!jCDA waarschuwt tegen penbaarheidvan bestuur 'Progressief Sassenheim heeft vertrouwelijke informatie doorgespeeld' Burgemeester Bonnike prijst straatmakers Katwijkse badman niet meer op loonlijst strandexploitanten TIJDENS INSTALLATIE BURGEMEESTER GERRITS IN LISSE Flatbewoners Noordsingel weigeren extra huurverhoging BURGEMEESTER KRET OVER „AFFAIRE-HENSTRA" Progressief Sassenheim teruggefloten LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 JUNI 1981 PAGINA 7 NOORDWIJK Burge meester mr. Bonnike ver richtte gistermiddag aan de Binnenkant in de Grashoek een ongewone bezigheid. Met een originele heksenbe- zem veegde hij wat zand weg en toen kwam een bron zen gedenktegel tevoor schijn, die herinnerde aan het straatwerk, dat een leer- lingenploeg van het aanne mingsbedrijf Visscher uit Leiderdorp onder supervisie van hun leermeester J. G. van Ballegooyen in de Gras- hoek had uitgevoerd. Wim Rijsbergen (16) en Bas Klootwijk (21), beiden uit Lei den, als jongste en oudste lid van de ploeg, reikten de be zem aan, waarmee mr. Bonni ke het uitvoerde. „U mag de bezem nog meenemen ook", zei vice-voorzitter Trooster van de Stichting Bevordering Wegenbouw (S.B.W.), die na mens de Regionale Opleidings commissie-West het fraaie or nament aan de gemeente Noordwijk presenteerde. De commissie had gemeend deze tegel aan de gemeente te moeten geven, omdat zij in de afgelopen jaren zoveel facili teiten had verleend, waardoor het mogelijk was geworden, dat de firma Visscher een groepsopleiding tot straatma ker kon beginnen. Tevens was de tegel een symbool van er kenning voor de Leiderdorpse firma, die van de faciliteiten een dankbaar gebruik had ge maakt om de vakopleiding binnen de bedrijfstak grond-, water-, spoor- en wegenbouw in het algemeen en binnen het eigen bedrijf in het bijzonder te stimuleren. Burgemeester mr. Bonnike, voor deze gelegenheid met het voltallige college naar de Grashoek gekomen, prees de stichting voor haar aktivitei- ten op het gebied van de oplei ding. „Anders zouden straat- makers een uitstervend volk worden, net als de straatve gers." Burgemeester Bonnike „poetst" de gedenkplaat. KATWIJK De Katwijkse strandexploitanten zijn dit seizoen niet meer verplicht een badman in dienst te ne men. Deze verplichting om dagelijks tussen 10.00 uur en 18.00 uur toezicht op de zwemmers uit te oefenen, zal worden vervangen door een „algemene zorgplicht" die de exploitant voor het door hem gehuurde strand vlak heeft Het gemeentebestuur houdt zich echter het recht voor, zo zei burgemeester C. A. Bos gis teravond in de commissie be- stuurs- en juridische zaken, om de eisen aan de strandex- ploitant te verzwaren als blijkt dat hij ten aanzien van deze zorgplicht in gebreke blijft. De Katwijkse vereniging van strandexploitanten verzet zich al tien jaar tegen de bepalin gen in de huurvoorwaarden om in het hoogseizoen een badman aan te stellen. De ver eniging voert hierbij aan dat de kosten verbonden aan de oadman voor veel exploitan ten te hoog zijn, en dat het verder bijzonder moeilijk is om aan personeel te komen dat voldoet aan de gemeen- teeisen. Vanwege het feit dat de func tie van badman in de plaatsen langs de Hollandse kust vrij wel nergens meer als een ver plichting wordt opgelegd aan de strandexploitanten, heeft nu ook Katwijk deze eis uit de Algemene huurvoorwaarden geschrapt! De Katwijkse politie zal op korte termijn een derde vrou welijke agent aanstellen. De huidige agentes voldoen zowel in het korps als in de gemeen te uitstekend. De beslissing om een derde vrouw aan te stellen wordt mede ingegeven door het feit dat het aanbod van mannelijk