Co-sponsor in aantocht oppert «kroont imbities We beschouwen hem niet als kampioen" 99 Hennie Top in stijl ven een ware kampioene PETER POST OVER TITEL HANEGRAAF Servieeburau KNWUkans Onderzoek naar doping nam MAANDAG 22 JUNI 1981 PAGINA 11 j voorbereiding al voortreffelijk, het eigenlijke óf: in Geulle liet René Koppert zich kronen als GEULLE Langzaam maar zeker trekt de on duidelijkheid over het voortbestaan van de Tl Raleigh-ploeg op. De on derhandelingen met een co-sponsor zijn volgens Peter Post zo ver gevor derd dat verwacht mag worden dat woensdag a.s. in Nice de overeen komst zal worden gete kend die beide partijen voor twee jaar aan elkaar bindt. Hoewel over de naam van deze co-spon- sor geen mededelingen worden gedaan, staat vast dat er sprake is van een gerenommeerde Eu ropese firma. Vooruitlopend op het uitein delijke resultaat van de be sprekingen heeft Post In to taal aan tien renners een contract aangeboden. Zoals bekend hebben Raas en Van de Velde reeds getekend. Welke andere coureurs een nieuwe verbintenis voor de komende twee jaar voorge legd hebben gekregen wordt door Post niet prijsgegeven. Uit zijn woorden kan echter worden afgeleid, dat het de renners zijn die deze week aan het Touravontuur begin nen: t.w. Joop Zoetemelk, Henk Lubberding, Gerrie Knetemann, Ad Wijnands, Ludo Peters, Jo Maas, Frank Hoste en Aad van den Hoek. Post: „Woensdagavond om zeven uur moet ik de handte keningen hebben. Na de Tour gaan we verder kijken hoe de ploeg tot veertien man moet worden uit gebouwd. De Zwitser Urs Freuler (die gisteren ijlings als sprinter door Post werd gecontracteerd voor de Tour; red.) blijft tot het eind van dit seizoen voor ons rijden". Over Jo Maas, die tijdens de titelstrijd last had van kramp en de strijd staakte, zei Post nog: „Of ik hem meeneem naar de Tour beslis ik maan dag". Met het binnenhalen van Freuler zorgde Post overi gens voor een surprise. „Ik moet iets proberen. Door het wegvallen van Raas en Van Vliet heb ik geen sprinters meer. Freuler is snel en was in te lijven omdat die Zwit sers niet voor een vaste ploeg rijden. Ze vallen onder de categorie „gastrenners". Echte grote successen be haalde de Zwitser dit seizoen nog niet. De nieuwe aan winst, die vorig jaar tijdens de Olympische Spelen nog de Zwitserse eer op het on derwerp ploegachtervolging op de baan hoog heeft ge houden, werd als neo-prof eerste in de proloog van de Ronde van Romandië. Een renner die bij Post defi nitief uit de boot lijkt te val len is Bert Pronk. Voor de start van het Nederlands kampioenschap op de weg kreeg hij de mededeling dat hij niet naar de Tour mee ging. Met de wetenschap dat Hanegraaf zijn toekomst voorlopig heeft verzekerd door de nationale titel op zijn naam te brengen zal er voor Pronk bij Post vermoedelijk geen plaats meer zijn. Voor Wesemael en in mindere mate Priem lijkt datzelfde te gelden. Overigens is afgesproken in overleg met de KNWU dat profrenners die zich tijdens het WK in Tsjecho-Slowakije niet aan de afspraken hou den zes weken worden ge schorst. Van de Velde, Kui per, Zoetemelk, Knetemann en Hanegraaf zijn al zeker van het WK. De premiepot bedraagt al 40.000 gulden. n der Poel leidt hier nog op de Slingerberg, maar Koppert (rechts) zou later de Ijzersterke kampioen Ronde en kwelling zijn geweest. De Westlander, dat hij zijn studie technische natuurkunde aan de TH t voor het wielrennen onderbrak, moest zijn eigen (gro- nnen ondergeschikt maken aan die van zijn nog jongere J en streekgenoot Gerrit Solleveld, die tot