School en amen aan wi tegra tie buitenlanders in Groenoord èuur thuis Werken Geringe animo voor festival Zomerpaleis ra ssal e fietstocht hgen kernwapens Film materiaal gestolen LEIDSE COURANT MAANDAG 22 JUNI 1981 PAGINA 3 I: 18.1 18.45! mma[ Jj 0 jalitd 0 Jou ii. I De kinderen doen erg hun best met rekenen bij schoolhoofd Overvliet en juf Irene Glasbergen. EN In een unieke samen- lig tussen de Prinses Marij- >ol en het buurthuis Groe- e. 9. wordt hard gewerkt aan de atie van buitenlanders in de Ongeveer 15 procent van de jers in deze wijk bestaat uit Paanders waarvan de meesten a. urkije en Marokko afkomstig j PDp de kleuterschool van de '®9r'!s Marijkeschool wordt de 4q 'van de klas reeds bevolkt buitenlandse kinderen en op isschool varieert dit van een tot eenvierde deel van de ii.S5Taalproblemen. maar ook so- Kieuproblemen van de buitenlan- sle- |ijn in deze wijk dan ook op- ider dan in de andere Leidse n. Buurthuis en school wer- eide erg hard om de buiten- rs zo goed mogelijk te bege- Door het ministerie van so- ""zaken is een subsidie ver- L waardoor lerares Irene ergen de buitenlandse kinde- school extra rekenles kan Deze subsidie is echter slechts voor een jaar en het is nog maar de vraag of het gecontinu eerd wordt. Subsidieverzoeken aan de gemeente zijn tot drie maal toe afgewezen en de school wordt zelfs met sluiting bedreigd. Tejo Janssens, coördinator van buurt huis Groenoord, vindt dat via de school en het buurthuis de integratie het meest soepel kan verlopen. „Op de kleuterschool raken de Neder landse en buitenlandse kinderen al vroeg aan elkaar gewend. Van beide kanten worden de kinderen met el- kaars cultuur vertrouwd gemaakt. Door de buitenlandse kinderen te helpen met hun taal en nu op de ba sisschool, met rekenen, raken ze niet in een achterstandssituatie." Anders is het met de oudere jeugd, die niet in Nederland op school is geweest, de taal niet begrijpt en vaak gedoemd is om het meest eenvoudige werk te ac cepteren. Doordat de taal niet ver staan wordt, ontstaan heel vaak conf licten. Om de oudere buitenlandse kinderen de taal te leren, maar ook om hen vele maatschappelijke zaken bij te brengen, wordt in het buurthuis don derdags een les- en spelavond gehou den. „De buitenlandse jongeren wor den min of meer van de straat gepikt en komen in het begin meer voor de andere activiteiten maar later steeds meer voor de lessen", aldus Tejo Janssens. Voor de buitenlandse vrouwen in de wijk zijn er in het buurthuis naailes sen en avonden over gezondheids zorg, enz. De vrouwen worden dan thuis door de medewerksters bezocht. Voor de lessen worden sommige vrouwen van huis gehaald en terug gebracht. Op andere avonden is het buurthuis voor zowel de Nederlandse kinderen als de buitenlandse open. Tijdens deze bijeenkomsten wordt er van alles gedaan om de kinderen be grip voor eikaars cultuur bij te bren gen. „We hebben daarvoor natuurlijk wel goed lesmateriaal, veel vrijwilli gers, maar ook beroepskrachten no dig. De subsidie die we nu van de ge meente krijgen is daarvoor lang niet toereikend", aldus de Groenoord-me- dewerker. „Het subsidiebedrag is al in geen zes jaar bijgesteld." Sluiting Schoolhoofd Overvliet onderschrijft de belangrijke rol van de school in het hele integratieproces. Hij vindt daarom dat de school moet blijven bestaan. „Onze school is helemaal in gesteld op de begeleiding van buiten landse kinderen. We hebben de juiste contacten en dergelijke." „We hebben speciaal lesmateriaal en twee medewerkers van de School Advies Dienst helpen de buitenland se kinderen met een taalachterstand. Door de buitenlandse kinderen extra te helpen ontstaat geen leerachter- stand," aldus de heer P.M. Overvliet. Irene Glasbergen is voor één jaar in het kader van de werkgelegenheids- verruimende maatregel aan de school verbonden. Zij helpt de buitenlandsë kinderen met rekenen op een specia le daarvoor bestemde manier. „Het bleek dat de kinderen haast geen be sef van rekenen hadden. Begrippen als meer of minder werden maar moeilijk aangevoeld. Door een spe ciale lesmethode is het echter heel goed mogelijk in vrij korte tijd dit de kinderen bij te brengen. We merken dan ook dat de meesten na korte tijd gewoon met de andere kinderen in de klas mee kunnen doen. Ik geef elke ochtend deze extra lessen. Daar naast geef ik met wat vrijwilligers op donderdagavond de groep jongeren