r- Atoombommateriaal aiet vernietigd Schmidt op Kirchentag: Bergrede niet neutralistisch Zonzoekers op Franse wegen kerk wereld riTENLAND •anse snator eist oodstraf ;gen Sagawa Europarlement zint op maatregelen tegen overnachtende leden Rude Pravo beleert Polen Westduitse neo-nazi opgepakt Ontsnapte IRA- gevangenen in Ierse republiek Rellen in Cairo tussen moslims en christenen STAAT DER NEDERLANDEN 11% LENING 1991 PER 1995X1999 111 LENING 1991 PER 199SX1996 LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 JUNI 1981 PAGINA 7 her sraëlische aanval zou niet effectief geweest zijn ii| 9 j nijlNDEN Bij de Israëlische aanval heb de Iraakse kernreactor is de kern- zigèndstof voor het maken van een vor»ombom niet vernietigd. De aanval s dus niet zo geslaagd als de Israë- che premier Begin heeft beweerd. t laten westelijke zegslieden in j gdad weten. twaalf kilo verrijkt uranium van procent waaruit het voor een mbom noodzakelijke plutonium worden gewonnen lag niet in de irak-reactor, die gebombardeerd is, lus de zegslieden. De brandstof is ■ig jaar september kort na het uit breken van de oorlog met Iran uit de reactor verwijderd en om veiligheids redenen in een ander gebouw opgesla gen. Frankrijk heeft in het verleden het verrijkte uranium geleverd, maar dat zou niet verrijkt genoeg zijn om met behulp daarvan atoombommen te kunnen maken. Diplomaten in Bagdad spreken verder Begins bewering tegen dat onder de reactor een geheime fabriek voor het vervaardigen van atoombommen zou zijn gelegen. Ook in kringen van des kundigen is deze uitspraak van Begin in twijfel getrokken. De Franse kerningenieurs die aan de kerncentrale hebben gewerkt mogen de installatie niet meer binnen. Die staat nu onder militaire bewaking. De Verenigde Staten en Irak zijn het eens geworden over een resolutie in de Veiligheidsraad waarin de Verenigde Naties Israël voor zijn aanval op de Iraakse kernreactor scherp zal veroorde len, maar niet bestraffen. De VS hadden gedreigd een resolutie waarin strafmaat regelen tegen Israël in het vooruitzicht zouden worden gesteld, met een veto te treffen. De resolutie is vanmiddag in stemming gebracht. [(Van onze Parijse correspondent) tIJS De Franse senator Bonnefous ks democratisch) heeft de minister justitie gevraagd of men „van plan leb tevreden te stellen met de norma- rocedure inzake het proces tegen de tnse moordenaar en menseneter Es- iagawa". Bonnefous heeft daarbij ge in op de afschuw die de moord op ie Hartevelt in Frankrijk heeft ver- nakt en op de protesten die zullen arsten wanneer verzachtende om- digheden worden toegekend en men jert hem tot de doodstraf te veroorde- awa kan in Frankrijk tweemaal tot de straf veroordeeld worden: eenmaal we moord en eenmaal wegens „barbaarse itijken". Al enige tijd is de doodstraf in ikrijk niet meer ten uitvoer gebracht, irel opinie-onderzoeken hebben uitge- n dat twee derde van de bevolking, handhaving is. President Mitterrand is :r tegen en lijkt vastbesloten gratie te nen in alle gevallen waarin een ter- veroordeelde daarom vraagt. Bonne- is van mening dat het beter is de be- gde ter beschikking van de Japanse au- eiten te stellen. De correspondenten Franse bladen in Tokio maken zeer uit- "ig gewag van de verontwaardiging die risdaad in Japan veroorzaakt heeft. Grootste vlag ter wereld Deze Amerikaanse vlag, voor zover be kend de grootste ter wereld, hl] is twee voetbalvelden groot, werd gisteren ontvouwd in het Central Park In New York. Hij was ont vouwd voor een gel dinzamelingsactie welk ten doel heeft geld in te zamelen voor de kosten er van. Hij moet ko men te hangen aan de brug die Brooklyn met Sta ten Island verbindt. De witte gaatjes In de vlag zijn aange bracht om te voor komen dat de vlag J door de druk zou '«an scheuren. Rabbijn