Bani-Sadr afgezet als president IDA onverbiddelijk over premierschap Verkiezingsresultaat eft Mitterrand meer acht dan De Gaulle NS-TARIEVEN MET 8 PROCENT OMHOOG ;hietpartij in leids cafe rdachte van s tlanta-moorden garresteerd Arrestatiebevel uitgevaardigd FORMATIE KOMT IN KRITIEKE FASE Neem ook 'n goede reis verzekering. Kom naar't ANWB- kantoor. 1 Jongens speelden met cirkelzaag Seiche 6oma/nt J Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal /49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers Z0.65 Maandag 22 juni 198171 e jaargang no. 21994 Speelfilm „De man die ver dwijnen moest" van Alfred Hitchcock, met in de hoofdrol len Gary Grant, James Mason en Eva Marie Saint (Ned. I 20.45 uur). Nieuwe tv-serie „Mike Andros" over journalist die misdadigers opspoort (Ned. II 20.27 uur). Droog weer en zonnige perio den. Middagtemperatuur circa 19 graden. Matige wind uit noord tot noordoost. Morgen zon op: 5.19. Onder 22.05. Schev. hoogw.: 7.21 en 20.01. Laagw.: 3.16 en 15.22. (INTA De politie van de Amerikaanse stad Atlanta staat Georgia heeft de 23-jarige zwarte freelance foto- Wayne Williams gearresteerd op beschuldiging van oden van een van de 28 jeugdige zwarte slachtoffers noord die in deze stad sinds twee jaar zijn geteld. Wil- werd al eerder ondervraagd, nadat rechercheurs hem »n aangetroffen bij een rivier waarin al vijf kinderli- en zijn gevonden, ren werd hij in staat van beschuldiging gesteld wegens 'd op de 27-jarige Nathaniel Cater, wiens lijk op 24 mei (vonden. Williams stond onder voortdurende politiebe- hg sinds zijn eerdere verhoor. Bij hem thuis waren syn- iche vezels gevonden die overeenkwamen met stofres- iie op de lijken van enkele slachtoffers waren aange- |n. In de auto van de gearresteerde zijn bloedsporen ge- Gebit van Washington gestolen Het uit 1795 dateren de kunstgebit dat eens de mond sierde van de eerste Ameri kaanse president, George Washington, is gestolen uit het i museum voor Ameri kaanse geschiedenis in de Amerikaanse hoofdstad. Wanneer het uit goud en ivoor vervaardigde gebit van de In 1799 over leden president Is gestolen, heeft het museum nog niet kun nen zeggen. De diefstal is des te pijnlijker omdat het museum de prothese in bruikleen had. 10 miljoen voor deeltijdbanen bij overheid DEN HAAG Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft tien miljoen gulden uitgetrokken voor het opzetten van deeltijdbanen bij de overheid. Per opgezette deeltijd baan zal 3000 gulden beschikbaar worden gesteld. Het geld is be schikbaar gesteld op basis van een experimentele regeling die vanaf 1 juli voor een jaar gaat lopen. Wie gel wil dat zijn collega's deeltijd werk toestaan in alle functies waar daartegen geen onoverkomenlijk bezwaren bestaan. Ook moet bij va catures worden nagegaan of de functie gesplitst kan worden. Stroomfraude neemt toe ARNHEM De Neder- landse elektriciteitsbe drijven constateren de laatste maanden een - zij het nog niet veront rustende - groei van het aantal gevallen van stroomfraude. De stroomproducenten ver wachten wel dat, als de energieprijzen zo blij ven stijgen, „steeds meer afnemers zullen proberen op illegale wijze invloed uit te oe fenen op de registratie van hun stroomver bruik". TEHERAN Na een emotioneel weekeinde waarin voor- en tegen standers in teheran felle gevechten met elkaar le verden, heeft het Iraanse parlement gisteren met een overgrote meerder heid gestemd voor de af zetting van Bani-Sadr als president van de Iraanse republiek. In een motie die gistermid dag met 177 stemmen werd aangenomen en slechts een stem tegen kreeg, werd president Bani-Sadr „politiek on bekwaam" verklaard. Inmiddels is een arresta tiebevel tegen Bani-Sadr uitgevaardigd. Deze is al sinds dinsdag niet meer in Teheran gezien en volgens hardnekkige ge ruchten zou hij zich in Turkije