lani-Sadr: achtoffer van igen revolutie Kirchentag keert zich tegen plaatsen van nieuwe raketten 'aus onverwacht terug naar het ziekenhuis elle gevechten Teheran Moskou hekelt wapenleveran ties Amerika aan China Ernstige voedselrellen in Marokko Mars tegen kernenergie VN-macht voor Cambodja voorgesteld Lot Franse socialisme in handen Mitterrand IStenland LEIDSE COURANT, MAANDAG 22 JUNI 1981 PAGINA 7 Van onze correspondent Cees Manders) 5 Geheel onverwacht is paus Jo- Paul us II zaterdagmiddag weer iet Gemelli-ziekenhuis opgenomen, aus is de laatste dagen achtervolgd J koortsaanvallen, die het genezings- ernstig vertraagden. Volgens de die opname in het ziekenhuis akelijk achtten, lijdt hij aan een iectie. De oorzaak van de problemen moet bij de paus zelf worden gezocht. Hij heeft het ziekenhuis op 3 juni, drie weken na de moordaanslag, verlaten; veel te vroeg volgens de artsen. Sindsdien heeft hij zijn gewone werkzaamheden hervat: mentaal was hij daar wel tegen opgewassen, maar lichamelijk niet. Tegen de adviezen van de doktoren in heeft de paus op Pinksterzondag zijn opwachting gemaakt in de St. Pieter en gesproken tot de menigte die zich buiten verzameld had. Ook achter zijn bureau maakte de paus normale werkdagen. Maar toen men vorige week merkte dat de paus nauwelijks herstelde en steeds koorts had, besloten de artsen hem opnieuw in het ziekenhuis op te laten nemen. De paus heeft zich daar niet tegen verzet, omdat hij zelf aanvoelde dat het niet goed ging. Zaterdagmiddag kwart voor vijf werd hij met een zwarte Mercedes, begeleid door een indrukwek kend aantal auto's van de Rijkspolitie, naar het Gemelli-ziekenhuis gebracht. Een vermoeid uit ziende Johannes Paulus II, die bij het uitstappen niet hoefde te worden ondersteund, zegende de menigte en liep met aarzelende stappen naar de lift die hem naar zijn eigen appartement op de tiende verdieping bracht. Direct na zijn aankomst is de paus onderzocht. Hoelang hij in het zieken huis moet blijven is niet bekend, maar men houdt er rekening mee dat hij niet voor de tweede helft van juli in het Vaticaan terug zal zijn. Begin vol gende maand zou hij voor de tweede keer aan zijn darmen geopereerd worden, een normale procedu re na de operatie van 13 mei, maar de problemen van nu zullen die operatie waarschijnlijk uitstellen. Een vermoeid uitziende paus wordt in zijn zwarte Mercedes naar het Gemelli-ziekenhuis gereden. J (vervolg van voorpagina) n pRAN Terwijl het parlement zater- bver de afzetting van Bani-Sadr be- "aagde, hadden er in de straten van Te- felle gevechten plaats tussen voor- en itanders van de president. Daarbij m(pen minstens negentien mensen om het en werden zeker tweehonderd perso- swond. •Teheran onderbrak zijn normale pro- aa met de mededeling van de Islamitische jtionaire garde dat het korps paraat zou [e^gen contra-revolutionairen, waarmee de ngers van Bani-Sadr werden bedoeld, ijani roemde zondag tijdens het debat de ihi ïlaren die gevallen waren voor de Islami- toen een rouwstoet met de lij- *an twaalf tegenstanders van Bani-Sadr de gevechten waren omgekomen, langs het parlementsgebouw kwam. Een spandoek voor het gebouw vertoonde Bani-Sadr op een Amerikaanse vlag, waarmee de kritiek vertolkt werd dat de president de Amerikaanse lijn had gevolgd. Zaterdag werden in Teheran de vrouw en de broer van Bani-Sadr gearresteerd en overge bracht naar de Evin-gevangenis. De medede ling werd gedaan tijdens het debat over de af zetting van Bani-Sadr door een van de afge vaardigden. Zijn mededeling werd door de an dere parlementsleden begroet met „Dood aan Bani-Sadr". Mevrouw