6cywa/nt Reagan vraagt begrip voor Israëlische aanval &f/Mé êMf/ - ^W-premie loet sterk mhoog Nederlandse in Parijs vermoord Beveiliging postkantoren versneld ZWAAR VERMINKT LIJK IN KOFFERS Werknemers bezetten Leidse boekbinderij Schip gezonken, twee doden Woensdag 17 juni 1981,71e jaargang no. 21990 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND V Uitgave Westerpere, behorende tot SijthoH Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui j te weg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes Z0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers Z0.65 Actualiteitenrubriek „Ken merk" met aandacht voor de problemen binnen het bisdom Roermond (Ned. II 19.25 uur). Rechtstreeks vanuit Carré uit zending van pantomine-ballet „De wonderbaarlijke manda rijn" van Béla Bartók en Mel- chior Lengyel (Ned. II 20.50 uur). Zonnige perioden en af en toe een bui. Aanhoudend te koel. Vrij krachtige noordwestelijke wind, aan de kust mogelijk toenemend tot hard. Morgen zon op: 5.18. Onder: 22.04. Schev. hoogw.: 4.15 en 16.46. Laagw.: 0.10 en 12.24. bliksems uit stopcontact (van onze correspondent Mare de Koninck) JEN - Bewoners van de Belgische ente Tienen zijn gisteren flink ge kken toen een kraanmachinist tij- werkzaamheden per ongeluk een panningskabel raakte. De kabel p een laagspanningsdraad. waar in de naburige woningen bolblik- uit de stopcontacten slingerden, rische leidingen sissend ineen telden, tv-toestellen ontploften en iachines in brand vlogen. Wonder- enoeg raakte niemand gewond en et vuur zich overal snel overmees- Ook de kraanmachinist, die beschermd door een plastic kabi- eef ongedeerd. Geheel gekleed in de traditie van Ascot, waarbij de sjieke Engelse dames elkaar met hun hoeden de loef afsteken, vertrekken prins Charles en zijn verloofde Lady Diana naar de beroemde paardenrennen. BRITSE VORSTIN KIEST VOOR TRADITIE ASCOT Koningin Elizabeth en haar man prins Philip plaatsen de traditie boven hun veiligheid. Gisteren zijn zij in een open rijtuig naar de befaamde paardenrennen in Ascot gereden, alsof er nooit losse flodders op de vorstin zijn afgeschoten. Wel waren de veiligheidsmaatregelen stren ger dan voorgaande jaren. Ook zullen imita tiepistolen in Engeland worden verboden. In een van de volgrijtuigen zaten kroonprins Charles en zijn verloofde Lady Diana. Zij droeg, geheel in de traditie van Ascot, een breedgerande hoed met veren. Gisteren is be kend geworden dat zij op haar trouwdag, 29 juli, een zijden bruidsjurk zal dragen. De fa briek die deze fijne stof zal levert, zorgde eer tijds ook voor het materiaal voor Elizabeth's trouwjapon. Album Kuifje voor 1200gulden van de hand PARIJS Een uitgave van de eerste Kuifjes-serie, 'Kuifje in het land van de Sovjets', heeft gisteren op een vei ling van stripverhalen in Parijs onge veer twaalfhonderd gulden opgebracht Het verhaal, afkomstig van de Belgi sche tekenaar Herge, verscheen in 1930 en is nooit herdrukt Ook andere oude Kuifjes-uitgaven brachten flinke geld sommen op. In Kopenhagen bracht een Nederland se atlas uit de achttiende eeuw van de Amsterdamse drukker Johan van Keu len de recordprijs op van ruim 21.000 gulden. Man kocht heroïne van Belgische minister (van onze correspondent Marcde Koninck BRUSSEL Een 41-jarige Tunesiër zit al twee weken in de ge vangenis omdat hij in maart zonder het te weten ruim vijf kilo zuivere heroïne, marktwaarde bijna twee miljoen gulden, had gekregen van het ministerie van financiën in Brussel. De Tunesiër kocht op 27 maart op een van de openbare verko pingen van het Centraal Douanekantoor vijf oude koffers, die in 1976 op de luchthaven Zaventem in beslag waren genomen om dat er drugs in waren aangetroffen. Thuis ontdekte de man in een dubbele bodem van een der koffers vijf kilo heroïne. Een bevriende restauranthouder liet het spul aan zijn klanten zien om zekerheid te krijgen. Korte tijd later kreeg de rijkswacht een tip, waarna de Tunesiër werd opgespoord. De man, zich van geen moeilijkheden bewust, vroeg de andere koffers ook te con troleren. Inderdaad trof men in één ervan nog een hoeveelheid zogenoemde „brown sugar" aan. De Tunesiër werd, evenals zijn vriend in voorlopige hechtenis genomen. Bosbrand WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft gis teren op zijn eerste persconferentie sinds de aanslag op zijn leven ge legd dat Israel „oprecht van mening kan zijn geweest dat de aanval een daad van verdediging was", hoewel dj niet uitsloot dat Israël ook ande re mogelijkheden zon hebben gehad om zich te verdedigen. Volgens Reagan moet men