Cortona vecht voor huisvesting cliënten De Willemshoeve", in Voorhout, j is Europa's modernste boerderij Zandwinning Meeslouwerpolder belangrijker dan natuurbehoud' Beslissing over opheffing faculteit geologie uitgesteld VRIJDAG OPENING NIEUWE PAND ^AD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 23IUNI1981 PAGINA 5 GEBROEDERS KROMHOUT HOUDEN ER EEN HELE, E DOOR COMPUTER GEREGELDE, MELKSTROOM IN STAND aar enige tijd geleden de >nda's nog proef-boerden, in hun riante en 'ooruitstrevende iederzetting tussen de lintbebouwing aan de Tacoba van Beierenweg, iven buiten de bebouwde ;om van Voorhout, daar vindt zich vandaag nog iteeds een „topper": iuropa's modernste oerderij. Het klinkt heel [retentieus, maar het hijnt toch te kloppen. De «■oefboerderij van Bonda as ook al geen ondermaats drijfje. Ook daar was veel iationale en internationale «langstelling voor de ianier waarop Bonda toonaangevend met een scala van veevoeders omsprong. Die periode is voorbij en het wijdse complex behoort nu toe aan twee trotse broers, de nog jonge mannen Jan (38) en Daan (35) Kromhout. Hun vee-imperium hebben ze „Willemshoeve" genoemd, naar vader Willem Kromhout, een nog kerngezonde Rijnsburger van 73 jaar, die dagelijks op z'n fiets van zijn „durp" naar Voorhout trapt en daar, op het bedrijf van zijn zoons, de handen uit de mouwen steekt als een vent van middelbare leeftijd. Nou, dan mag je een hoeve best naar zo'n .onverwoestbaar type boer vernoemen, met Op de „Willemshoeve" werken mensen en koeien eendrachtig als paarden om een gigantische lucratieve Llbfr melkstroom in stand te sei kunnen houden. Elke dag ikt die God en het management rdi| [even, zorgen londerdvijftig glanzende koebeesten in prima conditie voor gemiddeld 'r meer dan drieduizend liter der verse melk die naar de melkfabriek getransporteerd wordt. Melk van Kromhout, in feite; maar dat staat nergens tj op de etiketten op fles of pak. De koeien zelf zal het an (Ontgaan, maar zij worden in to sta Momentopname in Kromhouts superstal (als een sportzaal) in Voorhout, waar soms het bestand uithuizig is, maar toch de verkeersregels in acht genomen moeten worden. Om de „doorstroming" te bevorderen. Je zou kunnen zeggen, dat ook hier in ploegendienst gewerkt wordt; omwille van de produktie. de supermoderne stal (die bijna de omvang van een jaarbeurshal heeft maar verder doet denken aan een forse overdekte geurende, maar volstrekt niet grazige, parkeerplaats), gevoederd aan de hand van gegevens die door een feilloze computer pijlsnel worden verstrekt. Elke koe heeft persoonlijk iets, en toch ook weer niets, in te brengen. Het dier heeft namelijk, zolang er tijd van leven is, een „responsor" om de speknek hangen. Dankzij dit „respons" gevende apparaat kan de computer in de kortste keren en exact aangeven hoeveel de betreffende koe nog mag of nog moet eten. Het is een uitgedokterd, straf regime, dat ik geen huishouden zou toewensen, maar het werpt bijzonder gunstige en uitgekiende resultaten af, daar op de „Willemshoeve". In de kapitale stal zijn voor dit voedermatige doel drie toeleverende voedersilo's geïnstalleerd. Daar kan één koe tegelijk in. Geen gaat er vóór haar beurt. Hoe goedig koeien kunnen zijn, valt bij die silo's waar te nemen: de dieren staan doodkalm op elkaar te wachten (ze „keuën" bijna) alvorens aan de bak te kunnen komen. Domweg wachten tot een soortgenote uitgevreten is. Dat is aardig om te zien, werkelijk. Als de koe, volgens de opzet, haar kop boven de voedersilo steekt, tikt haar nummer dat vermeld staat op de responsor aan de nek der koe aan op de grote computer die vervolgens preciseert hoeveel Anna, of Marlies III, of Klaartje van Gerda mag verorberen. Daar heeft de koe zich dan, nillens willens, aan te houden: geen gram meer of minder is haar toegestaan. Basta. De vastgestelde hoeveelheid voeder valt gewoon in porties van één ons in de voederbak. Geen kruidenier zou dit de computer