Bollenbroeiers likken hun wonden Art Deco blijft nog even -Samen sterk maken voor toekomst tuinbouw IN EN OM HET HUIS romeruniversiteit voor vrouwen Huis-,tuin- of keukenmeubelen" Rustige aanvoer door het koele weer Niet alleen nationale gebeurtenissen zetten een stempel op de gang van zaken in de bloemen- en plantenhandel. De dag van de eenheid in Duitsland plus een kerkelijke feestdag lieten niet na genoemde handel af te remmen, zij het niet fataal. Maar er is weinig voor nodig om het totale beeld in meer of minder mate te wijzigen. Desondanks had de CCWS niet te klagen over de afgelopen week en ook andere veilingen geven tevre den beelden. De koele weersomstandigheden werkten mee aan een rustige aanvoer en dat kwam de prijs ten goede. Bij zomersweer zou ongetwijfeld een sterke prijsinzinking hebben plaatsgevonden. Gewoonlijk is dat na de pinksteren het geval, maar nu bleven de prijzen stabiel, voor sommige produkten trad zelfs een verbetering op. De plotselinge terugval van de fresia-aanvoer, van rond 6 mil joen vorig jaar tot 4 miljoen in de afgelopen week, deed de gemiddelde prijs verdubbelen! Ook het snljgroen, hoewel bij een vrijwel gelijk aanbod, nam aanzienlijk in prijs toe. In feite waren er slechts weinig bloemen, die geen beter prijsbeeld gaven dan vorig jaar. Ook de chrysanten lagen heel goed in de markt, hoewel de trossoorten toch In groter aantal kwa men. Als totaal kan worden gezegd, dat het voor de bloemen- en planteveiling een goede week is geweest! De CCWS bereikte bij een aanvoer van 40.908.469 bos of stuks, een omzetbedrag van 13.893.805,87 tegenover vorig jaar in dezelfde week aanvoer vna 39.447.175 bos of stuks en omzetbedrag van ƒ9.221.524,79. Bij ruim een miljoen meer aanvoer dus rond de vier miljoen meer omzet en dat klinkt dus niet zo slecht! Dat was goeddeels te danken aan de snijbloemen en minder aan dé potplanten, die het niet zo best deden in prijs. De aan voer van snijbloemen bedroeg ruim 39 miljoen bos of stuks met opbrengst van bijna 12 miljoen, tegen vorig jaar ruim 38 miljoen en opbrengst van ruim 8 miljoen. Van potplanten 1.076.864 stuks en opbrengst 1.920.273,90 en vorig jaar 749.380 stuks en opbrengst 1.086.321,80. Vermindering van aanvoer potplanten is in deze tijd normaal, hetgeen te maken heeft met de vakantiegangers, die de aan koop van potplanten een poosje stopzetten. Geen verontrus tend beeld dus! Gemiddelde bloemenprijzen in de afgelopen week met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar waren: Ameri-' kaanse anjers 30 (23), trosanjers 26 (21), anthurium 70 (52), snijgroen 19 (12), troschrysanten jaarrond 58 (37), idem geplo zen 64 (43), fresia 22 (11), gerbera 29 (19), gladiolen 34 (21), Irissen 24 (11), leliekelk 33 (30), idem takken 46 (29), cambidi- un, groot 49 (76), klein 87 (21), grote rozen 20 (16), idem klein 16 (13) sonia 17 (13), belinda 13 (10). red garnette 13 (9), tul pen 9 (7). Er zit dus zo hier en daar nogal wat verschil tussen! Het goede begin van de maand juni zet zich aardig voort. De aanvoer van jaarrond troschrysanten liep met rond een miljoen terug tot ruim 5 miljoen vergeleken bij vorig jaar. Het probleem van de mineervlieg dat vorig seizoen nogal van zich deed spreken, laat zich weer wat sterker gelden. Er is een scherpe controle evenals op het Japanse roest. De importbloemen staan op een heel laag pitje, zij het iets hoger dan vorig jaar. Er waren nog ruim 67.000 import statice. Voor deze week kunnen geen