personeel momen teel erg klein is. De aanschaf van een politiehond, verleden maand goedgekeurd door de gemeenteraad, zal voorlopig nog enige tijd op zich laten wachten. Het exemplaar dat voorbestemd leek om in het Katwijkse korps te worden op genomen, bleek bij een keu ring last te hebben van een aandoening aan de heupge wrichten. Er zal nu een nieu we hond moeten worden opge leid. Nationale zwemvierdaagse in Leiderdorps Doesbadmet veel attracties LEIDERDORP Zwembad De Does aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp organiseert ook dit jaar weer de Nationale Zwemvier daagse van maandag 22 tot en met vrijdag 26 juni Deze keer staan er veel extra attrac ties op het programma. De deelnemers hoe ven slechts vier avonden te zwemmen en kunnen dus één vrije dag naar keuze nemen. Er wordt gezwommen vanaf 18.00 uur. In to taal moet in vier dagen 500 meter worden gezwommen. Kinderen tot en met acht jaar zwemmen 250 meter. Wie de volledige afstand aflegt krijgt de me daille van de Nationale Zwemvierdaagse. Wie voor de eerste keer deelneemt krijgt brons, de tweede keer zilver, de derde keer goud en de daar op volgende keren goud met inscriptie. Dit jaar wordt veel aandacht besteed aan het randgebeuren. Er zullen veel sportdemonstra- ties worden gegeven op de velden en in het zo genaamde „derde" bad. De deelnemers kregen zo in vogelvlucht een beknopt beeld van net Leiderdorpse sportgebeuren. Op het program ma staan onder meer een drumband met majo rettes op maandag, demonstraties van de Lei derdorpse Reddingsbrigade op dinsdag, optre dens van gymnastiekvereniging Sparta en de kanovereniging Rijnland met kanopolo op woensdag en demonstraties van zwem- en polo vereniging De Kleine Does (kanopolo) en sport school Van Houdt (judo en karate) op donder dag. Op vrijdag wordt een eindfeest georgani seerd met muziek van de Sweetwood Dixie Stompers uit Zoeterwoude. Op de laatste avond is er ook een bloemenstand aanwezig zodat ge legenheid bestaat om de deelnemers in de bloe men te zetten. Deelname aan de Nationale Zwemvierdaagse kost/5 per persoon. Op de dag van de start kost deelname /b,50. Men kan zich bij de kassa van het zwembad inschrijven. ,ISSE De nieuwe burgemeester van Lis- e, mr. R. W. M. Gerrits uit het Brabantse [oenen mag er progressieve ideeën over Openbaarheid van bestuur op na houden, 'ïaar in Lisse zal hij zich moeten houden an de wensen van een raadsmeerderheid ie in dat opzicht erg voorzichtig is. Dat iel gistermiddag tijdens de installatie van ir. Gerrits op te maken uit de woorden an loco-burgemeester De Kort en CDA- -actievoorzitter H. A. Smith. Naast vele rriendelijke woorden, hadden de CDA- oormannen dit schot voor de boeg in petto oor burgemeester Gerrits. De confessione- e verontrusting was niet alleen veroor- aakt door gesprekken met de nieuwe aads voorzit ter, maar ook zijn uitspraken a een aantal kranteninterviews. Wethouder A. de Kort schetste in een toe- praak de ontwikkeling van de gemeente Lis- Hij merkte op dat Lisse op dit moment iets linder dan 19.900 inwoners heeft en dus in de uurt komt van de magische grens op basis raarvan de gemeente aanspraak kan maken p een grotere uitkering uit het gemeente- unds. Voorts verklaarde De Kort, die burge meester Gerrits in dezelfde vergadering zou ïstalleren, dat Lisse er ondanks de economi se problemen nog redelijk voorstaat. „We ijn blij te horen dat u ook de weg in „Den Haag" kent, want dan hebben we iemand die zo hier en daar wat gesloten deuren kan ope nen. U zult ook merken dat de Lissese ge meenteraad ondanks alle verschillende politie ke voorkeuren, erg zakelijk is