Honderden doden bij Russische aanval Zarah Leander een van de paradepaardjes van de Duitse UFA Gevoel voor humor laat paus in de steek kerk wereld itenland „VS beramen :ernoorlog' .V> Partijvoorzitter Hua afgetreden Franse communisten Vredesorganisaties vragen minister /oor Ontwikkeling en Ontwapening Hans Küng wacht nog op faire dialoog 5rof. dr. Verdonk: Burgerlijke ongehoorzaamheid vaak strijd om recht Begin: Israël heeft geen last van Syrische raketten LEIDSE COURANT L DINSDAG 23 JUNI 1981 PAGINA 11 -S ist voor liaanse lialisten regionale jkiezingen onze correspondent) De Italiaanse so- Jsche partij (PSI) is jte overwinnaar van de ile verkiezingen die 5- en maandagochtend rschillende delen van nd zijn gehouden. Zij twintig tot honderd Jt meer stemmen dan vorige gelegenheid. jers zijn de christen-de en en de communisten, e grootste partijen in de nse politiek. Van de partijen boekten so- emocraten, republikei- o liberalen wat winst, de fascisten opnieuw verloren. De uitslag is van belang voor de vor- van een nieuwe rege- )e republikeinse forma- jadolini moet onderhan- met een versterkte so- sche partij. Verwacht dat dit de vorming van alitie niet zal vergemak- rdenaar Lennon int schuld YORK Mark David man heeft gisteren via advocaat laten weten ij bekent schuldig te aan het doodschieten ud-Beatle John Lennon jaar december. Dennis Edwards heeft erklaring aanvaard en tspraak op 24 augustus d. Chapman kan tot 25 vangenisstraf maximaal n veroordeeld. (i dat hij „op 10 juni in il door God bezocht was, im zei dat hij zijn on- igverklaring wegens tij- geestesstoornis moest ;ken en zijn schuld moest ISLAMABAD Honderden mensen hebben afgelopen vrijdag vermoedelijk de dood gevonden, toen Russische gevechtsvlieg tuigen het oude gedeelte van de Afghaanse stad Kandahar en twee naburige dorpen bombardeerden in een poging een einde te maken aan de aktiviteiten van stadsguerrillastrijders in het zuidoosten van Afghanistan. „De stad lijkt als door een aardbe ving verwoest," verklaarde een ooggetuige, die gisteren in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad aankwam. De zegsman, een 35-jarige directeur van een staatsbedrijf ver klaarde dat Russische tanks onmiddellijk na het half uur duren de bombardement de overeind gebleven gebouwen kapot scho ten. „Ik zag meer dan duizend mensen, velen huilend en schreeuwend, de oude stad uit rennen en een goed heenkomen zoeken. Sommigen waren een arm of been kwijt en werden ge dragen. De provinciehoofdstad, qua inwonertal de tweede stad van Af ghanistan na de hoofdstad Kaboel, is sinds zes maanden het to neel van een hardnekkige stadsguerrilla. Dit voorjaar hadden de verzetsstrijders de stad bijna volledig onder controle. Nadat Russische en Afghaanse troepen de stad half mei herover den, gingen de guerrillastrijders voort 's nachts de oude stads wijken te infiltreren en door middel van luidsprekers de Af ghaanse militairen over te halen zich bij hen aan te sluiten. Zarah Leander met Willy Birgel, die in haar UFA-periode een van haar vaste tegenspelers was. De op 74-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Stockholm overleden Zweedse zangeres en actrice Zarah Leander dankte haar grote bekend heid aan een aantal films, die zij tussen 1937 en 1942 voor de Duitse UFA maakte. In een tijd dat dr. Goebbels de filmindustrie gebruikte voor propaganda-doelein- den, werden er ter afwisse ling ook nog amusements films in Duitsland gemaakt, zoals de musicals met Mari- ka