Amateurvoetbal geeft overheid respijt tot 1 november 5 Boudewijn de Geer schiet De Graafschap naar eredivisie Rentree Cruijff nog verder weg SPORTTRIBUIME PROTESTMANIFESTATIE VAN 1200 BESTUURDERS DE MOTIE Excelsior v.Bl Kurt Welzl de bruidegom DE REVANCHE VANEEN VERGUISDE SPELER L0DSE COURANT"/ MAANDAG 22 JUNI 1981 PAG] Drs.Wim Wagemaker tijdens zijn kritisch betoog dat met nog meer kritiek werd beantwoord. Achter de tafel met spandoek het bestuur amateurvoetbal. ZEIST Onlangs ontmoette 's lands eerste man, Dries van Agt, tijdens een bezoek aan Groningen Marten Kastermans, de voorzitter van het amateurvoetbal. „De sport, dat Is nou eens een rustige sector in de samenleving", prees Van Agt. Dan had hij zaterdag toch een kijkje moeten nemen in de immense sporthal van het KNVB-centrum in Zeist. Daar wa ren 1200 vertegenwoordigers van het amateurvoetbal - leden van de algemene vergadering amateur voetbal, clubbestuurders, afge vaardigden van belangenvereni gingen - bijeen om waardig maar tevens zeer beslist protest aan te tekenen tegen de maatregelen (wetsontwerpen) die de overheid de amateursport wil opleggen of dit reeds heeft gedaan, waardoor o.a. het amateurvoetbal in een ui terst precaire positie wordt ge drongen. De bijeenkomst mondde uit in een motie waarin de maatre gelen resoluut werden afgewezen en de overheid tot 1 november respijt wordt gegund om „zijn le ven te beteren". Zo niet, dan zul len acties volgen waarvoor de ruim een miljoen leden van het amateurvoetbal de steun van vele andere sporten verwachten, die door dezelfde wetsontwerpen worden getroffen. Sinds de invoering van het betaald voetbal, meer dan een kwart eeuw geleden, had de sectie amateur voetbal van de KNVB geen buiten gewone algemene vergadering meer belegd. Er kon dus gevoeglijk van worden uitgegaan dat er een ernstige situatie is ontstaan om een dergelijke manifestatie te ontkete nen. Die is er dan ook. De door de overheid aangekondigde wetsont werpen waarbij omzetten van kanti nes boven f.125.000,- per jaar on derhevig zijn aan BTW-heffing, ver goedingen aan vrijwilligers door de fiscus zullen worden belast, pen ningmeesters van clubs persoonlij ke verantwoordelijkheid dragen, vennootschapsbelasting moet wor den betaald, hebben het amateur voetbal In opperste staat van ver ontwaardiging gebracht maar tas ten tevens de basis aan waarop de sport steunt. Daarbij komt nog de verhoging van terrelnhuur In vele. vooral grote, gemeenten die soms tot exorbitante hoogte (van f.2500,- per jaar tot f.8500,- In sommige ge vallen) stijgt. Het dualisme van de overheid werd danig aan de kaak gesteld. Ener zijds roemt de overheid met regel maat de zelfwerkzaamheid in de clubs, anderzijds dreigt „die pijler en die ruggegraat", zoals het vrij willigerswerk zo vaak, ook van re geringswege, wordt genoemd, on dergraven te worden, wellicht te worden weggeslagen, door de aan gekondigde maatregelen. In welke enorme moeilijkheden de verenigingen komen te verkeren In dien deze doorgang vinden, schet ste niet alleen voorzitter Marten Kastermans maar was ook de ten eur van de toespraken van alle an dere sprekers. Zeer terecht wordt afkalving gevreesd van het enorme vrijwilligerskorps Indien over ver goedingen, die deze naam nauwe lijks mogen hebben, belasting be taald moet worden terwijl de In komsten uit kantines die worden gebruikt voor verenigingsactivitei ten drastisch zouden teruglopen bij Invoering van BTW. Hoewel een be stuurslid stelde dat men de prijzen dan wel met