onderdste verjaardag bezette joekbinderij werd anti-climax D'66: „Meer woningen voor buitenlanders" Geen bezuinigingen op maatschappelijk zorg nieuwbouw RODE KRUIS I FIDEN Ü'ERKNEMERS WILLEN BEDRIJF ER WEER BOVENOPHELPEN Jouw nieuwe huisvesting lode Kruis van start Ambtelijke schapen geschoren LEIDEN In Leiden zullen meer woningen voor buiten landers moeten komen. Dit stelt D'66 in een reactie op een eind vorig jaar versche nen rapport over de huisves ting van buitenlandse gezin nen in Leiden. De democra ten hopen deze woningen zo wel uit de nieuwbouw als uit de renovatieprojecten te betrekken. Volgens D'66 is een belangrij ke rol voor de toewijzing van woningen aan buitenlanders toebedeeld aan de woningcor poraties. „Zij zullen veel meer dan in het verleden een ver antwoordelijkheid moeten aanvaarden en een sturend be leid moeten voeren ten aan zien van woningen voor bij zondere catagoriën onder de woningzoekenden", aldus D'66: „Wellicht kan de ge meente een gedeelte van de regelmatig vrijkomende wo ningen claimen voor buiten landers". Zij meent evenwel dat vermeden moet worden dat er concentraties van bui tenlanders ontstaan. Als nega tief voorbeeld van deze con centratie wordt 'het Beuken schans-woonoord' genoemd. De grootste behoefte lijkt vol gens de partij te bestaan aan relatief, grotere woningen. Deze zouden flexibel gebouwd moeten worden zodat ze even tueel ook geschikt gemaakt kunnen worden voor één- en tweepersoonshuishoudens. Be langrijkste uitgangspunt is echter de betaalbaarheid van de woningen. „De huidige situatie dat bui tenlandse gezinnen slechts in een beperkt deel en doorgaans in de kwalitatief slechtere de len van het woningbestand van de Leidse corporaties te recht komen, vraagt om bijstu ring", aldus de schrijvers van de nota. En over de acceptatie door de omgeving: „De huiver van bepaalde wijken om bui tenlanders te huisvesten waar deze tot nu toe niet wonen, zoals uit sommige wensen en vragen van wijkcomité's opge-/ maakt kon worden, geeft te denken. We zullen hier het midden moeten houden tussen het snel heffen van de discri minerende vinger en het nege ren van dit soort geluiden". „Buitenlanders zullen moeten worden gewaarschuwd tegen de gevaren van het lichtvaar dig kopen van particuliere, slechte koopwoningen. De Leidse makelaars zullen een stukje ethiek in hun vak moe ten stoppen", zo menen de De mocraten. Voorts stellen zij dat het urgentiesysteem veran derd moet worden: „In het al gemeen zal bij de registratie en toewijzing een beleid moeten worden gevoerd dat rekening houdt met de specifieke belan gen van buitenlanders zonder dat de Nederlandse woning zoekenden in Leiden structu reel worden achtergesteld". Te vorderen pand verkocht LEIDEN Ook het derde van de vier panden die op het lijstje van de gemeentelijke vorderingscommissie stonden, is verkocht. Daarmee zijn drie van de vier panden waarover binnenkort een beslissing tot vordering zou worden geno men 'op het laatste moment' verkocht, in alle gevallen te gen een aanzienlijk lagere prijs dan oorspronkelijk werd gevraagd. De flat aan de Jacob van Campenlaan werd door de erven van de overleden eigenaar te koop aangeboden voor 205.000 gulden. Op de vergadering van de vorderingscommissie (aan de hand waarvan een advies aan b en w zou worden uitgebracht over al of niet vorderen) verklaarde de huidige eigenaren dat zij het huis liever kwijt dan rijk waren omdat zij zelf in financiële moeilijkheden dreigden te raken. Het huis is nu voor 140.000 gulden verkocht Twee andere huizen die op de vergadering ter sprake kwamen, waren enkele dagen daarvoor verkocht. Toen lagen de verkoopprijzen respectievelijk 85.000 en 28.000 gulden lager dan oorspronkelijk werd gevraagd. Noodapotheek Morskwartier De realisering van de noodapotheek in de Morswijk nadert Zodoende wordt maandag 22 juni in bet wijk centrum Morseh wijk aan de Topaaslaan een informa tie-avond gehouden. De gemeente wil op die avond met Omwonenden overleg plegen over de preciese situering van de noodapotheek, die aan de Topaaslaan gepland ik. Het middenstuk beeft de bestemming openbare- en bijzondere gebouwen, terwijl de rand van het terrein voor openbaar groen is bestemd. Indien de noodapo theek op het middenstuk wordt