optimistische verwachtingen worden gesteld, gezien de weersomstandigheden en de va kantie-uittocht, maar ook dèt is een normaal „verschijnsel" en daarmee moet rekening worden gehouden. Intussen is in het CCWS-gebouw de nieuwe afdeling voor de kooplieden en herindeling van de reeds bestaande afdeling gereed gekomen, hetgeen een aanzienlijke verbetering is en het werken voor de kooplieden er gemakkelijker op zal ma ken! e broeiers van bolgewassen likken nog al- d hun wonden. En nu de exacte aanvoer- opbrengstcijfers aan de openbaarheid ■n prijsgegeven over het eerste kwartaal In dit jaar, zijn ze nog eens extra met hun lus op de slechte resultaten gedrukt. Van Ie aangevoerde bol- en knolgewassen is prijs in vergelijking met de eerste drie aanden van vorig jaar fors teruggelopen, in irissen zelfs met niet minder dan 29%. is maar één uitzondering en dat zijn de 1 iès. Bij een vrijwel gelijkblijvend aanbod ng de prijs van de taklelies met 13% om- log. Ook de kelklelies, waarvan het aan- jd daalde, boekten wat winst al bedroeg h voor dit artikel maar 4%. rootste verliezers broeiers van irissen viel de twijfelachtige IF¥r te beurt om onder het hoofdstuk De J Tootste Verliezers opgeborgen te moeten ^T>rden. Voor een deel hebben ze dat aan ^^hzelf te wijten. Als men het aanbod ver- Dbot met maar liefst 22% - in stuks uitge- pkt: van 59 miljoen naar 72 miljoen sten nis - dan moet het geen verbazing wekken -Bi« de prijs omlaag gaat. Dat gebeurde dan eidek zeer rigoureus. Kreeg men in de eerste Ie maanden van het vorig jaar nog gemid- lld 0.28 per stuk in het eerste kwartaal lamh dit jaar moest men genoegen nemen ;t Ót 0,20. Een terugval van pakweg 29% te dat tikt aan! Is het een wonder dat de prverkopen van irisbollen vandaag op h uiterst laag pitje staan? jlpen }m in sterk groeiend aanbod deed ook de Ijs van de tulpen sterk dalen. Volstond &n in het eerste kwartaal van 1980 met i aanvoer van 332 miljoen stuks, die ge adeld een kwartje per stuk noteerden, dit ir kwamen er 390 miljoen voor de veiling- ikken en registreerde men een gemiddel- I prijs van 0,21 per stuk. Dat is 16% jfider. We kunnen hier hetzelfde zeggen bij de irissen: de broeiers tonen van- Moderne taklelies brachtep uitstekende prijzen op. daag weinig of geen belangstelling om bol len te kopen. Van de kant van de bollenex- porteurs daarentegen is wel iets meer inte resse, nu blijkt dat de tulpen op het veld ondanks het koele en voor tulpen zeer groeizame weer in stand en kleur overal sterk zijn vervallen. Bij een normaal groei seizoen zou men de bollen onder dergelijke gunstige omstandigheden zo ongeveer dood moeten slaén, nu gaan ze dat vanzelf. Toch wel een teken dat er wat de groei be treft „something stinking" aan de knikker zit. Een uitzondering lijken te Darwinhybri- den te worden, want daar zit vrijwel overal een behoorlijk grote bol onder. Terug naar de bolbloemen. De narcissen- broeiers speelden dit jaar wat de prijs be treft quitte. Vorig jaar kwam er een gemid delde prijs van 0,13 uit de bus en nu ook. Niet vergeten dient te worden dat deze prijs gehaald kon worden mede als gevolg van het feit dat het aanbod beduidend kleiner was. Vorig jaar voerde men in het eerste kwartaal 136 miljoen stuks narcissen aan en dit jaar hield het met 124 miljoen stuks al op. De handel in narcissenbollen vertoont, ondanks ernstige aantastingen van het zgn. Engels vuur, een zeer rustig karakter. De hyacintenbroeiers zullen aan het seizoen 1981 stellig ook