Gasbedrijven stellen 9 cent verhoging voor Passagier zet vliegtuig aan de grond Harder optreden ME bij vrijmaken toegang UC-complex Iran jaagt op president Bani Sadr Vrijdag 19 juni 1981,71e jaargang no. 21992 Tv-portret van joodse schrij ver I.B. Singer, die in 1978 met de Nobelprijs voor literatuur werd onderscheiden (Ned. I 22.45 uur). Actualiteitenru briek „Televizier Magazine" met o.m. een reportage over alimentatieplicht van geschei den mannen (Ned. II 22.30 Veel bewolking, mogelijk een bui en een middagtemperatuur van ongeveer 15 graden. Mati ge noordenwind. Morgen zon op: 5.18. Onder. 22.04. Schev. hoogw.: 5.18 en 17.56. Laagw.: 0.00 en 13.09. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Lccse nummers /0,65 OVEREENSTEMMING MET GASUNIE TWIJFELACHTIG (Van onze parlementaire re dactie) UTRECHT De gasprijs voor kleine gebruikers moet op 1 januari niet met twaalf cent per kubieke meter maar met negen cent (inclusief btw) per kubieke meter wor den opgetrokken. Daarmee zou de prijs op ruim 55 cent per kubieke meter komen te liggen tegen 47 cent nu. Dit heeft de Vereniging van Ex ploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) giste ren besloten. De Gasunie heeft teleurgesteld gerea geerd, omdat ze zegt in de on derhandelingen met de VE GIN, waarbij een prijsverho ging van twaalf cent overeen gekomen was, toch al terug houdend te zijn geweest. Het Konsumenten Kon takt is ech ter verontwaardigd over de verhoging met negen cent, die een extra woonlastenverzwa ring van 25 gulden per maand met zich meebrengt. De leden van de VEGIN wilden die prijsstijging met twaalf cent (die. jaarlijks zou gelden tot en met 1985) niet aanvaarden. Mi nister Van Aardenne (economi sche zaken) had immers laten weten de extra opbrengsten voor de staat uit de gasprijsver- hoging niet te willen gebruiken voor handhaving van de koop kracht van hen die van mini mumloon of minimumuitkerin gen moeten rondkomen. Even min wilde hij toezeggen het ele ment van de energieprijzen in de prijscompensatie te handha ven. Het VEGIN-bestuur zal nu op nieuw met de Gasunie gaan praten. Er zit overigens een dik ke kans in dat men dan niet tot overeenstemming komt. In dat geval zou de minister van eco nomische zaken (mogelijk nog Van Aardenne) een prijsverho ging dwingend kunnen voor schrijven. Verwacht wordt ech ter dat Van Aardenne dat niet meer zal doen gezien zijn de missionaire status waarop hij zich al tegenover de VEGIN heeft beroepen. In een roerige vergadering die achter gesloten deuren uren voortduurde, werd een aantal alternatieven voor de prijsver hoging van twaalf cent door de VEGIN-leden verworpen. Een voorstel het besluit uit te stellen totdat er meer tijd was alterna tieven te bestuderen werd afge wezen, evenals een voorstel de koppeling van de gasprijs aan die van olie los te laten en de verhoging van de gasprijs te koppelen aan het inflatieper centage. De noodzaak van koppeling aan de prijs voor huisbrandolie staat voor de grote partijen overigens vast. Woordvoerders van de vier grote partijen verklaarden gisteren dat de gasprijs stapsge wijs moet stijgen en dat voor de minima compensatie gezocht moet worden. ^rof. Veldkamp erdacht van etrokkenheid i. ij illegale loptie M HAAG Prof. dr. G. Idkamp wordt verdacht i medewerking aan de 'gale adoptie van een lumbiaans kind door Q vriend J.G.M. Krom- rt, top-functionaris van Utrechtse Loodgieters upnbinatie. Het ministerie justitie stelt naar Idkamps betrokkenheid l onderzoek in. echtpaar Krommert heeft ontduiking van alle daar- geldende voorwaarden der dit jaar een, gezond, 'getje uit de leprozenkolonie ua de Dios in Bogota naar land hebben gehaald. Prof. 'Idkamp zou met een beroep zijn huidige en voormalige ge functies (hij was minister staatssecretaris) druk heb- n uitgeoefend om de adop- ï-ouders de tijdrovende pro- dure te besparen die nor aal gesproken moet worden J[olgd. Als blijk van erkente- kheid voor haar medewer- ng zou de leprozenkolonie 000 dollar hebben ontvan- 'n- Het ministerie van justitie eent dat men Noch Veld- j0 ^nip noch de adoptief-ouders idi ^fmaatregelen zal kunnen Van onze correspondent Roger Si mons LONDEN Het adembenemende verhaal van de piloot wiens taak met succes wordt overgenomen door iemand die nog nooit een vliegtuig heeft bestuurd is gister avond werkelijkheid geworden boven het noordelijke deel van Londen. Max Cook, de piloot van een Ces sna, een eenmotorig vliegtuigje, kreeg tijdens een rondvlucht boven Londen