ingesteld", aldus de wethouder die wel nadrukkelijk stelde dat Lisse zo z'n eigen denkbeelden heeft over openbaarheid en voorlichting. CDA-fractievoorzitter Harry Smith verwel komde het echtpaar Gerrits en hun drie doch ters namens de Lissese gemeenteraad. Van zijn kant niet alleen het (openbare) schot voor de boeg, maar ook waarderende woorden voor het feit dat mr. Gerrits bijzonder goed past in het door de raad geschetste burgemeesterspro fiel. Het CDA-raadslid pleitte voor een ver houding in het college van b en w waarin bur gemeester Gerrits de portefeuilles van zijn voorganger Berends - onder meer Financiën en Ruimtelijke Ordening - over zou nemen. Voorafgaande aan de ontmoeting met de inwo ners van Lisse tijdens een receptie in de MVO- school aan de Achterweg, verklaarde burge meester Gerrits toch wel onder de indruk te zijn van de hartelijke manier waarop hij met zijn gezin in Lisse was ontvangen. Hij pleitte uiteraard niet alleen voor een goede samen werking tussen burgemeester en gemeente raad, maar verklaarde hier zelf in alle open heid een steentje aan bij te willen dragen. Van links naar rechts: wethouder mevr. Meulemans, het echtpaar Gerrits en loco-burgemeester De Kort. Aordwijkse llncing-eigenaar Wtkent discriminatie UN HAAG/NOORDWIJK VEen 58-jarige directeur 1 een Noord wij kse bar- k icing stond gisteren in 1 er beroep terecht voor de I agse rechtbank. Hem r rd verweten bij de toela- l tot zijn etablissement te crimineren. De Leidse itonrechter had de man eerste instantie veroor- rf* ld tot vijfhonderd gulden te officier van justitie eiste >tiging van het vonnis de kantonrechter. De di- lur werd verweten op 4 li 1979 een Surinamer de mg te hebben geweigerd, man verklaarde echter van te weten. Hij had meer- portiers in dienst en nie- id had hem er iets over ge- I. De directeur verklaarde zijn bedrijf jaarlijks wordt ^5ocht door drie tot vijfhon- 8 dduizend bezoekers, die al- een selectie ondergaan om e en een behoorlijke stan- g te handhaven. Die selec- betreft dan personen van kan worden vermoed, dat zich zullen misdragen of rtoe aanleiding geven, lis drugshandelaren, onbe- ja|rlijk geklede personen en len met abnormaal lang r. Momenteel worden ook ■n en Engelsen niet toege- n. officier vond toch dat dis- ninatie had plaatsgevon- De rechtbank spreekt mis op 30 juni. LEIDSCHENDAM Een daarvoor ingestelde werkgroep van bewoners van de Noordsingel zal met klem stelling gaan nemen tegen de extra-huurverhoging vooral vanwege de extreme geluidsoverlast van het verkeer op de Noordsin gel. De r.k.-woningbouwvereniging Leidschendam heeft in het ka der van de huuraanpassingen per 1 juli huurstijgingen opgelegd variërend van 6% tot 17% waarbij dan nog sterk verhoogde ser vicekosten komen. De werkgroep waarin ook bewoners van de Gravin Juliana van Stolberglaan, verwijt het bestuur van de woningbouwvereniging dat geen gebruik is gemaakt van de mo gelijkheid om punten-aftrek toe te passen. Het bestuur zou uit eigener beweging iets hebben moeten doen voor de bewoners van deze lanen. Volgens de werkgroep weet het bestuur van de woningbouwvereniging heel goed dat het geluidsniveau van het verkeer op de Noordsingel een top heeft bereikt van circa 70 decibels terwnl 50 5 55 al de bovengrens is. Wegens deze over last zouden Id aftrekpunten van toepassing moeten zijn. Reeds eerder is door twee onafhankelijke bureaus (Goudappel en OD205) vastgesteld dat de bewoners van de flats langs de Noord- singel overlast ondervinden van deze geluidshinder. De minister van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft het gemeentebe stuur al vijf jaar geleden