Haarlemmertrekvaart bij Warmond mogelijk omgelegd om Leidse Hek Dr. Spijkerboer nieuwe hoogleraar theologische ethiek Geslaagd m uziekfesti val in Nieuwkoop PROVINCIALE WATERSTAAT PRESENTEERT PLAN Werkgroep afbouwwoningen geweerd op bijeenkomst over bouwplannen in 't Lien Onenigheid in Noordwijks college over kermis op zondag REGIO LE1DSE COURANT MAANDAG 22 JUNI 1981 PAGRE DRIEBERGEN Tijdens de vergadering van de her vormde synode zaterdag in Driebergen is achter geslo ten deuren een hevig debat gevoerd tussen voorstanders en tegenstanders van een be noeming van dr. G. H. ter Schegget als hoogleraar ethiek aan de theologische faculteit van de Leidse Uni versiteit Van de 54 synodeleden stem den er 27 voor dr. A. A. Spij kerboer en 26 voor Ter Scheg get, die beschouwd wordt als een pleitbezorger van de „marxistische theologie" en de „theologie van de armen". De theologische faculteit van Lei den en het college van kerke lijke hoogleraren hadden de benoeming van Ter Schegget geadviseerd, maar de benoe mingscommissie, de commissie theologisch wetenschappelijk onderwijs (TWO), legde deze adviezen naast zich neer en kwam afgelopen maandag met de nieuwe kandidaat Spijker boer. Dr. G. H. ter Schegget werd eerder al door de theologische faculteit van de universiteit van Amsterdam naar voren geschoven als kandidaat voor de functie van hoogleraar praktische theologie /bijbelse theologie/ethiek, maar toen werd tenslotte dr. W. E. Ver donk benoemd, die aanvanke lijk in Leiden doceerde. Bij de stemming in de verga dering van de hervormde sy node zaterdag heeft een ker- kordelijke eigenaardigheid meegespeeld. Een van de sy nodeleden mocht - overeen komstig de kerkorde - niet meestemmen, omdat hij buiten Nederland, in België, woont. Deze afgevaardigde van de classis Maastricht verklaarde dat hij voor Ter Schegget zou hebben gestemd. De stemver houding was dan 27/27 ge weest. Bij stakende stemmen, zo staat in de kerkorde, wordt de oudste van de voor de func tie beschikbare kandidaten be noemd. Dr. A. A. Spijkerboer is van 1928, terwijl dr. G. H. Ter Schegget in 1927 is gebo ren. muzikanten en majo rettes. Hoogtepunt vormde het optreden aan het einde van het festival van onder meer de drumband en drumfanfare VIOS uit Mijdrecht en mu ziekvereniging „Con- brio" uit Alphen aan den Rijn. In sectie A kwam VIOS uit Mijdrecht als de beste uit de bus, gevolgd door Gover- welle uit Gouda. In de sectie E drum bands was Madileo uit Leimuiden eerste en Conbrio uit Alphen aan den rijn tweede. In sectie E harmonie, fanfare en drumfan fare ging de eerste prijs andermeel naar VIOS uit Mijdrecht. OEGSTGEEST/WARMOND Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland heeft een plan gepresenteerd dat van de Haarlemmertrek vaart bij Warmond een veilige weg moet maken voor zowel autoverkeer als (brom- fiets ver keer. De eerste fase van het plan van Waterstaat omvat het aanleggen van een fietspad aan de oostzijde van de weg, waarbij tussen het Leidse Hek en de Abt spoelweg ook een reconstructie en uitbrei ding van de weg zal moeten plaatsvinden, verbetering van het kruispunt Haarlemmer trekvaart/Abtspoelweg/Oranje Nassaulaan en zo mogelijk een omlegging om het Leidse Hek en hef Tolhuis. In een volgende fase zou dan een wegomlegging moeten worden gemaakt ter hoogte van de bebouwing langs de Haarlemmertrekvaart nabij de aanslui ting op de Haarlemmerstraatweg, die achter deze bebouwing om rechtstreeks aansluit bij het Postviaduct bij Sassenheim. Bovendien omvat het plan verbetering van de aanslui ting op de Abtspoelweg en van die op Rijks weg 44 (aansluiting Postviaduct) en een verbreding van de rijbaan (exclusief fiets pad) van 5 tot 7 meter. De Haarlemmertrekvaart is een belangrijk