Weg vrij voor communisten in Franse regering Eerlijk massief eiken rv BANI-SADR VOLGENS GERUCHTEN IN KAIRO Bonden: draai spreiding terug FNV eist extra compensatie voor duurder aardgas Niets staat afbouw van Scheveningen meer in de weg Meubelfabriek Oisterwijk Kabel onvoldoende te beveiligen tegen zendpiraten Bulgaar Slavkov Europees topscorer Neem ook 'n goede reis verzekering Kom naar't a ANWB- I kantoor. 1 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 23 juni 198171e jaargang no. 21995 J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 106,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers /0,65 Actualiteitenrubriek „Hier en nu" met reportage over het congres van overlevenden uit Nazi-kampen in Jeruzalem (Ned. II 21.20 uur). Musical „Trepp auf und Trepp ab", sa mengesteld uit gedeelten van drie werken van componist Kurt Weil, op teksten van Brecht (Ned. I 22.10 uur). Droog en vrij zonnig. Middag- temperatuur circa 21 graden. Matige wind uit richtingen tussen noord en oost. Morgen zon op: 5.19. Onder: 22.05. Schev. hoogw.: 8.11 en 20.53. Laagw.: 3.57 en 16.11. nding eerste tourvraag i, 24 juni, sluit de inzending van de vraag van onze Tour de France- 'jaag (Op welke plaats eindigt Gerrie jnann in de proloog in Nice (6 km), nu is gebleken dat zich onder de elnemers aan onze prijsvraag veel Ie namen van vorig jaar bevinden, het oplossen van 2 heeft u de comple- t met deelnemende s nodig. Door allerlei isikelingen met de di- ploegen is die niet dan morgen in de te krijgen. Maar voor izenden van vraag log net op tijd. i Paus lijdt aan borstvliesontsteking ROME Paus Johannes Paulus II lijdt aan borstvlie sontsteking. Dit heeft het Vaticaan gisteren meege deeld. De artsen die de paus in het Gemelli-ziekenhuis in Rome behandelen zijn er nog niet in geslaagd de pre cieze oorzaak van de aan houdende koorts vast te stel len. Wel is een lichte ver mindering van de koorts ge constateerd. Alle antibiotica die de paus de afgelopen da gen zijn toegediend blijken niet opgewassen tegen het onbekende virus. (Pag. 11: Gevoel voor hu mor laat paus in de steek) Zarah Leander overleden Stockholm Op 74-jarige leeftijd is in een ziekenhuis in Stockholm, waar zij sedert begin mei verbleef, de Zweedse actrice en zangeres Zarah Leander overleden aan een hersenbloeding. Zarah Leander, die vooral bekendheid kreeg door de films, die zij kort voor en tij dens de Tweede Wereldoorlog in Duitsland voor de UFA maakte, was reeds enkele jaren geleden door een hersenbloeding getroffen waardoor zij niet meer kon lopen. In 1973 maakte zij met haar man Arne Huelpers, die haar aan de vleugel begeleidde een afscheid- stournee door negen Europese landen. Tot haar bekendste films behoren „Es war eine rauschende Ballnacht" en „Herz einer K"oningen" waarin zij Maria Stuart speelde. Pagina 11: Zarah Leander was een van de paradepaardjes van de Duitse UFA Superbenzine in België bijna 2 gulden BRUSSEL Aan de reeks prijsverhogingen op benzi ne en dieselolie komt in België geen einde. Een week eerder dan verwacht heeft de Belgische regering de accijnzen opnieuw dras tisch verhoogd. De niets vermoedende automobilis ten die gisteren aan de pomp kwamen, moesten opeens 8,5 cent meer beta len voor een liter super. De prijs daarvoor is nu 1,99 gulden (29,20 frank). Belastingbetalers steeds vaker in beroep DEN HAAG De belasting- kamers bij de gerechtshoven gaan gebukt onder een steeds toenemend aantal beroeps- schriften. Werden er in de jaren 1961 tot en met 1972 per jaar gemiddeld 4577 beroepsschriften inge diend, in 1979 liep het aantal in gediende beroepsschriften op tot meer dan