ingeland verkoopt vliegdekschepen Onenigheid over schending mensenrechten in de Gordel van Smaragd Woede in Arabische landen na uitspraken Reagan ollink eg bij C Twente Japanse moordenaar waarschijnlijk ontoerekenbaar Voorzitterschap weggehoond ITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 JUNI 1981 PAGINA 13. fli (Van onze correspondent Roger Simons) mende maanden zou het schip geheel zeeklaar ge- Elk van de drie vliegdekschepen heeft een bemanning veert'g een Ark Royal had, die (Van onze correspondent Roger Simons) INDEN Iemand die een paar gloednieuwe egdekschepen zou willen kopen, Is bij het minis- ie van Defensie Whitehall, Londen, op het goede -es. Groot-Brittannië wil namelijk graag twee of jle oorlogsbodems van dat type kwijt, omdat hun \rijfskosten tegenwoordig veel te hoog komen, 'aan z^n Invincible, de Illustrious en de Ark fljal. Laatstgenoemd vllegdekschip werd pas te weken geleden te water gelaten door Groot- Ittannië's 80-jarige koningin-moeder. In de ko- 7 d, mende maanden zou het schip geheel zeeklaar ge maakt worden. De Invincible Is al In dienst en de Illustrious zou volgend Jaar in bedrijf komen. In middels hebben de drie reusachtige oorlogsschepen hun land respectievelijk al bijna zeshonder mil joen pond gekocht Ze werden op het einde van de jaren zestig ontworpen voor de jacht op duikboten. Hun waterverplaatsing bedraagt telkens 19.500 ton, wanneer ze volledig geladen zijn met negen Sea King-helikopters en vijf Sea Harrier-gevech tsvlieg- tuigen die verticaal opstijgen. Elk van de drie vliegdekschepen heeft een bemanning van 1.000 koppen nodig en ze gebruiken natuurlijk enorm veel brandstof. De huidige Britse regering be schouwt de Invincible, Illustrious en Ark Royal dan ook als een dure luxe, die het land zich eigenlijk niet kan veroorloven. In de huidige economische omstan digheden zou het ministerie van defensie ze zeker niet meer besteld hebben. Minister van Defensie John Nott weet nog niet wat hij moet beginnen met de Ark Royal. Dat schip heeft die naam gekregen omdat Groot-Brittannië in de jaren veertig een Ark Royal had, die in een zware zeeslag met man en muis gekelderd werd door de Duitsers. De nieuwe Ark Royal is er als het ware een geesteskind van. Het zal de Britten pijn aan het hart doen als ze hem moeten verkopen. In afwachting wil het ministerie van Defensie in Lon den toch al vast de Invincible en Illustrious kwijt. Om de uitgaven van de oorlogsvloot gevoelig te kunnen verminderen, zou het zelfs genoegen nemen met een aanmerkelijk lager bod dan hun kostprijs. Mogelijke kopers zijn de Amerikaanse en de Australische marine. stac •ntale zegen beh me £en 83-jarige oor in een klein c"a/ tsje ten noorden van voc je heeft zijn gebruike- i zondagse zegen met lood moeten bekopen. man die zich als moor- nze nar bekendmaakte en erkt lorpsgek bekend stond, daarde tegenover de vJiy tie dat hem alles had ngezeten sinds hij eni- weken terug van de oor de zegen had ont- nee gen. Hii had met een keel van de pastoor willen ik op i'^tnam Jkrij NG. MANILLA De "'ligde Staten zijn voor eer van militaire druk we etnam, omdat dat land twee jaar door zijn bezigheid in Cambodja een een pro-Vietnamees "Hid in het zadel houdt. elk ?Pa1eeft de Amerikaanse on- inister van buitenlandse John Holdridge, giste- '.etti erklaard. Hij was in het on van minister Haig die afgelopen dagen een be- heeft gebracht aan Pe en inmiddels in Manilla gekomen, waar Vietnam op de agenda genoteerd ,van de conferentie van chi JEAN-Ianden. De landen e ASEAN (Thailand, Ma-. Singapore, Indonesië en lippijnen) hebben gewei- ondffnet Vietnam overleg te omdat zij in het oor- "a/1ichtige optreden van dit land een bedreiging pan hun eigen veiligheid, ijf ASEAN-landen willen hun tweedaagse bijeen- een gemeenschappelijke _fe ontwerpen voor de fonferentie over Cambod- volgende maand in New /e begint. Deze bijeenkomst öfyerigens door Vietnam en w'ekvjet-Unie worden geboy- fbal ■ke (P ypanse htbank ^eelt vrijlating e®' i El Lute aan te >or<fRID Een rechtbank in id heeft gisteren de in- .ridstelling