kunnen verbeteren. Het is een gestandaardiseerde programmering die wellicht niet rechtvaardig maar wel geheel verantwoord is: voor elk beest zijn afgepaste deel. Jawel, dat is behoorlijk andere veekoek dan die de gebroeders Kromhout in Rijnsburg gewend waren met elkaar op te delen. Als je zo met de broers oploopt door de bedrijvigheid van de „Willemshoeve" kunnen ze er met animo over verhalen. „In Rijnsburg", vertelt Jan Kromhout, „hadden we negentig koeien, hier op Voorhout bezitten we nu zo ongeveer tweehonderdvijftig LANGS ""Öp mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer Van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. prachtige melkkoeien. Nee meneer, geen drachtige, ik zei prachtige. Plus nog eens veertig bunder land, waarvan er zesentwintig bunder achter de boerderij ligt; voor het buitengebeuren". Daar staan we dan, even later, in het up to date voorgebouw, met een nog Bonda-aandoende accommodatie: een reusachtige directiekamer waarin ergens een enorm zwartlederen bankstel staat, en een heel grote open haard, die nooit de kou heeft hoeven verdrijven maar wel gezellig aandeed in die zee van ruimte. Praktische Jan Kromhout: „Nee, dit gebruiken we allemaal niet hoor, dat is ons veel te groot. Ook de kantine met die witte stoeltjes die overigens er wel leuk uitzien laten we maar links liggen. Die hebben we ook echt niet nodig". Het ligt in de bedoeling deze niet gebruikte lokaliteiten, samen met de grote keuken waarin alles aanwezig is dat men zich maar zou kunnen wensen, te verhuren. De Kromhouten kunnen er in elk geval van buiten. Zelf bedienen zij zich voor een gestroomlijnde bedrijfvoering van een wat ie een knus en gezellig cantoortje zou kunnen noemen. Aan een muur is een kolossale ronde schijf bevestigd: de zogeheten koe-kalender. Een bijna „alziend oog", dat een bepaald facet van het veebestand in de gaten houdt. Met behulp van deze ingenieuze kalender wordt de stand van zaken aangaande „het droogzetten" der beesten bijgehouden. Dat gebeurt met gecijferde magneetjes, die de koeien aanduiden. „Alle koeien worden kunstmatig getnsemineerd; ze kunnen dus niet zomaar de hort op", vertelt, en passant, Jaap de Jong, die jarenlang de bedrijfsleiding voerde toen bazen Bonda er nog de proefboerderij hadden. Tot 31 oktober blijft hij doende met het inwerken van de gebroeders Kromhout. Vooral het vertrouwd raken met het verre van eenvoudige computersysteem is een hele opgave. Ja, Jaap de Jong heeft gemakkelijk praten; die is in de loop der tijd „er helemaal ingegroeid, maar als je er ineens zomaar voor komt te staan is het echt niet zo simpel als je misschien had gedacht". Nu hadden de Kromhouten er ook niet zo licht over gedacht, maar ze zijn toch wel content met het feit, dat ze althans voorlopig de komende maanden, als het moet, op Jaap kunnen terugvallen. Door zijn grote ervaring weet Jaap de Jong waar hij het over heeft: „Wij beschikken hier ook over het integrale fokprogrammma van de gehele wereld. Jazeker. Met z'n ups and downs. Zo weten we, bijvoorbeeld, waar de beste fokstieren zitten of huizen. Je wacht dan af, of je kijkt wat voor soort koeien zo'n stier voortbrengt of heeft voortgebracht; vaak wel tot in de derde of vierde generatie. Dat lijkt op een zegewens, zegt u Nou, dat zou best 'ns kunnen, hè. Je doet dan de plussen bij de minnen en zo hoop je dan een goede generatie te kweken door het sperma van die bepaalde stier te bestellen. In een dergelijk geval leggen we gauw beslag op zeg maar vijfenzeventig dozen voor vijftig beesten. Tevens is het vinden van goede vaderdieren die ook wel een „vaderdag" zouden mogen hebben over de hele wereld evenzeer via een computer te regelen. Zo ziet u maar, dat ook in de melkgevende sector der maatschappij het leven door computers wordt gedirigeerd en gecontroleerd". Inmiddels hebben Jan en Daan Kromhout het volste (Rijnsburgse) vertrouwen, dat ze het met hun geestdrift en noeste