geen aangename herinne ringen bewaren. Hyacinten-aan-de-bol wer den er veel meer aangeboden, ondanks de zeer pittige prijzen die de broeiers voor de bollen hadden moeten betalen. Het aanbod nam toe van 1.240.000 naar 2.710.000 stuks. Een groei van 119%. Dat resulteerde in veel lagere prijzen voor de bloemen. Kreeg men in 1980 gemiddeld 0,70 per stuk, dit jaar moest men met 0,53 genoe gen nemen. Dat betekende dat men 24% minder „in het handje" kreeg dan in het jaar daarvoor. Met de bosjes hyacinten was het nauwelijks beter. Ook hier een flinke toename van het aanbod dat van 3.400.000 stuks op 4.320.000 kwam. Een groeipercen tage van 26. De gemiddelde prijs duikelde Passen op de plaats Als men wat het aanbod aangaat, passen op de plaats wil maken, speelt men op ze ker. Dat blijkt bij de lelies. Vorig jaar wer den 13.700.000 takken lelies voor de vei- lingklokken gereden en dit jaar waren het 13.860.000 stuks. Een groei van 1%. De ge middelde prijs per tak steeg echter van 0,79 naar 0,89 per tak. Nerine is als snijbloem behoorlijk populair geworden en kon een groter aanbod beter verwerken. Het aanbod steeg met 24% - van 939.000 stuks naar 1.160.000 - maar ondanks die allesbehalve bescheiden groei ging de prijs maar heel weinig omlaag nl. van 0,97 naar 0,95. Nerine is een snij bloem met een lang vaasleven en dat blijft een belangrijk gegeven. Een knolgewas dat het in de vaas ook lang uithoudt is de Als- troemeria. Van dit artikel worden steeds meer planten opgezet, hoewel er mogelijk heden zijn (Kwekersrecht) om het aanbod in de hand te houden. Dat wapen wordt ken nelijk niet al te strak gehanteerd, want kwam men vorig jaar in het eerste kwartaal op een aanbod van 1.800.000 stuks, dit jaar bedroeg de aanvoer 3.240.000 stuks en dat betekent een groei van 81%. Duidelijk te veel van het goede en dat kwam in de prijs tot uitdrukking. Die ging van 0,63 naar 0,56 per tak, een daling van 11%. Erg veel gejammer zal men niet horen, omdat het ook voor die lagere prijs nog wel goed uitpakt... Verlies was er ook voor de producten van Hippeastrum (Amaryllis), van Fresia enz. Toch wel griezelig dat met uitzondering van de lelies alle bol- en knolgewassen bedui dend lagere prijzen opbrachten. Zal men het aandurven om dit bekende teken aan de even bekende wand te negeren? Dat lijkt haast uitgesloten. Daarvoor zijn de verliezen in het eerste kwartaal van dit jaar te hard aan gekomen! RIE HLO'S EN WESTLANDSE RABOBANKEN: bon I drie Hollandse Landbouw Orga- iaties (HLO's) in het Westland en I Westlandse Rabobanken hebben 'n voor de tuinbouw belangrijk ge- irek gevoerd, waarbij de flnancie- TTig van de tuinbouwbedrijven in het 1)Vrit van de huidige retabiliteit cen tal stond. Inleiding tot dit gesprek vormden i sterk stijgende kosten en de gro- - onzekerheden waarin de tuin- >uw verkeert. De hoge rentestand, •t verbod op de methylbromide, smede de sterk gestegen energie- Ijs brengen de continuïteit van TTTje tuinbouwbedrijven in gevaar, moet worden voorkomen, door •el een slagvaardig beleid te voe- n, waarbij onder meer de in het '~>ruitzicht gestelde overheids regelen die kostenverlichtend ""ken snel moeten worden toege- sterke kostenstijgingen moeten worden opgevangen en zo bleek uit dit gesprek, zowel de standsorgani saties als de kredietverschaffers zet ten zich hiervoor in. Compensatie Zo wordt getracht de toezegging van de overheidssteun ten bedrage van driehonderd miljoen gulden als compensatie voor de sterk