Tourleiding houdt rekening met renners 22 etappes 3746 Km. 2 rustdagen O Joaquim Agostinho (38):„0pde fiets ben ik nog een Jonkie" Joop Zoetemelk:„lk zit tegen de vorm aan" Bernard Hinault:„lk zal niemand onderschatten" SPORTTRIBUIME ind „DIT JAAR SNELLER IN VORM DAN VOORHEEN" TOURPRIJSVRAAG IN 25 ETAPPES LEID5E COURANT MAANDAG 22IUNI1981 PAG1 Br Over enige dagen start de Tour de France. Onze ver slaggever Peter van Putten bezocht tevo ren o.a. de Oauphiné Libéré om de mening over de Tour 1981 te ver nemen van diverse enners. Onder hen de grote favoriet voor dit jaar, Bernard Hinault, de winnaar van vorig jaar Joop Zoetemelk en de oude rot in het vak, de Portugees Joa- quim Agostinho. PARIJS De Tour de France 1981 die donderdag in Nice begint, zit goed in elkaar. Er ia werkelijk gepoogd reke ning te houden met de ren ners. Teneinde de belasting enigszins binnen de perken te houden, is besloten een aantal korte etappes in het parcours op te nemen. Even belangrijk is dat er nadrukke lijk voor is gezorgd dat er na zware inspanningen tijd is De andere kernpunten van de Tour 1981 zijn: - er moet in totaal 125 km. worden afgelegd in de strijd tegen de klok; - de twee ploegentijdritten be tekenen een krachtmeting over 111 km; - er zijn drie aankomsten op de top van een berg gepland, in St. Lary, Alpe d'Huez en Le Pleyney; - de klimmers kunnen hun krachten tonen In de Pyre neeën, een stukje Vogezen en In de Alpen; - de kasseien in het noorden van Frankrijk ontbreken niet; - de sprinters kunnen bonifica ties verdienen. Algemeen wordt toegejuicht dat de Tourlelding heeft beslo ten de afstanden van de ritten niet te overdrijven. Alleen tus sen Martlques en Narbonne Plage zullen de profs acht uur op hun fiets moeten zitten. Daarnaast zijn er nog acht etappes waarin meer dan tweehonderd kilometers moe ten worden afgelegd. De klimmers zullen niet hele maal tevreden zijn. De opgave In de Pyreneeën Is weliswaar pittig maar één rit In dit hoog gebergte is niet veel. De berg rit met onder meer de Ballon d'Alsace en de Silberloch Is vervallen. De artiesten van het hooggebergte kunnen echter In de Alpen hun hart ophalen. Tussen Thonon les Balns en Morzlne wachten de Mont de Salève. de la Rama, de la Sa- volière en dertien kilometer voor de eindstreep de Joux Verte. En na de rustdag is het ook weer raak. Op weg naar Alpe d'Huez liggen de col de la Madeleine en de Glandon. Tijdritten V1LLARD DE LANS Het ia verbijsterend en tegelijkertijd beangstigend. Nog geen hall uur na zijn daverende triomf in de zwaarste bergrit (vijf cols waarvan verschillende van de eerste categorie) die de Dauphiné Libéré ooit heeft gekend, verscheen Bernard Hinault in zijn hotel. De Fran se alleskunner begaf zich rechtstreeks naar de bar, schonk een drankje in waar van bier het hoofdbestand deel was en stond vervolgens iedereen, die het maar wilde, te woord. Geen spoor meer van vermoeidheid. Het leek alsof de 200 op de fiets afge legde kilometers een plezier- ritje was geweest. Bernard Hi nault is in topvorm. Wie moet de Fransman in zijn zegedrang stuiten? Niemand lijkt daartoe in staat. Er zullen waarschijnlijk wonderen moe ten gebeuren. „Want", zo zegt Hinault, „ik weet eigenlijk niet eens waar mijn grenzen lig gen". En dat wordt dan be weerd door een man die in een relatief kort tijdsbestek al een