een stuiver of een dub beltje zou verhogen. Voorts werd betoogd, en niet zonder grond, dat BTW-heffing het „knoeien" In de hand zou werken omdat iedere ver eniging zal trachten onder de grens van f.125.000,- te bliiven. Deze twee punten vormden de meest omstreden punten van de discussies die echter eerst feller werden nadat drs.Wim Wagemaker, adjunct-hoofd van de directie sportzaken van CRM - de bij de wetsontwerpen betrokken ministe ries van financien en Justitie waren uitgenodigd; het eerste had aange kondigd een vertegenwoordiger te zullen zenden maar er kwam nie mand opdagen en het tweede had dóódsimpel afgezegd -de afgevaar digden van alle 20 afdelingen van het amateurvoetbal zijn visie had gegeven, die niet gespeend was van kritiek. De afgevaardigde van staatssecretaris Wallis de Vries, niet aanwezig was omdat hij dat niet raadzaam achtte als demissio nair bewindsman, kritiseerde de houding van het bestuur amateur voetbal dat via de NSF zich rechts reeks had gewend tot Financien - „de maatregelen behoren tot de competentie van dat ministerie en niet van CRM" - maar een stand puntbepaling verwacht van CRM, deed de vergadering de stekels op zetten met zijn bewering dat „de kantine is ontdekt als nieuwe In komstenbron om resterende kosten te dekken en er van die accommo datie dikwijls een oneigenlijk ge bruik („bruiloften en partijen") wordt gemaakt en de commerciële exploitatie van kantines Inhaerent Is aan BTW-picihtig zijn. Zo is de wet nu eenmaal", aldus Wagemaker die wees op de uitzonderingspositie (boven f.125.000,- omzet) die mede op aandrang van CRM is verwor ven, evenals algehele vrijstelling van betaling van BTW voor leden bladen en toto/lotto-activiteiten en ten aanzien van sportsponsoring (vrijstelllngsnorm van f.15.000,-). Wagemaker wees voorts op de sub sidies van CRM voor kader en cur suswerk, aldus de betrokkenheid van het ministerie bij de sport aan gevend. Hoewel men zijn aanwezig heid als „dapper" betitelde, kreeg hij toch een lawine van kritiek te verwerken door een aantal spre kers. Mogelijkheden Tevoren had dr.Wim de Heer, alge meen secretaris van de NSF, die de besprekingen met de overheid voert, de stand van (sombere) za ken weergegeven waarbij hij op merkte dat 80% van de kantines niet BTW-pllchtig is maar het minis terie niets wil weten van latere In voering van de BTW. Het voorstel om vergoedingen aan vrijwilligers van maximaal f.10,- per uur tot een bedrag van ten hoogste f.3000,- per Jaar niet als „loon" te beschouwen lijkt niet haalbaar. Er wordt wel deze week vergaderd over het be drag dat als onkosten mag worden beschouwd. Het ministerie accep teert voorts niet de stelling dat sportverenigingen geen vennoot schapsbelasting zouden dienen te betalen gezien hun doelstelling - De Heen"Een sterk punt In ons voor deel Is dat we door eigen activitei ten de contributies zo laag kunnen houden" - maar ten aanzien van de aansprakelijkheid van de penning meester zag hij wel „licht". De con clusie van dr.De Heer„Er Is na een lawine van brieven,nota's en be sprekingen een mogelijkheid tot on derhandelen. Er is bereidheid tot overleg maar er kan niet van grote toegeeflijkheid en soepelheid wor den gesproken. Te weinig Is men ervan doordrongen dat door de sport zelf al zo veel wordt bijgedra gen en dat de sport bijna alles voor eigen rekening neemt. De amateur sport wenst geen verdergaande professionalisering maar wel de kans om door te gaan op de wijze waarop we thans bezig zijn". Diverse sprekers belichtten