Rökk, Johan Heesters en Ilse Werner. Zarah Leander was in die tijd een vaste keus voor meer dramatische gegevens. Zarah Leander zong daarin volgens het principe van Mariene Die trich „Als het tragisch wordt, zing ik met een die pere stem." Uit haar repertoire zijn „Da- von geht die Welt nicht un- ter", „Yes sir", „Nur nicht aus Liebe weinen", „Kann die Liebe Stlnde sein" en „Ich weisz es wird einmal ein Wun- der geschehen" wel het be kendste. Zarah Stina Hedberg werd in 1907 in Karlstadt geboren. De naam Leander is afkomstig van de acteur Nils Leander met wie zij van 1927 tot 1932 getrouwd was. Toen de UFA na het vertrek „van vedetten als Lilian Har vey en Mariene Dietrich naar Amerika nieuwe publiektrek- kers zocht, kreeg Zarah haar kans. Films als „Zu neuen Ufern", onder regie van Det- lev Sierk die in ons land ook nog „Boefje" zou verfilmen al vorens als Douglas Sirk naar Amerika te vertrekken, „Das lied der Wüste", „La Habane ra", „Die Blaufuchs", „Die grosze Liebe", Heimat", „Es war eine rauschende Ball- nacht" met Hans Stüwe als Tchaykowsi, „Damals" en „Herz einer Köningin", waar in zij Maria Stuart speelde, maakten haar tot Duitsland's best betaalde actrice met zo'n 800.000 mark per jaar, waar van 90 in deviezen. In 1942 verliet zij Duitsland nadat Dr. Joseph Goebbels geëist had, dat zij de Duitse nationaliteit zou aannemen. In 1949 keerde zij terug voor de film „Gabriele", maar haar vroegere populariteit was al danig getaand. Wel had zij nog succes op de planken in twee musicals van Peter Kreuder „Madame Scandaleuse" en in 1964 „Lady aus Paris". Op 70-jarige leeftijd trad zij nog in Stockholm op in de mu sical-versie van „De glimlach van een zomernacht" nadat zij haar carrière eigenlijk in 1973 besloten had met een afscheid- stournee door negen Europese landen. Zij was toen al half blind. In 1978 overleed haar derde echtgenoot Arne Hülpers, met wie zij sinds 1956 getrouwd was. Kort daarop werd Zarah Leander getroffen door een hersenbloeding, die haar inva lide maakte. ROME Het Vaticaan heeft giste ren volstaan met een kleine toelich ting op de borstvliesontsteking waaraan de paus lijdt. Waarnemers menen uit de beknoptheid van de mededeling te kunnen opmaken dat de toestand van de paus zich sinds zaterdag niet heeft verslechterd. De terughoudendheid wordt uitgelegd als een poging de mensen niet onge rust te maken. Niemand twijfelt er echter aan dat de toestand van de paus ernstig is. Hij is volledig uitge put, heeft weinig eetlust, en wisselt nauwelijks een woord met degenen die hem verzorgen. Zijn omgeving is vooral getroffen door het feit dat zijn traditionele gevoel voor humor en zijn vitaliteit het laten afweten. Paus Johannes Paulus II is gisteren de hele dag behandeld in de radiologische afdeling van het Gemelli-ziekenhuis. Met behulp van allerlei moderne appa ratuur zijn al zijn lichaamsfuncties on derzocht, maar de precieze oorsprong van de koorts is niet ontdekt. Intussen is de paus absolute rust voor geschreven omdat hij volgens zijn art sen weerstand tegen het virus moet op bouwen. Het werk dat hij zich had voorgenomen is daarom uit den boze. De kerk wordt bestuurd door kardinaal Casaroli, staatssecretaris van het Vati caan, die in een kamer naast die van paus de belangrijkste prelaten om zich heen verzameld heeft. Alleen voor de allerbelangrijkste beslissingen wordt een beroep op de paus zelf gedaan. Bij het ziekenhuis heeft zich opnieuw zoals de vorige keer een grote menigte belangstellenden