de voorlaatste ■n de ronde uitstekende kansen op de eindtriomf bezat. Jaag Koppert, die te hooi en te gras een helpende hand Jekt op de ouderlijke tuinderij, ook zijn eigen kans had Cgaan, hij bleef in de schaduw van Solleveld, zij het niet -»ng. Want al in de Westduitse Ronde van Baden, door de "éiding aangegrepen om de teleurstelling van Olympia's J, waarin Solleveld uiteindelijk werd verslagen door Schipper, weg te wissen en om en passant de vorm „op ptsan" voor het nationaal kampioenschap, denderde irt naar de winst in de proloog en een étappe. GEULLE De gedachte van de KNWU, via het oprichten van een zogenaamd servicebu reau alle beroepsrenners te verzekeren van sociale voor zieningen en een minimum in komen, lijkt, steeds meer kans van slagen te krijgen. Het mi nisterie van CRM heeft met grote interesse kennis geno men van het door de Commis sie Rechtspositie van de KNWU samengestelde rapport, vervolgens besloten een fiks bedrag beschikbaar te stellen, teneinde een zogenaamde po litieke blauwdruk te laten ma ken. Met andere woorden, de nu le vende ideeën in politieke ter men te laten vertalen. Binnen drie weken zal aan deze wens gehoor worden gegeven. In middels heeft de Commissie Rechtspositie een andere „hobbel" genomen. De VOB - Vereniging Organisatoren Be- roepswielrennen - heeft laten weten geen bezwaar te heb ben, mits de plannen maar niet tot gevolg hebben dat deze groepering meer geld kwijt raakt bij het organiseren van een wedstrijd dan op dit mo ment. 8 werk was 8 Koppert zich kronen als amateur- Tipioen. René Koppert, begeerd door de bondscoaches 5 weg-, tijdrit en baanploeg, is niet „zo maar" de Neder- f titeldrager geworden. De Westlander moest, voordat hij I de kampioenstrui kon steken, eerst een even geweldige Icovolle krachttoer uithalen. Als kleurloos „onderdeel" van auwe peloton voelde Koppert, immer een toonbeeld van Je, zich niet op zijn gemak; liever zou hij zich daadwerkelijk «ien met de verdeling van de eerste plaatsen, die een prooi Je worden voor de besten van de negen koplopers, bij wie ploeggenoten (Boom, Van Asten en Slendebroek). Maar ploegleider Jan Gisbers liet blijken liever een echte sprinter part of Baudoin) in de kopgroep te hebben en zich in de -Vning van de Slingerberg bovendien een ideale situatie ien van een „coup" voordeed, handelde Koppert ijn flitsende demarrage bracht hem binnen de kort en bij de negen vluchters, van wie Koppert's ploegmaten tie hadden gekregen het tempo in afwachting van Kop- komst te ontregelen. De geslaagde achtervolging was op een bewijs van Koppert's grote klasse. Dat hij direkt daar- enige - een antwoord had op een demarrage van Ad van il maakte hem op dat moment, toen er nog vier ronden en worden afgelegd, al de vrijwel zekere nieuwe kampioen, n der Poel. de verslagene. later: „Ik heb nog wel gepro- aan te vallen, maar ik wist dat ik Koppert niet meer zou n lossen; daarvoor was hij veel te sterk", nge voorgevoelens van de Westbrabander, een neef van >srenner Adrie van der Poel. kwamen uit. want in de sprint volmaakt kansloos tegen Koppert, die zich trouwens ook lid kunnen veroorloven te verliezen, omdat hij dan onge- bJf de toorn van Boom, Slendebroek en Van Asten, die im- ïun eigen kansen zagen gefrustreerd door de machtsgreep ippert, op zich zou hebben geladen. Koppert, zielsgelukkig Ie goede afloop, tilde later niet zo zwaar (meer) aan de fe s van met name Hans Boom. „Als het peloton door mijn jen bij de koplopers was gekomen, was er nog niets aan de leweest. Solleveld, Baudoin