on derdeel van de verbinding tussen de woonker nen van Oegstgeest/Warmond, Voorhout en Noordwijk en van belang voor de ontsluiting van een deel van de Leidse agglomeratie naar het rijkswegennet. In 1977 kwamen er onge veer 4000 motorvoertuigen per etmaal voorbij. Daarnaast wordt de weg gebruikt door onge veer 2500 (brom)fietsers per etmaal, met name scholieren uit Sassenheim, Noordwijkerhout, Noordwijk en Voorhout, die in Leiden en Oegstgeest voortgezet onderwijs volgen. De weg is nauwelijks vijf meter breed en langs de west zijde ligt, gescheiden door een smalle berm, het water van de Haarlemmertrekvaart. Bij het TOEGANG GEWEIGERD Nieuw onderkomen brandweer Lisserbroek LISSERBROEK De vrij- willige brandweer uit Lis serbroek beschikt sinds za terdag officieel over een nieuw onderkomen. Burge meester C. van Stam van de Haarlememervmeer ver richtte de officiële openings handeling. Het gebouw, dat staat aan de Veen wortelstraat, werd door de burgemeester letterlijk opengespoten. Via een krachti ge straal uit een brandspuit werd een op het gebouw ge vestigd bord omver gespoten, waarna onder sirene-geloei de deuren werden geopend. Het nieuwe onderkomen biedt plaats aan twee bandweerwa- gens die de Lisserbroekse brandweer in de toekomst ze ker nodig zal hebben. Tevens is er ruimte opengelaten voor het geven van instructie aan de manschappen. EMS-koor viert jubileum STOMPWIJK Het jonse- renkoor 'Eigentijdse Misvie ring Stompwijk' (EMS) heeft het afgelopen weekein de het twaalfeneenhalfjarig bestaan gevierd. Koor en combo hebben het jubileum de afgelopen maand in de kerk gevierd. Zaterdaga vond stond er een barbeque voor de leden op het pro gramma. In 1968 is het 'eigentijdse' koor opgericht op, initiatief van pastoor Paap. Hij kreeg hierbij medewerking van vele en thousiaste Stompwijkers, on der wie Jos Janson die nog al tijd in het combo speelt. Hoog tepunten in de geschiedenis van EMS vormde de mede werking aan moderne eucha ristievieringen voor radio en tv. NOORDWIJK In de vori ge raadsvergadering kwam een verzoek aan de orde van de Evenementencommissie van de VVV om de kermis, die van 8 tot en met 15 juli a.s. op de Noord-Boulevard (bij slecht weer op het Wantveld aan de Golfbaan) wordt gehouden, ook op zon dag te mogen openstellen. De commissie voert daar voor een aantal argumenten aan, waarvan de voornaam ste is, dat door de opbreng sten van de kermis de com missie meer financiële speel ruimte krijgt. In mei staakten de stemmen in de raad over een voorstel om aan het verzoek van de Even ementencommissie gevolg te geven. De CDA-fractie was te gen, de VVD/Gemeentebelang en de linkse fractie - waarin Schelvis ontbrak - spraken zich voor de kermis op zondag uit, zodat het voorstel voor de raadsvergadering van morgen opnieuw op de agenda staat. Inmiddels is van de kerke- raadscommissie van de Ichtus- wijk van de Nederlands Her vormde Gemeente een brief binnengekomen, waarin op principiële gronden verzocht wordt het reeds jaren bestaan de opstellingsverbod van de kermis onverkort te handha ven. Verder blijkt ds. Keuning namens de Centrale Kerke- raad in een persoonlijk ge sprek aan de burgemeester te hebben medegedeeld, dat een besluit tot openstellen van de kermis op zondag veel mensen zal grieven. Het al jaren bestande verbod tot openstelling is niet geba seerd op de Zondagswet, maar vloeit voort ui de vergunning tot gebruik van gemeente grond. Als eigenaresse van de grond stelt de gemeente de conditie, dat de kermis op zon dag dacht zal zijn. Wat het maken van muziek betreft, is de Zondagswet wel van toepassing. Voor de tijd na 13 uur kan de burgemeester ontheffing verlenen van het verbod tot het maken van „no deloos gerucht dat op meer dan tweehonderd