olitie estookt iwarten et traangas Afzetting Bani-Sadr slechts kwestie van tijd Bolivia op weg naar democratie Pander ELLEN IN SOWETO HERDACHT te in portugal eist «tig doden -^erika wil China pens leveren Kania waarschuwt Solidariteit Vaderdag-suggestie van Pander. Surinaamse journalist vermoord ITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 JUNI 1981 PAGINA 15 Na de aanval met traangas van de Zuidafrikaanse poli tie In Soweto komt een zwarte met een emmer water de be traande kerkgan gers te hulp. De Zuidafri- S politie heeft gisteren yoorstad Soweto nabij nesburg rubber kogels boten en gebruik ge- van traangas op een te kerkgangers die in tholieke Regin Coeli- ien dienst bijwoonden de ernstige ongere- ^den werden herdacht van vijf jaar geleden in deze stad. In juni 1976 lieten in Soweto naar schatting zevenhon derd mensen het leven toen zij protesteerden tegen de blanke overheersing. Organisaties van zwarten had den opgeroepen Soweto „waardig en rustig" te herden ken. De zwarte strijder voor de burgerrechten Sally Motla- na riep op in de bevrijdings- strijd alle krachten te vereni gen. Hij prees Nelson Mandela, die een levenslange gevange- nistraf uitzit op het Robbenei land wegens acties voor de zwarte burgerrechten, als „het ons allen verenigend symbool, onze Jezus Christus op Robbe neiland". Hij zei dat een groot aantal personen was flauw ge vallen door de actie met traan gasgranaten Een woordv litie liet weten dat was beslo- Anglicaanse bisschop Des ten traangas in te zetten toen mond Tutu zei in een toe een buschauffeur door zwarte spraak onder meer dat het be- {'ongeren door een steen aan langrijkste doel van de zwarte iet hoofd was getroffen. De Zuidafrikanen is te vechten voor een „waaarlijk vrij land". Tutu is secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse raad van kerken, wiens paspoort on langs werd afgenomen op grond van zijn uitspraken. gen vraagt jrijs voor zichzelf 10VER en kwajon- reek heeft 17-jarige ^itse jongen in gelopen da- oor koppen Westduitse ezorgd. Gis- is uit poli- »ger Sal vernomen, dat de jongen heeft be kend een afper singszaak in scè ne te hebben ge zet Met de streek had de jongen zijn vlucht uit een kost school in Harz op 5 juni voor zijn ou ders willen verdoe zelen. Hij was naar Italië gegaan. De ouders van de jon gen kregen op 8 juni een brief waarin stond dat zij een kwart mil- ioen mark moesten betalen als zij hun zoon levend wilden terugzien. De brief had hij zelf ge schreven. ON De grote hitte in Portugal die een 120-jarig deed sneuvelen, heeft de dood van ongeveer vijftig, lude mensen veroorzaakt, zo hebben autoriteiten gis- i Lissabon meegedeeld. uizen in het hele land maakten melding van een record^ atiënten die gevaar liepen door uitdroging en vaatziek- kenhuizen in het noordelijke Porto lieten via radio en noodkreten om ijs uitzenden. hittegolf zondag het hoogtepunt bereikte, dat Lissabon graden de heetste hoofdstad van Europa maakte, meldde in een ziekenhuis dat bij een patiënt twee keer een leter sprong doordat het kwik boven de 42 graden steeg. €S Kikaanse minister van buitenlandse zaken Haig doet ver pogingen om met stokjes te eten. Zijn Chinese collega hua kijkt waarderend toe. *G In het kader Tere betrekkingen tus- jpe landen zijn de Ver- Staten bereid de hpubliek China offcn- iwapens te leveren. |ten zullen van geval al bekeken worden, Amerika's minister mitenlandse zaken, der Haig, tijdens de iferentie aan het ein- zijn driedaagse be- de volksrepubliek. ternationale zaken