uik- en bergingsteam De Amfoor brengt van alles egen kostprijs boven water Peuterspeelzaal De Paddepoel in Lisse bestaat tien jaar sgio )NDER WA TER VERENIGING DUIKT IN GAT IN DE MARKT LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 JUNI 1981 PAGINA 7 Noordwijkse viert 100ste verjaardag De oudste inwoner van Noordwijk, mevrouw Johanna J. Gilhuys- Tolk, hoopt donderdag 2 juli haar honderdste verjaardag te vie ren. 's Morgens is er in de conversatiezaal van 'Huize Sint Je roen' een receptie voor familie, vrienden en bekenden. De kras se. oude dame geniet nog altijd van een onbezorgde levens avond in het Noordwijkse bejaardentehuis. Afgezien van wat hardhorendheid, voelt ze zich naar eigen zeggen 'nog zo gezond als een vis'. Na het overlijden van haar echtgenoot - een voorma lige postdirecteur op het Haagse paleis Huis ten Bosch - ging mevrouw Gilhuys in Noordwijk bij familie inwonen. Ruim acht jaar geleden nam zij haar intrek in het nieuwe bejaardencentrum 'Hui ze Sint Jeroen'. Installatie secretaris Voorhout VOORHOUT De heer J.L. Boon wordt vanavond om acht uur tijdens een openba re raadsvergadering gein* stalleerd als nieuwe gemeen tesecretaris van Voorhout. De heer Boon is opvolger van de heer J.W. van den Aard weg die op 1 mei wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zijn functie neerlegde. Bromfietser breekt been RIJNSBURG Een 16-jari- ge bromfietser uit Rijnsburg heeft gistermorgen om streeks kwart over negen bij een ongeval zijn been gebro ken. Het ongeluk gebeurde op het Kleipettenpad in Rijnsburg, toen een tegemoet komende auto links af sloeg en de brom fietser te laat opmerkte. De jongen kwam na de botsing in de sloot naast de weg terecht. De bestuurster van de auto die de jongen aanreed, stapte daarop uit haar auto, ook de sloot in, om de jongen boven water te houden. De jongen is daarna naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ver voerd. Oprichting wijkvereniging Middengebied-N. NOORDWIJK Op initiatief van een com missie uit de toekomstige eigenaars van koopwoningen, wordt maandag in het ge bouw ,,'t Trefpunt" aan de Schoolstraat 2a. de oprichtingsvergadering gehouden van de wijkvereniging „Middengebied-Noord". Aan de orde komen onder meer de statuten en het huishoudelijk reglement van de vereniging, de verkiezing van een voorlopig bestuur en de instelling van werkgroepen. De voorbereidings commissie vestigt er de aandacht op, dat niet al leen de kopers, maar ook de huurders van hui zen in het Middengebied-Noord lid van de ver eniging kunnen worden en op de vergadering welkom zijn. Men heeft de huurders echter niet met een persoonlijke uitnodiging kunnen bena deren, omdat het gemeentebestuur tot nog toe niet bereid is gebleken de namen van de huur ders of toekomstige huurders te verstrekken. Iedereen die weet dat hij of zij in aanmerking komt voor een woning in de betreffende wijk, wordt hierbij opgeroepen de vergadering te be zoeken. Het aanvangstijdstip is 20 uur. Een van de redenen om reeds in een vroeg sta dium te komen tot de oprichting van een wijk vereniging is gelegen in het feit, dat de bewo ners betrokken willen worden bij het overleg omtrent allerlei voorzieningen, die in het woongebied zullen worden getroffen. De bij eenkomst in ,,'t Trefpunt" is tevens een goede gelegenheid voor de toekomstige wijkbewoners om met elkaar kennis te maken en ervaringen uit te wisselen. Waterpadvinders Leiderdorp vieren zevende jubileum LEIDERDORP De water padvinders van de groep Van der Does-Liethorp be staan 35 jaar. Dat zevende lustrum wordt zaterdag uit- Eebreid gevierd. De zeever- enners hebben hun vloot voor deze gelegenheid verhuisd van de basis Klei ne Zandput achter de Mau- ritssingel naar het park De Houtkamp. De vijftien vlet ten liggen nu in de vijver van van het park. De jubileumdag wordt om 10.00 uur geopend door burge meester M.A. Van der Have van Leiderdorp. Bij het pro gramma dat dan wordt afge werkt zijn zoveel mogelijk Leiderdorpers betrokken. Om 10.15 uur start de fiets-puzzel- tocht over 15 kilometer Om 11.30 uur kan de jeugd deelne men aan een vliegerwedstrijd