werklust wel zullen rooien, op de „Willemshoeve" in Voorhout. De middelen om er iets moois van te maken zijn er ruimschoots voorhanden. Tot nog toe wordt er door de beide broers nog gependeld tussen Rijnsburg en de super boerderij, maar ze hopen wel zo snel mogelijk bij hun bedrijf te kunnen wonen, en dan van Rijnsburgers „echte" Voorhouters te worden. Maar dat is een hoofdstuk en een heel proces apart, en daar helpt geen enkele computer bij. MILIEUGROEPEN BOOS OP PROVINCIE [DEN/VOORSCHOTEN De Werkgroep ieubeheer Leiden en de Vogel werkgroep etland hebben in een brief hun ongenoegen it over de handelwijze van de provincie ten zien van de Meeslouwerpolder in Vlietland, gBgen tussen de Vliet en Rijksweg 4 achter wschoten. Volgens de milieugroepen vindt jjprovincie de zandwinning in dit gebied veel |(ingrijker dan het behoud van de fraaie na- j r in de Meeslouwerpolder. De suggestie van ambtelijke werkgroep om de Meeslouwer- der op te geven en het waardevolle natuur- ied maar te verhuizen naar het gebied ten len van Vlietland wordt door de groepen itrekt onaanvaardbaar geacht. De Werkgroep Milieubeheer en de Vogelwerk groep Vlietland zetten zich al sinds jaren in voor het behoud van de Meeslouwerpolder. Zij hadden daartoe zitting in een provinciale werkgroep, die moest nagaan of en hoe Vlietland zou kunnen wor den ingericht met behoud van de natuur in de Meeslouwerpolder, overeenkomstig de wens van Provinciale Staten. Voorwaarde was dat er in de rest van Vlietland ongestoord voldoende zand moest kunnen worden gewonnen, voorzover dat tenminste mogelijk was. De werkzaamheden van de werkgroep werden in 1977 abrupt afgebroken en zijn sindsdien niet meer hervat, ondanks her haalde verzoeken van de milieuorganisaties. Vol gens de milieugroepen was dat het gevolg van een onbewezen uitspraak van het zandwinbedrijf Re creatiecentrum Rijnland in Zoeterwoude, dat in Vlietland zand wint. Volgens dit bedrijf zou be houd van de Meeslouwerpolder miljoenen guldens extra gaan kosten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben enige tijd geleden naar aanleiding van het feit dat het zandwinbedrijf zijn werkzaamheden weer wil de hervatten een ambtelijke werkgroep ingesteld, die onlangs een rapport heeft uitgebracht. Volgens de ambtelijke werkgroep kan het natuurgebied in de Meeslouwerpolder, waar tot nu toe geen zand is gewonnen maar beter worden opgegeven omdat behoud te duur is. De werkgroep adviseert het col lege van GS deze aanbeveling over te nemen en voor te leggen aan de Statencommissie voor re creatie, natuurbescherming en landschapszorg. Volgens de milieugroepen zijn zij pas op het laatste moment op de hoogte gesteld van het rapport van de ambtelijke werkgroep. „Dat het duur zou zijn om de Meeslouwerpolder te behouden wordt bewe zen met een volstrekt onnavolgbaar gegoochel met cijfers. Dit is een uiterst kwalijk staaltje van be leidsvoorbereiding, waarbij op geen enkele wijze recht is gedaan de wens van de provincie en de minister om de Meeslouwerpolder te sparen. De minister was alleen bereid de Meeslouwerpolder op te geven als uit onderzoek zou blijken dat aan zandwinning niet viel te ontkomen, maar dat is helemaal nog niet gebleken. Wij zullen ons daarom met kracht verzetten tegen de uitvoering van de aanbevelingen van de ambtelijke werkgroep en het behoud van de buitengewoon fraaie en vogel- rijke Meeslouwerpolder zeker nog niet opgeven. Een verhuizing van het natuurgebied naar het nu nog agrarische gebied ten zuiden van Vlietland is een onaanvaardbare en onuitvoerbare suggestie", aldus de milieugroepen. He! opvangtehuis aan de Haagweg „Corto na" is in een nieuw jasje gestoken. fj LEIDEN Cortona, het opvanghuis voor alleenstaande ou- ders met hun kinderen, viert vrijdagmiddag het feit dat de verbouwing van haar pand aan de Haagweg is voltooid. Die r lag wordt aangegrepen om via een demonstratie op het ;tel Binnenhof in Den Haag te pleiten voor aandacht