aanbevolen j Spanjes voormalige „pu- je vijand nr. 1", de 39-jari- euterio Sanchez Rodrigu ez e in de gevangenis heeft lezen en schrijven en on- e naam El Lute bekend is rden als auteur Jq its. De ministerraad moet ,gOver de aanbeveling van chtbank uitspreken, ïez Rodriguez was ter veroordeeld wegens een gewapende roofoverval- ie in de jaren zestig aan mensen het leven hebben it. Onder Franco is de itraf veranderd in dertig ,afrjgevangenisstraf, waarvan :pe ite nu de helft heeft uit- i,e/( en. Na twee uitbraken uit i, ivangenis was hij volks- j geworden. De rechtbank ets aarde gisteren dat El pl zijn misdadig verlede 'e hebben afgezworen. da CHEDE Hennie Hol heeft gisteren ontslag ge- 0fJ, Bn als trainer van FC terfhte. De oefenmeester, die nl je week in een gesprek t het bestuur van de En- pe dese eredivieclub te horen ,ef g dat het, ondanks de toe- i ende kritiek, hem bleef ïen, is tijdens een korte intie tot de conclusie geko- /t dat voor hem een vol- ïde vertrouwensbasis ont- om het volgend seizoen aal te kunnen blijven ken. dit toe eikoop uit Dnkbalselectie JarLEM Harry Hei- de eerste-honkman il i1 nooiaitiasser auu, 'a&T Sisteravond totaal on macht te horen gekregen e„. JjU geen deel meer uit- van de nationale se- De Japanse student Issel Sagawa wordt na verhoor weggeleid. (Van onze correspondent) PARIJS De Japanner Es se! Sagawa, de moordenaar van de Nederlandse Renée Hartevelt, zal waarschijn lijk door een speciale ge rechtelijke commissie ontoe rekenbaar .worden ver klaard, zodat hij in een in richting wordt opgenomen. De 32-jarige Sagawa is een zoon van zeer welgestelde ou ders. Zijn vader is de presi dent-directeur een onderdeel van het grote Ito Chu-com- plex, dat gespecialiseerd is in sanitaire apparatuur en de vierde grootste onderneming van Japan is. Sagawa is door zijn ouders steeds verwend. Op school bleek Essei een zeer be gaafde leerling, met een -ware hartstocht voor literatuur. Omdat er geen plaats was op de universiteit van Osaka trok Sagawa naar Europa. In 1977 besloot hij in Parijs te blijven, waar hii een luxueus bestaan leidde: hij stond zelden voor de middag op en reisde alleen per taxi. Aan een van de Parij- se universiteiten studeerde hij (evenals zijn slachtoffer) ver gelijkende literatuurweten schap. BEIROET De uitspraken die de Amerikaanse president Ronald Rea gan gisteren op een persconferentie deed naar aanleiding van de Israëli sche aanval op een Iraaks atoomcen trum hebben in Irak tot een bittere reactie geleid. Irak verklaarde dat de uitspraken aantonen dat de Verenigde Staten een Israëlisch offensief tegen de' Arabische wereld zullen steunen. Een Iraakse regeringswoordvoerder liet weten dat Reagans uitlatingen de Ameri kaanse verbondenheid bevestigen met het zionisme. Irak en de Arabische wereld moeten beseffen dat de Israëlisch-Ameri- kaanse samenwerking gericht is tegen de Arabische naties. De woordvoerder verklaarde verder dat president Reagan door de Israëlische aan val te rechtvaardigen het feit negeert dat Israël kernwapens bezit en weigert het verdrag tegen de Verspreiding van kern- wel heeft gedaan. Ook in andere Arabi sche landen is heftig gerageerd op Rea gans uitspraken. Er wordt ook weer ge speculeerd over een olieboycot tegen de Verenigde Staten. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft geprobeerd de verkla ringen van Reagan enigszins af te zwak ken. „Reagan heeft niet de bedoeling ge had Israël bij zijn actie te verdedigen", al dus het ministerie. Publikatie belastingdienst brengt ontvoerders op idee (Van onze correspondent) ROME De ontvoerde zoon van Italië's beste be lastingbetaler is weer vei lig thuis. Dat heeft zijn va der echter vijf miljoen ge kost. De 25-jarige Vittorio Alpi werd een dezer dagen op een parkeerplaats ach tergelaten. De bandieten, zoals gebruikelijk spoor loos, hadden het op hem voorzien omdat ze in de krant hadden gelezen dat zijn pa vorig jaar het meest aan de belastingen had opgegeven. Vader Alpi was dus een eerlijk mens en dat werd door de fiscus beloond met publi katie. Het is dit bericht ge weest