bevinden. De openbare aanklager in Te heran, Ali Qudossi, verklaarde dat de president op grond van verscheidene beschuldigingen wordt gezocht, waaronder „op ruiing van groepen om zich te verzetten tegen wettige instel lingen en het aanzetten van gevangenen tot hongerstakin gen". Drie en twintig demonstranten die het zaterdag tijdens de fel le ongeregeldheden voor Bani- Sadr hadden opgenomen, wer den gisteren terechtgesteld. Na afloop van de beslissende stemming in het parlement verscheen parlementsvoorzit ter Hashemi Rafsanjani op het balkon van het parlementsge bouw waarvoor zich een enor me menigte had verzameld die riep om de terechtstelling van Bani-Sadr. Hij zei dat de gees telijke leider Khomeiny de uiteindelijke beslissing zou ne men om de president af te zet ten. Deze heeft overigens tot nu formeel nog geen beslissing genomen. Terwijl de menigte een oorverdovende ovatie bracht aan de parlementsvoor- ziter verklaarde deze dat „met uw hulp een van de grootste problemen die de voortgang van de (Iraanse) revolutie be letten, is opgeruimd". Hij riep de menigte op haar leuzen te veranderen en ze te richten op Amerika. De menigte scan deerde vervolgens: „Dood aan Amerika". Pag. 7: Vervolg. Bani-Sadr, slachtoffer van eigen revolutie. J a- V J r» A J j i onze parlementaire redactie) .DOORN Het CDA blijft :ort vasthouden aan de stel- it Van Agt premier moet in het beoogde kabinet van PvdA en D'66. Dat bleek za- tijdens een vergadering van o irtijraad van het CDA in irn. PvdA en D'66 huldigen gpjteeds het standpunt dat zij igt „liever niet" als premier zien optreden. Zaterdag stelde de adviesraad van D'66 in Utrecht vast, dat Van Agt niet de juiste man zou zijn om als premier op te treden in een kabinet met PvdA en D'66. De adviesraad onthield zich echter van een harde uitspraak in de vorm van een veto tegen Van Agt Ook van PvdA-zijde is tot nu toe nog geen blokkade tegen een premier schap van Van Agt opgeworpen. PvdA-voorzitter Max van den Berg weigerde zaterdag in een radio-inter view een pertinent „neen" tegen Van Agt uit te spreken. Wel had hij kri tiek op de harde opstelling van het CDA ten aanzien van het premier schap. „De informatiefase wordt daardoor ernstig bemoeilijkt", aldus Van den Berg. De onderhandelingen over een re geerakkoord voor een kabinet van CDA, PvdA en D'66 en over de zetel verdeling en personele bezetting van zo'n kabinet zullen deze week in een kritiek stadium belanden, zo ver wachtte CDA-fractieleider en demis sionair premier Van Agt zaterdaga vond in een televisie-interview, 's Middags wilde hij in Apeldoorn te genover de partijraad van het CDA met geen woord reppen over de stand van zaken in de onderhandelingen. Wel zei hij: „We zijn het al op veel punten eens, maar op andere nog niet. Overigens heeft tot nu toe nog niemand van ons rituele woorden ge sproken. De discussie is tot dusver nergens geblokkeerd". Pagina 5:VVD was „onze goede partner" heeft gisteren de so- -_sche vloedgolf nog dfopgezwiept dan vorige gU De socialistische par- jeen heeft met zeker 280 Sm de absolute meerder- n In de 491 zetels tellende inze correspondent Jan deerd tot een kleine politieke Drummen) groepering om wiens steun de re socialisten allesbehalve verle- iS De tweede ronde hoeven te zitten. De uit- Franse kamerverkie- siagen van gisteren hebben heeft gisteren de so- een homogene socialistenrege- rinÊ mogelijk gemaakt terwijl ook de voorzitter van de Na tionale Vergadering naar alle waarschijnlijkheid een socialist zal zijn. Omdat de socialisten i 0 het zonder de steun van de u x Ii-j communisten kunnen stellen, met de linkse kandida- t hecht met de socialis- partij verbonden zijn u zij zelfs zestig zetels dan nodig is. Zelfs ge- De Gaulle beschikte zal Frankrijk zich waarschijn lijk ontwikkelen tot een so ciaaldemocratie, min of meer