de af zonderlijke onderwerpen waarbij Dirk Langenbach (Arnhem) dave rend applaus oogstte met zijn vurig pleidooi voor vrijstelling van belas ting voor vrijwilligers („die de sport 12 miljoen per week besparen en nu door de overheid worden weg gepest") en Dries Weber (Den Haag) humorvol maar tevens zeer pinnig Wagemaker aanviel („goed kope argumenten") opriep tot waardig demonstreren („geen bur gerlijke ongehoorzaamheid") en be sloot met „overheid, iaat ons met rust en geef ons de kans om na de 100 jaar die de KNVB al bestaat ten minste nog eenzelfde tijd op deze verantwoorde wijze door te gaan". Wagemaker repliceerde met als conclusie:„We zijn op positieve wij ze bezig elkaar te vinden en ik ver wacht dat er mogelijkheden zijn een redelijke oplos.sing te vinden". Niet te ontkomen Dan zal de overheid wel terug moe ten. Aan de BTW-pllcht zal volgens deskundige bestuurders niet te ont komen zijn, wellicht kan tot een „verzachting" worden gekomen. Het verantwoordelijk stellen van de penningmeesters zal terug te schroeven zijn en voor de vrijwilli gers zal een modus gevonden moe ten worden. Dat men tot elkaar komt vóór 1 november, zoals de motie behelst die met algemene stemmen werd aanvaard, zal wel een illusie zijn. Het demissionaire kabinet zal deze kwestie niet meer behandelen en het nieuwe zal moe ten inspelen op de situatie. Hoe dan ook, het amateurvoetbal wenst voor 1 november uitsluitsel. Indien dat niet naar genoegen Is, zullen acties volgen waarbij wordt gedacht aan een weekend zonder sport (ook geen andere sporten dan voetbal), het bezetten van accommodaties en andere massale demonstraties. HERMAN VAN BERGEM Aan het bestuur van de Nederland se Sport Federatie, als vertegen woordiger van de totale georgani seerde sport In Nederland, wordt zeer dringend verzocht met de hoogst mogelijke prioriteit met de betrokken overheidsinstanties on derhandelingen te voeren en voor 1 november overeenstemming te be reiken over: 1. BTW: het principe dat sportvere- nigjgen die kantines exploiteren ten behoeve van de financiering van verenigingsactiviteiten NIET BTW- plichtig behoren te zijn; 2. LOON- EN INKOMSTENBELAS TING: het aanvaarden van een vrijstellingsregeling zoals door de NSF Is voorgesteld en gezonden aan de staatssecretaris van finan cien op 31 maart 1980; 3. VENNOOTSCHAPSBELASTING: het beëindigen van het opleggen van aanslagen vennootschapsbe lasting en de principiële uitspraak dat sportverenigingen, die met be hulp van vrijwillig kader verhoging van inkomsten nastreven ter finan ciering van verenigingsactiviteiten niet vallen onder de werkingssfeer van deze belasting; 4. WIJZIGING AANSPRAKELIJK HEID VERENIGINGSBE STUURDERS: het niet van toe passing doen zijn van dit wetsont werp op de penningmeesters (be stuurders) van de sportverenigin gen; 5.HUURTARIEVEN SPORTAC COMMODATIES: slechts over gaan tot huurverhogingen na plaat selijk overleg met de georganiseer de sport en binnen het raam van het door de regering bepaalde huur- en prijsbeleid. laatste du?iE gehl ior, irschl— van Hl zl,mJ sor AJ 3n. open® Excelsior heef! git) laatste wedstrijd van nee in Japan met i wonnen van Fujica. fl zege beëindigde d damse vereniging d met drie overwinn één verliespartij. De Japanse landsk" moest zich gewonne tegen een niet gehe spelend Excelsior, vermoeldheldsverschL kampte. Willem van j bewees opnieuw als gastspeler door treffer te maken, had de score geopi slor trof door Pattir, Van Tour ook nog ft de paal. René Notten Harelbeke iet h