f zetting V r ouwekerkplein lijft voorlopig staan Gema tigde bezwaren tegen busbanenplan Hoge erknemers AF krijgen ders werk ngeboden fAAL: „DIT SOORT GEWELD NIET HONOREREN" Geen subsidie voor Sport-Medisch Adviescentrum ID LEIDSE COURANT VRIJDAG 19JUNI1981 PAGINA 3 pe® EN Wethouder C. Waal van ruimte ordening is niet bereid om met de lemmerstraat-winkeliers te praten het inrichten van het Vrouwekerk- n 2 je als tijdelijke parkeerplaats. De wet- f-r wil hoogstens kijken of er in ver met nog uit te voeren werkzaamheden Camp en Noord vest met parkeerplaat- alt te schuiven. twee jaar braakliggend Vrouwekerkter- verd vorige week vrijdag door de winke- jekraakt. Maandag greep de gemeente in, j< e auto's verwijderen en bracht een stevige •ining om het veldje aan. Voor de gemeen te is het wachten op het geld van monumenten zorg zodat met de betegeling van het terrein kan worden begonnenm. Het VVD-raadslid M. Zonnevylle vroeg de wet houder in de gisteravond gehouden vergade ring van de commissie ruimtelijke ordening of de hij niet bereid was het pleintje vrij te geven om te parkeren totdat met de werkzaamheden zou worden begonnen. Zijn suggestie werd van de zijde van de PvdA en het CDA ondersteund. PPR en PSP wilden er niet aan. De heer F. van Oosten (PPR) zag er meer in om te proberen zo snel mogelijk het monumentaal pleintje te rea liseren. De reactie van de wethouder op de sug gestie van de drie grootste partijen was heftig. Hij meende dat door een dergelijk manouvre het bestemmingsplan De Camp ondergraven zou worden en dat de subsidie van monumen tenzorg en het uitgestippelde parkeerbeleid in de stad in gevaar zouden worden gebracht. De wethouder zei toe te willen onderzoeken of het in de toekomst zinnig zou zijn om te schuiven met parkeerplaatsen, wanneer de werken in de Camp en Noordvest uitgevoerd gaan worden. Een ander argument van de wethouder was, dat door de verlangens van de winkeliers in te willigen de suggestie zou worden gewekt, dat „eigen richting en geweld door het gemeente bestuur worden gehonoreerd". Waal zei er bo vendien niet van overtuigd te zijn dat de win keliers op zoek waren naar een tijdelijke uit breiding. „Ik garandeer u dat het niet tijdelijk zal blijken te zijn", aldus een geirriteerde Waal. De andere partijen waren meer overtuigd van de goede bedoelingen van de winkeliers. „Wij vragen u alleen de afzetting weg te halen", pro beerde het PvdA-raadslid M. Koning het nog. „Dat doe ik dus niet", was het bondige ant woord van de wethouder. „Dan komen we er op een andere manier op terug", aldus een drei gende Zonnevylle. Ook de winkeliers gaven overigens al eerder te kennen zich niet bij een negatief besluit van de wethouder neer te leg gen. DEN De directie van Technical Products jst Brocades), beter bekend als de voormalige Ise Apparaten Fabriek (LAF) heeft de bonden jezegd, dat er bij de sluiting van het bedrijf geen wongen ontslagen zullen vallen. Voor de 62 [knemers zijn 15 banen beschikbaar bij het me- lewerkingsbedrijf Calumatic in Dongen dat de I overneemt, terwijl de overigen terecht kunnen let moeder-bedrijf Gist-Brocades. pUJl name gezien de houding van Gist-Brocades ten aanzien andere sectoren in het bedrijf is dit een resultaat dat het telden waard is", zo bestempelde FN V-bestuurder Nol ong de overeenkomst. Maandag en dinsdag vinden reeds eerste gesprekken tussen de toekomstige werkgevers en r/memers van de LAF plaats. Het FNV ziet in Calumètic •bedrijf dat het momenteel goed doet en ook goede voor echten heeft. In Dongen is bovendien woonruimte be- Jcbaar. jimiddag zijn in Utrecht de besprekingen begonnen tussen en CNV en de directie van de Nederlandse Adler Fa- en. De onderhandelingen over het sociaal plan verke- in een eindstadium en verwacht wordt dat beide partijen ïdaag uit zullen komen. Eind van de maand verwacht mdsbestuurder De Jong nadere berichten over de resul- van Innotech, het bureau dat op zoek is naar kopers Adler. De laatste weken viel er weinig optimisme bij de andbestuurders te bespeuren