Bani-Sadr en de broer van de presi dent werden gearresteerd toen zij in een auto in Teheran reden met pamfletten waarin werd opgeroepen tegen de dictatuur. Gistermorgen werd de vrouw van Bani-Sadr weer uit de Evin-gevangenis ontslagen. vil T |onze redactie buitenland) HAAG Abolhassan Sadr's politieke loopbaan J steeds in grote mate af- fjgen van Iraans revolu- lre leider ayatollah Kho- Samen met de „gids Be revolutie" was hij na Vertrek van de sjah uit jgschap op 1 februari 1979 Teheran terug gevlogen or miljoenen mensen Rantelijk ingehaald. Toen |leiny twee weken gele de 48-jarige president Ijk had aangevallen en te kennen had gegeven irijd voort te zullen zet- zijn politieke lot beze- htsstrijd tussen de con- lieve scherpslijpers van ij klamitisch Republikeinse en de president met de berichten over bij de parlementsver- efjigen in maart 1980. Tel- lals de president in het kwam onder de aanval- •an de IRP hield Kho- hem de hand boven het Maar de machtsstrijd ^steeds meer een confron- jtussen de IRP onder lei- _jvan ayatollah Behesjti en Harige politieke groeperin- Mfan het land onder aan- |Jng van Bani-Sadr, waar- it gevaar van een burger ij niet denkbeeldig was. Sadr, van nature geen iar politicus en beslist geen tacticus, vergiste zich 'aa<n in de lange adem van P; beurtenissen van 5 maart leden op de universiteit Teheran toonden voor ïeiny het gevaar van een foorlog aan: De president duizenden aanhangers naar toen Hezbollahis (de gewapende „partijgan- van god die de IRP steu- hem het spreken onmo- Vk maakten, riep Bani-Sadr I* anhang op hen onschade- e maken. Resultaat vol- officiële opgaven: 45 ge len. De IRP ging heviger "j>oit in de aanval en begon resident af te schilderen e machtsstrijd te bagatel- n, Hij hekelde de machts ier van de IRP-leiders, de president en zijn te- anders een verbod op - elkaar te spreken, stelde 1S lf richtlijnen op en nam sejbitiatief tot een commissie drie die de geschillen beslechten. Bani-Sadr dwong met •trijdlustige houding Kho- y partij te kiezen. Zo 2< trad hij het spreekverbod at hij van mening was dat 5? RP met arrestaties, marte- 47 n, kneveling van de pers uitschakeling van politieke «standers haar dictatuur vestigen in Iran. De werd zo heftig dat Kho- BANISADR meiny ze besloot te beëindi gen. Ballingschap Als 17-jarige student trad Bani-Sadr toe tot het nationaal front van de links-nationalisti sche premier Mohammed Mos- sadeq, die in 1953 door de sjah werd afgezet met behulp van Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten. In 1963 week Bani-Sadr uit, eerst naar Irak, later naar Frankrijk. Tijdens zijn ballinschap stond hij steeds in nauw contact met Khomeiny en in diens ballin goord Neauphle^Le-Chateau bij Parijs werd hij een van de vertrouwelingen van dejmam. Na terugkeer in Iran werd hij lid van de revolutionaire raad, minister van economische za ken en financiën en korter ook van buitenlandse zaken. In de campagne voor de presi dentsverkiezingen liet Kho meiny doorschemeren aan Bani-Sadr de voorkeur te ge ven. Zo kwam Bani-Sadr in ja nuari 1980 met 75,5 procent van de stemmen op de golven van het islamitisch-revolutio- nair elan in het „presidents kantoor". Zijn latere mede standers zagen toen nog niets in hem, omdat ze vreesden dat hij zich zou ontpoppen als een orthodoxe islamiet. Tijdens zijn economie-studie in Parijs, dromend van het presidents schap van een islamitisch Iran, ontwikkelde Bani-Sadr zijn ideeën voor reconstructie van de Iraanse maatschappij op ba sis van de Koran. Niet kapita listisch of socialistisch maar egalitair en islamitisch. De maatschappij