geplaatst, kan volgens de gemeente ronder meer een vergunning worden ver leend. Toch doet de gemeente dat liever niet, omdat een plaats op de boek de bereikbaarheid vergroot en bet openbaar groen minder aantast Alleen wanneer vanuit de buurt geen bezwaren rijzen, kan de bouwver gunning verleend worden. De informatie-avond begint om 20.00 uur. Cadeau bibliotheek Ter gelegenheid van de officiële opening van de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat heeft de heer C.J. Wesse- ling namens de lezers de bibliotheek twee kunstwerken aangeboden. Het gaat om twee schilderijen van de onlangs overleden Leidse schilder Will H. Tweehuysen. De kunst werken zijn opgehangen in het leescafé van de bibliotheek. Schrijfavond De Leidse werkgroep van Amnesty International houdt vanavond weer een schrijfavond in het gebouw van de Leidse Studenten Ekklesia aan het Rapenburg 100. Geschreven wordt aan de hand van voorbeelden om gewetensgevangenen vrij te krijgen. Aanvangacht uur. Tentoontstelling Van der Sterre In de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 is ter na gedachtenis van de architect P. van der Sterre die het ontwerp maakte voor het gebouw van de bibliotheek een tentoonstelling aan hem gewijd. Er is onder meer te zien: een studiemaquette van de nieuwbouw van de biblio theek, tekeningen van verschillende kerktorens, zoals die van Leiderdorp, Hazerswoude en Bodegraven (allen geres taureerd door Van der Sterre), en van andere gebouwen, schetsen van onderdelen van gebouwen en stoelen die hij ontwierp, onder andere die voor de Hooglandse Kerk. De tentoonstelling is te bezichtigen tot 1 september. Slotfeest Augustinus Jongerenvereniging Augustinus houdt zaterdagavond het slotfeest in het gebouw aan het Rapenburg. Om half tien wordt een film van Monty Python vertoond en om tien uur begint het optreden van de band DIV. Vanaf middernacht treedt de dichter Bart Chabot voor bet voetlicht en kan er gedanst worden op muziek van disco Nico Bill. Het feest duurt tot drie uur. Pieters- en Academiewijk De vereniging voor Pieters- en Academiewijk heeft een bestuurswisseling ondergaan. Voorzitter is nu R.J. Van Cruijsen, secretaris is E.Dijxhoorn (Steenschuur 13) en de functie van penningmeester rust op de schouders van B. Kraal. LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 JUNI 1981 PAGINA 3 i _jEigen haard.... ts LEIDEN Het aloude spreekwoord eigen haard is goud blijkt niet voor iedereen op te gaan. Zeker niet voor voor bet gezin aan de Gloxiniaweg, dat hun dak gisteravond in vuur en vlam zagen. Eén en ander gebeurde toen de man zijn zelf gebouwde open haard ontstak en benieuwd stond af te wachten. Lang behoefde hij niet te wachten, want na korte tijd raakte de haard oververhit en vatte het op het dak aanwezige isolatiemateriaal vlam. De brandweer bad bet vuur echter snel onder controle. De schade is nog niet bekend. ).|.A„ gedaan van diefstal van zijn JülCIl twee polyester bootjes, waar- van één met buitenboordmo- estolen tor- 06 totale wa*rde bedraagt ruim 4000 gulden. De 4,5 en 2 meter lange bootjes lagen in EIDEN Een 18-jarige Lei- het vaarwater achter de Mors- inaar heeft gisteren aangifte weg afgemeerd. LEIDEN Bij de bezuinigingen op de ge meentebegroting voor 1982 moet de sector maatschappelijk zorg ontzien worden. Be zuinigingen op de volksgezondheid en op cultuur zijn niet te vermijden. Dit stelde gisteravond een meerderheid van de com missie maatschapplijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur. Om het tekort op de gemeentebegroting vol gend jaar niet nog groter te maken dan het nu al is, ziin volgens B en W flinke bezuinigingen, noodzakelijk. Totaal gaat het om een bedrag van 12,6 miljoen gulden. Aan de diverse raads commissies de taak om aan te geven, waar in de eigen sector gesneden kan worden. Volgens een voorstel van B en W zou volksge zondheid 800.000 gulden moeten inleveren, maatschappelijke zorg 150.000 gulden en cul tuur 900.000 gulden. J. Maat (PvdA) zag moge lijkheden om in de volksgezondheid te bezuini- gen. De gemeente zou moeten ophouden met et subsidiëren van de gezondsheidscentra in de Merenwijk en in Zuid-West „Wat we feite lijk doen is huisartsen, die niet in loondienst zijn van de gemeente met