drie weken Na wistik, dat ik hier mijn tijd zou uitdienen „Hopeloze toestand op Leidse veemarkt" LEERLING MOET WEER ZELFVERTROUWEN KRIJGEN Lopend naar A jax stadion «NieuweHuigbrug nog mooier dan de oude Regiogemeenten dreigen voor onaangename financiële verrassing te komen staan BURGERLIJKE LEIDEN Ondertrouwd: H. Hulzenga en G. H. J. Verbeek; W. J. Schouten en J. van der Zee; D. J. G. van Wielink en M. H. L. van Loenhoud; A. Lens en J. C. Ouwer- kerk; K. P. W. de Boer en M. M. Vis; J. L. Naehtegeller en R. S. Meijer; R. Eikerbout en J. C. Hes; J. Boutier en M. C. E. J. Dekker; J. Gijsman en B. C. de la Rie; J. L. Buijn en J. Sloot. Geboren: Damian Oliver, z.v. J. R. M. Armita- ge en M. A. Mansoor; Margje Francis- ca, d.v. J. de Hoog en J. N. van der Meer; Bart. z.v. M. A. M. van Wijk en A. J. Zomers; Robert-Jan Michel Christiaan Jacob, z.v. J. Meijvogel en M. M. van Weeren; Martinus Arie Cornelis, z.v. C. E. L. Ie Noble en C. Ulder; IJsbrand, z.v. IJ. van Duijn en N. P. de Krijger; Maarten Benjamin, z.v. Ph. van Hoven en S. I. Aker boom; Paula, d.v. H. Splinter en M. M. van Bakel; Adriana Johanna, d.v. A. H. M. Vincenten en J. M. van der Zijden; Frederik Wilhelm, z.v. G. Ouwehand en H. Günther, Robert, z.v. J. Star en A. E. Gilissen; Kor- stiaan. z.v. C. Gebuijs en A. H. van Duijn; Runolda Renata, d.v. J. M. H. Foulon en C. M. Hendriks;: Cornelis, z.v. H. van Beelen en C. van der Ma- rel; Helena Wilhelmina, d.v. L. Schaap en W. A. Zuijderduijn; Eric Johannes Cornelis, z.v. C. G. W. M. van der Ploeg en E. C. Parlevliet; Cathy Catharina Maria, d.v. C. G. W. M. van der Ploeg en E. C. Parlevliet; Elvira Magtilda Cecilia, d.v. G. J. A. Vis en M. C. A. Noordermeer; Loren, d.v. G. S. Campbell en J. Green; Marcel, z.v. J. G. Bosch en I. Voort man; Cornelis. z.v. Th. Remmelzwaal en A. Krijgsman; Bastiaan Pepijn, z.v. C. F. M. A. W. van Cleef en C. de Bloeme; Donny, z.v. A. E. Hens en C. M. van der Hoorn; Jos Bastiaan, z.v. B. Minne en A. C. Ter Morshuizen; Stephany Sophie, d.v. C. Korstanje en C. M. Schot; Erkan, z.v. A. Sön- mezer en S. Toptede; Anton, z.v. M. W. van Rijn en C. Verhoog; Roelof Alexander, z.v. H. P. T de Jong en P. F. de Zaaijer; Richard, z.v. G. J. Smit en A. M. Bokhorst; Charles Bart, z.v. J. B. Vrijdaghs en E. de Wilde; Chris tel Sophia Maria, d.v. C. J. T. M. Pe ters en" E. G. M. van Tol; Caroline Antoinette Marie, d.v. P. C. F. M. Verschure en J. M. G. van Kuijk; Inge Nadjezda Margaretha, d.v. A. C. J. van Ruiten en A. P. S. Baak; Nan- da Clazina Petronella, d.v. A. C. J. van Ruiten en A. P. S. Baak; Kees, z.v. W. Zwaan en E. G. van Beelen; Rudolf Marco Antonius, z.v. W. Tes- ke en J. van der Heijden; Janna Ma ria, d.v. C. Ouwehand en M. H. Fre- ke; Johannes lede, z.v. Th. J. Reek- man en C. H. van Starkenburg; Hui- bert Cornelis Johannes, z.v. W. J. van Ginhoven en A. Molenaar; Ru- dolf Albertus Cornelis, z.v. A. C. P. van den Bosch en J. M. M. van Beek; Dennis Lodevicus Gerardus Huber- tus, z.v. L. F. van der Aart en G. V. Koelewijn; Nicolien Thea, d.v. N. R. van Ravesteijn en A. L. Weber, Charlotte, d.v. E. Griffioen en M. Oosthoek Overleden: W. Zorn, geb. 11-3-1918, man; P. de Vries, geb. 18-3-1915, man; L. de Klerk, geb. 2-7-1925, vrl., geh. gew. met G. W. L. Blijdenstein; C. van Rijn, geb. 5-7-1897, vrl.; H. G. van der Steen, geb. 7-4-1928, man; L. J. van Soest, geb. 24-3-1899, vrl. geh. gew. met R. Glasbergen; J. Imthorn, geb. 