verzameld in afwach ting van meer nieuws over de paus of gewoon om hem beterschap te wensen. De bezorgdheid overheerst. Voorlopig hoeft echter niemand er op te rekenen ook maar een glimp van de heilige va der op te kunnen vangen. t/SSISCHE MINISTER: .OU De Sovjetrussi- minister van defensie, fschalk Dimitri Oesti- heeft gisteren in een t artikel in het Russi- partijblad Pravda de nigde Staten ervan be- idigd dat zij een kern- >g tegen de Sovjet-Unie men, waarbij West-Eu- zou moeten dienen als «-zone voor een eventue- issische vergelding, rtikel verscheen gisteren, iin de Sovjet-Unie uitge- werd herdacht dat de •rs veertig jaar geleden ivjet-Unie binnenvielen, rden in de Russische en .oslowaakse pers verge- getrokken tussen de politiek van de NAVO, gericht op de moderni sering van de kernwapens in Europa, en de uitbreidingspoli- tiek van Hitier. Het Tsjechos- lowaakse partjblad Rude Pra- vo gings zelfs zover de Ameri- kaansde president Reagan te vergelijken met Hitier. De opperbevelhebber van de NAVO, admiraal William Cro we, waarschuwde gisteren in Napels ter gelegenheid van de dertigste verjaardag van de NAVO-strijdkrachten in het zuiden van Europa, dat de ja ren tachtig de meest kritische periode gaan worden in de ge schiedenis van het bondge nootschap. Volgens Crowe zijn de Russische strijdkrachten op bijna elk terrein de meerdere van de NAVO-landen. Opz'n Amerikaans Een enorme Amerl- kanse vlag is uitge spreid voor een me nigte van tiendui zend Immigranten. Zij werden allen te gelijk Ingezworen als Amerikaans staatsburger. Meer dan 73 nationalitei ten waren vertegen woordigd in de massa, volgens de Amerikaanse Immi gratiedienst de grootste die ooit aan een dergelijke plechtigheid deel nam. PEKING Hua Guofeng, de voorzitter van de Chinese communistische partij is afgetreden. Hua heeft zijn besluit bekend gemaakt tijdens een bijeenkomst van de communis tische partij die gisteren in Peking is begonnen. Het Cen traal Comité, waarin de aanhangers van eerste vice-voorzit- ter Deng Xiaoping, het voor het zeggen hebben, zal ook een nieuw oordeel uitspreken over Mao. Hua's aanhangers hebben zijn aftreden bijna een half jaar weten te vertragen door dit te koppelen aan het debat over de nieuwe beoordeling van Mao. De strekking daarvan zal bekend worden gemaakt op 1 juli, de zestigste verjaardag van de oprichting van de partij. Hua zal naar alle waarschijnlijkheid worden vervan gen door de 62-jarige Hu Laobang, de algemeen secretaris van de partij, die de Culturele Revolutie van Mao onlangs betitelde als een onherstelbare ramp, die tien jaar heeft geduurd. De zesde voltallige vergadering van de partij zal waarschijnlijk concluderen dat de Culturele Revolutie een grote fout was, maar daaraan onmiddellijk toevoegen dat Mao's beleid in het alge meen meer goed dan kwaad heeft aangericht. De vergadering zal vervolgens aandringen op respect voor „het denken van Mao Tse Tung". (Vervolg van voorpagina) PARIJS De socialisten hebben doordat zij zondag in de twee de ronde van de parlementsverkiezingen de absolute meerder heid hebben behaald in de Nationale Vergadering de steun van de communisten niet nodig om te regeren. De communisten ver loren de helft van hun zetels. In de oude samenstelling hadden zij 86 zetels, nu 44. Maar president Mitterrand heeft duidelijk la ten blijken te hopen dat er communisten in de regering worden opgenomen. Volgens vele waarnemers zou hij op die wijze wil len voorkomen dat de door communisten