ockeyers schieten vele punten tekort Titelstrijd atletiekjeugd van hoog gehalte |enerale Wimbledon Imondson/Austin Vigneron weer beste polsstokhoog springer ujlESELFTAL VERKOOPT ZICH UITSTEKEND pORTTRIBUNEj LEIDSE COURANT/. MAANDAG 22 JUNI 1981 PAGINA 13 Nederland niet voorin in Kieler Woche KIEL Voor Kiel is gisteren de jaarlijkse zeilmanifestatie begonnen, waaraan 3600 zei» Iers met meer dan 1100 sche pen uit 25 landen deelnemen. De Nederlandse deelnemers waren met één uitzondering niet voor in het veld te vin den. De enige, die zich onder scheidde, was de Laser-zeiler Martin Spaans, die beslag leg de op de derde plaats In deze nlet-Olympische klasse. De Sovjet-Unie behaalde twee dagoverwinningen. Viktor Po- tapov werd eerste bij de Tor nado's en Allar Volmer eerste bij de Stars. De Westduitser Anton Scharz voorkwam een derde Russische zege door de wereldkampioen van 1980, Serge Borodinov, In de FD- klasse voor te blijven. Vijfsetter maximum volleybalsters UDENHOUT/HEEL - Het Ne derlandse damesvolleybal team heeft niet verder kun nen reiken dan een vijfsetter tegen Bulgarije. Nadat vrijdag de Oosteuropese dames tot een partij van maxi male duur werden gedwongen werd het zaterdag In Udenhout een desastreuze driesetter, waarin de oranjedames slechts zestien punten scoorden: 2-15, 13-15, 1-15. Daags erop in Heel slaagde de ploeg van coach Johan van der Haar er in de Bulgaarse dames op nieuw vijf sets bezig te houden. Ditmaal was dat niet te wijten aan vermoeidheid van de Oosteuropese speelsters, maar aan redelijk goed tegenspel. Na één servicebeurt was het overigens wel eerst 0-13 in de eerste set. Daarna herstelden de Nederlandse dames zich: 3- 15, 15-13, 3-15, 15-8, 10-15. Basketbaldames op derde plaats DEN HELDER De Neder landse damesbasketbalploeg eindigde tijdens een zeer sterk bezet vierlandentoer- nooi op de derde plaats. Win naar werd de Sovjet-Unie voor T8jecho-Slowakije, Ne derland en We8t-Duitsland. De recente opmars van het da mesbasketbal in Nederland zette zich in dit toernooi, gel dend als start van de voorbe reiding op de komende Euro pese kampioenschappen half september in Italië, voort. Wel iswaar werd zaterdagavond in Hilversum een forse nederlaag (91-60) tegen wereldtopper Sovjet-Unie geleden, gisteren bleef de nederlaag in Den Hel der tegen Tsjecho-Slowakije beperkt tot 68-62. In beide duels werd Anita Blangè Oran- je's topscorer met respectieve lijk 13 en 17 punten. Sportwereld HAMBURG Het Nederlands politie-elftal verloor tijdens de Europese titelstrijd het duel om de derde plaats met Frank rijk met 1-0. Kampioen werd Noorwegen na winst van 3-1 op Zweden. NURNBERG Nederland heeft de amateur-stayerwed strijd tegen West-Duitsland met duidelijke cijfers (35-27) verloren. Gaby Minneboo was in het individueel klassement met een vierde plaats de beste Nederlander. MEDEMBLIK Hans en Mar- greet Duetz uit Huizen hebben de selectiewedstrijden voor deelneming aan het wereld kampioenschap zeilen in de Vaurien-klasse op hun naam gebracht. AMSTERDAM Cornells Tromp uit Hilversum was de succesvolste vereniging bij de Nederlandse jeugdkampioen schappen roeien op de Bos baan. SANTA CROCE SULL ARNO De Rus Serge Voronln heeft de amateurronde van Italië op zijn naam gebracht. Zijn land genoot Kadatsky eindigde op 19 seconden als tweede. WENEN Tijdens de open Oostenrijkse jeugdkampioen schappen tafeltennis behaal den de Nederlandse speelsters van 16-18 jaar de beste resul taten met een derde plaats achter de Sovjet-Unie en Tsje cho-Slowakije. LAS PALMAS Jan Timman heeft In de eerste ronde van het internationale schaaktoer nooi van Las Palmas remise gespeeld tegen Viktor KortsJ- noj. RAINENS René Linthuis ein digde tijdens een sterk bezette