tienduidenen guldens helpen om hun huisvesting te betalen," merkte de socialist op. De school tand artsen zouden moeten verdwijnen volgens Maat en de dienst die zich met jeugdtandverzorging bezighoudt zou zich toe. moeten leggen op voorlichting en preventie. Ook op de eerste hulpdienstdienst zou bezuinigd moeten worden door onder meer samenwerking met andere gemeenten. Het sa laris van schoolartsen zou volgens Maat lager moeten worden. Ten aanzien van de sector cul tuur stelde Maat voor een hogere eigen bijdrage van de gebruikers te vragen. N. Langerak (WD) deelde mee, dat hij net in grote lijnen met de voorstellen van de PvdA eens is en deed de suggestie om de Lakenhal op maandag ervzaterdagmiddag te sluiten. Het CDA weigerde concrete voorstellen te doen. „Dat is de taak van het college. Wij zul len bezien in hoeverre we het eens zijn met de punten, waarop het college denkt te bezuini gen," aldus de heer Tuinier. Hij vroeg wethou der P. Schoute om in augustus een lijst met be zuinigingen op tafel te leggen en formuleerde drie „politieke uitgangspunten" waaraan het CDA de voorstellen van het college zal toetsen. De bezuinigingen zouden niet ten koste mogen gaan van.de sociaal-zwakkeren, er zou geen werkgelegenheid verloren mogen gaan en de doelmatigheid van de voorzieningen zou kri tisch bekeken moeten worden. IDEN De werknemers van de bezette 'Boekbind- en cheerinrichting Van de Berg nv* hadden zich het be ken van de mijlpaal het bedrijf bestaat dit jaar cies een eeuw totaal anders voorgesteld. In plaats i de gebruikelijke feestelijkheden werd het personeel sdag getrakteerd op de mededeling, dat hun aan we- heid niet langer op prijs werd gesteld. Bezetting van bedrijf was de reactie van het personeel op deze me eling (zie ook de L.C. van gisteren). eerste schrik is inmiddels dwenen. Behalve het lijd- i wachten op de dingen komen gaan, steken de rknemers de handen ener- k uit de mouwen. Het de- van deze dagen is, dat de nt koning is en dat alles in werk gesteld moet worden het vertrouwen van de intèle terug te winnen. „Het moet om", is de overtui- g van de werknemers. De tiek op het gevoerde beleid >u welhaast even groot als de het bedrijf er weer bo- ,iop te helpen. De schulden 'Van de Berg nv' bedra- momenteel zo'n drie ton. sen n de leider van het bedrijf, heer Gallert hem is de gang ontzegd is een aan- voorwaarden gesteld. De :bond heeft te kennen ge ren, dat de bezetting wordt ;eheven, indien de arbei-, s weer loon krijgen (in elk /al tot 25 juni. Op die dag rdt het faillissement voor rechtbank behandeld). !ianiem hebben de werkne- die voorwaarde toege- :hd en zijn vooralsnog niet zins om de bezetting voor op te geven. Een tweede voorwaarde is, dat het perso neel de toegang tot het bedrijf niet ontzegd zal worden, zodat het productieproces door kan blijven gaan. „Gallert zei geen nee, maar ook nog geen ja. Toch moet de leiding een kans gegeven worden om een oplos sing te vinden. Bijvoorbeeld een bank, die zich garant stelt, hoewel ik de kans van slagen op 'nul komma nul' schat", al dus de heer H. Staas van de vakbond 'druk en papier' van het FNV, die stelt dat het be drijf financieel doodgebloed is. Met CNV-man B. van Marle leidt hij de onderhandelingen. Fouten Ongeveer drie jaar geleden be gon de misère. Duidelijk werd de ernst van de situatie echter pas in september vorig jaar, toen de eerste machines uit de bedrijfshal verdwenen. En daarmee begint de kritiek op het gevoerde beleid. De ma chines waren gehuurd van het Nederlands Drukkerij Bedrijf (NDB). „Wat betreft de orders was de binderü voor 80 pro cent van het NDB afhankelijk. Dat noem ik wanbeleid. Het NDB was heilig en ging voor alles. Daardoor zijn andere klanten voor het hoofd gesto ten. Toen het slechter ging, Werknemers van de boekbinderij met enkele vak bondslieden rond de koffietafel. heeft het NDB zo snel moge lijk de verhuurde apparaten teruggehaald", verklaart Staas. Een tweede punt van kritiek is, dat gemaakte afspraken niet werden nagekomen. „Het heeft aan wezenlijke leiding ontbroken. Aan de gestelde le- Plannen vertijden werd niet voldaan. En dus verloor je klanten, want de concurrentie was moordend", verduidelijkt Staas. Ten derde wordt de lei ding verweten, dat het altijd