ROTTERDAM flWkeyl heeft een tweejarigeeer 1 tenis afgesloten meeswi beke, een club uit dieasf sche tweede divisie. )je De middenvelder, In op ge gevallen bij Feyenoorj»en de het contract via vf ika stuurder Ger Lagencjf nieuwe club heeft efer8' voor een eventueel deiprel Peter Stephan, de <)levc van Feyenoord die mq |ar in Milaan verblijft, ni8»e| fiat nog geven. Dit z geen bezwaar zijn ger feit dat Notten toesl 0e* was gegeven naar eerfe 8f vereniging uit te kijkekeih; Bastia, de Franse bjgVe naar, heeft Ralmond u:i overgenomen van Not Forest. Met de trans'"™/ een bedrag van 750.<® den gemoeid. De ZwitS. 2 ternational was het voDuitf zoen door Nottingham a "ifd fl Oostenrijkse t;Mi= voor Austria V\° non WENEN Austria WD W de Oostenrijkse voettyie V de wacht gesleeptüUm Graz, dat bij het ing»at,jS de laatste ronde nogT. meer had, verloor mejr Rapid Wien en werdProe gepasseerd door Auflet I zelf met 6-1 won vafuk I AK. Let Olympiakos Piraeus hPn teren de Griekse voetf I gewonnen door in den met 3-1 te winnen va^hoi Saloniki. .QUV Uitslagen Amerikaanss. voetbalcompetitie: Nq,e Cosmos-Los Angeles i4 0, Tulsa Roughnecksfcctor Blizzard 2-0, EdmonKey i£ lers-California Surf 4-1 teko' Montreal Manic/ öt on Washington Diplom^M. Tydi Flower de verrassing WASSENAAR Tydi Flower zorgde gisteren voor een grote verrassing in het Cri terium der Vierjarigen. In de slotfase sloeg pikeur Jan Of- fenberg met zijn paard hard toe en won voor Torpedo Fortuna en Tiranames. In de laatste rechte lijn sprong fa voriet Titus van Echten in de fout en werd uitgeschakeld. Tydi Rower bracht winnend 39,60 voor elke gulden. Om dat pikeur Offenberg in de laatste meters op een incor recte manier met zijn paard te werk ging, werd hij door het draverijcomité voor acht dagen geschorst. De snelste tijd van de middag kwam op naam van Raymond met 1.17,4 die in het sprint- nummer Parioca S met klein verschil versloeg. Bij de vol bloeds stond de Prijs van Duindigt centraal. Henk van der Kraats sloeg in de finale in deze ren over 2600 meter toe en verwees King Kong met klein verschil naar de tweede plaats voor de win naar van de supertrio van vo rige week, China Station. Lady Pepper met de kam pioensjockey Kevin Davies moest genoegen nemen met een vierde plaats voor Jana- cek. SUPERTRIOTIP DEN HAAG Voor do eer ste supertrio met wedmoge- lijkheden buiten de wed- strijdbaan komen op 28 juni op Duindigt zestien paarden aan de start Vanaf heden is het tot en met woensdag mogelijk de speciale super- trioformulieren bij de 2600 postkantoren in te leveren. Supertrio 26 gaat over een .afstand van 3200 meter. Kees Verkerk, Nico Kid en Nanouk gaan in deze draverij van start met een handicap van veertig meter. Kees Verkerk heeft niet meer de vorm van vroeger. Anders had hij een eerste kans gehad. Met de afstand heeft de ruin van stal Westland namelijk geen moeite. In deze open koers tippen wij: 1. Scotch Oost- wijck (SJeng Hendrlkx), 2. Tony Vitesse (Jan Wagenaar), 3. Oscar Baker (Jan de Wit) en outsiders: Kees Verkerk (Gerard van Eykelenborg) en Nanouk (Martin Vergay). RKC overvleugelt DOS WAALWIJK De eerste wed strijd tussen RKC (Waalwijk) en DOS (Kampen) om het al gemeen voetbalkampioen-' schap van Nederland voor amateurs is door de thuisclub met 5—2 gewonnen. De zondagkampioen RKC had zijn matchwinner In Tonny van der Bosch, die In de tweede helft door een hattrick RKC op 4—0 zette. (j Caesar (Beek, Limburg) heeft zaterdag In Appingedam de fi nale van het bekertoernooi