vergelijkbaar met andere lan den van West-Europa. Het is i_ duidelijk dat veel communis- b» unf n °yfr ten tijdens de verkiezingen op ergelijke meerderheid. de socialisten gestemd hebben, gedeeltelijk een gevolg van de I ïeuwe rechtse oppositie onstandvastige politiek van de gaullisten en aanhangers communistische partijleiding. r.nwirMnn. Clic-nil-A rITc. De hoop op een verandering na de vorige kiesronde van 149 zetels teruggevallen. Giscardisten en Neo-Gaullis- commumstische partij ten is ijdel gebleken. meer dan de helft van zetels verloren en is met fgevaardigden gedegra- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN DUBBELE UITGIFTE 11% LENING 1381 PER 1885/1888 111 LENING 1881 PER 1835/1836 inschrijving volgens het tendersysteem op 23 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs (Van onze parlementaire redactie) niet akkoord zal gaan met een tariefsverhoging DEN HAAG t)e NS-tarieven zullen op 1 bij de NS met tien procent. Alleen de VVD is oktober niet met tien procent omhoog gaan daarvoor. Het CDA wil de tariefverhoging dit maar met acht procent. Minister Tuijnman jaar beperken tot acht procent, PvdA en D'66 (verkeer en waterstaat) is daartoe bereid, tot zeven procent, na een debat over alle NS- mits de Tweede Kamer er mee instemt dat uitgaven voor de komende jaren, de tarieven van de NS ook in 1982 met twee De afgelopen week heeft het CDA-kamerlid P. procent extra, bovenop het inflatiepercenta- Cornelissen de minister in feite al de garantie ge, omhoog gaan om de knelpunten op het gegeven gegeven dat het CDA ook volgend jaar lijnennet te kunnen aanpakken. Dit heeft akkoord zal gaan met een extra verhoging van een woordvoerder van de minister meege- twee procent. Tegelijk zou de minister aan de deeld. Tuijnman heeft tot zijn opstelling besloten hem gebleken is dat de Tweede Kamer zeker ciering van de knelpunten. J )EN De 33-jarige Leidse Academisch Ziekenhuis al weer ver- huis gebracht. Rond half tien kwam hij •itmaker S. van D. is zaterdaga- laten. weer terug. Zonder iets te zeggen pakte dj neergeschoten in café 't Spoor- hlJ een vuurwapen en schoot vier of Ttan de Herensingel. De dader, De twee mannen kregen in het café ru- vijf keer in de richting van Van D. 4-jarige in Leiden geboren Rot- zie om een vrouw. De woordenwisse- Deze werd eenmaal getroffen, maar 5 immer, is inmiddels ingesloten, ling eindigde in een vechtpartij waarbij slaagde erin zijn belager met een tafel slachtoffer kon na het verwijde- de straatmaker zijn werkloze collega neer te slaan. De café-eigenaar pro- Van de kogel, zaterdagnacht het uit Rotterdam neersloeg. Deze laatste beerde de schutter nog met een fles be- werd vervolgens door een vriend naar wusteloos te slaan, maar dit mislukte. In de algehele consternatie verloor de Rotterdammer zijn vuurwapen, dat la ter in een hoek werd teruggevonden. De schutter wist te ontsnappen. Een half uur later informeerde hij zelf de politie over zijn verblijfplaats. Hij werd naar het bureau meegenomen en heeft inmiddels een volledige bekentenis af- ADVERTENTIE UW ANWB ADVISEERT: LEIDEN Een onbekend aantal kinderen heeft gister middag een levensgevaar lijk spel gespeeld op een bouwplaats aan de Beetho- venlaan. De jongens waren het bouw terrein opgegaan en hadden een cirkelzaag in werking ge steld. Omwonenden alarmeer den de politie, die het apparaat buiten werking stelde. De jon gens waren inmiddels verdwe nen. De aannemer is verzocht zijn werktuigen beter te bevei ligen. Enerverend fiets- weekeinde GEULLE - Nog zelden verliep een weekeinde strijd om de wle- lertitels zo ener verend als dit maal. Dat Henny Top haar titel prolongeerde was niet zó ver rassend; dat René Koppert en Jacques Hane- graaf kampioen werden bij res pectievelijk de amateurs en de profs verbaasde wel. Het NK wielrennen, dat overigens 48.000 toe