak bij winkels, de markt, het postkantoor en de bushal tes. Ik heb veel meer het ge voel dat ik in een eigen huis Het uit 1850 daterende gebouw dat volgens GS op 20 juli moet sluiten. woon. Nu willen ze zeker dat laatste levensjaren in verontruste bewoners in de hal van Nieuw Rijksdorp. een saai bejaardentehuis ga zitten, met kale rechte gangen waar niemand je kent". Mul der vult aan: „Dat dit gebouw niet brandveilig is, daar lig ik niet van wakker, niemand van ons. Trouwens, onze directeur had een mooi renovatieplan, maar dat vond de gemeente te duur. Ze willen ons gewoon kwijt en denken dat ze die oudjes wel ergens in een hoek kunnen duwen". De heer De Visser, bijzonder geliefd bij de bejaarden, raakt tijdens het gesprek hoelanger hoe bozer over de gang van zaken: „Toen de gemeente in 1977 dit pand kocht, was het bekend dat het niet aan de re gels voor de brandveiligheid voldeed. Desondanks werd er niets aan gedaan. Ik heb toen maar zelf een plan gemaakt voor het renoveren van dit ge bouw. Er zouden twee nieuwe trappen komen, een lift en brandtrappen. De financiering van het project had ik zelfs al helemaal rond, maar als eige naresse moet de gemeente haar goedkeuring verlenen en zij vond het plan te duur. Eén jaar later, in 1978, is er in sa menwerking met een architec tenbureau een nieuw plan ge maakt om het gebouw te reno- De heer H.S. de Visser. veren. Bovendien zouden er twee nieuwe panden worden bijgebouwd. Er zou ruimte ko men voor 60 woningen. Ook dat is van tafel geveegd". Volgens De Visser is er tot vijf weken geleden geen overleg geweest met Gedeputeerde Staten. „Toen werd mij ver teld, dat er plannen waren het gebouw te sluiten omdat het nog steeds niet brandveilig is. Een week later lag er een brief in de bus met de mede deling dat alle bewoners over 31 dagen het gebouw uit moe ten zijn. Onder de bewoners is een enquête gehouden over waar zij bij eventuele sluiting heen zouden willen. Dat heeft bijna iedereen wel laten we ten, maar er is helemaal geen plaats meer in de bejaardente huizen in deze omgeving. Ik heb tegen de mensen hier ge zegd dat, mochten er ambtena ren van Gedeputeerde Staten langskomen, ze niets moesten ondertekenen. Maar dat is nu niet meer belangrijk want de bewoners laten niemand toe." Directeur Visser wordt door een bejaarde geroepen omdat er twee inspectrices van de provincie op de stoep staan. Ze komen er niet in. JOKE PERSOON RMOND De gemeenteraad van War- W-ond zal zich donderdagavond buigen over verkoop van bouwterrein in het plan mmerlust. Bij dit plan heeft een ver- ïuiving plaatsgevonden van premiekoop- »ningen naar woningwetwoningen. Dat is beurd in verband met de economische si- atie, waardoor huurwoningen veel béter de markt zijn komen te liggen dan koop- iningen. sociale woningbouw in Lommerlust om vatte aanvankelijk onder meer 55 premie koopwoningen en 28 woningwetwoningen. Nu zullen er waarschijnlijk maar 15 premie- koopwoningen worden gebouwd en verder alleen woningwetwoningen. Er zal worden gebouwd in twee fasen. De eer ste fase omvat de bouw van de 15 genoemde premiekoopwoningen, en 27 ééngezinswonin gen en 36 wooneenheden voor één- en tweeper soonshuishoudens in de woningwetsector. In de tweede fase zijn 22 ééngezinswoningen en 18 wooneenheden voor één en tweepersoonshuis houdens gepland, eveneens in de woningwet sector. Door het accent op de woningwetwoningen te leggen daalt ook de gemiddelde kavelprijs per woning. Voor de 15 premiekoopwoningen is een grondprijs aangehouden van 25.000 gulden per woning. De grond voor de premiekoopwo ningen zal worden verkocht aan Panagro BV. De totale stichtingskosten bedragen ongeveer 150.000 gulden per woning. Het is de bedoeling om nu snel met de bouw te beginnen. Met de aspirant-kopers van de woningen zijn al een aantal besprekingen gevoerd. De gemeente be paalt wie in aanmerking komen voor de pre miekoopwoningen. In een later stadium zal de gemeenteraad een voorstel omtrent de verkoop van de grond voor de woningwetwoningen worden voorgelegd. .99 1IDERDORP De belangengroep Behoud bestemmings in Gaarmeesterstraat is zeer teleurgesteld over het over- dat 18 juni heeft plaats gehad inzake het plan van de gemene Woningbouwvereniging Leiderdorp voor de iw van een flat voor één- en tweepersoonshuishoudens op I terrein achter het jeugdcentrum „Sjelter". als bekend is tijdens de behandeling van de tegen