het drievoudige: 15971. Dit blijkt uit een rapport dat is opgesteld door een advies commissie inzake werkwijze en normen van de belastingka mers. Voorzitter van deze com missie is mr. Vucht, raadsheer bij de Hoge Raad. Volgend jaar „gif-alarm" op pakje sigaretten DEN HAAG Met ingang van 1 maart 1982 moet op pakjes sigaretten en shag de volgende aanduiding staan: „Roken bedreigt de gezond heid. De minister van volks gezondheid en milieuhygië ne". Op de sigarettenverpakking komt vanaf die datum bo vendien te staan het nicoti negehalte in tienden van milligram per sigaret en het teergehalte in milligrammen per sigaret. De verplichting is opgenomen in de waren wet. krrC jonge tsers \peren uin 'kingham EN Drie jon- uitsers hebben piacht in de Buckingham geslapen. Dit Scotland Yard jrgen onthuld. je <j een medische van 24 en twee jongens van 16 en 2 kl waren vrijdaga- in plan de nacht brengen in Lon- Victoria Station, het personeel hen weg. Toen mstreeks half achter een hoge bomen zagen, ze dat ze Hyde rus|bereikt hadden, vonden dat een I plaats om te kichten", aldus de .Q A Zonder het te 5 nklommen ze over vur de tuin van jpninklijke paleis n »S en kropen in slaapzakIn de kmTfu/n brachten de je nacht door, op eer twaalfhon- 17 Imeter van het pa- Ie koninklijke fa- verbleef op dat PARIJS Socialisten en com munisten in Frankrijk hebben de afgelopen nacht een poli tiek akkoord gesloten dat het mogelijk zou moeten maken dat er communisten ip het nieuwe Franse kabinet onder leiding van de socialistische premier Pierre Mauroy ko men. De samenstelling van het nieuwe kabinet zou waar schijnlijk nog in de loop van vandaag bekend worden ge maakt. Het beraad over communistische deel name aan de regering liep vanmorgen uit tot in de vroege ochtenduren en nam meer dan acht uur in beslag. Het resultaat van de besprekingen werd vanmorgen aan de communistische en socialistische achterban voorgelegd. De definitieve beslissing over commu nistische deelname wordt nog in de loop van vandaag verwacht. Volgens welingelichte socialistische bronnen was de socialistische eis om vrijwel te breken met de politiek van Moskou een van de voornaamste hinderpalen die overeenstemming tussen beide partijen in de weg stonden. De onderhandelingen hadden plaats nadat de socialisten zondag een klin kende overwinning hadden behaald bij de parlementsverkiezingen. In de Nationale vergadering krijgen zij 285 van de 491 zetels, de communisten 'krijgen er slechts 44. Als er communisten in de regering komen zal het de tweede keer in de geschiedenis van Frankrijk zijn dat zij regeringsverantwoordelijkheid dra gen. De eerste maal gebeurde dat na het einde van de oorlog onder leiding van generaal De Gaulle. De commu nisten moesten echter weer uit de re gering, toen in 1947 de „koude oorlog" begon. Pag.ll: Vervolg Juan Carlos met zijn arm in het verband. Spaanse koning valt door glazen deur MADRID De Spaanse koning Juan Carlos is zondagavond gewond geraakt aan gezicht, hals en armen toen hij aan de rand van zijn zwembad uitgleed en door een glazen deur viel. Woordvoerders van het ziekenhuis hebben meegedeeld dat de snij- wond aan de linkerarm tot zenuwen en pezen was doorgedrongen. Juan Carlos, die gistermiddag uit het ziekenhuis is ontslagen, voelt zich verder uitstekend. BADPLAATS IN 1986 VOLTOOID DEN HAAG Na bijna een jaar stilstand kan weer worden voortgegaan met de verdere af bouw van de badplaats Scheve ningen. Aangevuld met vier kleine wijzigingen is de gemeen teraad van Den Haag vannacht akkoord gegaan met de voor stellen van B en W om het nieu we Scheveningen te voltooien met de bouw van twee