verzocht maatregelen te nemen waar aan echter nimmer gevolg is gegeven. Al met al heeft de werkgroep geconstateerd dat bij de bewoners van diverse complexen van de r.k. woningbouwvereniging over de huurprijzen veel beroering is ontstaan. Aan de hand van ge- [evens van de bewoners van de Burg. van Duyvendijklaan (die angs de Noordsingel wonen) zal de werkgroep binnenkort de verdere strategie bepalen. Stuurgroep jongerenhuisvesting Katwijk wil doorvergaderen KATWIJK De Stichting Jongerenhuisvesting in Katwijk wil de vergaderingen van de stuurgroep één- en tweeper soonshuishoudens niet stopzetten in de zomermaanden. Dit in tegenstelling tot de wens van wethouder J.J. van Oosten van volkshuisvesting, die het niet nodig vindt dat er in de zomer wordt doorvergaderd. Hij heeft de vergadering van morgenavond geannuleerd. Volgens de wethouder zijn er momenteel toch geen concrete ge gevens beschikbaar ten aanzien van de ontwikkelingen van de diverse projecten. Juist een reden te meer om wel door te verga deren, vindt de stichting. In een brief aan de wethouder vraagt de Stichting Jongerenhuisvesting hoe het komt dat er zo weinig voortgang wordt geboekt bij aantrekkelijke projecten voor jon geren, zoals flatsplitsing en de bouw van een extra woonlaag op bestaande flats, terwijl het project Piersonstraat wel snel van de grond is gekomen. Naast dit onderwerp zou de Stichting in de vergadering van donderdag tevens het woningtoewijzingsbeleid van de gemeente Katwijk aan de orde willen stellen. SASSENHEIM - „Mevrouw Henstra heeft wel degelijk vertrouwelijke informatie naar derden doorgespeeld. Daar ben ik van overtuigd en ik kan het ook aantonen. Ze heeft het bovendien in een gesprek met mij niet ontkent. Ik kan me best voorstellen dat Progressief Sassenheim wil pleiten voor een verdere openbaarheid van bestuur. Maar als actie groepen in Sassenheim gaan citeren uit vertrouwelijke discussiestukken van de raadscommissie voor ruim telijke ordening en een be sloten raadsvergadering, gaat me dat gewoon te ver. Daarom heb ik besloten om bepaalde vergaderstukken niet meer aan haar toe te sturen. Ik wil mevrouw Henstra geen informatie onthouden. Het gaat me er ook niet om, om uiteindelijk gelijk te krijgen. Ik wil deze zaak gewoon nü aan de orde stellen". Dat is het commentaar van burgemeester A. J. Kret van Sassenheim op de protesten te gen zijn weigering om nog lan ger vertrouwelijke stukken toe te sturen aan PS-fractievoor- zitter mevrouw T. Henstra. Het raads- en commissielid overweegt nu een AROB-pro- cedure in te stellen tegen de wat ongebruikelijke beslissing van de portefeuillehouder van ruimtelijke ordening. Volgens mevrouw Henstra is het al ge ruime tijd bekend dat zij ver trouwelijke informatie regel matig bespreekt met vertegen woordigers van de partijbestu ren van PvdA, D'66 en PPR. Zij ontkent ooit geheime stuk ken te hebben doorgespeeld naar actiegroepen. Volgens burgemeester Kret is het in de commissie ruimtelij ke ordening gebruikelijk niet alleen de wettelijk verplichte procedures voor te bereiden, maar ook „openhartig" te pra ten over de ontwikkelingen op langere termijn. „Door de (be sloten) commissie in een vroegtijdig stadium bij de be- Burgemeester A. J. Kret leidsvorming te betrekken, maak je het werk van deze commissie een stuk eenvoudi ger. Je moet in dit stadium rustig met elkaar kunnen pra ten. De nota's die we hiervoor schrijven zijn uitsluitend be stemd voor de vier RO-com- missieleden. Er wordt dan ge woon een soort werkbespre king gehouden en het is echt te gek om die informatie als toekomstig beleid naar buiten uit te laten lekken