of ikzelf had dan nog kunnen i". Tot een hergroepering kwam het echter niet, althans ii/b het moment dat René Koppert en Van der Poel nog deel "jakten van de kopgroep. Maar de Westlander en de West- nder waren nog maar nauwelijks buiten de greep van hun •trijders geraakt, of het peloton rekende de „slachtoffers" e gecombineerde krachtsexplosie van Koppert en Van der 2-jaal sn itionaal amateurkampioenschap is voor René Koppert een lijke mijlpaal op de weg naar de profstatus. Koppert: „Ik wil -Worden, maar alleen onder gunstige financiële en sportieve gaarden. Om dat te bereiken heb ik zelfs mijn studie afge- 3Jn". De kans is groot, dat Koppert het profmétier zal bin- laafcppen aan de hand van zijn huidige ploegleider Jan Gis- Vandaag krijgt geldschieter Jan van Erp uitsluitsel van een ise kandidaat-medesponsor, die niet alleen bereid is een ledrag te investeren, maar bovendien geduld kan opbren- langezien Gisbers voor een geleidelijke opbouw van een ormatie kiest. n profcarriëre niet tot de mogelijkheden behoort, zal René art dat betreuren. Maar spijt van het prioriteit geven aan ielrennen zal de Westlander niet krijgen. „Ik ben zo gek van innen, dat ik deze periode voor geen geld wil missen. Stu- nh kan altijd nog, maar wielrennen kan ik alleen nu. Wat dat 'ai t is mijn neef Peter Koppert mijn voorbeeld. Hij is op zijn m i weer begonnen met de studie en doet het uitstekend, om zou het mij dan niet lukken"? HARRY BRINK GEULLE Voor de waarne mend voorzitter van de KNWU, de heer J. Dingenouts is de maat vol. Hij zal binnenkort aan het hoofdbureau van de Wlelrenunie het voorstel doen een zorgvuldig onderzoek te laten instellen naar de geruch ten over vermeend, veelvuldig dopinggebruik door de profs, alsmede te pogen adequaat op de bevindingen, ook ten aan zien van de begeleiders in te spelen. „Ik wil geen heksen jacht ontketenen, en het mag ook geen onrechtvaardig han delen worden ten opzichte van de renners. Maar er moet iets gebeuren. Als waar is, wat ik allemaal heb gehoord, dan is het gebruik van doping veel er ger dan algemeen wordt ge dacht. GEULLE Jacques Hane graaf, nog maar enkele maan den meestrijdend in het gilde der beroepsrenners, werd gisteren de door niemand verwachte kampioen van Ne derland. De 20-jarige jonge ling, die na veel rumoer - er werden zelfs in de Kamer vra gen gesteld - dispensatie kreeg om het fietsen van hobby tot beroep te kunnen laten promoveren, kwam door een samenloop van omstan digheden in de finale van de boeiende titelstrijd in Geulle alleen op kop. Peter Post be sloot direct te handelen. De inwoner uit Rijsbergen, die als doodgewone knecht was vertrokken, werd snel gebom bardeerd tot beschermd ren ner, waardoor meer bekende en gelouterde coureurs als Knetemann, Van de Velde en Lubberding tot verdediger van de ploegbelangen werden gedwongen. Mede daardoor bleef Hanegraaf uit de greep van de laatste, tot andere ploegen behorende rivalen als De Rooy, Winnen, Kuiper, Van der Poel en Van Meer. Het systeem van Post had weer gezegevierd. Wie er won, was niet belangrijk, als het maar een TI-Raleigh-cou- reur was. Post bevestigde dat min of meer onbewust met de woorden: „Hij mag dan heb ben gewonnen, wij beschou wen hem niet als kampioen. Deze titel heeft hij aan de ploeg te danken". Jacques Hanegraaf en Hennie Kuiper schakelen voor de beklimming van de Slinger berg. Gerrie Knetemann staat al op de pedalen. De Amstelvener greep meteen vangen. Het succes is snel ge- de gelegenheid aan te bena- komen. Dat kan een nadeel