23-9-1906, man; B. Schroef, geb. 14-7-1909, man; H. C. M. Brama, geb. 8-9-1934, man; A. C. Olieman, geb. 2- 12-1908. vrl.. echtgen. van C. van Geest; H. J. G. Bruins geb. 23-9- 1906, vrl., geh. gew. met J. W. Jacob- ze; M. van Geest, geb. 22-7-1919, man; S. Benes, geb. 22-11-1919, vrl., geh. gew. met H A. Holleman; C. Groen, geb. 13-9-1930. man; C. Wischmeijer, geb. 17-3-1918, man; C. van der Zwart. geb. 5-3-1918, man; C. J. van Eek, geb. 10-4-1895, man; G. Hollan der, geb. 1-9-1906, man; N. van Eijk, geb. 19-1-1914, man; W. Thiboudier, geb. 31-7-1932, vrl., echtg. van R. van der Zee; M. Casemier, geb. 25-3-1913, vrl., geh. gew. met L. Kroes; H. Els- hout, geb. 8-5-1918, vrl.; L. van den Berg. geb. 12-8-1918, man; M. C. P. van de Loo, geb. 29-6-1930, vrl., echtg. van J C M Velthuijse; W Heijkoop, geb. 11-2-1892, vrl., geh. gew. met P. Bense; J. H. Marsé, geb. 10-11-1897, man; M. C. Joormann, geb. 20-1-1917, vrl., echtg. van W. T. Ringelink; F. Cornelisse, geb. 31-10- 1930, man; A. Haasnoot, geb. 8-4- 1883, man; M. S. van Weizen. geb. 7- 3-1897, vrlechtg. van P. J. Kolder man; M. W. Fontein, geb. 8-7-1903, vrl., echtg. van W F Lefeber. A. W. M. Winkel, geb. 10-10-1913, vrl., geh. gew. met A. Groenendijk; P. Kr all, geb. 9-1-1912, man; J. W. van Kleef, geb. 11-1-1912, man. Gehuwd: H. J. J. van der Poel en M. A. R. Burghouwt; P. R. van Leeuwen en L. M. Verbruggen; R. P. J. Klein en P. Heijmans; E. J. S. Schravendeel en W. E. Veltkammp; A. Sahin en M. A. van Zeist; R. Ligtvoet en A. H. Steen bergen; I. E. Poelman en E. J. M. Overdevest; A. Karei en A. J. A. Kuijsters; W. J. Paauw en J. Th. M. van den Bergh; A. A. van Essen en L. A. Borstlap; H. Linschooten en E. M. El M. Duikersloot; L. H. van Pola- nen en M. Hartevelt; E. R. van Lun- teren en E. C. J. Lardee; R. Ouwer- kerk en V. J. M. van der Linden; N. J. M. Pronk en M. E. Verbeek; J. J. de Wekker en C. C. C. van den Bo- gaerd; D. G. H. B. de Groot en R. H. Vos; R. A. van Dam en C. van Ros sen; C. R. P. Smakman en E. C. Nosa- baum; P. Sloos en M. C. Neuteboom; P. Smit en S. Rijsbergen; L. Verlind en J. Neuteboom; H. L. Jansen en A. OEGSTGEEST Of het za terdag een wandeltocht, een hardloopwedstrijd of een veldtocht naar Amsterdam wordt, is nog niet geheel ze ker. Feit is dat de Oegstgees- ter Van Rijn, van de Roode Leeuw, een weddenschap verloren heeft met Henk Heemskerk, eigenaar van een melkhandel in de nabij heid van genoemde verloflo kaliteit. De Oegstgeester Dorpsstraat zal zaterdagochtend vroeg in rep en roer zijn. Van Rijn, een fervent Feyenoordaan- hanger had met Heemskerk, een doorgewinterde Ajaxied, een weddenschap aangegaan te lopen naar „kuip" of sta dion van de club die het laagst eindigde op de rang lijst. Het is uiteindelijk Feye- noord geworden die zich in puntental door Ajax liet overtreffen. Daarom staat Van Rijn zaterdagochtend in Oegstgeest reeds om zes uur in de startblokken, omringt door een groot aantal fietsers die hem welwillend zullen begeleiden maar vooral con troleren dat hij blijft lopen. In Amsterdam zal Heems kerk het stadion van Ajax plechtig openen zodat Van Rijn in Ajax-tenue nog een extra ronde over het veld zal lopen. „Hoe kriig je een Fey- enoorder moe? vragen ze in Oegstgeest en het antwoord luid steevast „Door 'm naar Amsterdam te laten lo pen. LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 ÏUNI1981 PAGINA 5 Wethouder C. Waal heeft gis teren de nieuwe Huigbrug Qeopend, die