meer dan ooit parallel. Gisteren heeft Haig twee uur gesproken met de Chinese partijleider Deng Xiaoping. Haig heeft toegege ven dat de kwestie-Tajwan zeer gevoelig ligt. Tegenover zijn gastheren heeft hij ver klaard dat Washington zijn on officiële betrekkingen met Taipeh zal handhaven. Na mens president Ragan heeft Haig de Chinese premier uit genodigd voor een bezoek aan Amerika. Op zijn beurt nam Haig een invitatie voor Rea gan aan. VERWACHTING IN TEHERAN Bani-Sadr. TEHERAN Het Iraanse parlement, de Majlis, is van morgen aan het debat begon nen dat zou moeten leiden tot de afzetting van presi dent Bani-Sadr. De presi dent zal naar verwachting tien uur de tijd krijgen om zich te verdedigen, terwijl zijn tegenstanders eveneens tien uur de tijd hebben om zijn ongeschiktheid voor het presidentsambt aan te to nen. Het Iraanse parlemetslid Ker- mani, die bekend staat als een van de meest gerespecteerde aanhangers van Bani-Sadr riep later de president op naar ayatollah Khomeiny te gaan om zijn berouw te betuigen. Hij raadde alle gezichtspunten van Khomeiny te eerbiedigen. Dit heeft Bani-Sadr tot nu toe overduidelijk geweigerd. Waarnemers in Teheran den ken daarom dat de afzetting van Bani-Sadr nog slechts een kwestie van tijd. Nu hij gewei gerd heeft gehoor te geven aan de oproep van Khomeiny be rouw te tonen voor radio en televisie vindt nij naast de par tij van islamitische geestelijk heid ook Khomeiny tegen zich. Tegen de 73-jarige Mehdi Bar- zagan, aanhanger van Bani- Sadr en Irans eerste premier na de islamitische revolutie in 1979 is een arrestatiebevel uit gevaardigd, zo heeft zijn fami lie meegedeeld. Over de arres- tatiegronden is officieel niets bekend. SAO PAULO Binnen twee jaar keert Bolivia terug naar de demo cratie. Dat is althans het plan van de militaire groep de „institutiona- listen". Eind mei pleegden zij een „halve staatsgreep": dictator Luis Garcia Meza moest aankondigen dat hij op korte termijn (uiterlijk 6 augustus aanstaande) de macht neerlegt. Gelijktijdig bezetten de „institutionele" generaals Humber- to Cayoja en Lucio Anez de twee belangrijkste posten binnen het le ger. Opmerkelijk genoeg waren het deze institutionalisten, democra tisch gezinde, nationalistische offi cieren, die de afgelopen maanden enkele samenzweringen tegen de wrede dictator lieten mislukken. Zij verhinderden de opstanden van de door Washington gesteunde ex- dictator Hugo Banzer, van de neo- fascistische partij Falange Socialis- ta Boliviana en van de drughande laren onder leiding van kolonel Arce. Op 17 juli van het vorige jaar greep de ambitieuze Luis Garcia Meza de macht, daarbij gesteund door para-mi litaire, door Argentijnse officieren op geleide commando's, door diverse fas cistische groepen en door privé-leger- tjes van grootgrondbezitters en drug handelaren. Voor de derde keer in drie jaar werd de verkiezingsoverwin ning van de centrum-linkse Hernan Siles Suazo ongedaan gemaakt. Nu, bijna een jaar na deze bloedige staatsgreep, hebben de institutionalis ten de macht praktisch weer in han den. Het internationale isolement en het interne verzet heeft hen daarbij in de kaart gespeeld. Op zoek naar inter nationale erkenning heeft de ambi- iaar d ingeruild voor de hulp van de institu tionalisten. Dit halverwege de rivier van paard wisselen is hem echter uiteindelijk fa taal geworden. De institutionalisten verhinderden weliswaar vier keer een staatsgreep, maar de democratisch ge zinde generaals maakten van het monsterverbond gebruik om hun macht