amateurvoetbal tegen ADPln- gedam met 40 gewonnen. Beide clubs mogen deelnemen aan het toernooi om de KNVB- beker (met betaalde clubs), omdat FC Vlaardlngen zich Dames Celeritas „maken zich op" voor bekerfinale weer terug naar FC Utrecht), die samen afscheid namen, werden door Joop Koenders en Ben Hulshof vervangen. Het publiek nam met een ovatlo- 'neel applaus afscheid van De Geer en Rietveld. Even later werden de ploeg op de schou ders van supporters over het veld gedragen. Het was feest in Doetlnchem. De Commissaris van de Konin gin In Gelderland, mr. Geertse- ma, de burgemeester van Doe tlnchem, manager Van der Wal, de bondsafgevaardlgden Rob Baan en Leo van der Kroft vielen elkaar na afloop in de armen alsof het hun'kamploen- schap was. De succesvolle trainer Huib Ruygrok, die de betrekkelijk heid van zo'n uitgelaten feest besefte, verwerkte de promotie alleen In een hoekje van de kleedkamer en kwam pas vele minuten later naar de tribune om vandaar het feest op de groene mat te aanschouwen. „Een promotie Is een fantasti sche bekroning op het werk", zei de Haagse oefenmeester, die aan het begin van dit sei zoen bij De Graafschap zijn eerste kans in het Nederlandse voetbal kreeg. „De Graafschap is een bescheiden club. We hebben geen toppers en het succes ligt in de sfeer en de werklust van de ploeg. In de eredivisie zullen we het nog heel erg moeilijk krijgen. We zullen er zeker twee spelers bij moeten kopen", aldus Huib Ruygrok. Scoreverloop:31.De Geer 1-0, 67.De Geer 2-0. Scheidsrech- ter:Weerink. Toeschou wers: 13.000. Gele kaart Go- zems (Den Bosch). Graafschap: Doornebosch; Schreur, Kornells, Trentelman, Plene- marr, Kelderman, Leeuwerik, Wan ders; Van Zoest, Rietveld (Koenders), De Geer (Hulshof). FC DEN BOSCH: v.d.PluIJm; Salm, Breuer, v.Grlnsven, Alchorn; v-d-Horst, Kamps, v.Nlelen (v.d.Bosch); Gozems, Romijn, Kroon (Storm). Heerenvean - DS79: 22.Smit 1- 0.44.Heyne 2-0, 67.Bosman (straf- achop)3-0. 76.Boskma 4-0, 83.Nljgh 5-0, 84.Braham 5-1.Scheidsrechten Van Laar. Toeschouwers: 13.000. Eindstand nacompetitiac 1. De Graafschap 6 3 2 1 8 8-5 2. Heerenveen 6 2 3 1 7 9-7 3. FC Den Boech 6 2 2 2 0 10-9 4. DS'79 6 1 1 4 3 9-15 GELDERMALSEN D© voet baldames van Celeritas uit Den Haag kunnen zich gaan opma ken voor de finale van de strijd om de Nederlandse beker. In Geldermalsen namen zij het af gelopen weekeinde met op merkelijk gemak de laatste hindernissen. Eerst werd Leve- roy overtuigend met 6-0 ver slagen en vervolgens RKTVC met 3-0. Het Is nog niet be kend waar de bekerfinale, aan staande zondag tegen Puck uit Deventer, wordt gespeeld. In de buurt van Innsbruck was het zaterdag feest. Daar trad AZ-speler Kurt Welzl in het met Christine Norer en een aantal van zijn ploeggenoten, o.a.Kees Kist (rechts) en Kristen N wilde dat niet missen. In een oldtimer reed het bruidspaar naar het stadhuis en Nygaard liet gelegenheid niet ontglippen om naast de bruid achter het stuur te gaan zitten, wat bru WelzJ (achter de bruid) geen enkel bezwaar vond. ZWOLLE Kees Rijvers heeft zijn bezoek aan het Su- permondial voetbaltoernooi in Milaan slechts gebruikt om ts spreken met de Feye- noord-Internationals en met Ruud Krol en Michel van de Korput over de komende in terland tegen Zwitserland op 1 september (vriendschappe lijk) en Ierland op 9 septem ber (WK-kwaliflcatle). Rijvers had gehoopt ook nog met Jo- han Cruijff In contact te kun- non treden, maar Cruijff had Inmiddels getekend voor de Washington Diplomats. Daar door lijkt een rentree