geleide vakbond CGT, de grootste in het land, zich verzet tegen het regeringsbeleid. Om tot de regering te worden toegelaten hebben de communis ten zware concessies moeten doen. De communisten zouden moeten instemmen met de opvattingen van Mitterrand over Af ghanistan, Polen en het stationeren van de SS-20-raketten in Oost-Europa. Verschil van mening bestaat er ook over de mate waarin de Franse economie moet worden genationaliseerd. Jet instellen van een mi- ister voor Ontwikkeling n Ontwapëning, opererend wast de minister van Bui- nlandse Zaken, is een an de voorstellen vervat een nota, die vier organi- aties op het terrein van de ntwikkelings- en vrede- problematiek hebben aan geboden aan de kabinetsin- >rmateurs, politieke par- jen en andere organisa- )e nota, getiteld „Een klei- e-landen-politiek" is afkom- 'ig van het Interkerkelijk 'redesberaad (IKV), het In- :rkerkelijk Vormingswerk izake Ontwikkelingssamen- 'erking (IKVOS), de Neder- indse Vereniging voor een Nieuwe Internationale Orde (NIO) en leden van de Werk groep Kerk en Ontwikke lingssamenwerking (K&O) van de Raad van Kerken. Deze organisaties doen daar in voorstellen voor een nieu we Nederlandse ontwikke- lings- en veiligheidspolitiek, gericht tegen overbewape ning en een overheersingspo- litiek van de grootmachten. De nota schetst op welke ge bieden zich gevaarlijke ont wikkelingen voordoen en waar het traditionele buiten lands beleid is vastgelopen. Geconcludeerd wordt, dat bij de huidige politieke beleids- conceptie er alleen maar een toeneming is te verwachten van onveiligheid, uitbuiting, onderontwikkeling cn onge lijkheid in de wereld. Er wordt dan ook gepleit voor nieuwe wegen in de buitenlandse politiek om een uitweg uit de huidige impas ses te vinden. Kleine landen zouden gezamenlijk een poli tiek kunnen ontwerpen, die erop uit is machtsopeenho ping zoveel mogelijk te neu traliseren door naar vormen van samenwerking te zoe ken, die een maximale speel ruimte en tegendruk tegeno ver de grootmachten opleve ren, aldus de nota, die aan sluiting van Nederland be pleit bij nieuwe coalities van gelijkgezinde kleine landen gebonden en niet-gebon- den die ten doel hebben gezamenlijk beleid te voeren op gebieden van gemeen schappelijk belang, in het bij zonder op de terreinen van ontwikkelingssamenwerking en ontwapening. Behalve voor het instellen van een ministerspost voor deze twee terreinen wordt in de nota gepleit voor het in stellen van een onderzoeks bureau, dat genoemde minis ter, alsmede de volksverte genwoordiging adviseert en een maatschappelijke discus sie stimuleert. Tenslotte wordt voorgesteld een Natio nale Commissie Ontwikke- lings- en Vredesvraagstuk ken (NCOV) in te stellen, die op de twee beleidsgebieden informatie moet verschaffen en bewustmakingsprogram- ma's moet ondersteunen. De paus heeft tot nu toe niet gereageerd op Hans Küng, die op 25 augustus vorig jaar de paus per brief zijn bereidheid tot gesprek heeft medegedeeld. Deze brief is de paus persoonlijk ter hand gesteld. In de brief zegt Küng, aan wie vorig jaar - op aandringen van de paus - de kerkelijke leerbevoegdheid werd ont nomen, dat hij bereid is de paus te ontmoeten, „waar en wanneer deze maar wil". Dit deelde Küng in Rome op een persconferentie mee. Hij heeft zich rechtstreks tot het hoofd der kerk gewend, daar deze zich ook persoonlijk met zijn zaak had bemoeid. Küng zou het op prijs stellen weer op goede voet met zijn kerk te geraken. „Ik ga liever niet op compromissen