althans dat '^zeggen de oudere buurtbe woners en die kunnen het Weten nog fraaier is dan de oorspronkelijke brug over de Maresingel. De Leidse mothouder arriveerde glster- ;w middag bij de brug, terwijl hij dfttn het roer stond van een schip van de gemeentereini ging. Bij die gelegenheid gaf de wethouder er overigens blijk van een niet al te beste stuurman te zijn hij ramde bijna de wallekant maar hij staat dan ook meestal op de wal... De brug heeft Iets meer dan twee ton gekost. Aan de aanwezigheid van de totaal vervallen Huigbrug werd in de Jaren zestig een einde gemaakt. In 1974 werd een noodbrug aangelegd, waar veel mensen letterlijk en figuurlijk over vielen. Sinds gisteren is er weer een dege lijke en tevens bijzonder fraaie verbinding tussen Lei den Noord en het centrum. Aan de brug is acht maanden gewerkt. Het resultaat is een absuluute aanwinst voor het Leidse stadsschoon. LEIDEN/DEN HAAG „Het is een hopeloze toestand op de Leidse veemarkt". Aldus verzuchtte gisteren een 33-jart- ge veehandelaar uit Hoogmade bij de Haagse rechtbank. De man was door de kantonrechter in Alphen veroordeeld tot een boete van 51 gulden wegens overtreding van de maatre gelen tegen de varkenspest Daarvan was hij in beroep ge gaan. De veehandelaren zijn verplicht om na het vervoer van varkens de voertuigen te ontsmetten, maar er zijn bij de Groenoordhal- len onvoldoende materialen voorhanden en er onstaan vaak lange wachttijden. Een algemeen inspecteur van de betreffende dienst erkende dat de klachten van de veehandelaren niet ten onrechte zijn, maar meende dat de voorschriften gehandhaafd moeten blijven en zeker moeten worden uitgevoerd. De officier van justitie bij de rechtbank wilde volstaan met het opleggen van een boete van tien gulden om daarmee een princi piële uitspraak te doen. Vonnis op 30 juni. LEIDEN Met een tevreden blik in de ietwat strenge ogen neemt J.G. Fokkema, nog even directeur van de Bedrijfstechnische School, twee goed belegde boterhammen en een mok hete soep in ontvangst „Ik neem nooit brood mee. Ik heb hier een prima verzorging", zegt hij en kijkt glimlachend vanachter zijn riante bureau in de directeurskamer naar 'rijn' leerlingen, die op het schoolplein aan de Vondellaan een luchtje scheppen. Morgen neemt Fokkema afscheid, met pijn in het hart Tijdens de oprichting van de school in 1957 was hii al van de partij. Sedertdien is er veel veranderd, het een ten goede, het ander ten kwade. Fokkema is gebleven. Drie weken na zijn aanstelling in '57 kon hij al met zekerheid zeggen, dat hij de school voor zijn 65e verjaardag niet zou verlaten. Dat sterke vermoeden is bijna bewaarheid. Te pas en te onpas laat Fokkema zich ontvallen, dat het noorden des lands hem altijd bijzonder heeft aangetrokken. De directeur komt er oorspronkelijk ook vandaan. Uit Groningen, om precies te zijn. Ook nu nog is hij actief in allerlei clubs en verenigingen, die met het Groningse verband houden. Het is wellicht aan zijn aanstelling, 24 jaar geleden, bij de Bedrijfstechnische School te danken, dat de Groninger al die tijd aan de Sleutelstad gekluisterd is gebleven. In 1939 verliet Fokkema de rijkskweekschool in Den Haag. In die tijd (ook) was het bijzonder moeilijk om aan de slag te komen. „Je greep alle mogelijkheden aan. In welk gat de desbetreffende school ook mocht liggen, je reageerde. Het was een kwestie van een sollicitatiebrief schrijven en vervolgens op de kaart