te consolideren door honder den drughandelaren, fascistische com mandoleden en militaire onder wereldfiguren te arresteren of uit het leger te verwijderen. Vier jaar gelden mislukte een derge lijke poging om naar de democratie terug te keren. Generaal Gary Prado, die onlangs tijdens het verhinderden van een staatsgreep ernstig werd ge wond, speelde ook toen een belangrij ke rol. Tengevolge van onduidelijke spelregels, persoonlijke ambities en verkiezingsfraude behaalde nooit een van de kandidaten de absolute meer derheid. Caudillo's Nu willen de institutionalisten met steun van de pas tot kolonel gepromo veerde officieren dat voorbij wordt gegaan aan de oude leiders, de caudil- lo's Silez Suazo en Paz Estensorro. Om het uiteindelijke doel, een stabiele democratie, te bereiken, zijn gesprek ken begonnen met leiders van de ka tholieke kerk en de vakbonden. Beide sectoren hebben het zwaar te verdu ren gehad tijdens de staatsgreep van Garcia Meza en in de eerste periode daarna. De plannen van de institutionalisten voor een geleidelijke democratisering met steun van de politieke partijen en de eenheidsvakcentrale, voorzien in het kiezen door het volk van een grondwetgevende raad, binnen twee jaar. Onmiddellijk na het opstellen van de nieuwe grondwet moeten, rond 1984, definitieve presidentsver kiezingen plaatsvinden. In haar 156-jarig bestaan heeft Bolivia bijna tweehonderd dictators, militaire junta's en presidenten gekend. Het is twijfelachtig of een nieuwe grondwet de staatsgreepziekte, het „golpisme", kan genezen. Daarvoor is een menta liteitsverandering van de Boliviaanse officieren nodig. Ook moet het trau ma van 1952 worden ovewonnen. Toen was het leger verdeeld en werd het tijdens een volksopstand onder leiding van Siles Suazo en Paz Esten sorro, nu eikaars aartsvijanden, volle dig in de pan gehakt. Sindsdien werd meer dan ooit binnen het leger de neutraliteit en het be houd van de eenheid vooropgesteld. Het verdedigen van een president of van de democratie waren daarbij to taal ondergeschikte waarden. Zonder enig risico konden officieren staats grepen plegen. Het ergste dat bij mis lukking kon gebeuren was een tijde lijke ballingschap. Volgens de democratische officieren groeit nu binnen het leger de overtui ging dat men voor eens en voor altijd moet terugkeren naar de kazernes. De nationale schande die huns inziens de maffia-regering van Garcia Meza heeft veroorzaakt, heeft vele officie ren tot het inzicht gebracht dat er ge democratiseerd moet worden. Vele gevaren bedreigen dit nieuwe proces. De komende dagen moeten de legerleiders opperbevelhebber Hum- berto Cayola tot nieuwe president be noemen. De ex-dictator Hugo Banzer zal dit echter proberen te verhinde ren, terwijl ook Garcia Meza onbere kenbaar is. Generaal Cayoja sloot zich onlangs aan bij de democratisch gezinde offi cieren. Na zijn definitieve benoeming tot president, uiterlijk 17 juli, plaatsvindt, lijkt Bolivia overeenkom stig het Peruaanse voorbeeld eindelijk de weg naar de democratie in te slaan. Noodregering In een recent interview met het Bra ziliaanse tijdschrift Veja verklaarde ex-dictator Hugo Banzer (1971-1978) dat hij een nieuw verkiezingsproces wil voorkomen. „Dat zou een ramp zijn", zegt hij. Banzer stelt de vorming van een noodregering van burgers en militairen voor, waarbij dan wel als voorwaarde wordt genoemd dat die burgers ongeveer gelijk denken als de strijdkrachten. Hij erkent zijn betrok kenheid bij de staatsgreep van vorig jaar, zoals hij ook de Argentijnse