negenlandenwedstrijd schoon- springen in het Zwitserse Ral- nens op de vierde plaats. Frits Adelmeijer werd elfde. DEN HAAG Michiel de Kor- ver Is in Den Haag nationaal kampioen sportpistool licht ka liber geworden. Bij de teams ging de zege naar het Friese Scramble bij de heren. De da- mestitel werd veroverd door Margreet Kregten. Cor West broek werd in Leusden kam pioen in de klasse groot kali ber. Ed Groothedde bracht in Finland het Nederlands record vrij geweer 300 meter op 547 punten. glij Thierry Vigneron tijdens zijn wereldrecordsprong. schappen In Grenoble aan dat dit een tijdelijke Inzinking was geweest. Hij bracht toen het Indoor-wereldrecord op 5.70 meter. De 5.80 m. van Macon haalde hij bij zijn eerste po ging. Zijn landgenoot Jean-Ml- chel Bellot bereikte met 5.70 m eveneens een resultaat van wereldklasse. Konstantin Vol- kov, de zilveren medaillewin naar van Moskou eindigde als derde met 5.65 m. Tijdens de Amerikaanse atle- tiekkampioenschappen heeft de 19-Jarige Carl Lewis van de universiteit van Houston bij het verspringen eën afstand over brugd van 8.73 meter, beste seizoenprestatie en de tweede beste prestatie ter we reld. Het wereldrecord staat sinds de Olympische Spelen van Mexico in 1968 op naam van de Amerikaan Bob Bea- mon met 8.90 meter. Sophie von Weiier legt aan voor een solo. Nadat zij eerst Claudia Burgard is gepas seerd, zal ze ook Gabrielle Appel haar hielen zien. Ties Krulze wel even nerveus moést worden, kan zich echter snel indekken tegen taktische foefjes. Want gisteren had Kruize niets te vertellen met zijn hoge ballen. Een beoorde ling van West-Duitsland is niet helemaal eerlijk. Maar met de sterke mannen in de ploeg moeten de Oosterburen zeer hoog worden aangeslagen. En dan was er nog de opkomst van Australië, dat het toernooi van Amstelveen won door drie maal twee punten te pakken, en de daarmee gepaard gaan- 'de technische suprematie van bijna alle spelers. Mannen als Charlesworth (hij wil graag in en bij Laren gaan hockeyen maar heeft nogal hoge eisen), Leece en Batch bleken ware balgoochelaars. Ook de Pakis tani zijn technisch uitstekend geschoold; het korte veldspel is bijna een Imitatie van zaal hockey. Ook in dit opzicht zit Nederland op de onderste sport van de wereldtop-ladder want met spelers als Van As- beck, Pierik, Diepeveen en de opnieuw tegenvallende Bouw man, mag een wereldtitel nu eenmaal geen eerste wens zijn. Welke linies hebben gefaald, kon Wim van Heumen niet pre cies zeggen. Dat was ook vrij onprettig voor hem, want dan had hij het doodvonnis over zijn gehele ploeg moeten vel len. Afhankelijk Bovendien is nu eens duidelijk gebleken hoe afhankelijk, het Nederlands elftal van de straf- corner is. De wedstrijd tegen Pakistan was in dat opzicht een schoolvoorbeeld, want Oranje kreeg er slechts één. En die werd door Paul Lltjens Champions Trophy volgend jaar in Amsterdam AMSTERDAM De Koninklij ke Nederlandse Hockey Bond is er in geslaagd het toernooi om de Champions Trophy volgend jaar naar Nederland te halen. Hiermee is een verzoek van coach Wim van Heumen inge willigd, die gaarne de zes sterkste landen van de we reld (zij worden na Bombay bekend gemaakt) in Amstel veen ziet. Het toernooi, waar voor Nederland de titel moet verdedigen, wordt van 6 tot en met 16 juni in het Wage nerstadion gespeeld. (hij scoorde in Amsterdam slechts drie keer maar bracht dank zij twee treffers tegen West-Duitsland zijn totaalscore wel op 250) gemist. Zonder die korte corner, en het gaat met de spelregelwijzigingen over een aantal seizoenen toch die richting op, moet Nederland duidelijk aan kracht inboeten. Overigens werd dank zij Tom van 't Hek tegen Pakistan wel drie keer uit een veldsituatie gescoord. De Utrechtse