opzoeken waar je eventueel terecht zou komen", aldus Fokkema. Na op scholen in Leiden, Boskoop en Voorburg onderwijs te hebben gegeven, accepteerde Fokkema een aanbod van het Voortgezet Gewoon Lager Onderijs (VGLO). Vervolgens werd hij in 1957 gevraagd om deel uit te gaan maken van het lerarencorps van de Bedrijfstechnische School, die op het punt stond geboren te worden. Fokkema hapte. Spijt heeft hij er nooit van gehad. Gedurende 24 jaren de school telt even zo vele lentes is Fokkema aan de school verbonden geweest. Enigszins teleurgesteld meldt de directeur, dat hij de 25 jaar graag had volgemaakt. De overheid laat dat echter niet toe. Pensioen is pensioen (of werkgelegenheid...). Officieel kan hij (die op school te boek staat als een oorspronkelijk en ingoed mens) tot januari blijven. „Maar dat gaat in geen geval door. Ik heb altijd gezegd, dat ik aan het einde van een schooljaar wil stoppen. Als ik het roer halverwege het schooljaar uit handen geef, is dat vind ik onderwijstechnisch niet verantwoord. Daarom ga ik een paar maanden VUT'ten". Drijfveer De BTS: een school waarop geen bollebozen, maar juist kinderen, die met moeite de lagere school hebben doorlopen, een technische opleiding volgen. De Werkloosheid gewest Lisse sterk gestegen fSSE De werkloosheid in wijkerhout, Sassehheim en t Gewest-Lisse is in mei op- Voorhout is opgelopen tot 826 euw sterk gestegen. Het aan- mannen en 506 vrouwen. In P werkzoekenden uit Hille- mei 1980 bedroeg het aantal m, Lisse, Noordwijk, Noord- werklozen 814 met daartegen- téchnische aanleg van de kinderen is dikwijls groot. Individueel onderwijs is voor hen vaak de uitkomst, mede omdat de theoretische kant van het onderwijs hen nogal eens problemen oplevert. „Toen ik in '39 van school kwam, had ik nooit kunnen denken, dat ik ooit nog eens directeur van een technische school zou worden. Ik heb per slot van rekening geen technische opleiding gehad. Het toeval speelt daarbij een rol. Als ik ergens anders had gesolliciteerd, was ik hier misschien nooit terecht gekomen. Wat dat betreft is het lot mij goed gezind geweest... In de klassen van 15 kinderen doen we er alles aan om de kinderen op te leiden tot volwaardige vakmensen. Juist zij, die moeilijkheden hebben met de theorie, kunnen in technisch opzicht vaak heel wat. Prachtig vond ik het om naast een leerling te gaan zitten om samen de problemen te bespreken. Juist die persoonlijke begeleiding trok me aan. De zorg om het kind, dat tekortkomingen, die het althans moeilijker heeft, is enorm belangrijk. Ik voel me hier ook beter thuis, dan in bijvoorbeeld de elite school in Voorburg, waar ik gewerkt heb. Het waren beste jongens, maar toch...". Belemmeringen In de loop der tijd zijn in het onderwijs enkele veranderingen doorgevoerd. Fokkema heeft tegen sommige van de veranderingen nogal bedenkingen. „De verlenging van de leerlicht is voor onze school niet goed geweest. We hebben niet alleen kinderen met leer- maar ook met gedragsproblemen. Het is schrikbarend om te zien hoeveel kinderen uit gebroken gezinnen komen Niet zelden brengt dat op school ongemotiveerdheid met zich mee. Weliswaar was dat vroeger ook al het geval, maar dan verdwenen die kinderen na een jaar. Nu hebben sommigen een negatieve invloed op anderen, óók op de leraren. Zeker vroeger kon je met overtuiging al je energie aan een kind geven, zonder dat een deel daarvan verloren ging", meent Fokkema. Een