met zelfgemaakte vliegers, die door een jury bestaande uit R. Veeren, J. van Wijck en W. van de Wijngaard beoordeeld zullen worden op originaliteit en uiterlijk. Hoogtepunt van de dag is de roeiwedstrijd in de lely-vletten, die om 13.30 uur begint. Veel teams uit het Leiderdorpse verenigingsleven zullen deelnemen aan deze spotieve krachtmeting, en bo vendien doet er ook een team dat bestaat uit het college van burgemeester en wethouders. De jubileumviering wordt s'a- vonds besloten met een kamp vuur en een gezellige bijeen komst in een grote feesttent waarbij wethouder Irma Ge- hner-Ellenberger de prijzen zal uitreiken. duikers in actie. Met veiligheidsüjn en een bege- ende boot. 1 belangstelling ipioensreceptie LEIDEN/WARMOND Het valt vaak niet mee om zaken boven water te krij gen. Het Nederlandse op pervlaktewater is niet meer zo helder als het ooit was en als er dan bijvoorbeeld een bril, een kostbaar sie raad of een buitenboordmo tor in de troebele diepten van grachten of plassen ver dwijnt kan de eigenaar het vöorwerp verder meestal wel vergeten. Professionele bergingsteams zijn schaars en de waarde van het ver zonken voorwerp ligt meestal lager dan de kosten die aan een bergingsopera tie verbonden zijn. Sinds 9 mei dit jaar is daar in de Leidse regio verandering in gekomen. Op die datum werd namelijk het duik- en bergingsteam De Amfoor opgericht, een groep van vijf duikenthousiasteüngen die bereid zijn om in hun vrije tijd tegen kostprijs van alles en nog wat op te diepen. „Wij zijn er in principe voor de kleine man, die gelijk ge dupeerd is als hij iets van waarde in het water ziet ver dwijnen", aldus de Warmon- der E. Doedes. Samen met zijn echtgenote, de enige dui kende vrouw in het gezel schap en de Leidenaren G. Vinkesteyn, J. Mieremet en H. Nachtegaal heeft hij on langs De Amfoor opgericht. Genoemd naar de klassieke Griekse vaas, die bij bergings operaties in de Middellandse Zee nog wel eens boven water wordt gehaald. Met dat soort schatzoekerij houdt De Am foor zich meestal niet bezig, tenzii op verzoek. De directe aanleiding tot de oprichting van de vereniging was de ondergang van een Mercedes personenauto op 9 mei in het water van de Oude Singel nabij de Leidse Schouwburg. „De firma Van de Ameelen heeft daar een hele tijd staan knoeien om die auto aan de haak te slaan, maar zonder duikers gaat dat niet zo makkelijk. De Leidse brandweer heeft wel duikers, maar die komen alleen in ac tie als er mensenlevens bij be trokken zijn of als de verzon ken auto gevaar oplevert voor de scheepvaart. Maar die auto moet toch dat water uit, ook al is hij niets meer waard als hij op het droge staat. Gemid deld komt er één keer in de week wel een auto in het wa ter terecht", aldus Doedes. De Mercedes kwam uiteindelijk zonder toedoen van De Am foor op de wal terecht, maar vanaf dat moment was de duik- en bergingsvereniging geboren. „Wij zijn allemaal le den van de Rijnsburgse on derwatersportvereniging On- derwaterbos, we oefenen eens in de week een uur in het zwembad De Waterbos. We voelden er veel voor om al die training ook eens in de praktijk te brengen en zo werd het idee voor De Am foor geboren". Ervaring In de korte tijd van haar be staan heeft De Amfoor al een behoorlijke vaardigheid in het bergen van auto's opgebouwd. Toen met Pinksteren een Peugeot 304 in het water van het Rapenburg terechtkwam was de galarmeerde Amfoor binnen een kwartier ter plaat se en tien minuten later was de berging met behulp van een kraan een feit. „We heb ben die auto vastgemaakt door middel van een balk dié we door de voorste zijruiten hadden gestoken. Het lichten met de kraan is dan nog maar een kleinigheid", aldus de heer Nachtegaal, die tevens teamleider is omdat hij de meeste duikervaring heeft. Een ander wapenfeit is de berging van een massief ko peren toplicht, dat in het wa ter van een Warmondse jacht haven terecht was gekomen. In de Ringvaart nabij Roelo- farendsveen werd vergeefs gezocht naar gouden arm band. „We kunnen natuurlijk niet garanderen dat we iets vinden, vooral niet als het om kleine voorwerpen gaat. Die