In het Nederlands elftal nog verder weg dan voorheen. Rijvers: „De moeilijkheid met de Amerikaanse competitie Is dat ze precies valt In de zo mermaanden. Ik neem aan dat men hem niet tijdens het sei zoen vrij geeft. Daardoor zou Johan pas na de interlands te gen Zwitserland en Ierland in cidenteel Ingezet kunnen wor den. Maar dan moet ie wel de ambitie tonen. Voor de wed strijd tegen Frankrijk heb ik de eerste stap gezet. Ik verwacht van hem nu dat Ie mij terug belt. Anders reken ik niet meer op hem. Als ik tien dagen voor de wedstrijd pas Iets van hem verneem is het wel te laat". Hetzelfde geldt In feite voor Johan Neeskens, die via zijn zaakwaarnemer Rijvers her haaldelijk laat weten wel weer In Oranje te willen voetballen. „Tot op dit moment heb ik echter nog niets van Neeskens zelf gehoord. HIJ kan mij elke dag bellen. Dan nog moet Ik bekijken of ik hem werkelijk nodig heb. Ook Johan zou zich moet schikken naar het feit dat Ie één van de 22 Is. Voorlopig ga ik door met de selectie die ik voor de wedstrijd tegen Frankrijk heb uitgenodigd. Ik heb met alle spelers contact gehad, ze gevraagd naar hun vakantieplannen enz. Dat Is ook eigenlijk het doel van mijn reis naar Milaan geweest. En met de spelers waarmee ik ge sproken het zijn gelukkig geen problemen". Sportprijsvragen DEN HAAG Da uitat de gisteren gehouder king van lotto numme 9 - 13 - 20 - 30 - 33 - servegetallen: 15-37. Totaal aantal deelneme 25: 691.230; 2.970.298,08; drag: 1.410.891,59; prijs: 493.812,05; prijs: 141.089,16; prijs: 211.633,74; vie vijfde prijs elk: 282.1 De winnende getallen Duitse lotto zijn: 7-10 34 - 36 - 43. Reserveg Het winnende getal in 77" Is: 3 5 8 5 4 7 8. De winnende getallen Belgische lotto zijn: 6 - - 26 - 35 - 37. Toegevo Het supertrio is gistere pen In de derde koei Udoqulck-prijs In Gro' De omzet 244.015,00; de 74.50. Aankomst: 1 14. Uitslag: 1. nr. 1. Top Ai W. Schoonhoven); 2. Tilpy (R. L. Pools). 3. Rallant Way (P. M. Si paarden zijn gestart. irstJ i ro ui 1 «PUI •telli] tevei kilo L Zo ;nt° DOET1NCHEM De Graaf schap ia vier jaar na de de gradatie uit de eredivisie te ruggekeerd in de hoogste af deling van het betaald voet bal. Het afscheidscadeau dat Iinkervleugel8peler Boude wijn de Geer - twee gave doelpunten en daarmee het erediviaieachap - aan zijn ploeg gaf, werd door de 13.000 toeschouwera hogelijk gewaardeerd. Maar bij het betreden van het veld'was De Geer met boegeroep en hoon gelach verwelkomd. Dat was de „straf", van het Doetin- chemae publiek voor de vleu gelspeler die naar Alicante in Spanje vertrekt waar hij een horecabedrijf opent. De Geer. afkomstig van de ADO-jeugd en daarna als beschermeling van trainer Huib Ruygrok via Noorwegen bij Do Graafschap gekomen, revancheerde zich op het publiek on scoorde tweemaal tegen FC Den Bosch. De Graafschaps manager Van der Wal meldde na afloop dat de nacompetitle een bruto winst had opgeleverd van ruim 200.000 gulden met 28.000 toeschouwera. Het seizoen 1980-81 was daardoor niet al leen een sportlef succes maar ook een financieel klapstuk. Trainer Huib Ruygrok paste vier minuten voor het einde van de, overigens matige be slissende wedstrijd, een psy chologische wissel toe. Match winnaar Boudewijn de Geer en Ben Rietveld (volgend seizoen „Heel" Doetlnchem stortte zich na de promotie £p het veld waar De Graafschap zich had verzekerd van voetbal op het hoogste niveau. Doelman Doornebosch ging vrijwel schuil achter de vlaggen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12