moest als een heid Allah dienen. De toenemende macht van de IRP, na de parlementsverkie zingen controleerde zij de Maj lis (parlement), regering, rech terlijke macht en radio en te levisie, dreef de oppositie op een hoop achter de president. Nieuwe kansen De IRP drong Bani-Sadr een regering onder leiding van Mohammed Rajai op die hij onder meer in brieven aan Khomeiny zal afdoen als vol strekt onbekwaam en later „erger voor het land dan de oorlog met Irak". Deze oorlog die in september 1980 was be gonnen verschafte de in het nauw gedreven president nieuwe kansen terrein terug te winnen. Volgens de grondwet werd hij opperbevelhebber van de strijdkrachten en Kho meiny bevestigde hem in deze functie. Hij slaagde er in sinds de revolutie gevangen zittende piloten vrij te krijgen en brak de tegenstand van de IRP in zake toelating van westerse verslaggevers. Hij demon streerde zijn gevoel voor show duidelijk door de meeste tijd aan het front door te brengen en soms weken niet te ver schijnen in Teheran. Bij het le ger maar ook bij het volk won hij sterk aan populariteit en dit was juist wat de leiders van de IRP vreesden. Ondanks de oorlog laaide de machtsstrijd opnieuw en heviger dan ooit op. De" vermaningen van Kho meiny konden haar niet dem pen. Toen de Iraniërs over de verbazing heen waren dat hun legers stand hielden aan het front, eisten voormannen van de IRP een tegenoffensief. Bani-Sadr, rijk aan gevoel voor drama en theater, gaf hen dit. In januari vielen de bewoners van Teheran elkaar huilend van blijdschap in de armen. Khomeiny stuurde zijn gelukwensen aan de president over de overwinningen. Een paar dagen later bleek echter dat het hele tegenoffensief op niets was uitgelopen. Toch slaagde het Iraanse leger vanaf maart ziin posities aan het front te veroeteren. De po sitie van de president was hierdoor versterkt en politieke waarnemers in Teheran me nen dat dit een van de rede nen is waarom Khqmeiny hem liet vallen. De 81-jarige gids van de revolutie zou volgens hen bang zijn geworden dat het islamitisch karakter van de Iraanse republiek in het ge ding kwam. Hij ontsloeg de president anderhalve week ge leden als opperbevelhebber van het leger nadat hij zich eerst van de steun van de ge neraals had verzekerd. Bani-Sadr heeft niet of te laat ingezien dat de radicalisering van de Iraanse revolutie zich bleef voortzetten. De gijzeling in de Amerikaanse ambassade werd de tweede revolutie ge noemd en nu maakt het land zich op voor de derde revolu tie. De sleutelvraag hierbij is of verdere islamitisering van Iran door de tegenstanders van de IRP wordt of kan wor den verhinderd. Op naar Parijs Welgemoed vertrekken anti- kernenergie demonstranten in de Deense hoofdstad Kopenhagen aan de protestmars naar Parijs. KOPENHAGEN Ongeveer drieduizend menden die pleiten voor verwijdering van kernrakettei?uit Europa zijn gisteren in de Deense hoofdstad begon nen aan een vredesmars van 1.120 kilometer naar Parijs. De mars in Kopenhagen speelde zich af in stro mende regen en leidde over tien kilometer van de Grote Markt naar een park. De vredesmars begint vandaag officieel en duurt 45 dagen. De betogers zijn van plan te lopen door de Bondsrepubliek, Ne derland en België en op 6 en 9 augustus demon straties te houden in de Franse hoofdstad. Op deze dagen worden de atoombombardementen op Hiros- jima en Nagasaki herdacht. In Kopenhagen werd het woord gevoerd door de Amerikaanse commu niste Angela Davis en de Chileense Marxist Mireya Baltra, ex-minister in de regering van Salvador Allende. MANILLA De landen van de Asean, het verbond van Zuidoostaziatische