daverende erelijst bij elkaar heeft gefietst, o.m. twee keer de eindzege in de Tour de France, een overwinning in de Ronde van Italië, een wereld kampioenschap en ontelbare klassieke zeges. Dit jaar is het al niet anders. Eerst in de Gol- drace (min of meer toevallig), oppermachtig in Parijs-Rou- baix en een concurrentloze triomfator in de Dauphiné Li béré. Maar in tegenstelling tot Merckx heeft Hinault niet de behoefte het hele peloton elke week haar huls te rijden. Voor de Fransman geldt: leven en laten leven. De gele trui in Pa rijs staat evenwel niet ter dis cussie. Daar heeft hij zichzelf de hoofdrol toebedacht. En hoewel hij er serieus rekening mee houdt dat hij veel tegen stand zal ontmoeten bij dit streven, verontrust hem dat niet. Hinault is niet alleen een soort fietsende bruut, maar bovendien een man die qua persoonlijkheid boven alle con currenten uitsteekt. En omdat hij bovendien zijn zaken tot In de puntjes voorbereidt, zijn er maar weinigen die hem bij het uitvoeren van zijn plannen kun nen dwarsbomen. Hinault gaat zijn eigen gang. Bij hem geen gezeur over het voedsel. Eetwaren, die door anderen worden gemeden om dat zij niet goed zouden zijn voor een coureur, worden door de Breton genuttigd. „Ik eet waarin ik trek heb. Frites, ijs noem maar op. En als Ik een drankje wil nemen, doe ik het ook". En daarmee bedoelt hij niet alleen een biertje maar af en toe ook een flinke scheut cognac of een dubbele whisky. Hinault heeft besloten zich niet alles te ontzeggen. Althans niet meer dan nodig is. Hij wil pro beren het aangename met het nuttige te verenigen en daarin Hlnault„VroegtlJdig afstappen zit er ditmaal niet in" past ook zijn benadering van hotelkamer met een andere zijn collega's. Het is In het pe- ploegmaat. Dat Is voor mij een loton de gewoonte vaste kop- goede gelegenheid hem beter pels te vormen om In de veelal te leren kennen, Iets van zijn ongezellige hotelkamers toch problemen te vernemen en te een beetje gezelligheid te heb- trachten hem te stimuleren. Ik ben. Hinault denkt daar anders wil laten merken dat hij mij In- over. „Elke nacht deel ik mijn teresseert. Coureurs zijn meestal fijne kerels en gemak kelijk In de omgang. Het zijn de vrouwen van de renners die vaak voor de problemen zor gen". De manier waarop Bernard Hi nault door het leven stapt, geeft aan waarin het verschil met veel van zijn fietsende col lega's zit. Hij blijft onder alle omstandigheden zichzelf en deinst er niet voor terug het achterste van zijn tong te laten zien. Willens en wetens laat hij blijken niets met de politiek van doen te willen hebben. En ook over het leger heeft hij zijn eigen opvattingen. „Ik ben in fanterist geweest. Ik dien mijn land te voet. In een tank krij gen ze me nooit. Dat is veel te gevaartijk met al die explosie ven. Je kan er niet uit als er Iets gebeurt. Laat mij maar lo pen". Dat mag op zijn minst opmerkelijk heten want wiel- renhers die bereid zijn te voet te gaan, zijn niet erg talrijk Hinault ontkomt er natuurlijk niet aan zijn visie op deze Tour te geven. „Door de gedwongen lange rust aan het eind van het vorige seizoen, toen Ik door een zware val een rugblessure had opgelopen, ben ik dit Jaar sneller In vorm gekomen dan voorheen. Bovendien had ik vorig Jaar andere doelen voor ogen. Ik wilde de Giro èn de Tour winnen. Ik moest