armband was al te lang gele den in het water gevallen. Met al die scheepvaart is zo'n armband na een week al be dekt met modder en in dat troebele water nauwelijks meer terug te vinden. Zelfs ISTGEEST Bestuur kampioenselftal van X) waren gisteravond in Je Roode Leeuw" bijeen »r een feestelijke receptie, k) gaat het komende sei- n in de derde klasse [VB spelen dank zij de in- nning van het eerste elf- „a, Maar er staat meer te ge- r, -en: men zal in het bn ar bezit nemen van een aria iw veldencomplex aan Van Houdringenlaan zo men, na 26 jaar lang op- V okken te hebben met de tbal vereniging „Oegst- it", een eigen home r«- le wethouder Mevr. Blom- lock van Leeuwen na, was college van b. en w. volle present. Voorzitter J. van Star zag dit laatste als een ijs van goede verstandhou- tussen UDO en de ge- te. Wethouder J. J. rn, die namens de gemeen- let woord voerde, prees het van UDO en noemde eerste elftal min of meer „familieteam" vanwege de nrezigheid van drie gebroe- Witteman daarin. Na- (i» het gemeentebestuur handigde de wethouder bal en in ander verband lens de RABOBANK y stgeest, een enveloppe met heer Van der Neut verte- woordigde de KNVB afde- Leiden en de „grote" p. Hij wenste UDO veel kte en wees er op dat en B^Pbahen en een clubhuis en samen een „gevaar- jaar opleveren vanwege 'erdeelde aandacht. ïuur brandt af LISSE Stichting peuterspeelzaal De Paddepoel in Lisse bestaat 10 jaar. Dat is de aanleiding voor een groot feest dat op 1 juli in 't Poel huys aan de Ruishornlaan, waar de peuterspeelzaal gehuisvest is, wordt gehouden. Het feest is bestemd voor de peuters, die dagelijks onder gede gen leiding een aantal uren in De Paddepoel doorbrengen. Op het pro gramma staan tal van speelse attrac ties, waaronder een poppentheater. Het feest begint om half tien. In 1968 organiseerde het bestuur van het Gemeenschapscentrum De Poel een en quête om er achter te komen waaraan in de nieuwe wijk behoefte bestond. Een peuterspeelzaal bleek hoog op het verlan glijstje te staan en met de komst van het Poelhuys kon aan dat plan ook gestalte worden gegeven. In mei 1971 werd tot de oprichting van De Paddepoel besloten en in september van dat jaar ging men van start. Dat was onder leiding van mevrouw Latoeparissa, Olga van der Drift, José van der Aart en Toos Jacobs. Van dat kwartet is tien jaar later alleen Toos Jacobs over gebleven, die nu samen met Ank Schot man, Bep Medemblik en Irma Weyers de crèche draaiende houdt op ochtenden en middagen. Het tweede lustrum is derhalve ook op haar van toepassing. De Paddepoel is geopend op vijf ochten den in de week (van half negen tot twaalf uur) en vier middagen in de week (van half twee tot half vier). De middagen zijn bestemd voor de oudere kleuters. In deze zogenaamde brugkleuterklassen worden de kleuters voorbereid op de kleuter school onder leiding van kleuterleidster Truus Bot. Het is ook één van de doelstel lingen van De Paddepoel om de peuters van twee tot vier jaar met elkaar te leren spelen en werken ter voorbereiding op de grote overgang naar de kleuterschool. De ochtendklassen bestaan vanaf de op richting en kunnen elke dag maximaal 45 kinderen bevatten. Vier leidsters houden een oogje op het kleine grut. De zaal is on derverdeeld in twee ruimtes, één voor het sportieve werk, zoals fietsen, van de glij baan af glijden en rennen en één voor de rustige recreatie, het puzzelen, tekenen en kleien. De middaggroep ging acht jaar ge leden van start onder leiding van Olga van der Drift en biedt plaats aan 18 kleu ters van ongeveer drie en een half jaar oud. Voor De Paddepoel kunnen nog altijd kinderen worden ingeschreven. Men kan zich hiervoor op de openingstijden van de crèche in het Poelhuys vervoegen. een redelijk groot voorwerp als een buitenboordmotor kan nog een naald in een hooiberg zijn. Die dingen draaien vaak nog als ze in het water te rechtkomen en hebben de ge woonte om onder water nog tientallen meters door te lo- Een alvorens tot stilstand te omen. We beginnen daarom gelijk maar een stuk verderop te zoeken als iemand de plaats aanwijst waar hij zijn buiten boordmotor