van 12 tot 18 jaar taalles en daarna zijn er spelletjes of zoiets te doen. Voor deze groep jongeren is scholing erg belangrijk omdat zij niet meer verplicht zijn naar school te gaan of nog slechts voor enkele jaren en wat bijscholing goed kunnen gebruiken. Deze groep jongeren zou eigenlijk ex tra begeleid worden. Ze voelen zich als minderheidsgroep vaak bedreigd en zeker als ze nauwelijks toekomst hebben en de taal niet kunnen spre ken en verstaan, kan dat een moeilij ke situatie worden", aldus Irene Glasbergen. SYLVIA VAN LEEUWEN Gevonden voorwerpen Het aantal gevonden voorwerpen in de maand mei is weer aanzienlijk. De volgende voorwerpen en artike len kunnen van maandag tot en met vrijdag vanaf acht uur 's morgens worden afgehaald aan het bureau aan de Zonneveldstraat: blokfluit, drie brillen, motor- handschoenen, hondenpenning, regenmantel, kinder schoen, toilettas, zangzaad, hangslot, pen, bal, 65+ pas, dameshorloge, sjawl, gouden hanger, zilveren arm band, gouden armband, oorbel, herenhorloge, tas met kleding, tas met kaartspelen, tas met babykleertjes, kindertasje, fietstas, geldbedrag, diverse portemon- neees en sleutelbossen. Inlichtingen tel. 071-149961 toe stel 111. Electronenmicroscopie-dag De commissie Electronenmicrocroscopie van de Faculteit der Geneeskunde houdt op 24 juni een Electronenmicro- coscopie-dag op meer bekendheid te geven aan de moge lijkheden die deze methode van wetenschappelijk onder zoek biedt. Op deze dag zulen diverse vakgroepen waar dit onderzoek plaats vindt, een gedeelte van hun onderzoek presenteren. De bijeenkomst wordt gehouden in het Labo ratorium voor Celbiologie en Histologie. Aanvang: kwart over negen. Kijkhuis Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 heeft een aantal films over het „normale" leven in Duits land tijdens de Hitlerperiode op het programma staan. Maandag 22 juni om acht uur en om kwart over tien „Bleiche Mutter" van Helma Sanders met in de hoofd rol Eva Mattes. De film behandelt de lotgevallen van een vrouw die, wanneer haar man naar het front wordt gestuurd, alleen achter blijft met haar dochter. De ontreddering die hen ten deel valt, staat in schril contrast met hun huwelijk. Ook donderdag 25, vrijdag, 26 en zaterdag 27 juni wordt (allleen om acht uur) een film over dit onderwerp vertoond. Die Haghe Sanghers De Die Haghe Sanghers (onder leiding van René Verhoeff) geven woensdagavond 24 juni een concert in de Hartebrug- kerk. Het concert begint om half negen. Aan het optreden wordt deelgenomen door het koor van Margrethe Erik- stand uit Kristiansand in Noorwegen. Het concert vindt plaats in het kader van het Holland Festival. Een toegangs kaartje kost vijf gulden en CJP-houders en 65-plussers be talen een gulden minder. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt morgenavond om acht uur een lezing in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn. Gesproken wordt over „De liefde-wijsheid van de Rozekruisei-s". Aanvang: acht uur. David van Ooijen spreekt op het parkeerterrein van de marineba- n we m.|EN/DEN HAAG Zeshonderd antfclende atoompacifisten namen za- rerig deel aan de demonstratieve dejocht tegen de kernwapens, door ;eni<eidse regio werd verreden. De scheidene rock and roll bands verzorgen geestdriftige optredens. De spreker in Valkenburg was David van Ooijen (PvdA), lid van de Tweede Kamer. --o„Vroeger bewapende men de mannen, te- ozé met als doel de marinevliegba- genwoordig worden de wapens bemand, hetr alkenburg, die een atoomtraak Dat is niet alleen een woordspeling, het is onj droeg een uiterst vriendelijk een afschuwelijke ontwikkeling, die op oukter. Incidenten hebben zich niet den duur alleen maar verliezers zal ople- ;edaan. De politie hield zich afzij- veren. Er worden kernwapens gemaakt manifestatie werd richting Binnenhof ge fietst, alwaar wederom een meeting werd gehouden. Door middel van een petitie werd gepoogd de informateurs Lubbers en De Koning van het belang van de zaak te doordringen. Althans, aanvankelijk werd alleen de portier van de inhoud van de petitie op de hoogte gesteld, omdat de in formateurs niet verschenen. Via de por tier zou het paperas echter bij Lubbers dejetstocht leidde vanaf het Haagse Ma- birjd via Voorburg, Leidschendam, lorfcehoten, en Leiden naar Valkenburg. met het doel ze niet te gebruiken. Dat kost de Koning op tafel worden