in", aldus de theoloog uit Tübingen. Als man van de wetenschap vertrouwt Küng er op, dat de waarheid vroeg of laat zal ze gevieren. Daar verstaat hij niet onder, dat hij gelijk zal krijgen inzake zijn kritiek op de kerk, maar dat een faire dialoog mogelijk zal zijn. „Wanneer mijn standpunt onjuist blijkt te zijn, dan zal dit in zo'n discussie vanzelf blijken", aldus Küng. „En wanneer mijn standpunt juist blijkt te zijn, dan kunnen censuurmaatregelen daar niets aan veranderen". Dialoog moet de nieuwe ma nier zijn, waarop de kerk conflicten moet overwinnen, aldus Küng. Hij wees op het feit, dat paus Paulus VI hem tijdens het tweede Vaticaanse concilie had ontvangen. Dr strijd van de vredesbe weging moet niet in de eer- te plaats een gewetens aak zijn, maar een poging taten of groepen staten er- oe te brengen het recht te oeken, maar te buigen '°or het recht Internatio naal recht gaat dan boven nationaal recht." Dit zei ""firof. dr. W. E. Verdonk in iijn inaugurele rede gister middag aan de universiteit jan Amsterdam, waar hij |floor de Hervormde synode noemd is tot kerkelijk '.oogleraar in de ethiek. De 'itel van zijn rede luidde .Burgerlijke ongehoor zaamheid, een andere bena dering van de verhouding kcrk-staat". "eel mensen vinden een pleidooi voor burgerlijke on gehoorzaamheid juist in deze tijd volkomen ongewenst, al dus prof. Verdonk, omdat zij vrezen dat door burgerlijke ongehoorzaamheid een brug wordt geslagen naar anar chie. Al eeuwenlang wordt aldus prof. Verdonk, de staat niet meer gezien als een na- tuurgegeven of als een ge schenk van God, maar als een schepping van de mens. De staat als schepping van de mens draagt dan ook tekenen van menselijke willekeur of onrecht. Burgerlijke ongehoorzaam heid nu, is niet alleen defen sief gericht op de verdedi ging van bepaalde rechten, maar ook offensief gericht op de verwezenlijking van be paalde idealen. „Wanneer men burgerlijke ongehoor zaamheid voorstaat tegen kernbewapening of tegen een beleid, dat in ernstige mate het milieu bedreigt, spelen ethische overwegingen vaak een gewichtige rol. Juist deze aandrift schijnt dicht in de buurt te komen van een al of niet gewapende terreur, waarbij men anderen met on wettige middelen een be paald moraal dwingend wil opleggen. Burgerlijke ongehoorzaam heid wordt dan niet zozeer als een recht, als wel als een plicht gezien. De tegenstan ders vinden dat daarmee de democratie wordt ondergra ven, die toch een zeer bruik baar middel is om zonder machtsmisbruik tot het ge wenste doel te komen. Zij werpen zich dan ook op als verdedigers van de rechts staat, waarin alleen een de mocratisch genomen besluit wordt uitgevoerd", aldus prof. Verdonk. Naar zijn mening is het nodig op deze angst in te gaan, om dat deze het oog verblindt voor de „honger en dorst naar gerechtigheid die in onze maatschappij leeft". Hieraan voorbij gaan, leidt naar zijn mening tot een toe name van geweld. Burgerlij ke ongehoorzaamheid kan een poging zijn om scheve verhoudingen recht te trek ken en een orde te bewaren die gebaseerd is op en geïn spireerd wordt door een ge meenschappelijk besef van rechtvaardigheid. Na een bespreking van Lu thers geschrift „Ob die Kriegsleute in seligem Stan- de sein können" en „Recht- fertigung und Recht" van Karl Barth, concludeerde prof. Verdonk onder meer dat „De rechtvaardiging van het recht geschiedt door de maat te bepalen waarin rechtsvrede en gerechtigheid verwezenlijkt worden". Daaruit kunnen naar zijn mening