grote kantoren, 300 woningen, twee parkeergarages voor 800 auto's en de bouw van een nieuw poli tiebureau. Een architect gaat een plan maken voor een nieuwe behuizing voor het Nederlands Dans Theater 'naast het bestaande Circusgebouw. Het ligt in de bedoeling dat het to tale plan Scheveningen-Badplaats begin 1986 klaar is. Dat is twee jaar later dan oorspronkelijk de opzet was. De bouw kwam vorig jaar tot stilstand, toen de project ontwikkelaar zonder voorkennis van de gemeenteraad van de bouwplannen was afgeweken. De gemeente en het Consortium moe ten met het oog op de marktsitua tie water in de wijn doen, aldus D'66. Het college gaat nu, gesteund door de goedkeuring van de raad, naar het Consortium, die de plan nen „bespreekbaar" vindt. lik kasteel 's Morgens 11 uur werd het wakker. Ze aten >terhammetjes op )egen twee oude hoe ze uit ark konden ko- Enkele ogenblik- ter waren ze om- door politieman- naar het bureau paleis gebracht, de indentiteit •t drietal was ge leerd werden ze direct weer vrij- i; met het adres >n echte camping. ZIEKENFONDSPREMIE MOET FIKS OMHOOG DEN HAAG De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering moet volgend jaar flink omhoog. Dat staat in een stuk dat de zie kenfondsraad donderdag behandelt. Er wordt nog geen concreet voorstel gedaan omdat er nog te veel factoren onzeker zijn, maar een stij ging van 8,6 naar meer dan 9 procent lijkt vooralsnog onvermijdelijk. Ook de AWBZ-premie moet worden opgetrok ken. Hier moet rekening gehouden worden met een stijging van 0,3. procent, waardoor deze zou uitkomen op 3,36 procent. De premiestijgingen zijn het gevolg van tegenvallende exploitatiecij- fers van beide fondsen. krant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur er 071-122248 en per e koerier wordt de krant nabezorgd. ïeraal plgische Verbruikersunie een onderzoek gedaan 'r de kwaliteit van bronwa- Orkestm usici vrezen inkomens achteruitgang AMSTERDAM De vak- groep Symfonie van de Kun stenbond FNV vreest dat als minister Gardeniers haar or- kestenbeleid doorvoert, leden van orkesten er in inkomen 25 tot 50 procent op achteruit gaan. Het rijk wil nog slechts de symfonische taken van de or kesten meesubsidiëren en ver zwaart daarmee de last van de lagere overheden. Die hebben nu al veel problemen met het op tafel leggen van geld voor de orkesten, aldus de reactie van de vakgroep Symfonie op het plan Gardeniers. De musici voorzien dat de be geleiding van amateurkoren en het verrichten van educa tieve taken sterk onder het voorgestelde beleid zullen lij den. KAIRO In de Egyptische pers doen hard nekkige geruchten de ronde dat Bani-Sadr, die dit weekeinde is afgezet als president van Iran, is ondergedoken in Kairo. De Egyptische autoriteiten hebben deze geruch ten ontkend noch toegegeven. Volgens een bericht van de Engelse omroep BBC bevindt de ex-president, tegen wie een ar restatiebevel is uitgevaardigd, zich echter nog in Iran, in zijn geboorteplaats Hamadan. Vol gens het bericht zal Bani-Sadr proberen om via Turkije het land te verlaten en naar Parijs uit wijken. Volgens de Islamitische wet gaat de presidentiële macht nu over op een drieman schap, bestaande uit opperrechter Behesti, par lementsvoorzitter Rafsanjani en premier Radjai. Deze drie hebben zich de laatste maanden ge manifesteerd als de grootste tegenstanders van Bani-Sadr. Bani Sadr DEN HAAG Bij de kabinetsformatie moet worden afgespro ken dat de spreiding van de Centrale Directie van de KIT uit Den Haag naar het noorden alsnog ingrijpend wordt herzien. Deze afspraken zullen moeten inhouden dat wordt afgezien van de spreiding van de laatste 