meter hoor baar is. Mocht de burgemees ter er toe overgaan om deze ontheffing te verlenen, dan kunnen zij die principiëpele bezwaren hebben tegen de openstelling van de kermis, en anderen, die bijvoorbeeld ge luidsoverlast vrezen, een AROB-beroep instellen. B en W nemen in deze zaak geen eensluidend standpunt in. Drie leden van het college willen de traditie voortzetten tot sluiting van de kermis op zondag, terwijl twee leden van B en W voor openstelling zijn. NIEUWKOOP Muziekvereniging „Eensgezind" kan terugzien op een zeer geslaagd mu ziekfestival dat af gelopen zaterdag plaatshad. Na een gezamenlijke op mars van alle deel nemende muziekve renigingen en majo- rettenpelotons en de opening van het fes tival door de wet houder van cultuur, mevrouw A. van der Most, volgenden de individuele optre dens van de deelne mers. Ongeveer 1500 toe schouwers volgden de verrichtingen van Het Tolhek langs de Leldsevaart. Leidse tolhek moet het verkeer zich door een flessehals persen. Omdat het niet mogelijk bleek het fietsverkeer afdoende te beveiligen werd de Haarlemmertrekvaart in 1979 gesloten voor het het autoverkeer. Dit was bedoeld als een tijdelijke maatregel. De provincie nam het op zich de weg weer voor al het verkeer ge schikt te maken door onder meer de aanleg van een apart fietspad. Provinciale Waterstaat heeft gekozen voor een in twee richtingen te berijden fietspad aan de oostzijde van de weg omdat dat een directe aan sluiting geeft op het te ontwikkelen recreatie gebied; bovendien ligt het bestaande fietspad naar Voorhout ook aan de oostzijde van de weg. Het fietspad moet 3,5 meter breed worden. De ruimte tussen de bebouwing en de vaart nabij de aansluiting van de weg op de Haarlemmer- straatweg bij Sassenheim is onvoldoende om een rijbaan, een fietspad en verdere verkeer stechnische vorzieningen te realiseren. Ook uit oogpunt van woonmilieu is het gewenst de weg achter de bebouwing om te leiden en direct aan te sluiten op de weg onder het Postviaduct. De aansluiting op de Abtspoelweg zal zo worden vormgegeven dat de route Abtspoelweg-Haar- lemmertrekvaart de doorgaande beweging is. De Oranje Nassaulaan zal hierop worden aan gesloten als ondergeschikte weg. Het kruispunt zal worden geregeld met behulp van verkeers lichten. Vooralsnog is er alleen geld beschikbaar voor de uitvoering van de eerste fase. Het is de be doeling om in de jaren 1982/1983 met de werk zaamheden voor de eerste fase te beginnen, maar dat moeten de noodzakelijke grondver werving en de bestemmingsplanprocedure vlot verlopen. Het college van Gedeputeerde Staten en de gemeentebesturen van Warmond, Oegst geest en Sassenheim moeten zich nog over het plan uitspreken. De omwonenden kunnen eventuele reacties op het plan kwijt op de voor lichtingsdag die op dinsdag 30 juni wordt ge houden in café-restaurant De Roode Leeuw aan de Dorpsstraat 55 in Oegstgeest. Daar kan men ook voor informatie terecht. Bovendien kan tot 1 augustus 1981 schriftelijk worden gereageerd. LEIDSCHENDAM PvdA-fractievoorzit- ter drs. Frits IJmkers heeft burgemeester en wethouders van Leidschendam schriftelijke vragen gesteld over het niet-toelaten van de FNV-werkgroep afbouwwoningen op de voorlichtingsavond die vorige week gehou den is over de nieuwbouwwijk 't Lien. Het raadslid heeft gevraagd wie verantwoorde lijk is voor de beslissing de werkgroep de toegang te weigeren. Verder vraagt hij of het college niet met hem van mening is dat de eventuele toekomstige bewoners van 't Lien hierdoor minder volledig konden worden geïnformeerd dan wanneer de werk groep wél zou zijn toegelaten. Vragend naar de reden om de aanstaande be woners van 't Lien zo volledig mogelijke infor matie te onthouden verwijst de heer