aldus burgemeester Kret. Het college van b en w is en kele maanden geleden gestrui- kleld over het zwartboek „Burchtschrift 1". Het is door het bewonerscomité Burcht- straat opgesteld naar aanlei ding van plannen om enkele woningen in de Hoofdstraat te slopen. De bewoners vrezen dat ook hun woning op de sa- neringslijst terecht zal komen. Deze vrees wordt gevoed door een aantal opmerkingen in een van de vertrouwelijke no ta's. Progressief Sassenheim ontkent nu deze informatie ter beschikking te hebben gesteld, maar verwijt het college in dit verband juist het verstrekken van onjuiste informatie. De progressieve fractie die kort geleden tevergeefs steun zocht bij VVD en CDA, mag de vertrouwelijke stukken uiteraard wel, net als alle raadsleden, op het Sassen- heimse gemeentehuis komen lezen. Burgemeester Kret Het is niet de eerste keer dat de in „Progressief Sassen heim verenigde PvdA/D'66/PPR-afdelingen in conflict ra ken met het nogal solistisch ingestelde college van burge meester en wethouders. In tegenstelling tot de aard van de conflicten zelf, is de opstelling van de Sassenheimse ge meenteraad steeds een vast gegeven. De basis van de pro blemen eveneens; de moeizame weg naar open(baar)heid van bestuur. B en w weten zich in de strijd tegen PS krachtig gesteund door het CDA. Liberale steun voor de progressieve coalitie blijft uit. De huidige VVD-fractie heeft tijdens de afgelopen zittingsperiode, in de gemeente lijke ring te vaak op punten verloren om desillusie nog enigszins te kunnen verbergen. Frustratie die voor een niet onbelangrijk gedeelte door PS zelf is aangedragen in de koehandel rond de verkiezing van CDA-wethouder Van der Plas. PS verleende hier vorig jaar medewerking aan in ruil voor een vage toezegging over een heropening van de discussie rond de openbaarheid van bestuur, c.q. o- penbare commissievergaderingen. En die openbaarheid zal er in Sassenheim ook nog wel eens komen, mogelijk nog in het tijdperk-Kret. Maar het bestuurlijke tempo wordt be paald door CDA en college. En derhalve wordt mevrouw Henstra krachtig teruggefloten. Ze zal ook zonder de tus senkomst van de Raad van State haar commissiestukken wel weer toegestuurd krijgen. De boodschap is evenwel duidelijk overgekomen. In zo'n politiek proces is het inci dent rond het achterhouden van de vergaderstukken niet zozeer het euvel, alswel één van de symptonen. heeft zich voorgenomen de vertrouwelijke stukken niet meer toe te sturen. Het CDA dat deze week een spoedzitting van de commissie Bestuursza ken organiseerde, zag hier aan het begin van de vergadering toch maar weer van af. CDA- fractievoorzitter Mazze ver klaarde desgevraagd geïrri teerd over een boze progressie ve brief de zaak tijdens de eerstvolgende raadsvergade ring aan de orde te willen stel len. Dat zal dan dinsdag met een zijn, als ook de meerjaren begroting in de raad bespro ken wordt. Alphenaar steekt stadgenoot met ALPHEN De politie van Alphen heeft vannacht om streeks half één een 21-jarige man uit Alphen aangehouden die bij een ruzie in café Markx aan de Julianastraat een ande re Alphenaar in een dronken bui licht heeft verwond met een mes. Ook gooide de dader drie ruiten van het café in. Hij is na verhoor ingesloten. De oorzaak van de vechtpartij is niet bekend. Beenbreuk bij voetballen KOUDEKERK Een U-ja- rige jongen heeft gistera vond bij voetballen een been gebroken. De jongen was met vriendjes aan het voetballen op het speelveld naast de burgemees ter Herderschool, stapte daar bij in een kuiltje en kwam on gelukkig ten val. Hij is ver voerd naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7