de krachten dus verdelen". Dat lukte dus niet. Voor Hinault NIMES „Wil de dokter even bij Agostinho komen?". De korte via de radio uitgespro ken vraag heeft de volgers in de Midi Libre weinig gedaan. De oermens uit Portugal wordt zo sterk geacht dat het oproepen van een arts als een grap wordt beschouwd. De verrassing is echter des te groter als wordt besloten dat Joaquim Agostinho er beter aan zou doen de strijd te sta ken. Een oorontsteking zou te gevaarlijk zijn om mee door te koersen, zeker met het oog op de Tour de France. Ago blijkt dus ook maar een ge woon mens. Gelukkig maar want de oude Portugese krij ger lijkt tot het ras der on- sterfelijken te behoren. Zelfs op 38-jarige leeftijd houdt hij gelijke tred met eerzuchtige jonge kerels. Agostinho zegt wat hij denkt en durft conclusies te trekken. Neem bijvoorbeeld het opge ven van Hinault in de Tour van 1980. „Geloof mij nu maar, er was niets met die knie aan de hand. Hij was gewoon slecht uit de Ronde van Italië geko men en heeft een excuus ge zocht. Dat is alles. Hij was leeg, had te veel hooi op zijn vork genomen. Bernardeau heeft hij trouwens ook ver moord. Die heeft vorig Jaar veel te veel gedaan". Misschien zit er wel een kern van waarheid in zijn opmerkin gen. Als geen ander leidt Ago een sober leven. Hij is voor zichtig met zijn lichaam, mede waardoor hij op de leeftijd van 38 jaar nog steeds voortreffe lijk mee kan met de internatio nale concurrentie. Hij doet ook niet mee aan de als noodzake lijk beschouwde trektochten van criterium naar criterium. „Je ziet", zoals Joop Zoete melk eens zei, „hem nergens". Toch weet en ziet hij alles. Er zijn echter maar weinig dingen waarvan hij onder de Indruk raakt. ledereen geeft hoog op van de nieuwe generatie coureurs als Van der Poel, Roche en Marti nez maar Agostinho zegt:„Na- tuurlijk, het zijn goede cou reurs maar geen kampioenen. Ze zijn niet super. Dat kan ook niet want ze beginnen te snel bij de amateurs en zijn al dik wijls leeg als ze prof worden". Agostinho zet alles af op zijn eigen carrière en die is pas op 25-Jarige leeftijd begonnen. „Ik kom uit een gezin van zes kinderen. Ik heb vijf broers. Veel geld is er nooit geweest. En ik heb een fiets moeten le- Joaquim Agostinho:„Misschlen is dit mijn laatste sei zoen". nen om een keer mee te doen aan een wedstrijd. Profs en amateurs reden samen en als Je een bepaald aantal punten haalde, werd Je automatisch prof. Drie maanden na mijn debuut in maart 1968 was het al zo ver. In oktober nam ik deel aan de ronde van Brazilië. Mijn ploegleider De Grlbaldy beloofde me dat ik naar een trainingskamp In Frankrijk mocht als ik goed presteerde. Welnu, het ging aardig, waar door ik in 1969 kon deelnemen aan de trainingen aan de Cóte d'Azur en in juni debuteerde ik in de Tour de France". In die Tour bracht hij twee ritten op De Tour werd een vast onder deel van zijn programma en In middels verscheen hij elf keer aan de start. Hij werd vier keer achtste, tweemaal vijfde, een keer zesde, twee keer derde en eens twaalfde. Hij heeft overigens nog meer lauweren geoogst. Zesmaal was hij kam pioen van Portugal, een koers die hij tegenwoordig, gezien de zwakke bezetting, laat schie ten. Echte grote, internationaal aansprekende overwinningen heeft hij echter niet behaald. Ook zijn optreden in de klas siekers heeft