vleu gelspits over zijn onvervalste hattrick: „Ach, wat stelt het voor. Ik kon twee ballen ge woon in het lege doel prikken. Ik heb een onprettig gevoel na deze dagen. We hebben toch constant achter onze tegen stander moeten aanlopen". Inderdaad moest Oranje zich tot die activiteit, In een groot deel van de confrontaties, be perken. Met als gevolg dat te gen Pakistan Manzoor UI Has san en Saeed de door Man- zoor UI Hassan, Kalimullah (hij miste nog een strafbal) en Ras- hid UI Hassan opgebouwde score verder konden uitbrei den. Nederland zal de bovenge noemde zaken dan ook verder moeten perfectioneren als het straks in Bombay nog enige kans wil hebben op een me daille. Want al zegt Wim van Heumen regelmatig dat de concurrentie zo geweldig hoc key speelt, het moet toch ook de bedoeling zijn dat Oranje straks weer gaat schitteren. Reclame Het Nederlands damesteam heeft zich in ieder geval uitste kend verkocht. Want nadat Amerika en Engeland zonder problemen waren verslagen, boekte het gisteren tegen West-Duitsland (ondanks het gelijkspel van 3-3) een morele winst. De Duitse dames waren op alle fronten zwakker, slechts de Belgische scheidsrechster As- selman hield hen in de strijd. Het deerde Oranje, dat In Else- mleke Hillen („ik speel nu echt ontspannen"), Sandra Ie Poole en Llsette Sevens de uitblin kers heeft, echter niet meer toen topscorer Fieke Boek horst (13 doelpunten!) twee mi nuten voor tijd de gelijkmaker via een strafcorner forceerde. DENNIS MULKENS Pakistan: Hermans: T. Steens, jens. Van Asbeck, Oiepeveen; Doyer, T. Kruize, Den Hartog; Van Grimber gen, Bouwman (Heijn), Van 't Hek. Opstelling Nederland (dames) tegen West-Duitsland: De Beus; Bax, Boek horst, Zegers, Hendriks: Hillen, Poel mans, Sevens; Kaptein (Eijsvogel), Le Poole, Von Weiier. HERMAN BUUTS HEEFT VOORUITZIENDE BLIK bleek het merendeel van de „beloften" toch niet te zijn doorgebroken. Voor Erik de Bruin lijkt dat niet te gelden. De 18-jarige atleet uit Hardinxveld-Giessendam veroverde drie titels, waarvan twee met een Nederlands re cord. De Bruin verbeterde de nationale records kogelslinge ren (53.92), discuswerpen (59.86). Het derde Nederlandse record kwam op naam van Ro bert de Wit, die In Utrecht op de tienkamp uitkomt maar in Nijmegen de 110 m. horden won in 14,42 sec. Bij de B-meisjes deed Marjon Wijnsma niet voor De Bruin onder. Het Friezinnetje werd kampioene op de 200 meter, het hoog- en het verspringen. Bij het hoogspringen voldeed de 16-Jarige met 1.76 meter aan de limiet voor de Europese jeugdkampioenschappen. Bij de A-meisjes veroverde Jacky Winkelman twee titels op resp. de 800 en 1500 meter terwijl Nicole Nieuwkerk „dub belde" op discus en kogel. BIJ de B-meisjes veroverde Debby Dunant de titels op kogel en discus en nam Bianca Citteur de 100 en 300 meter horden voor haar rekening. Chris Leeuwenburgh had bij de A-Jongens, evenals De Bruin, drie kampioenschappen kun nen behalen. De Hagenaar, die de 100 meter en het polsstok hoogspringen won, voelde in de slotfase van de 200 meter echter de vermoeidheid van enkele uren polsstokhoog springen. Rob Druppers pro longeerde niet alleen zijn kam pioenschap op de 800 meter maar veroverde ook de titel op de 1500 meter. Bij de B-junio ren waren er vier dubbele kampioenen. Kees Toussaint werd eerste op de 100 en 200 meter en Leon Merkx dubbel de op kogel en discus. Johan Kuypers kreeg de prestatie- prijs bij de B-jongens voor zijn titels op de 1500 en 3000 me ter en Rob van Steynen won de 110 en 300 meter horden. Tineke Hidding heeft in het Noorditaliaanse plaatsje Forli het Nederlands record zeven kamp verbeterd. Zij kwam tijdens de drielan- denwedstrijd Italië—Denemar kenNederland tot 5842 pun ten. Recordhoudster was