andere verandering is de wellicht tanende macht van de leraren. „Er heeft een mentaliteitsverandering plaats gehad. Je tolereert nu dingen, die je veertig jaar geleden voor onmogelijk hield. Tegenwoordig komen de leerlingen ongegeneerd bij je en zeggen opgewekt: „Mees, 'k ben eruit gestuurd". Vroeger ging je als leerling door de grond. En als ze het dan over „die vent" de leraar hebben, moet je een vermanend toneelstukje opvoeren. Het is nu niet ideaal en vroeger was het dat evenmin. Wat beter is, laat ik in het midden". „Een jongen die hier komt, weet de eerste dag meestal al te vertellen, wat hii worden wil. Vroeger kozen onze leerlingen in een vroeg stadium uit de vakken metaal, metselen, timmeren, straatmaken of schilderen. Nu moet hij in een apart tweede jaar met alle vakken kennis maken. Dat is overbodig, want dat kan ook in het eerste jaar. Ik zou bijna zeggen, dat het nieuwe tweede jaar een bijna funeste regeling is. Iemand, die het schilderen in zijn vingers heeft, moet niet al te lang met andere dingen opgezadeld worden", kritiseert Fokkema. De scheidende directeur hij bekent er op dat punt wellicht conservatieve denbkbeelden op na te houden denkt tevens, dat het niet slecht zou zijn indien het aantal lesuren weer verhoogd zou worden: over 545 vacatures. Nu is het aantal werkzoekenden 1332, tegenover een aanbod van slechts 127 arbeidsplaatsen. De werkloosheid komt vooral voor in de bouwsector en land en .tuinbouw. WANNEER WOONWAGENKAMPJES NIET VOOR 1985 WORDEN GEREALISEERD LEIDEN - De regiogemeenten, die door de rijksoverheid zijn aangewezen om een aan tal woonwagenstandplaatsen te realiseren, dreigen voor onaangename financiële ver rassingen te komen staan wanneer de stand plaatsen niet voor 1985 zijn ingericht. Hei ministerie van CRM is namelijk van plan vanaf 1 januari van dat jaar de subsidie voor het welzijnswerk dat ten behoeve van de woonwagenbewoners op het centrale cen trum aan het Leidse Trekvaartplein wordt verricht, stop te zetten, wanneer aan het de- centralisatiebeleid onvoldoende uitvoering is gegeven. De kosten van dat welzijnswerk bedragen zo'n anderhalf miljoen gulden, dat bij stopzetting van de subsidie, opgebracht zou moeten worden door „Het Schap", het verbond van Leidse regiogemeenten die zijn aangewezen om standplaatsen in te richten. Het dagelijks bestuur van „Het Schap" ver wacht dat op het moment dat de subsidie stop wordt gezet, de gemeenten die wel standplaat sen hebben ingericht, „Het Schap" zullen verla ten om niet op te hoeven draaien voor de „na latigheid" van de overige gemeenten. De heer F. Menzij, coördinator op het Leidse woonwa gencentrum, verwacht dat, zoals het er nu uit ziet, er niet meer dan vier gemeenten (Leiden, Leiderdorp, Warmond en Zoeterwoude) aan de verwachtingen van de rijksoverheid zullen hebben voldaan. De overige elf gemeenten zou den in dat geval op moeten draaien voor de kosten van het welzijnswerk. Zoals gistermiddag duidelijk werd op een ver gadering van woonwagenschap Leiden schiet het niet erg op met de kampjes in de regio. De heer Menzij verklaarde tijdens de vergadering dat de situatie ten opzichte van een jaar gele den eerder verslechterd dan verbeterd was. Bij voorbeeld Voorschoten zit in de problemen om dat het ministerie van VRO slechts in wil stem men met één van de drie voorgestelde lokaties (Noord-Holland). Soortgelijke moeilijkheden doen zich voor in Oegstgeest, Noordwijk en