Soetendorp probeert vergeefs een petitie aan te bieden bij de Russische ambassade aan de Haagse Andries Bickerweg. Rechts kijkt het kamerlid voor D'66, Aad Nuis toe. Russische ambassade weigert gesprek over Brailovski DEN HAAG De ambassade van de Sovjet-Unie heeft giste ren aan rabbijn Soetendorp, voorzitter van het solidariteits- comité voor de joden in de Sovjet-Unie, medegedeeld een gesprek over dr. Victor Brai- lowski op dit ogenblik niet op prijs te stellen. Brailowski, een vooraanstaand joods activist, is gisteren in Moskou tot vijf jaar verbanning veroordeeld. Soetendorp, het D'66-kamerlid Aad Nuis en enige tientallen demonstranten hielden bij de ambassade een wake. „Een veroordeling van Brailowski betekent een grote stap terug op de weg naar „een noodza kelijke ontspanning tussen oost en west", aldus de rabbijn tot de aanwezigen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Dertig miljoen Fransen en zeven miljoen vreem delingen zullen de komende weken, op zoek naar de zon, de wegen van Frankrijk verstoppen. Zoals gewoonlijk zullen de grote verkeersaders naar de Middellandse Zee en Spanje het drukst zijn. Het feit dat de Franse nationale feestdag „14 juli" op een dinsdag valt en 1 augustus, de grote uittocht van de Fransen, op een zaterdag, betekent dat deze dagen, en de dagen eromheen, beter gemeden kunnen worden. Tal van Fransen trekken er vrijdagavond 10 juli al op uit en profiteren van de „brug" naar woensdag 15 juli. Negen procent van de Fransen heeft 1 augustus als vertrekdatum gekozen. Daardoor vreest de politie een soortgelijke situatie als op vrijdag 1 augustus 1975. Toen waren de autowegen met een miljoen wa gens verstopt en kwamen er opstoppingen van in totaal honder den kilometers voor. Dertig procent daarvan deed zich voor op rijksweg 10, de autoweg van Aquitaine, Parijs-Bordeaux, waarbij het verkeer bijna twintig uur vast zat. De wegensituatie is se dertdien echter veranderd. Zo wordt het stuk tussen Poitiers en Saintes van de autoweg van Aquitaine op 23 juli in bedrijf ge steld. Vakantiegangers wordt aangeraden op 8, 16 of 30 juli op weg te gaan, of pas op 3 augustus. Kaarten waarop de omleidingen van het „ontlastingsplan", Bison Futé, staan, zijn aan de grensposten, in tal van kiosken en bij benzinestations langs de autowegen gratis te verkrijgen. De benzineprijs in Frankrijk is een week geleden verhoogd tot 3,92 frank per liter super, maar de tolgel den voor de autowegen is bevroren. LUXEMBURG Het Europese Jarlement in Straatsburg denkt ero- er een leger nachtschoonmakers an te werven in de hoop dat zij een .imedie vormen tegen de kwalijke f woon te van sommige parlements- fden om in hun kantoor te slapen b de hotelvergoeding van 120 gul- en per nacht in eigen zak te ste en. Het idee is dat de schoonma kers door elke ochtend om vijf uur \ochtends de kantoren met stofzui- krs binnen te vallen, de parle mentsleden die in hun kantoor Ivernachten vanzelf het gebouw vtvegen. Toe onwaarschijnlijk het voorstel pk moge klinken, het wordt nu se rieus bestudeerd door het bureau van de politici die verantwoordelijk zijn voor het beheer van het ge bouw. Deze week gaf het bureau opdracht de mogelijkheden van het voorstel te onderzoeken. Gesteld wordt dat ongeveer een kwart van de 434 parlementsleden de nacht doorbrengt op de „dagbed den" in hun privékantoor en zo een aanzienlijk deel van de dagelijkse vergoeding van ruim 250 gulden per dag voor hotelaccomodatie, maaltij den en taxi's uitsparen. Geruchten dat sommige parle mentsleden hun „dagbedden" ook 's nachts gebruiken, circuleren al ge ruime tijd. Aanvankelijk werd ver moed dat ongeveer zestig leden het systeem misbruikten, maar een van de vice-voorzitters van het parle ment, de Nederlandse afgevaardig de Piet Dankert, zei