gedeponeerd, miljarden en weerhoudt ons ervan meer Na de demonstratie in Den Haag ging een aan ontwikkelingshulp te doen. Zodoende kosten de wapens toch dagelijks mensen- Ie (rweg werden kleinde manifestaies levens. Sinds de conferentie in Genève is 'den en sloten fietsers uit andere re zich bij de lange 'anti-kernwapens- ;er|aan. in Valkenburg werd op het par- errein De Panne halt gehouden. Het 'ren deed af en toe denken aan een Omteert uit het verre verleden. Ver geen enkel wapen effectief vernietigd. Er is slechts diepgravend over gepraat. Ook eenzijdig moeten stappen ondernomen ieder zijns weegs. Het was overigens wel een grootscheps familiegebeuren. Van nietsvermoedende hele kleine, tot zeer be wuste wijze grijsards namen deel aan de tocht. Ook de sfeer tijdens de rit was op perbest. Luid zingend en volgeplakt met worden, in het belang van de zaak", aldus antikernwapen-stickers, dito buttons van Ooijen. balonnen werd het traject door de meer Na de letterlijk en figuurlijk vreedzame dan zeshonderd deelnemers afgewerkt. LEIDEN Het festival 'Zomerpaleis', dat gisteren in het voormalige marinecomplex aan het Noordeinde werd gehouden, is door tegenwerking van het weer in het water ge vallen. Met het festival moest aangetoond worden, dat het voormalige marinecomplex „een onmisbaar en stadscultureel bepalende functie heeft". De Stichting 't Paleis' wil aan het Noordeinde een 'Huis voor kunst en arbeid' opzetten. Met het festival wilde de Stichting 't Paleis' de discusssie, die over de toekomst van het com plex gevoerd wordt, een nieuwe impuls geven. Vanaf twee uur 's middags tot diep in de avond zou de parkeerplaats van het Noordeinde tijde lijk veranderen in een park vol kunst, kramen en consumpties. Dat gebeurde gisteren inder daad tot op zekere hoogte, maar helaas bleef het voor dergelijke festiviteiten broodnodige publiek weg. In de loop van de middag werden de activiteiten (voornamnelijk muziek) dan ook binnenskamers voortgezet. Wel werd het festi val 's avonds buiten afgesloten met het geplan de kampvuur. De Stichting 't Paleis beoogt binnenkort en ten toonstelling van Leidse kunstenaars te houden en een koffiehuis met terras te openen. Daar naast bestaan plannen om een aantal cursussen te starten: tekenen, schilderen, muziekimprovi- satie, muziekexpressie en keramiek. Kortom, het 'Huis voor kunst en arbeid'. Een van de doelen van de activiteiten is om de gemeente ervan te overtuigen, dat aan het Noordeinde een cultureel centrum gehandhaafd moet blij ven. Overigens worden de creatieve actievoerders wel op velerlei fronten gedwarsboomd. Zo is tweeëneenhalve maand werk in een half uur tijd met de grond gelijk gemaakt. De leerlingen van de LTS aan de Haagweg namelijk, voelden vrijdag na de gymnastiekles aan het Noordein de de onbedwingbare behoefte om het houten dorp en podium met de grond gelijk te maken. Zomervoorstellingen ziten er door de misplaat ste actie niet meer in. Het opbouwen van het dorp zou te veel tijd vergen. Als vervanging wordt wellicht in straattheater toevlucht ge zocht Het Noordelnde was gisteren vrijwel uitgestorven. Alcohol controle Leiderdorp en Voorschoten VOORSCHOTEN/LEIDER DORP De rijkspolitie heeft het afgelopen weekein de tegen 10 automobilisten die onder invloed van alco hol reden, proces verbaal op gemaakt. De alcoholcontroles werden uitgevoerd in Voorschoten en Leiderdorp. In Voorschoten werden 18 automobilisten aan een blaastest onderworpen. Drie weggebruikers kregen een rijverbod, tegen vier ande ren werd proces verbaal opge maakt. In Leiderdorp kregen 6 automobilisten een rijverbod en evenzoveel een bloedproef en bijbehorend proces verbaal. Meisje breekt been LISSE De 12-jarige Hen- nie W. uit Lisse heeft zater dagmiddag omstreeks kwart over één door een ongeval haar been gebroken. Het ongeval gebeurde op de kruising van de Sperwerstraat met de Nachtegaalstraat, door dat het meisje geen voorrang gaf aan een naderende auto mobilist. Het meisje is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. NOORDWIJK Inbrekers hebben in de nacht van zater dag op zondag voor ruim 8.000 gulden foto- en filmmateriaal buitgemaakt uit een waren huis op het Noordwijkse Pala- ceplein. De winkel werd open gebroken door een ruit in te trappen. Behalve het filmma teriaal werd een aantal siera den ontvreemd. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3