lan den, zijn het eens over een plan om een einde te maken aan de Vietnamese bezetting van Cambodja. Het Asean-plan voorziet in stationering van een VN-vre desmacht, een staakt-het-vu- ren en uiteindelijk vrije ver kiezingen. De conferentie van Indonesië, Maleisië, Singapore, Thailand en de Filippijnen in Manilla werd bijgewoond door de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde sta ten, Japan, Australië, Nieuw- Zeeland en de Europese Ge meenschap. Het Asean-plan zal op 13 juli aan de internatio nale conferentie over Cambod ja worden voorgelegd. Viet nam, dat het plan heeft afge wezen, zal aan deze conferen tie niet deeelnemen. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft zaterdag gewaar schuwd voor de ernstige con sequenties die Amerikaanse wapenleveranties aan China zullen hebben. Leonid Zamyatin, een woordvoerder van de Russische communis tische partij, reageerde op de vorige week gesloten overeenkomst tussen China en Amerika om de beper king van wapenleveranties op te heffen. De Verenigde Staten hebben nog geen besluit genomen tot levering van wapens aan Chi na. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Haig, die momenteel een rondreis door Azië maakt, za terdag op de Asean-conferen- tie bekend gemaakt. Pas wan neer China om wapens ver zoekt, zal zo'n aanvraag door het Amerikaanse congres wor den behandeld. Volgens Zamyatin verstoren de Vere nigde Staten het evenwicht in Azië. Haigs bezoek aan China was volgens de Rus alleen be doeld om te kijken hoe Peking gebruikt kan worden in de strategische plannen van de Navo. Het Russische partijblad Pravda heeft gisteren geschre ven dat er sinds Reagan presi dent van Amerika is, geen vooruitgang is geboekt in de besprekingen over beperking van de kernwapens. CASABLANCA De politie in Marokko heeft in het weekeinde op demonstranten tegen voedselprijsverhogin gen geschoten. De schietpartijen kwamen vooral voor in de sloppenwijken van Casablanca. Er vielen ruim dertig doden en honderden gewonden. Dit werd meegedeeld door een woordvoerder van de socialistische partij, de grootste oppo sitiepartij in Marokko. De overheid sprak tot gisteravond alleen over enige arrestaties van demonstranten, waartoe was overgegaan nadat winkels werden geplunderd en bran den werden gesticht. De incidenten volgden op een algemene staking na sterke voed selprijsverhogingen. Tot de staking was opgeroepen door de so cialistische partij en de daarmee verbonden vakbond CDT. Zon dag werd volgens de socialistische woordvoerder het leger naar Casablanca gezonden en verschenen tanks in het centrum. Er werden ook honderden vakbondsleden gearresteerd om de sta king te breken. De Marokkaanse regering verhoogde vanwege een periode van grote droogte de prijzen van brood, suiker, bloem en kookolie met gemiddeld 30 procent. De prijs van boter steeg zelfs 75 pro cent „El Lute"op vrije voeten Eleuterio Sanchez, „El Lute", eens Spanjes meest gezochte man, is zaterdag uit de gevan genis ontslagen. De man die in de gevangenis begonnen is aan een rechtenstudie, ver wierf wereldfaam door zijn boeken, allemaal in de gevan genis geschreven. Wanneer hij zijn leven niet zo duidelijk ge beterd had dan nu, had hij meer dan duizend jaar „op moeten knappen". (Van onze correspondent in Parijs) PARIJS Na de verkie zingen van het afgelopen weekeinde en de socia listische aardverschui ving is er nu nauwelijks meer een politiek pro bleem voor president Mitterrand. Maar door de grote kamermeerder heid, de sympathie van de vakbonden en het al gemene politieke kli maat in Frankrijk, het geen Mitterrand moge lijk