woensdag dat het wel eens om honderd mensen zou kunnen gaan. „Het is een on aanvaardbare situatie en we hebben besloten er iets aan te doen Het bureau had reeds de mogelijk heid in overweging genomen om de overnachters te laten betalen, maar die suggestie werd van de hand ge wezen omdat het parlement dan ook andere hotelfaciliteiten zou moeten verschaffen, zo zei hij. Het idee om alle kantoren in de vroege ochtenduren te laten schoonmaken werd praktischer gevonden omdat die rigoureuze methode iedereen zou ontmoedigen die prijs stelt op een behoorlijke nachtrust en het be houd van zijn goede naam. De luxueuze kantoren die vorig jaar in gebruik zijn genomen, hebben bijna alles dat nodig is voor een re delijk comfortabele nacht, zoals douches en wastafels in alle kamers. Toen de plannen voor het gebouw werden ontworpen zijn er heel wat uurtjes heengegaan met het praten over de afmetingen van de bedden die zo moesten zijn dat ze ruim ge noeg waren voor een middagdutje, maar net niet comfortabel genoeg voor een goede nachtrust. Verder werd overeengekomen dat er geen kussens op de bedden zouden ko men. Maar voor dat probleem heb ben de parlementariërs, zuinig als ze zijn, kennelijk een oplossing we ten te vinden. Het bureau erkent dat het kan voorkomen dat sommige parlemen tariërs noodgedwongen de nacht in hun kantoor moeten doorbrengen en stelt dan ook prijs op een sy steem dat een efficiënte remedie vormt tegen misbruik zonder al te streng te worden. De nachtelijke schoonmaakploeg zou de oplossing kunnen zijn. JULIA LANGDON THE GUAR DIAN PRAAG - De wijze waarop de toestand in Polen zich ont wikkelt toont aan dat „contra-revolutionaire krachten daar dezelfde methoden kiezen en hetzelfde doel nastreven als dertien jaar geleden gebeurde in Tsjechoslowakije, dat wil zeggen uitvoering van een contra-revolutionaire greep naar de macht". Dit schreef gisteren het orgaan van de Tsjechoslowaakse com munistische partij Rude Pravo, dat in Moskou werd geciteerd door het persbureau Tass. De gevaarlijke situatie in Polen is ont staan, aldus het artikel in Rude Pravo, omdat vijanden van het socialisme de crisis in Polen hebben uitgebuit Tegelijkertijd heeft de leiding van de Poolse partij de vijanden van het socia lisme niet resoluut de pas afgesneden. Rude Pravo vervolgt met te zeggen dat de Tqechoslowaakse er varing heeft geleerd dat men geen bakzeil moet halen voor con tra-revolutie, noch de ene na de andere positie moet opgeven om opportunistische redenen. „Hierdoor worden nieuwe aanvallen en pressie alleen mar aangemoedigd en krijgt zij meer mogelijk heden om haar ware doelstellingen te verwezenlijken". FRANKFORT - De politie van het Westduitse Frank fort heeft de leider van de verboden neo-nazibeweging „Wehrsportgruppe Hoff mann", Karl-Heinz Hoff mann, aangehouden. Dit is gisteren bekendgemaakt. De 43-jarige Hoffmann werd op verzoek van de Beierse re cherche aangehouden in het kader van een nieuw onder zoek naar de activiteiten van rechts-extremistische organi saties. Zijn 600 leden tellende organisatie werd in januari 1980 verboden, nadat de politie een inval had gedaan in het kasteel van Hoffmann, waarbij wapens en nazi-uniformen in Karl-Heinz Hoffmann. beslag werden genomen. Vorig jaar werden verscheidene le.