IJmkers naar de plaatselijke pers waarin is gezegd dat „de bouwers natuurlijk niet zo erg houden" van afbouwwoningen. Het raadslid vraagt of dit wellicht een rol heeft gespeeld bij de toegangs weigering. f Oké-bus De Nederland Oké-bus staat morgenmiddag tusP^ 14.30 en 16.00 uur op De Baan bij de muziektent in W mond. In deze bus wordt informatie gegeven over Nationale Gezondheidsactie Nederland Oké Deze formatie is met name bestemd voor hen die in W mond een plaatselijk actiecomité hebben gevormd, net genen die meer over dit comité willen weten kuniymz contact opnemen de contactpersoon in Warmond. heer J. Timmermans, te bereiken op tel. 01711-10000. De actie Nederland de Nederlander tot een gezonder leefpatroon te gen. Aandacht wordt besteed aan de thema's ro/n«lu voeding, alcohol, medicijngebruik, veiligheid, bewe^gu en stress. Hoogtepunt van de actie is de Nationale (ieef zondheidsweek, die van 28 augustus tot en met 6 sfet tember wordt gehouden. De Oké-bus. Barbeque-avond et De Aarlanderveense speeltuinvereniging heeft afgelop weekeinde een zeer geslaagde barbeque-avond geboud(\. Na de rondgang en een show van drumband en majorett 1 i zorgde discotheek „Fire Ball" voor de muzikale omlijstir van het gebeuren. Zwemvierdaagse CM De Nieuwkoopse zwemvierdaagse gaat vandaag w start om zes uur. Jeugdige deelnemers tot en met fk gen jaar leggen dagelijks 250 meter at en de ouderf* 500 meter. De deelnemers kunnen tussen zes en neg uur hun „baantjes trekken". Bij de vierdaagse gaat /poe niet zozeer om de prestatie maar meer om de recreaqérst Het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden vijftig. fahv In. 11 Fietsavondvierdaagse De fietsavondvierdaagse in Zevenhoven is zeer Dit ondanks het feit dat er minder deelnemers jaar zich aan de start.meldden. Een en ander zal wel i wijten zijn aan het weer. Elke avond moesten de fietsers <8 tornen tegen een fikse wind. Grootste pechvogel was j'dm; 12-jarige Femke Oosterwal, die van haar fiets viel. e fu en vt Avondwandelvierdaagse geve Aan de door wandelsportvereniging SVLV in Vtxfegt' schoten georganiseerde avondwandelvierdaagse h&n aa ben dit jaar 2275 personen deelgenomen. Onder de de^thef nemers bevond zich Erik Kruyfmulder, die de (oc -hei< voor de tiende maal uitliep, een opmerkelijke prestaL^ gezien bet feit dat hij pas 13 jaar is. Jfve i) er Ambtswoning iolla In de voormalige Noordwijkse ambtswoning „De Lanj™^ kant" is sinds kort het architectenbureau D. en T. van Aft-C nen BV gevestigd. Burgemeester Bonnike verrichtte lopen vrijdag de officiële opening. De villa heeft enkele j< ren leeggestaan. Er waren plannen om „De Landkant" i bestemmen voor de huisvesting van een en tweepersoon. huishoudingen. Dit stuitte op vele bezwaren. In novemty vorig jaar kocht het architectenbureau de villa voor zt ton. Na een grondige verbouwing is zij thans ingericht ai woonruimte annex kantoor. Jubileum Scouting De jubileumviering van de scouting-groep Van de Does Liethorp is een groot succes geworden. Burg\jC 1 meester Van der Have gaf met de opening van een mc delpadvinderskamp het startsein voor de festiviteitei in park „De Houtkamp". Het voltallig Leiderdorps lege nam in de pas aangelegde vijver aan de Laan val Ouderzorg deel aan een roeiwedstrijd, waar het beslaj legde op de laatste plaats. Het team van carnavalsi reniging „De Rijnschuimers" bleek over de beste ro capaciteiten te beschikken. Tweede werd „Het Ziji ee' kwartier".De fietspuzzeltocht werd gewonnen door d(de I familie Van Hoof. De vlieger van Jeroen Freston door de jury als de meest originele bekroond. Dagje-uit Een grote groep geestelijk gehandicapten heeft zaterdag een feestelijke boottocht gemaakt. Rond tien uur wo vanuit Oude Wetering in de