door de landelijk overheid voor de problemen, die huizen als Corto na hebben bij het vinden van woonruimte voor de cliënten. fn De verbouwing was hoognodig. Het gebouw verkeerde in zeer ur slechte staat. Voor een bedrag van 2,5 miljoen gulden is Cortona iyIjeen modern opvanghuis geworden, dat voorzien is van alle ge makken en de mogelijkheid biedt om vrouwen en hun kinderen op een doeltreffende manier tijdelijk te huisvesten en te begelei- ien- pu Cortona is één van de meer dan veertig centra in Nederland die vrouwen opvangen, die in de relatie met hun partner lichamelij ke en/of geestelijk mishandeld zijn. Het verblijf in een dergelijk ^centrum heeft tot doel de vrouwen en hun kinderen te begelei- ,fa den en tot rust te laten komen. Tegelijkertijd wordt naar een 5rtjoplossing gezocht in de vorm van vervangende huisvesting. De meeste vrouwen besluiten tijdens hun verblijf in het opvanghuis tot echtscheiding. Vervangende woonruimte vinden voor de vrouw en de kinderen blijkt dan veelal zeer moeilijk. Directeur ij/A. Klerx verwoordt het als volgt: "Veel vrouwen willen in een andere gemeente gaan wonen om definitief afstand te nemen van de omgeving die zoveel ellende tot gevolg had. Een groot ;tl, struikelblok is echter, dat veel gemeenten de eis van economi sche gebondenheid hanteren. De meeste vrouwen kunnen aan deze eis nauwelijks voldoen. Het gevolg is, dat wij met zeer veel moeite vrouwen kunnen onderbrengen. Het is wel gebeurt, dat wij iemand in 22 maanden in huis in hadden, alleen omdat er t Seen vervangende woonruimte te vinden was. En dat terwijl het aanbod veel en veel groter is dan wij in dit huis aankunnen. We nebben dan ook tot een demonstratie besloten op het Binnen hof." De demonstratie is georganiseerd door Cortona en er zal aan worden deelgenomen door alle veertig opvangtehuizen. Om ei,) kwart over elf vertrekt de stoet vanaf het Malieveld in Den Haag en om twaalf uur wordt tijdens een „Huisjes Happing" het 1, eisenpakket aangeboden aan de kamercommissie van volkshuis vesting. Geëist wordt onder meer dat de vrouwen de hoogste ur gentie krijgen bij de gemeenten „omdat zij in feite dakloos zijn." LEIDEN-De universiteitsraad heeft gisteravond nog geen beslissing genomen over het voorstel van het college van bestuur om de studierichting geologie aan de Leidse univer siteit per 1 september 1982 op te heffen. Eind mei had het college een principebesluit genomen om de studierichting geologie met ingang van het volgende jaar op te heffen. De subfaculteitsraad geologie en de faculteitsraad van de faculteit der Wiskunde en natuurwetenschappen reageerden echter sterk afwijzend op dit principebesluit. In plaats van op heffing per 1 september 1982 stelde de faculteitsraad vrijdag 19 juni voor om de bestaansmogelijkheden van de Leidse subfacul teit geologie in plaatselijk en landelijk verband te onderzoeken. Het bestuur van de subfaculteit had eerder al aangevoerd dat "het ontbroken heeft aan overleg met de subfaculteit over een zo ingrijpend besluit". Bovendien wordt het door het college van bestuur genomen principebesluit in strijd genoemd met de over eenkomst voor de landelijke herstructurering der Aardweten schappen. Tot slot betoogde het subfaculteitsbestuur dat het wel degelijk kans zag om „een kleine maar gezonde subfaculteit in Leiden in stand te houden" die in september 1982 haar bestaans recht met een opleiding in de eerste fase van de dan ingevoerde twee fasénstructuur kan bewijzen. Omdat het college van bestuur had toegezegd verder te zullen handelen „Met in achtneming van het gevoelen van de facul teitsraad" kon het, gezien de sterke protesten niet anders doen dan de universiteitsraad voorstellen een opheffingsbesluit voor lopig uit te stellen en het onderzoek naar de bestaansmogelijk heden af te wachten. Een voorstel waar de universiteitsraad zorider veel discussie mee akkoord ging.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5