niet in bijzondere resultaten geresulteerd. Toch is hij nog goed genoeg bevon den om door ploegleider De- bruyne benaderd te worden met het verzoek of hij kopman bij hem wilde worden. „Het Is niet doorgegaan", aldus Ago. „Maar dat is mijn eigen schuld. Ik zou mijn voorwaarden laten weten maar ik ben vergeten te bellen". Vervolgens merkt Agostinho zonder blikken of blozen op dat hij zichzelf niet kansloos acht voor de Touroverwinning. „Ik voel me goed. Ik mag dan wel een oude kerel zijn maar op de fiets ben ik nog een jon- AVIGNON Het wat dan wel ontluisterend dat de Tourwin naar 1980 in de Dauphiné Li béré tenslotte ruim een uur op de Franse superkampioen Bernard Hinault verspeelde maar Joop Zoetemelk gaf er de voorkeur aan te doen alsof er niets aan de hand was. La- koniek zette hij uiteen dat dit soort ontwikkelingen zich in het'recente verleden eerder hadden voorgedaan. „Vorig jaar was het niet anders. Goe de en slechte dagen in de Ronde van Romandie. Zelfs tijdens het nationale kam pioenschap ging het niet Trouwens, de Dauphiné Libé ré heeft me nooit gelegen en bergen als de Mont Revard bezorgden me altijd veel lasL Het is gewoon een kwestie van conditie. Als je die in de winter bij wijze van spreken op zestig procent houdt of op zeventig, zit je weer eerder op de honderd procent dan dat je wegvalt tot veertig pro cent". Overigens herstelde Zoetemelk zich in de recente Ronde van Zwitserland. Joop Zoetemelk mag dan in Frankrijk wonen, de band met het vaderland is niet verloren. Hij blijft nuchter. Dat blijkt als de Tourzege van 1980 ter sprake komt. „Dat ben ik al weer vergeten. We zijn nu met een nieuw seizoen bezig waar- In het weer moet gebeuren". Hoewei hij het niet met zo veel woorden zegt, laat hij er geen twijfel over bestaan dat hij Hi nault wil ontmoeten om een eind te maken aan de toch steeds weer opduikende bewe ring dat het uitvallen van Hi nault voor hem de weg naar de eerste plaats vrijmaakte. Joop Zoetemelk gaat daarop niet meer In. Terecht, want de vraag of Hinault niet door el- gen schuld de strijd heeft moe ten staken omdat hij in de aan loop naar de Tour te veel van zijn lichaam zou hebben ge vergd, wordt veel minder ge steld. „Het Is doodgewoon een kwestie van geloven dat het weer gaat. Je moet er zelf van overtuigd zijn. Praten helpt niet Je moet er ook niet te veel over denken. Het Is net als de pijngrens. Je moet er doorheen". Joop Zoetemelk erkent dat Hinault favoriet nummer één is voor de eindze ge van de 22 etappes tellende beproeving. „Toch", zo stelt hij, „Is Hinault er ook nog niet. Hij rijdt beslist niet slecht maar nog niet zoals ik verwachtte. Maar dat zegt ook niet alles want hij heeft eerder In de Ronde van Zwitserland wel eens geen platte prijs gereden terwijl hij prompt daarop toch de Tour won. Maar om een Joop Zoetemelk:„Het is als de pijngrens, je moet er Tour te winnen, heb je een doorheen". ploeg nodig en om een wereld kampioen en gegadigde voor de Tourzege te ondersteunen is die ploeg te zwak. Volgens mij zijn die Jongens niet In staat de hele Tour te controle ren. Zeker nu ook Greg Le- mond niet in Nice aan de start verschijnt. Ik heb gehoord dat Hinault vooral Van de Velde en mij vreest. Gezien de kracht van Raleigh Is dat begrijpelijk". Of dat vertrouwen wel zo op zijn plaats is, mag op zijn minst worden