dwingende redenen opkomen voor burgerlijke ongehoorzaamheid en hier aan kan ook de kerk zich niet onttrekken. „Dat kan niet via een ge loofsbelijdenis, maar alleen in de geweldloze actie, want de kracht van het argument ligt in de bereidheid te lijden aan het recht. Ze moet daar om onverbiddelijk zijn, maar tot lijden bereid, want het is genade onrecht te lijden als men goed doet. Ze moet on verzettelijk zijn, maar barm hartig, want zalig zijn de barmhartigen, omdat ze barmhartigheid ontvangen. Ze moet onverzoenlijk zijn, maar altijd bereid vrede te stichten, want vredestichters zijn pas kinderen van God. Deze houding kan worden ingenomen door diegenen die weten dat het recht dat men sen bouwen, niet Gods recht is. Wie staat voor het samen gaan van vrede en gerechtig heid, komt op voor de zin van het recht, dat is: de zin van het gewone leven. Zo is de kerk tegenbeweging", al dus prof. Verdonk in zijn in augurele rede. TEL AVIV De harde woorden van premier Begin over de Syrische raketten in Libanon waren slechts bedoeld om de aandacht af te leiden van de Israëli sche aanval op de Iraakse kernreactor. Dit heeft premier Begin meegedeeld aan leden van het parle ment. Vorige week donderdag verklaarde Begin in het openbaar dat de Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib spoed moest be trachten bij zijn pogingen een oplossing te vinden voor de aan wezigheid van de Syrische raketten in Israël, omdat de Israë liërs anders dan wel eens zelf orde op zaken zouden kunnen stellen. Nu verklaarde Begin dat de vluchten van Israëlische verkenningsvliegtuigen boven Libanon ongehinderd doorgang kunnen vinden. Tijdens een spoedvergadering van Arabische parlementariërs in de Iraakse hoofdstad Bagdad is een oproep gedaan aan alle Ara bische landen een olieboycot in te stellen tegen de Verenigde Staten. Spanjaarden mogen scheiden MADRID r— Het Spaanse parlement heeft gisteren inge stemd met een wetsontwerp waarin echtscheiding wettelijk wordt erkend. Het wetsvoorstel opent voor naar schatting een miljoen gescheiden Spanjaarden de weg ook in formele zin een einde te maken aan hun huwelijk. Sinds de Spaanse Burgeroorlog was de regeling rond de ontbin ding van Het huwelijk door Franco uit de wet geschrapt. Ver wacht wordt dat de nieuwe wet tegen het midden van juli van kracht zal worden. De katholieke kerk heeft openlijk verzet aangetekend tegen de echtscheidingswet omdat daarmee de ba sis van het gezin wordt aangetast. Ondanks de wettelijke status zal met een echtscheiding in Spanje flink wat geld gemoeid zijn. Een normale huwelijksontbinding gaat beide gewezen echtelie den samen ruim 2700 gulden kosten. Zeker 66 doden bij rellen in Marokko CASABLANCA Bij de ongeregeldheden die zich het af gelopen weekeinde in de Marokkaanse havenstad Casablan ca hebben voorgedaan toen de regering bekend maakte dat de voedselprijzen omhoog zouden gaan, zijn 66 doden en 110. gewonden gevallen. Dit hebben de Marokkaanse autoritei ten gisteren bekend gemaakt Volgens de oppositiepartij Unie van Marokkaanse Democraten echter hebben zeker 131 mensen het leven verloren bij de rel len. De socialistische opposite had vorig weekeinde opgeroepen tot een algemene staking uit protest tegen de aangekondigde prijsverhoging. In Casablanca hebben militairen de wacht be trokken bij openbare gebouwen, uit angst voor nieuwe ongere geldheden. Volgens de oppositie heerst in de stad de staat van beleg.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11