in menging toegeeft. Positief laat hij zich uit over de ver moedelijk toekomstige president, ge neraal Cayoja. „Als het nodig is ben ik in staat me aan zijn kant te scharen, zoals hij dat in 1971 ook met mij heeft gedaan. Ook in die periode woonde ik in Buenos Aires, waar hij me persoon lijk kwam opzoeken en me vroeg of ik met hem naar Bolivia wilde gaan om het presidentschap op me te ne men", aldus Banzer. Het interview van Banzer heeft gene raal Cayoja ongetwijfeld in verlegen heid gebracht tegenover zijn huidige, democratisch gezinde aanhangers. Dat was waarschijnlijk ook de bedoeling van de slimme Banzer, die niet voor niets zeven jaar aan de macht kon blijven in een land waar de gemiddel de regeringsduur slechts negen maan den is. JOS SCHURINK laanse socialisten Imen formatiepoging De Italiaanse socialisten hebben hun fiat gegeven formatiepoging van de liberaal Spadolini. Wel eist inleider Bettino Craxi dat met formeren gewacht >t na de plaatselijke en gewestelijke verkiezingen, 1 en 22 juni gehouden worden. S leefde al eerder de vrees dat de recente zege van de locialisten Spadolini's opdracht zou bemoeilijken. De for- heeft vandaag zijn programma voor de vorming van een regering bij de politieke leiders ingediend. Hij hoopt dat ~*jt einde van de week het nieuwe kabinet, het eerste van wrlog met een niet-christendemocraat als premier, een frijn. slag om kikker op pet I Een kikvors op is geen geldige grond ~intslag, zeker niet r de kikvors „Ker- •oratelt uit de Mup- 1 althans een Engels jerechtshof, dat vol- p Daily Telegraph van gisteren, een 27-jarige werk nemer in Birmingham 597 pond schadevergoeding heeft toegewezen wegens on- mer met zijn pet de „onge wenste aandacht" van zijn omgeving had getrokken. WARSCHAU De Poolse partijleider Stanislaw Kania meent dat een botsing met de onafhankelijke vakbond Soli dariteit onvermijdelijk is als deze organisatie wordt ge bruikt als „destructieve kracht optredend tegen de socialis tische staat". Kania zei een en ander op een bijeenkomst voor partijactivisten. De Poolse partijleider probeert een middenkoers te varen. Volgens het Poolse persbureau PAP had Kania tevens ver klaard dat alles wat anti-Sovjet is in wezen anti-Pools is. Met het oog op de anti-Russische activiteiten in de vorm van pamfletten en verklaringen zei Kania dat daar tegen scherp dient te worden gereageerd. Gisteren is een proces tegen vier Poolse dissidenten voor de tweede maal verdaagd op verzoek van de advocaten. Het vindt nu plaats na het belangrijke communistische partijcongres van 14 juli. De vier zijn allen lid van de Confederatie voor een Onaf hankelijk Polen en worden ervan beschuldigd het communisti sche stelsel te willen omverwerpen en te streven naar losmaking van Polen uit het Oostblok. Onlangs werden zij uit hun voorar rest ontslagen, nadat vele Polen uit protest tegen hun gevangen houding in hongerstaking waren gegaan. Waarnemers geloven dat een uitstel de rechters goed uitkomt omdat zij met een te hard oordeel Solidariteit tegen zich innemen en een te mild oor deel tot een heftige reactie van de haviken in de partij en van de Russen leidt. ADVERTENTIE Een uiterst comfortabele en duurzame relax fauteuil in klassiek ontwerp, compleet met voetensteun. Traploos verstelbaar tot de ideale zithouding voor iedereen. Uitgevoerd met een schitterende velours-bekleding, in neutrale bruin-beige kleur. Speciale vaderdagprijs: 1375,- (zolang de voorraad strekt) Leiden: Breestraat 146 Botermarkt 