drukken dat de sfeer in zijn zijn. Het hangt af van zijn in formatie ondanks alles voor- stelling", treffelijk is. „Hoewel ze hem De nieuwe kampioen kon in- nog maar amper kennen, zie je tussen zijn geluk niet op. Hij toch dat er voor hem is gere- besefte overigens maar amper den. We moeten hem nu op- wat er was gebeurd. Een logi- Hennie Top. GEULLE Hennie Top (24) is geen geboren wielrenster. Vorig jaar, nadat ze in Geulle voor de eerste keer de natio nale titel op de weg had veroverd, liet de Wekeromse zich ontvallen: „Schaatsen vind ik eigenlijk interessanter dan fietsen. Maar nu ik Ne derlands wielerkampioene ben geworden, zal de defini tieve keuze wel op het fietsen vallen". Hennie Top's voorgevoel bleek juist: wielrennen werd inder daad haar „eerste" sport. Maar helemaal van harte was de keuze niet: het kostte trai ner Ben Scheperkamp, die haar zowel op schaats- als wie- lergebied met grote toewijding begeleidt, nogal moeite zijn pupil te motiveren voor het nieuwe fietsseizoen. Maar toen Hennie Top eenmaal weer in de „wielermood" was, pakte zij de zaken grondig aan: tot za terdag won ze dit seizoen ze ven koersen, waaronder de Ronde van Zuid-Friesland en een tijdrit in Frankrijk. Maar daarmee was de eerzuchtige Gelderse, nog niet tevreden, sche zaak, want in de finale had hij tot twee keer toe bij de beklimming van de lastige, zo'n veertig keer in het par koers opdoemende Slinger berg moeten lossen. Post be sloot vervolgens zijn jongste coureur op te offeren. Hij gaf hem opdracht te demarreren en „alles uit de kast" te rijden. Hanegraaf gehoorzaamde ne tjes, kwam daardoor alleen aan de leiding en pakte zo'n veertig seconden voorsprong. Prompt veranderde Post de tactiek. Van het ene op het an dere ogenblik werd Hanegraaf beschermd. Discussie over die beslissing aanvaardde hij later niet. „Ik sta altijd achter mijn renners en ik verwacht dat de coureurs achter de ploeglei ding staan. Het bepalen van het wedstrijdverloop is aan mij. Bovendien heb ik vaak veel meer problemen dan de ren ners." Niet deren Het kon Hanegraaf uiteraard niet deren. Zijn nog jonge car rière had een fraai verleng- stukje gekregen. Op zestienja rige leeftijd begonnen, legde hij eerder al beslag op de na tionale titel bij de nieuwelin gen. Toen hij nog in de catego rie junioren meereed werd hij door de toenmalige bonds coach Rini Wagtmans al gese lecteerd voor de Olympische Spelen. De ijzersterke Braban der kon in Moskou door een ongelukkige val In de naar la ter bleek beslissende ronde, zijn faam niet waarmaken. Op advies van Rini Wagtmans maakte hij in april vervolgens het met veel op- en aanmer kingen begeleide stapje naar de profs. In de Ronde van Zwitserland, van België en in de Dauphiné Liberé maakte hij kennis met het grote werk. In middels sprokkelde hij tevens in een serie criteria wat ereprij zen bijeen, met als hoogtepunt een tweede plaats in het Belgi sche Oostakker achter de snel le Benny Vermeulen. Niets gaf aanleiding te denken aan de gisteren in Geulle be haalde triomf. Hanegraaf zelf al helemaal niet. Ook nog niet in de laatste omloop van ruim zes kilometer. „De zenuwen gier den door mijn keel. Ik kon nog amper ademhalen. Ik keek twee keer om naar mijn ach tervolgers. De tweede keer kreeg ik een dergelijke uit brander van Post, dat ik ook dat niet meer durfde. Tot over maat van ramp sprongen er enkele spaken en ging het ach terwiel slingeren. Van Post mocht ik echter niet van fiets verwisselen. Dat zou te veel tijd hebben gekost." De angst was echter overbo