2400 functies die moeten worden overgeplaatst, hetgeen nu nog tegen geringe kosten mogelijk is. In plaats daarvan moeten rijksdiensten die al in Groningen en Leeuwarden gevestigd zijn extra uitgroeien en moeten nieuwe diensten van het rijk daar gevestigd worden. Op die manier kan het gat aan arbeidsplaatsen dat ontstaat als de PTT directie niet meer overgaat naar het Noorden, opgevuld worden, aldus de de gezamenlijke dienstenbonden van de Centrale Directie van de PTT in een brief aan kabinetsinformateurs Lubbers en De Ko ning. ADVERTENTIE 12 Jaar garantie Massief Europees eiken Traditioneel geloogd Ongekende service Met eigen brandmerk Berkel: Noordeindseweg 116 tel. 01891-4670 Beverwijk: Parallelweg 100 tel. 02510-26923 DEN HAAG Hoewel het tech nisch moge lijk is de ontvangst stations van kabelnetten op afstand uit te scha kelen (via het meesturen van geluids- of beeldmerkjes in het omroepsignaal), kunnen hiermee de zendpiraten niet af doende worden bestreden. Dit heeft staatssecretaris Smit- Kroes van verkeer en waterstaat geantwoord op schriftelij ke vragen van het CDA-kamerlid Van der Sanden. Volgens mevr. Smit-Kroes is het niet mogelijk de ontvangststa tions verplicht te stellen dit soort afschakelapparatuur aan te brengen. Bovendien is het verplicht stellen van het aanbrengen van de beeldmerkjes alleen mogelijk voor de binnenlandse om- roepzenders. Zolang er geen internationale regeling is getroffen, kan de buitenlandse omroepen geen enkele verplichting worden opgelegd, aldus de staatssecretaris. Bovendien kleven ook nog eens technische bezwaren aan het toevoegen van schakelsignalen aan geluid en beeld, want het signaal moet steeds van voldoende kwaliteit en sterkte zijn en bovendien zodanig ingewikkeld zijn dat de codè niet kan wor den doorbroken. PARIJS De Bulgaar Geor- giu Slavkov is dit seizoen Eu ropees topscorer van het jaar. Op de slotdag van de Bulgaar se voetbalcompetitie maakte Slavkov voor zijn club Trakia Plovdiv vier doelpunten. Hij kwam dit seizoen tot 31 tref fers. De Hongaar Tibor Niylasi van Ferencvaros is hierdoor verrassend van de eerste plaats verdrongen met één doelpunt minder. Karl-Heinz Rummenigge van Bayern München, die 29 keer raak schoot, is op de derde plaats geëindigd. ADVERTENTIE UW ANWB ADVISEERT: AMSTERDAM De fede- ratieraad van de vakcen trale FNV heeft gisteren aangekondigd bij de loon onderhandelingen voor 1982 een extra compensatie te zullen eisen vanwege de sterke stijging van de aardgastarieven voor de huishoudens. Tegenover degenen, die de automati sche prijscompensaties zouden willen zuiveren van het effect van de aard gastarieven stelde voorzit ter Wim Kok: „We hebben al eerder gesteld, dat de prijscompensatie volledig dient te blijven. Daarover valt met ons dan ook niet meer te praten. Het is ech ter zelfs zo dat de stijging van de kosten van levens onderhoud al jarenlang worden berekend op basis van oude gegevens wat be treft de woonlasten. Daar om is er sprake van onder compensatie in de lonen". Kok toonde zich zeer veront rust over de toenemende woonlasten voor de gezinnen. Hij wil daarvoor aanvullende compensatie afdwingen als die stijging niet sterk wordt be perkt. Dit zou dan een onder deel moeten worden van het gecoördineerde woonbeleid. Het overleg daarover moet weliswaar op bedrijfstak- of ondernemingsniveau worden gevoerd, maar er zullen toch ook algemeen geldende argu menten in moeten zitten. „En we passen ervoor bij de belo ningen de prestaties als norm te hanteren zoals de werkge vers willen". Pagina 9: Kok: Formatie gaat te traag

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1