erken nen dat Israel reden tot bezorgdheid had gezien het feit dat Irak nooit een wapenstilstand heeft gesloten met Israel en het land nooit heeft willen erkennen. Israel is boven dien voortdurend door zijn buren bedreigd, aldus Reagan. Reagan wilde zich niet uitlaten over de vraag of Washington nog meer maatregelen zal nemen tegen Israël, nadat de VS vorige week reeds de verkoop van een aantal F-16- gevechtsvliegtuigen hadden opgeschort. Hij wilde zich evenmin uitlaten over de moge lijkheid of Israël niet het verdrag tegen ver spreiding van kernwapens moet onderteke nen, iets dat wel door Irak is gedaan. De Verenigde Staten hebben laten weten dat zij een resolutie van de Veiligheidsraad die voorziet in sancties tegen Israël zullen tref fen met een veto. Het debat duurt nog voort. Israël heeft op de VN-zitting verklaard dat de enige manier waarop gegarandeerd kan worden dat er geen kernwapens worden geïntroduceerd het instellen is van een kem- wapenvrije zone in het Midden-Oosten. De Israëlische strijdkrachten zijn erop voor bereid dat Irak mogelijkerwijs met zijn luchtmacht of met raketten een vergeldings- aanval uitvoert op Israël. Dit heeft het hoofd van de Israëlische geheime dienst, Jehoshua Saguy, gisteren verklaard in een vraagge sprek met de Israëlische radio. Ook achtte Saguy het niet uitgesloten dat Irak als reactie op de vernietiging van de kerncentrale terreurorganisaties zal aanmoe digen acties tegen Israël te ondernemen. (Van onze sociaal- economische redactie) ERMEER De premie voor de Werkloosheidswet lgend jaar. aanzienlijk omhoog moeten, zo blijkt n voorlopige berekening van het Algemeen Wer- leidsfonds. De mate van premiestijging voor werk en werknemers wordt bepaald door de vraag of euwe) regering zal blijven meebetalen in de uitke- ;osten. I moment bedraagt de ww-premie gemiddeld nog 1,5 pro- waarvan de helft voor rekening van de staat komt en .vers en werknemers ieder een kwart betalen. Op 1 juli dt, zoals bekend, de werknemerspremie met één procent jd. Het werkloosheidsfonds wordt hiervan nauwelijks want tegelijkertijd vermindert de overheid haar fondsbij- met 410 miljoen gulden (van 510 miljoen), nds raamt de uitkeringen voor 1982 op ruim twee miljard i. Alleen daarvoor zou al een premie van 1,86 procent no- i. Voor allerlei eventualiteiten is echter ook een nieuwe nodig, die berekend is op ruim 900 miljoen gulden, i is nog eens een premie-opslag van 0,82 procent nodig, or de totale premie 2,68 procent zou worden. Werkne- werkgevers betalen vanaf 1 juli a.s. samen 1,75 procent 1,375 en 0,375), nog vermeerderd met 0,8 pet wachtgeld- Bewoners van Los Angeles vluchten voor de bosbrand die hun huizen bedreigd. Sommigen heb ben geen tijd ge had om zich aan te kleden, ande ren zagen nog kans de vogel mee te nemen. DEN HAAG PTT zal de beveili ging van de postkantoren in versneld tempo uitvoeren. In het derde kwar taal van 1982 zullen alle 1500 postkan toren in ons land beveiligd rijn. Het uitvoeringprogramma voor dit jaar wordt verdubbeld, dat voor komend jaar aanzienlijk opgevoerd, ook al zou dit tot gevolg hebben, dat post kantoren tijdelijk moeten worden ge sloten. Zolang de beveiliging nog niet is gerealiseerd mogen op bepaalde uren de loketten extra worden be mand. De directie post heeft dit gisteren toe gezegd tijdens het periodieke overleg met de vakbonden. CFO-bestuurder E.C.Grotendorst heeft er zijn voldoe- ning over uitgesproken, dat ook de PTT zo'n groot belang hecht aan de veiligheid van het personeel. Hij ver klaarde ervan overtuigd te zijn, dat de beveiligingsoperatie niet in een nóg hogere versnelling kan worden gezet Grote steden pleiten voor meer geld en bevoegdheden DEN HAAG „Geef de vier grootste Nederlandse steden nu eindelijk eens de aandacht die zij verdienen". Dat is de teneur van een gisteren in de Haagse raadszaal aan de Groenmarkt door de colleges van B en W van de vier grote gemeenten Amsterdam, Rotterdam. Utrecht en Den Haag aangenomen reso lutie. De verklaring is dezelfde middag nog over een afstand van een paar hon derd meter tweehonderd meter naar de informateurs Lubbers en De Koning op het Binnenhof gebracht. Wij verzekeren geen glazenwassers en Amsterdammers ROTTERDAM De hoofdofficier van justitie in Rotterdam onderzoekt of de verzekeringsvoorwaarden van de Firma Altstadt Schadeverzekeringen discrimi nerend en dus strafbaar zijn. Dat heeft minister De Ruiter (justitie) geantwoord op vragen van het inmiddels verdwenen kamerlid Nijhof (DS'70). Nijhof had de minister erop gewezen dat Altstadt geen verzekeringen