maakt zijn pro gramma uit te voeren, ligt het lot van het Fran se socialisme in zijn han den. Indien de economische maat regelen tekort schieten of on uitvoerbaar blijken, kan hij nauwelijks politieke excuses aanvoeren. De kamermeerder heid dwingt hem te slagen. Al leen de internationale econo mische crisis en de gereser veerde houding van de werk gevers kunnen dan nog ver antwoordelijk gesteld worden voor het uitblijven van succes. In socialistische kringen is men zich er wel van bewust dat een eventuele teleurstel ling voor links in Frankrijk rampzalig kan zijn omdat de hoop, met name onder jonge ren, nagenoeg onbegrensd is. De verdeling van de minis terszetels blijft een probleem. Mitterrand is niet van de com munisten afhankelijk, maar zij hebben een beslissende bijdra ge geleverd aan zijn verkie zing. Door hen in te schakelen bij de dagelijkse gang van re geringszaken kan de president zijn imago als leider van links verbeteren. Internationaal ge zien kan de aanwezigheid van communisten in de Franse re gering natuurlijk consequen ties hebben. Over Washington* maakt men zich niet ongerust meer; minister van buiten landse zaken Cheysson heeft de Amerikanen onlangs ge rustgesteld. Problematischer zou de reactie van enkele Ara bische landen kunnen zijn. In laatste instantie hangt het be noemen van een communisti sche minister evenwel af van de bereidheid van de commu nisten zelf om de „strenge" voorwaarden van de socialis ten in te willigen. HAMBURG De Raad van de Evangelische Kerk Duits land moet er bij de West- duitse regering op aan drin gen, dat zij de belofte terug neemt om Amerikaanse middellange-afstandraket- ten te stationeren. Ook dient de regering zich onverwijld in te zetten voor ontwape ningsbesprekingen. Een en ander wordt gevraagd in een resolutie, aangenomen door de deelnemers aan de Evangelische Kirchentag, die zaterdag in Hamburg is geëin digd met een vredesdemon stratie waaraan meer dan tachtigduizend mensen deelna men. Op deze grootste vredesde monstratie in de Duitse Bonds republiek sinds 1955, sprak dr. Ben ter Veer, voorzitter van het Nederlandse Interkerkelij ke Vredesberaad (IKV). Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat het de groeiende vredesbeweging zal lukken de uitbreiding van het Westeuropese wapenarse naal met nieuwe Amerikaanse middellange-afstandsraketten te verhinderen. Ter Veer noemde de vredesbe weging het belangrijkste Ne derlandse exportartikel, geen. „Hollandse ziekte", maar een „geneesmiddel tegen de ziekte van de bewapeningswaanzin". Eduard Lohse, voorzitter van de raad van de EKD, zag als het belangrijkste punt het ver beteren van het onderhande lingsklimaat tussen oost en west Hij vertelde, dat daarom een delegatie van zijn kerk in 1982 naar de Sovjet Unie zal reizen. Een delegatie van de EKD is in maart van dit jaar al naar de Verenigde Staten geweest. Hij noemde de leuze „vrede scheppen zonder wa- gïns" politiek naief. e vice-president van de Zuidafrikaanse raad van ker ken Simon Gqubule sprak zich uit voor een boycot van Zuid afrikaanse produkten. Naar aanleiding van de omstreden boycot van de Evangelische vrouwenorganisatie in de Bondsrepubliek hield hij de deelnemers aan de Kirchentag voor: „Telkens wanneer ie mand van jullie een sinaasap pel uit Zuid-Afrika niét koopt, heeft hij een reusachtige stap in de richting van meer recht vaardigheid gedaan". Volgens Gqubule schaadt deze boycot de zwarte Zuidafrikanen niet. „Elk politiek systeem dat apartheid in de praktijk brengt, handelt tegen de wil van God", zo zei hij.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7