- den van de organisatie onderr vraagd naar aanleiding van de bomaanslag tijdens het okto berfeest in München, waarbij dertien mensen omkwamen. BELFAST De acht guerrillastrijders van het Ierse repu blikeinse leger die vorige week op spectaculaire wijze uit de gevangenis in Noord-Ierland zijn ontsnapt, bevinden zich nu in de Ierse Republiek. Dit is gisteren in Belfast be kend gemaakt door de IRA. De Ierse Republiek weigert doorgaans guerrillastrijders die in het noorden worden gezocht uit te leveren. Tientallen IRA-acti visten leven in vrijheid in het zuiden, na te hebben verklaard dat de door hen gepleegde misdrijven een politieke achtergrond hadden. De acht mannen ontsnapten op 10 juni en doken onmid dellijk onder. Turkse junta pakt 244 terroristen op ANKARA De militaire junta in Turkije heeft bij een reeks van acties in het gehele land 244 vermeende terroris ten opgepakt en duizenden stuks wapentuig buitgemaakt, waaronder enkele Russische raketten. Het Turkse persbu reau Anatolia heeft dit gisteren gemeld. Het grootste aantal arrestaties werd verricht in een streek ten zuidoosten van Ankara. Daar werden 135 personen, verdacht van lidmaatschap van de Koerdische afscheidingsbeweging KAWA, in hechtenis genomen. Andere leden van deze groepe ring, genoemd naar een held van het Koerdische verzet, werden in Ankara opgepakt. CAIRO Eenheden van de oproerpolitie hebben gisteren in Cairo groepen christen en moslims verspreid, die met el kaar slaags waren geraakt. Bij de rellen die woensdag avond waren begonnen en tot donderdagmorgen duurden werden twee mensen gedood en raakten 31 anderen gewond. De politie heeft 42 personen aangehouden en vuurwapens in bej- slag genomen. Ook is melding gemaakt van plunderingen. Vol gens het ministerie van binnenlandse zaken van Egypte de rel len het gevolg van een burenruzie, maar inwoners van de be trokken wijk zeiden dat de rellen een religieuze achtergrond hadden. ï-5 halen banden "Ipt Z-Afrika uwer aan SHINGTON De be- kingen tussen de Vere- 1e Staten en Zuid-Afrika, tijdens het bewind van regering- Carter waren oeld, zijn onder het be- d van president reagan wer aangehaald. Duide- I ste teken daarvan tot nu is dat ook de militaire ekkingen tussen beide [en zullen worden ver- igd. De Amerikanen opleidingen verzorgen de Zuidafrikaanse twacht en breiden hun ii itaire staven op diploma- niveau uit. Dit heeft de Kj erikaanse onderminister ster Crocker meegedeeld 9 een hoorzitting van het erikaans Congres. fcirobi, waar een bijeen- st wordt gehouden van de iriisatie voor de Afrikaan- •Jïneid is felle kritiek geuit de regering-Reagan. Een tèrse diplomaat zei dat de lige Amerikaanse regering k gesteld wordt met de 'el. De kritiek werd vooral 'geven door de openhartige erikaanse steun aan het dafrikaanse apartheidsbe- lllllllllllllllllllllül ADVERTENTIE DUBBELE UITGIFTE aflossing 11% lening 1985/1988: in 4 jaarlijkse termijnen van 1 augustus 1985 af. Vervroegde aflossing is niet toegestaan 11'/,% lening 1992/1996: in 5 jaarlijkse termijnen van 1 augustus 1992 af. Vervroegde aflossing is mogelijk van 1 augustus 1991 af tegen de koers van 103% voor beide leningen geldt: bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 23 juni 1981 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 augustus inschrijving 23 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 3 augustus 1981 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs tisterposten VS 6hina tegen WASHINGTON In Ame rikaanse regeringskringen is gisteren bevestigd dat twee met Amerikaanse ap paratuur uitgeruste waarne mingsstations in het noord westen van China in het ge heim gegevens verzamelen over raketproeven in de Sov jet-Unie. De twee stations liggen in ge bieden van waaruit zij proef vluchten van Russische raket-, ten die in Tjoeratam in cen traal Rusland gelanceerd wor den en terecht komen op het schiereiland Kamtsjatka ge deeltelijk kunnen volgen. De luisterposten zouden bediend worden door Chinese functio narissen. De luisterposten lig gen in het bergachtige Xin jiang Uighur gebied in het veesten van China. Naar de mening van de Westduitse kanselier Hel mut Schmidt wordt in de Bergrede niet het opgeven gerechtvaardigd van de be reidheid zich te verdedigen. In een discussie tijdens de Evangelische