betwijfeld. Natuurlijk, het Is niet zo dat de ploeg van Peter Post ineens niets meer voorstelt maar er zijn toch te kenen van slijtage merkbaar. „Ik vertrek goed", zegt Zoete melk peinzend, „maar na ver loop van tijd loop ik een beetje vast. Als ik goed ga zweten, kom ik er goed doorheen. Dan krijg ik meer lucht doordat de poriën opengaan. Maar hoe het nu zal gaan, weet ik niet. Ik zit tegen de vorm aan. Voor mij moet het komen". Mocht laatstgenoemde berg pas door slechte weersom standigheden niet open zijn, dan wordt de etappe met der tig kilometer verlengd, waarin de Télégraphe en de Galibler. Als „toetje" krijgen de renners in de laatste bergetappe ook nog eens de col du Luitel, de col du Mullle en de Pariauze terwijl de klim naar Le Pleyney op zich al een lastige opgave Is. De tijdritten met een totale lengte van 125 km. - in 1980 126,5 - zijn over het gehele parcours verdeeld. Na de pro loog in Nice over zes kilometer wacht de tweede proef tussen Nay en Pau (29,5 km). Het der de gevecht tegen de klok wordt geleverd in Mulhouse en gaat over 45 km. Ook de rond St.Priest te bedwingen afstand van 44,5 km. mag lastig wor den genoemd. Bovendien telt deze Tour weer het fenomeen van de ploegentijdrit, omgeving van Nice wacht< verraderlijke kilometers t< de etappe (de vierde ali; Narbonne naar Carcass over 72 km. helemaal vo< nodige vertwijfeling kan gen. Evenals in de voorga Tour is de tijd van de binnenkomende renner beslissend en zijn er bon ties te verdienen, in elf et kunnen de drie snelsten nen op een tiJdsvergo< van resp.30, 20 en 10 sè den. ;sfnanr nu i eelne 1,24 vrat het 2 he s no 4kelir plot dai e kr j ïzeni log i J° 'tse. ipe \in echter geen reden om het niet opnieuw te proberen. „In 1982 rijd ik wéér de Giro en de Tour. Dat kan best. De Ronde van Italië Is niet zo zwaar. Slechts zelden zijn er meer zware etap pes achter elkaar. Los van dat aspect wil Ik gewoon graag fietsen. Door de liefde voor dit vak, waarin ik het echte geluk heb gevonden, kan ik het alle maal opbrengen. Het is een fijn beroep. Ik voel me er lekker bij". Dus de knie Is ook geen pro bleem meer? „Geen centje pijn", verzekert hij, waarna hij benadrukt dat vroegtijdig af stappen in de komende Tour er niet in zit. Zelfs de in de Midi Libre opgelopen lichte zonnesteek schijnt hem niet te kunnen afremmen. „Ik leef naar de Tour toe, weloverwo gen. want ik wil iets goed ma ken. Ik ben ook niet bang voor mijn ploeg, die niet zwakker is geworden, al denken velen dat. Ik verwacht van deze Tour dat Hennle Kuiper er wel weer zal staan. Joop Zoetemelk Is nog een beetje onduidelijk. Het kan taktiek zijn. En Agostinho ver wacht ik natuurlijk ook. Het is Jammer dat hij zo'n slechte ploeg heeft maar ledereen moet voor hem zijn hoed afne men. Ik zal niemand onder schatten. Ik ben In ieder geval blij dat er in Nice wordt ge start. De warmte is goed voor mij. Dan draai ik het best". i acht itse 25 juni:Proloog in Nice over 6 km.; £nacl 26 juni: 1e etappe Nice-Nice over 100 km. en p!oe<fail tijdrit van 39 km.; 27 juni: 2e etappe Nice-Martlques over 222,5 km^ff' 28 juni: 3e etappe Martlques-Narbonne Plage s 254,5 km.; 29 juni: 4e etappe, pLoegentijdrit Narbonne-Cai» van sonne over 72 km.; fongei 30 Juni:J3e etappe Colomlers-St. Lary over 212 kf Wai 1 juli 6e etappe Individuele tijdrit Van p. Nay-Pau van 