afsluit met mensen jonger dan 29 of ouder dan 69 jaar. Bovendien zijn uitgesloten: glazenwassers, lompen handelaren, werknemers horeca, studen ten, dienstplichtigen, genaturaliseerde rijksgenoten, gastarbeiders, woonwagen bewoners, bewoners van woonboten en mensen die in Amsterdam wonen of werkenNijhof had de minister ge vraagd te bezien of dit strafbare discri minatie is. Zo niet, dan zouden deze „fei telijk discriminerende" voorwaarden moeten worden verboden. RT GEDING 'EN MINISTER neraals jgen iris van "poraals HAAG Minister De (defensie) krijgt een kort gaan zijn broek vanwege aotische uitbetaling van ssen aan militairen. Dit de FACOM, vakorgani- voor militairen aangeslo- bij het CNV, aangekon- haotische uitbetaling van ilitaire salarissen is het I? van de invoering van geautomatiseerde salaris- ng in juni van 1980. In s van gebruik te maken reeds bestaande systemen ikkelde het ministerie ■igen systeem. Nu krijgen raals de salarissen van braafs uitgekeerd, wach- de dienstplichtigen nog Is op een toelage voor on matige diensten die zij januari van dit jaar ten krijgen en zweven Wen guldens tussen de dmeesters van de leger niemand meer weet wie op het geld heeft. PARIJS De 25-jarige Ne derlandse studente Renée Hartevelt, afkomstig uit Heemskerk, is vorige week door een Japanse medestu dent doodgeschoten. De man was in woede ontstoken om dat het meisje niet had wil len ingaan op zijn avances, toen hij haar voor een diner- tje had uitgenodigd. De moord was zondag ontdekt toen wandelaars in het Bois de Boulogne, het grote wandel park in het westelijk deel van Parijs, twee koffers hadden gevonden die de romp en afge sneden ledematen van een jonge vrouw bevatten. De dag tevoren hadden wandelaars in het drukke park een aziaat met twee koffers zien slepen. Taxichauffeurs brachten de politie op het adres van de Ja panner, die zich al enkele da gen met de koffers had laten rondrijden op zoek naar een geschikte plaats om ze kwijt te raken. Tegenover de politie bekende de Japanner dat hij het meisje met een karabijn had gedood en het lichaam vervolgens in stukken had gesneden. Enkele lichaamsdelen had hij in de ijs kast gelegd om ze op te eten. De Japanner studeerde even als Renée Hartevelt vergelij kende taalstudie. Hij was op het meisje verliefd geworden, maar deze had zich steeds te genover hem gereserveerd op gesteld. Desondanks bezocht hij haar regelmatig, terwijl zij ook enkele malen bij hem op bezoek ging. Maar zij bleef zich tegen intimiteiten verzet ten, zo verklaarde de Japan ner tegenover de politie. FAILLISSEMENT DOOR WANBELEID EIGENAAR LEIDEN De Boekbinderij Van de Berg aan de Groe nes teeg is gisteravond door de werknemers bezet. Even daarvoor had de eigenaar de 15 werknemers te kennen ge geven, dat het bedrijf geslo ten zou worden. De gebelgde werknemers menen de dupe te zijn geworden van mal versaties van hun baas. De eigenaar van de 'Boekbind en brocheerinrichting Van de Berg nv', heeft zijn werkne mers weliswaar tot op de dag van gisteren hun loon betaald, maar verzuimde volgens de werknemers om de sociale las ten af te dragen. Ook zou de man op belasting ben gefraudeerd. Gisteren kregen de werkne mers te horen, dat geen geld meer beschikbaar was om het loon te betalen en dat het be drijf opgedoekt zou worden. Tegen de avond besloten de werknemers na een spoedver gadering om het roer in han den te nemen en de directeur de toegang tot het bedrijf te ontzeggen. De politie werd over de actie ingelicht. Vol gens een woordvoerder van de politie was er geen reden om in te grijpen. De openbare orde is niet verstoord, de actie verliep zeer ordelijk. De grafische bonden van het FNV en het CNV stellen ver woede pogingen in het werk om een andere koper te vin den. De bonden zijn van me ning, dat het bedrijf zeker le vensvatbaar is, maar dat het gevoerde beleid funeste gevol- gen heeft gehad. De werkne mers ondertusssen, proberen eveneens met vereende kracht te redden wat er te redden valt. MAASBRACHT In dc haven van Maasbracht is van nacht het Belgische motorschip Aurora uit Gent gezonken. Twee van de vijf opvarenden, de vrouw van de schipper en een dochter, verloren het leven. De schipper en twee andere dochters konden uit het water wor den opgevist. Zij waren licht gewond. De oorzaak van het onge luk is niet bekend. Wel hoorde een opvarende van een schip vlak naast de Aurora harde knallen van kabels die braken. Toen hij ging kijken was het vaartuig, dat was geladen met 340 ton grind al grotendeels gezonken. 9 j

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1