21-22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE - APELDOORN GEORGETOWN De hoofdredacteur van het Suri naamse persbureau, Hump hrey Keervelt, is in de hoofdstad van Brits Guyana vermoord. De politie van Georgetown heeft gisteren meegedeeld dat Keervelt het slachtoffer is geworden van een ontvoering door drie ge maskerde mannen. Keervelt, die ook redacteur was van een Engelstalig week blad, heeft verscheidene ma len in Suriname gevangen ge zeten op verdenking van tegen de regering in Paramaribo ge richte activiteiten. Volgens de politie was Keervelt al een week in de Guyanese hoofd stad bezig „huurlingen" te werven. Met hen wilde hij de regering van premier Chin-a- Sen omver werpen. Filippijnen herkiezen Marcos MANILLA Ferdinand Marcos, de 63-jarige presi dent van de Filippijnen, is gisteren herkozen als presi dent voor zes jaar. Hij mag zich daarna wéér kandidaat stellen voor het ambt. Blijft het hem meezitten dan kan hij zich gaan beschouwen als een president-voor-het-le- ven. Door de oppositie is niet aan de verkiezingen deelgenomen wegens, naar men zegt, massa le fraude aan de zijde der re gering. In totaal is er gestemd door 25 miljoen mensen. Volgens de eerste resultaten heeft de op komst 80 tot 90 procent bedra gen waaruit blijkt, zo is van officiële zijde meegedeeld, dal de campagne tot boycotten van de oppositie „falikant is mis lukt". Madrid wil persvrijheid beknotten MADRID De Spaanse re gering heeft gisteren de pers in het land ervan beschul digd een „doortrapte cam pagne" te voeren tegen het paramilitaire politiekorps van de Quardia Civil, de re gering zinspeelde er zelfs op dat mogelijk een proces zal worden gevoerd tegen een aantal kranten. Deze reactie lijkt een ver scherping van de „anti-terro risten wet" die onlangs in het parlement werd aangenomen na de mislukte staatsgreep van ruim drie maanden geleden en die de regering al meer vol machten gaf bij het beteugelen van de persvrijheid. In een memorandum van de staats veiligheidsdienst werd een diepgaand onderzoek aange kondigd naar de achtergron den van en de verantwoorde lijke personen voor de ver meende campagne tegen de Quardia Civil. Agca's helper veroordeeld ISTANBOEL Een militai re rechtbank in de Turkse hoofdstad Istanboel heeft gisteren een korporaal ver oordeeld tot achttien jaar ge vangenisstraf. In november 1979 heeft hij geholpen bij de ontsnappingspoging van Mehmet Agca, die vorige maand een aanslag pleegde op de paus. Agca, die momenteel in Rome gevangen zit, zat destijds in een Turkse gevangenis wegens moord op een journalist. Hij is onlangs in Turkije bij verstek veroordeeld. De korporaal is schuldig bevonden aan het aannemen van steekpennin gen, bezit van vuurwapens en deelname aan een samenzwe ring. Abortusproces in Spanje uitgesteld BILBAO Het proces te gen elf Spaanse vrouwen die ervan worden beschuldigd abortus te hebben ondergaan of gepleegd is gisteren voor de tweede keer uitgesteld omdat twee hoofdverdach ten niet in de rechtzaal ver schenen. Tegen negen van de vrouwen is zes maanden gevangenis geëist omdat zij, allemaal meer dan tien iaar geleden, een abortus hebben ondergaan. Te gen een aborteuse en haar dochter zijn straffen van 55 en 60 jaar geëist De afgelopen da gen is door honderden vrou wen gedemonstreerd tegen hervatting van het in 1979 ook al verdaagde proces. Vrouwen in België maken zich ook op voor demonstraties, toen bekend werd dat een Bel gische arts zou worde vervolgd wegens het uitvoeren van abortus.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15