over een mogelijk succes afloop van de aktiviteiten van Innotech. Nu zegt Nol de met enige terughoudendheid dat: „Er toch meer uit lijkt •men dan we hadden verwacht". Shuttle-piloot bij Airrail De Amerikaan, Bob Crippen, die on- in de Ton Menkenhal. Hij maakte er on langs met commandant Young de Space der andere kennis met een langzaam Shuttle in een vlucht om de aarde be- voertuig uit het verleden, het Blauwe mande, heeft gisteren een bezoekje ge- trammetje, en met de perfect nage bracht aan de luchtvaarttentoonstelling bouwde miniatuur Space Shuttle. Crip pen was In Europa vanwege de grote vliegtuigtentoonstelling In Parijs. Op uit nodiging bracht hij behalve een bezoek aan Airrail in Leiden ook een bezoekje aan het ruimtevaartcentrum van de ESTEC in Noordwijk. Vandaag vloog hij per helicopter naar Hilvarenbeek. Hef ruimtelijk effect(l) De PTT heeft een nieuwe huisstijl, en laat het niet ach terwege dit te pas en te onpas te laten blijken. Het voortvarend tarieven verhogende semi-staatsbedrijt laat het niet alleen bij een nieuw vignetje of em- bleempje, zij pakt de zaken zoalsgezegd voortvarend aan. En zo worden de vertrouwde grijze telefooncellen van de straat gehaald om verruild te worden voor een (gif?)(gras?)groen modelletje. Een duidelijk fris en fleurig kleurtje in de meestal grijze woongebieden. Het ruimtelijk effect(2) Een te fris kleurtje, vindt de Leidse commissie stede lijke vormgeving. „Overbodig", vindt wethouder Waal van ruimtelijk ordening: „alsof je niet zou weten dat het een telefooncel was als 'ie grijs was gebleven". Een dergelijk kleurtje past volgens hen in elk geval niet bij de in Leiden door de stadsvernieuwing verfraaide wooncultuur. De commissie klom in de pen en stelde de PTT van haar ongenoegen op de hoogte. Hoewel de PTT de briefschrijvers welwillend tegemoet trad, meldde het bedrijf weinig te kunnen uitrichten. De groene telefooncellen bevatten namelijk ook moderne re telefoonapparatuur. Naar de mening van de PPT was het te ingewikkeld de oude grijze cellen met de nieuwe apparatuur uit te rusten. Het ruimtelijk effect(3) Mocht de gemeente Leiden, omwille van de handha ving van de fraaie, grijze, cellen, nog genoegen willen nemen met de oude appartuur, ook dat was niet moge lijk. Voortvarend als de PTT is, wil zij alleen maar werken met de modernste installaties. Hoogstens zou het mogelijk zijn de omwisseling van grijs naar groen in Leiden wat later te laten plaatsvinden door deze ge meente achter aan de lijst te plaatsen. Het ruimtelijk effect(4) Wat de bezwaren van de plaatselijke vormgeving-des- kundigen dan ook mogen zijn, die nieuwe groene tele fooncellen komen er toch wel. Of, de gemeente zou de groene cellen grijs moeten spuiten (met medewerking van de PTT natuurlijk). Dat lijkt een redelijk overbo dige uitgave maar het moet geenszins onmogelijk zijn dat iemand op het stadhuis tot de conclusie komt dat in het kader van 'het ruimtelijk effect' een dergelijk maatregel onontkoombaar is. Zulke conclusies worden immers wel vaker getrokken. De breek- en herstel werkzaamheden aan de stadhuistrap die momenteel plaatsvinden getuigen daarvan. Filmhuis LVC In het Filmhuis van het LVC aan de Breestraat 66 worden weer diverse films vertoond. Vanavond en morgen om elf uur 's avonds staat Les deux Anglaises et le continent" van Truffaut op het programma. Voor dinsdag en woens dag om tien uur alsmede op donderdag acht uur en kwart over tien wordt vertoond Loulouvan Marice Pialat. Herbestra tingen Een groot deel van de Bloemistenlaan wordt volgende week opnieuw bestraat. Er wordt gewerkt vanaf de Lammenschansweg in de richting van de Herenstraat De werkzaamheden duren ongeveer vijf weken. Vol gende week wordt ook begonnen met de herbestrating van de Kloksteeg, waarvan het wegdek in een zeer slechte staat verkeert Dit karwei vergt wellicht vier weken. In deze periode is de Kloksteeg tussen Rapen burg en Pieterskerkplein voor doorgaand verkeer afge sloten. Eucharistieviering De Jongerengroep The Lord's Folks van de