Katwijk. De gemeenten menen dat het trage totstandkomen van de kampjes te wijten is aan het beleid van de rijksoverheid. Deze zou veel te hoge eisen aan de lokaties stellen. „We zoe ken ons blauw naar mogelijkheden", vond bur gemeester P. Cannegieter van Voorschoten, „maar we moeten ook aan de belangen van de particulieren denken". De heer Menzij deed echter een dringend beroep op de gemeenten geen strijd tegen de rijksoverheid te gaan voe ren. Dit zou naar zijn mening niet anders dan vertraging opleveren. „Wanneer de gemeenten zien aankomen dat hun lokatie niet goedge keurd wordt, kunnen zij beter op zoek gaan naar alternatieven", aldus Menzij. Volgens de coördinator wordt de situatie op het Leidse woonwagencentrum er ondertussen al leen maar slechter op. De bewoners, geconfron teerd met de trage totstandkoming van de kampjes, zien het niet meer zitten. Velen van hen willen nu dat het Leidse kamp verbeterd wordt omdat zij er niet meer op rekenen in de nabije toekomst elders een plaats te krijgen. Ook zouden enkele bewoners zich, door de nood gedwongen, bereid verklaard hebben hun wagen te verlaten om een huis te betrekken. De vraag, hoe zo snel mogelijk standplaatsen in de regio te realiseren om de onhoudbare situa tie op het Leidse kamp te kunnen beëindigen, werd gisteren niet beantwoord. Het bleef bij de afspraak dat elke gemeente nog eens op papier zou zetten op welke termijn verwacht werd dat de zaak rond zou zijn. In hoeverre de aanleg van woonwagenstand plaatsen hierdoor versneld wordt is vooralsnog onzeker. De opmerking van één der aanwezige burgemeesters „op een gegeven moment zijn de mogelijkheden op. Als het ons geld gaat kosten, jammer, daar kunnen we niets aan doen", doet niet verwachten dat er nu haast achter gezet gaat worden. De vertegenwoordigers van de vijftien Schap-gemeenten praten in het najaar verder. „De kinderen zijn daardoor minder op straat, de aandacht ten opzichte van de kinderen neemt toe en daarbij komt het werkgelegenheidsaspect. Maar de huidige regeling wordt niet terug gedraaid. Dat zou gezichtsverlies voor de overheid zijn". Toekomst In deze tijd, waarbij de economische recessie de gemoederen zo zeer bezig houdt, rijst de vraag wat de toekomst voor de schoolverlaters van de BTS is. „Het ligt nu even moeilijk, maar ik ben ervan overtuigd, dat de vakman ook in de toekomst een plaats in de arbeidsmarkt zal krijgen, eerder dan bijvoorbeeld een mavo klant. Dit jaar is het voor het eerst, dat ik de jongens niet stuk voor stuk kwijt kon. Natuurlijk is er toekomst. Dat in Nederland Engelse metsellieden aan het werk zijn, is toch absurd". Morgen geeft Fokkema het roer uit handen. Vanaf die dag kan hij tevreden terugkijken op zijn loopbaan in het onderwijs. Met het afscheid komt een einde aan een van de hobby's van Fokkema: het onderwijs in het algemeen, de BTS in het bijzonder. Fokkema tenslotte: „Het individueel onderwijs heeft zegenrijk werk gedaan voor kinderen, die anders niet aan de bak waren gekomen. Bij de uitreiking van de diploma's vergeten we de doorstane moeilijkheden. Dan denken we aan hetgeen we samen hebben bereikt. We hebben de kinderen een plaatsje gewezen, maar vooral hebben we de leerling het zo nodige zelfvertrouwen terug gegeven. Dat was hij namelijk kwijt". WIM BUNSCHOTEN Directeur Fokkema: ,,Voor de vakman is ook in de toekomst een plaats In de arbeidsmarkt."

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5