een hartaanval en verloor het bewustzijn. Zijn passagier, de 25-jarige Richard Carlson, nam de besturing van het toestel over. Via de boordradio werd hij geholpen om meer dan een kwartier te blijven rondcirkelen. Toen de doodzieke pi loot weer voldoende tekenen van leven vertoonde, vroeg zijn passa gier hem hoe hij het toestel aan de grond moest zetten. Cook bleek nog net in staat om hem dat uit te leg gen en overvloedig transpirerend volgde Carlson zijn instructies op. Het werd een hobbelige, maar ge slaagde landing. De piloot werd zon der dralen naar een ziekenhuis ge bracht, waar hij inmiddels een har toperatie heeft ondergaan. Kritiek op gedrag van prinses Anne's echtgenoot LONDEN Kapitein Mark Philip, de echtge noot van prinses Anne van Engeland, heeft zich onlangs tijdens de overtocht op de Kanaal boot weinig koninklijk gedragen, zo melden de Londense kranten Sun en Daily Mirror. Op 9 juni keerden Mark Philip en zijn ploegge noten terug van de paardendagen in Hoge Mierde. Op de boot vierde het gezelschap de overwinning op Ne derland door elkaar met ijsblokjes te bekogelen. Ook zouden zij onkies zijn opgetreden tegen een stewardess die de ijsblokjes opraapte. De veerbootmaatschappij heeft echter geen klachten gekregen van- passagiers. NDAAG EERSTE OPGAVE OR TOURPRIJSVRAAG Liverpool eert Beatles met straatnamen LIVERPOOL Vier straten in de Britse stad Liverpool zul len worden genoemd naar beroemde zo nen: de leden van de beroemde popgroep The Beatles. Over enkele maanden zullen de bordjes: George Harrington Close, John Lennon Drive, Paul McCart ney Way en Ringo Star Drive worden ge plaatst. Dit heeft de gemeenteraad gisteren besloten. Schiermonnikoog vrijwel autovrij SCHIERMONNIKOOG De tachtig autobezit ters op Schiermonnikoog mogen hun voertuig in het vervolg alleen nog maar gebruiken van hun woonhuis naar de Pier en dan ook nog via een route die door het college van B en W is vastge steld. Eerder was al het gebruik van auto's door niet-eilanders aan banden gelegd. Ook op Vlie land zijn plannen het gebruik van eigen auto's aan banden te leggen. Nadat de Hpge Raad eind vorig jaar had bepaald dat de Algemene Politieverordening te weinig rechtsgronden had om het autogebruik op Schier monnikoog aan banden te leggen, kon per 1 juni een noodwet in werking treden, waarmee rampza lige gevolgen op Schiermonnikoog (en overigens ook op Vlieland) werden vermeden. Het gevolg was wel dat alle ontheffingen die in het verleden door B en W waren verleend, opnieuw vastgesteld moesten worden. Verdachte spijsolie in Spanje MADRID De Spaanse gezondheids dienst heeft de Span jaarden gewaarschuwd voor het gebruik van merkloze spijsolie waarmee clandestien wordt geleurd. Moge lijk is de olie de ver oorzaker van de long aandoening waaraan sinds begin meri 34 mensen gestorven zijn. De olie kan zijn ver mengd met ingevoerde raapolie, die is behan deld voor industrieel gebruik en ongeschikt is voor consumptie. laag publiceert De se Courant de eerste ive voor de Tour- vraag. Elders in deze t vindt u op een spe- pagina uitgebreide matie over deze ex- Ieve prijsvraag die di- verband houdt met rolgende week don- ag in Nice beginnen- our de France. Daar- bent u als lezer in t om naast het vol- van de berichtgeving onze twee verslagge- in de ronde, Jean ;sen en Peter van en. op een zeer bij- lere manier dagelijks DIE PET PAST ONS ALLEMAAL Twee Rotterdamse jongens hebben de leus „Die pet past ons allemaal" giste ren op fraaie wijze in praktijk gebracht. Zij zagen een 29-jarige man uit een boetiek komen rennen, nadat hij de verkoopster onder bedreiging van een revolver had gesommeerd de kassa te openen. De verkoopster wist het wapen weg te slaan, waarop de man de benen nam. De twee jongens achtervolgden hem door de stad. Toen de man op het Hofplein in de tram stapte, deden de jongens dat ook. Bij het Centraal Sta tion kreeg de man in de gaten dat hij achtervolgd werd en probeerde te ont snappen. Het tweetal sprong hem op de nek en leverde hem af bij twee agenten die bij het station stonden. Op het hoofdbureau pasten Eugène Botermans (I.) en André Nielsen (r.) een heuse poli- tiepet. De jongens zijn resp. zestien en vijftien jaar oud. Geen tv-beelden Heerenveen- Tour de France loopt gevaar HILVERSUM Van de wedstrijd' HeerenveenDS '79 in de nacompetitie van de eerste divisie worden morgenavondgeen tv-beel- den uitgezonden. Dit op grond van een ministe- riëel besluit de hand te houden aan het voorkomen vah recla me