Herensingelpa rochie verzorgen morgen in de Rooms Katholieke kerk in Warmond een eucharistieviering. Aanvang 19.00 uur. fethouder $sselaar t ondvesten or brug er uwenvaart thouder D.J. Tesselaar heeft gisteren de indvesten gelegd voor de bouw van een lalbrug over de Vrouwenvaart (nabij de wising Vrouwenweg en Krulsherenweg). Het da bedoeling, dat aan de andere kant van vaart in de Kleine Cronesteynse polder een volkstuincomplex wordt aangelegd, 't alles gebeurt In het kader van de werk- rrulmende maatregelen, waardoor voor de riode van één jaar veertig arbeidsplaatsen creëerd worden. Het rijk heeft de gemeen gelden 1,4 miljoen subsidie gegeven voor 'loonkosten en 1,8 miljoen voor het mate- tol. dat nodig is voor het realiseren van de fjecten. Met dat geld worden Inmiddels al ft aantal andere projecten bekostigd: in alle 'Iken worden de uit de kluiten gewassen wmwortels weer netjes me* een laagje aar de bedekt en worden de stenen randen her steld, terwijl In de oudere volkstuinen in Lel den achterstallig onderhoud wordt gepleegd. In de toekomst staat het herstel van een brandgang nabij de Marnlxstraat en de aan leg van een speeltuin In de Merenwljk op het programma. Het Is nog niet duidelijk, wat na het project, over een jaar, met de veertig ar- beidssplaatsen gaat gebeuren. Volgens een woordvoerder van de gemeente hebben de veertig te werk gestelden wel voorrang bij eventuele passende gemeentelijke vacatures. Bovendien wordt verwacht, dat degenen, die in het kader van de werkverruimende maatre gelen tijdelijk een baan hebben gekregen, na die werkzaamheden ook met meer succes bij nlet-gemeentelijke instanties Hunnen sollicite ren. LEIDEN Ia een kleine marathonzitting behandelde de commissie ruimtelijke or dening gisteravond de twee de fase van het expirimen- teerproject Leidse Baan, de voorzieningen voor het o- penbaar vervoer tussen Lei den en Zoeterwoude. De be zwaren die tegen het plan waren ingebracht waren overwegend van gematigde aard en in die sfeer voltrok zich ook de vergadering. Nadat in het begin van de ja ren zeventig de zogenaamde Leidse Baan op de lange baan werd geschoven, werd beslo ten rondom Leiden op een aantal bustrajecten maatrege len te nemen, die moesten lei den tot een betere doorstro ming van het openbaar ver voer. Als eerste project werd het traject Leiden-Katwijk- /Noordwijk gerealiseerd, wat bevredigende resultaten ople verde. Nu is het de beurt aan de streng Leiden-Zoeterwou- de, het Hoge Rijndijk project In de toekomst zullen de tra jecten Leiden-Wassenaar-Den Haag en Leiden-Voorburg- Den Haag aangepakt worden. Parkeerplaatsen Op het traject Hoge Rijndijk is niet gekozen voor een vrijlig- gende busbaan, domweg om dat daar de ruimte voor ont brak. Gepland zijn korte bus stroken, inhaalstroken voor de stoplichten en verkeerslich tenbeïnvloeding door het o- penbaar vervoer. Tegelijker tijd met de uitvoering van dit project zullen er vrijliggende fietspaden langs de gehele rou te aangelegd worden en wordt de riolering vernieuwd. Daar bij worden wijzigingen in de verkeersloop aangebracht Knelpunten voor de omwo nenden zijn ondermeer het aantal verdwijnende parkeer plaatsen, met name het traject voor de Wilhelminabrug. Na dat de gemeente oorspronke lijk van plan was het aantal van 107 legale parkeerplaatsen te verminderen tot 71, werd na bezwaren van voornamelijk de winkeliers dit aantal weer verhoogd tot 100. Of dit lang- of kortparkeerplaatsen zullen worden en in hoeverre laad- en losverkeer er van gebruik kan gaan maken, moet nog worden bekeken. Plantage Een tweede knelpunt tussen gemeente en winkeliers ligt bij de Plantage. De gemeente stelt zich voor de Plantage aan de Hoge Rijndijk af te sluiten, de omwonenden zien liever dat de Plantage, zoals in de huidi ge situatie, open blijft. Het col lege heeft het aan de raad ge laten om hierover een defini tieve beslissing te nemen. Zondermeer ingrijpend is de toekomstige verkeersituatie op de driehoek Levendaal-Kore- vaarstraat-Oranjeboomstraat. De Oranjeboomstraat