dat de ontvoerders op een idee moet hebben gebracht. ADVERTENTIE (Vervolg van voorpagina) STRAATSBURG Staatsse cretaris Van der Mei vervolg de „Veeleer was er sprake van tegenwind ofwel van windstilte, die echter nuttig gebruikt is voor bezinning op de toekomst". In zijn drie kwartier durende rede noem de Van der Mei de Europese politieke samenwerking en de vele trips van minister Van der Klaauw naar het Midden- Oosten in het kader van het Europees vredesinitiatief als positieve punten. Andere za ken waarmee Nederland vol gens Van der Mei eer mee had ingelegd waren: de Jumboraad (over sociaal-economische pro blemen binnen de EG). Glinne wees er echter op dat de Jum bo-raad, door het Nederlandse voorzitterschap met heel wat omhaal aangekondigd, door datzelfde voorzitterschap niet ernstig werd voorbereid. In dien de Jumbo-raad dan toch een een betrekelijk succes is geworden, dan is dit zeker niet- dankzij het Nederlandse voor zitterschap, maar wel wegens de positieve inbreng van de Franse delegatie. De Belgische socialist stelde dat de raad zich had beperkt tot wat de eco noom Galbraith aanklaagde in een studie over de economi sche crisis van de jaren dertig: „Wanneer de zaken slecht gaan, beperken de verant woordelijken zich er toe te vergaderen". De enige die iets vriendelijks had te zeggen over het Neder-- lands voorzitterschap was de Engelsman Sir Fred Warner. Hij wees er op dat Van der Klaauw goed de besluiten had uitgevoerd van de top in Ve netië over het Europese Mid- den-Oosten-initiatief. Andere afgevaardigden noemden de houding van Japan illustratief voor het verlies aan prestige dat de EG in de afgelopen zesn maanden heeft geleden.bv Baby aan de borst Brandweerman Jim Bryan bedacht bij een brand in een hotel in Los Angeles een ori ginele reddingsmethode voor de een jaar oude Elizabeth Forster. Hij ritste zijn jack open, stak Elizabeth erin en daalde zo de ladder af. LISSABON In de Portugese hoofdstad Lissabon begint morgen het Permanente Volkstribunaal over de Indonesi sche bezetting van Oost-Timor. Op dit tribunaal, dat duurt tot dinsdag 23 juli, wordt de aanklacht van het Fretilin, de bevrijdingsbeweging van de voormalige Portugese kolonie, behandeld. Het Fretilin klaagt behalve Indonesië en de Verenigde Staten, ook Nederland aan, vanwege zijn voor zitterschap van de Inter-Gouvernemele Groep inzake Indo nesië. de IGGI. Het is de eerste keer dat Nederland bij een dergelijke gelegenheid wordt aangeklaagd. In het onder staande artikel wordt Ingegaan op de discussie rond deze hulporganisatie ten behoeve van Indonesië. AMSTERDAM De conferenties van de Inter-Gouvernementele Groep inzake In donesië (IGGI) vormen ieder jaar weer aanleiding voor protestdemonstraties en - manifestaties. Sinds de oprichting van de pep is Nederland voorzitter en ieder jaar wordt begin mei in Amsterdam een conferentie gehouden, waarop delegaties van diverse landen en internationale in stellingen hun financiële steun aan Indo nesië vaststellen, waarbij ze afgaan op rapporten van de Wereldbank het het In ternationaal Monetaire Fonds over de eco nomische situatie van het land. Tegenstanders van de IGGI vinden dat de steun die de IGGI-landen ieder jaar geven bij de verkeerde mensen terecht komt. Niet de allerarmsten zouden profiteren van de econo mische steun, maar slechts de zakken van een kleine elite, en niet te vergeten de grote Westerse bedrijven, zouden worden gespekt. Bovendien, zo vinden zij, deugt het Indonesi sche regime van premier Suharto niet. Het feit dat de mensenrechten in Indonesië zou den worden geschonden, iets dat ook door de respectabele organisatie voor de mensren- reenten Amnesty International wordt gesteld, zou aanleiding moeten zijn om de economi sche steun aan het bewind-Suharto stop te zetten. Tijdens het bewind van Soekarno, de grote man van de onafhankelijkheid van Indone sië, raakte het land steeds meer geïsoleerd van de Westerse industriestaten, terwijl de schulden zich opstapelden. Toen de interne spanning tot een uitbarsting kwam en gene raal Suharto het roer van Soekarno