Syl via Barlag met 5785 punten. Nederland won de landenwed- strijd bij de dames voor Dene marken (2e) en Italië (3e). Bij de heren ging de zege op de tienkamp naar de Italiaan Bro- ginl met 7496 punten. Bob Janssen, die als tweede eindig de, leverde een persoonlijke topprestatie (7324 punten). In de landenwedstrijd zegevierde Italië voor Nederland en Dene marken. AMERIKAAN SPRINGT 8.73 M VER 2 1000 meter bereikten Lebbink-Stevens (achtergrond) een knappe tweede NIJMEGEN Herman Buuts, de trainingscoördinator van de KNAU, blijkt vorig jaar ok tober bij de aanvaarding van zijn functie de kwaliteit van de atletiekjeugd juist te heb ben geschat. Buuts voorspel de dat bij de Europese jeugd kampioenschappen, die van 20 tot en met 23 augustus in Utrecht worden gehouden, zo'n twintig tot vijfentwintig Nederlandse jongens en meisjes tot de deelnemers zouden behoren. Na de natio nale titelstrijd voor de jeugd, die het afgelopen weekeinde op de kunststofbaan in Nij megen werd gehouden, heb ben in elk geval negen meis jes en elf jongens aan de ei sen voor afvaardiging vol daan. Vóór Nijmegen waren drie meisjes (Ingrid Stoot, Nelly Koomans en Etwaria Sardjoe) en vijf jongens (Rob Druppers, Robert de Wit, Guido van der Sluis, Erik de Bruin en Wim de Koning) zeker van „Utrecht". Tijdens de nationale kam pioenschappen voldeden nog zes meisjes en zes Jongens aan de limieten. Dat waren bij de meisjes Marion Wijnsma, Jacky Winkelman, Nicole Nieuwkerk, Sandra Westera, Tanja Tjepkema en Janneke Bosma en bij de Jongens Jek Persoons, Rob Kamps, Ben Vroom, Gijs de Ruyter, Chris Leeuwenburgh en Marco Schmidt. De Nederlandse titelstrijd was van zeer hoog gehalte. De vraag is echter wie van de ta lentvolle jeugd een geslaagde overstap maakt naar de senio ren. In het verleden was het ni veau van de Jeugdkampioen schappen ook altijd zeer rede lijk maar enkele jaren later MACON De Franse atleet Thierry Vigneron heeft zich op nieuw in het bezit gesteld van het wereldrecord polsstok hoogspringen. Bij wedstrijden In Macon haalde hij een hoog te van 5.80 meter. Het record was in handen van de Pool Wladislaw Kozaklewicz, die bij de Olympische Spelen van vo rig jaar in Moskou tot 5.78 me ter kwam. De 2.1-Jarige Europese Indoor- kampioen Vigneron was in 1980 enige tijd wereldrecord houder met 5.75 meter, voor dat hij door zijn landgenoot Philippe Hovion met 5.77 me ter werd afgelost. Bij de Olympische Spelen van Moskou eindigde Vigneron op een teleurstellende zevende plaats met 5.45 m. De afgelo pen winter toonde hij bij de Europese indoorkampioen- 9 tv ERDAM De weg Je wereldtitel (be- l "82 in Bombay) lijkt iet Nederlands he- ton^eyteam voorals- rigeeer op een kinder- meeswegdek dan op it dieasfalteerde snel de. )ie conclusie moet >n ok getrokken als de 00Jten van deze week ^nielkaar worden ge- t eferst kon Frankfurt I de»prekende succes- e oleveren, maar ook m<) lange weekeinde £)stelveen kon Ne gri met een derde oes\ geen indruk ma- eerle sportieve balans ijkekeihard uit naar de bteve kant want vier uit zes wedstrij- anJ immers niet veel. 50.dB één keer won witf. Zaterdag ging i vopuitsland, dat het jha^. gerenommeerde b als Stefan Blö- Michael Peter en .an Bassemir moest 1 M, onderuit met 2-1. winst moest de van coach Wim men gisteren te- tan toch weer van een neder- en: 5-3. Dan met de dames beter. Zij won- vierlandentoer- Engeland, Ame- West-Duitsland problemen en den er zelfs een vafehow van voor de houwers in het bij- N3le Wagenerstadion. iS ;ksfactoren van het moder- onJ<ey is Oranje de laatste 4_; tekort geschoten. Om öt onschuldigste, maar I Nationaal van de 23e inter- taan-kanoregatta de sterke zege en Lebbink op in de K 2- twijfel vormt sterkste Neder- »f tijdens de