richting van Avifauna koerst. Aan boord zorgde een accordeonduo voor de i kale omlijsting van het gebeuren. De boottocht 's middags om vier uur afgesloten met het optreden van dL boerenkapel van „Liefde voor Harmonie". Schoolzwemmen De Oudenhofschool heeft zaterdagmorgen de scho zwemwedstrijden in bet Oegstgeestse zwembad „PoeA st, meer" gewonnen. Het schoolteam legde voor het achtereenvolgende jaar beslag op de wisselbeker, i deze nu definitief in het bezet van de Oudenhofscho komt. De tweede prijs voor Crescendo Nieuwveen. Het cours voor werd gewonnen de minirettes van tief uit Leiden, gedeelde plaats was er minirettes van Angels uit Leiden het de eveneens De wisselbekers de gemeente koop en van huis De Koker naar VIOS, het Alphens naar Actief uit den en de beker muziekvereniging Eensgezind naar VIOS. De FNV heeft vorige maand van burgemeester en wethouders medewerking toegezegd gekre gen voor een plan in 't Lien ook afbouwwonin gen neer te doen zetten. De werkgroep is van mening dat de kosten aanmerkelijk kunnen da len als de eigenaars zelf of met vrienden en kennissen de woningen afbouwen. Het gevolg zou zijn dat mensen met wat lagere inkomens ook huizen in 't Lien kunnen betrekken. De goedkoopste woningen in 't Lien, volgens de voorlichtingsbrochure „bestemd voor mensen met een bescheiden inkomen", kosten 145.000 gulden. Jan Blokland, lid van de FNV-werk groep, zei ons van voorlichtingsambtenaren te horen hebben gekregen dat „de architecten het niet juist vinden" als de werkgroep toegang kreeg tot de in het Paus Johannes Centrum ge houden voorlichtingsavond. „We hebben toen buiten maar een standje opgesteld en daar en quêteformulieren uitgereikt. Volgens afspraak met burgemeester en wethouders zouden wij eerst de belangstelling voor afbouwwoningen peilen", aldus Blokland. Tour de Lisse van start De vijfentwintigste Tour de Lisse is afgelopen zaterdagavond op unieke wijze van start ge gaan. De organisatie had namelijk toestem ming gekregen om de deelnemendè ploegen hun rondjes door het centrum van Lisse te la ten draaien. Dit bracht, zoals te verwachten was, aanzienlijk meer toeschouwers op de been dan men tot dusver gewend was. De ploeg van Schuit Bouwbedrijf legde het par cours door het Lissese centrum het snelst af. De tweede plaats was voor de ploeg van de Klerk Plastic, de derde prijs ging naar de ploeg van Mens Makelaardij. De ploegen van Humiel Castelein, de Rabobank, de Rijdende Snackbar, Simca Faas Talbot, Holishoe, Westergeest en het Haarlems Dagblad leg den beslag op de vierde tot en met de tiende plaats. Tom de Klerk werd in het gele tricot gehesen en Theo Tetteroo kreeg de witte trui. WEDDENSCHAP VERLOREN Jan van Rijn loopt Ajax-marathon Omdat „zijn" voetbalclub, het Rotterdamse Feijenoord, lager in de eredivisie is geëindigd dan het Amster damse Ajax, ondernam de Oegstgeestse kastelein Jan van Rijn zaterdagmorgen een voettocht naar het Ajax-sta- dion in Amsterdam. Hiermee loste hij een weddenschap in, die hij had afgesloten met Henk Heemskerk, een ver woed Ajaxied. Zaterdagmor gen om even voor zes uur stond de Feijenoorder in de startblokken, omringd door een grote schare belangstel lenden, die hem op de fiets begeleidden. De ontvangst in het Ajax-stadion, vijf uur en negentien minuten later was allerhartelijkst. De concierge, de heer Lubbers, had het stadion speciaal voor de ge legenheid opengesteld, en zijn echtgenote, bij de Ajax- spelers bekend als tante Nol- lie had gezorgd dat de douche lekker warm was. Henk Heemskerk had zijn melkwijk intussen In de steek gelaten om met Jan van Rijn een ereronde in het stadion te lopen en om hem voor de eretribune een krans om te hangen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4