de wijziging n het bestemmingsplan ingediende bezwaarschriften door de idscommissie Ruimtelijke Ordening de suggestie gedaan de ik met de bezwaren te bespreken om na te gaan of er iets aan gevelstructuur en de massaliteit van het gebouw zou kunnen rden gedaan. Het overleg had ten doel om vertraging van de iw van de flat als gevolg van langdurige beroepsprocedures Gedeputeerde Staten en de Kroon te voorkomen, een brief die vandaag aan de gemeenteraad wordt verzonden elt de belangengroep dat tijdens het overleg van de zijde van A.W.L en de architect geen enkel voorstel tot wijziging van II gebouw is gedaan. Van de bewoners werden daarentegen el suggesties verwacht. De belangengroep vindt dat daarmee i zaak volledig op zijn kop wordt gezet. „Van geïnteresseerde ken mag men niet verwachten dat men tegenover deskundi- !n gezeten zo maar even een bouwplan wijzigt", zegt actievoer- gjer D. W. Rollema. Men vindt dat er van de kant van de A.W.L. de gemeente bespreekbare voorstellen moeten komen. 1 belangengroep is van mening dat er geen besluiten over wij- !'ng van het bestemmingsplan moeten worden genomen alvo- lr*s het overleg over de wijzigingen van het bouwplan is afge- ,nd. De raad, die het bestemmingsplan „Gaarmeesterstraat" in te komende raadsvergadering van 29 juni te behandelen krijgt, daarom gevraagd de beslissing daarover uit te stellen. Avondfietsvierdaagse in Leidschendam van start Wethouder G.J Hendriks (Sport, Jeugd en deelnemers, al of niet professioneel uitgerust, Recreatie) heeft gisteravond het startschot kunnen bij de start allemaal nog lachen. Hoe gegeven voor de avondfietsvierdaagse 1981 dat op de laatste avond aan de finisch zal In en rond Leidschendam. De start vond om zijn, is nog maar de vraag, zes uur plaats bij sportcentrum De Fluit. De „MEEVALLERTJE" IN VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN B en W van Voorschoten hebben met instemming van alle commissies gisteravond vier ton verdeeld: De mixed hockeyclub krijgt 1,5 ton voor de uitbreiding van hun clubhuis, er wordt voor 72.000 gulden brand weermateriaal aange schaft, het scholencomplex in Noord-Hofland wordt voor een ton brandveilig gemaakt en de tuinders krijgen 20 mille. Die vier ton bleek na herbereke ning van o.a. de verschil lende renteposten „over" te zijn. J. Aikens (D'66) was niet erg gelukkig met deze verlate sin terklaaspresentjes. „Het hele jaar zeurt het college over geldgebrek. Er kan zogenaamd niets en dan ineens moet er voor vier ton uitgedeeld wor- ^en Alle fracties gin gen akkoord met het college- beleid. Muzenhof Het veelzijdige culturele centrum dat volgende maand in Buitenhof in Leiderdorp wordt voltooid krijgt als naam „Muzenhof". Deze naam is door burgemeester en wethou ders gekozen uit de bijna 70 inzendingen voor een vorig jaar uitgeschreven prijsvraag. De naam is bedacht door me vrouw J. ter Heide-Venema uit de Van Effendreef in Lei derdorp. De Muzenhof gaat de streekmuziekschool en de openbare bibliotheek huisvesten. Het centrale deel met vestzak-theater en diverse kleine zalen) biedt ruimte aan bijvoorbeeld toneel, dans, cabaret en film. Het cultureel centrum is een belangrijke voorziening in de Leiderdorpse Hoven, Buitenhof, Binnenhof, Winkelhof en Voorhof. Cor Gordijnsingel De eerste straat die in gebruik genomen is in de nieu we Leiderdorpse wijk Buitenhof krijgt de naam „Cor Gordijnsingel". Burgemeester en wethouders van Lei derdorp willen hiermee de in 1979 overleden wethou der Cor Gordijn eren. De naam van Cor Gordijn is voor velen blijvend verbonden met het bestuur van de gemeente, waaraan hij alle energie heeft gegeven. Cor Gordijn is als raadslid en wethouder nauw betrokken geweest bij de ruimtelijke ordening in de gemeente, met name ook bij de voorbereiding van de nieuwe wijk Buitenhof. De Cor Gordijnsingel wordt onder meer het adres voor het nieuwe bejaardenoord Dillen burg en cultureel centrum De Muzenhof. De Ommedijck Waterschap De Ommedijck houdt morgen een openbare vergadering in het gebouw Ons Huis aan het Kosterspad 3 in Zoeterwoude. Op de agenda staan onder meer de ver vanging van het dieselgemaal Knotterpolder, de kadever betering van de Weipoortse Vliet in de Grote Polder en polder Westbroek en de bouw van het waterschapskantoor. Na afloop kunnen belangstellenden een half uur lang vra gen stellen. De vergadering begint om acht uur. Zeskamp Een uit leden