zal, in tegenstelling tot de huidige si tuatie, voor beide rijrichtingen worden opengesteld. De Gere- gracht wordt als doorgaande route beschouwd voor diege nen die van het Levendaal naar de Lammenschansweg willen. De Korevaarstraat be houdt zijn huidige éénrichting- verkeer. De bestaande bushal tes op de Korevaarstraat wor- den richting Breestraat ver schoven nog voorbij het Le vendaal. De bussen stad-uit zullen een halte krijgen voor het parkeerterrein Garen- markt, de bussen stad-in voor het Sanderscomplex. De ver keersafwikkeling op de Zoe- terwoudse Singel en de Jan van Houtkade zal in vergelij king met de bestaande situatie worden omgedraaid. De reeds lang gewenste tunnel bij de Leiderdorpse brug kan in het kader van deze plannen worden gerealiseerd. De Wil- helminabrug en de Leider- dorpse brug vormen nog steeds onwelkome obstakels op de route. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn echter niet bereid toe te staan dat de bruggen in het spitsuur geslo ten blijven. Het Leidse ge meentebestuur twijfelt overi gens aan het nut van een der gelijke maatregel. Het scheep vaartverkeer mag volgens het college niet onevenredig bena deeld worden ten opzichte van het wegverkeer. Wel wordt getracht afspraken te maken over het niet tegelijkertijd openen van de twee bruggen. Tenslotte zal het aan bromfiet sers verboden zijn om op de aan te leggen fietspaden te rij den. De gehele uitvoering van het plan, dat maandag in de gemeenteraad wordt behan deld, bedraagt ruim 18 miljoen gulden, waarvan het meren deel door het rijk wordt be taald. LEIDEN De raadscommissie voor sport en re creatie is van mening, dat de gemeente geen sub sidie moet geven aan het Sport-Medisch Advies centrum Leiden en Omstreken (SMA). Het leek de commissie verstandiger om de landelijke ont wikkelingen af te wachten. Er is namelijk een ontwikkeling op gang gezet om het SMA en het daarnaast functionerende Bureau voor Medische Sportkeuring tot een regionaal orgaan samen te voegen. Het SMA verzocht de gemeente om een jaarlijkse subsidie van 10 mille en om de ruimte, die het mo menteel bij de GG- en GD in gebruik heeft gratis ter beschikking te stellen. Ook stelde men prijs op admi nistratieve bijstand. Over het laatste verzoek heeft in maart een gesprek plaats gehad. Toentertijd bleek echter niet duidelijk-welke administratieve hande lingen eventueel overgedragen zouden kunnen wor den en hoe de betaling daarvoor geregeld zou wor den. Volgens een gemeentelijke nota zou het SMA daarover nog contact opnemen met de gemeente, maar tot op heden is dat niet gebeurd. In deze nota wordt verder gesteld, dat slechts 37 pro cent van de sporters, die van het SMA gebruik ma ken, uit Leiden afkomstig is. „Subsidiëring lijkt, ge zien het aantal Leidse gebruikers (83-red.), niet ge rechtvaardigd", zo meldt de nota. Tevens wordt het standpunt van de Provincie Zuid-Holland aange haald. De Provincie stelt, dat de kosten van keurin gen en blessurebehandelingen bij het SMA in begin sel door de betrokkenen zelf, maar op de langere duur door de ziekenfondsen gedragen moeten wor den. Dat betekent, dat voor de gemeente geen subsi diërende taak is weggelegd. De Provincie trekt zelfs het bestaansrecht van de SMA in twijfel. De huidige gezondheidszorg biedt niet hetgeen de sport nodig denkt te hebben (speci fieke deskundigheid op sportmedisch gebied) en daarom zijn de SM A's in het leven geroepen. Vol gens de Provincie doet die ontwikkeling geen goed aan de sport, noch aan de gezondheidszorg en moet gestreefd worden naar integratie van de SMA's bin nen de gezondheidszorg. Daardoor zou de scheiding van sporters en niet-sporters minder geaccentueerd zijn. Ten tweede zou personeel en materiaal een be ter rendement hebben, terwijl ook de paramedische en administratieve werkzaamheden gecombineerd zouden kunnen worden. Een niet gering voordeel voor de gemeente Leiden zou zijn dat de financiering een taak van het ministerie van volksgezondheid wordt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3