gestegen energieprijs zo snel mogelijk te ver talen naar een duidelijk praktische ondersteuning van het tuinbouwbe drijf. Met enig ongeduld worden concrete voorstellen in deze van het Land bouwschap afgewacht. Maar ook al bestaande instrumenten, zoals het Borsgstellingssfonds en de Rijs- groepsregeling Zelfstandigen moe ten duidelijk kunnen inspelen op deze nieuwe ontwikkelingen. Beide organisaties zijn dan ook van me- Bovendien moet wat de beoordelin gen van de aanvragen van de Rijks groepsregeling Zelfstandigen betreft niet alleen de stem van de overheid, maar vooral ook die van het tuin bouwbedrijfsleven beslissend zijn over de toekenning hiervan. Tijdelijk Uitvoerig is van gedachten gewis seld over de bedrijven, die nu door welke oorzaken dan ook in financie ringsmoeilijkheden zijn geraakt. Van de kant van de drie HLO's werd sterk aangedrongen op het vinden van tijdelijke verlichtende maatrege len en het beperken van de kosten van onder meer de afslultprovisie, alsmede voor verruiming van finan cieringsmogelijkheden en versoepe lingen van al eerder aangepaste fi nancieringen. Het in eerdere instantie verstrekken van een krediet betekent immers te vens het verstrekken van vertrou wen in het bedrijf. Dat vertrouwen mag dan later niet worden be schaamd. Anderzijds werd van de kant van de banken gewezen op de uiteindelijke verantwoordelijkheid van de ondernemer zelf, die het kre diet aanvraagt. Uitvoerig stond men stil bij de posi tie van de jonge en toekomstige on dernemers. Namens deze belangrij ke groep pleitte de Jongeren-LTB- voorziter Th. Duyvestein voor onder meer een versoepeling van het be leid ten aanzien van rente en aflos sing, een groter vertrouwen in de jonge ondernemer en de afschaffing van de afslultprovisie voor deze groepering. Vertrouwen De voorzitters en directeuren van de Westlandse Rabobanken wezen erop, dat zij in hun beleid voor zover mogelijk de jonge ondernemers de ruimte en de gelegenheid hebben gegeven hun gevraagde vertrouwen waar te maken. „Waar zijn de jonge ren te vinden, die wij deze gelegen heid niet hebben gegeven?", zo vroeg men zich af. Duidelijk werd voorts, dat de huidige taxatienor men, waarop de financiering wordt verstrekt niet zijn gewijzigd ten op zichte van voorgaande Jaren. Ook hiermee werd nog eens het vertrou wen in de tuinbouw onderstreept. De tuinbouw weet zich ook In de ko mende periode gesterkt door een voortduirende inzet van organisatie en een positieve benadering van zijn financieringsinstelling. MAANDAG 22 JUNI 1981 PAGINA 9 ndat de meeste mensen tegenwoordig de dubbeltjes letten zijn er nu meu- is bedacht, die voor meerdere doelein- n geschikt zijn. Meubelen die zowel inens- als buitenshuis zijn te gebrui ken. Veel nieuwbouwwoningen zijn zo ge- dat zowel in de tuin, in de keuken als in construeerd dat men door wijd open- de hulskamer leuk staat. In mooie pastel- slaande deuren of een schuifpui het tinten zijn de lange ligstoelen, zitmeu- woonruimte en tuin in elkaar kan laten bels, tafels, in een wipje van binnen naar overlopen. Thans is er meubilair te koop buiten en omgekeerd te schuiven. b tk niet feministische moe- mWs en vrouwen voelen zich il eens beperkt door hun hzijdige ontwikkeling. Hun itgenoot is op de maat- iappelijke ladder opge- immen, de kinderen gaan ir de middelbare school, houdt een maatschappelijk ilement in, waarvan voor migen de Moeder-Mavo jemoet komt. Er zijn vrou- in die meer willen. Vrouwen- udies-onderzoek kan in