wereldkampioenschappen, die eind juli/begin augustus in Nottingham worden gehou den. Op de 1000 meter werden Ste vens en Lebbink vervolgens nog knap tweede achter de sterke Hongaren Joos en Sza- bo. Op de sprint viel de Neder landers een derde plaats ten deel. Jan Baaijens was op de 500 meter In de K 1-klasse eveneens goed voor een derde plaats. De jeugdige K 4 zorgde voor een goede prestatie met een tweede plaats op de 500 meter achter Australië. DEN HAAG Joost Bot/aart, die als trainer afscheid heeft genomen van Klein Zwitserland, zal volgend seizoen de da mes van Amsterdam onder zijn hoede gaan nemen. Bei- taart was ook kandidaat voor de herenselectie van HDM, maar koos toch voor de zevenvoudige Europese kampioen. Ton van Gils, die HGC verlaat, tekende al eerder voor de Amsterdamse heren en daarmee zijn de Haagse toptrainers nu volledige in hoofdstedelijke handen. verschrikkelijk belangrijke, as pect te beginnen: de conditie.' Telkens als de laatste tien mi nuten aanbraken, verslapte de concentratie en volgden on middellijk de tegendoelpunten. Tegen Pakistan werd dat ook weer eens duidelijk toen een 'redelijk' gelijkspel van 3-3 In zicht leek maar de slotminuten de Pakistani alsnog de winst schonken. „Je moet enorm veel trainen en spelen om bij te blijven", aldus een duidelijk aangeslagen Wim van Heu men. „En dat is wel eens moei lijk. We zullen in de aanloop naar het wereldkampioenschap in ieder geval veel op gras moeten spelen. Omdat straks, in de winter, de Nederlandse velden vrijwel onbespeelbaar zijn, zullen we naar het buiten land moeten afreizen". De concurrentie van Nederland heeft de laatste maanden bijna dagelijks getraind. Zowel de Westduitsers en Pakistani als de Australiërs zijn uit hun pri vé- en werkleven gesleurd en daarom is de achterstand van de Nederlanders wel enigszins te verklaren. Maar helaas, het mag in het tophockey geen ex cuus heten. Even kwalijk zijn de taktische tekortkomingen. Australië valt op het supersnelle kunstgras met elf spelers aan én verde digt, maar de Nederlandse li nies sluiten afschuwelijk slecht aan. Vooral het middenveld, waarop vedette Ties Kruize zijn greep met de dag zag slinken, treft in dat opzicht schuld. Een ploeg als Pakistan, dat In Frankfurt door de scoops van AAG - Mark Edmond- Tracy Austin waren in erale van Wimbledon, 'i ndaag is begonnen, ■fjl ccesvol. De sterk ver- 11 le Edmondson, die een 1 jaren geleden het ||e succes uit zijn car- ehaalde door de open i8che titel op zijn e brengen, maar voor rerige daarna weinig presteren, versloeg in M le van het toernooi van de Amerikaan Roscoe 'éj, ste, die twee jaar gele den nog in de eindstrijd van Wimbledon tegenover Borg stond, moest in drie sets bui gen: 6-3, 5-7, 6-4. Tanner had speciaal als voorbereiding voor Wimbledon Parijs laten schie ten om aan gras te wennen. Edmondson bleek zo veel voordeel te putten uit de acht kilo gewichtsverlies dat hij Tanner ruimschoots overtroef de. Het herendubbelspel in Bristol was voor de combinatie Martln/Simpson(VS/NZ), die won van Krlek/Austin(ZA/VS) met 6-3, 4-6, 6-4. Tracy Austin heeft de twijfe laars over haar vorm van het tegendeel overtuigd door East bourne op haar naam te bren gen. Zij versloeg In de finale Andrea Jaeger met 6-3, 6-4. Het damesdubelspel leverde een zege op voor het duo Shri- ver/Navratilova, dat afrekende met Kathy Jordan en Anne Smith: 6-7, 6-2, 6-1. Mario Martinez schreef een toernooi in Venetie op zijn naam door na een zege op Ho- cevar(Bol) de Italiaan Bertoluc- ci te verslaan: 6-4, 6-4. Tom van 't Hek kwam in het treffen met Pakistan tot drie doelpunten. Ook hier laat de Nederlandse vleugelspits zijn tegenstander achter zich.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13