dig. Bij de uiteindelijk nog overgebleven rivalen was de aanwezigheid van de Raleigh- coureurs te sterk voelbaar. Pe ter Winnen en Theo de Rooy wilden de handen wel ineens laan, maar dat ging niet meer. De Rooy, die een uitstekende indruk maakte: „Winnen hield het tempo hoog, maar zat door en kon niet demarreren. Toen ik wegsprong kreeg ik niemand mee en dat bleek fataal. Van echte samenwerking met Kui per, Van der Poel en Van Meer was trouwens geen sprake. De belangen waren te veel ver deeld." Om niets aan het toe val over te laten zorgde Henk Lubberding er overigens voor, dat dé snelle Jacques van Meer voor een eervolle klasse ring werd uitgeschakeld. PETER VAN PUTTEN want in Geulle rustte zij zater dag niet, voordat ze haar na tionale titel had geprolon geerd. Hennie Top deed dat in de stijl van een ware kampioene. „Re ken maar dat er heel wat in haar koppie is omgegaan", zou Ben Scheperkamp later zeg gen. Maar hoe zwaar de druk van het favoriete zijn ook op Henny Top's schouers drukte, zij bezweek er niet onder. Con stant was zij in de voorste ge lederen te vinden en geen mo ment dreigde zij de greep op de wedstrijd te verliezen. Alle vluchtpogingen waarbij zij was betrokken, liepen aanvankelijk op niets uit, maar dat gegeven verleidde haar niet tot krach- tenslopende solo-escapades. Ook toen een laatste aanval, waarbij ook Leontien van der Lienden en Tineke Koole-Fop- ma waren betrokken, gestalte kreeg, bewaarde de Gelderse haar kalmte: het tempo bleef hoog, zodat ontsnappen voor de concurrentie een onmoge lijkheid werd, waarna Hennie Top's surplus aan (sprint- bracht ruim voldoende bleek om de nationale titel te prolon geren. Hennie Top, die zich pas eind januari/begin februari begon voor te bereiden op het wieier- seizoen, plukte in Geulle de vruchten van een weliswaar aarzelend begonnen, maar daarna serieus uitgevoerd trai ningsprogramma, waarin voor het eerst gebruik werd ge maakt van een door vader Top vervaardigd apparaat voor krachttraining. De preparatie op het „voorlopige" hoogte punt van het wielerseizoen werd afgerond met een tradi tioneel trainingskamp op de glooiingen van de Eifel. Hennie Top: „Al een jaar of vier bereid ik mij op die manier voor. Meestal blijven we een week in de Eifel, maar dit keer waren we er maar drie dagen". Die betrekkelijk korte tijd was ech ter lang genoeg om zowel fy siek als mentaal de laatste hand te leggen aan de voor beeldige vorm die in het natio naal kampioenschap een top positie garandeerde. Maar met het NK houdt voor Hennie Top het wielerseizoen niet op. De komende dagen richt ze zich op Amerika, waar ze zal deelnemen aan één van de zwaarste meerdaagse wed strijden voor dames, de Red Zinger-Race. Daarna volgt dan nog het wereldkampioenschap In Tsjecho-Slowakije, waar de renster uit Wekerom niet al leen moet proberen - net als vorig jaar - Nederlands beste deelneemster te zijn, maar ook een serieuze greep naar een medaille moet doen. De voor uitzichten zijn gunstig, want het parcours bij Praag is niet zo „onmenselijk" als dat van vorig jaar in Sallanches. Men sen die er geweest zijn weten te melden dat het WK-circuit duidelijke overeenkomsten vertoont met het parcours in Geulle. Dat Hennie Top daar ook uitstekend uit de voeten kan, heeft de binnenlandse concurrentie voor de tweede keer ervaren. De wetenschap onder vergelijkbare omstan digheden slag te moeten leve ren met de wereldelite, zal voor Hennie Top zeker een sti mulans zijn. HARRY BRINK

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11