29,5 km.; 2 juli 7e etappe Pau-Bordeaux over 219 km.; 3 juli 8e etappe Rochefort sur Mer- Nantes over 189 km.; 4 juli rustdag in Nantes 5 juli 9e etappe Nantes-Le Mans over 183,5 km.; 6 juli 10e etappe Le Mans-Aulnay sous Bois over 240 krl juli 11e etappe Compiegne-Roubalx over 220 km.; 8 juli 12e etappe Roubaix-Brussel over 105 km. en Brusp^f' Zolder over 130 km.; y°nd{ 9 juli 13e etappe Beringen-Hasselt over 155 km.; I £;f 10 Juli: 14e etappe individuele tijdrit Mulhouse over 45 kif 11 juli: 15e etappe Besancon-Thonon les Bains over 230 1lftiom 12 juli: 16e etappe Thonon les Bains-Morzine over 179,5 L c 13 juli: rustdag in Morzlne ininl 14 juli: 17e etappe Morzine-AIpe d'Huez over 225,5 km.;|e/J 15 juli: 18e etappe Alpe d'Huez-Le Pleyney over 140 kmTsiaap: 16 juli: 19e etappe Veurey Varoise-St.Priest over 115 kmtu,n 17 juli: 20e etappe individuele tijdrit in fe na< St. Priest van 44,5 km.; 'eer 18 juli: 21e etappe Auxerre-Fonteney sous Bols over 207 Imefer 19 juli: 22e etappe Fonteney-Parijs over 182,5 km. ">e ka kle. Alleen die ploegentijdritten staan me niet aan. Daar loop ik een achterstand mee op. Dat is niet eerlijk". Het feit dat hij van zijn ploeggenoten niet zo veel hoeft te verwachten Is duidelijk merkbaar In zijn gedrag. Hij brengt naar een belangrijke wedstrijd een eigen knecht mee, een mecanicien en een verzorger. Samen rijden zij van het hotel naar de start en na afloop van een etappe wordt hij door zijn eigen begeleiders opgevangen. „We praten met elkaar ook in het Portugees. Dat geeft vertrouwen. De be geleiding moet In orde zijn. Ik heb in de loop der jaren te veel gezien. Neem bijvoorbeeld In de Dauphiné Libéré. Daar heb ik gezien dat de derailleur van Kuiper niet goed was. Van der Poel kwam met een kapotte rem de Mont Revard af. Dat zal mij niet gebeuren. Alle klei ne dingen tellen mee. De start In Nice voor deze Tour geeft mij ook vertrouwen. Het is een bijna tropisch klimaat. Dat is voor mij uitstekend. Bij koud weer blokkeren mijn spieren. Misschien wordt dit seizoen wel mijn laatste. Ik twijfel nog een beetje want het gaat nog lekker. Het van huls weg zijn bevalt me echter steeds min der". Hoofdprijs: MOTOBECANE RACEFIETS met tO VERSNELLINGEN Verder vele andere prijzen, waaronder een complete hengeluitrustlng, een sportultrustlng ter waarde van 200.-, vrijkaarten voor Wlm Kan, Julio Iglesias enz. Drie dagprijzen, t.w. een exclusieve asbak met Tour- en Leldse Courant-Inscriptie. Na afloop van de Tour ontvangt iedere deelnemer een spel kaarten. Spelregels: 1. dagelijks de vraag op het onderstaande In- vulformulier beantwoorden 2. slechts één Inzending op dezelfde naam, i.v.m. de puntentelling 3. in de laatste week een rebus en extra vraag over de eindtijd van de tourwinnaar oplossen 4. antwoord in OPEN enveloppe zenden naar dagblad Leldse Courant, antwoordnummer 349, 2300 VB Lelden (geen postzegel plak ken) 5. op enveloppe duidelijk vermelden: TOUR PRIJSVRAAG 6. Inzendingen moeten uiterlijk een dag voor de te verrijden etappe In ons bezit zijn. 't dn leerd dire* r, mi n ecl VRAAG 3 Hoeveel Nederlanders eindigen er bij de eerste tien in de derde etappe Nice - Marti- gues (254 km.)? Antwoord: (uw antwoord moet 26 juni in ons bezit zijn) INZENDER: Naam: Adres: Postcode:Woonplaats:

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16