han- (Jn van de vrouwenbeweging, jestemd op bewustwording bewustmaking van de >uw, bruikbaar zijn. i eerste Nederlandse Zome- niversiteit Vrouwenstudies I plaatsvinden in Amster- |m van 29 juni tot en met 4 Hi. Een week lang is er gele- wij genheid tot uitwisseling van ervaringen en meningen over feministisch onderzoek, on derwijs, methoden, theorie, kortom alles wat in dit ver band van belang is. Boven dien zijn er film- en toneel voorstellingen, muziekuitvoe ringen en tentoonstellingen, leder die zich bij vrouwenstu dies betrokken voelt is wel kom, de benaming „vrouwen Universiteit" betekent niet dat het gebeuren zich uitsluitend tot studiosi richt. Jannie Dek ker, huisarts in Amsterdam die onderzoek verricht naar vrouwen in psychiatrische in richtingen en Mieke Fransen, psycholoog in Utrecht, werk zaam in het Project Vrouwen in de Geestelijke Gezond heidszorg aan het instituut voor klinische psychologie en preventie zullen in deze sector relatie leggen tussen actuele maatschappelijke problemen en vrouwenstudies. Verder wordt gepraat over „vrouwen en strijdcultuur" (Lieke van Duin), „Werkloosheid van vrouwen" (Jeanne de Bruin), „de functie van vrouwenge schiedenis", terwijl ook de consequenties van alleen wo nen of leven in woongroepen aan de orde komen., Discus siegroepen, forums, bijeen komsten van werkgroepen in a- en b-serie, speakers corner voor iedereen die een bepaald thema wil aansnijden (vrije keuze), lezingen o.a. over fe minisme en psychoanalyse en op zaterdagavond een infor matiemarkt waar individuele vrouwen, actiegroepen, boek handels en uitgeverijen mate riaal ten toon kunnen stellen. Enkele groepen zullen hun (sub)thema's presenteren als bijvoorbeeld taal en teken met resultaten van de video- en theaterwerkwinkels. Het programmaboekje met in schrijfformulieren is te bestel len bij het secretariaat door overmaking van 5,-, giro nummer 503 23 54 ten name van Zomeruniversiteit Vrou wenstudies, Amsterdam onder vermelding van „inschrijving". De „Kongresbundel" voor de Zomeruniversiteit is te krijgen voor 25.- in de vrouwen boekhandels en goede boe kenzaken. TINY FRANCIS Na enkele decennia is een interieurstijl, geliefd in de jaren twintig, dertig van deze eeuw. weer voorzichtig teruggeko men. De art deco vormde een antwoord op de experimenten van het Duitse „Bauhaus" (1919), in feite een teken- school die doende was huishoudelijke voorwerpen, meubels, zelfs huizen en bouwstijlen te veranderen. De lijnen wa ren strak, kaal en verstoken van elke ro mantische inslag, en bovenal praktisch. Die „Nieuwe Zakelijkheid", zoals de rich ting heette, sprak mensen aan, die een grondige hekel hadden gekregen aan het pluche uit hun jeugd, de krullerige sier van buffetjes met opstand, de bibelots, de pretentieuze bureautjes. Men gooide alles overboord wat met knusse „gezel ligheid" te maken had, en richtte zich hoofdzakelijk op functioneel. Ontwerpers uit de jaren 1920 - '25 waren er ook wel voor om eens af te rekenen met overbodigheden: ze dachten nuchter in hun materialen, maar de Nieuwe Zake lijkheid stond hen toch niet als blijvend ideaal voor ogen. Met de richting, die de naam „Art Deco" droeg, begonnen ze die te doorbreken met extra lijntjes in ontwerpen, de stijl van het interieur werd minder kaal, wat speelser en men maak te gebruik van duurdere materialen als ebbenhout, palisander en mahonie; de eerste kunststof bakeliet deed zijn intre de: de meubels werd met koperbeslag, verguld brons en