schouwers trok en daarmee de organisatie een winst bezorgde van een half miljoen gulden, verliep daar door nogal sensationeel. Zoals ook een aantal andere zaken ook in het oog sprong. Bijvoorbeeld het ontslag dat Bert Ooster bosch per 1 juli vroeg en kreeg van Peter Post. Daar door neemt Oosterbosch ook geen deel aan de Ronde van Frankrijk, die donderdag begint. Oosterbosch voerde als reden voor zijn ontslag ge zondheidsredenen aan. Maar er moet in dit verband eerder worden gedacht aan problemen die hij met de Post-ploeg heeft. Oosterbosch denkt zich bij een an dere ploeg (dat zou de nieuwe proféquipe van Jan van Erp moeten worden) beter te kunnen ontplooien. Het vertrek van Oosterbosch kan hem handenvol geld kosten. Als goede tijdrijder had hi] de proloog kunnen winnen van de Tour en wellicht enige dagen in de gele trui kunnen rijden. Hetgeen hem na de ronde hoge startgelden had kunnen bezorgen. Oosterbosch ver trok gisteren meteen met vakantie naar Spanje. Ook het vertrek van Frans Mahn was een opmerkelijk nieuwtje in Geulle. Mahn legt per 1 januari zijn functie als bondscoach neer en ontvangt een vorstelijke af koopsom. Gesproken wordt over 150.000 gulden. René Koppert gaat zegevierend over de finish. Japanse interesse voor Van Hanegem FUKUOKA - De Japanse landskampioen voetbat heeft laten doorschemeren belangstelling te hebben voor Wim van Hanegem, die met Excelsior heeft rondge toerd door Japan. Morgen keert Excelsior, dat ook al te kennen heeft gegeven een sponsor op het oog te hebben voor het aantrekken van Van Hanegem, terug uit het Verre Oosten. Van Hanegem (her)opent deze week de onderhandelingen met Feyenoord. Kloosterboer helpt mee AMERSFOORT - Tjaart Kloosterboer heeft zich bereid verklaard mee te helpen te trachten de impasse in de schaatswereld rond de coaching te doorbreken. Vijf ail-roundschaatsers hebben bedankt voor de centrale training, zo lang deze wordt gegeven door de nieuwe coach Henk Boer. Zij willen liever Kloosterboer. Ko mende donderdag wordt er verder gepraat tussen alle betrokkenen. Zaalvoetballers gaan uit KNVB TILBURG - De zaalvoetbalverenigingen uit de regio's Tilburg en Hilvarenbeek hebben besloten uit de KNVB te treden uit protest tegen de voorgenomen integratie van het zaalvoetbal in de amateursectie van de KNVB op 1 juli aanstaande. Deze afscheiding betekent een verlies van 100 clubs met 1600 leden. De betrokken regio's vrezen dat door de integratie de kosten te hoog zullen worden. Ook de commissie zaalvoetbal en alle scheidsrechters (op twee na) uit Tilburg en Hilva renbeek hebben zich teruggetrokken. Rentree Lammers? JARAMA - Jan Lammers maakt wellicht binnenkort zijn rentree in een formule l-wagen. Doordat de Zeeed Slim Borggud zich in Spanje gisteren niet kon plaat sen voor de grand prix van Spanje overweegt stal- baas Günther Schmid zijn vroegere rijder Lammers terug te halen in een ATS. Lammers zou overigens als het doorgaat niet in de wagen van Borggud gaan rij den, maar in een tweede bolide. Daarvoor is ook de Zwitser Marc Surer kandidaat. Surer reed dit seizoen voor Ensign, maar was weinig succesvol. Schoonspringster na val overleden TAIPEH - Na wekenlang in coma te hebben gelegen overleed zaterdag in Taipeh de 23-jarige Amerikaanse schoonspringster Jenny Lotz. Zij was bij de training tijdens een loernee door Taiwan op de rand van het. bassin terecht gekomen bij de sprong van een tien- meterplank. Ze liep daarbij ernstige hersen- en wer velbeschadigingen op. Dood na finish VISEU - De Portugese rallyrijder Germano Martens is nadat hij de finish van een rally aan de kust van Cara- mulo had overgeschreden verongelukt. Marlens' auto raakte door een onbekende oorzaak van de weg en botste tegen een boom. Volgens de politie was de rij der op slag dood.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1