heeft verloren", aldus Doedes. „De kans om een klein voorwerp, bijvoor beeld een ring terug te vinden hangt af sterk af van de om standigheden. Hoe lang is het geleden, hoe diep is het water, hoe modderig is het water. Pas als we een goede kans hebben gaan we het water in". Gevaar Hoewel de leden van De Am foor veel routine hebben op gedaan, onder meer ook met duiken in Zeeland worden alle veiligheidsmaatregelen in acht genomen. „We gaan al tijd met meerdere mensen het water in en er staat altijd ie mand aan de kant of er zit ie mand in de boot om eventueel hulp te bieden. Verder wer ken we met veiligheidslijnen, waarmee we iemand ook de goede kant op kunnen sturen, want je kunt soms geen hand voor ogen zien. Bij grachten en dergelijke moet je oppassen voor in het water gegooide fietsen, boodschappenkarre- tjes en dergelijke waar je je lelijk aan open kunt halen. Het beroerde is dat je er in het water niets van merkt", aldus team-leider Nachtegaal. Ook hebben de Amfoorleden de ervaring dat de plezier- vaart zich weinig aantrekt van de internationaal erkende duikersvlag, het blauw-witte wimpel A, dat bij iedere dui- kactie wordt opgestoken. „Waarschijnlijk kennen ze niet eens de betekenis van die vlag, maar dat kan wel eens gevaarlijke situaties opleve ren. Ik heb wel eens bijzonder snel moeten onderduiken toen er een boot op me afkwam. Ik moet wel zeggen dat de be roepsvaart in de regel netjes om ons heen vaart als ze de vlag zien", aldus de heer Doe des. De voorzichtige aanpak van het duik- en bergingsteam geeft soms aanleiding tot ko mische situaties. „Toen mijn vrouw onlangs heel voorzich tig in haar duikerspak een gracht instapte met het oog op de scherpe voorwerpen in het water zei een heel oud vrouw tje dat stond toe te kijken: „Ach gut, ze durft niet"". De leden van De Amfoor kunnen s'avonds en in het weekend, maar ook overdag in actie komen. „Het team be staat uit vier ambtenaren en een vrijwilligster, en omdat een paar van ons wisselende diensten hebben zijn we op veel uren beschikbaar. We moeten natuurlijk wel het één en ander in rekening brengen aan autokosten, kosten voor het vullen van de flessen en dergelijke, maar winst maken we niet. Soms verliezen we er zelfs een beetje op, maar dat geeft niet, want het is een hobby", aldus Doedes. De leden van De Amfoor ziin ieder apart telefonisch bereik baar. In Leiden: G. Vinkes teyn, tel. 132451; J. Mieremet, tel. 142723; H. Nachtegaal, tel. 120643. In Warmond; het echtpaar Doedes, tel. 01711- 11328. MSBURG Een schuur i de Hofstraat in Rijns- g is vanmorgen om onge- r half negen geheel afge- pd. ïfl [brand is waarschijnlijk ont ij In doordat de centrale ver- ~iingsketel ontplofte. De id van de schuur ging ge- verloren. De totale schade >g niet bekend. romfietser ewond ORDWIJKERHOUT o 17-jarige bromfietser uit dwijkerhout is gister- lag ernstig gewond ge kt bij een ongeluk op de ^avendamseweg in dwijkerhout ongeluk gebeurde doordat automobilist die rechtsaf tóe slaan en daarbij het *spad moest passeren, geen 'Tang aan de bromfietser leende. De auto raakte in greppel. De iongen liep aar hersenletsel op en is ar het Academisch Zieken- ■h in Leiden overgebracht. Warmond houdt vast aan praktijk verkeerstest Gisteren rijkte burgemeester Hendrickx practische deel van de parkeerproef nog het gedrag van de kinderen In het verkeer aan 88 kinderen het verkeersdiploma uit. wordt uitgevoerd. Tal van gemeenten be- te testen alvorens zij de lagere school ver- perken zich tot de theorie omdat het on- laten. Alle deelnemertjes kwamen dit Jaar ZIJ hebben de afgelopen weken bewezen verantwoord zou zijn een grote groep kin- voor het diploma In aanmerking. Eén van de verkeersregels te kennen en die in die deren op de fiets in het verkeer te bren- hen, Janneke Van Wlnsen, maakte In theo- praktijk te kunnen toepassen. Warmond is gen. Veilig Verkeer Warmond, die de proef rie en praktijk geen enkele fout en ontving één van de weinige gemeenten waar het houdt, vindt echter dat het toch goed is daarvoor behalve het diploma een boek.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7