zelfs met zilver ver sierd. In 1925 werd de trend gepresen teerd op een tentoonstelling in Parijs en maakte daar veel furore. Hoewel ze in de loop der jaren hier en daar als curiositeit bleef hangen, is de „Art Deco" toch min of meer in het ver geetboek geraakt. Er kwamen andere materialen, die verfijnder bewerkt wer den, andere meubelstoffen, er was de opkomst van het bankstel, de Zweedse blank eiken onopgesmukte stijl en de fol klore. Wie nog eens met die „oude" spulletjes geconfronteerd wil worden, kan tot 20 juli terecht in het Museum Boymans van Beningen in Rotterdam of tot 10 augus tus in het Gemeentemuseum te Den Haag. Hier wordt namelijk een tentoon stelling gehouden van nostalgische za ken, gemaakt van het eertijds veel ge bruikte materiaal bakeliet, die qua vorm geving en gebruikswaarde ouderen on der ons zich nog best zullen herinneren. Tussen de twee wereldoorlogen werd ba keliet of fenolformadehyde, genaamd naar zijn uitvinder Bakeliet op grote schaal toegepast voor de vervaardiging van talrijke alledaagse gebruiksvoorwer pen. In het tijdperk van de Art Deco evenwel doken ze op in de vorm van draadradio's (door de PTT gratis ver strekt wanneer men geabonneerd was op de Distributieradio met vier kanalen), te lefoontoestellen, rookgerei, keukenklok ken, WC brillen, stekkers en handbor stels. De vormen waren strak en naar huidige maatstaven wat fantasieloos, maar ze zijn gaaf overgedragen en tonen de betrekkelijkheid van „mooi". De stijl hangt in tussen de tierelantijnen uit grootmoeders tijd met haar porseleinen bobonschaaltjes én de kubistische vorm gevingen zonder kraak of smaak. Som mige luxe oorwerpen als lampen, penne- bakjes, theeschaaltjes hebben de char me van de sobere eenvoud en vormen voor velen de herkenning van vroegere „sfeermakers". Ze spelen een tijdsbeeld tastbaar in handen. Zelf Art Deco kasten maken Nooit verdwijnt een richting, een stijl voor altijd! Art Deco is opnieuw accepta bel, hoewel nog niet onbeperkt in alle winkels verkrijgbaar. Men noemt het „moderne meubels (en gebruiksvoorwer pen) uit grootmoeders tijd" en doelt daarbij speciaal op de vitrinekasten, die elegante belijning paren aan gemak. Achter glasdeuren met latjes (roeden) kunnen de meest verscheiden dingen (boeken, souvenirs, tijdschriften) binnen handbereik stofvrij worden opgeborgen. Deze kasten lijken weinig op de bekende open wandmeubels, hoewel ze dezelfde functie hebben: bergplaats bieden. Hobbyisten kunnen de kenmerken van de Art Deco in een vitrinekast bereiken door ongelijke elementen van een mo dern aan bouwsysteem met elkaar te combineren; de strakke rechthoekige vormen te doorbreken door naast een laag element een hoog of dieper model te zetten. Wie deze stijl in zijn meubels een kans wil geven, zal na enig zoeken in bric-é-brac winkeltjes waar opruimingen uit oude zolders terecht komen, mischien nog wel een bakelieten object uit het vroeger tijdsgewricht tegen komen: een prent, en bordje, of schaaltje, een beker of vaas, een klok, een kantoorlamp. Het kan de ijverige zoeker nog best in han den vallen. In de juiste omgeving zal het aardig staan. TINY FRANCIS „Art Deco" kast, ge maakt uit aanbouw- meubels van verschillen de hoogten en breedten. Met een beetje fanta sie iets bij zonders sa menstellen, vooral als de inhoud van de vitrine kast met glasdeur (links van het ontwerp) bij het meu bel past. ^ND EN TUINBOUW/IN EN OM HET HUIS LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9