broken. De directeur, de heer Gallert, is van mening, dat de bezetting niet terecht is, omdat hij degene is geweest in te genstelling tot anderen die zich altijd voor het bedrijf in het zweet heeft gewerkt Zeker is echter wel, dat het voortbestaan van de boekbin derij aan een zijden draad hangt De buitenwacht is pes simistisch. Het personeel wil het desondanks toch proberen. Er resteren nog een paar da gen om aan een definitieve uitspraak van de rechter te ontkomen. „We moeten probe ren orders te krijgen. Ook van oude klanten. Solidariteit van andere werkgevers is daarbij nodig. Men moet weer ver trouwen in het bedrijf krijgen. Hopelijk willen de klanten ga randeren, dat ze weer met ons in zee willen gaan. Er zijn in middels al twee orders ge- plaats met de toezegging dat deze afnemers ook in de toe komst, als het bedrijf zou blij ven bestaan, orders zullen plaatsen. Iedere klant krijgt een brief, waarin om vertrou wen gevraagd wordt en ik ben hoopvol dat een aantal klanten zullen reageren", aldus vak bondsman Staas. De tweede order wordt nu met de hand afgewerkt, omdat de machines zijn weggehaald. „Het gaat wat langzamer nu, maar zo kan het ook heel goed", aldus een werknemer/bezetter in het be drijf. Of het zal lukken? Zelfs een optimist geeft nog maar weinig voor de kans dat boekbinderij Van de Berg z'n honderste jaar overleeft Jt het slaan van de eerste paal werd gistermorgen een officieel tij gin gemaakt met de bouw van de nieuwe huisvesting van de dse afdeling van het Rode Kruis aan de Apollolaan naast het bouw van de sociale dienst. De paal werd geslagen door de J.G. Bergemeijer, voorzitter van de afdeling. Het gebouw Kitat twee verdiepingen tellen en zal voor gehandicapten toegan- ijk zijn. Volgens de planning Is het gebouw eind dit jaar ge- ted en kan het In januari In gebruik worden genomen. De kos- I em van het project bedragen 800.000 gulden. Dit bedrag wordt ^erljemaal door de afdeling opgebracht. In het nieuwe pand wor- n alle activiteiten nu nog verspreid door de stad van het de Kruis ondergebracht. Ook de lessen zullen in het vervolg /erklar gegeven worden. Dit gebeurde tot voor kort In een ruimte [isenn de Morsweg, maar door een brand werd dit pandje onlangs bij kas gelegd. De oorzaak van die brand is overigens nog niet be- ink_! De aanblik van de schapen, die gisteren in de kinderboerderij van de Merenwijk van hun dikke wollen jassen werden verlost, had bij de omstanders een Instinctieve reactie tot gevolg: men knoopte de Jas iets verder dicht. Voor wie het buiten te koud vond, kon binnen een staaltje ambachtelijke wolverwerking gade slaan, (zie foto) De wol was afkomstig van de „gemeentelijke schapen", ambtelijke schapen dus eigenlijk. De blatende vier voeters. die in De Leidse Hout. Kweeklust, het Hoogkamerpark en natuurlijk In de Merenwijk plegen te grazen, worden naar de kinderboerderij In de Merenwijk overgebracht zodra er gelamd of oetonsuurd moet worden. Om de schapen niet al te drastisch In hun hemd te zetten, werden de dieren van boven door een oran je zeiltje tegen de vrolijk kletterende regendroppels beschermd. De belangsteling voor het scheren was groot: in de morgen (tus sen negen en twaalf uur) kwamen 700 schoolkinderen en kijkje nemen, terwijl 's middags van twee tot drie uur eveneens hon derden belangstellenden naar de kinderboerderij togen. ADVERTENTIE Casba nog steeds Kastenspecialist ZOETERWOUDE - Op het hoekje Hooglandse Kerkgracht en Nieuw straat zat de Kastenspecialist. Het adres voor betaalbare berg- Zij moest echter plaatsmaken voor de openbare bibliotheek. De Kastenspecialist heet nu al 1Zi jaar Casba en is uitgebreid tot een kompleet WOONWARENHUIS, met natuurlijk kasten, maar ook veel leuke grenen meeneem- meubelen tegen de laagste prijzen. Tevens vindt u er de grootste kol- (ektie (60!) slaapkamers in de Randstad. Maar ook 30 tienerka mers, 15 keukens, 50 bankstellen, 40 eetkamers, 50 wandmeubelen etc. etc. Dat kon natuurlijk niet in het winkeltje van de Kastenspecia list. Daarom heet het WOONWA RENHUIS nu CASBA. U vindt de vroegere Kastenspecia list langs de Rijn richting Zoeter- woude t/o de Heinekenbrouwerij. Ga maar eens kijken, de moeite zeker waard!

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3