op de tv. Volgens deze maatregel lopen ook de uitzen dingen van de Tour de France en alle snelheidssporten ge vaar. Minister Gardeniers van CRM stelde bij een eerdere uitzen ding van Heerenveen vast, dat er teveel reclame rond het veld staat. Voor grote evene menten kan ontheffing ver leend worden, maar dit zou volgens de minister een slecht voorbeeld vormen voor andere reclamemakers. Verplicht schrobben in Rijswijk Drie Haagse scholieren hebben gisteren gemerkt dat het heel wat moeilij ker is om muren schoon te schrobben dan ze vol te spuiten met teksten. Vorige week werden ze op heterdaad betrapt toen ze met spuitbussen de Openbare Bibliotheek Rijswijk aan de Dr. H. Co- lijnlaan bewerkten. In overleg met de ouders van de drie jongens werd besloten dat er maar eens flink geschrobd moest worden, een be sluit dat gisteren in da den werd omgezet. ACTIEVOERDERS BESCHADIGEN BEVEILIGINGSSYSTEEM ALMELO Tweehonderd leden van de Mobiele Eenheid hebben vanochtend omstreeks negen uur een van de zes toegangshekken van het UC-complex in Almelo vrijgemaakt. Bij de verwijdering van de levende blokkade van 700 tot 800 tegenstanders van kerne nergie zijn harde klappen geval len. Vijf demonstranten zijn ge wond geraakt Pas nadat ook de zitblokkades op de parallelweg waren gebroken, konden de negen personeelsbussen het terrein oprij den. Ook het verkeer op de rijks weg langs het industrieterrein kon doorijden, nadat demonstranten de weg vrijmaakten. De indruk be stond dat de ME vanochtend har der dan gisteren is opgetreden bij het verwijderen van de demon stranten. Bij het hoofdkantoor van UCN aan de Scheveningse weg in Den Haag is de afgelopen nacht een pot verf door een van de ruiten gegooid. Volgens een "persverklaring" die bij het ANP in de bus lag, was het pand „met leu zen en verf opgevrolijkt" en had de actie dezelfde achtergronden als de blokkade in Almelo. Actievoerders hebben de afgelopen nacht vrij ernstige schade toege bracht aan het beveiligingssysteem in de omheining van het UC-complex. Op diverse plaatsen werden kabels opgegraven en doorgeknipt. De re cherche heeft getracht de daders te achterhalen, maar dat is niet gelukt. De actievoerders verwachten dat het aantal demonstranten in de loop van de dag nog met enkele honderden zal toenemen. Pag. 9: Blokkade UC-complex wel licht ook op zondag Aangereden bromfietser overleden LEIDEN De 17-jarige J. Aartman uit Noordwijker- hout, die woensdag na een ongeval met zwaar hersen letsel werd overgebracht naar het AZL is aan zijn verwondingen bezweken. Het ongeval gebeurde woensdag op de 's Graven- damseweg in Noordwijker- hout. De jongeman reed met zijn bromfiets op een fietspad en kreeg geen voorrang van een rechtsaf slaande automo bilist, die voor deze manoeu vre het fietspad moest over- sSfeken. met de Tour mee te le ven. Met wellicht aan het eind van de rit een fraaie racefiets als hoofdprijs in uw bezit. TEHERAN Een revolutionaire rechtbank in Teheran heeft gisteren om paraatheid ver zocht op de luchthavens en de grensovergan gen om te voorkomen dat de Iraanse presi dent Bani-Sadr het land ontvlucht Bani-Sadr die bedreigd wordt met ontzetting uit zijn pre sidentiële ambt, is al acht dagen niet meer in het openbaar gezien. Op dinsdag was hij nog in Teheran, zo is vastgesteld. In Teheran wordt gezegd dat Bani Sadr, die de eerste gekozen president is in de geschiedenis van Iran een goed heenkomen zal zoeken ip Parijs waar hij zestien jaar in ballingschap heeft geleefd tijdens het regime van wijlen de sjah. Mehdi Barzagan, de gewezen Iraanse premier en een persoonlijke vriend van Bani-Sadr, zei te ge loven dat de president zich nog steeds ergens in het buitenland ophoudt. Barzagan bevestigde dat gisteren een aanval is gedaan in het ambtsverblijf van Bani-Sadr. Er zouden arrestatiebevelen zijn uitgevaardigd tegen een onbekend aantal belang rijke medewerkers van de president. De aanhangers van Bani-Sadr in het parlement hebben aangekondigd het debat over de afzetting van Bani-Sadr te boycotten. Het zal nu morgen worden gehouden. Lady Diana Spencer, de toekomstige Britse konin gin, probeert zich een weg te banen door een menigte „hoge hoe den", terwijl ze op weg is naar de ko ninklijke loge op Ascot waar de jaarlijkse paardenraces worden ge houden. De Iraanse president Bani-Sadr tij dens een toe spraak in be tere dagen, toen hij nog de steun had van de geeste lijke leider Khomelny. i i i i

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1