Kirchentag in de Trinitatiskirche in Hamburg zei Schmidt: „Wie zich niet verdedigen kan, vergaat het net zo als Afghanistan". Wanneer anderen zich in toenemende mate bewapenen en raketten op de eigen ste den staan gericht, kan niet simpelweg erop vertrouwd worden, dat men al onder de bescherming van God staat. Wie zo redeneert, maakt zich er te gemakkelijk van af, al dus de kanselier. Hij beklem toonde dat men met de bijbel in de hand meerdere .politie ke standpunten verdedigen kan. Schmidt merkte verder op dat zowel de Russen als de Duitsers de oorlog vrezen na de bittere ervaringen van de tweede wereldoorlog. Om die reden is nodig met elkaar te praten en naar elkaar te luis teren. Het bestaan van Europa hangt volgens Schmidt af van de vraag of Amerika en Rusland tot ontwapeningson- derhandelingen kunnen wor den gebracht, ook wanneer zij elkaar wantrouwen. De kanselier onderstreepte tij dens de discussie nog eens met klem dat de bondsrege ring zal blijven aandringen op zulke onderhandelingen. Maar anderzijds verdedigde Schmidt in de vaak heftige, doch zakelijke discussie de noodzaak om met het oog op de Sowjet-bewapening zorg te dragen voor een geloof waardige defensie. Hij waar schuwde de kerk dat zij on der druk van de vredesbewe ging niet in een „God-zij- met-ons-theologie" mag ver vallen. Hij zei het aldus: „We kunnen noch een God-zij- met-ons-theologie noch een God-zij-met-ons-politiek ge bruiken in die zin dat ie mand met een andere me ning alleen het recht heeft om zich op God en op Chris tus te beroepen". De discus sie, waaraan voornamelijk jongeren deelnamen, werd rechtstreeks op televisie uit gezonden. Zij was onderdeel van de negentiende Kirchen tag, die ondanks regenbuien en lage temperatuur zeer grote belangstelling onder vindt. Naar schatting 150.000 deelnemers, meldden zich gis teren voor de verschillende bijbel- en discussiegroepen". Vooral de aanwezigheid van veel jongeren maakt indruk. „Nergens heb ik zo veel aar dige jongelui gezien", zei bis schop Lohse, voorzitter van de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD), die dit tweejaarlijks evenement or ganiseert. „Karikaturen en clichees over de hedendaagse jeugd worden hier wegge hoond", aldus Lohns. Het vredesvraagstuk, dat loodzwaar boven deze Kir chentag hangt, kreegt giste ren reeds de meeste aan dacht Voor ongeveer 10.000 toehoorders sprak bisschop Jung (Kassei) er zich voor uit de vervangende dienstplicht uit te bouwen tot een „her kenbaar teken van de dienst aan de vrede". Bijval van het voornamelijk jeugdige pu bliek oogstte hij met zijn op merking, dat er niet alleen gelet moet worden op af schrikking en dreiging, maar ook en vooral op vertrou wenwekkende maatregelen. Hij keerde zich echter tegen de tendens kerkelijke stand punten voor of tegen bewa pening als het christelijke standpunt uit te roepen. Uit protest tegen de wapen wedloop hebben vredes- en milieuorganisaties kerkleden opgeroepen een deel van de kerkelijke bijdrage, die in Duitsland via de belasting wordt geïnd, op een apart gi ronummer te storten. Voor gesteld wordt 572 mark (ruim 600 honderd gulden) in te houden vanwege de 572 kruisraketten, die de NAVO in 1983 in Europa wil plaat sen. Genoemde bewegingen heb ben hiertoe besloten tijdens het congres „Milieu en vre de", dat deze week in Hanno ver werd gehouden. De orga nisaties verlangen dat de kerken vredeswerkers aan stellen naar analogie van maatschappelijk werkers. Mochten de kerken hiertoe op korte termijn niet bereid zijn, dan acht men weigering om kerkbelasting te betalen, niet langer te vermijden. De conferentie besloot verder tot de oproep voor een vas tenperiode van 6 tot 9 augus tus, ter herinnering aan de atoombommen op Hiroshima

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7