overnam, keerde het tij. Mede op aandringen van de Wereldbank kwamen in Parijs de schuldei sers bijeen. Op initiatief van van Nederland werd de IGGI opgericht. In de groep hebben momenteel 28 landen zitting, waaronder de Verenigde-Staten, Groot-Brittannië, West- Duitsland, Frankrijk, België, Japan en Ne derland. Daarnaast zitten ook internationale instellingen als de Wereldbank en het Inter nationaal Monetaire Fonds (IMF) in de IGGI. Volgens tegenstanders is de IGGI opgericht om Indonesië, dat een communistische koers dreigde in te slaan, voor het Westerse kamp te behouden. Daarom moest de „Nieuwe Orde" van Suharto gesteund worden, on danks het feit dat onmiddellijk na de machts wisseling, zo blijkt uit een rapport van Am nesty, zo'n vijfhonderdduizend één miljoen mensen werden vermoord. Toen de IGGI- deelnemers Indonesië hun hulp aanboden, in de vorm van „zachte" leningen, gebeurde dat noch op puur humanitaire, noch op puur poli tieke gronden. Volgens IGGI-tegenstanders eiste de Wereldbank dat Indonesië zijn mark ten openlegde voor de Westerse landen en dat het land, dat door het militaire bewind politieke stabiliteit en daarmee een goed in vesteringsklimaat kon garanderen, bedrijven gunstige voorwaarden zou verlenen. Volgens tegenstanders profiteren Westerse bedrijven nog steeds van die gunstige voorwaarden. Vorige maand is bekend gemaakt dat nog steeds vijftig miljoen mensen, een derde van de totale bevolking, onder de armoede grens leeft. Uiteraard heeft de vestiging van diverse be drijven voor arbeidsplaatsen gezorgd en daar mee iets van de schrijnende armoede ver licht. Maar volgens diverse publikaties heb ben die vestigingen, door met vergaande au tomatisering en moordende concurrentie met de arbeidsintensieve, traditioneel-Indonesi- sche industrie, voor meer in plaats van min der werklozen gezorgd. De IGGI-landen en Indonesische vertegenwoordigers geven ook toe, dat armoede en werkloosheid de grootste problemen zijn waar de „Gordel van Sma ragd" mee te kampen heeft. Wat de tegenstanders van het Westerse be leid ten aanzien van Jakarta echter nog meer verontrust, is het feit dat in Indonesië sinds de Nieuwe Orde van 1965 op grote schaal de mensrenrechten met voeten wordt getreden. Bij zuiveringen na de omwenteling kwamen honderdduizenden mensen om het leven en belandden ontelbaren in de gevangenis. De laatste jaren zijn veel van deze gevangenen vrijgelaten, maar door een speciale code in hun paspoort ondervinden zij de grootste moeite bij het vinden van werk. Daarnaast is het zowel de IGGI-tegenstan ders als Amnesty International een doorn in het oog, dat Indonesië Oost-Timor bezet houdt. Tegen de wens van de Verenigde Na ties in, werd deze voormalige Portugese kolo nie, waar in 1975 de onafhankelijkheid werd afgekondigd, in 1976 officieel uitgeroepen tot provincie van Indonesië. Behalve tegen de bevrijdingsbeweging van Oost-Timor, strijdt het Indonesische leger tegen de afscheidings bewegingen van West-Papoea, Atjeh en de Zuid-Molukken. Diverse IGGI-landen doen ook militaire transacties met de Indonesische machtheb bers. Tegenstanders verwijten Nederland, dat zich altijd beroemd om zijn gewetensvolle houding ten aanzien van de landen waaraan ontwikkelingshulp wordt gegeven en veel waarde hecht aan het eerbiedigen van de mensenrechten, dat het Indonesië militair materieel levert en exportvergunningen ver leent aan Nederlandse bedrijven die dit doen. De export van een aantal Nederlandse fregat ten aan Indonesië in 1980 heeft in ons land het nodige stof opgeworpen. Voorstanders van het IGGI-beleid voeren aan dat door de economische steun de situatie in Indonesië verbetert. Zij wijzen op het te ruglopen van het aantal politieke gevangenen en op het terugdringen van de armoedegrens. De IGGI-deelnemers spannen zich in om de positie van de allerarmsten te verbeteren, maar over mensenrechten wordt, zoals minis ter De Koning vorige maand heeft toegege ven, in principe niet gesproken. Indonesië is Verantwoordelijk voor zijn eigen binnenland se politiek, zo vinden de IGGI-leden. Volgens een