van voetbalvereniging Hazerswoudse Boys geformeerd team heeft de zeskamp gewonnen die in Hazerswoude werd gehouden ter afsluiting van de sportweek. De brandweer werd tweede, de Hazerswou de Tennis Club derde en de formatie van de gemeente vierde. NOORDWIJK De Noordwijkse gemeenteraad moet van avond een beslissing nemen over het bestemmingsplan ,,'s- Gravendijkseweg", het gebied waarin de gifbelt is gelegen. In de maart-vergadering van de raad stelde men deze beslis sing drie maanden uit in de hoop dat dan de resultaten be kend zouden zijn van het onderzoek, dat het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening (R.I.D.) heeft ingesteld naar verontreiniging van de bodem in het gebied door che mische stoffen. Dit rapport is er nog niet en daardoor ont breekt ook nog het advies van de inspecteur van de volksge zondheid. Inmiddels raakt de gemeente in tijdnood, want de wet laat geen verder uitstel van de beslissing over het bestemmingsplan toe. Tegen het ontwerp-plan zijn in totaal vijf bezwaarschriften inge diend. B. en W. stellen voor het bestemmingsplan ,,'s-Graven- dijkseweg" vast te stellen. Om te voorkomen, dat er in de grond wordt gerommeld, bijvoorbeeld door grondwerken, het planten van houtgewas, leggen van drainering, het slaan van bronnen, het uitvoeren van diepteboringen, het graven van sloten, vijvers en watergangen en het leggen van ondergrondse leidingen, wil het gemeentebestuur een vergunning van B. en W., die vooraf advies vragen aan het R.I.D. en aan de inspecteur van de volks gezondheid. Bovendien moet er nog een verklaring zijn van Ge deputeerde Staten, dat zij tegen het verlenen van de vergunning geen bezwaar hebben. DANKZIJ EEN LEGAAT EN BIJDRAGEN VAN LIONS CLUB EN NOORDWIJKSE IJSCLUB NOORDWIJK De bemanning van de „Kurt Carlsen" heeft thans een eigen „home" in het boothuis van de Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse reddingsmaatschap pij. Gisteravond werd het officieel in ge bruik genomen. Deze broodnodige uitbrei ding kon tot stand komen, dankzij een le gaat van wijlen mevrouw Van der Linden- Jansen en financiële bijdragen van de Lions Club uit de badplaats en de Noordwijkse IJsclub. De bemanning deed zelf de rest. In vrije tijd werd er door haar gemetseld, ge voegd, getimmerd en geschilderd. Vrienden van het reddingswezen zorgden voor de vloerbedekking en de aanvulling van het meubilair. Luxe ontbreekt in het bemannings huis. Slechts enkele schilderstukken en platen, betrekking hebbend op het reddingswezen, sie ren de wanden en verder vindt men er de inge lijste certificaten van bekwaamheid van de el kaar opvolgende schippers. Teamgeest en gezel ligheid voeren in dit huis de boventoon, ge paard met wat luidruchtige rumoerigheid, die mannen van de zee eigen is. Met inbegrip van de reserves en de tractordrij vers bestaat de bemanning vna de motorstran- dreddingsboot uit elf koppen, en daarbij komt nog de wipperploeg, die bijna evenveel mensen telj. Elke maandagavond komen de mannen in het boothuis bij elkaar om hun boot te onder houden en ervaringen uit te wisselen. Hun trots is de „Kurt Carlsen", de eerste boot in dit gen re, die destijds met radar werd uitgerust.' Oud-schipper Cees van den Berg (68), die ruim twintig jaar het commando op de redboot heeft gehad, haalt herinneringen op van de vroegere situatie in het boothuis. Een klein hokje bood net genoeg ruimte voor de plaatselijke commis sie. Dat waren toen nog een soort autoriteiten. „Als je hun heiligdom wilde betreden, moest je eerst op de deur kloppen en vragen of je bin nen mocht". Dat is in de loop van de tijd veran derd. van den Berg blijkt daaraan een steentje te hebben bijgedragen. Toen hij in 1953 schip per werd, was het de gewoonte, dat alleen de schipper zich bezig hield met het onderhoud van de redboot. „Ik had daar niet genoeg tijd voor en van toen af kwam de hele bemanning eens per week bij elkaar om die karweitjes op te knappen". Het kwam echter wel de team geest ten goede. Aan het bewuste hokje is nu een flink stuk aangebouwd en thans zit men daar, ongeacht rang of functie bij elkaar. Voorafgaande aan de officiële ingebruikneming maakte de bemanning met de „Kurt Carlsen" een korte oefentocht, die ondanks het kille weer, toch nog heel wat publiek trok. Tijdens deze oefening werden ook de verbindingen met de wal getest.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7