woordvoerder van de Voorlichtingsdienst van Ontwikkelingssamenwerking wordt er slechts „in de wandelgangen", „discreet" over zaken als politieke gevangenen, censuur en martelingen gesproken. „Maar dan betreft het contacten tussen twee landen onderling. De IGGI als organisatie staat daarbuiten", al dus de voorlichter. RENE BOGAARTS Leden Rode Brigades veroordeeld TURIJN In Turijn rijn gisteren 62 leden van de stadsguerrillabeweging Rode Brigades op een mas saal proces veroordeeld tot gevangenisstraffen van maximaal 17 jaar wegens lidmaatschap van een mis dadige vereniging en, in een paar gevallen, wegens moord, ontvoering en over treding van de vuurwapen- wet De bekendste beklaagde, Pa- trizio Pecci, voormalig chef van de kolonne Turijn van de Brigate Rosse en ook bekend ste „Spijtoptant" en informant van de politie, werd veroor deeld tot vier jaar en vijfen veertig dagen gevangenisstraf. Pecci kreeg een betrekkelijk mild vonnis omdat een ter- reurbestrijdingswet uit 1979 strafverlichting toezegt aan terroristen die samenwerken met politie en justitie. VierGRAPO- leden doodgeschoten GERONA De Spaanse pa ramilitaire politie heeft gis teren bij twee vuurgevech ten in Catalonië vier ver moedelijke leden van de stads guerrilla-organisatie GRAPO doodgeschoten. Twee van hen, een man en een vrouw, vonden de dood in een schietpartij met de politie, die uitbrak nadat het tweetal was aangehouden en overge bracht naar een post van de Guardia Civil in Farga Bebie, nabij Gerona. In de bergachtige streek Vich, nabij Barcelona, werden twee andere vermoedelijke GRA- BO-leden door de Guardia Ci vil doodgeschoten. Dodental Iraanse aardbeving TEHERAN Bij de aardbe ving die vorige week don derdag het zuidoosten van Iran trof, zijn 1.027 mensen om het leven gekomen, zo hebben regeringsfunctiona rissen woensdag in Teheran meegedeeld. De staatsradio had vorige week gezegd dat er meer dan 2.000 doden waren. Overigens heeft een lichte aardbeving gisteren opnieuw de stad Gol Baf in het zuidoosten van Iran getroffen, aldus het officiële Iraanse persbureau Pars, dat geen bijzonderheden gaf over eventuele schade of slachtof fers. Marokko en Polisario op de vuist NAIROBI In het conflict tussen Marokko en het „Be vrijdingsfront voor de Wes telijke Sahara' Polisario, is het gisteren op de conferen tie van ministers van bui tenlandse zaken van de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid in Nairobi, geko men tot een vuistgevecht Het gevecht brak uit toen twee Marokkaanse delegatieleden wilden beletten dat vier pro pagandisten van Polisario pamfletten uitdeelden die be ledigend waren voor koning Hassan II van Marokko. De Keniase politie nam drie man mee, onder wie de Ma rokkaanse heren. Homofiel mag kinderen niet meer zien (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Een 32-jarige gescheiden man uit de omge ving van het Belgische Brugge mag van de plaatse lijke rechtbank zijn twee kinderen niet meer zien om dat hij homofiel is. De rechter, baron J. De Crombrugghe de Looringe heeft in zijn zeer uitvoerige vonnis onder meer letterlijk bepaald: „De rechtbank is van oordeel dat, zo hij het er niet voor over heeft omwille van zijn kinderen aan zijn homofilie te verzaken, hem alle bezoekrecht dient te worden geweigerd." De uitspraak dateert van half april il. maar de „veroordeel de", die anoniem wil blijven, heeft thans enkele Belgische kranten voor zijn zaak geïnte resseerd omdat hij niet langer is opgewassen tegen het totale gemis van zijn kinderen. De man is twee jaar geleden van zijn vrouw gescheiden (omdat hij tot het inzicht was geko men homofiel te zijn) en woont inmiddels samen met een vriend. Met volledige in stemming van zijn ex-vrouw - de scheiding had zich in een goede verstandhouding vol trokken - bleef hij regelmatig zijn twee kinderen, een jongen van acht en een meisje van zes, bezoeken. Onder druk van een nieuwe vriend echter wil de de vrouw het bezoekrecht beperkt zien, waarna het tot een kort geding kwam voor de rechtbank van Brugge.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13